• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
:eek::eek::eek:
Tους βρικόλακες εννοείς; :P

ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!ποοο σκατα δεν μπορω να μασησω ουτε το παγωτο...βασικα δεν μπορω να ανοιξω το στομα μου...το κοιταω σαν εκεινα τα σκυλια που καθονται μπροστα στο κρεωπολειο και....απλα γλυφονται...
...αφηστε που δεν μπορω να στοχευσω στο στομα...το μισο παγωτο βρισκεται στο πατωμα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Η χαζομαρα ειναι οτι αυτην την στιγμη εχω μια γαζα στο στομα μου και κολυμπαω μεσα στο αιμα..Συχαινομαι..
καλα κανεις και συχαινεσαι το αιμα εχει πραγματικα χαλια γευση....ποο δεν παλευεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
καλα κανεις και συχαινεσαι το αιμα εχει πραγματικα χαλια γευση....ποο δεν παλευεται..
μα αν ειναι δυνατον...:D
επι της ευκαιρας..υστερα απο μια εβδομαδα ολα καλα δεν ποναει το δοντι :)Αλλα..πρεπει να πω πως μολις φυγει η αναισθησια μετα την εξαγωγη του φρονιμητη θα υποφερετε...:(Ειδικα την πρωτη μερα....Εγω μονο ενα depon πηρα προς το βραδυ,ηθελα να το παλεψω χωρς χαπια..αλλα παρτε και νωριτερα καλυτερα...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τέτοια άκουγα για τους φορνιμήτες και είχα τρομοκρατηθεί γιατί μέχρι πρόσφατα δεν είχε σκάσει μύτη κανένας τους!

Ας ακουστεί λοιπόν και η άλλη άποψη!:P
Βγήκε ο πρώτος μου φρονιμήτης πριν από ένα μήνα περίπου και ήμουν τόσο συγκινημένη που έπαιρνα γονείς και φίλους να τους αναγγείλω το ευχάριστo γεγονός! :hehe:
Πάντως ανακάλυψα ότι έκανε την εμφάνισή του εντελώς τυχαία, αφού νόμιζα ότι κάποιου είδους τροφή με ενοχλεί. Παραμικρό πόνο δεν ένιωσα, μην πω για πρηξίματα και εξαγωγές που ακούω :/:



Kate-Bender κορίτσι μου τι υπογραφή είναι αυτή; γιατί μας το κάνεις αυτό; Κάθε φορά που πάει τυχαία το μάτι μου στην υπογραφή σου με πιάνει πόνος στην καρδιά!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Hρω μάλλον είσαι από τους τυχερούς εκείνους που έχουν μεγάλη γνάθο και οι φρονιμήτες χωράνε να κατέβουν ίσια, lucky you :thumbup:
Καλού κακού πάντως πήγαινε να βγάλεις μια πανοραμική, να δεις πόσους φρονιμήτες έχεις και αν κατεβαίνουν ίσια μην σου στραβώσουν τα δόντια στα καλά καθούμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Hρω μάλλον είσαι από τους τυχερούς εκείνους που έχουν μεγάλη γνάθο και οι φρονιμήτες χωράνε να κατέβουν ίσια, lucky you :thumbup:
Καλού κακού πάντως πήγαινε να βγάλεις μια πανοραμική, να δεις πόσους φρονιμήτες έχεις και αν κατεβαίνουν ίσια μην σου στραβώσουν τα δόντια στα καλά καθούμενα...

Έβγαλα πανοραμική! Σου λέω ήμουν τόσο μα τόσο τρομαγμένη με αυτό το θέμα!! :P
Ντάξει ο φρονιμήτης δε λες ότι βγαίνει και ολόισια αλλά δε θα δημιουργήσει θέμα!
Ετοιμάζεται και ο άλλος να βγει. Στην κάτω γνάθο δεν έχω φρονιμήτες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Έβγαλα πανοραμική! Σου λέω ήμουν τόσο μα τόσο τρομαγμένη με αυτό το θέμα!! :P
Ντάξει ο φρονιμήτης δε λες ότι βγαίνει και ολόισια αλλά δε θα δημιουργήσει θέμα!
Ετοιμάζεται και ο άλλος να βγει. Στην κάτω γνάθο δεν έχω φρονιμήτες! :D

Δεν πας να γράψεις και ένα τζόκερ;; :P
Οι κάτω είναι που κάνουν συνήθως την μεγαλύτερη ζημιά γιατί η κάτω γνάθος είναι εκ των πραγμάτων πιο στενή και ειδικά αν βγαίνουν οριζόντια (όπως οι δικοί μου καλή ώρα, που φυτρώνουν παράλληλα με το οστό του σαγονιού :'() τα κάνουν όλα χάλια.

@Κate: Καλή υπομονή κορίτσι...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Τέτοια άκουγα για τους φορνιμήτες και είχα τρομοκρατηθεί γιατί μέχρι πρόσφατα δεν είχε σκάσει μύτη κανένας τους!

Ας ακουστεί λοιπόν και η άλλη άποψη!:P
Βγήκε ο πρώτος μου φρονιμήτης πριν από ένα μήνα περίπου και ήμουν τόσο συγκινημένη που έπαιρνα γονείς και φίλους να τους αναγγείλω το ευχάριστo γεγονός! :hehe:
Πάντως ανακάλυψα ότι έκανε την εμφάνισή του εντελώς τυχαία, αφού νόμιζα ότι κάποιου είδους τροφή με ενοχλεί. Παραμικρό πόνο δεν ένιωσα, μην πω για πρηξίματα και εξαγωγές που ακούω :/:



Kate-Bender κορίτσι μου τι υπογραφή είναι αυτή; γιατί μας το κάνεις αυτό; Κάθε φορά που πάει τυχαία το μάτι μου στην υπογραφή σου με πιάνει πόνος στην καρδιά!:'(

Και εμενα οταν εβγαινε δεν ενιωθα τιποτα...η εξαγωγη με τρελανε(κατω γναθος)..Και τα χριστουγεννα θελει να ξαναπαω στον οδοντιατρο να μου βγαλει και τον αλλο φρονιμητη που ερχεται...Εμ θα διαβαζω(γιατι 3η λυκειου-πανελλαδικες κτλ)εμ θα ποναω και δεν θα τρωω:(θλιβεροοοο και μονο που το σκεφτομαι..εδω με πιανει πονος εμενα στην καρδια:P
χαχαχ αμαν ρε συ ..σκεψου πως αυτο που τρυπαει την γλωσσα δεν ειναι συριγγα..και αυτο που βλεπεις δεν ειναι αιμα,αλλα σιροπι φραουλας :worry:...Χμμ για να ειμαι ειλικρινης...εχω μια μανια με τετοιες εικονες..και καταθληπτικα wallpapers δυστυχως...Ωρες ωρες με πιανει μια καταθληψη....με εκφραζουν τετοιες εικονες..:/:Αλλα μια και το αναφερες.. μου ειχε πει μια φορα ενα παιδι πως ενας φιλος του...βαριοταν,και ετσι πηρε μια βελονα ,την εκαψε και την περασε απο την γλωσσα του,για να βαλει σκουλαρικι!:eek:....και εμεις παραπονιομαστε για φρονιμητες:P
@Μαρα,ευχαριστω τωρα ειμαι πολυ καλα,τρωω και τα παντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σήμερα έβγαλα τον δεύτερο φρονιμίτη (τελικά πως γράφεται σωστά;) γιατί έβγαινε θεόστραβα.

Πονάω λίγο αλλά νομίζω πως όλα πάνε καλά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να υπάρχει και 5ος φρονιμίτης;;;:confused: Κουλό και απίστευτο μου φαίνεται αλλά, τι παίζει: Έχω βγάλει και τους 4 και μάλιστα τον έναν εξ' αυτόν τον έκανα εξαγωγή (τον πάνω δεξιά).

Προχτές λοιπόν έγινε το ούλο ταμτιριρίμ από το πρήξιμο (κάτω δεξιά) και πίσω από τον ένα φρονιμίτη βγαίνει κι άλλος παρακαλώ! Βλέπω 2 μύτες να σκίζουν το ούλο!!!:eek:

Πρόβλημα να παω στον οδοντίατρο δεν έχω, λατρεύω απίστευτα το αίμα, θα μου κάνει κι εκείνες τις 3-4 ενέσεις λατρευτής μαστούρας (γιατί με λιγότερες δε με πιάνει ούτε γι αστείο) και θα δω μήπως το ξηλώσω!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Έχεις και πέμπτο φρονιμήτη;; :confused::eek:
Ρε μήπως κατά τον τεμαχισμό του (με black n' decker δεν στο έκοψε και εσένα για να στο βγάλει; :worry:) έμεινε κανένα κομματάκι και στο ξέχασαν μέσα στο ούλο; Γιατί όταν είχα ρωτήσει τον ορθοδοντικό, μου είχε πει οτι κάθε άνθρωπος έχει max 4...εκτός βέβαια και αν είσαι μεταλλαγμένος ή εξωγήινος or something :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Μια ερώτηση περικαλώ: Εξαγωγή φρονιμήτη κάνεις μόνο άμα υπάρχει πρόβλημα και επηρεάζει τα υπόλοιπα δόντια; Ή κάνεις πάντα ούτως ή άλλως; Δηλαδή μπορεί να αναπτυχθεί κανονικά και να μείνει στη θέση του;

Μου φαίνεται πως έγινα κομμάτι ρόμπα στην οδοντίατρο

Της τηλεφωνώ για να κλείσουμε ραντεβού, με ρωτάει τι πρόβλημα υπάρχει και της λέω:

-Φρονιμήτης
-Ε, ωραία, άσ'τον να βγει
-Εχμ, μήπως γίνεται να τρυπήσουμε το ούλο;
-Α, νιώθεις να σε πιέζει το ούλο;
-Δεν ξέρω αλλά το ελπίζω γιατί δε θέλω να κάνω εξαγωγή!

Μα κέλ μπάζο, νόμιζα πως οι επιλογές που είχα ήταν ή τρυπάς ούλο ή κάνεις εξαγωγή

edit: Ντάξει καλύφθηκα από τις προηγούμενες απαντήσεις, θα πάω αύριο να δω τι θα παιχτεί :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ολα τα περιεργα σε εμενα συμβαινουν!
:hmm: λπν ειμαι 14 και ενας βγαινει :eek: χεχεχε
και ναι ειναι φρονιμητης 100%
αναμφιβολα ..! εχω ωραιοτατα αλλαγμενα 28 δοντια... σε λγ θα χω 29 :P
παντως εκανα μια ερευνα και ειδα οτι δεν ειμαι και η μονη...απλως συνηθως βγαινουν απο τα 16 και μετα... :/:
ελπιζω τουλαχιστον να μην χρειαστει αφαιρεση :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν ρώτησα την γιατρό σχετικά με το πότε περίπου πρόκειται να βγάλω φρονιμίτες (ήμουν γύρω στα 17-18 τότε), κοίταξε την πανοραμική μου και μου είπε: "Ποτέ!" :eek:

Όταν την ρώτησα τι εννοεί, μου εξήγησε ότι με την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους, οι φρονιμίτες ήταν περιττοί καθώς δεν τρώμε πλέον ωμό, σκληρό κρέας κι έτσι δεν χρειαζόμαστε αυτα τα επιπλέον δόντια. Γι'αυτό το λόγο κάποιοι άνθρωποι (εμού συμπεριλαμβανομένου) δεν θα βγάλουν φρονιμίτες ποτέ! :P

Και τότε αισθάνθηκα πραγματικά περήφανη για την εξέλιξη της ράτσας μου (aka γλύτωσα από περιττούς πόνους: yeahhh)! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πόσο τυχερή είσαι, εξελιγμένη Myrtle! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Πόσο τυχερή είσαι, εξελιγμένη Myrtle! :P

:hehe::hehe:

Για να το λες, θα είμαι! Τυχερή, όχι εξελιγμένη! :P

Αν και δεν έχω νιώσει ποτέ πόσο δυνατοί είναι αυτοί οι πόνοι για να ξέρω πόσο τυχερή είμαι που δεν θα τους νιώσω...:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο τρομεροί οι πόνοι...απλά το σπαστικό της υπόθεσης είναι οι εξαγωγές! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
H αδερφή μου τον έβγαλε και την Παρασκευή θα βγάλει και τον δεύτερο! Της στράβωναν τα δόντια. Οι φρονιμήτες της αντί να σηκωθούν πάνω πάνε πλάγια με αποτέλεσμα να πιέζουν τα υπόλοιπα δόντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
sos!
Δεν την παλεύω άλλο, με έχει πεθάνει.
Ξέρει κανείς τα ροφήματα και τα φαγητά σε τι θερμοκρασία πρέπει να είναι;
Λογικά κάποια ενδιάμεση, ε;
Επίσης τίποτα καταπραϋντικό υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kopitis89

Νεοφερμένος

Ο kopitis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Διαιτολόγος/διατροφολόγος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
εγώ τι να πω ρε παιδιά που έχω όλους τους φρονιμίτες διπλούς???Έχω δηλαδή παραπάνω δόντια...αφού ο γιατρός μου,είπε ότι είμαι περίπτωση για έρευνα :worry:
Δεν προκαλούν πόνο....ακόμη αλλά θα πάω σε ειδικό γναθοχειρούργο. να εκτιμήση την κατάσταση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top