Star Trek : The Next Generation (1987-1994)

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.


Θρυλική σειρα science-fiction που θεωρειται απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη απο πολυ κοσμο.
7 σεζον
176 επισοδεια
18 βραβεια Emmy
11 αλλα βραβεια
51 αλλες υποψηφιοτητες
142 ηθοποιοι
500 εκατομυρια $ εσοδα απο τηλεοραση και προιοντα (τουλαχιστον)

Υπαρχουν ατομα που δε βλεπουν sci-fi.Άλλα ατομα βλεπουν λιγο, αλλά οχι το ειδος αυτο επομενως οχι Σταρ Τρεκ (και συναφη). Πιστευω οτι χανουν. Το θεμα του διαστηματος και της αστροφυσικης κλπ, δε θα πρεπε να ναι εμποδιο καθως η σειρα ΔΕΝ αφορα το διαστημα,την τεχνολογια,κλπ. Αφορα καθημερινες περιπετειες , αφορά τον ανθρωπο, τις αποφασεις που παιρνει, τις συναναστροφες του, τις απωλιες, την ψυχολογια του, τη θεση του στο συμπαν κλπ. Αν ηταν απλα μπαμ μπαμ και μαχες, δε θα ειχε ουτε το 1/3 της επιτυχιας, της αναγνωρισης και των οπαδων που εχει.

Φυσικα αν το ξεκινησεις καποιος τωρα, ισως του φανει καπως "παλιο" αλλα αυτο ειναι λογικο μια και ξεκινησε αισιως πριν 20 χρονια! και καθε σειρα βελτιωνεται απο σεζον σε σεζον.

Οπως και να χει, η σειρα διακρινεται για τους χαρακτηρες της και καποιες πολυ καλες ιστοριες σε μονα ή διπλα επισοδεια.

(οκ had to have its own topic :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θυμάμαι ότι όταν την έβλεπα την σειρά ότι ο συντελεστές είχαν κάνει πολύ καλή δουλεία στους χαρακτήρες αφού σίγουρα έβρισκες έναν που ταυτιζόσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Lorien σε πληρώσαν και τα έγραψες όλα αυτά?

Ναι το θέμα του διαστήματος είναι κορυφαίο αλλά τα StarTrek δεν το έχουν υπόψη τους
Ναι το θέμα της αστροφυσικής είναι κορυφαίο αλλά δεν πρέπει να συγχέεται με τα TechnoBubble των StarTrek.

Όταν ήμουν μικρός και δεν είχα DSL ναι το Nextgeneration ήταν το δεύτερο καλύτερο Sci-Fi στην ελληνική τηλεόραση καταιδρωμένο πίσω από το Babylon5.

Αναγνωρίζω στο NextGeneration το απίστευτα καλό καστ, με τον Πικάρντ να δίνει μια θεατρικότητα στην σειρά αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω την απαράδεκτα λίγη σχέση με SCIFI που έχουν οι σειρές των Σταρτρεκ. Το NG ήταν το καλύτερο για ΣταρΤρεκ μέχρι τον 3ο και 4ο κύκλου του τελευταίου Enterprize που επιτέλους καταλάβαν ότι μια πρέπει να υπάρχει ένα συνεχόμενο Concept σενάριο.

Αυτό όμως που είναι το πιο εξοργυστικό από όλα στην σειρά των StarTrek είναι το απίστευτα λίγο SCI-FI που έχουν και εξηγώ.
1)Σε κάθε κύκλο εκτός από 4 επεισόδια (πρώτο, δύο στην μέση και τελευταίο) όλα τα άλλα ασχολούνται με το HoloDeck=γη, και γιατί έπιασε ψήρες ο γιός του Φερένγκι και κάθε άλλο Non Sci-FI σενάριο. Άντε δείχνουν και ένα χιλιοδειγμένο πλάνο του σκάφους και να είμαστε.
2)Τα ΣταρΤρεκ ήταν είναι και θα είναι μεταφορά της Αμερικάνικης wannabe πραγματικότητας και τους εχθρούς που έχουν σε σειρά. Το Federation είναι οι Αμερικάνοι και κάθε εξωγηίνη φυλή οι αντίστοιχοι κακοί εχθροί των Αμερικάνων ανά εποχή. Στο Original Series οι Klingon ήταν οι Ρώσοι, στο TNG είχαν ημερέψει λίγο καθώς είδαν και την ανωτερώτητα των Human και Deep Space Nine είχαμε τους κακούς άραβες στο στιλάκι του Dominion και άλλα. Αυτό δεν είναι επιστημονική φαντασία άντε μην πω τι είναι.

Και ευτυχώς στο NG που σώνεται κάπως είχα και το ζήτημα Data που φυσιολογικά το κούρασε όσο δεν πάει. Και είχαμε και την είσοδο των Borg στο χωρό (Resistance is Futile). Αυτά τα δύο και ο Πικάρντ έσωσαν από την καταδίκη αυτή την σειρά.


Lorien είναι λιγο flamy το ποστ αλλά από τα καλά που εκθιάζεις σε αυτή την σειρά εγώ δύο πράγματα καταλαβαίνω και σε αυτά θέλω να καταλήξω.
Η δεν έχεις δει babylon5 και Farscape και άντε έστω και Stargate SG1,Atlantis και BG2003
ή απλά δεν σαρέσει ακριβώς η επιστημονική φαντασία διαστήματος.

Το λέω αυτό γιατί ένα βασικό χαρακτηριστικό της επιστημονικής φαντασίας είναι η όσο το δυνατόν λιγότερη σχέση με την πραγματικότητα μας και κυρίως την ηθική μας κάτι που στα babylon5 και Farscape απλά υπάρχει στο ελάχιστο και στα ΣταρΤρεκ το άλλο άκρο υπάρχει μόνο η ηθική των Αμερικάνων και το πόσο τέλεια τα πάμε.

Αν πρόσεξες για να μην έχουμε παρατράγουδα, δεν εξέφρασα γνώμη για το αν κάνεις καλά ή όχι που σαρέσει, απλά λέω ότι τα πρωτορήματα που παρουσιάζεις δεν είναι για σειρά SCI-FI συνεπώς στη συσχέτιση αυτών κάποιο πρόβλημα υπάρχει.

Τώρα αν σαρέσει και δυστυχώς είσαι στο "αμόρφωτο" στάδιο που κάποτε υπήρξα και εγώ και ευτυχώς μου την είπαν και μου ανοίξαν τα μάτια σου προτείνω ανεπιφύλακτα Babylon5,Farscape, BG2003 να μην κράζει και ο Valder και Stargates. Και μιλάμε και για καλογυρισμένες σειρές (μη αμερικάνικες παραγωγές), με εφέ και σκηνοθεσία και όχι την ατελείωτη πράσινη οθόνη των Star Trek.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Demelene ναι με πληρωσαν :) Με ειχαν ανγκη.

Technobabble εχουν ολες οι σειρες με πολλη τεχνολογια μεσα. Κι αν εχουν και αστροφυσικη ακομα περισσοτερο. Φυσικα ειναι κουτο να κολλαμε στις ορολογιες ή στο οτι "α δε γινεται διακτινισμος γιατι ο Χαϊσενμπεργκ ειπε οτι..." γιατι χανουμε την ουσια.

Συνεχομενη βασικη ιδεα φυσικα ειναι προτιμοτερο να υπαρχει, αλλα οχι αναγκαια συνθηκη. Και δεν εφαρμοστηκε στο Enterprise 1η φορα, ειχε και το DS9 αλλα το να ειναι ΟΛΑ τα επισοδεια με το βασικο σεναριο δεν ειναι ευκολο. ειδικα οταν ειναι πολλες οι σεζον. Αν θυμασαι καλα ουτε το B5 το εκανε αυτο (απλα ειχε τα λιγοτερα fillers).

Αυτό όμως που είναι το πιο εξοργυστικό από όλα στην σειρά των StarTrek είναι το απίστευτα λίγο SCI-FI που έχουν και εξηγώ.
1)Σε κάθε κύκλο εκτός από 4 επεισόδια (πρώτο, δύο στην μέση και τελευταίο) όλα τα άλλα ασχολούνται με το HoloDeck=γη, και γιατί έπιασε ψήρες ο γιός του Φερένγκι και κάθε άλλο Non Sci-FI σενάριο. Άντε δείχνουν και ένα χιλιοδειγμένο πλάνο του σκάφους και να είμαστε.
Υπερβαλλεις. Εκτος αν εχεις καποιο αλλο ορισμο για το τι ειναι sci-fi...

Tωρα οσο για federation = USA και Dominion = Arabs....μηπως διαβαζεις Δανίκα ; :P Aπο οσα εχω διαβασει ο Rodenberry δεν ηταν τετοιος ανθρωπος. Μπορει οι επομενοι να εκαναν μικροαλλαγες αλλα το ολο νοημα του ST δεν ειναι αυτο νομιζω.

Η δεν έχεις δει babylon5 και Farscape και άντε έστω και Stargate SG1,Atlantis και BG2003
Εχω δει ολο το Β5 (και μου αρεσε πολυ), και ολο το Stargate SG1 (ok μου μενουν 7 επισοδεια). Galactica εχω αλλα δεν το ξεκινησα ακομα.

Το λέω αυτό γιατί ένα βασικό χαρακτηριστικό της επιστημονικής φαντασίας είναι η όσο το δυνατόν λιγότερη σχέση με την πραγματικότητα μας και κυρίως την ηθική μας κάτι που στα babylon5 και Farscape απλά υπάρχει στο ελάχιστο και στα ΣταρΤρεκ το άλλο άκρο υπάρχει μόνο η ηθική των Αμερικάνων και το πόσο τέλεια τα πάμε.
Και εδω ειναι που διαφωνουμε. 1η φορα ακουω τετοιο ορισμο της επιστημονικης φαντασιας. Μπορει να μη το εχω ψαξει καλα , αλλα εχω αμφιβολιες.

Τα Σταρ Τρεκ εχουν μειονεκτηματα, δε τα εκθειαζω. Νουμερα παρεθεσα και νομιζω τα σχολια μου δεν υπερβαλλουν ουτε εκφραζουν ανακριβειες. Θα κανω και τοπικ για B5 αλλά ξεκινησα με αυτο γιατι σχολιαστηκε στο αλλο τοπικ.

Αν θες μια αλλη καλη σειρα σου προτεινω Firefly (καλυτερο απο farscape αποσο ξερω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
SPACE THE FINAL FRONTIER
το σταρ τρεκ είναι by far η καλύτερη σειρά sic-if EVER.
Δεν μπορείς να το συγκρίνεις πιο σύγχρονες σειρές από άποψη έφε…το 90 ναι μεν υπήρχαν καλά έφε αλλά ήταν πανάκριβα και αφορούσαν μόνο τις κινηματογραφικές παραγωγές καμιά σειρά δεν είχε τα γραφικά του σταρ τρεκ εκείνη την περίοδο.
Από άποψη storyline…ποιο storyline το σταρ τρεκ είναι ο κόσμος του Rodenberry ένα υπέρ συμπάν οπού οι παραγωγοί βασιστήκαν και έφτιαξαν τόσες πολλές σειρές (πέρα από το σταρ τρεκ και το andromeda είναι δικό του)
O Rodenberry ναι μεν υποστηρίζει ένα στρατοκρατούμενο κόσμο (να θυμίσω την άσχετη ταινία starship troopers) αλλά μέσα στην federation η διαφορετικότητα είναι δεδομένη (μαυροι, τυφλοι…).
Επιστημονικώς το σταρ τρεκ έχει περισσότερα σημάδια αληθείας από οποιαδήποτε άλλη σειρά (φωτόνια, αντί-υλη…)
Και ειδικά αυτό που κάνει το next generation ΜΟΝΑΔΙΚΟ είναι ότι είναι η μοναδική σειρά που έχει ασχοληθεί με την ανθρώπινη φύση και τα αναπάντητα ερωτήματα, ποτέ δεν είχε στόχο να δείξει μάχες και περιπέτειες σαν κύριο theme.
To casting ήταν άπαιχτο και οι χαρακτήρες πολύ δυνατοί…για αυτό και η γεφυρα του enterprise αρκουσέ να σε κρατησεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καλά ότι λέμε είναι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα απλά όπως είπα το flamara λίγο για να πορωθούμε και να γουστάρουμε.

Το Bab5 ήταν της ίδιας εποχής με το TNG και όσο αφορά τις γνώσεις μου ήταν η πρώτη concept σειρά. Πιο πριν ήμουν μικρός δεν ξέρω. Υπήρχε ένα βασικό και πολύ σημαντικό στόρυ που κάθε επεισόδιο εξέλισε ΄δενοντας έτσι την σειρά. Σεναριακά ότι και να λέμε είναι λίγο καθώς είναι η πρώτη προσπάθεια δημιουργίας νουβέλας σε τηλεοπτική σειρά σαν πείραμα κιόλας χρηματοδοτημένη από το ίδρυμα AnlaShok (μάλλον το σκότωσα). Και για την εποχή της με μικρότερο budget από το TNG είχα μακράν καλύτερη παραγωγή και εφέ.

Εμένα αυτό που ενοχλεί στα Star Trek που είναι το ένα άκρο και λατρεύω στα bab5 και Farscape που θεωρώ τα άλλα άκρα, είναι ότι δεν μεταφέρουν την ηθική και πραγματικότητα μας σε ένα ακόμη νέο κόσμο. Αν μπορώ να το εκφράσω καλά τα ST κάνουν ένα μοιραίο λάθος, θεωρούν εμέσως ή αμέσως ώς μοναδικά σωστή την λογική και ηθική της γής (αυτό είναι γενικά παραδεκτό) και για μένα όπου γης=Αμερική άντε και Δυτική Ευρώπη. Για μια ακόμη φορά δεσπόσουζα δύναμη στον γαλαξία είναι η γήινοι που μέσα σε 300 χρονάκια για το TNG τα έχουν κάνει όλα σε αντίθεση πχ με τους αυτάκηδες που σε 5000 χρόνια καταφέραν να μείνουν και πίσω.

Στο Farscape για παράδειγμα την πιο SciFi σειρά για μένα, υπάρχει ένα γηινός άπειροι εξωγηίνοι και φυσικά όλοι των θεωρούν βλάκα και καραγκιόζη καθώς δεν είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς ότι η λογική,ηθική, αξίες είναι μόνο δικές μας σωστές.

Φυσικά αυτό το χαρακτηριστικό ξενίζει και γιαυτό το Farscape έχει κλειστό ,μικρό αλλά σαφέστατα φανατικό κοινό. Ο περισσότερος κόσμος βλέπει μια σειρά να δει μια από τα ίδια. Πράγματα που τσούζουν τις αντιλήψεις τους έστω και αν θίγονται μέσα από μια εξωγηίνη φυλλή, δεν αρέσουν καθώς υποβάλλουν στην γνωστή διαδικασία κρίσης και αναθεώρησης πολλών πραγμάτων που τόσο καλά μας έχουν κάνει να ξεχάσουμε.

Γιαυτό και Stargate πήγε τόσο καλύτερα, καθώς στην σειρά εξάγεται η σαφέστατα ορθότερη κοινωνία μας.

Εμένα δεν μαρέσει αυτό. Θέλω την Sci-Fi σειρά να σκέφτεται out of the box και όχι να μου αναμασάει τα της νωρίς βραδυνής ζώνης. Αν έχει τα κότσια να πει όπως θέλει. Το StarTrek παραγωγή αμερικάνων προς κυρίους Αμερικάνουν φυσικά δεν τόλμησε ποτέ και γιαυτό για μένα πάντα θα είναι για τα μπάζα όσων αφορά το sci-fi τμήμα και αυτό εννοούσα στο τμήμα που Lorien αποκάλεσες ορισμό της επιστημονικής φαντασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
απλά όπως είπα το flamara λίγο για να πορωθούμε και να γουστάρουμε.
δωσε, δωσε ! :P

Καταλαβα τι λες και συμφωνω. Απλά αυτο που λες ειναι μαλλον θεμα κοινωνικης φαντασιας ας το πουμε, παρα επιστημονικης με την κλασσικη εννοια.

Το Β5 ειχε μικροτερο budjet αλλα οχι και καλυτερα εφε. Και βασικα ειδικα των πρωτων 2 σαιζον, επρεπε να τα συνηθισεις λιγο καθως ηταν μετριο cgi και εβγαζαν ματι. Μετα βελτιωθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
δωσε, δωσε ! :P
Χαίρομαι. Να πλακωθούμε και για κάτι με επίπεδο και νόημα.
Το Β5 ειχε μικροτερο budjet αλλα οχι και καλυτερα εφε. Και βασικα ειδικα των πρωτων 2 σαιζον, επρεπε να τα συνηθισεις λιγο καθως ηταν μετριο cgi και εβγαζαν ματι. Μετα βελτιωθηκαν.
Amiga 500 Render. πρώτες δύο χρονιές και μετά Amiga 1200. για το Babylon5 που ξεκίνησε το 1993.
TNG 1987 καΙ νομίζω ότι ήταν μινιατούρες στην αρχή τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σοβαρα με Amiga τα εκαναν ; Δε το ξερα !

Οι αλλοι ναι ειχαν μινιατουρες (δηλαδη τι μινιατουρες τεραστια ηταν) και τα χρησημοποιησαν και πιο μετα απλα λιγοτερο.

Παντως και στη σειρα και στα εργα, μερικοι επεζαν πολυ καλα. Θα ελεγα οτι ο Spiner (Data) και φυσικα 1ος 1ος ο Stewart (Picard) ηταν αρχοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σοβαρα με Amiga τα εκαναν ; Δε το ξερα !

Οι αλλοι ναι ειχαν μινιατουρες (δηλαδη τι μινιατουρες τεραστια ηταν) και τα χρησημοποιησαν και πιο μετα απλα λιγοτερο.

Παντως και στη σειρα και στα εργα, μερικοι επεζαν πολυ καλα. Θα ελεγα οτι ο Spiner (Data) και φυσικα 1ος 1ος ο Stewart (Picard) ηταν αρχοντες.
Πράγματι όλο το καστ ήταν πολύ καλό με επίσης θεό τον Q αλλά πολύ 80'ς ρε παιδί.Ένα ακόμα πράγμα που δείχνει πόσο το wannabe σήμερα σε ένα διαστημοπλοίο είναι το ST.

Πάντως θάψιμο και θάψιμο το TNG για μένα υπήρξε πιο σημαντικό από το TOS. Πολλά πράγματα που εισήγαγαν στο TNG καθιερώθηκαν ως trademark των ST όπως πχ τα μενού πλοήγησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι και ο John De Lancie (Q) απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους .

Tα μενου , οι κονσολες τα τραπεζια πανεμορφα. Το σκεφτομαι για το σπιτι μου ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Ναι και ο John De Lancie (Q) απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους .

Tα μενου , οι κονσολες τα τραπεζια πανεμορφα. Το σκεφτομαι για το σπιτι μου ! :P

Άσχετο αλλά έχω ένα τραπέζι που είναι στο στυλ του Battlestar Galactica! Παραλληλόγραμμο με κομμένες γωνίες δηλαδή! :clapup: Τελείωνε με το πεθαμένο το σταρ τρεκ και πιάσε Battlestar Galactica να νιώσεις!!!8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το εχω τελειωσει βρε. Απλα τωρα βλεπω Stargate SG1, Lost, Dead zone, και 4400.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το εχω τελειωσει βρε. Απλα τωρα βλεπω Stargate SG1, Lost, Dead zone, και 4400.
Μόνο στο Dead Zone διαφωνώ.

Προτείνω Sci-Fi Meeting μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παρεπιπτοντως , επειδη λεγαμε για Β5, παρατηρησες το nickname μου εδω ετσι ; ;)

PS: μια χαρα ειναι το dead zone (αλλα εχει καμποσα fillers)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Παρεπιπτοντως , επειδη λεγαμε για Β5, παρατηρησες το nickname μου εδω ετσι ; ;)

PS: μια χαρα ειναι το dead zone (αλλα εχει καμποσα fillers)
Ναι ρε συ. Πωπω. Μου φαινόταν γνωστό αλλά δεν το συνέδεσε ποτέ με το Bab5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top