Τα νέα παιδιά δεν έχουν ιδέα από παλιά παιχνίδια

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
ναι βρε κορίτσια, τι ήταν αυτό με την "μαγειρική"? συνήθως έπαιρνα παγωτό κυπελλάκι (το γνωστό κοριτσίστικο που χε απο κάτω κολλημένο δώρο..) μόνο και μόνο για να μπορώ να μαγειρεύω μετά μέσα..το "πολύχρωμο αποτέλεσμα" μου άρεσε τις περισσότερες φορές, αλλά η μπόχα δεν παιζόταν..
μια φορά είχα την τρανή ιδέα να φέρω απο έξω χόρτα και ξερά φύλλα για να μαγειρέψω στο σπίτι.. με κατσάδιασε η μάνα μου..

Σε αυτά τα κυπελλάκια ποτέ δεν πετύχαινα ωραίο δώρο και πήγαινα στα ψυγεία, δήθεν ότι έψαχνα το παγωτό που θέλω, αλλά άνοιγα τα αλουμινόχαρτα και έκλεβα παιχνιδάκια! Με τις κάρτες και τα αυτοκόλλητα έκανα κάτι παρόμοιο...Ανοιγα προσεκτικά το φακελλάκι ώστε να μπορώ να το κλείσω μετά με κόλλα και να μην φαίνεται. Μετά έβαζα μέσα όσα είχα διπλά και πήγαινα στο ψιλικατζίδικο και έλεγα: να τα αλλάξω γιατί τα πήρα συνεχόμενα κατά λάθος και θέλω να είναι μπερδεμένα? Ετσι έπαιρνα καινούρια τζάμπα γιατί δεν είχα λεφτά. Μουαχαχα!
Με χορτα και τέτοια έπαιζα μόνο στο χωριό μέσα σε ένα γουδί της γιαγιας. Στο σπίτι έπαιζα με κανονικό φαγητό. Εβαζα φρουτα, μπισκότα, γάλα, αβγά, σιρόπι και διάφορα άλλα, τα έκανα νιανια και στο τέλος τάιζα τον αδερφό μου "κρέμα". Οι δικοί μου πάντως δεν φώναζαν! Ο πατέρας μου δοκίμαζε κι όλας και έλεγε "μμμμ, τι ωραίο" για να με ενθαρρύνει. Μετά έπλενε και τα πιάτα για να εξαφανίσει τα πειστήρια από τη μαμα, που ήταν λίγο παράξενη.
Α, παίζαμε και κρυμμένο θυσαυρό! Και μια παραλλαγή του (δικής μου έμπνευσης) που το έλεγα βατραχάνθρωπο.( είχα πάρει την ιδέα από ένα PC game της εποχής με έναν δύτη, το θυμάται κανείς?) Κρύβαμε ένα παιχνίδι καπου στην ταρατσα (βυθός) και όποιος το έβρισκε έπρεπε να τρέξει στο σημείο της "επιφάνειας" (σκάλα) πριν τον πιάσουν οι άλλοι (καρχαρίες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Σε αυτά τα κυπελλάκια ποτέ δεν πετύχαινα ωραίο δώρο και πήγαινα στα ψυγεία, δήθεν ότι έψαχνα το παγωτό που θέλω, αλλά άνοιγα τα αλουμινόχαρτα και έκλεβα παιχνιδάκια! Με τις κάρτες και τα αυτοκόλλητα έκανα κάτι παρόμοιο...Ανοιγα προσεκτικά το φακελλάκι ώστε να μπορώ να το κλείσω μετά με κόλλα και να μην φαίνεται. Μετά έβαζα μέσα όσα είχα διπλά και πήγαινα στο ψιλικατζίδικο και έλεγα: να τα αλλάξω γιατί τα πήρα συνεχόμενα κατά λάθος και θέλω να είναι μπερδεμένα? Ετσι έπαιρνα καινούρια τζάμπα γιατί δεν είχα λεφτά. Μουαχαχα!

καλέ εσύ δεν ήσουνα παιδί.. ο φόβος και ο τρόμος του ψιλικατζή ήσουνα.. παιδική μαφία :P

το δώρο του παγωτού ήταν για πέταμα-πολύ μούφα,αλλά ας όψεται η αγάπη για την "μαγειρική"..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
καλέ εσύ δεν ήσουνα παιδί.. ο φόβος και ο τρόμος του ψιλικατζή ήσουνα.. παιδική μαφία :P

το δώρο του παγωτού ήταν για πέταμα-πολύ μούφα,αλλά ας όψεται η αγάπη για την "μαγειρική"..:/:

Ναι, ήμουνα λιιίγο κωλόπαιδο :angelnot:
Εγώ πάντως και το ίδιο το παγωτό το ανακάτευα ώστε η φράουλα, η σοκολάτα και η βανίλια να γίνουν ένα ευκοιλιο-μίγμα. Και μετά, αφού είχε λιώσει λίγο, έλεγα ότι είναι μαγικό φίλτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγω δεν ημουν απο τα κοριτσακια που τους αρεζε να παιζουν πολυ με τις κουκλες τους,βασικα δε τις αγγιζα σχεδον καθολου.Μεγαλωσα μεχρι τα 6 μου σε χωριο(και μετα καθε καλοκαιρι πηγαινα σε αυτο,στον παππου και στη γιαγια) με τα ξαδερφια μου . Οταν ειμασταν ολα μαζι παιζαμε συνηθως παιχνιδια με μπαλα οπως ψυρες η μηλα,πηγαιναμε στο κοτετσι του ξαδερφου μου και σκαρφαλωναμε στην καρυδια και βλεπαμε τις κοτες.Αν ηταν χειμωνας κλεινομασταν στα σπιτι και παιζαμε ΜΟΝΟΠΟΛΗ ή καζινο(ρουλετα).
Τα ωραιοτερα ομως παιχνιδια τα επαιξα με τον κατα 7 χρονια μεγαλυτερο ξαδερφο μου.Φτιαχναμε σεναρια: οτι ημασταν λεει 2 ορφανα αδερφια και προσπαθουσαμε να επιβιωσουμε πολωντας διαφορα πραγματακια ,οτι ναυαγισαμε σε ενα νησι και μεταφεραμε στους ανθρωπους τον πολιτισμο,οτι ημασταν αλλωτε μαγοι και αλλωτε αρχαιολογοι καθως και πολλα πολλα πολλα αλλα που αν καθομαι να σας τα απαριθμω θα βαρεθητε.
Το οταν παλι ημουν μονη επερνα ενα τυμπανο το οποιο το ειχα σπασει απο τη μια μερια και το ειχα μετατρεψει σε κατσαρολα,επαιρνα αμμο,φυλλα η ακομη και αγουρα καρυδια απο την καρυδια,χορτα ,λουλουδια και τα ανακατευα με νερο..κι ετσι λοιπον μαγειρευα.Μια φορα ειχα επιχειρισει να κανω το ιδιο αλλα με τα λαχανικα που εκοψα απο τον κηπο της γιαγιας...τα αποτελεσματα: να με φωναζει η γιαγιακα μου(η οποια σπανια με μαλωνει)...
Εγω απο τα παιδικα μου χρονια αυτα τα παιχνιδια εχω να θυμαμαι...παιχνιδια και εμπειριες που δε θα της ανταλλαζα ουτε με το πιο ομορφο,λαμπερο,ακριβο δωρο.... :)
Ελπιζω να μη σας κουρασα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Verykokos

Νεοφερμένος

Ο Verykokos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εχουν μιλησει γεννιες απο 35 μεχρι 17 σε αυτο το θρεντ


ας πει κάποιος στον διδάκτορα of general bullshitness
ότι μια γενιά = 1/4 αιώνα ήτοι
κάθε άνθρωπος διαφέρει από μια γενιά κατα 25 έτη.

Επομένως ο 35ρης με τον 17ρη είναι ίδια γεννιά.


Κατά τα άλλα το αν τα νέα παιδιά είναι εξυπνότερα ή χαζότερα,
δεν είναι δείκτης μέτρησης με τι παιχνίδια παίζουν.

Α, και κάτι άλλο:

το πουλί μας έχει σταθερή πρώτη ύλη στο χρόνο,
απλώς σήμερα κάποιοι το κάνουν λάστιχο στα φόρουμς.
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
ας πει κάποιος στον διδάκτορα of general bullshitness
ότι μια γενιά = 1/4 αιώνα ήτοι
κάθε άνθρωπος διαφέρει από μια γενιά κατα 25 έτη.​

Επομένως ο 35ρης με τον 17ρη είναι ίδια γεννιά.​


Κατά τα άλλα το αν τα νέα παιδιά είναι εξυπνότερα ή χαζότερα,
δεν είναι δείκτης μέτρησης με τι παιχνίδια παίζουν.​

Α, και κάτι άλλο:​

το πουλί μας έχει σταθερή πρώτη ύλη στο χρόνο,
απλώς σήμερα κάποιοι το κάνουν λάστιχο στα φόρουμς.
:redface:

εκεινο που παρατηρω ειναι οτι μας εχουν μεινει περισσοτερο και μιλαμε με νοσταλγια για τα παιχνιδια που δημιουργουσε η φαντασια μας....θα ηθελα πολυ να μαθω αν αυτο υπαρχει ακομα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα καλυτερα παιχνιδια ειναι βασικα τα επιτραπεζια,,
αλλα πρεπει να βρεις καποιον να παιξεις...


γκρινιαρης φιδακι,νταμα,,, ή και παιχνιδια γνωσεων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πω, θυμάμαι κάτι άκυρα παιχνίδια γνώσεων που δεν ξέραμε σχεδόν καμία απάντηση. Ηταν όλες με βοτανολογία, πατριδογνωσία και παλιούς σταρ που δεν τους ήξερε κανείς. Αφού είχαμε βαρεθεί να χάνουμε όλοι, απλά παίρναμε τις κάρτες και κάναμε πως διαβάζουμε, ενώ λέγαμε δικές μας ερωτήσεις του τύπου: ποιός έφαγε το γλυκό? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
εγω το χω σε φαση οδοντιατρος αυτο το παιχνιδι...:Dκαι εμενα παντα τζιζζζζ εκανε...:'(ουτε ενα δοντι δεν μπορουσα να βγαλω...:P


Εγώ πάλι στο γυμνάσιο την είχα δει οδοντίατρος και σκάλιζα τις γόμες μου για να τους κάνω σφράγισμα...:P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Εγώ πάλι στο γυμνάσιο την είχα δει οδοντίατρος και σκάλιζα τις γόμες μου για να τους κάνω σφράγισμα...:P:whistle:

χαχαχα και εγω επαιζα με τις γομες μου...:Dοταν βαριομουν στο μαθημα...:redface:η μικρη γομα ηταν η καλη και η μεγαλη η κακια...:redface:ο,τι να ναι...:P:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
ειχε κανεις λαχανοπαιδα?:Dπου μεσα στην συσκευασια ειχαν και "πιστοποιητικο" γεννησης και οταν σου το εφερναν εγραφες (αν θυμαμαι καλα:redface:) την ημερομηνια υιοθεσιας στο σχετικο "πιστοποιητικο":redface:πωπω τι παιχνιδι ειχα κανει με το λαχανοπαιδο δεν λεγεται..ειχαν ολα τα κοριτσια στην γειτονια και παιζαμε στην πιλωτη της πολυκατοικιας τις μαμαδες...:redface::)



μια φωτο απο καποια λαχανοπαιδα..;)αμα βρω το δικο μου θα το ανεβασω!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.



οι ινδιανοι της fischer price!! τι ερωτας μαζι με το καστρο :redface: :P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Ένα παιχνίδι που έπαιζα μικρός ήταν τα μικροψαρέματα. Υπήρχε ένα ένα ενιδρύο το γεμίζαμε με νερό βάζαμε πλαστικά ψαράκια μέσα, πατούσαμε το on, έβγαζε μπουμπουρληθες και πιάναμε τα ψαράκια. ΄Όποιος έπιανε τα περισσότερα νικούσε.

Δυστυχώς δεν βρήκα φώτο :(

και μεις είχαμε τέτοιο!!!! ήταν τέλειο!!!! (μέχρι που το εσπάσε ο αδερφός μου :mad: :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Φωκ η ιδέα μου είναι ή είχες τα πάντα από παιχνίδια όταν ήσουν μικρός; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τρελή πόρωση με ένα καράβι της fisher price και ένα σαν σπίτι στη ζούγκλα ή πειρατων:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Πείτε μου ότι κάποιος θυμάται τα ψαράκια που τα βάζαμε στο νερό και φουσκώνανεεε;;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top