BACKTRACK σε toshiba l40

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εχω το toshiba l40(Satellite L40-139 - Product Specifications - Toshiba) αλλα με xp εγκατεστημένα και 4gb ram θα ηθελα αν μπορειται να μου πειτε,μπορω να τρεξω backtrack πανω του ή θα μου βγαλει τπτ error????

Θα ήθελα δηλαδη να μου πείτε αν τα Linux BackTrack υποστηρίζουν το hardware του laptop μου(ειδικά την κάρτα δικτύου)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Γιατί καμάρι μου να σου βγάλει error? Λειτουργικό σύστημα όπως όλα τα άλλα είναι απλώς έχει προεγκατεστημένα προγράμματα για penetration testing σκοπούς. Αν έχεις 4 giga ram δεν χρειάζεται να κάνεις partition.. Μπορείς να τα έχεις τα 2 (xp και backtrack) λειτουργικά να τρέχουν ταυτόχρονα. Θα κατεβάσεις ένα εκ των προγραμμάτων virtualbox ή vmware, θα το εγκαταστήσεις και θα κάνεις ένα new εικονικό μηχάνημα. Σε αυτό θα σου ζητηθεί σε ένα σημείο το αρχείο εγκατάστασης του λειτουργικού που είναι το iso που θα κατεβάσεις απο την επίσημη ιστοσελίδα του backtrack. Απο εκεί και πέρα μόλις το φορτώσει θα τρέξει σαν live cd την πρώτη φορά, θα γράψεις startx στο σημείο που σου ανοίγει να γράψεις command για να μπείς στο λειτουργικό και τέλος όταν μπείς στο λειτουργικό πάνω στο desktop έχει μια επιλογή install. Απλώς κάντην και τελείωσες. Όταν θές να μπένεις backtrack απλώς θα ανοίγεις το εικονικό μηχάνημα απο όποιο απο τα 2 προγράμματα επιλέξεις.. Για ότι άλλο χρειάστεις εδώ είμαστε.. Είναι πολύ εύκολη διαδικασία, μην ανυσηχήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Γιατί καμάρι μου να σου βγάλει error?
συγνωμη φουλι μου αλλα απλα ρωταω μονο opensuse και ubuntu εχω δοκιμασει σε ολη μου την ζωη,δεν ηξερα...:P
Λειτουργικό σύστημα όπως όλα τα άλλα είναι απλώς έχει προεγκατεστημένα προγράμματα για penetration testing σκοπούς. Αν έχεις 4 giga ram δεν χρειάζεται να κάνεις partition.. Μπορείς να τα έχεις τα 2 (xp και backtrack) λειτουργικά να τρέχουν ταυτόχρονα.
θα το σηκωσει ο επεξεργαστης;;;(Intel Pentium Dual Core T2310 1.46 GHz)
θα γράψεις startx στο σημείο που σου ανοίγει να γράψεις command για να μπείς στο λειτουργικό και τέλος όταν μπείς στο λειτουργικό πάνω στο desktop έχει μια επιλογή install. Απλώς κάντην και τελείωσες.
οκ οκ περιμενα κατι πιο εντυπωσιακο και δυσκολα για αυτο ρωτησα...
Όταν θές να μπένεις backtrack απλώς θα ανοίγεις το εικονικό μηχάνημα απο όποιο απο τα 2 προγράμματα επιλέξεις.. Για ότι άλλο χρειάστεις εδώ είμαστε.. Είναι πολύ εύκολη διαδικασία, μην ανυσηχήσεις.
οκ οκ thanx...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
συγνωμη φουλι μου αλλα απλα ρωταω μονο opensuse και ubuntu εχω δοκιμασει σε ολη μου την ζωη,δεν ηξερα...:Pθα το σηκωσει ο επεξεργαστης;;;(Intel Pentium Dual Core T2310 1.46 GHz) οκ οκ περιμενα κατι πιο εντυπωσιακο και δυσκολα για αυτο ρωτησα... οκ οκ thanx...

Να ξες παντως το backtrack είναι ubuntu. Απλώς έχει διαφορετικά προγράμματα εγκατεστημένα λόγω διαφορετικής χρήσης (τα penetration tools που σου ανέφερα παραπάνω) και χειρότερο γραφικό περιβάλλον (κολλημένοι σε παλιό kde).. Κατα τα άλλα είναι ubuntu οπότε πέρα απο πειραματισμό δεν θα στο πρότεινα σαν βασικό λειτουργικό αντί για ubuntu... Βάλτο σε virtualbox να έχεισ να παίζεις... BTW λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με τον επεξεργαστη. Ούτως η άλλως στο virtualbox όπως θα δείς (διάβασε κανά tutorial, είναι πολύ απλό στη χρήση παρόλα αυτά) εσύ ρυθμίζεις την επεξεργαστική ισχύ τη ram τον δισκο κτλ που θα έχει το εικονικό partition (και μάλιστα δυναμικά κάθε φορά που ανοίγεις το εικονικό λειτουργικό).. Παίξε και δες που πάει καλύτερα και που δεν ζορίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
πιο γρηγορα θα ξεκινησει με Vmare ή αν κανω boot με cd; Εχω μονοπυρηνο και 3 gb ram
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Να ξες παντως το backtrack είναι ubuntu. Απλώς έχει διαφορετικά προγράμματα εγκατεστημένα λόγω διαφορετικής χρήσης (τα penetration tools που σου ανέφερα παραπάνω) και χειρότερο γραφικό περιβάλλον (κολλημένοι σε παλιό kde).. Κατα τα άλλα είναι ubuntu οπότε πέρα απο πειραματισμό δεν θα στο πρότεινα σαν βασικό λειτουργικό αντί για ubuntu... Βάλτο σε virtualbox να έχεισ να παίζεις... BTW λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με τον επεξεργαστη. Ούτως η άλλως στο virtualbox όπως θα δείς (διάβασε κανά tutorial, είναι πολύ απλό στη χρήση παρόλα αυτά) εσύ ρυθμίζεις την επεξεργαστική ισχύ τη ram τον δισκο κτλ που θα έχει το εικονικό partition (και μάλιστα δυναμικά κάθε φορά που ανοίγεις το εικονικό λειτουργικό).. Παίξε και δες που πάει καλύτερα και που δεν ζορίζεται...
οκ οκ thanx,εγω για χρησιμοποιω το Microsoft Virtual Pc,δεν ειναι καλο;;;Γινεται να σπασω δικτυο απο virtual pc;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
οκ οκ thanx,εγω για χρησιμοποιω το Microsoft Virtual Pc,δεν ειναι καλο;;;Γινεται να σπασω δικτυο απο virtual pc;;;:hmm:

Ναι το ίδιο πράγμα είναι αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει.. Όλα την ίδια δουλειά κάνουν στο κάτω κάτω απλώς αλλάζουν κάποια features.. Όταν λες να σπάσεις το δίκτυο τι εννοείς? Το vm είναι ξεχωριστό λειτουργικό και πέρνει ξεχωριστή ip αν εννοείς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μια χαρά θα σου δουλέψει. Πιο πιθανό είναι να σου τρέξει το backtrack και να μη σου τρέξει το XP παρά το ανάποδο.

Επίσης είναι (ήταν) σε λάθος κατηγορία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γιωργο γινεται να μου απαντησεις στο παραπανω ερωτημα μου; Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Μια χαρά θα σου δουλέψει. Πιο πιθανό είναι να σου τρέξει το backtrack και να μη σου τρέξει το XP παρά το ανάποδο.
οκ οκ μια χαρα λοιπον

Επίσης είναι (ήταν) σε λάθος κατηγορία. :P
thanx που το αλλαξες....

Ναι το ίδιο πράγμα είναι αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει.. Όλα την ίδια δουλειά κάνουν στο κάτω κάτω απλώς αλλάζουν κάποια features.. Όταν λες να σπάσεις το δίκτυο τι εννοείς? Το vm είναι ξεχωριστό λειτουργικό και πέρνει ξεχωριστή ip αν εννοείς αυτό.
οκ αυτο με την ip εννοουσα:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top