Εγγραφή στην Registry χωρίς δικαιώματα

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην Registry μου δημιουργήθηκε μια εγγραφή που δεν έχει κανένας user δικαιώματα σε αυτή. Μάλιστα δεν μπορώ να προσθέσω κάποιον user με δικαιώματα επειδή μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα
edit_per.png
Το πρόβλημα είναι ότι ούτε να σβήσω την εγγραφή δεν μπορώ
delete.png
Αλλά ούτε και να κάνω οτιδήποτε
2009-04-12_0115.png

Δοκίμασα να κάνω τα πάντα και από safemod. Επίσης δοκίμασα να διαγράψω την entry από cmd αλλά και πάλι δεν άλλαξε τίποτα.
Δόκιμασα να ενεργοποιήσω τον λογαριασμό administrator (Στα vista είναι απανεργοποιημένος) αλλά ήταν μια "ηλίθια" ιδέα από την άποψη ότι το HKEY_Current_User είναι διαφορετικό από user σε user :P

Το πρόβλημα που μου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω Skype.
skype.pngskype_1603.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Σκέφτηκες να χρησιμοποιήσεις κάποιον registry cleaner; :hmm:
Αν δεν τους έχεις γενικότερα εμπιστοσύνη, μπορείς να κάνεις αναζήτηση για τα άκυρα κλειδιά, να αποεπιλέξεις όλα όσα εντοπιστούν και να τσεκάρεις μόνο αυτό που θες να σβηστεί...
Αν κατάλαβα καλά πρόκειται για κάποιο κλειδί του Skype που ξέμεινε στη registry παρά την απεγκατάσταση που του έχεις κάνει.

Έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω registry cleaner· συνεπώς δεν είμαι σίγουρος ότι παρέχουν την επιλογή να επιλέγεις/ αποεπιλέγεις τα κλειδιά προς διαγραφή (μπορεί να θυμάμαι λάθος).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να σβήσω αυτό το "άχρηστο" κλειδί ... O Cleaner δεν νομίζω να κάνει κάτι ... αφού γενικά υπάρχει πρόβλημα με αυτό το κλειδί ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βρήκα το παρακάτω:

Έτσι περιγράφεται το πρόβλημα:
The installation starts normally, after 1 min or so, the following window pops up:
"Could not open key: HKEY_CURRENT_USER\Software\Skype\Phone\UI. Verify that you have sufficient access to that key, or contact your support personnel"

--> klick OK, then:

"Installing Skype failed; code 1603"

Έτσι περιγράφεται η λύση:
- run Regedit
- navigate to HKEY_CURRENT_USER\Software\Skype\Phone\UI (you will get a permissions error)
- Right click on the UI folder and go to permissions
- Click advanced
- Owner Tab
- Select your name from the list and hit apply.
- Ok.
- Click add
- Type "everyone" (no quotes)
- check names
- ok
- check full control
- apply
- ok.

Now you should be able to run the installer again without the error.

This worked for me w/ version 3.8 on Vista 64.

Ο τίτλος του thread είναι Error 1603, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι σχετίζεται. :P
Υπάρχουν αυτά τα δύο links:
Fix for installer - error 1603
Forum link από όπου αντέγραψα τα παραπάνω

Ελπίζω να λυθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top