Chi - qi (τσι - κι) : ικανότητες και θεραπείες.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
ενα φαινομενο που παρατηρειται στον ανθρωπινο οργανισμο
ΔΕΝ παρατηρείται, γιατί δεν καταγράφεται πουθενά. Πρέπει απλά εγώ και ο καθένας να πιστέψει πχ ότι κάποιος ΑΛΛΟΣ νιώθει ΚΑΤΙ που του δίνει πιασάρικα ονόματα μπας και πείσει κανέναν. Και φυσικά δεν έχω κανένα λόγο να πιστέψω κάτι που λέει κάποιος άλλος ότι "αισθάνεται".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
ΔΕΝ παρατηρείται, γιατί δεν καταγράφεται πουθενά. Πρέπει απλά εγώ και ο καθένας να πιστέψει πχ ότι κάποιος ΑΛΛΟΣ νιώθει ΚΑΤΙ που του δίνει πιασάρικα ονόματα μπας και πείσει κανέναν. Και φυσικά δεν έχω κανένα λόγο να πιστέψω κάτι που λέει κάποιος άλλος ότι "αισθάνεται".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
ΔΕΝ παρατηρείται, γιατί δεν καταγράφεται πουθενά. Πρέπει απλά εγώ και ο καθένας να πιστέψει πχ ότι κάποιος ΑΛΛΟΣ νιώθει ΚΑΤΙ που του δίνει πιασάρικα ονόματα μπας και πείσει κανέναν. Και φυσικά δεν έχω κανένα λόγο να πιστέψω κάτι που λέει κάποιος άλλος ότι "αισθάνεται".
Φιλε, με ολο το συμπαθειο, δεν ασχολεισαι καλυτερα με θεματα που κατεχεις; Ειναι ειλικρινα εξοργιστικο να θες να εκφρασεις αποψη, οταν τα εχεις ανακατεμενα ολα στο μυαλο σου, τσι, αστρολογιες, μαντειες και δεν ξερω τι. Δεν χρειαζεται να πιστεψεις καποιον που νιωθει κατι. Η γιογκα (τουλαχιστον η hatha yoga) διδασκεται σε ολον τον πολιτισμενο κοσμο σημερα, και ειναι προσβασιμη στον καθενα που θελει να τη γνωρισει. Εγω κανω 30 χρονια γιογκα, σορυ ειναι αστειο να ερθεις να μου πεις τι ειναι το chi. Γελαω με αυτα που γραφεις, τα εχεις βαλει στο ιδιο σακκουλι ολα και συμπεριφερεσαι σαν φανατισμενος ημιμαθης.

Η επιστημη, παρολη τη σημαντικη προσφορα της, δεν καλυπτει τα παντα, δεν περναει ολη η πραγματικοτητα απο το επιστημονικο εργαστηριο. Λιγο ανοιχτο μυαλο χρειαζεται να δεις πώς λειτουργουν τα υπολοιπα (αφου πρωτα ενημερωθεις σωστα) και να ξεκαθαρισεις τι ειναι τσαρλατανισμος και τι αξιο προσοχης.

Εδω Γαλλια μπορω να κανω βελονισμο (ο οποιος ασχολειται με την ιδια ενεργεια) και να μου επιστραφουν τα εξοδα απο την κοινωνικη ασφαλιση και συ μου λες τωρα για το τσι που δημιουργει φωτια με το μυαλο και αρλουμπες που ειδες στο ιντερνετ.

Μη βιαζεσαι, καποια στιγμη η επιστημη θα ασχοληθει και με αυτο. Απλως οι φαρμακοβιομηχανοι εχουν να χασουν πολλα και προσπαθουν μεσω των κεντρων εξουσιας και της σχετικης προπαγανδας περι κομπογιαννιτισμου να φρεναρουν τις εξελιξεις που πλεον ειναι αναποφευκτες, γιατι δεν ειναι ολοι οι επιστημονες πουλημενοι σε αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Γελαω με αυτα που γραφεις
Έχουμε μία κοινή αντίδραση στα γραφόμενα του άλλου, τότε.
τα εχεις βαλει στο ιδιο σακκουλι ολα και συμπεριφερεσαι σαν φανατισμενος ημιμαθης.
Δεν ήμουν εγώ αυτός που μίλησε για τα volt μεταξύ δύο ερωτευμένων ανθρώπων, για τα ampere που τους συνδέουν και την παγκόσμια ενέργεια που ρέει, οπότε μάλλον δεν είμαι εγώ ο φανατισμένος ημιμαθής.
Η επιστημη [...] δεν καλυπτει τα παντα [...]. Λιγο ανοιχτο μυαλο χρειαζεται να δεις πώς λειτουργουν τα υπολοιπα.
Τέτοιο ανοιχτό μυαλό που παίρνει αρχαίες θεωρίες και προσπαθεί να τις εφαρμόσει στο σήμερα, να μου λείπει. Αλήθεια, να σε ρωτήσω, μιας που μιλάμε για ανοιχτό μυαλό, υπάρχει κάτι που να σε κάνει να αλλάξεις γνώμη για το τσι; Ότι δεν υφίσταται; Πχ στην επιστήμη, λέμε αν το τάδε πείραμα δε βγάλει τα αναμενόμενα αποτελέσματα, τότε η θεωρία είναι λάθος. Υπάρχει κάτι τέτοιο για το τσι ή μήπως είναι και μή αποδείξιμο και αδύνατο να αποδειχθεί ψεύτικο; :whistle: Σαν τις θρησκείες, ας πούμε, που προστατεύονται από χίλιες πλευρές, για να είναι καλυμμένα τα πάντα.
Εδω Γαλλια μπορω να κανω βελονισμο (ο οποιος ασχολειται με την ιδια ενεργεια) και να μου επιστραφουν τα εξοδα απο την κοινωνικη ασφαλιση και συ μου λες τωρα για το τσι που δημιουργει φωτια με το μυαλο και αρλουμπες που ειδες στο ιντερνετ.
Μη βιαζεσαι, καποια στιγμη η επιστημη θα ασχοληθει και με αυτο.
Ο βελονισμός έχει αποδειχθεί ότι ισχύει με διπλά τυφλά τυχαιοποιημένους ελέγχους; Χιλιάδες σχετικές έρευνες έχουν γίνει, γιατί δε βρίσκουν κάποια στατιστικά σημαντική βελτίωση; Όλοι πουλημένοι;

~~~~~
Οπότε, τι λέγαμε; Α, ναι. Είμαι ημιμαθής, δογματικός και ιεροεξεταστής του μεσαίωνα. Ευτυχώς που οι "θεωρίες" που συζητούμε είναι η τελευταία λέξη της επιστήμης και δεν έχουν καμία σχέση με τέτοιες βάρβαρες εποχές.



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αλήθεια, να σε ρωτήσω, μιας που μιλάμε για ανοιχτό μυαλό, υπάρχει κάτι που να σε κάνει να αλλάξεις γνώμη για το τσι; Ότι δεν υφίσταται; Πχ στην επιστήμη, λέμε αν το τάδε πείραμα δε βγάλει τα αναμενόμενα αποτελέσματα, τότε η θεωρία είναι λάθος. Υπάρχει κάτι τέτοιο για το τσι ή μήπως είναι και μή αποδείξιμο και αδύνατο να αποδειχθεί ψεύτικο; :whistle: Σαν τις θρησκείες, ας πούμε, που προστατεύονται από χίλιες πλευρές, για να είναι καλυμμένα τα πάντα.
Ο βελονισμός έχει αποδειχθεί ότι ισχύει με διπλά τυφλά τυχαιοποιημένους ελέγχους; Χιλιάδες σχετικές έρευνες έχουν γίνει, γιατί δε βρίσκουν κάποια στατιστικά σημαντική βελτίωση; Όλοι πουλημένοι;
Η επιστημη ειναι ενα εργαλειο που παραγει γνωση γενικης χρησιμοτητας κι ως τετοιο πρεπει να χρησιμοποιει αρχες που να εξασφαλιζουν γνωση αδιαμφισβητητη για ολους. Για αυτο τα πειραματα και οι αποδειξεις.

Το chi ανηκει στον προσωπικο χωρο και δεν υπαρχει αναγκη να αποδειξεις τιποτα. Αν ο βελονισμος σε ανακουφιζει, δεν σε νοιαζει αν ειναι επιστημονικος ή οχι. Οταν η γαλλικη κοιν. ασφαλιση σου καλυπτει τα εξοδα, δεν ειναι γιατι διαβασαν μελετες και πειστηκαν, αλλά γιατι παρατηρησαν οτι ενα μεγαλο μερος ασθενων που ειχε εξαντλησει την κλασικη ιατρικη χωρις αποτελεσμα, βρηκε ανακουφιση με το βελονισμο. Και τοτε σκεφτηκαν οτι τους ερχεται φτηνοτερα να τους κανουν τα εξοδα βελονισμου παρα να τους πληρωνουν μια ζωη με κλασικες θεραπειες που δεν τους βοηθουν.

Το οτι υπαρχει κατι με το chi ειναι αδιαμφισβητητο, δεδομενου οτι ειναι πληθος κοσμου που ασχολειται με γιογκα και βελονισμο και βλεπει βελτιωση. Το τι ακριβως ειναι δεν το ξερουμε ακομα. Εκει που μπορει να βοηθησει η επιστημη ειναι να προσδιορισει αν προκειται για κατι συγκεκριμμενο ή για ενα συνολο ζωτικων εκδηλωσεων, πώς εμφανιζεται και εαν προερχεται απο το σωμα, απο εξωτερικους παραγοντες ή ειναι γεννημα του εγκεφαλου. Ή ακομη κι αν προκειται για ενα πολυ αποτελεσματικο πλασεμπο. Παντως το σιγουρο ειναι οτι καποια αιτια υπαρχει που δημιουργει αυτο το αισθημα ή ενεργεια αν θες.

Τι μπορει να με κανει να αλλαξω γνωμη; αυτο που μπορει να αλλαξω ειναι ο τροπος που θα το αντιλαμβανομαι. Η αποψη που εχω αυτη τη στιγμη ειναι οτι το τσι μοιαζει με τη συνηθεια που εχουμε να τεντωνομαστε και να ξεπιανομαστε, αλλα σε επιπεδο φυσιολογιας.
Δηλαδη το σωμα οσο μεγαλωνουμε, σταθεροποιειται σε μια ωρισμενη ποικιλια κινησεων με αποτελεμα τα οργανα και οι λειτουργιες του σωματος να σταθεροποιουνται σε ορισμενες στασεις και συμπεριφορες και δεν αποδιδουν το 100% τους. Αυτο δημιουργει μπλοκαρισματα σε καποια σημεια με καποιες επιπτωσεις απο ανεπαισθητες εως και σοβαρες με αποτελεσμα καταστασεις υπολειτουργιας ή και δυσλειτουργιας του οργανισμου.

Το chi λοιπον ειναι αυτη η ενεργεια που αισθανεσαι, οταν αυτα τα σημεια ξεπιανονται επιτρεποντας στα οργανα και τους μυς να λειτουργουν χωρις παρεμποδιση. Σε αυτο συνεισφερει και η καλυτερη οξυγονωση απο τεχνικες αναπνοης. Κατι δηλαδη πολυ μπαναλ που οι μυστες το εντυσαν με πολλες σημασιες για να κανουν οπαδους και οι σημερινοι γκουρου το ιδιο για να πουλησουν.

Αυτη ειναι η εικονα που εχω σχηματισει μεχρι αυτη τη στιγμη.

Edit Μια λιστα απο τα νοσοκομεια του Παρισιου που εκτελουν συμπληρωματικες θεραπειες. Εχουν acupuncture (βελονισμος) και Qi qong (Ασκηση της ζωτικης ενεργειας) κλπ
https://therapies-complementaires.com/hopitaux-ap-hp/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εγώ σε αυτή τη βάση, που ούτε είναι δυνατό να πείσεις αντικειμενικά κάποιον ότι κάτι ισχύει, ούτε να τον πείσεις αντικειμενικά ότι δεν ισχύει, δε μπορώ να κάνω συζήτηση. Δηλαδή, μπορώ, αλλά δεν έχει νόημα. Τέλος πάντων, προς κάθε ενδιαφερόμενο για το βελονισμό, τα αντικρουόμενα αποτελέσματα λόγω αδυναμίας εκτέλεσης διπλά τυφλών ελέγχων κ.α., δείτε ένα άρθρο της Guardian: Why acupuncture is giving sceptics the needle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Από τα διάφορα τα εξ ανατολής προερχόμενα το μόνο που σε κάποιες περιπτώσεις ίσως έχει κάποια δ'οση αλήθειας είναι ο βελονισμός και μόνο αν γίνεται από ειδικευμένο γιατρό και όχι από απατεώνα. Όλα τα άλλα όπως τσι-κι, γιόγκα κλπ είναι σκέτες ανοησίες. Έχουν γίνει έρευνες αλλά δεν προέκυψε ούτε η παραμικρή ένδειξη. Απλά μερικοί ξύπνοι τσαρλατάνοι τα ντύνουν με δικές τους αμπελοφιλοσοφίες και τα πουλάνε στους αφελείς.
Το ότι το θέμα βρίσκεται στην κατηγορία των θετικών επιστημών είναι λ'αθος και προσβλητικό για τις θετικές επιστήμες οι οποίες ακριβώς είναι θετικές δηλαδή στηρίζονται σε αποδείξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Από τα διάφορα τα εξ ανατολής προερχόμενα το μόνο που σε κάποιες περιπτώσεις ίσως έχει κάποια δ'οση αλήθειας είναι ο βελονισμός και μόνο αν γίνεται από ειδικευμένο γιατρό και όχι από απατεώνα. Όλα τα άλλα όπως τσι-κι, γιόγκα κλπ είναι σκέτες ανοησίες.
Για βελονισμο και τσι κογκ εβαλα link παραπανω. Και για yoga μπορεις να βρεις νοσοκομεια ψαχνοντας στο ιντερνετ. Πχ:
https://www.riveredgehospital.com/yoga-now-available-to-patients-at-riveredge-hospital/
https://www.carrollhospitalcenter.org/yoga
Οποτε κανεις λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top