Σχέση από απόσταση και χωρισμός

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Μέτα από 2 και κάτι χρόνια σχέσης με το αγόρι μου έχω αρχίσει να νιώθω ότι η σχέση μας πρέπει να τελειώσει...Απο τη δική μου πλευρά τουλάχιστον- Δεν νιώθω όπως στην αρχή. Μου λείπει ο ενθουσιασμός, ο έρωτας...Το σκέφτομαι αρκετό καιρό τώρα και δεν μπορώ να το αγνοώ και να κάνω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εννοείται ότι τον αγαπάω πάρα πολύ μιας και ήταν και η πρώτη μου σχέση αλλά δεν τραβάει άλλο το πράγμα. Δεν μπορώ να πιέζομαι άλλο και με στεναχωρεί που νιώθω έτσι τώρα για έναν άνθρωπο που σημαίνει τόσα πολλά για μένα. Το θέμα είναι ότι η σχέση μας είναι από απόσταση. Εγώ είμαι Αθήνα κι εκείνος Θεσσαλονίκη.
Σε αυτή την περίπτωση, πως χωρίζεις;Το να χωρίσω από μήνυμα ή τηλέφωνο μου φαίνεται Πολύ χαζο μετά από 2 χρόνια σχέσης. Από την άλλη, να βρεθούμε και να του πω να χωρίσουμε δεν έχει νόημα γιατί πρέπει να κάνουμε ολόκληρο ταξίδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εάν νιώθεις όπως λες πιθανόν και αυτός το έχει καταλάβει και δεν θα πέσει από τα σύννεφα όταν θα του το πεις. Πες του ότι θες να μιλήσετε στο τηλ (ή αν είναι να βλέπεστε για πιο καλά, κάντε ένα skype), και πες του όλα όσα μας γράφεις εδώ. Να βρεθείτε για να χωρίσετε μου φαίνεται πολύ πιο χαζό. Εναλλακτικά μπορείς να αραιώσεις (σήκωνε λιγότερο συχνά τα τηλ, μην του απαντάς αμέσως, μιλάτε λιγότερη ώρα κλπ), για να φανεί ξεκάθαρα ότι έχεις κουραστεί μήπως και πάρει μόνη της η κατάσταση τον δρόμο της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εάν νιώθεις όπως λες πιθανόν και αυτός το έχει καταλάβει και δεν θα πέσει από τα σύννεφα όταν θα του το πεις. Πες του ότι θες να μιλήσετε στο τηλ (ή αν είναι να βλέπεστε για πιο καλά, κάντε ένα skype), και πες του όλα όσα μας γράφεις εδώ. Να βρεθείτε για να χωρίσετε μου φαίνεται πολύ πιο χαζό. Εναλλακτικά μπορείς να αραιώσεις (σήκωνε λιγότερο συχνά τα τηλ, μην του απαντάς αμέσως, μιλάτε λιγότερη ώρα κλπ), για να φανεί ξεκάθαρα ότι έχεις κουραστεί μήπως και πάρει μόνη της η κατάσταση τον δρόμο της...

Συμφωνώ με τα bold.

@TS

Το ιδανικότερο θα ήταν να βρεθείτε και να τα πείτε, αλλά η απόσταση είναι ανασταλτικός παράγοντας. Οπότε αυτό που είπε η Ερινύς είναι η καλύτερη λύση. H συζήτηση είναι πάντοτε το key. Κι από εκεί και πέρα, είτε βρίσκετε τρόπο να συνεχίσετε είτε το λήγετε εδώ.

Το να αραιώσεις, να υπάρχουν μισόλογα κλπ δεν θα το συνιστούσα. Δεν το βρίσκω σωστό κι έντιμο για κάποιον ο οποίος ήταν ο άνθρωπός σου, σου φέρθηκε καλά κλπ κλπ - ασχέτως αν δεν τσουλάει παραπέρα το μεταξύ σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Εναλλακτικά μπορείς να αραιώσεις (σήκωνε λιγότερο συχνά τα τηλ, μην του απαντάς αμέσως, μιλάτε λιγότερη ώρα κλπ), για να φανεί ξεκάθαρα ότι έχεις κουραστεί μήπως και πάρει μόνη της η κατάσταση τον δρόμο της...

Ε όχι, ντροπή. Συμβαίνει αυτό που περιγράφεις στις ανθρώπινες σχέσεις, ειδικά στις φιλικές, αλλά συνήθως όχι συνειδητά. Από τη στιγμή που έχει ήδη πάρει την απόφασή της η κοπέλα με κάποιο τρόπο ας την γνωστοποίησει στο φίλο της και όχι να παίζει κρυφτούλι.

Αν το κάνεις από μακριά, κανόνισε ένα ραντεβού για να είστε και οι δύο συγκεντρωμένοι (εννοώ να αποφύγεις να τον πάρεις τηλέφωνο και να μιλήσετε επί τόπου και να τον "διακόψεις" από κάτι) και αν το κάνεις από κοντά καλό θα ήταν να τον προετοιμάσεις ότι θέλεις να μιλήσετε για τη σχέση σας (αν αυτός δεν είναι στην ίδια φάση με εσένα μην σε περιμένει χαρούμενος και του σκάσει στο ξαφνικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εάν είσαι βέβαιη ότι θέλεις να λήξει, τότε πες του το. Εάν ομως εντοπίζονται συγκεκριμένα ζητήματα τα οποία σε τρώνε και εντείνουν παραπάνω τις δυσκολίες μιας σχέσης από απόσταση ,αλλά θα μπορούσαν να είχαν λυθεί εάν τα είχες θίξει, τότε νομίζω πως θα πρέπει πρώτα να κάνεις κουβέντα μαζί του παρά να λάβεις μία βεβιασμένη απόφαση για την οποία ενδεχομένως να μετανιώσεις και έπειτα να είναι αργά.

Η απόσταση είναι σαφέστατα δύσκολη αλλά εάν υπάρχει φως στο τούνελ, δηλαδή μεγάλη πιθανότητα έως βεβαιότητα να βρίσκεστε στην ίδια πόλη έπειτα από ένα λογικό χρονικό διάστημα και θεωρείς ότι αξίζει να κάνεις υπομονή, τότε θα πρέπει να λάβεις και αυτό υπόψη. Όλα εξαρτωνται από τον ξεκάθαρο εντοπισμό των αιτιών για τις οποίες δεν είσαι ευχαριστημένη στη σχέση, των συναισθημάτων σου και του βαθμού στον οποίο μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου μελλοντικά μαζί του. Ιδίως το τελευταίο. Δεν μιλάω περί γάμων και τα σχετικά. Πολύ απλά να αισθάνεσαι ότι μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου μαζί του, αλλά ενδεχομένως υπάρχουν κάποια πράγματα που σε απασχολούν αλλά μπορούν με τη βοήθειά του να λυθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,586 μηνύματα.
Προφανως η φιλη μας βρηκε κάποιον αλλον για αυτό και ξαφνικά "δεν νιώθει όπως ένιωθε παλιά..." δεν είναι κακο απλα πιο κακο είναι να κοροϊδευομαστε μεταξυ μας. Οποιος αγαπάει κάποιον δεν τον αφήνει εννοείται. Καλυτερα να του πεις με ειλικρινια τι ακριβως συμβαινει θα σε εκτιμήσει περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προφανως η φιλη μας βρηκε κάποιον αλλον για αυτό και ξαφνικά "δεν νιώθει όπως ένιωθε παλιά..." δεν είναι κακο απλα πιο κακο είναι να κοροϊδευομαστε μεταξυ μας. Οποιος αγαπάει κάποιον δεν τον αφήνει εννοείται. Καλυτερα να του πεις με ειλικρινια τι ακριβως συμβαινει θα σε εκτιμήσει περισσοτερο.

Μπα μην το λες. Ξέρω περιπτώσεις που και χωρίς να υπάρχει κάποιος άλλος γίνονται αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,586 μηνύματα.
Μπα μην το λες. Ξέρω περιπτώσεις που και χωρίς να υπάρχει κάποιος άλλος γίνονται αυτά.


ε τι πως ετσι και χωρις κανεναν λογο;;;; δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Και αυτό γιατι η θεματοθετρια δινει έμφαση στην αγάπη της. Αν δεν έδινε όπως γράφει θα μπορουσες να πεις ότι είναι φυσιολογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ε τι πως ετσι και χωρις κανεναν λογο;;;; δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Και αυτό γιατι η θεματοθετρια δινει έμφαση στην αγάπη της. Αν δεν έδινε όπως γράφει θα μπορουσες να πεις ότι είναι φυσιολογικο.

Ε, δεν είναι απαραίτητο πως βαστάνε κι όλες οι σχέσεις. Άλλες βαστάνε, άλλες κάνουν τον κύκλο τους φτάνοντας να 'χουν δώσει ό,τι ήταν να δώσουν, άλλες βαλτώνουν/αδρανούν με πράγματα που γίνονται ή δεν γίνονται απ' το ζευγάρι... Είναι πολλά που παίζουν ρόλο.

Όσο για την αγάπη, δεν είναι παράξενο να παραμένει. Αλλά δεν είναι κι αρκετή, όταν έχει χαθεί το στοιχείο που σε κρατά ερωτικά κοντά στον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ε τι πως ετσι και χωρις κανεναν λογο;;;; δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Και αυτό γιατι η θεματοθετρια δινει έμφαση στην αγάπη της. Αν δεν έδινε όπως γράφει θα μπορουσες να πεις ότι είναι φυσιολογικο.

Μερικοί άνθρωποι βάζουν πολύ υψηλά standards σχέσης εξαρχής ή δεν βάζουν νερό στο κρασί τους για το τι ψάχνουν, τρώνε τα μούτρα τους γιατί το ιδανικό soulmate πολύ δύσκολα βρίσκεται, κάνουν υπομονή μήπως η κατάσταση φτιάξει, δένονται τελικά με τον άλλον και τελικά καταλήγουν να τον/την βαριούνται γιατί ποτέ δεν τους κάλυπτε στις (παράλογες?) απαιτήσεις σχέσης που είχαν, απλά περίμεναν μήπως γίνει το θαύμα. Ε και τελικά το θαύμα δεν έγινε αλλά κι αυτοί έμειναν σκαλωμένοι στο πρότυπο σχέσης στο κεφάλι τους χωρίς εκπτώσεις. Δεν χρειάζεται να παίξει τρίτο πρόσωπο για να ρουτινιάσει μια σχέση αλλά να υπάρχουν συναισθήματα από κάτω. Δεν ξέρω αν έτσι έγινε με την θεματοθέτρια αλλά έτσι είναι και ο χαρακτήρας πολλών ανθρώπων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Πέραν όσων αναφέρονται με τα οποία συμφωνώ μέσες άκρες, γενικότερα δεν μου αρκούν δηλώσεις τύπου "δεν υπάρχει ενθουσιασμός", "δεν είναι όπως παλιά" και τα σχετικά ως αιτία. Νομίζω πως οι αιτίες είναι περισσότερες και λαμβάνουν τη μορφή είτε γενικότερων προβλημάτων είτε ειδικότερων έχοντας ως συνέπεια την εξασθένιση του ενθουσιασμού κτλ κτλ. Κάποιες φορές εντοπίζουμε τα αίτια αυτά ενώ άλλες, θέλοντας και μη, συνειδητά και ασυνείδητα, τα αγνοούμε, αλλά γενικά δεν συμφωνώ ότι τα πράγματα είναι τόσο απρόσμενα και τόσο ανεξέλεγκτα.

Προφανώς δεν μπορείς να ξέρεις αν θα καταλήξεις να μην θες κάποιον όσο τον ήθελες κάποτε αλλά θεωρώ πως υπάρχουν πάντοτε πολλοί σαφείς αιτίες γι'αυτό. Μία καλή και συνηθισμένη εξήγηση είναι νομίζω ότι ο ενθουσιασμός δεν αφήνει χώρο στη λογική πολλές φορές. Ως αποτέλεσμα πράγματα που ενδεχομένως να μας ενοχλούν είτε τα αγνοούμε είτε κάνουμε ότι δεν τα βλέπουμε γιατί ζούμε τον έρωτά μας, αλλά με την πάροδο του χρόνου αυτά θα έρθουν στην επιφάνεια και κάποτε δεν θα μπορούμε πλέον να τα αποφεύγουμε.

Ένα κλασικό που παρατηρώ είναι άτομα που μετά από πολλά χρόνια σχέσης ξαφνικά ανακαλύπτουν τον τρόχο, δηλαδή ανακαλύπτουν μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα θεμελιώδεις διαφορές τους (π.χ. στο θέμα γάμος ή στο θέμα θρησκεία) και εν τέλει χωρίζουν. Και εκεί έρχομαι εγώ, και φαντάζομαι όχι μόνο εγώ, και αναρωτιέμαι τόσα χρόνια ή ακόμη και σε ένα χρόνο σχέσης, το ζευγάρι τι συζητάει ακριβώς; Τι γνωρίζει ο ένας για τον άλλον και πώς επικοινωνούν, ώστε να φτάνουν να μην τα γνωρίζουν αυτά; Δεν εννοώ σε καμία περίπτωση πως αυτό συμβαίνει ντε και σόι στην προκειμένη περίπτωση. Απλώς εξηγώ την συλλογιστική μου ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο γενικά κι αόριστα ωσάν να εμφάνιστηκαν από το πουθενά όσο νομίζουν μερικοί.

Ενδεχομέμως να ξέφυγα λίγο, οπότε με συγχωρείτε γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,586 μηνύματα.
Ε, δεν είναι απαραίτητο πως βαστάνε κι όλες οι σχέσεις. Άλλες βαστάνε, άλλες κάνουν τον κύκλο τους φτάνοντας να 'χουν δώσει ό,τι ήταν να δώσουν, άλλες βαλτώνουν/αδρανούν με πράγματα που γίνονται ή δεν γίνονται απ' το ζευγάρι... Είναι πολλά που παίζουν ρόλο.

Όσο για την αγάπη, δεν είναι παράξενο να παραμένει. Αλλά δεν είναι κι αρκετή, όταν έχει χαθεί το στοιχείο που σε κρατά ερωτικά κοντά στον άλλο.


Για μενα είναι αδιαφορα πλεον όλα αυτά. Δηλαδη να νιώθω ότι εχω απέναντι μου μια κοπελα την πρωην μου η οποια πάει σιγα σιγα να μου χρυσώσει το χάπι λες και είμαι κανας κλάψας ή για να με λυπούνται. Καλυτερα να μου λεγε στα ισια τι θέλει ή τι δεν θελει. Αμα η άλλη σε ηθελε και σε αγαπουσε δεν θα έφευγε από κοντα σου. Προφανως αυτό που νιωθει πλεον είναι μια συμπαθεια γιατι όπως και να το κανεις υπήρξες κομμάτι της ζωης της , δεν σε μισει κιολας από τη στιγμη που δεν της έκανες κάτι.


Το μονο θετικο είναι ότι χωριζετε χωρις φασαρίες και τσακωμους κτλπ. από αυτή την καταληξη και κάποιες αναμνήσεις ισως παραμεινει κάποια συμπάθεια. Αλλα το σε αγαπάω παρα πολύ και τα λοιπα μεγάλα λογια .... θα της ελεγα εγω οπα άραξε .... αν αγαπούσες πολύ δεν θα εφευγες.


Και εμενα μια πρώην μου παλιοτερα μου ειπε "δεν εχω κανενα πρόβλημα μαζι σου" .... απλα για να το πει. Προφανως και υπηρχε πρόβλημα για να χωρισουμε. Δεν εκατσα βεβαια να παρακαλέσω δεν είναι του στυλ μου σε καμια περιπτωση.


Μην εθελοτυφλούμε κιολας ότι κάποια που μας άφησε λιώνει κιολας μακρυα μας αλλα ..... δεν της αξίζουμε!! χαχα έχω ακουσει και τέτοια δικαιολογια "είμαι λιγη δεν σου αξιζω..." ελα τωρα πλακα μου κανεις ποια τα λέει αυτά. Μεγαλα παιδια ειμαστε τουλάχιστον μην κοροϊδευομαστε μεταξυ μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Νομίζω οτι η θεματοθέτρια δεν ψάνχει να βρει το γιατί έφτασε ως εδώ. Καλώς ή κακώς, έχει ήδη πάρει την απόφαση να χωρίσει (κατά την ταπεινή μου άποψη καλώς, εφ'όσον δεν την καλύπτει πλέον αυτή η σχέση).
Το ζητούμενο τώρα είναι το "πώς", με ποιο τρόπο δηλαδή θα γίνει αυτός ο χωρισμός όσο πιο ανώδυνος για το άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,586 μηνύματα.
Νομίζω οτι η θεματοθέτρια δεν ψάνχει να βρει το γιατί έφτασε ως εδώ. Καλώς ή κακώς, έχει ήδη πάρει την απόφαση να χωρίσει (κατά την ταπεινή μου άποψη καλώς, εφ'όσον δεν την καλύπτει πλέον αυτή η σχέση).
Το ζητούμενο τώρα είναι το "πώς", με ποιο τρόπο δηλαδή θα γίνει αυτός ο χωρισμός όσο πιο ανώδυνος για το άλλον.


Aμα ο άλλος είναι λιγάκι έξυπνος θα το καταλαβει από μονος του και ουτε θα την ενοχλησει ξανά. Εγω τουλάχιστον αυτό θα έκανα. Μετα μπορει να επαιρνε κανα τηλ να με ρωτησει τι έχω και που χάθηκα και τοτε θα της έλεγα καλα εσυ δεν θές να ειμαστε μαζι .... ετσι έχω καταλαβει ... ή κάνω λάθος;


Πολύ δράμα ρε παιδια ..... δεν λέει. Εντάξει και τι εγινε στη τελικη.


ΥΓ Συμβουλες για το πως θα χρυσώσει καλυτερα το χάπι στον άνθρωπο δεν προκειται να δωσω! Από αντρικη αλληλλεγύη και μονο. Αρνούμαι!
Στηρίζω αντρική αξιοπρέπεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Νομίζω οτι η θεματοθέτρια δεν ψάνχει να βρει το γιατί έφτασε ως εδώ. Καλώς ή κακώς, έχει ήδη πάρει την απόφαση να χωρίσει (κατά την ταπεινή μου άποψη καλώς, εφ'όσον δεν την καλύπτει πλέον αυτή η σχέση).
Το ζητούμενο τώρα είναι το "πώς", με ποιο τρόπο δηλαδή θα γίνει αυτός ο χωρισμός όσο πιο ανώδυνος για το άλλον.

Πράγματι, αλλά βάσει όσων γράφει δεν φαίνεται τόσο σίγουρη. Γι'αυτό τίθεται το ζήτημα εάν όντως πάει η σχέση για διάλυση ή εάν κάποια πράγματα λύνονται και αξίζει να προσπαθήσει ώστε να λυθούν. Δεν λέει να χωρίσει δίχως να το σκεφτεί καλά και δίχως να είναι βέβαιη για την απόφασή της και έπειτα από μερικούς μήνες να τον ξανασκέφτεται και να μετανιώνει ή ακόμη και να τα ξαναβρούν αλλά να μην υπάρχει πλέον επιστροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Aμα ο άλλος είναι λιγάκι έξυπνος θα το καταλαβει από μονος του και ουτε θα την ενοχλησει ξανά. Εγω τουλάχιστον αυτό θα έκανα. Μετα μπορει να επαιρνε κανα τηλ να με ρωτησει τι έχω και που χάθηκα και τοτε θα της έλεγα καλα εσυ δεν θές να ειμαστε μαζι .... ετσι έχω καταλαβει ... ή κάνω λάθος;


Πολύ δράμα ρε παιδια ..... δεν λέει. Εντάξει και τι εγινε στη τελικη.


ΥΓ Συμβουλες για το πως θα χρυσώσει καλυτερα το χάπι στον άνθρωπο δεν προκειται να δωσω! Από αντρικη αλληλλεγύη και μονο. Αρνούμαι!
Στηρίζω αντρική αξιοπρέπεια!
Τη στιγμή που ναι μεν έχει χάσει το ερωτικό της ενδιαφέρον, αλλά δεν παύει να τον εκτιμάει σαν άνθρωπο, πιστεύω οτι εκείνος δικαιούται μια εξήγηση χωρίς να τον αφήνει να περιμένει , να αμφιβάλει (ή και να ελπίζει ακόμα).
Παρότι ζουν σε διαφορετικές πόλεις, δεν πρόκειται για κάποια σχέση λίγων ημερών όπου κόβεις ξαφνικά κάθε επαφή κι ο άλλος καταλαβαίνει από μόνος του, οτι ως "εδώ ήταν - πάμε γι άλλα".
'Οχι. Για κάποιον που εκτιμάμε και εξακολουθούμε να αγαπάμε , έχει σημασία ο τρόπος.

Πράγματι, αλλά βάσει όσων γράφει δεν φαίνεται τόσο σίγουρη. Γι'αυτό τίθεται το ζήτημα εάν όντως πάει η σχέση για διάλυση ή εάν κάποια πράγματα λύνονται και αξίζει να προσπαθήσει ώστε να λυθούν. Δεν λέει να χωρίσει δίχως να το σκεφτεί καλά και δίχως να είναι βέβαιη για την απόφασή της και έπειτα από μερικούς μήνες να τον ξανασκέφτεται και να μετανιώνει ή ακόμη και να τα ξαναβρούν αλλά να μην υπάρχει πλέον επιστροφή

Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν είναι σίγουρη;
Εμένα, αντίθετα, μου φάνηκε πολύ σίγουρη και αποφασισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,586 μηνύματα.
ε ντάξει εγω τη γνωμη μου ειπα. Για μενα δεν θα μετρουσε ο τροπος αλλα η ουσια πλεον. Και η ουσια είναι ότι με στέλνει. Τι με νοιαζει ο τροπος ρε συ αλκυονη. Τι με ενδιαφερει μηπως θα αλλαξει τιποτα; ξέρεις ποσους γνωστους και συναδελφους ειχα που σου λεγανε το πρωϊ γλυκειες καλημέρες και όταν έφτανε η στιγμη σε γράφανε αν ήθελες μια βοηθεια ή στην φέρνανε από πισω.


Δυστυχως ζουμε σε έναν κοσμο που οι περισσοτεροι και οι περισσοτερες προσπαθουν να είναι αρεστοι. Αυτή δεν είναι η αληθεια; και η θεματοθετρια προσπαθει να είναι αρεστη σε έναν ανθρωπο ο οποιος δεν την ενδιαφέρει πλεον ερωτικά και θελει να τον χωρισει. Και σε ρωτάω τωρα εγω όλα αυτά για τους τύπους. Εμενα προσωπικα οι τυποι αυτοι δεν με συγκινουν. Δεν ειπα να προσβάλεις τον άλλον ουτε να γινεις αγροικος εννοείται.


Μπορει να είμαι και λάθος δεν σου λεω ή ο τροπος σκεψης αυτος να μην έχει απηχηση και να είναι δημοφιλης. Δεν πειράζει εγω σου λέω εγω πως θα το αντιμετωπιζα. Τωρα ο καθενας και η καθεμια ... ας κανουν ότι γουσταρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μα κι εγώ τη γνώμη μου καταθέτω, δεν έχω το θέσφατο.
Απλώς το απότομο, παραπέμπει απευθείας τον άλλον στη σκέψη οτι ήδη ο αντικαταστάτης του έχει βρεθεί (κι ας μην είναι αυτό αλήθεια).
Στο κάτω-κάτω η κοπέλα λέει καθαρά οτι τον αγαπάει ακόμα, κάτι που σημαίνει δεν θέλει να χάσει κάθε επαφή μαζί του.
Άλλωστε δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ζευγάρια που κάποτε υπήρξαν ερωτικά, αφού πέρασε ένα εύλογο λογικό διάστημα, κατέληξαν να είναι καλοί φίλοι. Δεν αποκλείεται κι η κοπέλα στο μέλλον να προσβλέπει σ'αυτό.

Ασφαλώς όμως κι έχεις απόλυτο δίκιο, οτι εκείνος που εγκαταλείπεται πληγώνεται έτσι κι αλλιώς.
Αλλά είναι ακόμα χειρότερο και κλονίζεται η αυτοεκτίμησή του "εγκατελειμένου", όταν συμβεί (ή όταν νομίσει οτι έχει συμβεί), να υπάρξει τρίτο πρόσωπο. Όταν όμως στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κάποιος άλλος, δεν είναι καλύτερα να το γνωρίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,586 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις αν η κοπελα θέλει να εξηγησει προφανως και θα την ακουσω τι έχει να μου πει. Απλα εγω διαφωνω με το να κάνουμε ολοκληρο πλάνο με χρονικα προσδιορισμένα διαστήματα σαν να κάνουμε θεραπεια σε ασθενη. Καλως ή κακως αποφάσισες να συνεχισεις κοριτσάκι μου τη ζωη σου χωρις εμένα. Μπορει να με πειράξει αλλα θα το ξεπεράσω μονος μου (ούτως ή αλλως μονο με αφηνεις) τι να κανουμε η ζωη κάποιες φορές είναι σκληρη και θα πρέπει να την αντιμετωπίσουμε ακριβως όπως είναι. Θα βρούμε την δυναμη για κάτι τέτοιο και τον τροπο δεν έχουμε και άλλη επιλογή.


Τωρα για το θέμα φιλια εξαρτάται τι εννοεις .... να βγαινεις με κάποια πρωην και καλα φιλικά νομιζω δεν μπορει να σταθει και βεβαια δεν θα το δεχτει και με το δικιο της η καινουργια. Ουτε εγω θα το δεχομουν. Να βγαινει η κοπελα μου με τον πρωην της και να έχουμε σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
'Οχι μακροχρόνια"ψυχοθεραπεία σε ασθενή", απλά εξήγηση. Μια συνάντηση (δια ζώσης ή όχι, εξαρτάται την περίπτωση) και τέλος.

Αν πιάσουμε το ζήτημα της φιλίας με τους πρώην, κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός θέματος, οπότε περιορίζομαι να σου απαντήσω οτι σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου οτι δεν θεωρώ σωστό να έχει κανείς μια σοβαρή σχέση ενώ παράλληλα να βγαίνει και με κάποιον φίλο/η (πρώην εραστή ή ερωμένη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top