Εκκλησιαζόμενη οικογένεια

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Σημερα ειχα μια περιεργη εμπειρια.

Στη πολη που σπουδαζω υπαρχει μια οικογενεια η οποια ειναι γνωστοι γνωστων και προθυμοποιθηκαν να με γνωρισουν μετα απο καποια τηλεφωνα με γονεις και μεσαζωντες ωστε να γνωρισω αυτους αλλα και το γιο τους που σπουδαζει στην Καλων τεχνων οπως και γω και να αρχισουμε να κανουμε παρεα κιολας(:confused:). Μετα απο καποια τηλεφωνα που ειχα με τον πατερα της οικογενειας με καλεσε σημερα για φαγητο σπιτι τους και αν ηθελα να εκκλησιαστω πιο πριν μαζι τους στον Αγιο Αυγουστινο!! Ολα καλοπροαιρετα απ'τη μερια μου μεχρι στιγμης και καμια παρεξηγηση! Πηγα λοιπον στο σπιτι τους. Γνωρισα και τον Μιχαλη τον γιο τους. Αρχικα εδινε την εντυπωση ενος ησυχου παιδιου. Ο πατερας μιλουσε συνεχεια και ασταματητα. Η μανα μαγειρευε στη κουζινα. Μου φανηκε η πιο λογικη εκει μεσα.:P O πατερας μιλουσε συνεχεια και οτι αφορουσε γενικως και θεματα του γιου του παρεμβεναι κι αυτος λες και ηταν απο κοινου θεματα και οτι αφορουσε τον Μ διναν απαντησεις μαζι. Αυτο δεν ηταν τοσο αφυσικο φαινοταν στην αρχη γιατι τα περισσοτερα πραγματα τα ειχαν ζησει απο κοινου απο 'τι φανηκε στις μετεπειτα συζητησεις. Ο πατερας του ακολουθουσε τον Μ στη σχολη του παρα πολλες φορες. Απ'τις εισητηριες εξετασεις μεχρι για πιο απλα πραγματα. Φαινοταν σαν να μη τον αφηνε να κινηθει απο μονο του και τα περισσοτερα πραγματα γινοταν απο κοινου. Οι γονεις επισης δουλευοντας στο δημοσιο καταφεραν να παρουν μεταθεση στη πολη που ειναι η σχολη και τωρα ζουν και να ειναι μαζι συνεχεια με τον γιοκα τους. Ολα αυτα κατω απ'το πρισμα μια Χριστιανικης παραδοσιακης οικογενειας αρκετα κλειστη. Ολα αυτα δεν με νοιαζουν και δεν κατηγορω κανεναν. Το θεμα ειναι οτι πηγα για καφε μετα με τον Μ και ειδα ενα παιδι σχεδον στα ορια του "καθυστερημενου". Καμια ουσιαστικη επαφη με το ειναι του. Ενα καλο, ευγενικο παιδι ολιγομιλητο και απιστευτα "αφελες". Ενας δημιουργημενα "καθυστερημενος" με ανυπαρκτο προσωπικο στιγμα. Και ολα αυτα μεσα απ'το πρισμα της φροντιδας και της αγαπης μιας χριστιανικης οικογενειας.

Πως σας φαινονται εσας οι οικογενειες που ειναι φοβισμενες και κλειστες κατω απ'το πρισμα της αλληλοβοηθειας και της προσφορας μεταξυ των μελων που που επιτασει η Χριστιανικη Εκκλησια πανω στην οποια εχουν βαλει τις βασεις απ'τις ζωες τους; Αραγε κανει καλο στα παιδια τοση φροντιδα και προσοχη απ'τους γονεις τους ή απο πισω κρυβονται μεγαλες ανασφαλειες απ'τους ιδιους;


Προσωπικα αυτο που πιστευω ειναι: :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ το μόνο που έχω να πω είναι το εξής: γνώρισες μία και μοναδική οικογένεια η οποία έτυχε να είναι "της εκκλησίας", οπότε νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις πως δεν είναι δυνατόν από ένα και μοναδικό δείγμα να βγάλεις συμπέρασμα για όλες τις "εκκλησιαστικές οικογένειες". Όπως ακριβώς δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για όλες τις "μη εκκλησιαστικές οικογένειες" γνωρίζοντας μόνο μία τέτοια, οπότε καταλαβαίνεις ότι η γενίκευση σε αυτό θέμα είναι απλώς άστοχη...

Όσον αφορά γενικά τη ζωή και τη σχέση γονέων-παιδιών σε τέτοιου είδους οικογένειες, εγώ προσωπικά έχοντας πολύ μεγαλύτερο δείγμα από το δικό σου (μιλάμε για τουλ. 20 τέτοιες οικογένειες), μπορώ να σου πω ότι η οικογένεια που γνώρισες δεν είναι χαρακτηριστικό δείγμα! Το ότι δύο γονείς έχουν σχέση με την εκκλησία ή παρακολουθούν κάποιες ακολουθίες δεν σημαίνει αυτόματα ότι τα παιδιά που αναθρέφουν θα γίνουν μαλθακά, άβουλα και ανασφαλή ή ότι οι ίδιοι σαν γονείς θα γίνουν υπερπροστατευτικοί ή καταπιεστικοί!

Δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη οικογένεια κι έτσι δεν μπορώ να μιλήσω γι'αυτήν, αλλά μπορώ να σου μιλήσω γενικότερα για τις οικογένειες που εγώ έχω γνωρίσει και που ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που περιγράφεις! Αυτό λοιπόν που έχω δει είνα να βγαίνουν από τέτοιες οικογένειες καταπληκτικά παιδιά, ώριμα και σοβαρά αλλά και με δικές τους πρωτοβουλίες, ανεξαρτησία και αυτοπεποίθηση! Παιδιά που όχι απλά δεν είναι κλεισμένα στο σπίτι, αλλά επιλέγουν τη ζωή τους όπως αρμόζει στην ιδιοσυγκρασία τους και σαφώς και έχουν τις δυνατότητες και τις ικανότητες να μείνουν ή να σπουδάσουν μόνοι τους όχι μόνο σε άλλη ελληνική πόλη αλλά ακόμα και σε ξένη χώρα!

Επέτρεψέ μου λοιπόν, να σου πω ότι μάλλον ο τίτλος που έβαλες στο θέμα σου είναι λίγο άστοχος καθ'ότι ΔΕΝ πρέπει να γενικεύουμε και να βάζουμε ταμπέλες σε ανθρώπους με βάση την πίστη τους και τις αξίες τους όπως ακριβώς δεν είναι σωστό (και αυτό πιστεύω πως είναι ευρέως αποδεκτό) να κρίνουμε τους ανθρώπους με βάση την καταγωγή ή το χρώμα τους!

Φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σημερα ειχα μια περιεργη εμπειρια.

Στη πολη που σπουδαζω υπαρχει μια οικογενεια η οποια ειναι γνωστοι γνωστων και προθυμοποιθηκαν να με γνωρισουν μετα απο καποια τηλεφωνα με γονεις και μεσαζωντες ωστε να γνωρισω αυτους αλλα και το γιο τους που σπουδαζει στην Καλων τεχνων οπως και γω και να αρχισουμε να κανουμε παρεα κιολας(:confused:). Μετα απο καποια τηλεφωνα που ειχα με τον πατερα της οικογενειας με καλεσε σημερα για φαγητο σπιτι τους και αν ηθελα να εκκλησιαστω πιο πριν μαζι τους στον Αγιο Αυγουστινο!! Ολα καλοπροαιρετα απ'τη μερια μου μεχρι στιγμης και καμια παρεξηγηση! Πηγα λοιπον στο σπιτι τους. Γνωρισα και τον Μιχαλη τον γιο τους. Αρχικα εδινε την εντυπωση ενος ησυχου παιδιου. Ο πατερας μιλουσε συνεχεια και ασταματητα. Η μανα μαγειρευε στη κουζινα. Μου φανηκε η πιο λογικη εκει μεσα.:P O πατερας μιλουσε συνεχεια και οτι αφορουσε γενικως και θεματα του γιου του παρεμβεναι κι αυτος λες και ηταν απο κοινου θεματα και οτι αφορουσε τον Μ διναν απαντησεις μαζι. Αυτο δεν ηταν τοσο αφυσικο φαινοταν στην αρχη γιατι τα περισσοτερα πραγματα τα ειχαν ζησει απο κοινου απο 'τι φανηκε στις μετεπειτα συζητησεις. Ο πατερας του ακολουθουσε τον Μ στη σχολη του παρα πολλες φορες. Απ'τις εισητηριες εξετασεις μεχρι για πιο απλα πραγματα. Φαινοταν σαν να μη τον αφηνε να κινηθει απο μονο του και τα περισσοτερα πραγματα γινοταν απο κοινου. Οι γονεις επισης δουλευοντας στο δημοσιο καταφεραν να παρουν μεταθεση στη πολη που ειναι η σχολη και τωρα ζουν και να ειναι μαζι συνεχεια με τον γιοκα τους. Ολα αυτα κατω απ'το πρισμα μια Χριστιανικης παραδοσιακης οικογενειας αρκετα κλειστη. Ολα αυτα δεν με νοιαζουν και δεν κατηγορω κανεναν. Το θεμα ειναι οτι πηγα για καφε μετα με τον Μ και ειδα ενα παιδι σχεδον στα ορια του "καθυστερημενου". Καμια ουσιαστικη επαφη με το ειναι του. Ενα καλο, ευγενικο παιδι ολιγομιλητο και απιστευτα "αφελες". Ενας δημιουργημενα "καθυστερημενος" με ανυπαρκτο προσωπικο στιγμα. Και ολα αυτα μεσα απ'το πρισμα της φροντιδας και της αγαπης μιας χριστιανικης οικογενειας.

Πως σας φαινονται εσας οι οικογενειες που ειναι φοβισμενες και κλειστες κατω απ'το πρισμα της αλληλοβοηθειας και της προσφορας μεταξυ των μελων που που επιτασει η Χριστιανικη Εκκλησια πανω στην οποια εχουν βαλει τις βασεις απ'τις ζωες τους; Αραγε κανει καλο στα παιδια τοση φροντιδα και προσοχη απ'τους γονεις τους ή απο πισω κρυβονται μεγαλες ανασφαλειες απ'τους ιδιους;


Προσωπικα αυτο που πιστευω ειναι: :sick:
- Κατά πρώτον, φίλε μου Ράσκαλ, νομίζω πως ο σωστός τίτλος θα ήταν "εκκλησιαζόμενη οικογένεια".
- Η περίπτωση που αναφέρεσαι, μάλλον για πρώτη ύλη "γκέτου" πρόκειται, παρά για ανθρώπους που προσιδιάζουν στην έννοια της χριστιανικής εκκλησίας: συντηρητικοί, αγοροφοβικοί, δουλικοί, σχεδόν μισάνθρωποι από υπερβάλουσα φιλαυτία, έχουνε πολύ δρόμο για να προσεγγίσουν το πνεύμα του Χριστιανισμού και το "αγαπάτε τους εχθρούς ημών"!
-Συμπάσχω μαζί τους, παρά αηδιάζω. Αλλά το πνεύμα που διακατέχει τέτοιες περιπτώσεις συναθρώπων μας, είναι και για μένα, τωόντι αηδιαστικό!
-Συμπάσχω βέβαια πρωτίστως με τα παιδιά τους, κι αν ήμουν στη θέση σου και είχα περίσσευμα χρόνου, θα προσπαθούσα να συμμεριστώ την αποπνικτική τους κατάσταση, μπας και βοηθηθούν, ξανοικτούν ολίγον τι και ξεφύγουν από τη μέγγενη της γονικής τους θρησκοληψίας. Χρειάζονται βέβαια εξαιρετικά διακριτικοί και λεπτοί χειρισμοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Εγώ εδώ βλέπω δυο γονείς τραγικά υπερπροστατευτικούς και μάλλον εξαρτημένους απ' το παιδί τους. Τέτοιοι άνθρωποι υπάρχουν πολλοί, σ' όλες τις κοινωνικές ομάδες. Η θρησκεία ή οι παραδοσιακές αξίες (αν όντως σου είπαν κάτι τέτοιο) είναι απλώς η εκλογίκευση αυτής της συμπεριφοράς και όχι η αιτία της.

Η γνώμη μου είναι λίγο-πολύ η ίδια με τη δική σου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Rascal πως συμπέρανες ότι όλα αυτά που μας περιέγραψες οφείλονται στο οτι είναι Χριστιανοί; Και τι έγινε που είναι εκκλησιαζόμενη οικογένεια; Πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με την συμπεριφορά αυτή των γονιών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Βρες κάποια να τον διαφθείρει :devil::devil::devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πάντως εμένα θα μου έλεγε πολλά για έναν άνθρωπο, ο τακτικός εκκλησιασμός αλλά και πολύ απλούστερα σημάδια όπως το να κάνει το σταυρό περνώντας από μια εκκλησία. Δυστυχώς φίλε zutmazut δεν "διαφθείρονται" τέτοιοι άνθρωποι, μπορώ να σε διαβεβαιώσω εγώ γι'αυτό, να μην σου πω ότι παίζει πολλοί από αυτές τις χαμηλοβλεπούσες χρηστών ηθών να είναι πολύ διεφθαρμένες χωρίς εισαγωγικά. Είναι μεγάλη κατάρα η θρησκεία, γιατί εκπαιδεύει τον άνθρωπο να λειτουργεί και να ανέχεται τον άλλον μόνο όταν είναι σαν τον εαυτό του, μπορεί να διαλύσει σπίτια και κράτη η θρησκεία ! Να μην πω περισσότερα, αρκει ο σημερινός ουρανός να μαυρίσει την καρδιά σας, μαύρο σαν κι αυτούς τους ανθρώπους, που πενθούν και βυθίζουν και τους άλλους στο πένθος,καθόλου κόκκινο, μαύρο κατράμι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές η πίστη σε έναν Θεο δεν μπορεί να "βλάψει" αλλά οταν φτάνει στο άλλο άκρο της "υπερ-λατρειας" μπορεί να κάνει μεγάλο κακό. Οι άνθρωποι οταν δεν μπορουν να κατανοήσουν τα πραγματικά νοηματα που μπορει να προσφερει μια θρησκεια καταφευγουν να εφαρμόζουν επιφανειακα και με ζήλο κάποιες παραδοχές, ωστε να θεωρηθουν πρότυπα πίστης.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση οικογένειας που παρουσιάζει ο ρασκάλ πιστευω πως το χέρι του έχει βάλει η "υπερ-πίστη" στην θρησκεία καθώς και ένα άκρως στενοκέφαλο περιβάλλον. Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις παιδιών είναι δύσκολο να γίνει κάτι καθώς οταν έχεις 20 χρόνια πλυση εγκεφάλου να υφίσταται το κακό έχει φτάσει κάτω από τις ρίζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εγώ έχω δει και την ακριβώς αντίθετη αντιμετώπιση, δηλ. η πίστη στην προστασία/ μέριμνα του Θεού να αφήνει ελευθερίες που άλλοι δεν δίνουν στα παιδιά τους λόγω φόβου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι οικογενειες της εκκλησιας -αυστηρες παραγουν τις περισσοτερες ξεκωλες γυναικες ή τρομοκρατες:P και γενικα υπεραντιδραστικους ανδρες.
η μεριλιν μονροε και παρα πολλες αλλες παρομοιες ειχαν υπεραυστηρες εκκλησιαζομενες οικογενειες..
οπως και η πολυ αυστηρες της παραδοσης στην κρητη ή Κυπρο πχ ..η μεγαλυτερη παραγωγη ξεκώλων:P
ειναι απο τετοιες οικογενειες(πολλες φορες παπαδων,στρατιτωτικων κλπ..

η υπεραυστηροτητα βγαζει τα απεναντι ακρα στο τελος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Πάντως εμένα θα μου έλεγε πολλά για έναν άνθρωπο, ο τακτικός εκκλησιασμός αλλά και πολύ απλούστερα σημάδια όπως το να κάνει το σταυρό περνώντας από μια εκκλησία. Δυστυχώς φίλε zutmazut δεν "διαφθείρονται" τέτοιοι άνθρωποι, μπορώ να σε διαβεβαιώσω εγώ γι'αυτό, να μην σου πω ότι παίζει πολλοί από αυτές τις χαμηλοβλεπούσες χρηστών ηθών να είναι πολύ διεφθαρμένες χωρίς εισαγωγικά. Είναι μεγάλη κατάρα η θρησκεία, γιατί εκπαιδεύει τον άνθρωπο να λειτουργεί και να ανέχεται τον άλλον μόνο όταν είναι σαν τον εαυτό του, μπορεί να διαλύσει σπίτια και κράτη η θρησκεία ! Να μην πω περισσότερα, αρκει ο σημερινός ουρανός να μαυρίσει την καρδιά σας, μαύρο σαν κι αυτούς τους ανθρώπους, που πενθούν και βυθίζουν και τους άλλους στο πένθος,καθόλου κόκκινο, μαύρο κατράμι !


και γω κανω το σταυρο μου οποτε περναω απο μια εκκλησια. χιλια συγνωμη δε μπορουσα να φανταστω οτι θα προκαλουσε τοσο κακο:confused:(?!)
το οτι κανω το σταυρο και το οτι τελευται καποια κυριακατικα πρωινα παω στην εκκλησια στη λειτουργια ή το οτι περνωντας απο το μικρο εκκλησακι εκει στη γειτονια μου μπαινω και αναβω κερακι και φιλαω δυο εικονες με κανει χαμηλοβλεπουσα??ή χαμηλων ηθων?:confused:


η θρησκεια δεν ειναι καθολου μεγαλη καταρα. κανεις δε σε εξαναγκασε να πιστευεις ουτε στο χριτο,ουτε στο βουδα, ουτε στον αλαχ ουτε πουθενα. δε κοιταμε γυρω μας τα πραγματικα πτοβληματα. ο χριστιανισμος ειναι η θρησκεια της αγαπης. διδασκει την αγαπη στο συνανθρωπο, την ειρηνη. δε μπορω να φανταστω για πιο λογο θα ηταν καταρα. πραγματικα απογοητευομαι που διαβαζω τετοια πραγματα απο μεγαλους ανθρωπους.
δεχομαι το να μην πιστευει καποιος ανθρωπος, ωστοσο δε δεχομαι απο κανεναν να προσβαλλει τη θρησκεια μου και τα πιστευω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
οι οικογενειες της εκκλησιας -αυστηρες παραγουν τις περισσοτερες ξεκωλες γυναικες ή τρομοκρατες:P και γενικα υπεραντιδραστικους ανδρες.
η μεριλιν μονροε και παρα πολλες αλλες παρομοιες ειχαν υπεραυστηρες εκκλησιαζομενες οικογενειες..
οπως και η πολυ αυστηρες της παραδοσης στην κρητη ή Κυπρο πχ ..η μεγαλυτερη παραγωγη ξεκώλων:P
ειναι απο τετοιες οικογενειες(πολλες φορες παπαδων,στρατιτωτικων κλπ..

η υπεραυστηροτητα βγαζει τα απεναντι ακρα στο τελος..

Αν την έχει στο αίμα της την πουτ@νιά απο όποια οικογένεια και αν είναι, αργά η γρήγορα τα ίδια αποτελέσματα θα χει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
και γω κανω το σταυρο μου οποτε περναω απο μια εκκλησια. χιλια συγνωμη δε μπορουσα να φανταστω οτι θα προκαλουσε τοσο κακο:confused:(?!)
το οτι κανω το σταυρο και το οτι τελευται καποια κυριακατικα πρωινα παω στην εκκλησια στη λειτουργια ή το οτι περνωντας απο το μικρο εκκλησακι εκει στη γειτονια μου μπαινω και αναβω κερακι και φιλαω δυο εικονες με κανει χαμηλοβλεπουσα??ή χαμηλων ηθων?:confused:

Και εσύ χρειάζεσαι λίγη διαφθορά...:devil::crazy::ropalo:
Μην το αμελείς :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν την έχει στο αίμα της την πουτ@νιά απο όποια οικογένεια και αν είναι, αργά η γρήγορα τα ίδια αποτελέσματα θα χει.
οταν πατας πολυ ενα ελατηριο .μπορει να παει στην αλλη πλευρα οταν το αφησεις..

το εχω παρατηρησει ...η μεγαλυτερες ξεκωλες θα ειναι συχνα απο πολυ αυστηρες οικογενειες..
το ξερετε το ανεκδοτο..πώς θα γλυτωνε η ελλαδα απο την τρομοκρατια?Αν μαθαινε ο παπατριανταφυλλος την αντισυλληψη..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν την έχει στο αίμα της την πουτ@νιά απο όποια οικογένεια και αν είναι, αργά η γρήγορα τα ίδια αποτελέσματα θα χει.

:hehe::hehe::hehe:...βρε φιλενάδα, βρέθηκε και το γονίδιο της ...Εύας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
:hehe::hehe::hehe:...βρε φιλενάδα, βρέθηκε και το γονίδιο της ...Εύας;

:shifty: Κάνω μια προσπάθεια να το χαρτογραφήσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
οι οικογενειες της εκκλησιας -αυστηρες παραγουν τις περισσοτερες ξεκωλες γυναικες ή τρομοκρατες:P και γενικα υπεραντιδραστικους ανδρες.
η μεριλιν μονροε και παρα πολλες αλλες παρομοιες ειχαν υπεραυστηρες εκκλησιαζομενες οικογενειες..
οπως και η πολυ αυστηρες της παραδοσης στην κρητη ή Κυπρο πχ ..η μεγαλυτερη παραγωγη ξεκώλων:P
ειναι απο τετοιες οικογενειες(πολλες φορες παπαδων,στρατιτωτικων κλπ..

η υπεραυστηροτητα βγαζει τα απεναντι ακρα στο τελος..

οταν πατας πολυ ενα ελατηριο .μπορει να παει στην αλλη πλευρα οταν το αφησεις..

το εχω παρατηρησει ...η μεγαλυτερες ξεκωλες θα ειναι συχνα απο πολυ αυστηρες οικογενειες..
το ξερετε το ανεκδοτο..πώς θα γλυτωνε η ελλαδα απο την τρομοκρατια?Αν μαθαινε ο παπατριανταφυλλος την αντισυλληψη..:P

Άγγελε συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά το ότι δεν κάνει καλό στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών η υπερβολική αυστηρότητα, καθώς επίσης και η υπερβολική ελευθερία! Το συμπέρασμα όμως στο οποίο καταλήγεις, ότι δηλαδή είναι δεδομένο πως κάθε οικογένεια που εκκλησιάζεται θα είναι οπωσδήποτε αυστηρή και γι'αυτό οπωσδήποτε θα βγάλει παιδιά καταπιεσμένα ή υπερβολικά ξεπεταγμένα είναι εντελώς αυθαίρετο!

Εγώ έχω γνωρίσει πάρα πολλές οικογένειες αυστηρές που έχουν καταστρέψει τα παιδιά τους και δεν έχουν ουδεμία σχέση με την εκκλησία όπως επίσης ακόμα περισσότερες οικογένειες εντός εκκλησίας με σωστά μεγαλωμένα παιδιά! Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι πρέπει να σταματήσουν κάποια στιγμή αυτού του είδους οι γενικεύσεις!

Η ανατροφή των παιδιών εξαρτάται από τους γονείς και όταν οι γονείς αυτοί είναι στην εκκλησία και ακολουθούν πραγματικά την διδασκαλία της τόσο στις ζωές τους, όσο και στο μεγάλωμα των παιδιών, τότε τα παιδιά θα βγουν απολύτως φυσιολογικά...

Βεβαίως όπως τόνισα και στην αρχή η υπερβολή οδηγεί στην καταστροφή με μαθηματική ακρίβεια! Όταν, λοιπόν, ορισμένοι γονείς χρησιμοποιούν την "πίστη" τους ως μέσο να καλύψουν δικές τους ανασφάλειες ή να δικαιολογήσουν δικές τους λανθασμένες συμπεριφορές, τότε προφανώς αυτοί είναι χριστιανοί μόνο στο όνομα και μόνο για τη φιγούρα! Όταν λοιπόν θέλουμε να κρίνουμε τις "οικογένειες της εκκλησίας", μάλλον πρέπει να την κρίνουμε με βάση τη διδασκαλία της στο συγκεκριμένο θέμα κι όχι με βάση κάποια παραδείγματα τέτοιων οικογενειών που φέρουν την ταμπέλα των εκκλησιαζόμενων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Άγγελε συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά το ότι δεν κάνει καλό στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών η υπερβολική αυστηρότητα, καθώς επίσης και η υπερβολική ελευθερία!

Γιατί; :worry::worry: If it's worth doing, it's worth overdoing :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το συμπέρασμα όμως στο οποίο καταλήγεις, ότι δηλαδή είναι δεδομένο πως κάθε οικογένεια που εκκλησιάζεται θα είναι οπωσδήποτε αυστηρή και γι'αυτό οπωσδήποτε θα βγάλει παιδιά καταπιεσμένα ή υπερβολικά ξεπεταγμένα είναι εντελώς αυθαίρετο!

οχι ,δεν λεω αυτο..με παρεξηγησες..
εγω λεω για τις υπερβολικα αυστηρες ή τις υπερβολικα θρησκευομενες φανατικα κλπ..
όπως και για τις υπερβολικα 'ελευθερες"..

μιλαω για τα ακρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
οπως και η πολυ αυστηρες της παραδοσης στην κρητη ή Κυπρο πχ ..η μεγαλυτερη παραγωγη ξεκώλων:P
ειναι απο τετοιες οικογενειες(πολλες φορες παπαδων,στρατιτωτικων κλπ..

να προσεχουμε τι λεμε. μην το παρουμε τοπικα το θεμα γιατι θα εχουμε προβλημα οπως και το τι δουλεια κανει ο πατερας. το πως μεγαλωνει κανεις τα παιδια του ειναι εντελως προσωπικο θεμα και οχι τοπικο ή δουλειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top