Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέροντα τα βίντεο και η σειρά που παρέθεσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Έρευνα: Οι άθεοι είναι πιο έξυπνοι από τους πιστούς

Υψηλότερη κατά μέσο όρο νοημοσύνη φαίνεται ότι έχουν οι άθεοι σε σύγκριση με τους θρησκευόμενους ανθρώπους, σύμφωνα με αμερικανική επιστημονική έρευνα, την πρώτη που μελέτησε σε τόσο εύρος και βάθος χρόνου τη σχέση θρησκευτικότητας και νοημοσύνης.

Οι ψυχολόγοι, με επικεφαλής τον καθηγητή Μάιρον Ζάκερμαν του πανεπιστημίου του Ρότσεστερ, αξιολόγησαν συγκριτικά (μετα-ανάλυση) όλες τις δημοσιευμένες έρευνες γύρω από το ζήτημα.

Από τις συνολικά 63 μελέτες, που πραγματοποιήθηκαν μεταξύ των ετών 1928- 2012, οι 53 κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι υπάρχει αρνητική σχέση ανάμεσα στην θρησκευτική πίστη και τη νοημοσύνη (δηλαδή οι θρησκευόμενοι είναι γενικά λιγότερο νοήμονες) και, από αυτές τις 53, οι 35 έρευνες διαπίστωσαν έντονα αρνητική σχέση μεταξύ θρησκευτικότητας-νοημοσύνης. Οι υπόλοιπες 10 μελέτες έφθασαν στο ακριβώς αντίθετο συμπέρασμα ότι υπάρχει θετική σχέση (δηλαδή θρησκευτικότητα και νοημοσύνη συμβαδίζουν), αν και από αυτές μόνο οι δύο συμπέραναν ότι υπάρχει έντονα θετική σχέση μεταξύ θρησκευτικότητας και νοημοσύνης.

Μεταξύ άλλων, η μετα-ανάλυση επισημαίνει πως ήδη από την παιδική ηλικία όσο πιο έξυπνο είναι ένα παιδί (έχοντας υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης), τόσο πιο πιθανό είναι να απομακρυνθεί από τη θρησκεία. Και στην τρίτη ηλικία, όσο πιο έξυπνος είναι ένας ηλικιωμένος, τόσο πιο πιθανό είναι να μην πιστεύει στον Θεό.

Πηγή: naftemporiki.gr

Άποψή μου / ερμηνεία είναι ότι, με δεδομένο ότι μεγαλώνει κανείς σε θρησκευόμενο περιβάλλον, το να απαγκιστρωθεί από αυτό, απαιτεί κάποια στοιχειώδη νοημοσύνη και ψυχικό απόθεμα. Δηλαδή "κάτι δείχνει".
Βέβαια η έρευνα μιλάει περισσότερο για μέσο όρο νοημοσύνης, οπότε κάθε υπερηφάνεια του να ανήκει κανείς στην "ομάδα των έξυπνων", μάλλον είναι λίγο φάουλ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
και καποια στιγμη ο Δανεζης λεει και την προσωπικη του αποψη για την υπαρξη ανωτερης δυναμης.Σημαντικο να βλεπεις εναν επιστημονα να το λεει ναι;και δεν ειναι ο μονος.
Κανεις επικληση στην αυθεντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Καταρχάς θεωρώ λάθος όταν ενας άνθρωπος δεν έχει θρησκεία να χαρακτηρίζετε άθεος και όχι άθρησκος. Δεν είναι το ίδιο. Προσωπικά πιστεύω στον Θεό (στον δικό μου Θεό) Αλλά δεν με καλύπτει κάποια θρησκεία. Για μενα ο θεος είναι ο δημιουργός, είναι αυτός που έφτιαξε τα πάντα. Όλα από κάπου ξεκίνησαν άλλωστε. Αλλά δεν επεμβαίνει στο έργο του. Αν και θέλω να γίνω φυσικός (και οι περισσότεροι είναι άθεοι) για μένα ισα-ισα το ότι το σύμπαν διέπεται από φυσικούς νόμους είναι μια ένδειξη ότι το δημιούργησε μια "τέλεια" ανώτερη δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πιστεύω σε κάποια θρησκεία. Το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποια "ανώτερη δύναμη" το αφήνω ανοιχτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι οι άθεοι είναι αυτομάτως και πιο έξυπνοι. Όχι επειδή είμαι πιστός αλλά επειδή δεν έχει βάσιμη λογική και κυρίως απόδειξη. Το τι λένε οι έρευνες, δεν σημαίνει ότι είναι πόρισμα. Όλοι ξέρουμε ότι για να αποδειχθεί κάτι και να θεωρηθεί πλέον δεδομένο πρέπει να αποδεικνύεται συνεχώς. Αυτό που ισχυρίζεται το άρθρο, μπορεί να καταριφθεί με το βασικό επιχείρημα ότι πολλοί πιστοί ήταν πρωτοπόροι επιστήμονες και πολύ έξυπνοι άνθρωποι.

Το δέχομαι μόνο με τον τρόπο που το έθεσε ο Scandal. Ότι δηλαδή οι άνθρωποι που έχουν την τάση να αμφισβητούν τον Θεό, ίσως να έχουν μεγαλύτερες νοητικές ικανότητες. Απλά μια παρατήρηση. Ένας πιστός μπορεί να αμφισβητήσει, την ύπαρξη του θεού και παρόλα αυτά να πιστεύει. (yes im in this club). Και ναι δέχομαι ότι ένας που δεν μπαίνει καν στην διαδικασία να αμφισβητήσει και να σκεφτεί, μπορεί όντως να έχει χαμηλότερες νοητικές ικανότητες. Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Μιλάμε για μέσους όρους. Κατά μέσο όρο λοιπόν, οι σκεπτικιστές είναι πιθανότερο να έχουν μεγαλύτερς νοητικές ικανότητες, και αυτό είναι λογικό.


Γι'αυτό άλλωστε 69% των επιστημόνων που είναι μέλη του American Association for the Advancement of Science δεν πιστεύουν στο θεό, ενώ 49% είναι ξεκάθαρα άθεοι/αγνωστικιστές.



https://www.pewforum.org/2009/11/05/scientists-and-belief/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,879 μηνύματα.
Φυσικά και ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Υπάρχει. Ανεξάρτητα από το αν το ανθρώπινο μυαλό με τις πεπερασμένες δυνατότητές του, αδυνατεί να συλλάβει την έννοιά του και να τον κατανοήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι ξέρουμε ότι για να αποδειχθεί κάτι και να θεωρηθεί πλέον δεδομένο πρέπει να αποδεικνύεται συνεχώς.

Γι αυτό με έβαζε συνεχώς στο σχολείο ο μαθηματικός να γράφω αποδείξεις? Φοβόταν πως αν δεν αποδεικνύω συνεχώς το πυθαγόρειο θεώρημα θα σταματήσει να είναι αλήθεια? Τώρα εξηγούνται όλα.


Αυτό που ισχυρίζεται το άρθρο, μπορεί να καταριφθεί με το βασικό επιχείρημα ότι πολλοί πιστοί ήταν πρωτοπόροι επιστήμονες και πολύ έξυπνοι άνθρωποι.

Οι άντρες κατά μέσο όρο είναι πιο ψηλοί από τις γυναίκες. Υπάρχουν πολλές γυναίκες που είναι ψηλές. Άρα οι άντρες δεν είναι κατά μέσο όρο πιο ψηλοί από τις γυναίκες. Βλέπεις κάτι που δε σ'αρέσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Όποιος άθεος νομίζει ότι μπορεί να μου την πει του προσφέρω μια ευκαιρία. Εμπρός λοιπόν, εκμεταλευτείτε την !!!!
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Γι αυτό με έβαζε συνεχώς στο σχολείο ο μαθηματικός να γράφω αποδείξεις? Φοβόταν πως αν δεν αποδεικνύω συνεχώς το πυθαγόρειο θεώρημα θα σταματήσει να είναι αλήθεια? Τώρα εξηγούνται όλα.




Οι άντρες κατά μέσο όρο είναι πιο ψηλοί από τις γυναίκες. Υπάρχουν πολλές γυναίκες που είναι ψηλές. Άρα οι άντρες δεν είναι κατά μέσο όρο πιο ψηλοί από τις γυναίκες. Βλέπεις κάτι που δε σ'αρέσει?


Ο μαθηματικός σου στα έβαζε για να τα εμπεδώσεις. Και μιλας για θεωρία. Τα μαθηματικά είναι θεωρία. Εχουν αμεση εφαρμογή ως πράξη με άλλους τρόπους πάντως όχι με τα θεωρήματα του μαθηματικού σου.

Όσο για τον συλλογισμό με το ύψος με αφήνει προσωπικά αδιάφορο. Παντού υπάρχουν εξαιρέσεις και πουθενά δεν αναγράφονται. Και δεν είναι μόνο το υψος, αλλά και πολλά άλλα π.χ. δυναμη ταχυτητα εξυπνάδα αντιληψη.

Ειναι σχεδόν παράλογο να πιστεύεις ότι αν πιστεύεις είσαι νοητικά κατώτερος. Δεν σε κανει πιο έξυπνο η πίστη σου στο τίποτα, στην δύναμη του ανθρωπου, της γνώσης και της επιστήμης. Και αυτό πίστη ειναι ασχετα αν δεν μπορεις να το καταλάβεις η δεν θες να το παραδεχτείς. Άρα από την στιγμή που πιστεύεις εισαι;;;; Χαμηλότερης νοημοσύνης;;;; No logic...
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Όποιος άθεος νομίζει ότι μπορεί να μου την πει του προσφέρω μια ευκαιρία. Εμπρός λοιπόν, εκμεταλευτείτε την !!!!

Ανταποκρίνομαι στο κάλεσμά σου :P . Αντί, όμως, να στην πω, προτείνω κάτι καλύτερο: ας συζητήσουμε. Ξεκινάς λοιπόν πρώτος εσύ, απαντώντας στα εξής:

i) Ποια είναι η θέση σου απέναντι στην ύπαρξη θεού;
ii) Σε εκφράζει κάποια θρησκεία; Αν ναι, ποια;
iii) Τι σε οδήγησε στο να υιοθετήσεις αυτή τη θέση;
 

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω στον Θεό. Είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη και αυτό που με έφερε αρχικά σε αυτό τον δρόμο είναι η οικογένειά μου που και αυτή πιστεύει. Έπειτα συνέχισα σε αυτό τον δρόμο από μελέτη στην θρησκεία και κυρίως από θαύματα αγίων που συνέβησαν στον κοινωνικό μου περίγυρο αλλά και σε εμένα.

Όσο για την εξυπνάδα περί θρησκευομενων και μη, ερωτώ για τους αδιάφορους τι λέτε?
Μήπως στις έρευνες που συσχετίζουν την ευφυία με την θρησκεία, κάποιοι δήλωσαν Άθεοι απλώς και μόνο γιατί δεν πιστεύουν σε κάποια θρησκεία? εννοώ ότι το να δηλώνει κάποιος ότι είναι Άθεος, δεν έχει μόνο μια έννοια, μπορεί να είναι πολύπλευρο.
Μπορεί να ισχυριστεί : "είμαι άθεος γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με θρησκείες",
"είμαι άθεος γιατί πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία ανώτερη δύναμη πέρα από τον άνθρωπο",
"είμαι άθεος γιατί οι πιστοί είναι πρόβατα και εγώ γουστάρω να μην πάω με το πλήθος",
"είμαι άθεος γιατί αντιδρώ στο ότι δεν με ρώτησαν αν θέλω να βαπτιστώ όταν ήμουν νεογνό",
"είμαι άθεος αλλά βάφτισα τα παιδιά μου για χατήρι των γονιών μου, και παντρεύτηκα με θρησκευτικό για χάρη της κοπέλας μου"..
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Γιατί οι άνθρωποι νιώθουμε την ανάγκη να δώσουμε αρνητικούς χαρακτηρισμούς σε ανθρώπους που δεν πιστεύουν τα ίδια πράγματα με μας; Δεν μπορούμε απλά να αποδεχτούμε οτι πιστεύουμε διαφορετικά πράγματα και να πάμε παρακάτω; :/:

Εγώ πιστεύω στην καλοσύνη των ανθρώπων και μέσα σε αυτούς τους ανθρώπους ήταν κι ο Χριστός, οπότε εγώ πιστεύω στον Χριστό και σε αυτά που δίδαξε, καλοσύνη, αγάπη προς τον συνάνθρωπο, συγχώρεση, ευγένεια, σεβασμό κλπ και αυτά προσπαθώ να έχω στη ζωή μου, όχι πάντα με επιτυχία. Καταλαβαίνω όμως την ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν σε κάτι ανώτερο και δυνατότερο από αυτούς αλλά και να ανήκουν σε μια κοινωνική ομάδα με το ίδιο ενδιαφέρον και την ίδια πίστη παίρνοντας δύναμη ο ένας από τον άλλον.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω στον Θεό. Είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη και αυτό που με έφερε αρχικά σε αυτό τον δρόμο είναι η οικογένειά μου που και αυτή πιστεύει. Έπειτα συνέχισα σε αυτό τον δρόμο από μελέτη στην θρησκεία και κυρίως από θαύματα αγίων που συνέβησαν στον κοινωνικό μου περίγυρο αλλά και σε εμένα.

Όσο για την εξυπνάδα περί θρησκευομενων και μη, ερωτώ για τους αδιάφορους τι λέτε?
Μήπως στις έρευνες που συσχετίζουν την ευφυία με την θρησκεία, κάποιοι δήλωσαν Άθεοι απλώς και μόνο γιατί δεν πιστεύουν σε κάποια θρησκεία? εννοώ ότι το να δηλώνει κάποιος ότι είναι Άθεος, δεν έχει μόνο μια έννοια, μπορεί να είναι πολύπλευρο.
Μπορεί να ισχυριστεί : "είμαι άθεος γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με θρησκείες",
"είμαι άθεος γιατί πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία ανώτερη δύναμη πέρα από τον άνθρωπο",
"είμαι άθεος γιατί οι πιστοί είναι πρόβατα και εγώ γουστάρω να μην πάω με το πλήθος",
"είμαι άθεος γιατί αντιδρώ στο ότι δεν με ρώτησαν αν θέλω να βαπτιστώ όταν ήμουν νεογνό",
"είμαι άθεος αλλά βάφτισα τα παιδιά μου για χατήρι των γονιών μου, και παντρεύτηκα με θρησκευτικό για χάρη της κοπέλας μου"..


Οι άνθρωποι δεν πιστεύουν στο θεό επειδή δεν υπάρχει καμία απόδειξη περί της ύπαρξης του. Οι θρησκείες (ιδιαίτερα οι οργανωμένες) έχουν δυο σκοπούς. Πρώτων να εξηγήσουν ανεξήγητα φαινόμενα πλασάροντας φανταστικές υποθέσεις ως αλήθειες και δεύτερον να ασκήσουν εξουσία στην μάζα. Η μεγάλη διάδοση τους λοιπόν οφείλεται κυρίως στα πολιτικά οφέλη που προσέφερουν.

Η αύξηση των ποσοστών του αθεϊσμού οφείλεται στην ελευθερία του λόγου, καθώς πλέον μπορούν να ακουστούν και τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς χωρίς την ποινή του θανάτου. Συνεπώς οι θρησκείες θα συνεχίσουν να χάνουν πιστούς σε χώρες με ελευθερία του λόγου, καθώς πλέον ο μόνος μαζικός τρόπος για να δημιουργήσεις νέους πιστούς είναι να μεγαλώσουν σε οικογένειες που ήδη πιστεύουν ώστε να γαλουχηθούν με αυτές τις ιδέες όταν μικροί και δεκτικοί από άτομα εμπιστοσύνης.


Οι θρησκείες εκ των πραγμάτων απευθύνονται στους λιγότερο ευφυείς, για τον ίδιο λόγο που οι απατεώνες απευθύνονται σε αυτούς, διότι αυτοί είναι πιο δεκτικοί στο να πιστέψουν πράγματα ως αλήθεια ελλείψει αποδείξεων. Αυτό δεν είναι καμία συγκλονιστική ανακάλυψη αλλά κάτι αυτονόητο. Θα κάνω επίσης και μια αυθαίρετη υπόθεση και θα πως πως οι περισσότεροι έξυπνοι που δηλώνουν πιστοί σε κάποια θρησκεία είναι αιρετικοί. Έχουν πάρει δηλαδή την θρησκεία, την έχουν ράψει στα μέτρα τους και ακολουθούν αυτά που θέλουν. Όποιος λοιπόν δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος πρέπει να το ξανασκεφτεί λίγο, διότι η Ορθοδοξία έχει δόγμα και όπως κάθε δόγμα είτε το ακολουθείς και είσαι μέλος είτε όχι και είσαι αιρετικός. Δεν υπάρχει λοιπόν κάνω σεξ πριν το γάμο και είμαι Χ.Ο., ούτε κάνω το x,y,z αλλά ναι κι εγώ Χ.Ο είμαι.

Οι περισσότεροι πιστοί σήμερα ως εκ τούτου δεν είναι πιστοί, απλά ακολουθούν κάποιες από τις τυπικές συμπεριφορές του δόγματος για να είναι κοινωνικά αποδεκτοί ή/και φροντοφωνάζουν τη πίστη τους απέναντι σε αλλόπιστους και απίστους για να ενισχύσουν το ομαδικό τους αίσθημα. Τίποτα παραπάνω, τίποτα βαθύτερο, τίποτα ιδιαίτερο.

Οι Αβρααμικές θρησκείες υπήρξαν επίσης αρκετά επιζήμιες για τον δυτικό πολιτισμό καθώς εισήγαγαν το θρησκευτικό μονοπώλιο (Εγώ είμαι ο Θεός και δεν υπάρχει άλλος Θεός εκτός από Εμένα) το οποίο αναπόφευκτα γέννησε το θρησκευτικό φανατισμό, το δογματισμό σε κάθε πτυχή της κοινωνίας, κατέστρεψαν τεράστιες ποσότητες γνώσης, κατέστρεψαν το Ελληνικό πνεύμα του πειραματισμού και της αποδοχής της διαφορετικότητας και φυσικά κατέστρεψαν τους μεγαλύτερους πολιτισμούς της αρχαιότητας και οδήγησαν την Ευρώπη και τη Μέση Ανατολή σε μια παρατεταμένη περίοδο σκοταδισμού από την οποία η δεύτερη δεν έχει βγει ακόμη. Όλα τα θετικά που ισχυρίζονται οι πιστοί πως προσέφερε ο Αβρααμισμός υπήρχαν ήδη δεν ήταν κάτι νέο. Εκτός και αν κάποιος πραγματικά πιστεύει πως οι προαβρααμικοί λαοί, Έλληνες, Ρωμαίοι, Αιγύπτιοι κτλ δεν κατείχαν τις έννοιες της συγχώρεσης, της καλοσύνης, της ελεημοσύνης κτλ. Όποιος πιστεύει τέτοια πράγματα ας διαβάσει Επίκουρο.

Πέραν των παραπάνω ο Χριστιανισμός εισήγαγε και τεράστια γενετική δυσγένια στους λαούς της Ευρώπης καθώς πήρε τους εξυπνότερους πιο μορφωμένους αναμφίβολα ανθρώπους κάθε κοινότητας, τους έκανε ιερείς και τους εξανάγκασε να μην αφήνουν απογόνους.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
Όποιος άθεος νομίζει ότι μπορεί να μου την πει του προσφέρω μια ευκαιρία. Εμπρός λοιπόν, εκμεταλευτείτε την !!!!


Μπορει ο θεος να φτιαξει μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει?

Aν ο θεος ειναι παναγαθος, παντογνωστης και παντοδυναμος, γιατι επιτρεπει το κακο να υπαρχει στο κοσμο?


Γιατί οι άνθρωποι νιώθουμε την ανάγκη να δώσουμε αρνητικούς χαρακτηρισμούς σε ανθρώπους που δεν πιστεύουν τα ίδια πράγματα με μας; Δεν μπορούμε απλά να αποδεχτούμε οτι πιστεύουμε διαφορετικά πράγματα και να πάμε παρακάτω;


Εγω πιστευω, οτι ολοι οι εβραιοι ειναι κατσαριδες και πρεπει να καουν σε φουρνους. Μην με χαρακτηρησεις αρνητικα, απλα να αποδεχθεις οτι πιστευω διαφορετικα πραγματα και να πας παρακατω.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγω πιστευω, οτι ολοι οι εβραιοι ειναι κατσαριδες και πρεπει να καουν σε φουρνους. Μην με χαρακτηρησεις αρνητικα, απλα να αποδεχθεις οτι πιστευω διαφορετικα πραγματα και να πας παρακατω.

Παίρνεις αυτό που λέει η Himela και το πετάς out of context. Η συζήτηση είναι για την θρησκευτική πίστη και όχι για μία γενική πεποίθηση που μπορεί να έχεις εσύ...
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
Παίρνεις αυτό που λέει η Himela και το πετάς out of context. Η συζήτηση είναι για την θρησκευτική πίστη και όχι για μία γενική πεποίθηση που μπορεί να έχεις εσύ...
Και η θρησκευτικη πιστη για καποιο λογο ειναι διαφορετικη απο ολες τις αλλες? Εχει το απυροβλητο?

Βασικα ελα

Εγω πιστευω οτι οι αντρες που πλαγιαζουν με αντρες ειναι φρικαλεα μοιασματα και πρεπει να θανατωνονται. Επιστης πιστευω οτι τα ζευγαρια που αγγιζονται εκτος γαμου θα πρεπει να λιθοβολοουυνται, θεωρω δε οτι ειναι καλη ιδεα οταν θελουμε ενα κομματι γης το οποιο κατοικειται απο αλλους, θα πρεπει να σκοτωνουμε τους παντες ΕΚΤΟΣ απο τις παρθενες γυναικες, αυτες τις κραταμε για τη παρτη μας.

Επισης πιστευεω οτι οποιοσδηποτε πιστευει σε οποιοδηποτε αλλο θεο εκτος απο τον δικο μου οφειλω να τραβαω το σπαθι μου και να τον θανατωνω, ασχετα απο το αν ειναι φιλος, αδελφος η παιδι μου.

Αυτες οι πεποιθησεις ειναι εκτος context?

Γιατι ειναι ολα μεσα στη βιβλο ξερεις. Λεξη προς λεξη.

Το mein kämpf ειναι παραμυθι του τριβιζα μπροστα σε αυτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top