Η ανθρώπινη χαζομάρα

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ως coach έχω διαβάσει αρκετά βιβλία προσωπικής ανάπτυξης. Υπάρχει ένα ταμπού ως προς αυτό το θέμα και ελάχιστοι συγγραφείς έχουν κάνει επιφανειακές αναφορές. Οι περισσότεροι καλοπιάνουν τον κόσμο για να πουλήσουν βιβλία. Έχω πια βαρεθεί να διαβάζω «είστε ένα εξαιρετικό άτομο και μπορείτε να επιτύχετε ό,τι επιθυμείτε στη ζωή, αρκεί να το θελήσετε».

Κι εγώ με τους περισσότερους πελάτες μου είμαι υποχρεωμένος να υποκύψω σε κάποιον καθωσπρεπισμό, γιατι αφενός το απαιτεί ο επαγγελματισμός και αφετερου πληρώνουν καλά. Εννιά στις δέκα φορές η απαντηση στο «πώς να βελτιωθώ» είναι «να σταματήσεις τις χαζομάρες και να βάλεις επιτέλους αυτο το ρημαδι που έχεις στο κεφάλι να δουλέψει»

Χρεωνω 100Ε/ωρα για συμβουλές απλης λογικής που θα μπορούσαν να τις είχαν σκεφτεί οι ίδιοι. Βέβαια δεν είναι όλα τα περιστατικά τα ίδια, αλλά οι περισσότερες περιπτώσεις είναι το ρεσιτάλ της ανθρώπινης χαζομάρας. Στη Γαλλία λέμε περισσότερο connerie humaine (ανθρώπινη μαλακία) που μάλλον παει καλύτερα, γιατί τις περισσότερες φορές προκειται για άτομα με κανονική νοημοσύνη που δεν μπορείς να τα πείς χαζά.

Αν νομίζετε ότι αυτό το φαινόμενο είναι μια μικρή εξαίρεση, εγώ δεν το νομίζω. Πρόκειται για κοινωνικό φαινόμενο μείζονος σημασίας. Επίσης για να είμαστε αντικειμενικοί κάνοντας την αυτοκριτική μας, δεν αποκλείεται να ανηκουμε σε αυτά τα άτομα και να βλέπουμε μονο τους χειρότερους από μας, ενώ οι καλυτεροι να βγαινουν έξω από τα ρούχα τους με τη δική μας χαζομάρα που αδυνατούμε να διαγνώσουμε ή να παραδεχτούμε.

Πού νομιζετε ότι οφείλεται αυτό το φαινόμενο; Προσωπικά έχω κατασταλάξει ότι οφείλεται σε κάποιου είδους μόνιμη ή υπό συνθήκες ανεπάρκεια να αντιμετωπίσουμε την πολυπλοκότητα της ζωής. Δηλαδή κάποιοι μειονεκτούν σε προσόντα ενώ άλλοι χανουν τον έλεγχο κάτω από ορισμένες συνθήκες κι έτσι δεν υπαρχει σφαιρική διαχείρηση της κάταστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχει να κανει με τα βιωματα του καθενος, σιγουρα με το περιβαλλον που εχει μεγαλωσει, πως το εχουν διδαξει να διαχειριζεται τα πραγματα και με τα προβληματα που εχει κληθει να αντιμετωπισει μεχρι τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ο καθένας για κάποιον λόγο είναι τόσο χαζός όσο είναι. Έχει να πάρει τα τάδε μαθήματα ζωής σε αυτήν την ενσάρκωση, για αυτό και αντιδράει έτσι. π.χ. ένας πρέπει να μάθει να αγαπάει την σύντροφο του. Θα γυρίζει όλη η ζωή του γύρω από cosmopolitan, Άννα Δρούζα, ανθρώπινες σχέσεις, έρωτας, άλλο μισό κτλ. Άλλος θα πρέπει να μάθει να σέβεται τους θεούς, άλλος τον πλανήτη γη, άλλος το κράτος, άλλος την οικογένεια του. Ο καθένας έχει τα δικά του βουνά που πρέπει να μετακινίσει, μην μασάτε και μην κρίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
υπάρχει κάποιος φορέας αξιόπιστης εκτίμησης και πιστοποίησης της χαζομάρας μας; Πέρα από εμάς τους ίδιους εννοώ.
Αλλά να εστιάζουν στην χαζομάρα μας, όχι στην ευφυία, τύπου μένσα κλπ
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,627 μηνύματα.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Τι ψηφίζουμε;
πως να ξέρω τι ψηφίζει ο καθένας που έχει αυτήν την ανησυχία; Αποπροσωποποιημένος είναι ο προβληματισμός εξάλλου.
Προσωπικά δεν. Απέχω επιμελώς του αθλήματος. Αλλά εν ανάγκη, χάριν ενημέρωσης, ας γίνει κι αυτό. Μεθ' υποδείξεως ει δυνατόν :ρ
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,498 μηνύματα.
υπάρχει κάποιος φορέας αξιόπιστης εκτίμησης και πιστοποίησης της χαζομάρας μας; Πέρα από εμάς τους ίδιους εννοώ.
Αλλά να εστιάζουν στην χαζομάρα μας, όχι στην ευφυία, τύπου μένσα κλπ
΄Αστην αμέτρητη.
΄Ακου που σου λέω, άστην αμέτρητη.:)
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
΄Αστην αμέτρητη.
΄Ακου που σου λέω, άστην αμέτρητη.:)
με την έννοια πως δεν είναι μετρήσιμη; Εκτός εύρους μονάδων μέτρησης; Αχαχχαχχχ.
Ή ίσως από προσωπική εμπειρία; :$
Γμτ αμέσως πριν διάβαζα ένα θρεντ για την παραγωγική περιέργεια και μπήκα σε πειρασμό :ρ
(πάντως οι Ντάνιελ και Κρούγκερ έχουν εκφράσει άποψη για τους επαϊοντες ειδικούς επί παντός του επιστητού :ρ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Κι όμως! Υπάρχει το βλακόμετρο:

1695235288799.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ilias90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,698 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θέμα. Κάποια δικά μου κριτήρια* με τα οποία μπορεί να «διαγνωστεί» κάποιος με χαζομάρα:

1) Έλλειψη κριτικής σκέψης
2) Ανυπαρξία προσωπικής κρίσης και φανατική ένταξή του σε ομάδες, ιδεολογίες, θρησκείες, αφηγήματα που του υποδεικνύουν πως να σκέφτεται. Κοινώς, να είναι χάπατο
3) Να είναι δέσμιος του θυμικού και των παθών του
4) Να κρίνει τα ήθη άλλων εποχών και άλλων κοινωνιών, βάσει των ηθών της εποχής και της κοινωνίας στην οποία μεγάλωσε
5) Να μην μπορεί να διαχωρίσει τον άνθρωπο από την ιδιότητα (λόγου χάρη, να ακούει ή να μην ακούει κάποιον τραγουδιστή εξαιτίας (μόνο) της προσωπικότητάς του)
6) Να θεωρεί πως η εποχή στην οποία ζει αυτός είναι κάτι το ιδιαίτερο και κατά συνέπεια, ότι κι αυτός είναι κάτι το ιδιαίτερο συγκριτικά με τους αναρίθμητους ανθρώπους που έζησαν και θα ζήσουν.
7) Ο ατομικισμός. Να μην μπορεί να αντιληφθεί το πόσο μεγάλη ανάγκη αποτελεί -για την εξέλιξη και αρμονική συνύπαρξη του είδους μας- η συνεργασία
8) Να μην έχει επίγνωση των επιρροών που ασκούν πάνω του οι περιβαλλοντικοί παράγοντες και να πιστεύει πως διαθέτει ελεύθερη βούληση (σε απόλυτο βαθμό)
9) Να μην κάνει αυτοκριτική και να επικεντρώνεται στα λάθη (ή τα «λάθη») των άλλων. Να διαθέτει με λίγα λόγια εξωτερική έδρα ελέγχου, την πεποίθηση, δηλαδή, πως για ό,τι συμβαίνει στη ζωή του υπεύθυνη είναι η μοίρα, ο Θεός, οι άλλοι κ.λπ.
10) Να μην ακούει την αντίθετη άποψη, όσο και αν διαφωνεί με αυτήν και να συγχρωτίζεται μόνο με ανθρώπους που πιστεύουν τα ίδια με αυτόν.
11) Να μην παρατηρεί.

*υποκειμενικά και αυθαίρετα, προφανώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,498 μηνύματα.
με την έννοια πως δεν είναι μετρήσιμη; Εκτός εύρους μονάδων μέτρησης; Αχαχχαχχχ.
Ή ίσως από προσωπική εμπειρία; :$
Γμτ αμέσως πριν διάβαζα ένα θρεντ για την παραγωγική περιέργεια και μπήκα σε πειρασμό :ρ
΄Ασκησε την αυτοσυγκράτησή σου, αγαπητέ.
Νομίζω κανένας μας δεν πάει γυρεύοντας δυσάρεστες εκπλήξεις. :lol:
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Υπάρχει σε διάγραμμα Στράτο!
View attachment 122227
το κλασικό γνωστό. Και ενδιαφέρον. Όμως η απορία αφορά την εκτίμηση του βαθμού και την πιστοποίηση. Από αξιόπιστο φορέα. Επίσης αυτό που εννοούμε λέγοντας χαζομάρα, ίσως διαφέρει αρκετά από τις διαβαθμίσεις υπολειπόμενου δείκτη ευφυίας (μικρόνοια, βλακεία, ιδιωτεία κλπ)
Πάντως, από κοινωνική προσέγγιση, όντως είναι ενδιαφέρουσα η σχηματοποίηση στα 4 τεταρτημόρια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

΄Ασκησε την αυτοσυγκράτησή σου, αγαπητέ.
το εντός παρενθέσεως στο τέλος διέλαθε προσοχής :D . Που κακό δεν το λες αχαχαχχ ( σημειωτέον πως στο παρατεθέν από το θεό όργανο, η βλακεια βρίσκεται ένα κλικ πριν την αλαζονεία. Περιλαμβάνοντας μάλλον τα προηγούμενα. Τα οποία οδηγούν και στην ελάσσονα -συγκριτικά- πλάνη προσωποποίησης στον απορούντα )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,498 μηνύματα.
(πάντως οι Ντάνιελ και Κρούγκερ έχουν εκφράσει άποψη για τους επαϊοντες ειδικούς επί παντός του επιστητού :ρ)

το εντός παρενθέσεως στο τέλος διέλαθε προσοχής :D . Που κακό δεν το λες αχαχαχχ
Το πρόσθεσες αργότερα γι΄αυτό δεν το είδα.
Ναι το ξέρω το φαινόμενο.
Η απορία σου είναι σε τι ποσοστό ισχύει;
Δεν απαιτείται φορέας αξιόπιστης εκτίμησης και πιστοποίησης αυτού.
Το βλέπεις γύρω σου καθημερινά και κρίνεις (...αν μπορείς).:D

Αστειεύομαι, μην μου δίνεις σημασία.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Το πρόσθεσες αργότερα γι΄αυτό δεν το είδα.
μαζούτ καίω, συγγνώμη

Η απορία σου είναι σε τι ποσοστό ισχύει;
Δεν απαιτείται φορέας αξιόπιστης εκτίμησης και πιστοποίησης αυτού.
το εξήγησα και πιο πριν. Η εκτίμηση όχι τόσο της ύπαρξης της, (ποιός άλλωστε -που πατάει στην ορθολογική μη συμπλεγματική γη- βρίσκεται έξω από αυτήν την κατάσταση; ) αλλά της μορφής της, των τομέων που κυρίως αφορά αλλά και του βαθμού της. Στην ανάγκη ύπαρξης πιστοποίησης, προφανώς διαφωνώ. Αλλά αλίμονο εάν συμφωνούσαμε

Το βλέπεις γύρω σου καθημερινά και κρίνεις (...αν μπορείς).:D
Και πάλι θα παραπέμψω στο θεϊκό αναλογικό όργανο
Αστειεύομαι, μην μου δίνεις σημασία.
Μα και εγώ! Αν και μεταξύ τυρού και ακτινιδίου...
Βέβαια ο Ιλιας90 ενόσω μλκιζόμασταν, έθεσε τα κριτήρια με πληρότητα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top