"Υποβαθμισμένα" επαγγέλματα και κοινωνικές σχέσεις

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Όλα τα επαγγέλματα προσφέρουν,λίγο ή πολύ,στην κοινωνία.Για το επάγγελμα του σκουπιδιάρη με κάλυψαν οι προλαλήσαντες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θα πω κι εγώ την γνώμη μοθ πάνω στο θέμα. Εγώ για παράδειγμα είχα πάει να δοθλέψω σε οικοδομή για κάποιο διάστημα (γιατί ήθελα ρευστό :D ). Τέλος πάντων εκτός από τα γενικά σχόλια μετά από λίγο κερο με φώναζαν Αλβανό γιατί εκεί δούλευαν και άλλοι αλβανοί. Αυτό που έχο να πω είναι πως στην Ελλάδα υπάρχοθν ακόμα τέτοιες αντιλίψεις όσο και αν κανένας δεν το παραδέχετε. Όσο γι'α μένα απλά έσπασα τα μούτρα ένος συμμαθητή που κοροίδευε και στο μέλλον πολύ ευχαρίστως θα ξαναδούλευα στο μέλλον. Υπάρχει γενικά μια τάση υποβαθμισης των χειρονακτικών επαγγελμάτων διότι όλοι ψάχνουν τα γραφεία για να αράζουν. Πιστεύω πως με αφτο το χλεβασμό πολλποι δικεολογουν την τεμπελιά τους. Ελπίζω να μιν ξέφυγα απτο topic :)

Αυτή η φράση είναι όλα τα λευτά.
Ολοι κλαίγονται οτι έχουν οικονομικά προβλήματα και δεν βρίσκουν δουλειά, αλλά ποτέ κανείς δεν θα πήγαινε σε μια οικοδομή να δουλέψει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Πολύ σωστό αυτό που τόνισες πειρατή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Αυτή η φράση είναι όλα τα λευτά.
Ολοι κλαίγονται οτι έχουν οικονομικά προβλήματα και δεν βρίσκουν δουλειά, αλλά ποτέ κανείς δεν θα πήγαινε σε μια οικοδομή να δουλέψει....
σωστοςςςςςςςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
......θα κοιτούσατε ποτέ τον/την σύντροφο και θα τους κρίνατε ή ακόμα θα τους χωρίζατε άν το επάγγελμα του γονέα ήταν σκουπιδιάρης;

Αν ήταν ένας φιλοσοφημενος σκουπιδιάρης ο πατερας της νύφης (έχω μονο αγόρια) ίσως θα γινόμασταν και κολλητοί

Αν δεν έχετε πρόβλημα με αυτό το επάγκελμα πιο θα σας αποθούσε; πιο επάγγελμα θα σας έδιωχνε απο την/τον σύντροφό;

Απατεώνας, υποκριτής, μεγαλοστέλεχος, επαγγελματίας δολοφόνος, έμπορος ναρκωτικών, χρηματιστής, έμπορος όπλων νταβατζής, μαστροπός, διεφθαρμένος πολιτικός, τηλεορασάνθρωποι (σχεδόν όλοι), δημοσιογράφοι (σχεδόν όλοι), περιοδικάνθρωποι (εκτός απο τα καλλιτεχνικά δημιουργικά τμήματα), και αρκετά ακόμη.

Το περίεργο είνζαι ότι τα περισσότερα απο τα παραπάνω επαγγέλματα βγάζουν λεφτα με το τσουβάλι. Για να μήν τα γράψω λοιπόν όλα, σε περίληψη η ηθική τοποθέτηση πίσω απο το επάγγελμα είναι που με απασχολεί γιατί με αυτή την ηθική το παιδί μου θα υποφέρει ή θα ευτυχίσει με τον σύντροφο ποιυ θα διαλέξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
buggs αν επιτρέπεται, τι δουλειά κάνεις?


btw με νεκροθάφτη κι εγώ θα ήμουνα ρατσίστρια, εννοώ δε θα μπορούσα να κάνω σχέση.
δε θα πάλευα μία συζήτηση με θέμα: πως πέρασες μωρό μου σήμερα στη δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πώ τί δουλειά κάνω γιατί βρίσκομαι σε μεταβατική φάση. Ελπίζω να μήν εκλειφθεί σαν αγένεια ή μυστικοπάθεια. Για τον κόσμο αυτή τη στιγμή είμαι ενα τίποτα αφού παράτησα τα πάντα για να κυνηγήσω αυτό που θέλω να κάνω και να είμαι.

Πάντως τους νεκροθάφτες δεν νομίζεις ότι τους αδικείς λιγάκι; Αν τους συγκρίνεις με παρα πολλούς γιατρούς είναι πολλές φορές καλύτερο να πηγαίνεις κατευθείαν στους πρώτους... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πώ τί δουλειά κάνω γιατί βρίσκομαι σε μεταβατική φάση. Ελπίζω να μήν εκλειφθεί σαν αγένεια ή μυστικοπάθεια. Για τον κόσμο αυτή τη στιγμή είμαι ενα τίποτα αφού παράτησα τα πάντα για να κυνηγήσω αυτό που θέλω να κάνω και να είμαι.

Πάντως τους νεκροθάφτες δεν νομίζεις ότι τους αδικείς λιγάκι; Αν τους συγκρίνεις με παρα πολλούς γιατρούς είναι πολλές φορές καλύτερο να πηγαίνεις κατευθείαν στους πρώτους... :D


αχαχαχα

μυστικοπάθεια ιζ μαι σεκοντ νειμ

ναι γενικά ένα επάγγελμα που έχει σχέση με το θάνατο θα μου ήταν αδύνατο.
απλά ο νεκροθάφτης είναι εντελώς "in your face".

μια φορά στο παρελθόν "έβγαινα" με ένα χειρούργο, τη δέκατη φορά που μου είπε ότι κόπηκε με νυστέρι ενώ εγχείριζε, φρίκαρα αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Κάθε φορά που βλέπω αυτη την προκατάληψη για τους νεκροθάφτες θυμάμαι δύο πράγματα.

Τον νεκροθαφτη του Λουκυ Λουκ να φωνάζει διαρκώς "να τον κρεμάσουμε" απο την μιά.

Aπο την άλλη την απολαυστικότατη ταινία με τον Νταν Ακρόιντ και την Τζειμι Λι Κέρτις, που ο Ακρόιντ ειναι νεκροθάφτης με μια κόρη και η Κέρτις μένει στο τροχόσπιτο κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
βρε δεν είναι προκατάληψη, εσένα θα σου άρεσε το ταίρι σ, να είναι γενική διευθύντρια της ας πούμε shell (go to hell :P)

είναι ζήτημα αντοχών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η σέλ σκοτώνει ολοκληρη τον πλανήτη για να πουλησει με το στανιό τα πετρέλαιά της. Δεν σέβονται ούτε τους ζωντανούς. Πόσο μάλλον τους νεκρούς που οι νεκροθάφτες τουλάχιστον τους περιποιουνται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι γονεις (συνηθως) θελουν οτι καλυτερο για τα παιδια τους. Λογω των βιωματων τους ομως το "ο'τι καλυτερο" μπορει να σημαινει διαφορετικα πραγματα και συχνα σημαινει οικονομικη ανεση ή/και κοινωνικο "στατους".

Αν ειναι σωστοι, αυτα θα τα σχολιασουν απλως και δε θα πιεσουν το παιδι τους παραπανω, αφου πανω απόλα θα θεσουν σαν σκοπο, την ευτυχία του. Αν το εχουν αναθρεψει σωστα, θα εμπιστευθουν τις επιλογες του. (κι ας ανησυχουν και γκρινιαζουν που και που, μερικα πραγματα δεν αλλαζουν μετα απο τοσα χρονια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οι γονεις (συνηθως) θελουν οτι καλυτερο για τα παιδια τους. Λογω των βιωματων τους ομως το "ο'τι καλυτερο" μπορει να σημαινει διαφορετικα πραγματα και συχνα σημαινει οικονομικη ανεση ή/και κοινωνικο "στατους".

Αν ειναι σωστοι, αυτα θα τα σχολιασουν απλως και δε θα πιεσουν το παιδι τους παραπανω, αφου πανω απόλα θα θεσουν σαν σκοπο, την ευτυχία του. Αν το εχουν αναθρεψει σωστα, θα εμπιστευθουν τις επιλογες του. (κι ας ανησυχουν και γκρινιαζουν που και που, μερικα πραγματα δεν αλλαζουν μετα απο τοσα χρονια).

Μήπως όμως αυτό το στάτους τους κάνει λίγο ρατσιστές; όλοι θέλουμε το καλό των παιδιών μας αλλα το να πείς πώς δεν κάνει για σένα γιατί είναι νεκροθάυτης ή σκουπιδιάρης δεν είναι ρατσισμός; δν είναι λάθος ανατροφή των παιδιών τους; :hmm:

Οσο για την ευτυχία που λές πιστέυεις πώς το επάγγελμα είναι αυτό που θα την προσφαίρει; πώς κρίνεις την ευτυχία του απο του παιδιού σου απο το επάγγελμα του ανθρώπου που επέλεξε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
ειλικρινά αυτό που είπε η Μάνια στο 1ο ποστ μου φάνηκε πολύ τραβηγμένο..
[βέβαια,ΟΚ,σε αυτές τις μεσημεριανές εκπομπές,ακούγονται τόοοοσοι πολλοί πια προβληματισμοί που ο καθένας από μας φαντάζομαι,αναρωτιέται πως σε κάθε εκπομπή έχουμε χιλιάδες τηλεφωνήματα..μα τι γίνεται επιτέλους? :P:P ]

εννοείται πως για μένα υποβαθμισμένα επαγγέλματα δεν υπάρχουν.
όλοι είναι απαραίτητοι στην κοινωνία.και ένα αρνητικό φαινόμενο που θα έλεγα ότι παρατηρείται στις μέρες μας είναι ότι οι νεοέλληνες πια αρνούνται να επιλέξουν τα τεχνικά επαγγέλματα,με αποτέλεσμα οι έλληνες τεχνίτες να εκλείπουν :P κι αυτό γεννά άλλα προβλήματα. και μετά παραπονιόμαστε που όλοι οι τεχνίτες είναι ξένοι.εμ βέβαια,όταν κάποιοι κάποιοι (εμείς όλοι,ως κοινωνικό σύνολο) δείχνουμε να υποτιμούμε επαγγέλματα που χαρακτηρίζονται ως τεχνικά ή και υποβαθμισμένα. ολοι θέλουν να μπουν στο πανεπιστήμιο,κι αν δεν μπουν σπουδάζουν έξω κι επιστρέφουν με πτυχία για να μην πάν σε τεχνικό λύκειο ή να μην γίνουν τεχνίτες ή να μην γίνουν σκουπιδιάρηδες ή οτιδήποτε παρομοιο,λες και μπορεί η κοινωνία μας χωρίς αυτά τα επαγγέλματα :( κι έχει γεμίσει ο τόπος με άνεργους πτυχιούχους και φτάσαμε στην γενιά των 600ευρώ...

όσο για τη συγκεκριμένη "κυρία",έχω να πω ότι καλά θα έκανε να κάτσει να σκεφτεί..όταν οι σκουπιδιάρηδες απεργούν..τι συμβαίνει γύρω γύρω στην πολη???τι θα κάναμε χωρίς αυτούς? οι άνθρωποι αυτοί όχι απλά δουλεύουν αλλά επιτελούν λειτούργημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μήπως όμως αυτό το στάτους τους κάνει λίγο ρατσιστές; όλοι θέλουμε το καλό των παιδιών μας αλλα το να πείς πώς δεν κάνει για σένα γιατί είναι νεκροθάυτης ή σκουπιδιάρης δεν είναι ρατσισμός; δν είναι λάθος ανατροφή των παιδιών τους; :hmm:
Φυσικά. Απλα αναφερω οτι δεν ειναι ρατσισμος μισους ,αλλά διακρισεις που ξεκινουν απο κατι που εκεινοι θεωρουν σημαντικο.

Οσο για την ευτυχία που λές πιστέυεις πώς το επάγγελμα είναι αυτό που θα την προσφαίρει; πώς κρίνεις την ευτυχία του απο του παιδιού σου απο το επάγγελμα του ανθρώπου που επέλεξε;:hmm:
Οι γονεις απλα σκεφτονται πιο πρακτικα και υλικα ας πουμε. Ετσι, βαζουν πιο ψηλα στη λιστα μια οικονομικη αποκατασταση (γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι κλπ), απο τα υπολοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top