Τάγμα των Ναϊτών Ιπποτών

ATD95

Νεοφερμένος

Ο Αμπεμπαμπλονης Τουκιθεμπλονης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ειδα προσφατα μια ταινια (Natioan Treasure του 2004)και αναρωτιεμαι αν τα ιστορικα γεγονοτα που αναφερονται στη ταινια εγιναν στη πραγματικοτητα και δε τα εφτιαξε η ταινια λογο σεναριου..
https://www.esoterica.gr/articles/history/naites/naites.htm εδω λεει πως το μυθικο θησαυρο των Ναϊτων τον κρυψανε καπου στην Ιερουσαλημ,κοντα στο ναο του Σολομωντα και η ταινια ελεγε ακριβως την ιδια ιστορια αλλα εμπλεξε και τους Ελευθεροτεκτονες και αμερικανους προεδρους και γενικα εχασα το ενδιαφερον μου σε ενα σημειο..μεχρι πιο σημειο στη ταινια τελειωνει η ιστορικη αναφορα και αρχιζει η περιπετεια; Ο George Washington ητανε στα αληθεια Ελευθεροτεκτονας; Και εκτος απτον George Washington,η ταινια λεει πως και ο Benjamin Franklin και ο Βολταιρος και αλλοι επιφανεις πολιτες της τοτε εποχης ητανε..συνωμοσια ή απλο club συναντησεων των επιφωτισμενων επιστημονων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Μπορεί η έννοια της "Μασωνίας" να γίνεται αντιληπτή ως έχουσα διαφορετικό περιεχόμενο κατά την εποχή, στην οποία αναφέρεται η ταινία, σε σχέση με τη σημερινή εποχή(αναφέρομαι στην ερώτηση στο τέλος του κειμένου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Το μόνο που ξέρω είναι πως οι Ασσασίνοι τους είχαν πάρει τα σώβρακα. Τουλάχιστον έτσι γίνεται στα παιχνίδια Assasin's Creed, οπότεμ δεν έχω λόγο να πιστέψω κάτι διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top