Διαίρει και βασίλευε

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους. Ένα τίτλος αρκετά κλισέ αλλά ανέκαθεν επίκαιρος. Έχουμε όλοι σχεδόν οι άνθρωποι κάποια στιγμή της ζωής μας μπει σε κόντρα στην οποία κυριαρχεί το κλασσικό δίπολο ''άσπρο ή μαύρο. Βλέπουμε καθημερινά σε απλές συζητήσεις, στο διαδίκτυο, σε πάνελ τηλεοράσεων να συζητείται ένα θέμα για το οποίο πάντα υπάρχουν δύο απόψεις, με τους συζητητές να έρχονται σε κόντρα υπερασπίζοντας με φανατικό σθένος την μία ή την άλλη. Θρησκεία, πολιτική, ομάδες και ότι μπορεί να μας χωρίσει σε στρατόπεδα(σχεδόν τα πάντα πια), προσφέρονται για αυτό το σπορ... Το θέμα δεν είναι ότι δεν το καταλαβαίνουμε ότι διαιωνίζεται ο διχασμός. Το θέμα είναι γιατί δεν αναρωτιόμαστε ποια είναι η πηγή του και ποιος ο λόγος που δεν κάνουμε τίποτα για να ξεφύγουμε από αυτά τα στεγανά τα οποία περιορίζουν την πνευματική μας ελευθερία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι η ιδεολογία. Οποιαδήποτε ιδεολογία, αριστερή, δεξιά, δεν έχει σημασία. Η ιδεολογία μας κάνει να ακολουθούμε τυφλά κάποιους δρόμους. Ακολουθούμε μια ιδεολογία ανεξαιρέτως καλού, κακού, επιτυχημένου, ανεπιτυχούς. Γιατί η ιδεολογία που επιλέξαμε να ακολουθήσουμε είναι αλάθανστη και δεν μπορούμε να την αμφισβητήσουμε. Δεν τίθεται καν ζήτημα αυτού. Ο Aleksandr Solzhenitsyn είπε:

“Ideology—that is what gives evildoing its long-sought justification and gives the evildoer the necessary steadfastness and determination. That is the social theory which helps to make his acts seem good instead of bad in his own and others' eyes, so that he won't hear reproaches and curses but will receive praise and honors. That was how the agents of the Inquisition fortified their wills: by invoking Christianity; the conquerors of foreign lands, by extolling the grandeur of their Motherland; the colonizers, by civilization; the Nazis, by race; and the Jacobins (early and late), by equality, brotherhood, and the happiness of future generations.”
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Τζοννυ που το βρηκες αυτο, μου αρεσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Καταπληκτικός ο Σολζενίτσιν. Και παντα ασυμβίβαστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα είναι η ιδεολογία. Οποιαδήποτε ιδεολογία, αριστερή, δεξιά, δεν έχει σημασία. Η ιδεολογία μας κάνει να ακολουθούμε τυφλά κάποιους δρόμους. Ακολουθούμε μια ιδεολογία ανεξαιρέτως καλού, κακού, επιτυχημένου, ανεπιτυχούς. Γιατί η ιδεολογία που επιλέξαμε να ακολουθήσουμε είναι αλάθανστη και δεν μπορούμε να την αμφισβητήσουμε. Δεν τίθεται καν ζήτημα αυτού. Ο Aleksandr Solzhenitsyn είπε:

Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο του Alexander Solzhenitsyn... Συμφωνώ και με την δικιά σου άποψη απλά το μείζον θέμα για μένα (και το πραγματικό πρόβλημα) είναι να βρούμε ποια είναι η ανάγκη και η έμφυτη τάση του ανθρώπου να ακολουθεί μια ιδεολογία και από που πηγάζει και συντηρείται αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Γιατί η ιδεολογία που επιλέξαμε να ακολουθήσουμε είναι αλάθανστη και δεν μπορούμε να την αμφισβητήσουμε.
Εχουμε δει πολλάκις που οδηγησε η ιεροποίηση κάποιον ιδεολογιών... Για κάποιους είναι όμως παντα άλλου παπά ευαγγέλιο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα είναι η ιδεολογία. Οποιαδήποτε ιδεολογία, αριστερή, δεξιά, δεν έχει σημασία. Η ιδεολογία μας κάνει να ακολουθούμε τυφλά κάποιους δρόμους. Ακολουθούμε μια ιδεολογία ανεξαιρέτως καλού, κακού, επιτυχημένου, ανεπιτυχούς. Γιατί η ιδεολογία που επιλέξαμε να ακολουθήσουμε είναι αλάθανστη και δεν μπορούμε να την αμφισβητήσουμε. Δεν τίθεται καν ζήτημα αυτού. Ο Aleksandr Solzhenitsyn είπε:

Δεν θεωρώ πρόβλημα την ιδεολογία.
Μέσω της μελέτης και των εμπειριών μελετάς και διαμορφώνεις το σύνολο των πεποιθήσεων σου και τον τρόπο που ερμηνεύεις τον κόσμο.Αυτό που περιγράφεις είναι μια ultra άκαμπτη θεώρηση της ιδεολογίας.Η ιδεολογία αναπλάθεται συνεχώς χωρίς πολλές φορές να το καταλαβαίνει καν το υποκείμενο.Επιβάλλεται η αμφισβήτηση,το ανοιχτό μυαλό και η μελέτη διαφορετικών ιδεών οχι για να επιβεβαιωθεί ''πόσο γαμάτη είναι η ιδεολογία μου'' ή ''πόσο δίκιο έχω σε ολα '' αλλά για να δεις κάτι που αξιολογεί ίσως διαφορετικά την πραγματικότητα από αυτό που έχεις συνηθίσει και αυτό που γνωρίζεις. Μπορεί με αυτό το τρόπο και εσύ ο ίδιος να αλλάξεις αρκετά στο πως αντιλαμβάνεσαι το περίγυρω σου.

Αυτό βέβαια προυποθέτει να χαμηλώσεις λίγο το εγώ σου και το ''my dick is bigger than everyones'' ύφος.To sum up,δεν είναι τοσο θέμα ιδεολογίας όσο θέμα διαχείρισης και αξιολόγησης από το άτομο.π.χ ας πούμε έχω κάνει πολύ γαμάτη συζήτηση με μαρξιστή που ο μαρξισμός θεωρείται πολύ hardcore και έχει αρκετά κλειστό πλαίσιο ανάλυσης. Φανατικοί υπάρχουν παντού και φαίνονται περισσότερο γιατί είναι commited σε αυτό που πιστεύουν,είναι ανίκανοι για κανονική συζήτηση γιατί κατευθείαν θα καταφύγουν στο βρισίδι και δε θα καταλάβουν καν αυτό που λες γιατί θα μπει γρήγορα μια βολική ταμπελίτσα και βάσει αυτής θα συνεχιστεί η όποια κουβέντα.

Βάζεις να συζητήσουν δύο άτομα που έχουν τα χαρακτηριστικά που ανέφερες και έχεις popcorn fight.Bάζεις δύο άτομα που έχουν χαρακτηριστικά που ανέφερα εγώ και απελευθερώνεσαι πνευματικά όπως γράφει και ο φίλος που άνοιξε το θέμα :D

Η εξεταστική βγάζει τον δοκιμιογράφο που κρύβω μέσα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Δείγματα εύκαμπτης... ιδεολογίας που ηρωποιήθηκαν και ιεροποιήθηκαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν θεωρώ πρόβλημα την ιδεολογία.
Μέσω της μελέτης και των εμπειριών μελετάς και διαμορφώνεις το σύνολο των πεποιθήσεων σου και τον τρόπο που ερμηνεύεις τον κόσμο.Αυτό που περιγράφεις είναι μια ultra άκαμπτη θεώρηση της ιδεολογίας.Η ιδεολογία αναπλάθεται συνεχώς χωρίς πολλές φορές να το καταλαβαίνει καν το υποκείμενο.Επιβάλλεται η αμφισβήτηση,το ανοιχτό μυαλό και η μελέτη διαφορετικών ιδεών οχι για να επιβεβαιωθεί ''πόσο γαμάτη είναι η ιδεολογία μου'' ή ''πόσο δίκιο έχω σε ολα '' αλλά για να δεις κάτι που αξιολογεί ίσως διαφορετικά την πραγματικότητα από αυτό που έχεις συνηθίσει και αυτό που γνωρίζεις. Μπορεί με αυτό το τρόπο και εσύ ο ίδιος να αλλάξεις αρκετά στο πως αντιλαμβάνεσαι το περίγυρω σου.
Όσους ακολουθούν μια συγκεκριμένη ιδεολογία ή ένα ρεύμα ιδεολογίας μια συγκεκριμένη περίοδο δεν την αμφισβητούν ή αν το κάνουν συνεχίζουν να την ακολουθούν τυφλά επειδή δεν δέχονται να την αφήσουν. Πχ: Αν ζούσαμε στην ναζιστική Γερμανία, εγώ, εσύ, ο Βασίλης, ακόμα και ο Αλεχάντρο, ποια η πιθανότητα να ήμασταν μαζί με τους ναζί; Να κάναμε τα ίδια αποτρόπαια πράγματα που έκαναν; Αν θεωρείς ότι θα ήμασταν οι ήρωες που νομίζουμε ότι είμαστε τώρα και ότι θα σώζαμε ανθρώπους θεωρώ ότι δεν έχεις καταλάβει πόσο μπορεί να σε δηλητηριάσει μια ιδεολογία. Ήταν όλοι οι ναζί απάνθρωποι; Κακοί εκ γεννήσεως; Δεν νομίζω... Ξέρεις, τους ναζί δεν τους ανάγκασε κανείς να σκοτώνουν αθώους. Στα concentration camps αυτοί με μεγαλύτερο βαθμό σου έδιναν επιλογή. Σου έλεγαν ότι από εδώ και πέρα τα πράγματα θα γίνουν άσχημα, αν θες να μείνεις πίσω μπορείς. Ποιος θα άφηνε πίσω τον συμπολεμιστή του για να κάνει για αυτός τη βρώμικη δουλειά; Αυτοί οι άνθρωποι κατέληξαν να δολοφονούν έγκυες γυναίκες. Είναι τρομακτικό αν σκεφτείς ότι θα μπορούσες να είσαι εσύ αυτός. Για αυτούς η ιδεολογία τους δεν ήταν κάτι το κακό, πάντα πιστεύουμε ότι είμαστε στην καλή μεριά.

Αυτό βέβαια προυποθέτει να χαμηλώσεις λίγο το εγώ σου και το ''my dick is bigger than everyones'' ύφος.To sum up,δεν είναι τοσο θέμα ιδεολογίας όσο θέμα διαχείρισης και αξιολόγησης από το άτομο.π.χ ας πούμε έχω κάνει πολύ γαμάτη συζήτηση με μαρξιστή που ο μαρξισμός θεωρείται πολύ hardcore και έχει αρκετά κλειστό πλαίσιο ανάλυσης. Φανατικοί υπάρχουν παντού και φαίνονται περισσότερο γιατί είναι commited σε αυτό που πιστεύουν,είναι ανίκανοι για κανονική συζήτηση γιατί κατευθείαν θα καταφύγουν στο βρισίδι και δε θα καταλάβουν καν αυτό που λες γιατί θα μπει γρήγορα μια βολική ταμπελίτσα και βάσει αυτής θα συνεχιστεί η όποια κουβέντα.
Δυστυχώς τα arguments είναι σχεδόν πάντα my dick is bigger than yours. Έχω μιλήσει με παιδί από παράταξη, με τον οποίο κάνουμε πολύ καλή κουβέντα. Εντάξει δεν έχω αμφισβητήσει την ιδεολογία του (ούτε λέω κάτι που μπορεί αν τον κανει trigger προς το παρόν) αλλά από συζητήσεις που έχουμε κάνει θεωρώ ότι όσο μπορεί προσπαθεί να έχει κριτική σκέψη. Και πήγα σε συνέλευση και τον άκουσα να μιλάει και να λέει τις θέσεις της παράταξης του σαν τυφλός ακόλουθος, σαν άλλος άνθρωπος. Πραγματικά ρώτησα τον εαυτό μου, είναι ο ίδιος ή τώρα απλώς προσποιείται; Αλήθεια αν έχει διαφορετική θέση σε ένα ζήτημα από τους συναγωνιστές του, θα τους το πει ή θα το κρατήσει μέσα του για να μην τους αμφισβητήσει; Πολλοί λίγοι αμφισβητούν σήμερα. Υπάρχει περίπτωση ποτέ να συμφωνήσει σε οποιοδήποτε θέμα εαακ, κνε, πασπ, δαπ όλες μαζί; Ακόμα και αν ένας έχει δίκιο, οι άλλοι λόγω εγωισμού, λόγω ιδεολογίας, θα του πάνε κόντρα και αυτό γίνεται και στη βουλή μας. Η αντιπολίτευση πάει πάντα κόντρα ακόμα και αν θα έκανε τα ίδια πράγματα ακριβώς και όσα κόμματα συμφωνούν με την κυβέρνηση ψηφίζουν παρόν και όχι ναι. Τα άτομα που μπορούν να συζητάνε ανοιχτά είναι άτομα που δεν ακολουθούν κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία. Όσοι ακολουθούν δεν νομίζω να μπορούν να συζητήσουν πραγματικά ανοιχτά ή να δεχτούν το διαφορετικό. Όταν μπορέσουμε να ξεπεράσουμε αυτό το εμπόδιο νομίζω θα έχουμε κάνει το μεγαλύτερο βήμα προς το να διορθώσουμε και την οικονομική κρίση αλλά και γενικά την κοινωνική ύφεση που ζούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσους ακολουθούν μια συγκεκριμένη ιδεολογία ή ένα ρεύμα ιδεολογίας μια συγκεκριμένη περίοδο δεν την αμφισβητούν ή αν το κάνουν συνεχίζουν να την ακολουθούν τυφλά επειδή δεν δέχονται να την αφήσουν. Πχ: Αν ζούσαμε στην ναζιστική Γερμανία, εγώ, εσύ, ο Βασίλης, ακόμα και ο Αλεχάντρο, ποια η πιθανότητα να ήμασταν μαζί με τους ναζί; Να κάναμε τα ίδια αποτρόπαια πράγματα που έκαναν; Αν θεωρείς ότι θα ήμασταν οι ήρωες που νομίζουμε ότι είμαστε τώρα και ότι θα σώζαμε ανθρώπους θεωρώ ότι δεν έχεις καταλάβει πόσο μπορεί να σε δηλητηριάσει μια ιδεολογία. Ήταν όλοι οι ναζί απάνθρωποι; Κακοί εκ γεννήσεως; Δεν νομίζω... Ξέρεις, τους ναζί δεν τους ανάγκασε κανείς να σκοτώνουν αθώους. Στα concentration camps αυτοί με μεγαλύτερο βαθμό σου έδιναν επιλογή. Σου έλεγαν ότι από εδώ και πέρα τα πράγματα θα γίνουν άσχημα, αν θες να μείνεις πίσω μπορείς. Ποιος θα άφηνε πίσω τον συμπολεμιστή του για να κάνει για αυτός τη βρώμικη δουλειά; Αυτοί οι άνθρωποι κατέληξαν να δολοφονούν έγκυες γυναίκες. Είναι τρομακτικό αν σκεφτείς ότι θα μπορούσες να είσαι εσύ αυτός. Για αυτούς η ιδεολογία τους δεν ήταν κάτι το κακό, πάντα πιστεύουμε ότι είμαστε στην καλή μεριά.

Εννοείται πως αναφέρομαι σε ένα φιλελεύθερο περιβάλλον.Σε ολοκληρωτικά καθεστώτα δεν έχεις καν την ελευθερία να σκεφτείς,υπάρχει μια ιδεολογία.


Δυστυχώς τα arguments είναι σχεδόν πάντα my dick is bigger than yours. Έχω μιλήσει με παιδί από παράταξη, με τον οποίο κάνουμε πολύ καλή κουβέντα. Εντάξει δεν έχω αμφισβητήσει την ιδεολογία του (ούτε λέω κάτι που μπορεί αν τον κανει trigger προς το παρόν) αλλά από συζητήσεις που έχουμε κάνει θεωρώ ότι όσο μπορεί προσπαθεί να έχει κριτική σκέψη. Και πήγα σε συνέλευση και τον άκουσα να μιλάει και να λέει τις θέσεις της παράταξης του σαν τυφλός ακόλουθος, σαν άλλος άνθρωπος. Πραγματικά ρώτησα τον εαυτό μου, είναι ο ίδιος ή τώρα απλώς προσποιείται; Αλήθεια αν έχει διαφορετική θέση σε ένα ζήτημα από τους συναγωνιστές του, θα τους το πει ή θα το κρατήσει μέσα του για να μην τους αμφισβητήσει; Πολλοί λίγοι αμφισβητούν σήμερα. Υπάρχει περίπτωση ποτέ να συμφωνήσει σε οποιοδήποτε θέμα εαακ, κνε, πασπ, δαπ όλες μαζί; Ακόμα και αν ένας έχει δίκιο, οι άλλοι λόγω εγωισμού, λόγω ιδεολογίας, θα του πάνε κόντρα και αυτό γίνεται και στη βουλή μας. Η αντιπολίτευση πάει πάντα κόντρα ακόμα και αν θα έκανε τα ίδια πράγματα ακριβώς και όσα κόμματα συμφωνούν με την κυβέρνηση ψηφίζουν παρόν και όχι ναι. Τα άτομα που μπορούν να συζητάνε ανοιχτά είναι άτομα που δεν ακολουθούν κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία. Όσοι ακολουθούν δεν νομίζω να μπορούν να συζητήσουν πραγματικά ανοιχτά ή να δεχτούν το διαφορετικό. Όταν μπορέσουμε να ξεπεράσουμε αυτό το εμπόδιο νομίζω θα έχουμε κάνει το μεγαλύτερο βήμα προς το να διορθώσουμε και την οικονομική κρίση αλλά και γενικά την κοινωνική ύφεση που ζούμε.

Γι'αυτό είπα συζήτηση με μαρξιστή και όχι Κνίτη,υπάρχει διαφορά :clapup:

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες για τις παρατάξεις γιατί θα μου φαινόταν πολύ γελοίο να κάθομαι να υπερασπίζομαι κάθε βλακεία που λέει κάποιος επειδή είναι ''στη παράταξη μου'' ή να κάθομαι να βρίζω τον αντίπαλο ακόμα και αν λέει κάτι που θεωρώ σωστό.
Για το bold,πιστεύω πως όλοι έχουν ιδεολογία αν και δεν ταυτίζονται με τα κόμματα.Αν σε κάποιο ζήτημα π.χ είσαι στην ''αριστερή'' πλευρά του spectrum ή σε κάποιο άλλο στη ''δεξιά'΄αυτές είναι οι πεποιθήσεις σου ασχέτως αν δεν μπορούν να περιγραφούν με μια εύκολη ταμπελιτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Και πήγα σε συνέλευση και τον άκουσα να μιλάει και να λέει τις θέσεις της παράταξης του σαν τυφλός ακόλουθος, σαν άλλος άνθρωπος. Πραγματικά ρώτησα τον εαυτό μου, είναι ο ίδιος ή τώρα απλώς προσποιείται;
Μου έχει τύχει πολλές φορές. Κυρίως με μαρξιστές και Κνίτες. Τουλαχιστον με κάποιους δεξιούς έχω καταφέρει να συννενοηθω κάπως καλύτερα. Είναι πιο διαλακτικοί, πιο συζητησιμοι, λιγοτερο απολυτοι

Τα άτομα που μπορούν να συζητάνε ανοιχτά είναι άτομα που δεν ακολουθούν κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία. Όσοι ακολουθούν δεν νομίζω να μπορούν να συζητήσουν πραγματικά ανοιχτά ή να δεχτούν το διαφορετικό. Όταν μπορέσουμε να ξεπεράσουμε αυτό το εμπόδιο νομίζω θα έχουμε κάνει το μεγαλύτερο βήμα προς το να διορθώσουμε και την οικονομική κρίση αλλά και γενικά την κοινωνική ύφεση που ζούμε.
Θα συμφωνησω απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top