Σχετικά με το paypal

Χαμόγελο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Παιδιά, μπορεί ο καθένας να ζητά δωρεές για την ενίσχυση της ιστοσελίδας του μέσω paypal; Είναι νόμιμο κάτι τέτοιο από όλες τις απόψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ξέρω γω, εδώ βγαίνουν τα γυμνασιόπαιδια των βπ και πουλάνε καρτ-ποστάλ για να μαζέψουν λεφτά για πολυήμερη εκδρομή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Νόμιμο είναι να ζητάς λεφτά για οτιδήποτε αρκεί να γνωρίζει το κράτος για τις δραστηριότητες σου και πάντα με τα κατάλληλα aggreements.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Παιδιά, μπορεί ο καθένας να ζητά δωρεές για την ενίσχυση της ιστοσελίδας του μέσω paypal; Είναι νόμιμο κάτι τέτοιο από όλες τις απόψεις;

εάν φορολογείσαι για αυτές τις εισπράξεις... ναι αμέ, μια χαρά νομιμότατο είναι

ηθικό δεν ξέρω αν είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παιδιά, μπορεί ο καθένας να ζητά δωρεές για την ενίσχυση της ιστοσελίδας του μέσω paypal; Είναι νόμιμο κάτι τέτοιο από όλες τις απόψεις;
Αν το site είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα είναι νόμιμο.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τους όρους χρήσης του paypal, σίγουρα θα απαντηθούν οι απορίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαμόγελο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Τι είναι το paypal;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπηρεσία για χρηματικες συναλλαγες στο ιντερνετ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αντι να δινεις τον αριθμο της πιστωτικης σου σε καθε μαγαζι καθε φορα, το δινεις στο paypal και κανονιζουν αυτοι μετα (εκτος αν το μαγαζι δεν συνεργαζεται με paypal, αλλα εχει γινει πολυ γνωστο πλεον και το αγκαλιαζουν ολο και περισσοτερα μαγαζια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas1515

Νεοφερμένος

Ο Kostas1515 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γειά σας. :) Θέλω να κάνω κάποιες αγορές μέσω ιντερνετ αλλά δεν έχω πιστωτική κάρτα. Έχω ακούσει οτι κανει για να δημιουργήσεις λογαριασμο στο Paypal και χρεωστική ή προπληρωμένη. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες τράπεζες βγάζουν καρτες που να ειναι συμβατες με το συστημα του Paypal και ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να βγάλω μια τετοια κάρτα. Ποιά η διαφορά χρεωστικής και προπληρωμένης ή δεν υπάρχει; Έχει κανεις λογαριασμό στο Paypal; Ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εχω paypal καιρο τωρα, με φοιττητικη χρεωστικη visa. Δεν την ξεκινησα εγω, αυτοι καναν καποτε προσφορα για φοιτητες μια τετοια καρτα χωρις συνδρομη και εκανα. Εχει οριο μηνιαιο 600 ευρω το οποιο αλλαζει αν θελεις (ή με τον καιρο στο ανεβαζουν νομιζω), και καθε φορα που ψωνιζω κατι μεσω νετ, παω και βαζω τα χρηματα στο μηχανημα (ή στο ταμειο της τραπεζας αν προτιμας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις κάρτα για το paypal, απλά αν έχεις, έχεις παραπάνω δικαιώματα.

Για να βγάλεις κάρτα, αρκεί να έχεις ένα λογαριασμό σε τράπεζα. Σε περίπτωση που δεν έχεις λογαριασμό, είναι εύκολο να ανοίξεις. Πρόσεξε, κάποιες τράπεζες όπως Citibank ζητούν πρώτη καταβολή 1000 ευρώ ενώ κάποιες άλλες 20 όπως eurobank, ενώ η τράπεζα Πειραιώς τίποτα.

@Lorien, η κάρτα που έχεις δεν είναι χρεωστική αλλά πιστωτική.
Γενικά:
Προπληρωμένη = Χρεωστική (στις περισσότερες τράπεζες) = μια κάρτα που είναι συνδεδεμένη με έναν λογαριασμό, συνήθως όψεως ή πολυμορφικό.
Πιστωτική = κάτι σαν καταναλωτικό δάνειο, δηλαδή το υπόλοιπο είναι πιστωτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas1515

Νεοφερμένος

Ο Kostas1515 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
οκ Δηλαδη παω π.χ Πειραιως, ανοιγω ενα λογαριασμο, βαζω π.χ 20 ευρώ και ζητω να μου βγαλουν καρτα για αναληψεις απο ΑΤΜ. Μετα τη περναω στο Paypal και αναλογα τα λεφτα που εχω κανω αγορες. Σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι, πρόσεξε όμως να είναι είτε MasterCard, είτε Visa είτε Visa Electron
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ναι, πρόσεξε όμως να είναι είτε MasterCard, είτε Visa είτε Visa Electron

αυτές δεν είναι (όλες) πιστωτικές κάρτες? :confused:

Επίσης, αυτό με τα χρεωστικά/πιστωτικά ανέκαθεν τα μπέρδευα. Μου κάναν δώρο στα γενέθλια μου μια attica gift card με κάποια χρήματα μέσα. Εγώ στην attica bank δεν έχω λογιαριασμό. Αυτή τώρα είναι χρεωστική? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η mastercard ή visa είναι εταιρίες που ασχολούνται γενικά με τις κάρτες, τώρα αν είναι χρεωστική ή πιστωτική είναι θέμα της εταιρίας.

@RE Χρεωστική είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas1515

Νεοφερμένος

Ο Kostas1515 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δηλαδη αποτι καταλαβα δεν ειναι απαραιτητο να κανω λογαριασμο σε μια τραπεζα και να βγαλω καρτα για το ΑΤΜ που θα τη περάσω μετα στο Paypal. Μπορω ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ να παρω μια χρεωστικη π.χ 50 ευρω και την περναω και εχω αυτο το ποσο στη διαθεσή μου. Σωστά?? Ξερει κανεις ποιες τιμες υπάρχουν για τις χρεωστικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η χρεωστική είναι απαραίτητα συν δεμένη με λογαριασμό, και δεν κοστίζει κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas1515

Νεοφερμένος

Ο Kostas1515 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ. Κατι τελευταιο: ποια τραπεζα μου προτεινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ανάλογα τι χρειάζεσαι; Αν θέλεις απλά έναν λογαριασμό + χρεωστική κάρτα πήγαινε Τράπεζα Πειραιώς, Eurobank, κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top