• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φόβος Γαστροσκόπησης

marfot75

Νεοφερμένος

Η marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά σας!!! Μετά από κάποιες στομαχικές διαταραχές, ο γαστρεντερολόγος μου συνέστησε γαστροσκόπηση.
Με έχει πιάσει πανικός και ενώ θέλω να την κάνω για να ησυχάσω, φοβάμαι!!!!!!
Φοβάμαι την εξέταση και πώς θα αντιδράσω εκείνη τη στιγμή. Η εξέταση θα γίνει με μέθη αφού δεν το συζητώ διαφορετικά αλλά ακόμα κι αυτό με τρομάζει. Δεν έχω ναρκωθεί ποτέ και δεν ξέρω πως είναι.
Σας παρακαλώ, μήπως έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία, μήπως και με βοηθήσει να το ξεπεράσω λίγο;
Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Γειά σας!!! Μετά από κάποιες στομαχικές διαταραχές, ο γαστρεντερολόγος μου συνέστησε γαστροσκόπηση.
Με έχει πιάσει πανικός και ενώ θέλω να την κάνω για να ησυχάσω, φοβάμαι!!!!!!
Φοβάμαι την εξέταση και πώς θα αντιδράσω εκείνη τη στιγμή. Η εξέταση θα γίνει με μέθη αφού δεν το συζητώ διαφορετικά αλλά ακόμα κι αυτό με τρομάζει. Δεν έχω ναρκωθεί ποτέ και δεν ξέρω πως είναι.
Σας παρακαλώ, μήπως έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία, μήπως και με βοηθήσει να το ξεπεράσω λίγο;
Σας ευχαριστώ!

Για να ειμαι ειλικρινης τον ορο "μεθη" δεν τον ηξερα, και ψαχνοντας λιγο στο ιντερνετ δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για το αν μου το ειχαν κανει ή οχι. Εχω κανει γαστροσκοπηση, με μια απλη τοπικη ναρκωση (στο στομα), οποτε υποθετω πως οχι. Δεν ξερω ποσο βαρια μπορει να ειναι η μεθη, ουτε και αν αντεδεικνυται σε καποιες περιπτωσεις, οποτε δεν μπορω να σε σεμβουλευσω. Παντως:

Η διαδικασια σιγουρα δεν ειναι ευχαριστη. Αλλα, δεν πονας, απλα νιωθεις μια εντονη αναγουλα. Νομιζω οτι πιο πολυ το παραξενο ειναι το οπτικο κομματι, στο οποιο ενας ανθρωπος βαζει ενα σωληνα μεσα σου. Οποτε, μπορεις απλα να κλεισεις τα ματια σου!

Επισης, λογω της ναρκωσης και του σωληνα, για τη διαρκεια της εξετασης (που ειναι καποια, λιγα, λεπτα) δεν μπορεις να καταπιεις.

Γενικα, δεν ειναι τιποτα που να φοβασαι. Δεν πονας, ουτε κατα τη διαρκεια, ουτε μετα. Μην αγχωνεσαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marfot75

Νεοφερμένος

Η marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αυτή η αναγούλα με τρομάζει περισσότερο γι αυτό και ζήτησα να γίνει με ήπια καταστολή μήπως και δεν έχω αυτό το σύμπτωμα....:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
καλη μου μαρφοτ δεν ξερω πως γινεται απο το δικο σου γιατρο αλλα θα σου πω πως εχει γινει η δικη μου.
καταρχην σου δινει ενα ειδος αλοιφης να καταπιεις πραγμα που θα σου μουδιασει τον λαιμο. μετα θα σου βαλει την ενεση που ειναι για να χαλαρωσεις και θα ακους ναι μεν αλλα θα εχεις κλειστα τα ματια και θα εισαι χαλαρη. αυτο ειναι που εσυ αποκαλεις μεθη. δεν ειναι ολικη ναρκωση.

σ'εμενα σκεψου οτι η φλεβα μου δεν δεχτηκε ολο το αναισθητικο και ημουν ξυπνια εντελως και προχωρησα με τις οδηγιες του γιατρου. να μην φοβασαι. ο γιατρος θα σε καθοδηγει καθ'ολη τη διαρκεια και δεν θα σου πω ψεματα οτι δεν ειναι τιποτα. ειναι αρκετα αβολο οταν θα κατεβει ο σωληνας απο τον λαιμο αλλα η ολη διαδικασια διαρκει πολυ λιγο και με τη βοηθεια του γιατρου και της νοσοκομας θα το περασεις και θα τελειωσει. να θυμασαι να εισαι χαλαρη, να συγκεντρωθεις στη φωνη του γιατρου σου και ολα θα πανε καλα:)

αυτη η εξεταση θα σε βοηθησει να βελτιωσεις τον τροπο ζωης σου , θα μπορεσει ο γιατρος να σου δωσει την καταλληλη θεραπεια και μετα θα νιωθει πολυ καλυτερα:)

μη φοβασαι. να πας με θαρρος και να σκεφτεσαι οτι με αυτο θα γινεις καλα. αν εχεις οποιαδηποτε αλλη ερωτηση μη διστασεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τιποτα δεν ειναι η γαστροσκοπηση!
Θα σου κανουν μεθη και δε θα καταλαβεις τιποτα, απλως θα σε παρει ο υπνος για ενα μισαωρο, θα ξυπνησεις και αυτο ηταν, ουτε που θα θυμασαι.

μεθη σε ηλικιες ανω των 40 δε κανουν συνηθως και σε οσους εχουν επιπλεον προβλημα υγειας.
αν δεν εισαι αυτων των εξαιρετικων περιπτωσεων, θα ξαπλωσεις, θα χαλαρωσεις και επειτα ουτε γατα ουτε ζημια.

εγω θυμαμαι οταν ξυπνησα(μετα απο καμια ωρα και ενω κανονικα επρεπε να χα ξυπνησει και μαφησαν να κοιμαμαι :redface: ) γελουσα ολη την ωρα χωρις λογο, ολα μου φαινονταν αστεια και οι νοσοκομοι γελουσαν κι αυτοι μαζι μου που γελουσα και με πειραζαν(την ακουσες?? μου λεγαν), ειχε πολυ γελιο γενικα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marfot75

Νεοφερμένος

Η marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ!!! Μακάρι να είναι και σε μένα έτσι τα πράγματα γιατί έχω πολύ άγχος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Η μεθη ειναι μια κατασταση ημι ναρκωσης, αναλογα με το φαρμακο που χωρηγουν εχει διαφορετικη αισθηση.

Ρωτα τι φαρμακο θα σου δωσουν, αν σου δωσουν νιτρικο οξειδιο η αισθηση ειναι αποσχιστικη (ειναι περιεργο, αλλα νομιζεις οτι σωμα σου δεν σου ανοικει, ξερεις οτι ειναι πανω σου οπως ενα μπλουζακι αλλα δεν ειναι τμημα σου) και ευφορικη. Αν σου δωσουν καποιο βαρβιτουρικο η βενζοδιαζεπινη (midazolam - versed η sodium thiopental) η αισθηση ειναι κυριολεκτικα σαν να μεθας, ευφορια, μουδιασμα της αισθησης του πονου, μειωμενες αναστολες και ενα αισθημα "βαρους" σε ολο το σωμα. Δεν το λες ασχημο, οι ανθρωποι που ειναι αγχωδεις απο τη φυση τους το απολαμβανουν, αλλοι σαν εμενα τους ενοχλει. Παιζει αν πας σε καλο γιατρο να σου κανει την μεθη με propofol (diprivan) - το φαρμακο που σκωτωσε τον μιχαλακη τον τζακσον. Αυτο ειναι λιγο περιεργο, αν δεν κοιμηθεις θα εχεις ενα συναισθημα αδιαφοριας. Επισις δεν ειναι δυσαρεστο. Εχει το τραγικα εξαιρετικα θετικο οτι δεν εχει χρονο επαναφορας, μολις περασει η επιδραση του εισαι αψογος, ενω με τα αλλα ολη τη μερα θα εισαι σαν κοτοπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marfot75

Νεοφερμένος

Η marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σ΄ευχαριστώ πολύ!! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marfot75

Νεοφερμένος

Η marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πριν λίγο τελείωσα με τη γαστροσκόπηση. Έγινε με μέθη και δεν κατάλαβα τίποτα. Συνήλθα πολύ γρήγορα και μια χαρά. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι νιωθω μια ευφορία και την ώρα που σηκώθηκα ένιωθα βαρύ το σώμα μου.
Η εξέταση έδειξε μια ήπια γαστρίτιδα. Για το αν έχω ελικοβακτηρίδιο θα το ξέρω σε λίγες μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ευφορια ε?
Το καλυτερο μου!!:redface::D

Εγω το χα καταδιασκεδασει!
Γαστριτιδα παλι δεν ειναι τιποτα!
Μην ανησυχεις! Οτιδηποτε κι αν εχεις δε χρειαζεται να σε ανησυχει αφου το ελεγχεις!
Αντε βγες για καφεδακι, εχει ωραια μερα, θυμαμαι μετα τη γαστροσκοπηση ειχα βγει για καφε μες στην τρελη χαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
λολ και μετα θα σκαει στο γιατρο καθε δυο μερες γιατι "εχει ενα πονακι στο στομαχι μηπως μπορουμε να κανουμε μια γαστροσκοπιση με ΜΕΘΗ λεμε?"

τελικα τι σου δοσανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marfot75

Νεοφερμένος

Η marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:D:D Να σου πω την αλήθεια, δεν ρώτησα. Πριν γίνει ήμουν πολύ αγχωμένη και δεν το σκέφτηκα και μετά ήμουν τρεις λαλούν και δυο χορεύουν. Πάντως, δεν κοιμήθηκα αφού άκουγα σαν σε όνειρο αυτά που μου έλεγε ο γιατρός αλλά δεν κατάλαβα καθόλου πως πέρασε το γαστροσκόπιο. Μάλλον, δεν το θυμάμαι. Μόλις τελειώσαμε σηκώθηκα και απλά παραπάταγα και γελούσα.
Δεν το περίμενα ότι ήταν τόσο απλό. Πάντως συνήλθα γρήγορα μπορώ να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis37

Νεοφερμένος

Ο mixalis37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα διαβαζοντας αποψεις για την γαστροσκοπηση μου εφυγε καθε αγχος προκειται να κανω την πεμπτη αλλα εχω εντονο πονο στο υπογαστριο και χτυπα στην πλατη πονολαιμο και το πρωι μου ηρθε αναγουλα βγαζοντας κιτρινο σαν υγρο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nuntius

Νεοφερμένος

Η Nuntius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!

Έχω γαστροισοφαγική παλινδρόμηση και δυστυχώς πρέπει να κάνω γαστροσκόπηση. Ο γιατρός μου είπε να την κάνω στην κλινική που συνεργάζεται με κόστος 70 ευρώ. Απ ό,τι είδα είναι μια λογική τιμή.

Αυτό που με φοβίζει απίστευτα είναι η μέθη. Δε μπορώ να αντέξω την ιδέα ότι θα χάσω τις αισθήσεις μου, ή θα κοιμηθώ ή θα ξυπνήσω και δε θα θυμάμαι τίποτα και όλα αυτά. Τρέμω σε αυτή την ιδέα. Διαβάζω όλη μέρα σήμερα τι είναι η μέθη και βλέπω ότι κάποιοι κοιμούνται, άλλοι όχι. Εδώ βλέπω όλοι κοιμήθηκαν. Μπορώ να το αποφύγω κάπως;;;

Ακούγεται αστείο, αλλά πραγματικά με τρομάζει να μην έχω επαφή με το περιβάλλον!

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Έχω γαστροισοφαγική παλινδρόμηση και δυστυχώς πρέπει να κάνω γαστροσκόπηση. Ο γιατρός μου είπε να την κάνω στην κλινική που συνεργάζεται με κόστος 70 ευρώ. Απ ό,τι είδα είναι μια λογική τιμή.

Αυτό που με φοβίζει απίστευτα είναι η μέθη. Δε μπορώ να αντέξω την ιδέα ότι θα χάσω τις αισθήσεις μου, ή θα κοιμηθώ ή θα ξυπνήσω και δε θα θυμάμαι τίποτα και όλα αυτά. Τρέμω σε αυτή την ιδέα. Διαβάζω όλη μέρα σήμερα τι είναι η μέθη και βλέπω ότι κάποιοι κοιμούνται, άλλοι όχι. Εδώ βλέπω όλοι κοιμήθηκαν. Μπορώ να το αποφύγω κάπως;;;

Ακούγεται αστείο, αλλά πραγματικά με τρομάζει να μην έχω επαφή με το περιβάλλον!

Ευχαριστώ!
Μάλλον θα πρέπει να το συζητήσεις με τον γιατρό που σε παρακολουθεί, παλιότερα δεν γινόταν με ολική αναισθησία και αυτό ήταν που τρόμαζε εμένα και δεν την έχω κάνει μέχρι τώρα και ακολουθώ συντηρητική θεραπεία. Υποθέτω πως θα γίνεται, κάποτε δούλευα σε ένα παθολογοανατομικό ιατρείο, αυτό που εξετάζουν τα δείγματα από διάφορες εξετάσεις.
Είχε έρθει θυμάμαι μια κοπέλα που την έκανε στο ιατρείο του γιατρού της και μου είπε πως απλά της έβαλαν ένα σπραίυ στον λαιμό για να μην νοιώσει τον σωλήνα που θα κατεβαίνει και να μην πονέσει και δυσανασχετήσει. ΄Ετσι γινόταν παλιότερα.
Εγώ πάντως στην θέση σου θα χαιρόμουν να κοιμάμαι του καλού καιρού και να μην καταλάβω τίποτα.:redface:
Αλήθεια, μια και έχεις αυτό τον φόβο, αν χρειαστεί να κάνεις κάποια επέμβαση που απαιτεί ολική αναισθησία τι θα κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Επειδή πριν λίγα χρόνια έκανα γαστροσκόπηση για να επιβεβαιώσει ο γιατρός οτι πρόκειται όντως για Γ.Ο.Π. , και την έκανα με μέθη, σε διαβεβαιώ οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η μέθη δεν είναι όπως η νάρκωση βαρειά (γι αυτό και δεν χρειάζεται να προηγηθούν εργαστηριακές εξετάσεις). Ο γιατρός που μου την έκανε μου εξήγησε οτι θα είμαι σε θέση να ακολουθώ τις οδηγίες του ενώ θα βρισκόμουν σε κατάσταση ελαφρού ύπνου. Δεν κατάλαβα πώς ακριβώς μπορούσε να γίνει αυτό, τελοσπάντων έγινε και μετά το γεγονός οτι δεν είχα μνήμη της όλης διαδικασίας (γύρω στα 20 λεπτά κράτησε), καθόλου δεν με χάλασε. Δεν ξέρω γιατί σε φοβίζει τόσο να μη θυμάσαι την επέμβαση, υποθέτω μάλλον λόγω του οτι βρίσκεις απωθητικό γενικά το να χάνεις τον έλεγχο των τεκταινόμενων.
Αν όμως επιμένεις και θέλεις να αποφύγεις αυτόν τον τρόπο (κάτι που προσωπικά δεν θα σου συνιστούσα), μπορείς μια χαρά να ζητήσεις να σου βάλουν ένα αναισθητικό σπρέϊ τοπικής δράσης, το οποίο εμποδίζει τη διαδικασία της κατάποσης (έτσι ώστε ο σωλήνας για τη γαστρσκόπηση να μπει χωρίς να εμποδιστεί από τα φυσικά σωματικά αντανακλαστικά).
Κάτι που στα δημόσια νοσοκομεία αποτελεί τη συνήθη πρακτική για τη συγκεκριμένη εξέταση.Βέβαια σ'αυτή την περίπτωση η όλη διαδικασία, θα είναι πιο "ενοχλητική".
Όπως και να'χει εύχομαι όλα να πάνε καλά και καλά αποτελέσματα :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Έχω γαστροισοφαγική παλινδρόμηση και δυστυχώς πρέπει να κάνω γαστροσκόπηση. Ο γιατρός μου είπε να την κάνω στην κλινική που συνεργάζεται με κόστος 70 ευρώ. Απ ό,τι είδα είναι μια λογική τιμή.

Αυτό που με φοβίζει απίστευτα είναι η μέθη. Δε μπορώ να αντέξω την ιδέα ότι θα χάσω τις αισθήσεις μου, ή θα κοιμηθώ ή θα ξυπνήσω και δε θα θυμάμαι τίποτα και όλα αυτά. Τρέμω σε αυτή την ιδέα. Διαβάζω όλη μέρα σήμερα τι είναι η μέθη και βλέπω ότι κάποιοι κοιμούνται, άλλοι όχι. Εδώ βλέπω όλοι κοιμήθηκαν. Μπορώ να το αποφύγω κάπως;;;

Ακούγεται αστείο, αλλά πραγματικά με τρομάζει να μην έχω επαφή με το περιβάλλον!

Ευχαριστώ!

Εμείς στο Ιπποκράτειο όταν κάνουμε γαστροσκοπήσεις δεν χρησιμοποιούμε μέθη, απλά ένα σπρέυ που ψιλομουδιάζει την περιοχή για να μην προκληθούν τα αντανακλαστικά.
Μπορείς να το ζητήσεις αυτό αλλά πίστεψέ με, για καλό σου την κάνει, είναι τρομαχτικό υποθέτω να ακούς και να καταλαβαίνεις τι γίνεται και να βλέπεις και στην κάμερα, καλύτερα να είσαι ψιλοζαλισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Έχω γαστροισοφαγική παλινδρόμηση και δυστυχώς πρέπει να κάνω γαστροσκόπηση. Ο γιατρός μου είπε να την κάνω στην κλινική που συνεργάζεται με κόστος 70 ευρώ. Απ ό,τι είδα είναι μια λογική τιμή.

Αυτό που με φοβίζει απίστευτα είναι η μέθη. Δε μπορώ να αντέξω την ιδέα ότι θα χάσω τις αισθήσεις μου, ή θα κοιμηθώ ή θα ξυπνήσω και δε θα θυμάμαι τίποτα και όλα αυτά. Τρέμω σε αυτή την ιδέα. Διαβάζω όλη μέρα σήμερα τι είναι η μέθη και βλέπω ότι κάποιοι κοιμούνται, άλλοι όχι. Εδώ βλέπω όλοι κοιμήθηκαν. Μπορώ να το αποφύγω κάπως;;;

Ακούγεται αστείο, αλλά πραγματικά με τρομάζει να μην έχω επαφή με το περιβάλλον!

Ευχαριστώ!

Απο οτι εχω ακουσει για τον σωληνα, καλυτερα να κανεις μεθη, παρα να περασεις ολη την διαδικασια ετσι. Μια φιλη μου ειχε φρικαρει χωρις μεθη. Η εμπειρια της ηταν παρα πολυ ασχημη.

Κατα τα αλλα η μεθη δεν ειναι τιποτα. Εχω κανει για αλλο λογο και ηταν αρκετα ευχαριστη εμπειρια (πρεπει να ειχα κοιμηθει γιατι θυμαμαι μονο 2 προτασεις!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι σε ατομα με πολλα παραπανω κιλα πιανει η μεθη? γιατι ακουσα οτι δεν πιανει και δεν ξερω αν ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Πάσχω καιρό τώρα από ΓΟΠ και η καούρα πλέον έχει γίνει πόνος και οι πραζόλες δεν βοηθάνε πια. Έχω κανονίσει γαστροσκόπηση την εβδομάδα που έρχεται, έχει κανένας εμπειρία από αυτές; Ισχύει ότι η νάρκωση έχει μικρότερο χρόνο επαναφοράς απ'τη μέθη; Γενικώς είμαι χάλια ψυχολογικά και φοβάμαι για τυχόν τρομαχτικά ευρήματα (μπάρεττ ή χειρότερα χτύπα ξύλο).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top