Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
σωστο κι αυτο. ομως στο κρεβατι εξαρταται τα ατομα, υπαρχει ο εξαγορασμος.
εχεις γνωρισει ποτε γυναικα να λεει- εγω του κανω το καλυτερο κρεβατι κι αυτος γυρνα με διαφορες. ξερεις τι εκανε αυτη η γυναικα? του πηρε ολες τις καρτες και τις σηκωσε ολες. αυτον δεν τον ενοιαξε ομως, γιατι για τον αντρα εκεινη τη στιγμη εξουσια ηταν το σεξ κι οχι το χρημα. αυτη πιστεψε πως με τονα του δυαλυσει τις καρτες και το ταμειο θα του κανε ζημια αλλα εκει την πατησε περαν του οτι εχασε και καθε αξιοπρεπεια. ο αντρας ομως σεκεινη τη φαση της ζωης του ηθελε την εξουσια που χε παρει η γυναικα του. τηνηθελε πισω. κανε τους συνειρμους σου..


κατσε. αυτα που συμβαινουν? στους μεν και στους δεν τα κανει η νανα στο χασοδικη ή στα ζευγαρια της διπλανης πορτας?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γεια σου και χαρά σου.


Θα σε διορθώσω εγώ, ναι το κάνω. Το καλύτερο φιλαράκι μου άλλοτε το κερνώ, άλλοτε με κερνά. ;)

Στο μάθημα της ψυχολογίας κόβεσαι. Σε περιμένω τ' άλλο καλοκαίρι... ♪♫





Και τα δύο φύλα αναζητούν και ψυχολογική και σωματική ολοκλήρωση. Απλά συνήθως ο άντρας το παραδέχεται ευκολότερα. Πιο συχνά γυναίκες είναι αυτές που το γυροφέρνουν αλλά ποτέ δεν το ομολογούν. :)


Φυσικά υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις ανάμεσα στις γυναίκες.

θα σου βαλω μια θετικη επειδη τα λες ωραια ειδικα στο τελος:P


κατσε. αυτα που συμβαινουν? στους μεν και στους δεν τα κανει η νανα στο χασοδικη ή στα ζευγαρια της διπλανης πορτας?:confused:

γυρω μας.
και παντου και παντα και εις τους αιωνας, αμην.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε πολυκαταλαβινω τι θες να πεις.

κατσε να επεξεργαστω τα δεδομενα που μου δινεις. με απαταει εμενα ταγορι μου οκ?
και γω παω και παιρνω την χρυση πιστωτικ καρτουλα του και τη χρεωνω οσο δεν παει για να τον διεγειρω και να τον φερω πισω? με μπερδεψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
δε πολυκαταλαβινω τι θες να πεις.

κατσε να επεξεργαστω τα δεδομενα που μου δινεις. με απαταει εμενα ταγορι μου οκ?
και γω παω και παιρνω την χρυση πιστωτικ καρτουλα του και τη χρεωνω οσο δεν παει για να τον διεγειρω και να τον φερω πισω? με μπερδεψες.

ακριβως αυτο!! που μπερδευτηκες!?
αυτο εκανε αυτη η γυναικα και προσπαθω να σου πω πως η γυναικα αλλιως βλεπει το χρημα, νομιζε πως ετσι θα τον τσουξει αλλα αυτος χαμπαρι δεν επαιρνε, δεν τον ενοιαζε αυτο.
δεν ξερω αν το κανε για τον φερει πισω, προφανως για εκδικηση αλλα ισως ενδομυχα ναι να τον ηθελε πισω, μεχρις εκει δε σκεφτηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ξενερώνω πλέον στο μέγιστο με τέτοιου είδους συμπεριφορές, οι οποίες απ' ότι μαθαίνω συμβαίνουν και σε άλλες.
Ω, ναι χρυσή μου. :D Ακριβώς τα ίδια! Τα είχα πει και παλαιότερα σε άλλο θέμα:
Σου έχω και καλύτερο: Πρώην φίλος μου, βγαίναμε έξω, προσφερόμουν να πληρώσω τα μισά, μου έλεγε όχι επιδεικτικά μπροστά στο γκαρσόνι και μόλις γυρίζαμε σπίτι μου τα ζητούσε... :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ακριβως αυτο!! που μπερδευτηκες!?
αυτο εκανε αυτη η γυναικα και προσπαθω να σου πω πως η γυναικα αλλιως βλεπει το χρημα, νομιζε πως ετσι θα τον τσουξει αλλα αυτος χαμπαρι δεν επαιρνε, δεν τον ενοιαζε αυτο.
δεν ξερω αν το κανε για τον φερει πισω, προφανως για εκδικηση αλλα ισως ενδομυχα ναι να τον ηθελε πισω, μεχρις εκει δε σκεφτηκα.


σορυ ρε μαιντ αλλα και παλι δε βγαζω νοημα!:redface: τι νοημα εχει ο τροπος που θα αντιδρασει η καθε μια στο κερατο με το κερασμα και το οτι οι αντρες διεγειρονται απο την εξουσια που τους παρεχουν τα χρηματα τους συμφωνα με αυτα που λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
σορυ ρε μαιντ αλλα και παλι δε βγαζω νοημα!:redface: τι νοημα εχει ο τροπος που θα αντιδρασει η καθε μια στο κερατο με το κερασμα και το οτι οι αντρες διεγειρονται απο την εξουσια που τους παρεχουν τα χρηματα τους συμφωνα με αυτα που λες?


(ωρες ωρες νομιζω πως δε γινομαι κατανοητη, σορυ θα προσπαθησω να το εξηγησω ειναι η ωρα περιεργη 5 το πρωι)
ειπα προηγουμενως πως πιστευω ο αντρας και η γυναικα εχουν διαφορετικη αποψη σχετικα με το σεξ και τα χρηματα. ξεκινησε απο το κερασμα, επιμηκυνα και την πηγα παραπερα την κουβεντα για να δειξω πως αυτο οντως ισχυει και σε αλλες περιπτωσεις περαν του κερασματος που εχουν σχεση με τα χρηματα.

θεωρηθηκε χορηγια δ εξερω κι εγω τι η αποψη μου πως ο αντρας ναι πρεπει να πληρωνει στα ραντεβου εστω τα πρωτα προτου δημιουργηθει δηλαδη η σχεση γιατι ειναι ο κυνηγος κι οφειλει να πιασει το θηραμα. ετσι θελει να γινει.(κυνηγος, εξουσια,σεξ κ.ο.κ)

δεν ανεφερα τη σχεση, η οποια αναφερθηκε μετα- την φεραμε στη συζητηση, οταν υπαρχει σχεση τα εξοδα μοιραζονται εξαρταται παντα τις δυνατοτητες τις οικονομικες του καθενος.

εγω μπερδευτηκα πιο πολυ αποσενα διοτι εγω μιλησα για ραντεβουδακια οπως λεει το θεμα αλλα μετα καναμε κουβεντα για τα εξοδα μεσα στη σχεση.

καμια σχεση το ενα με ταλλο και νομιζω εχω γραψει την αποψη μου και σε αλλο θεμα καποιο καιρο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συγνώμη που δεν είμαι κύριος (δεν φέρθηκες καλά σε μια κυρία, που λέει και το άσμα), αλλά απόψε θα πληρώσεις εσύ, γιατί στο άδειο μου πακέτο μπήκες και δεν υπάρχει σάλιο.

Όσο για τον ευνουχισμό...:hmm:

Θα πιω δυο τρία ποτηράκια παραπάνω, αφού κερνάς, και θα τον καταπιώ:P:D. Θα είμαι ανοιχτοχέρης όμως στα αισθήματα, στο υπόσχομαι... :clapup:

ομως το αντρικο μυαλο συνηθως ξεκινα απο το κατω κεφαλι
οπου
ερωτας+ εξουσια= σεξ

Ενώ το γυναικείο μυαλό, συνήθως ξεκινά από το πάνω κεφάλι,
όπου
έρωτας + σεξ = Εξουσία!!

Αυτό εννοώ όταν λέω ότι ο άνδρας αποτελεί το αδύνατο φύλο κυρίες και κύριοι. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ω, ναι χρυσή μου. :D Ακριβώς τα ίδια! Τα είχα πει και παλαιότερα σε άλλο θέμα:


απαραδεκτο!!

μια παρομοια ιστορια- πριν 3-4 χρονια αν δε κανω λαθος, αυτος με μια κοκκινη αυτοκινηταρα, κατοικος νοτιων ακριβων προαστιων βγηκαμε σε ενα γνωστο καφε της παραλιακης(αυτος το επελεξε εγω ημουν πιτσιρικακι 17-18 ), θυμαμαι ειχα παραγγειλει μιλκσεικ κι αυτος δε θυμαμαι. παμε να πληρωσουμε και παω να βγαλω χρηματα. ανοιγει κι αυτος τοπορτοφολι και κει που λεω απο μεσα μου- ωραια, θα πληρωσει στο πρωτο ραντεβου ουαν ποιντ- τι μου λεει-
μηπως εχεις να μου συμπληρωσεις εναμισυ ευρω γιατι δε μου φτανουν??


:laugh::laugh::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Σου έχω και καλύτερο: Πρώην φίλος μου, βγαίναμε έξω, προσφερόμουν να πληρώσω τα μισά, μου έλεγε όχι επιδεικτικά μπροστά στο γκαρσόνι και μόλις γυρίζαμε σπίτι μου τα ζητούσε... :lol:
Με ποιο τροπο ακριβως;;:redface:

Σορρυ, παρασηρθηκα απ'την μαϊντσερκους..:P


Υγ Υπαρχουν τοσο σκληροι αντρες παντως;; Μπραβο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εδω:

αν πας και ανοιγεις μονιμως το πορτοφολι(5 στις δεκα σου λεω εγω) ο αντρας δε θα το σκεφτει οπως εσυ κι εγω. εμεις οι κοπελες ειμαστε διαφορετικες στις συναλλαγες μας γιατι εχουμε κοινο νου.
ε οι αντρες δεν ειναι ετσι.
θελουν να νιωθουν απο πανω. σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι αλλα κατα πλειοψηφια εμπειρικα παντα απο φιλους κι εμενα.
αν αυτος πληρωνει πολλες φορες εσυ θα του κανεις καπιοιο αλλο δωρο, ειτε λεγεται καλο σεξ με περιεργα και προστυχα δε ξερω κι εγω τι ειτε λεγεται ενα καλο ρολοι, τωρα πως εφτασε η κυρια απο πανω να μιλα για χορηγους, δεν ξερω τι ειχε στο μυαλο της και τι της περασε υποσυνειδητα.
τελος, γιατι το παμε μακρια κι ανοιγουμε μεγαλη συζητηση ολα ξεκινουν απο εδω- αλλιως βλεπει το χρημα ο αντρας, αλλιως η γυναικα.
αλλιως βλεπει το σεξ η γυναικα αλλιως ο αντρας.

εδω:

εγω παλι διακρινομαι για το φαλλοκρατισμο μου γιαυτο με λατρευουν οι αντρες και με μισουν οι γυναικες!:D



υσ, δε βλεπεις το σεξ σαν ανταλλαγμα διοτι εσυ το βλεπεις το σεξ σαν ερωτα, αγαπη, λουλουδακια(οπως φυσικα το βλεπω κι εγω).
ομως το αντρικο μυαλο συνηθως ξεκινα απο το κατω κεφαλι
οπου
ερωτας+ εξουσια= σεξ




εδω:


σωστο κι αυτο. ομως στο κρεβατι εξαρταται τα ατομα, υπαρχει ο εξαγορασμος.
εχεις γνωρισει ποτε γυναικα να λεει- εγω του κανω το καλυτερο κρεβατι κι αυτος γυρνα με διαφορες. ξερεις τι εκανε αυτη η γυναικα? του πηρε ολες τις καρτες και τις σηκωσε ολες. αυτον δεν τον ενοιαξε ομως, γιατι για τον αντρα εκεινη τη στιγμη εξουσια ηταν το σεξ κι οχι το χρημα. αυτη πιστεψε πως με τονα του δυαλυσει τις καρτες και το ταμειο θα του κανε ζημια αλλα εκει την πατησε περαν του οτι εχασε και καθε αξιοπρεπεια. ο αντρας ομως σεκεινη τη φαση της ζωης του ηθελε την εξουσια που χε παρει η γυναικα του. τηνηθελε πισω. κανε τους συνειρμους σου..

και εδω:

ΧΟρηγος ειναι ο αντρας που του επιτρεπουμε να πληρωνει? που δεν τον ευνουχιζουμε?
μετα φτανουν σε σημειο ολοι και κλαιγονται γιατι μια γυναικα τους εχει κοψει την παρθενια τους, τους πληρωνει, τους ταιζει, τους κανει και τη δουλα.
Εσυ πιστευεις πως αρεσει στους αντρες η γυναικα να βγαζει χρημα και να τους ταιζει και να τους κερνα τους καφεδες και φαι?
οχι, απο παραδοση ο αντρας πληρωνει και η γυναικα ναι πληρωνει σε ειδος, ετσι το ονομαζεις εσυ.εγω το ονομαζω αλλιως, τους δινει το σωμα της και την στοργη της. μου χει τυχει και να κερασω αντρα και να με κερασουν. ταχω ζησει και τα δυο εχω βγαλει τα συμπερασματα μου.
Σκεφτομαι πιο αντρικα, οπως και ναχει.
αγαπητη μου αυτα τα λενε οι γυναικες, δε μου κανει εντυπωση η εκπληξη σου κι οσοι αντρες εχουν την αποψη αυτοι εχουν ηδη ευνουχιστει, κατα τη γνωμη μου.


... νομιζω οτι αναφερεσαι γενικα στις σχεσεις και οχι στα πρωτα ραντεβου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Συγνώμη που δεν είμαι κύριος (δεν φέρθηκες καλά σε μια κυρία, που λέει και το άσμα), αλλά απόψε θα πληρώσεις εσύ, γιατί στο άδειο μου πακέτο μπήκες και δεν υπάρχει σάλιο.

Όσο για τον ευνουχισμό...:hmm:

Θα πιω δυο τρία ποτηράκια παραπάνω, αφού κερνάς, και θα τον καταπιώ:P:D. Θα είμαι ανοιχτοχέρης όμως στα αισθήματα, στο υπόσχομαι... :clapup:



Ενώ το γυναικείο μυαλό, συνήθως ξεκινά από το πάνω κεφάλι,
όπου
έρωτας + σεξ = Εξουσία!!

Αυτό εννοώ όταν λέω ότι ο άνδρ:hehe:ας αποτελεί το αδύνατο φύλο κυρίες και κύριοι.


α μπα μην ανησυχεις μου χει τυχει κι αυτο να χει πλουσια αισθηματα αλλα το πορτοφολι να χει καβουρια, ναναι καλα το δικο μου:clapup:

ναι σας κακοπεφτουμε, μια χαρα περνατε αλλα τα πρωτα ραντεβουδακια τα πληρωνει ο αντρας κυριε μου!

ειπα σε ενα φιλο προσφατα- λοιπον την επομενη φορα που θα βγω πρωτο ραντεβου και ο αλλος θα ναι λαρτζ και θα μας το παιζει θα παραγγειλω johnny gold η μπλε.
ο φιλος τα παιξε κι ευχηθηκε να μην του τυχει!:clapup:

δε ξερω βεβαια αν θα το κανω παντως το σκεφτηκα!dangerous!!:clapup:

Με ποιο τροπο ακριβως;;:redface:

Σορρυ, παρασηρθηκα απ'την μαϊντσερκους..:P


Υγ Υπαρχουν τοσο σκληροι αντρες παντως;; Μπραβο..

καλα, γελα εσυ και βγαζε γλωσσα κι οταν δεις μια ωραια γκ, συγνωμη κοπελα και θες να βγεις ραντεβου μαζι της κερασε την για την καλη παρεα της κι οχι για τα ωραια μπου.. γοφους της θελω να πω.:P

υπαρχουν αντρες που δεν ειναι αντρες, αυτο δεν ειναι σκληραδα.

Πάντα ο άντρας και το πρώτο και το δεύτερο ραντεβού και το τρίτο και πολλά ακόμα!
(την κινηση να πληρωσεις θα την κανεις για να νιωσει καλα εκεινος, γιατι οι αντρες το βλεπουν διαφορετικα, αν και πολλοι καταλαβαινουν ποτε μια γυναικα το κανει για το και καλα και ποτε μια γυναικα ειναι γυναικα με τα ολα της)

Οι γυναίκες ξερουν να πληρώνουν διαφορετικά!

Μη παμε να χαλάσουμε την παράδοση, κατ αυτό τον τρόπο θα ισοπεδώσουμε ο,τι υπάρχει ιερότερο, την αυθεντικότητα του άντρα.
Δε μιλάμε φυσικά να υπάρχει ανάγκη απο πλευράς του ή για τσιγκούνη και να μην μπορεί αλλά απο αρχαιοτάτων χρόνων αυτό είναι το νόμισμα που πληρώνει ο αντρας!
Η γυναίκα που πληρώνει ευνουχίζει τον άντρα. Στις ανάγκες του συντρόφου της οφείλει να σταθεί στο υψος της κυρια κι αξιοπρεπης και νανοιξει οχι μονο πορτοφολι αλλα τα παντα, σε όλατα υπολοιπα πρέπει ναναι δίπλα και να συμπορεύεται μαζί του ταπεινά και δίνοντάς του το τιμόνι.

ας μην παιρνουμε το τιμονι απο τους αντρες, ειναι οι χειροτεροι συνοδηγοι!;)

λαβ η απαντηση μου στο θεμα ειναι αυτη.
ολαταλλα ειναι επιπροσθετες κουβεντες που στο δευτερο προσπαθησα να εξηγησω γιατι τα πιστευω αυτα.
απο το μυαλο μου παντως δε τα βγαζω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
καλα, γελα εσυ και βγαζε γλωσσα κι οταν δεις μια ωραια γκ, συγνωμη κοπελα και θες να βγεις ραντεβου μαζι της κερασε την για την καλη παρεα της κι οχι για τα ωραια μπου.. γοφους της θελω να πω.:P

Μπα μη το λες, πολλές φορές οι άνθρωποι είναι και χαρακτήρας εκτός από ένα ωραίο παρουσιαστικό. Φαντάσου και την άλλη περίπτωση, να βγει κάποιος/α με ένα ωραίο άτομο και να αρχίσει να ακούει "μαργαριτάρια". Αμφιβάλλεις ότι θα πληρώσει όσο όσο για να σώσει τα μαλλιά του/της;

Προσωπικά για μένα το κέρασμα είναι και ένα μεγάλο στοίχημα για τον χαρακτήρα του άλλου. Έχω τύχει σε φίλο που μάζεψε το πουρμπουάρ από το τραπέζι, όπως και σε φίλη που όλο φυσικότητα είπε στο σερβιτόρο "κράτα τα ρέστα". Και στις δυο περιπτώσεις κέρασα εγώ και "κάνανε κηδεία με ξένα κόλλυβα" τα τυπάκια. Ε, δεν ξανακέρασα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
1.Ξερεις τον χαρακτηρα της στο πρωτο ραντεβου βρε βαλ?(και στο 2, 3, 4 10!!)

2. καλα εκανες, θαχε πλακα ολο αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Αχ γι'αυτό δε μ'αρέσουν τα "πρώτα ραντεβού"... δεν έχω παρακολουθήσει τις πρόσφατες απαντήσεις στο θέμα αναλυτικά, είχα καιρό να μπω. Το μόνο που θέλω να αναφέρω τώρα που το είδα να βγαίνει πάλι στην επιφάνεια είναι το ότι αποφεύγω να βρεθώ με ένα άτομο που γνωρίζω ελάχιστα σε ραντεβού... μου φαίνεται κάπως κλισέ η κατάσταση του "βγαίνουμε για να γνωριστούμε καλύτερα" που αυτόματα το κάνει και ερωτικό. Αν π.χ. με ενδιαφέρει να γνωρίσω ένα άτομο καλύτερα κι έχω το νούμερό του, θα τον πάρω τηλ. καμια μέρα που θα έχω κανονίσει έξοδο με την παρέα μου ρωτώντας αν θέλει να έρθει μαζί μας ή να περάσει για λίγο. Έτσι δεν υπάρχει και αμηχανία καθώς είμαστε περισσότερα άτομα, με βλέπει να φέρομαι φυσικά εφόσον είμαι ανάμεσα σε οικεία πρόσωπα και περνάμε καλύτερα... Μου έχει τύχει και το αντίστροφο, να με καλέσει εκείνος με ένα sms τύπου "θα βγω με έναν ξάδερφο για καμια μπύρα, το ψήνεις?" λίγες μέρες αφότου είχαμε γνωριστει..

Τώρα σχετικά με το κέρασμα... ό,τι και να κάνει ένας άντρας στο "1ο ραντεβού", αν συνεχίσουν να βλέπονται με την κοπέλα, θα φανεί ο χαρακτήρας του και η σχέση του με το χρήμα στην πορεία.. οπότε καλύτερα να είναι ο εαυτός του εξ'αρχής! Αν με καλέσει εκείνος θα το έβλεπα θετικά αν κερνούσε και θα το επιθυμούσα δεν το κρύβω, αλλά σίγουρα προέχουν πολλά άλλα για' μένα που συμβάλλουν στην πρώτη εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
ηταν 7,5 ε η ο καθενας αν θυμαμαι καλα. και κανει η κολλητη δεν ειχε ακουσει καλα μαλλον, κινηση να του δωσει 7 ε και της λεει δεν ειναι 7 ειναι 7,5. και του λεει καλα πως κανεις ετσι? για 50 λεπτα? να στα δωσω. και γυρναει και απανταει:''μιλας και συ?''
απο κεινη τη μερα και μετα αποφασισα πως μονη μου θα πληρωνω για παρτυ μου. δε θελω ποτε κανενας να γυρισει και να μου πει οτι με ταιζει.
Αυτή η - νευρωτική- συμπεριφορά θαρρώ πως είναι αναμενόμενη από τη στιγμή που επικρατούν σε μεγάλο ποσοστό ανδρών και γυναικών οι αντιλήψεις που περιγράφει η mindcircus (για τα δύο φύλα αλλά και για τη θέση του χρήματος στις συναισθηματικές σχέσεις). Και πιθανότατα με τα χρόνια, όντας η κοινωνία σε μεταβατικό στάδιο -όσον αφορά την κοινωνικοοικονομική ισότητα των δύο φύλων και στις συνειδήσεις- να αυξηθούν αυτές οι συμπεριφορές μέχρι να αποκοπούν και τα δύο φύλα από αυτές τις κατά την άποψή μου υποκριτικές, ανούσιες και βλακώδεις αντιλήψεις για τη σήμερον ημέρα.

Παρότι δεν έχω πολλές εμπειρίες επί του θέματος, διαβάζοντας τις περιπτώσεις που σας έχουν τύχει αλλά και το πως αντιλαμβάνεστε την κατάσταση, καταλήγω στο ότι λόγω αδυναμίας και ανασφάλειας των δύο ατόμων να επικοινωνήσουν ουσιαστικά κατά το πρώτο ραντεβού, στρέφονται σε στερεότυπες συμπεριφορές οι οποίες προέρχονται ασφαλώς από άλλες εποχές.

Τι πιο λογικό και υγιές να πληρώνει ο καθένας τα δικά του στα πρώτα ραντεβού και αργότερα, αφότου αναπτύξουν μία σχέση επικοινωνίας, να πληρώνει πότε ο ένας και πότε ο άλλος, με γνώμονα φυσικά να ικανοποιηθούν και οι δύο (πχ να μην ακυρωθεί μία έξοδος επειδή του ενός δε θα του περισσεύουν εκείνη την ημέρα χρήματα).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με ποιο τροπο ακριβως;;:redface:

Σορρυ, παρασηρθηκα απ'την μαϊντσερκους..:P

Υγ Υπαρχουν τοσο σκληροι αντρες παντως;; Μπραβο..
:hehe: Όχι με τον τρόπο που φαντάζεσαι πάντως... :P

Επειδή σ' αυτήν την κενωνία για ένα κούτελο ζούμε, είναι πιο σημαντική η γνώμη που θα σχηματίσει το γκαρσόνι και η παρέα σου για σένα, παρά η συνοδός σου. Έτσι έβγαζε να πληρώσει στα μαγαζιά αρνούμενος εμφατικά να δώσω χρήματα και στο σπίτι έκανε λογαριασμό και μου έλεγε "μου χρωστάς τόσα".

Από κοινωνιολογικής άποψης είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. :D Δείχνει πως ο συγκεκριμένος, ικανοποιούσε την κοινωνική επιταγή με την οποία προφανώς γαλουχήθηκε και θέλει τον άνδρα να πληρώνει, ενώ ταυτόχρονα εκμεταλλευόταν την μοντέρνα άποψη που θέλει το ζευγάρι να μοιράζεται τα έξοδα.

Σύντομα του ξεκαθάρισα ότι ή θα κερνούσε ένας από του δύο εκ περιτροπής (άρα θα μπορούσα να κεράσω κι εγώ, διότι φυσικά για τα μάτια του κόσμου μου το απαγόρευε), ή θα δεχόταν το μερίδιό μου, τη στιγμή που ερχόταν ο λογαριασμός, διαφορετικά δε θα δεχόμουν να δώσω δραχμή μετά την απομάκρυνση από το μαγαζί.



Εσύ αυτό το ονομάζεις σκληρότητα; Γιατί εγώ το λέω επίδειξη...


Τι πιο λογικό και υγιές να πληρώνει ο καθένας τα δικά του στα πρώτα ραντεβού και αργότερα, αφότου αναπτύξουν μία σχέση επικοινωνίας, να πληρώνει πότε ο ένας και πότε ο άλλος, με γνώμονα φυσικά να ικανοποιηθούν και οι δύο (πχ να μην ακυρωθεί μία έξοδος επειδή του ενός δε θα του περισσεύουν εκείνη την ημέρα χρήματα).

-petros

Μπες λίγο στη θέση δύο ανθρώπων που βγαίνουν για πρώτη φορά έξω. Η αμηχανία είναι έτσι κι αλλιώς έντονη, πόσο μάλλον όταν φτάνει η στιγμή του λογαριασμού. Άντε τώρα να πρέπει να κάνεις πράξεις και υπολογισμούς, να βρεις το ακριβές αντίτιμο κτλ κτλ... Πάει η ρομαντική ατμόσφαιρα. :P

Τα είχε πει πολύ ωραία η Ρέζι στις πρώτες σελίδες του θέματος:
Αλλά με ενοχλεί πάντα, ανεξάρτητα από το αν είναι πρώτο ή 1001 πρώτο ραντεβού το εξής: Πάμε για καφέ. Πόσο κάνει ένας καφές 3 ???? Ε εκεί θα σπαστώ πολύ άμα μπούμε στη διαδικασία να βγάζουμε φραγκοδίφραγκα. καλύτερα να τα πληώσω όλα εγώ. Και με ξενερώνει απίστευτα ο άλλος να πάρει πχ την απόδειξη και να πει κάτι του στυλ" α, 3.20 ευρώ ο καφές μου, 2.80 ο δικός σου" και να μου αρχίσει τα μαζεύει τα 10λεπτα, 50λεπτα να συμπληρώσει τα λεφτά... Οκ, αν είναι να πάμε για φαί ή κάτι ακριβό φυσικά και δεν θα με πληρώνει όλη την ώρα αλλά σε τέτοια μικρά ποσά αυτή η νοοτροπία με ξενερώνει...:/:

Συνεχίζω να συμφωνώ με κάτι που είχε πει παλαιότερα η Κουέ: Το λογικό είναι να κεράσει αυτός που έκανε την πρόσκληση. Δε μπορεί π.χ. εγώ να σε καλέσω να πάμε στο Ledra Marriot και μετά να έχω την απαίτηση να πληρώσεις... :hmm:

όταν μιλάμε για το πρώτο ραντεβού... αυτός/ή που κάνει την πρόσκληση αναλαμβάνει και τον λογαριασμό, είτε είναι καφές, είτε φαγητό, είτε σινεμά, είτε οτιδήποτε!!! .-
ΕΝΝΟΕΙΕΤΑΙ ότι ο προσκεκλημένος θα βγάλει το πορτοφόλι και θα ρωτήσει ευγενικά αν μπορεί να κεράσει ή έστω να συνδράμει στον λογαριασμό αλλά το ΌΧΙ του "οικοδεσπότη" πρέπει να είναι δεδομένο!
Είναι καθαρά θέμα ευγένειας και καλών τρόπων και όχι φεμινισμού ή οτιδήποτε άλλο... όταν ΠΡΟΣΚΑΛΕΙΣ... ΚΕΡΝΑΣ!
Είναι σαν να σου λέω... έλα σπίτι να σου μαγειρέψω και να περιμένω να μου ψωνίσεις απ το σούπερ μάρκετ τα υλικά! ε όχι ρε παιδί μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
γιωργο καταρχας γεια σου, κατα δευτερονγιατι να κερασεις τη κοπελα επειδη απολαμβανεις την παρεα της?
κερασε και το φιλο σου και μια και δυο και τρεις αφου περνατε καλα!
θα το κανεις? οπωςμε το κοριτσι?
θα σου απαντησω εγω, οχι δε θα το κανεις.
τα ενστικτα του αντρα ειναι κατα βαση αυτα που ειπα πιο πανω ασχετα αν το παραδεχονται η οχι.:)
ω θεέ μου
ο άντρας μου κερνάει συχνά τους άντρες φίλους του όταν βγαίνουν έξω, να ανησυχώ; (εμότικον που κλαίει τρώγοντας τα νύχια του)
Συνεχίζω να συμφωνώ με κάτι που είχε πει παλαιότερα η Κουέ: Το λογικό είναι να κεράσει αυτός που έκανε την πρόσκληση. Δε μπορεί π.χ. εγώ να σε καλέσω να πάμε στο Ledra Marriot και μετά να έχω την απαίτηση να πληρώσεις... :hmm:
ακριβώς αυτό.
Τι πιο λογικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poyka

Νεοφερμένος

Η poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οι απόψεις σε ένα τέτοιο θέμα είναι πολλές. Ωστόσο δεν ξέρω ίσως παραείμαι ρομαντική αλλά δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατον να σου αρέσει η παρέα του άλλου και συγχρονως να φοβασαι μη ζημιώθείς χρηματικά .Οταν ο πρώην σύντροφος μου που μέ έβλεπε λίγο γιατί η σχεση ξεκίνησε εξ αποστάσεως θεωρει φυσικό να σε αφήνει μονη σου στο σπίτι του για να φάει με τους γονείς του ή σε καλεί έξω με την αδερφή του και σου επισημαίνει πόσα θα πληρώσεις ή του κάνει τεράστια εντύπωση πως χαλάς χρήματα για κείνον σε θέλει πραγματικά και σου λέει πως είστε ένα; Απο την άλλη όταν κάποια φορά πήγα τουαλέτα και κέρασε εκείνος με ρώτησε βγαινοντας αν πλήρωσα και γώ γιατί στο συγκεκριμένο μαγαζί θυμαται το γκαρσόνι να παίρνει τα χρήματα δύο φορές. Αυτός ο άνθρωπος τελικά πώς μπορει να σε θέλει όταν τρέμει μη χάσει; Κάποια φορά που το συζήτησαμε άνοιχτά του πρότεινα να πληρώνω έγω αν έχει οικονομικό πρόβλημα. Μου δήλωσε πως δεν είχε απλά ήταν νοοτροπία του. Μέχρι που βρέθηκε στο σημείο όταν βρισκόμασταν σε δισκάδικο να με ρωτήσει αν θέλω να μου πάρει δώρο ένα cd που μου άρεσε. Τι να του απαντούσα; Αν ήθελε πραγματικά να με ευχαριστήσει θα το έκανε δίχως να με ρωτήσει
Είπαμε να μην εκμεταλλευόμαστε τους άντρες αλλά όλα έχουν όρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μέχρι που βρέθηκε στο σημείο όταν βρισκόμασταν σε δισκάδικο να με ρωτήσει αν θέλω να μου πάρει δώρο ένα cd που μου άρεσε. Τι να του απαντούσα; Αν ήθελε πραγματικά να με ευχαριστήσει θα το έκανε δίχως να με ρωτήσει

Πραγματικα το να ρωτησεις καποιον, εαν θελει να του παρεις κατι για δωρο, ποτε δεν το καταλαβα...
Πολυ θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος που εχει τυχει να ρωτησει τον αγαπημενο το "αυτο" για ποιο λογο ρωταει και δεν το κανει απευθειας.
Εγω αυτο που ξερω, ειναι πως, εαν θελεις να κερασεις ή να κανεις ενα δωρο τροπο βρισκεις...Οπως αντιστοιχα βρισκεις και τροπους για να κανεις την "παπια".
Ολα τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top