Windows vs Linux

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο οτι θα χρειαστείς τερματικό.
Διευκολύνει μεν, αλλά πλέον τα περισσότερα πράγματα (ακόμα και καγκουριές) έχουν εναλλακτική σε gui.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό. Απλά έχεις συνηθίσει τα Win, όπως άλλωστε κι οι περισσότεροι...

Εντάξει, εννοώ ότι όσον αφορά τις δυνατότητες που θα ήθελαν οι περισσότεροι σε έναν υπολογιστή, τα Windows υπερτερούν.... ;)
Γενικώς πάντως θεωρώ τη σύγκριση κάπως ανούσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εντάξει, εννοώ ότι όσον αφορά τις δυνατότητες που θα ήθελαν οι περισσότεροι σε έναν υπολογιστή, τα Windows υπερτερούν.... ;)
Γενικώς πάντως θεωρώ τη σύγκριση κάπως ανούσια.
Είναι και τι θες να κάνεις!
Τώρα τελευταία όλο και περισσότεροι μαθαίνουν για linux!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο οτι θα χρειαστείς τερματικό.
Διευκολύνει μεν, αλλά πλέον τα περισσότερα πράγματα (ακόμα και καγκουριές) έχουν εναλλακτική σε gui.

Ο συνδιασμός
Code:
<εντολή> | grep <κάτι>
μου έχει λύσει τα χέρια. Νικάει κάθε gui.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
(δεν ξέρω αν άνοιξα το θέμα στο σωστό χώρο.Αν όχι συγχωρέστε με και μετακινήστε το topic)Kαλημέρα.Χθές νόμιζα ότι είχα πρόβλημα με τα microsoft και άνοιξα τα linux. Πολύ καλό πρόγραμμα-έχει διαφορετικό στυλ από το microsfot και μπορώ να πω ότι είναι ισάξιο(αν και δεν έχει τόσο εξελιγμένο το msn,το μόνο πλιν του) αλλά δεν είναι τόσο γνωστό.Δεν ξέρω αν είναι σωστή η εκτίμηση μου για μια μέρα που το χρησιμοποιώ...Εσείς πιο προτιμάτε;Ποια είναι η γνώμη σας για τα linux και τα χρησημοποιήτε?Κάντε μια σύγκριση microsoft vs linux.

Δεν είναι τα linux, αλλά το linux (είναι τραγικό λάθος, εξού και το bold)

Eίναι πλην του linux ότι δεν έxει σχέση με το άθλιο adware live messenger..;;;
Τι άλλο θα ακούσουμε.. :clapup:

Προσωπικά εδώ και κάμποσα χρόνια χρησιμοποιώ win (κυρίως) μόνο για games και για oracle.
Aπό linux προτιμώ arch-linux και γενικά προτιμώ να δίνω εντολές παρά να "τρέχω" σε gui.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Προσωπικά εδώ και κάμποσα χρόνια χρησιμοποιώ win (κυρίως) μόνο για games και για oracle.
.
Τι εννοείς?
Για να στήνεις βάσεις Oracle??? αν ναι... δώσε μου ΕΝΑ επιχείρημα γιατί δεν βρίσκω απολύτως κανένα(!) [οracle over windows vs oracle over linux].

[για games πάλι συμφωνούμε απόλυτα :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ μαζί σου.
Δεν είναι δική μου επιλογή αλλά της δουλειάς (χωρίς να σημαίνει ό,τι δεν διαφωνώ). Απλά δεν το διευκρίνησα και φταίω εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Aπό linux προτιμώ arch-linux και γενικά προτιμώ να δίνω εντολές παρά να "τρέχω" σε gui.

Ψήνομαι εδώ και 3 χρόνια να κάτσω να ασχοληθώ με Arch αλλά είμαι άθλιος και όποτε βρίσκω χρόνο κάνω τα πάντα εκτός από αυτό. :/:

Πάντως η Fedora 10 που έχω στο λαπτοπ, είδε το scanjet C3300 (μοντέλο δεκαετίας) και σκάναρα κανονικά, ενώ τα Vista τρόμπαραν!:P

Δε μπορείς να φανταστείς τι μπινελίκι έπεσε και προς την Hewlett Packard και προς τα Vista, μιας και η δουλειά μου ήταν επείγουσα και έπρεπε να σκανάρω οπωσδήποτε κάτι έγγραφα εντός 10λέπτου.

Η Φεδορούλα, στο Yumex μια να βάλω το sane και άλλη μια το xsane και καθάρισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top