Εθνικοσοσιαλισμός και σοσιαλισμός

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να διαβάσεις μια μαθηματική απόδειξη 1500 σελίδων όταν στην δεύτερη γραμμή ο συγγραφέας διαιρεί με το μηδέν.
Εκτός, βέβαια, αν ο συγγραφέας αναφέρεται σε κάτι που δε ξέρεις και δε φαντάζεσαι καν.
Υπάρχει το κλασσικό παράδειγμα στα μαθηματικά με τη συνάρτηση που παίρνει τιμή 1 στους ρητούς και 0 στους άρρητους. Αν σου πω να μου βρεις το ολοκλήρωμά της από πχ 0 έως 1, θα με κοιτάς περίεργα, αν επιμείνω, θα με περάσεις για ηλίθιο λόγω της ημιμάθειά σου, θα φύγεις από την αίθουσα και θα μείνεις με τη γνώση που έχεις ήδη και θα είσαι ευτυχισμένος που "την είπες" στον μαθηματικό.


Σε συγχαίρω πάντως για επίπεδο trolling σου. Πάντα με κάνεις να σου απαντάω, ενώ ξέρω εξ αρχής ότι η κουβέντα δεν έχει κανένα νόημα.
Εσύ ειδικά μη μιλάς για trolling, γιατί έχεις πολλά πάρε δώσε με τον τύπο/τύπους με τους πολλαπλούς λογαριασμούς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
lkjhgfdsa είσαι τραπεζικός υπάλληλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
lkjhgfdsa είσαι τραπεζικός υπάλληλος;
Όχι, είμαι Γαλλίδα στριπτιζέζ, αλλά δεν υπήρχε αυτή η επιλογή στη λίστα και έβαλα ό,τι κοντινότερο βρήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Παλι καλα. Για μια στιγμη νομιζα οτι ειρωνευεσαι τον ιδιο σου τον εαυτο. Αλλα τελικα ειρωνευεσαι μονο εμας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Παλι καλα. Για μια στιγμη νομιζα οτι ειρωνευεσαι τον ιδιο σου τον εαυτο. Αλλα τελικα ειρωνευεσαι μονο εμας :)
Μόνο αυτό; :P

Τέλος πάντων, χαίρομαι που βοήθησα!
Και αν χρειαστείς ποτέ δουλειά, έλα σε εμένα να σε βοηθήσω.
Από τα γραφόμενά σου, κρίνω ότι θα είσαι πολύ καλή στο pole dancing. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Δεν μπορείς να είσαι φιλελεύθερος και να πρεσβεύεις την βία.

Όλα αυτά περί 'υπεραξίας' δεν υφίστανται: η αξία είναι σχετική και όχι απόλυτη. Αν πιστεύει ο εργαζόμενος ότι τον εκμεταλλεύονται, μπορεί να βρει άλλους χίλιους ομοϊδεάτες του και να ανοίξουν μία επιχείρηση που την οργανώνουν συλλογικά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ασκήσει βία στον πρώην εργοδότη του.

Για αυτο π ειπες ξεχνάς τον Τεμπονέρα τον Αλέξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μόνο που κάνεις το λάθος να εμπλέκεις τον καπιταλισμό, το εθελοντικό σύστημα δηλαδή της ελεύθερης αγοράς, με τις κρατικές ενέργειες όπως είναι η καταστολή. Ο καπιταλισμός δεν είναι συμβατός με το θεσμό του κράτους, γιατί ο καπιταλισμός είναι ένα σύστημα βασισμένο στον εθελοντισμό ενώ το κράτος ένα σύστημα βασισμένο στη βία. Όπως βλέπεις το κράτος άλλαζε και πάντα αλλάζει δια της βίας, είτε αυτό λέγεται καταστολή του Ρίγκαν για τον περιορισμό της κρατικής επέμβασης στην αγορά, είτε αυτό λέγεται αγώνες, πορείες και κόκκινες επαναστάσεις για την αύξηση του κρατικού παρεμβατισμού.

Ο καπιταλισμός στηρίζεται στον ανταγωνισμό, όχι στον εθελοντισμό. Αν στηριζόταν στον εθελοντισμό θα είχε καταρρεύσει πολύ σύντομα (ουτοπία - αφύσικο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.
ενδιαφέρον το θέμα αυτό και έπεσε τυχαία στην αντίληψη μου , βέβαια πιστεύω ότι μάλλον θεωρείται νεκρό θέμα πια , άργησα 4 χρόνια μόνο . Καταρχήν δεν υφίσταται σοσιαλισμός μόνος του . Ο σοσιαλισμός πάντα πηγαίνει με κάτι άλλο . Σοσιαλισμός - Κομμουνισμός , Εθνικό-σοσιαλισμός , Δημοκρατικός - Σοσιαλισμός κλπ. Μερικοί είδα στην αρχή τα έκαναν τελείως μπάχαλο συγχέοντας τον φασισμό με τον Εθνικοσοσιαλισμό . Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο για αυτό καλό είναι να διαβάσει κανείς πρώτα το φασιστικό δόγμα του Ντούτσε ( Μπενίτο Μουσολίνι ) και έπειτα το " Ο Αγών Μου " και το " Η Πολιτική μου Διαθήκη " του Φύρερ ( Αδόλφου Χίτλερ ) για να τα ξεχωρίσει κάπως . Οπότε με τι να το συγκρίνουμε ; γιατί ένα σκέτο σοσιαλιστικό κράτος δεν υφίσταται .Οι Εθνικοσοσιαλιστές υποστηρίζουν ( και σε αυτό με βρίσκουν σύμφωνο ) την ύπαρξη ενός κράτους με εθνικιστική κοινωνία , προσοχή ο Φύρερ ουδέποτε μίλαγε για ιεράρχηση των ανθρώπινων φυλών σε ανώτερη ή κατώτερη ( ασχέτως το τι έγινε ) αφού γράφει αυτό : "Η υπερηφάνεια για την δική μας Φυλή, χωρίς να υποτιμούμε ή να περιφρονούμε οποιαδήποτε άλλη Φυλή, αποτελεί ένα ορθό και υγιές από κάθε άποψη συναίσθημα." - Αδόλφος Χίτλερ, Η πολιτική μου διαθήκη και σοσιαλιστική οικονομία ( οι πλουτοπαραγωγικές πηγές ενός έθνους στα χέρια του λαού του ) Τα ίδια έλεγε και ο Γρίβας της ΕΟΚΑ " είμαστε πιο δεξιοί από τους δεξιούς στην κοινωνία και πιο αριστεροί από τους αριστερούς στην οικονομία " . Είδα μερικούς να λένε για την πάλη των τάξεων . Ο τρόπος διαχείρισης που προβάλλει ο Μαρξισμός μόνο εντάσεις φέρνει . Αναφέρομαι στην Μαρξιστική κολλεκτιβοποίηση όπου οδήγησε στο θάνατο χιλιάδων ή εκατομμυρίων ( ? ) ανθρώπων στην Ουκρανία με τους Κουλάκους και την γενοκτονία του Γολοντομόρ τον χειμώνα του 1932-1933 . Ο Εθνικοσοσιαλισμός μιλάει για ειρήνη και συνεργασία των τάξεων με πρωτοπόρα την εργατική-αγροτική τάξη που είναι και το λογικό ενώ ο Μαρξισμός για εξάλειψη των τάξεων αφού πρώτα περάσουμε από την φάση της δικτατορίας του προλεταριάτου ( εξάλειψη αστικής τάξης κοινώς ) .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
υπερηφάνεια για την δική μας Φυλή, χωρίς να υποτιμούμε ή να περιφρονούμε οποιαδήποτε άλλη Φυλή, αποτελεί ένα ορθό και υγιές από κάθε άποψη συναίσθημα."

Η υπερηφάνεια για το έθνος ή την φυλή αποτελεί το αποκούμπι της μετριότητας. Είσαι περήφανος για τον Αριστοτέλη επειδή δεν έχεις δικά σου επιτεύγματα και άρα προσπαθείς να σφετεριστείς λίγη από την δόξα του με την δικαιολογία της κοινής καταγωγής.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.
Η υπερηφάνεια για το έθνος ή την φυλή αποτελεί το αποκούμπι της μετριότητας. Είσαι περήφανος για τον Αριστοτέλη επειδή δεν έχεις δικά σου επιτεύγματα και άρα προσπαθείς να σφετεριστείς λίγη από την δόξα του λόγο κοινής καταγωγής.

Γενικά απλά είμαι υπερήφανος για την Ελληνική Φυλή και που ανήκω εδώ . Καμία μετριότητα . Αλλά δεν θα έλεγα ότι έχεις άδικο σε αυτό που λες . Πράγματι δυστυχώς βλέπουμε ότι ο Ελληνικός Εθνικισμός δεν προχωράει , έχει μείνει καθηλωμένος και προσκολλημένος στα επιτεύγματα της αρχαιότητας χωρίς να κοιτάει το πως θα τα συνεχίσουμε και εμείς οι μεταγενέστεροι . Αυτό βέβαια δεν αποτελεί καμία δικαιολογία για να αντιτασσόμαστε και να βγάζουμε μίσος προς την καταγωγή μας ή να μην θέλουμε να λεγόμαστε Εθνικιστές . Υπάρχουμε και εμείς που κοιτάμε μεν το παρελθόν αλλά δεν κολλάμε σε αυτό δε και επιζητούμε την πρόοδο τώρα .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά απλά είμαι υπερήφανος για την Ελληνική Φυλή και που ανήκω εδώ .

Γιατί? Δεν έκανες τίποτα απολύτως για να το κερδίσεις, απλά γεννήθηκες εδώ τυχαία. Δεν είναι κάποιο επίτευγμα. Είσαι περήφανος δηλαδή για το τίποτα. Αν αυτό δεν είναι η υπέρτατη ένδειξη μετριότητας και υπομετριότητας δεν ξέρω τι είναι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.
Γιατί? Δεν έκανες τίποτα απολύτως για να το κερδίσεις, απλά γεννήθηκες εδώ τυχαία. Δεν είναι κάποιο επίτευγμα. Είσαι περήφανος δηλαδή για το τίποτα. Αν αυτό δεν είναι η υπέρτατη ένδειξη μετριότητα και υπομετριότητας δεν ξέρω τι είναι.

Καταρχήν δεν μαρέσει να ξεφεύγουμε από το θέμα το οποίο είναι σύγκριση εθνικοσοσιαλιστικής και σοσιαλιστικής κοινωνίας . Μπορούμε να ανοίξουμε άλλο thread για αυτό το θέμα " Ελληνικός Εθνικισμός " . Θα παρακαλούσα ίσως τους διαχειριστές εκτός από το αρχικό μου μήνυμα να μεταφερθούμε σε νέο thread . Είμαι απλά περήφανος που έστω έτυχε , για να μιλήσω με την ορολογία σου , να γεννηθώ σε ένα κράτος με τόση ένδοξη ιστορία και πολιτισμό . Είμαστε ένα κρατίδιο 10 εκατομμυρίων ανθρώπων και μας ξέρουν σχεδόν σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη και αυτό με κάνει να χαίρομαι γιατί πολλές άλλες χώρες είναι τελείως άγνωστες ( ρώτα μερικούς τι ξέρουν για την νήσο των Χριστουγέννων ας πούμε . Γνωρίζουν και πράγματα για εμάς ( θα σου πούνε ότι τους έρχεται στο μυαλό η μυθολογία , Ολυμπιακοί Αγώνες κλπ) αν τους ρωτήσεις ας πούμε τι ξέρετε για την Βραζιλία τι θα σου πούνε ; Όλα αυτά με κάνουν να χαίρομαι που γεννήθηκα εδώ και η εθνική μου ταυτότητα δεν είναι άγνωστη . Απλά δεν επαναπαύομαι σε αυτό και προσπαθώ με κάθε τρόπο να εξελίξω και να αναπτύξω την χώρα μου .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και μπορώ να βγάλω πολλά συμπεράσματα από εσένα σύμφωνα με αυτά που γράφεις, εκτός και αν τα γράφεις για πλάκα/τρολινγκ. Στο εξήγησα πολλάκις. Το να είσαι υπερήφανος για κάτι που δεν έχει καμία απολύτως αξία δείχνει πάρα πολλά πράγματα για εσένα. Οι Έλληνες δεν έχουν προσφέρει τίποτα στον κόσμο. Στον κόσμο προσέφερε ο Σωκράτης, ο Αριστοτέλης, ο Ιπποκράτης και λοιποί. Και το κοινό στοιχείο αυτών των ανθρώπων δεν είναι η καταγωγή τους αλλά η διάνοια πνεύματος, το ίδιο στοιχείο δηλαδή που είχε και ο Μότσαρν, Ο Αινστάιν, o Βραχμαγκούπτα και όλοι όσοι πετύχανε κάτι στον κόσμο. Όσοι λοιπόν δεν διαθέτουν αυτό το στοιχείο προσπαθούν να καπιλευτούν τα επιτεύγματα των άλλων και να τα αποδώσουν στην κοινή καταγωγή, δηλαδή των κατώτατο κοινό παρονομαστή, καθώς έτσι νιώθουν και αυτοί περήφανοι για κάτι εξαιρετικό, χωρίς να καταβάλουν κανένα απολύτως κόπο για να πετύχουν κάτι, ούτε να είναι εξαιρετικοί οι ίδιοι. Και είναι ηλίου φαεινότερο από αυτά που γράφεις ότι δεν διαθέτεις τέτοιο πνεύμα καθώς αν διέθετες δεν θα έγραφες ποτέ είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας και χαίρομαι που είμαι από εδώ και όχι από τη Βραζιλία ή τη Σομαλία. Συνεπώς ναι, στην μετριότητα ανήκεις και δεν χρειάζεται να σε γνωρίσω προσωπικά για να αποφανθώ κάτι τέτοιο. Και δεν το γράφω για κακό. Δεν είναι κακό να είσαι μέτριος κι εγώ μέτριος είμαι. Απλά σου υπογραμμίζω το σφάλμα της λογικής σου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,172 μηνύματα.
Προφανώς και μπορώ να βγάλω πολλά συμπεράσματα από εσένα σύμφωνα με αυτά που γράφεις, εκτός και αν τα γράφεις για πλάκα/τρολινγκ. Στο εξήγησα πολλάκις. Το να είσαι υπερήφανος για κάτι που δεν έχει καμία απολύτως αξία δείχνει πάρα πολλά πράγματα για εσένα. Οι Έλληνες δεν έχουν προσφέρει τίποτα στον κόσμο. Στον κόσμο προσέφερε ο Σωκράτης, ο Αριστοτέλης, ο Ιπποκράτης και λοιποί. Και το κοινό στοιχείο αυτών των ανθρώπων δεν είναι η καταγωγή τους αλλά η διάνοια πνεύματος, το ίδιο στοιχείο δηλαδή που είχε και ο Μότσαρν, Ο Αινστάιν, o Βραχμαγκούπτα και όλοι όσοι πετύχανε κάτι στον κόσμο. Όσοι λοιπόν δεν διαθέτουν αυτό το στοιχείο προσπαθούν να καπιλευτούν τα επιτεύγματα των άλλων και να τα αποδώσουν στην κοινή καταγωγή, δηλαδή των κατώτατο κοινό παρονομαστή, καθώς έτσι νιώθουν και αυτοί περήφανοι για κάτι εξαιρετικό, χωρίς να καταβάλουν κανένα απολύτως κόπο για να πετύχουν κάτι, ούτε να είναι εξαιρετικοί οι ίδιοι. Και είναι ηλίου φαεινότερο από αυτά που γράφεις ότι δεν διαθέτεις τέτοιο πνεύμα καθώς αν διέθετες δεν θα έγραφες ποτέ είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας και χαίρομαι που είμαι από εδώ και όχι από τη Βραζιλία ή τη Σομαλία. Συνεπώς ναι, στην μετριότητα ανήκεις και δεν χρειάζεται να σε γνωρίσω προσωπικά για να αποφανθώ κάτι τέτοιο. Και δεν το γράφω για κακό. Δεν είναι κακό να είσαι μέτριος κι εγώ μέτριος είμαι. Απλά σου υπογραμμίζω το σφάλμα της λογικής σου.


Να σου κάνω μία ερώτηση επί αυτού . Σε μία ομάδα όταν κάποιοι κάνουν μία εργασία είναι λογικό κάποιοι να κάνουν καλύτερη δουλειά από κάποιους άλλους και μπορεί να έχουν και κάποιο φυσικό ταλέντο . Στο τέλος όμως όταν η εργασία βραβευτεί , βραβεύονται όλα τα μέλη της ανεξαιρέτως και όλοι τους είναι εξίσου περήφανη για αυτήν , έτσι δεν είναι ; Εννοείται βλέπουμε τον Αριστοτέλη κλπ ως εξέχουσες προσωπικότητες αλλά αυτό δεν παύει να σημαίνει ότι δεν χαιρόμαστε που υπήρξαν Έλληνες ! Συνεπώς δεν χαιρόμαστε σαν να το κατορθώσαμε εμείς αλλά χαιρόμαστε και είμαστε περήφανοι που τα κατόρθωσε κάποιος Έλληνας και θα έπρεπε εννοείται να προσπαθούμε και εμείς κάτι αντίστοιχο και όχι να επαναπαυόμαστε σε κατορθώματα άλλων ( ως προς μερικά θέματα και ιδίως προς αυτό είμαι απόλυτα σύμφωνος με το σκεπτικό σου ) . Επιπλέον στον κανόνα που θέτεις δεν μπορούμε να εντάξουμε την κουλτούρα / πολιτισμό μιας που είναι αποτέλεσμα συλλογικής προσπάθειας και όχι ατομικής κάποιων διακεκριμένων προσώπων .
 

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Να σου κάνω μία ερώτηση επί αυτού . Σε μία ομάδα όταν κάποιοι κάνουν μία εργασία είναι λογικό κάποιοι να κάνουν καλύτερη δουλειά από κάποιους άλλους και μπορεί να έχουν και κάποιο φυσικό ταλέντο . Στο τέλος όμως όταν η εργασία βραβευτεί , βραβεύονται όλα τα μέλη της ανεξαιρέτως και όλοι τους είναι εξίσου περήφανη για αυτήν , έτσι δεν είναι ; Εννοείται βλέπουμε τον Αριστοτέλη κλπ ως εξέχουσες προσωπικότητες αλλά αυτό δεν παύει να σημαίνει ότι δεν χαιρόμαστε που υπήρξαν Έλληνες ! Συνεπώς δεν χαιρόμαστε σαν να το κατορθώσαμε εμείς αλλά χαιρόμαστε και είμαστε περήφανοι που τα κατόρθωσε κάποιος Έλληνας και θα έπρεπε εννοείται να προσπαθούμε και εμείς κάτι αντίστοιχο και όχι να επαναπαυόμαστε σε κατορθώματα άλλων ( ως προς μερικά θέματα και ιδίως προς αυτό είμαι απόλυτα σύμφωνος με το σκεπτικό σου ) . Επιπλέον στον κανόνα που θέτεις δεν μπορούμε να εντάξουμε την κουλτούρα / πολιτισμό μιας που είναι αποτέλεσμα συλλογικής προσπάθειας και όχι ατομικής κάποιων διακεκριμένων προσώπων .

Τι σχέση έχεις εσύ με τον Αριστοτέλη;
Αναίρεσες μόνος το επιχείρημά σου.
Σε μία ομάδα είπες.
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως ΕΣΥ ανήκεις σε αυτή;
Συνέβαλες στην διατύπωση των θεωριών του Αριστότελη;
Ούτε πολίτης των Αθηνών δεν ήσουν.
Άρα πώς κάνεις κτήμα σου τα επιτεύγματα του Αριστοτέλη;
Όταν μάλιστα δεν είχες γεννηθεί τότε, άρα η συμβολή σου στα επιτεύγματά του είναι απολύτως μηδενική.

Ας κάνουμε μία γενίκευση.
Έστω πως είσαι πολίτης των αρχαίων Αθηνών.
Με την δικιά σου λογική ως μέλος του Αθηναϊκού έθνους δικαιούσαι να χαίρεσαι με τις επιτυχίες των συμπατριωτών σου μιας και εσύ, έστω έμμεσα έχεις κάποια συμμετοχή στην επιτυχία οποιουδήποτε Αθηναίου.
Σύμφωνα πάντα με το σκεπτικό σου, ακόμα και ένας έμπορος από την Περσία μπορεί να έχει συμμετοχή στην διατύπωση των θεωριών του Αριστοτέλη.
Διότι μίλησε για κάποιο θέμα σε έναν Αθηναίο έμπορο και αυτός μίλησε με έναν άλλο Αθηναίο στην Εκκλησία του Δήμου, που μίλησε με μαθητή του Αριστοτέλη, όπου ο μαθητής σε συζήτηση με τον Αριστοτέλη του έδωσε την ιδέα για να ξεκινήσει να διατυπώνει θεωρίες για αυτό το θέμα.
Άρα και ο Πέρσης έμπορος δικαιούται να νιώθει υπερήφανος για το επίτευγμα του Αριστοτέλη να διατυπώσει τούτη τη θεωρία, μιας και ενέπνευσε έμμεσα τον Αριστοτέλη.
Μήπως δικαιούται και το Περσικό έθνος;

Θέλω να πω:
Οι ανθρώπινες αλληλεπιδράσεις είναι τόσο περίπλοκες που δεν περιορίζονται στα στενά πλαίσια του έθνους.
Η λογική σου σφάλλει.

Με λίγα λόγια:
Αυτός που δικαιούται να απολαμβάνει τις χαρές μίας επιτυχίας πρέπει να έχει άμεση συμμετοχή σε αυτήν.
Ο έμπορος ή κάποιος Αθηναίος πολίτης δεν έχει αυτό το δικαίωμα.
Ο μαθητής του Αριστοτέλη που συμμετέχει ΜΟΝΑΧΑ ΕΝΕΡΓΑ στην διατύπωση της θεωρίας και ο ίδιος ο μέγαλος φιλόσοφος μπορούν.
Δεχόμαστε αμέτρητα ερεθίσματα καθημερινά.
Το ζήτημα είναι πως ΕΜΕΙΣ οι ίδιοι τα μετουσιώνουμε σε ιδέες, πράξεις και τα αξιοποιούμε.

Πάρε ως ένα άλλο παράδειγμα τον Τσιτσιπά.
Για ποιο λόγο δικαιούσαι να χαίρεσαι για την επιτυχία του και με ποιο σκεπτικό την ιδιοποιήσαι;
Ήσουν συγγενής ή φίλος που τον βοήθησε σημαντικά ή προπονητής του ή έστω ήσουν στο γήπεδο για να φωνάξεις και να τον εμψυχώσεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top