Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Α ναι! "Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω."
αν καποιοι φοβουνται οτι θα φανε πετρες δεν φταιω εγω..
αλλα προσωπικα δεν πετροβολω κανενα..λεω μονο την αποψη μου..
δημοκρατια εχουμε(εκτος και αν ενοχλει και αυτο,γιατι διαβασα για απαγορευση των αποψεων μισους..και πως θα κριθει αυτο? ντροπη....
βαλτε οπου "μισους" σιωνισμου ή διαφθορας και εχετε ενα Χιτλερ..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Εγώ βλεπω οτι οι κατηγορητές των κοινωνικών παροχών στους ομοφυλόφιλους δεν απαντάτε σε ερωτήματα που σας έχουν γίνει κι αυτό ένα πράγμα σημαίνει: δεν έχετε επιχειρήματα γιατί είστε παθιασμένα κατά αυτών των ανθρώπων. Κι αυτό που λέτε "κάντε ό,τι θέλετε στο κρεβάτι σας αλλά μακριά από μας" είναι ο ορισμός του ρατσισμού.

Ερωτήσεις που δεν έχουν απαντηθεί:
1. Τι θεωρείτε οτι εσείς έχετε παραπάνω ώστε να αποφασίσετε τι δικαιώματα πρέπει να έχουν οι ομοφυλόφιλοι;
2. Δεν είναι θεμιτό το να προσπαθούν με κάποιον τρόπο να λάβουν την αποδοχή της κοινωνίας;
3. Σε τι ακριβώς θα σας βλάψει προσωπικά και σαν μέλη της κοινωνίας ο γάμος ομοφυλοφίλων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
"κάντε ό,τι θέλετε στο κρεβάτι σας αλλά μακριά από μας" είναι ο ορισμός του ρατσισμού
Ενώ το αντιρατσιστικό θα ήταν να γίνουμε όλοι μαζί ...ένα απέραντο κρεβάτι; :hmm:
Tα ερωτήματα που θέτεις για πολλοστή φορά, έχουν απαντηθεί άλλες τόσες! Μάλλον δεν θέλεις να το δεις! :)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολα αυτα εχουν απαντηθει..βαριεμαι πια να τα ξαναλεω..

ειμαι εναντιον της ομοφυολοφιλιας..και κανεις δεν μπορει να με υποχρεωσει να ειμαι υπερ.τα δικαιωματα θα τα αποφασισει η πολιτεια ,νομοι,βουλες κλπ...και ενα μικρο τμημα της κοινωνιας ειμαι και γω.

2. Δεν είναι θεμιτό το να προσπαθούν με κάποιον τρόπο να λάβουν την αποδοχή της κοινωνίας;
δεν ξερω τι σημαινει θεμιτο..αναμενομενο ναι..και δεν μπορει καποιος να τους το απαγορευσει..δημοκρατια εχουμε αλλωστε ε?
οποιος θελει λεει υπερ της ομοφυλοφλιας οποιος θελει λεει κατα...

με αλα λογια μπορω να εχω το δικαιωμα να λεω την ομοφυλοφιλια ανωμαλια-διαστροφη οσο γουσταρω και κανεις δεν μπορει να μου το απαγορευσει..απλον και κατανοητον.. απο τη στιγμη που δεν βαραω ή επιτιθεμαι σε εναν ανθρωπο..ο νομος δεν μπορει να μου κανει τιποτα..


"κάντε ό,τι θέλετε στο κρεβάτι σας αλλά μακριά από μας" είναι ο ορισμός του ρατσισμού
αυτα τα λενε αυτοι που υποστηριζουν την ομοφυλοφλια συχνα..αφου δεν με νοχλουν ας κανουν οτι θελουν στο κρεβατι τους..χωρις να σκεφτονται γενικες επιπτωσεις στην κοινωνια...(οποιες και να ειναι αυτες)

κοινως αν ειναι μακρια απο τον τετοιο μου ,καλοι ειναι ,ας κανουν οτι θελουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
δεν ξερω τι σημαινει θεμιτο..αναμενομενο ναι..και δεν μπορει καποιος να τους το απαγορευσει..δημοκρατια εχουμε αλλωστε ε?
οποιος θελει λεει υπερ της ομοφυλοφλιας οποιος θελει λεει κατα...

με αλα λογια μπορω να εχω το δικαιωμα να λεω την ομοφυλοφιλια ανωμαλια-διαστροφη οσο γουσταρω και κανεις δεν μπορει να μου το απαγορευσει..απλον και κατανοητον.. απο τη στιγμη που δεν βαραω ή επιτιθεμαι σε εναν ανθρωπο..ο νομος δεν μπορει να μου κανει τιποτα..

Δημοκρατικό (μέσα σε μια πολύ στεγνή έννοια της δημοκρατίας) μπορεί να είναι (που για μένα δεν είναι), αλλά δεν παύει να είναι αγενές ρατσιστικό και μισανθρωπιά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ως κοινωνία που κομμάτια της είμαστε όλοι, ετερόφυλοι και μη, έχουμε ένα πρόβλημα που αφορά σεβαστό κομμάτι του πληθυσμού.
Ο Άγγελος junior (:P) πρότεινε αν μη τι άλλο, την εφαρμογή του συμφωνητικού ελεύθερης συμβίωσης ως μια μέση λύση.
Άγγελε senior και λοιποί, δεν έχω καταλάβει τι προτείνετε; Να κρύψουμε το πρόβλημα κάτω από το χαλί και να προσποιηθούμε πως δεν υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πρώτον και σε περίπτωση που δεν το έχεις υπ' όψιν, ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ.... Μην μιλάς για αυτό λοιπόν σαν να είναι κάτι απρόσωπο.
Δεύτερον...

Αν έχω καταλάβει καλά το κράτος το "δημιουργούμε" εμείς προς όφελος μας... Τώρα βέβαια πως γίνεται να πάνε όλα σκατά τελευταία και το κράτος να αδιαφορεί ή να μας $##@$^* κανονικά είναι άλλο θέμα :P


Όταν το κράτος δ'ωσει τις κατάλληλες κοινωνικές παροχές σε πληθυσμιακές ομάδες που τις έχουν περισσότερο ανάγκη από ότι οι ομοφυλόφιλοι τον γάμο, έλα να μου μιλήσεις για τον Θεσμό και όλα τα παραπάνω....

Τρίτον...

Οι κοινωνικές παροχές πρέπει να δοθούν σε όλες τις ομάδες που τις στερούνται....
Αν θέλουμε ένα κράτος πρόνοιας...ένα τι; :redface: :P


Κανένα λίθο βαλέτω γιατί πολύ απλά το τι κάνει στο κρεβάτι του καθένας είναι δική μας υπόθεση .Υπόθεση όλων είναι τι γίνεται σε κοινωνικό πλαίσιο..
Γιατί αγαπητή μου,
Η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου, μιας και το πιάσαμε για ανθρώπινα δικαιώματα κτλ....

Πως ακριβώς το τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του είναι δική μας υπόθεση; :confused:
Και πως το σεξ που κάνει ή η προσωπική ζωή που έχει επιλέξει επηρεάζει την δική μου ελευθερία; :confused:
Εδώ, πραγματικά σε έχασα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συντονιστική σημείωση:

Υπενθυμίζω σε όλους τους αξιότιμους συνομιλητές, πως ο σχολιασμών των αρνητικών ψήφων και η δημόσια καταδίκη των συντονιστών απαγορεύονται από τους όρους χρήσης που δημιουργήθηκαν για την εύρυθμη λειτουργία των συζητήσεων.
Για παράπονα που αφορούν την ομάδα συντονισμού, καλείστε να χρησιμοποιήσετε τις αναφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πως ακριβώς το τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του είναι δική μας υπόθεση; :confused:
Και πως το σεξ που κάνει ή η προσωπική ζωή που έχει επιλέξει επηρεάζει την δική μου ελευθερία; :confused:
Εδώ, πραγματικά σε έχασα...
To τι κάνει στο κρεβάτι του καθένας είναι δική ΤΟΥ υπόθεση, εννοούσε, δεν θέλει και φιλοσοφία να το καταλάβει κάποιος!:)
Το σεξ, αυτό καθ' εαυτό όχι, αλλά όταν με βάση το αν και πως....μ@μι@μ@στε ή μ@μ@με (όπως είπε και ο Δεσμώτης) ζητάμε....κοινωνικές παροχές, ε :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Όταν μιλάμε από επιστημονικής απόψεως, το γνωστό δίλημμα nature or nurture εμφυλοχωρεί διαρκώς. Από βιολογικής απόψεως, στους κλάδους της ηθολογίας και της ανθρωπολογίας, μιλάμε για επιλογή φύλου και σεξουαλικής ταυτότητας, υιοθέτησης δηλαδή συγκεκριμένων προτύπων κοινωνικής συμπεριφοράς του φύλου, διαδικασίες δυναμικές και συνεχώς εξελισσόμενες, σε αλληλεπίδραση του γονότυπου με το περιβάλλον. Δεν πρόκειται πράγματι για "συνειδητή" επιλογή, με την έννοια που προσδίδει κι ευθύνη, όπως θέλουν να το παρουσιάζουν οι ομοφοβικοί.

Η αναφορά σε "μέση οικογένεια" δεν έχει κάτι να προσφέρει στην συζήτηση, αφού τέτοια οικογένεια δεν υπάρχει -είναι κι αυτή γέννημα αρρωστημένων γενικεύσεων, των ίδιων γενικεύσεων που εκτρέφουν τον μύθο της ομοφυλοφιλίας στις φαλλοκρατικές κοινωνίες- κατά συνέπεια ορθώς παραλείπεται. Αυτό που εσύ νοείς ως "μέση οικογένεια", είναι προϊόν των προσωπικών σου εμπειριών, οι οποίες απ' όσο φαίνεται δεν είναι και πολλές, και μπορεί να διαφέρει παρασάγκας από ό,τι εγώ ή κάποιος άλλος εννοούμε ως τέτοια.

"Το καλά ηρέμησε λίγο", δεν είναι πράγματι επιχείρημα, είναι όμως αυτό που λέμε στους φίλους μας, με κάθε καλή διάθεση και γέλια, όταν λένε υπερβολές και παρασέρνονται από τη ρητορική τους, φράση που συνήθως συνοδεύεται από φιλικές σφαλιάρες και σκουντήγματα. Στη δική μου την παρέα τούτο θα ήταν αφορμή για ευθυμία. Στη δική σου βλέπω ότι δεν είναι, γι' αυτό ζητώ ταπεινά συγνώμη για το θάρρος. You choose...

Τέλος, είναι άλλο να λες "Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μεγάλωνα με ομοφυλόφιλους γονείς, γιατί με τους ετεροφυλόφιλους χαΐρι δεν είδα, ζω ένα δράμα, κτλ", κι άλλο η ανυπόφορη γενίκευση που χρησιμοποίησες. Ξέρεις, στα χρόνια μου έχω δει περιπτώσεις που δεν ταιριάζουν με τη δική σου. Συμπάσχουμε όλοι για το δράμα σου, αλλά μη μας βάζεις σε παρακαλώ στο ίδιο τσουβάλι. Υπάρχουν κι αποχρώσεις μεταξύ του άσπρου και μαύρου της γκρίζας πραγματικότητας που βιώνεις...:/:



Εγώ γνωρίζω, όπως είδα σ' ένα ντοκιμαντέρ του National Geografic, ότι σε κάθε οικογένεια, που έχει πολλά αγόρια, ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ οι γονείς ένα απ' αυτά για να το κάνουν κορίτσι. Το μεγαλώνουν ως κορίτσι, του δίνουν όλα τα κοινωνικά στερεότυπα και έτσι εκείνο, όταν μεγαλώνοντας πια ανακαλύψει το σεξ, πιστεύει ότι έτσι γεννήθηκε: Θηλυκό!! Μάλιστα δεν πάνε παρά μόνο με ετεροφυλόφιλους άνδρες, όσο δόκιμος μπορεί να είναι σ' αυτήν την περίπτωση ο όρος. Εάν αυτό για σένα δεν είναι απόδειξη ότι η σεξουαλική συμπεριφορά και η επιλογή φύλου είναι πράγματα που καθορίζονται από το περιβάλλον, ασχέτως γονιδιακής προδιάθεσης και συνεπώς στο ανθρώπινο περιβάλλον διδάσκονται, όπως και όλες οι υπόλοιπες συμπεριφορές, τότε σε αφήνω να καλύπτεσαι πίσω από σχολαστικισμούς περί διαφυλικών κι όχι ομοφυλόφιλων ατόμων. Περίεργο πάντως, εσύ είσαι που έθεσες τον όρο LGBT στη συζήτηση, δείχνοντας ότι μάλλον τα θεωρείς ως μια οικογένεια τέλος πάντων.

Α και πού 'σαι, το google δεν χρειαζόμουν την υπόδειξή σου για να το χρησιμοποιήσω. Όταν όμως θέτεις έναν όρο στη συζήτηση και μάλιστα κατ' επανάληψη και τον χρησιμοποιείς για να δομήσεις τα επιχειρήματά σου, το να τον εξηγήσεις ή έστω να βάλεις ένα link, θεωρείται κατά παράδοση ως συνεισφορά στη συζήτηση και στοιχειώδης σεβασμός στο συνομιλητή. Δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τα όσα γνωρίζεις εσύ...



Κατ' αρχάς, δεν χρειάζομαι υπερβολική προσπάθεια για να την πω σ' οποιονδήποτε, μην ξεγελιέσαι. :clapup: Θεωρώ ωστόσο, όταν ως αναγνώστης καταναλώνω το χρόνο μου διαβάζοντας τις απόψεις διαφόρων ανθρώπων, ότι μου δίνεται το δικαίωμα να πω τη γνώμη μου γι' αυτά που διάβασα και να επισημάνω σ' αμφότερες τις πλευρές τα σημεία που θεωρώ ως λανθασμένα. Ξέρετε, σ' έναν ουδέτερο παρατηρητή δίνεται η εικόνα πως σ' αυτό το θέμα μόνο να την λέει ο ένας στον άλλον μπορεί. Εγώ δεν έχω τούτη την αντίληψη. Εάν σ' ενοχλεί το να σου θέτουν ερωτήματα και να σου επισημαίνουν πιθανά λάθη στη σκέψη σου, τότε δεν έπρεπε να γράφεις σε φόρουμ, θα έπρεπε να μονολογείς. Κριτικό ύφος σωστά διακρίνεις. Δικαίωμά μου στην τελική!!

Τέλος, το ότι είσαι νεότερος εμού δεν σημαίνει απαραίτητα πως είσαι και προοδευτικότερός μου, μη βαυκαλίζεσαι. Στις γενικεύσεις είσαι καλός, μεγαλώνοντας όμως θα τις δεις να καταρρέουν κι ίως αλλάξεις λίγο οπτική γωνία.


Οφθαλμόν αντί οφθαλμού, κάνει όλον τον κόσμο τυφλό φίλε. Το "Αχ να πάρουμε το πάνω χέρι να σας κάνουμε ότι μας κάνατε αλήτες" δεν είναι σοβαρό επιχείρημα και να με συγχωρεί η χάρη σου...

Δεν πρότεινα να σκοτώσουμε τους ρατσιστές, θα προτιμούσα να είχαμε επαρκή παιδεία και νομοθεσία για να εξαλείψει, έχεις την τάση να διακρίνεις ακραίες απόψεις εκεί που δεν υπάρχουν... επαναλαμβάνω για τις αφαφιν ότι είναι ένα θέμα που δεν έχει να κάνει με την ισότητα που απαιτούμε. Η παρατήρηση σου για στην αρχή για την δημιουργία του σεξουαλικού προσανατολισμού είναι εύστοχη, ενώ αναφερόμενος στην μέση οικογένεια εννοούσα το παράδειγμα της οικογένειας η οποία έχει ομοφοβικά στερεότυπα και συμπεριφορά, πράγμα το οποίο ισχύει στην πλειοψηφία των ελληνικών οικογενειών σύμφωνα με στατιστικές, ενω οι εμπειρία μας το επαληθεύει. Δεν ήταν γενίκευση, είναι δυστυχώς η πραγματικότητα :(. Πιστεύω ότι παρερμήνευσες μεγάλο μέρος των λεγόμενων και των προθέσεων, με συγχωρείς δε που γράφω με αρκετά βιαστικό τρόπο και άτσαλα, αλλά τα απανωτά ομοφοβικά σχόλια μου προκαλούν ένα κάτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλά δεν παύει να είναι αγενές ρατσιστικό και μισανθρωπιά.
δεν επιτεθηκα στον ανθρωπο..στην συμπεριφορα επιτέθηκα..

μισω τα ναρκωτικα ,οχι τους ναρκομανεις..

τωρα τα υπολοιπα που λες ειναι τελειως υποκειμενικα.. ο κοσμος δεν πηγε μπροστα με τετοιου τυπου τυπικες ευγενεις αλλα με ωμες-τολμηρες αληθειες..που καποιοι τις πληρωσαν..
Άγγελε senior και λοιποί, δεν έχω καταλάβει τι προτείνετε; Να κρύψουμε το πρόβλημα κάτω από το χαλί και να προσποιηθούμε πως δεν υπάρχει;
αλλα και οι υπολοιποι φανατικα υπερ του γαμου ομ.. τι προτεινετε?μην ειστε τοσο ακραιοι..ρεαλισμος να υπαρχει σε ολους.. μιλαμε αλλωστε για νομοθεσιες κρατων..
isiliel .αρχιζω να σε παω παντως..:P

εγω ειπα τουλαχιστον ενα ενδιαμεσο συμφωνο...ποσο αλλο συμβιβασμο θελετε?εδω κρατη ολοκληρα δεν τον εκαναν ακομη γιατι ακομα το σκεφτονται..εμενα κατηγορειτε?

και οι ομοφυλοφιλοι πιστευω οτι πολλες φορες προτιμουν ενα συμφωνο και γιαυτο φτανουν στο ακραιο-προκλητικο ενος -παρανομου- γαμου..
πανε για τα πολλα για να πιασουνε τα λιγα..

ειναι ρεαλιστες .αλλωστε..
και μια ποσωπικη μου προβλεψη ειναι οτι η Ελλαδα ειτε με αυτη ειτε με αλλη κυβερνηση θα κανει αυτο το συμφωννο που λεω στο προτυπα των γαλλογερμανων...εκει παει το πραγμα και να το θυμηθειτε.. αλλωστε το πρωτο βημα εγινε..το απλο συμφωνο συμβιωσης.. ..

(μαξιμε μην μου ριξεις καμια αρνητικη..:P και γω μαζι σας ειμαι..απλα προσπαθω υποθεσω καποιες πρακτικες λυσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
To τι κάνει στο κρεβάτι του καθένας είναι δική ΤΟΥ υπόθεση, εννοούσε, δεν θέλει και φιλοσοφία να το καταλάβει κάποιος!:)
Το σεξ, αυτό καθ' εαυτό όχι, αλλά όταν με βάση το αν και πως....μ@μι@μ@στε ή μ@μ@με (όπως είπε και ο Δεσμώτης) ζητάμε....κοινωνικές παροχές, ε :eek:

(άντε ξανά μανά):/:

Δε θα έπρεπε να υπάρχει διάκριση σύμφωνα με τη σεξουαλική προτίμηση in the first place
(φωνή βοώντος εν τη ερήμω....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλέ μου άνθρωπε, αν βγω εγώ και πω ότι μετά από πολλές έρευνες και χρόνια σπουδών ανακάλυψα το ελιξίριο της ζωής θα με πιστέψεις?!!??
Μην πιστεύεις μόνο αυτό που σε συμφέρει γιατί οδηγείσαι σε μεγάλη πλάνη. Επειδή η δική σου σεξουαλική προτίμηση είναι διαφορετική δεν σημαίνει ότι αυτή η έρευνα είναι σωστή.
Γιατί καλώς ή κακώς, ότι και να υποστηρίζει η συγκεκριμένη έρευνα, τα παιδιά έχουν μεγάλη ανάγκη από ένα αντρικό και ένα γυναικείο πρότυπο, αφού καθορίζουν την προσωπικότητά του και δεν είναι δικά μου λόγια αυτά, τα έχουν υποστηρίξει κορυφαίοι στο είδος ψυχολόγοι και όχι ένας ή δυο άκυροι επιστήμονες που από δικό τους κόμπλεξ για την δική τους προτίμηση πάσχισαν να αποδείξουν αυτό που τόσο εύκολα εσύ δέχεσαι..
Εδώ έχω φίλες από μονογονεϊκές οικογένεις που η έλλειψη αντρικού προτύπου τις έχει επηρεάσει τόσο πολύ και εσύ μου λες για ομοφυλόφιλους γονείς και ότι μάλιστα είναι καλύτεροι?!!??!:confused::confused::confused:

Είπαμε η πρόοδος, πρόοδος, αλλά να κοιτάμε να χρησιμοποιούμε και όση λογική μας έχει απομείνει....


Παρατηρώ by the way ότι οι γυναίκες είναι τόσο ανοικτόμυαλες σε αυτό το θέμα και δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ που είναι αυτοί οι διευρυμένοι ορίζοντες σκέψης όταν μιλάμε για το γυναικείο ζήτημα...:P

Το να μην εμπιστεύεσαι την επιστήμη είναι επιλογή σου, μην επιβάλεις τον σκοταδισμό σου στους άλλους... αν έχει κάποιο επιχείρημα να είναι τεκμηριωμένο με επαρκές υπόβαθρο και τότε άμα θες πρόσθεσε και κάποια προσωπική εμπειρία, όσο πέρι χρήσης λογικής, σε όλο το ποστ σου δεν έχει χρησιμοποιήσεις κανένα λογικό επιχείρημα και τεκμήριο, με συγχωρείς αν ακούγομαι επιθετικός απλά αυτά που γράφεις δεν στέκουν λογικά...
δεν επιτεθηκα στον ανθρωπο..στην συμπεριφορα επιτέθηκα..

μισω τα ναρκωτικα ,οχι τους ναρκομανεις..

τωρα τα υπολοιπα που λες ειναι τελειως υποκειμενικα.. ο κοσμος δεν πηγε μπροστα με τετοιου τυπου τυπικες ευγενεις αλλα με ωμες-τολμηρες αληθειες..που καποιοι τις πληρωσαν..


isiliel .αρχιζω να σε παω..:P
εγω ειπα τουλαχιστον ενα ενδιαμεσο συμφωνο...ποσο αλλο συμβιβασμο θελετε?εδω κρατη ολοκληρα δεν τον εκαναν ακομη γιατι ακομα το σκεφτονται..εμενα κατηγορειτε?

και οι ομοφυλοφιλοι πιστευω οτι πολλες φορες προτιμουν ενα συμφωνο και γιαυτο φτανουν στο ακραιο-προκλητικο ενος -παρανομου- γαμου..
πανε για τα πολλα για να πιασουνε τα λιγα..

ειναι ρεαλιστες .αλλωστε..
και μια ποσωπικη μου προβλεψη ειναι οτι η Ελλαδα ειτε με αυτη ειτε με αλλη κυβερνηση θα κανει αυτο το συμφωννο που λεω στο προτυπα των γαλλογερμανων...εκει παει το πραγμα και να το θυμηθειτε.. αλλωστε το πρωτο βημα εγινε..το απλο συμφωνο συμβιωσης.. ..

(μαξιμε μην μου ριξεις καμια αρνητικη..:P και γω μαζι σας ειμαι..απλα προσπαθω υποθεσω καποιες πρακτικες λυσεις..

τα λεγόμενα σου είναι άκρως ρατσιστικά, όσο για τους λόγους που πολλά κράτη ακόμα δεν έχουν κατοχυρώσει τέτοιους θεσμούς νομίζω ότι είναι πάνω κάτω τα γνωστά (π.χ. πολιτικό κόστος, συντηριτισμός, πολιτικά παιχνίδια με τον λαό για ψήφους, λαικισμός, ρατσισμός...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε θα έπρεπε να υπάρχει διάκριση σύμφωνα με τη σεξουαλική προτίμηση in the first place
σωστα..γιαυτο λεω το συμφωνο συμβιωσης πρεπει να ειναι και για ομοφυλους ,χωρις να αναφερει πουθενα ο νομος ή να σχολειται αν ειναι ομοφυλοφιλοι ή οχι.. ας κανουν οτι θελουν ή οχι στο κραβατι τους..ή ας ειναι απλα φιλαρακια..το κρατος δεν ασχολειται..


παντως αν βιαζεις ενα παιδι ή μια γυναικα στο κρεβατι σου επεμβαίνει ο νομος.. μην το ξεχναμε..ακομα και οταν δεν το κανεις συχνα με τη γυναικα σου ,ο νομος μπορει να το βαλει ως πλην για ενα διαζυγιο ..;)
οποτε η σεξουαλικη ζωη των ανθρωπων ειναι προσωπικη αλλα αφορα σε πολλα σημεια και την υπολοιπη κοινωνια και πολιτεια..αλλωστε τα μελη της κοινωνιας μεσα απο μια σεξουλικη πραξη γεννηθηκαν..εκτος.απο τους σωληνάτους:P..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
σωστα..γιαυτο λεω το συμφωνο συμβιωσης πρεπει να ειναι και για ομοφυλους ,χωρις να αναφερει πουθενα ο νομος ή να σχολειται αν ειναι ομοφυλοφιλοι ή οχι.. ας κανουν οτι θελουν ή οχι στο κραβατι τους..ή ας ειναι απλα φιλαρακια..το κρατος δεν ασχολειται..

Ωραία. Οπότε συμφωνούμε τελικά.;)

παντως αν βιαζεις ενα παιδι ή μια γυναικα στο κρεβατι σου επεμβαίνει ο νομος.. μην το ξεχναμε..ακομα και οταν δεν το κανεις συχνα με τη γυναικα σου ,ο νομος μπορει να το βαλει ως πλην για ενα διαζυγιο ..;)
οποτε η σεξουαλικη ζωη των ανθρωπων ειναι προσωπικη αλλα αφορα σε πολλα σημεια και την υπολοιπη κοινωνια και πολιτεια..αλλωστε τα μελη της κοινωνιας μεσα απο μια σεξουλικη πραξη γεννηθηκαν..εκτος.απο τους σωληνάτους:P..

Η παιδεραστία και ο βιασμός είναι παράνομες πράξεις γι' αυτό ασχολούμαστε με το τι κάνει ο παιδεραστής κι ο βιαστής στο κρεβάτι του.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
isiliel .αρχιζω να σε παω παντως..:P

(μαξιμε μην μου ριξεις καμια αρνητικη..:P και γω μαζι σας ειμαι..απλα προσπαθω υποθεσω καποιες πρακτικες λυσεις..
Βρε γλυκέ μου Άγγελε, δεν παίζουμε κλέφτες κι αστυνόμους για να διαλέξουμε πλευρά και να πετροβολούμε οι μεν τους δε.
Μια συζήτηση κάνουμε, πάνω σε ένα κοινωνικό θέμα. Δεν είμαστε αντίπαλοι, δεν είμαστε εχθροί... Δεν σημαίνει πως όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας.

Ο διαχωρισμός των φύλων σε αρσενικό και θηλυκό, εξυπηρέτησε γενεές ολόκληρες τέτοιων επιθετικών αντιπαραθέσεων, στερώντας από τον κοινωνικό άνθρωπο τη δυνατότητα να βλέπει το δάσος και όχι το δένδρο. Δεν υπάρχει λόγος να μεταφέρουμε αυτή την αντιπαράθεση και στο 3ο φύλο, τουλάχιστον όχι κάτω από τέτοιους όρους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα λεγόμενα σου είναι άκρως ρατσιστικά,
έεελαααα:hehe::hehe:


Η παιδεραστία και ο βιασμός είναι παράνομες πράξεις γι' αυτό ασχολούμαστε με το τι κάνει ο παιδεραστής κι ο βιαστής στο κρεβάτι του.
απλα απαντησα στο λαθος "ο νομος δεν ασχολειται με το τι κανεις στο κρεβατι σου"
που ισχυει ανα περιπτωση..οχι παντα..αν καεις παρανομο στο κραβατι σου ασχολειται..;)


και isiliel ,εννοεις ανταγωνισμο και οχι διαχωρισμο των φυλων.. πιστευω..

ανταγωνισμος ναι ,ειναι κακος..αλλα διαχωρισμος δεν ειναι κακος..ειναι οτι πιο φυσικο υπαρχει..
αυτονοητο..

Βρε γλυκέ μου Άγγελε,
μην αρχιζετε τα "γλυκε μου' κοριτσια..
δεν με ριχνετε..:mad::P
(ψεματα λεω..:blink::angelnot: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
και isiliel ,εννοεις ανταγωνισμο και οχι διαχωρισμο των φυλων.. πιστευω..
Όχι (πικρέ :P) μου Άγγελε, εννοώ διαχωρισμό.

sex (n.) late 14c., "males or females collectively," from L. sexus "state of being either male or female, gender." "Commonly taken with seco as division or 'half' of the race" [Tucker], which would connect it to secare "to divide or cut" (see section). Meaning "quality of being male or female" first recorded 1520s. Meaning "sexual intercourse" first attested 1929 (in writings of D.H. Lawrence); meaning "genitalia" is attested from 1938. Sex appeal first recorded 1924; sex drive is from 1918; sex object and sex symbol both first attested 1911, the former in reference to Jesus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Η Ισι εννοεί διαχωρισμό με την κακή έννοια Άγγελε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αμα ειναι με την κακη εννοια νταξει..;)


Το να μην εμπιστεύεσαι την επιστήμη είναι επιλογή σου, μην επιβάλεις τον σκοταδισμό σου στους άλλους..
επιστημη δεν ειναι και ο καθε πληρωμενος ερευνητης..
θυμασαι τη γριππη των χοιρων που ηταν η γριπη της μούφας?
θυμασαι τις ερευνες περι τσιγαρου δεκαετιες πριν που δεν καταδικαζαν το τσιγαρο?

πανω απο ολα ειναι τα λεφτα,,και αν αυτα πληρωσουν καταλληλα "επιστημονες" οτι γουσταρεις βγαζουνε..


Μικρη ,πικρή μου αγαπη..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top