Κοτόπουλο γλυκόξινο

смертной пилюле

Νεοφερμένος

Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.



^^ την είδα φάκινγκ ράμσεϋ.


Μια φανταστική συνταγή
από το orexhnaxeis.

Το μαγείρεψα χθες
κι έγινε η νέα λατρεία.

τα πλεονεκτήματα άφθονα:

1. φτιάχνεται με χαρακτηριστική ευκολία από τον καθένα.
2. ο,τι πρέπει για φοιτητές, εργένηδες και βιαστικές νοικοκυρές.
3. τα υλικά, ελάχιστα:
α. δύο φιλέτα στήθος κοτόπουλου
β. μία σάλτσα UNCLE BEN (με λαχανικά)
γ. μία ή δύο πιπεριές ό,τι χρώμα θέλουμε (εγώ έβαλα μια κόκκινη)
δ. αλατοπίπερο + ελαιόλαδο
(εγώ έβαλα και κομμένα φρέσκα μανιτάρια σαμπινιόν)
ε. τηγανητές πατάτες ή ρύζι για συνοδευτικό
4. ακολουθείς κατα γράμμα τα βήματα της συνταγής,
η επιτυχία είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ. :P

ΕΔΩ η συνταγή.



^^ έλα να τα ακονίζουμε


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,858 μηνύματα.



1. φτιάχνεται με χαρακτηριστική ευκολία από τον καθένα.
2. ο,τι πρέπει για φοιτητές, εργένηδες και βιαστικές νοικοκυρές.



^^ έλα να τα ακονίζουμε



Καλέ μου смертной пилюле....

Όντας μόνος στο σπίτι, δοκίμασα κι εγώ τη συνταγή σου αφού πρώτα εξόρμισα στο Sklaveniti για τις απαραίτητες προμήθειες. :)

Η γαστρονομία - όπως και ο έρωτας :inlove: - είναι τέχνη και η τέχνη κρίνεται στη λεπτομέρεια. Δεν μπορούμε να απλουστεύουμε τα πράγματα χάριν ευκολίας. Βασική αρχή: τίποτα δεν είναι εύκολο για το ευ ζειν (εκτός αν είσαι βλάκας).

Λεπτομέρεια 1
: Όταν ρίχνεις νερό για να ασπρίσει, πόσο ρίχνεις; Εγώ έριξα παραπάνω και όταν έβαλα μετά το ελαιόλαδο συνειδητοποίησα ότι δεν τσιγαρίζεται σωστά. Έχυσα :slourp: λοιπόν το νερουλιασμένο λάδι απ΄ το τηγάνι, έβαλα ξανά λαδάκι και το τσιγαρίστηκε μια χαρά. :D

Λεπτομέρεια 2: Τι κοτόπουλο; Νωπό ή κατεψυγμένο; Αν είσαι μαζί με την γκόμενα, πάρε καλύτερα νωπό γιατί κόβεται ευκολότερα. Αν όμως είσαι μόνος και δεν θες να γίνεις τετράπαχος, θα πρέπει να προμηθευτείς κατεψυγμένο που διατηρείται περισσότερο. Δεν είναι ανάγκη να βάλεις και τις τρεις κομματάρες που έχει το κεσεδάκι. Δύο είναι υπερ των δέων. :whistle: Ναι αλλά μετά πως θα το κόψεις σε φετάκια; :hmm:

Σιγά μην το βγάλω απ' το πρωί να ξεπαγώσει (θέλω ένταση την θέλω τώρα αμέσως :P), το έβαλα λίγο στο τηγάνι να πάρει μια φουρνιά και άρχισα να το τεμαχίζω επί τόπου. :weak: Τα κατάφερα αλλά είμαι σίγουρος πως η αδερφή μου π.χ. που δεν τα πάει καλά με τα μαχαίρια, αν το επιχειρούσε, θα εκσφενδονίζονταν οι κοτοπουλιές μέχρι τις γάτες στον κήπο! :hehe:

Λεπτομέρεια 3: Ωραία το έφτιαξα, έδεσε η σαλτσούλα (είναι εύκολο να το καταλάβεις), το έβαλα σε ένα βαθύ πιάτο και άρχισα να τσιμπολογάω :redface: μέχρι να ετοιμαστεί το συνοδευτικό. Η γεύση μου φαινότανε σαν φρούτο. Μήπως έβαλα παραπάνω γλυκόξινη; :worry: Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν τρώω κάθε μέρα τέτοιες γεύσεις, το σκέπασα καλά - καλά :redface:. Ένα λάθος εδώ ήταν ότι φοβήθηκα να βάλω αρκετό αλατοπίπερο με αποτέλεσμα η γλυκόξινη γεύση να σκεπάζει τις υπόλοιπες. Ήταν όμως μόνο αυτό το λάθος; Πως θα το σώσω τώρα; :/:

Λεπτομέρεια 4: Το συνοδευτικό! Γιατί το υποτιμούμε, αφού στο τέλος όλα θα ανακατευθούν στην κοιλιά μας. :rolleyes: Είχα δει στις φωτό ότι τα κοτοπουλάκια ήταν σαν κυβάκια, γι' αυτό επέλεξα τις πρωτηγανισμένες πατάτες McCain Bravas που μοιάζουν στο σχήμα (ακανόνιστα κυβάκια). Εβαλα λίγο ελαιόλαδο στο τηγάνι (λιγουλάκι) και τις τσιγάρισα μέχρι να ροδίσουν. Μετά μου ήρθε μια διαστραμμένη ιδέα! :shifty: Ξαναρίχνω το μπολ με το γλυκόξινο κοτόπουλο στο τηγάνι! χιχι... :angel: Τα ανακατεύω όλα, χύμα στο κύμα και βουαλά....

Η γλυκόξινη γεύση ισορρόπησε με την αμυλώδη και το αποτέλεσμα ήταν turbo duracel! 8)

Λεπτομέρεια 5: Το καλό κρασί! :smoke::upside:

Λεπτομέρεια 6: Άλλος να πλύνει τα πιάτα! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γιατί έχω την εντύπωση ότι αν το επιχειρήσω η γλυκόξινη θα μου βγει ξινή; :>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Γιατί έχω την εντύπωση ότι αν το επιχειρήσω η γλυκόξινη θα μου βγει ξινή; :>
Ενώ θα ήθελες να βγει γλυκιά;;;;

Με τη συνταγή πάντως (επειδή την έχω φτιάξει κι εγώ με μια μικρή παραλλαγή)...γλυκόξινη είναι η σαλτσα που προκύπτει.....
Και είναι καλύτερα σε κομματάκια το κοτόπουλο για να γεμίζει όλο το κομμάτι του κρέατος με τη σαλτσα σαν κυβάκι... αν είναι ολοκληρο το κοτόπουλο θα ειναι απλά σαν σαλτσα από πάνω.....
Αυτή τη συνταγή μπορεί κανείς να την κάνει και με χοιρινό....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ενώ θα ήθελες να βγει γλυκιά;;;;

Με τη συνταγή πάντως (επειδή την έχω φτιάξει κι εγώ με μια μικρή παραλλαγή)...γλυκόξινη είναι η σαλτσα που προκύπτει.....
Και είναι καλύτερα σε κομματάκια το κοτόπουλο για να γεμίζει όλο το κομμάτι του κρέατος με τη σαλτσα σαν κυβάκι... αν είναι ολοκληρο το κοτόπουλο θα ειναι απλά σαν σαλτσα από πάνω.....
Αυτή τη συνταγή μπορεί κανείς να την κάνει και με χοιρινό....;)

Εγώ με το ζόρι κάνω μια μακαρονάδα!Νομίζω δεν είμαι ο κατάλληλος για τέτοια κόλπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τόσο γρηγορα ψήνεται το κοτόπουλο? Και δεν είναι σκληρό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πάντως εγώ που έχω μια ασχετίλα στη μαγειρική αφενός:/: κ πολύ γουστάρω κοτόπουλο κ ειδικά γλυκόξυνο - στυλ κινέζικο αφετέρου λέω να τη δοκιμάσω αφού είναι απλή! Έτσι κ αλλιώς μόνο στα απλά τα καταφέρνω! Απάλευτο πράγμα η μαγειρική!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τη γλυκόξινη σάλτσα, πέρα από το έτοιμο, πώς τη φτιάχνουμε; Ή έχει πολλές παραλλαγές; Είναι δύσκολη; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

смертной пилюле

Νεοφερμένος

Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Όταν ρίχνεις νερό για να ασπρίσει, πόσο ρίχνεις;

μια κούπα, και περιμένεις να το "πιει".
Έπρεπε να δυναμώσεις τη φωτιά (αφού έκρινες ότι έβαλες πολύ νερό)
μέχρι να στεγνώσει και κατόπιν να βάλεις το λαδάκι.
Ο λόγος που γίνεται αυτό (δηλ πρώτα το νερό κι ύστερα το τσιγάρισμα
στο λάδι) είναι για να παραμείνουν ζουμερές οι κοτομπουκιές και μαλακές,
και κατόπιν να τσιγαριστούν.
Αν βάλεις πρώτα το λάδι κι ύστερα το νερό,
θα στεγνώσει (είναι που είναι στεγνό το στήθος)
και θα είναι πιο στυφό.


Τι κοτόπουλο; Νωπό ή κατεψυγμένο;

φρέσκο καλύτερα γιατί κόβεται με ένα ψαλίδι (κουζίνας)
πανεύκολα.
Προφανώς το κατεψυγμένο θέλει
απόψυξη εκτός και είσαι χειριστής πριονοκορδέλας. :P
Η απόψυξη καλό είναι να γίνεται μέσα σε ένα μπωλ
με χλιαρό νερό και βουτώντας τα κατεψυγμένα φιλέτα
καλά μέσα.
Σε 1-2 ωρίτσες, θα είναι διαχειρίσιμο,
ειδάλλως το ξεπαγώνεις από την προηγούμενη
(ακόμα καλύτερα).



το έβαλα λίγο στο τηγάνι να πάρει μια φουρνιά και άρχισα να το τεμαχίζω επί τόπου.

ρε συ, ταλαιπωρήθηκες. :(
Χώρια που η μέθοδος να αποψυχθεί σε φούρνο
για να μπορέσεις να το κόψεις, είναι χρονοβόρα και ανορθόδοξη.
Χάνεις υγρά, άρα και γεύση. :/:

Τα κατάφερα αλλά είμαι σίγουρος πως η αδερφή μου π.χ. που δεν τα πάει καλά με τα μαχαίρια,
αν το επιχειρούσε, θα εκσφενδονίζονταν οι κοτοπουλιές μέχρι τις γάτες στον κήπο!




Η γεύση μου φαινότανε σαν φρούτο. Μήπως έβαλα παραπάνω γλυκόξινη;


ίσως λόγω του ανανά
(μήπως αγόρασες τη συσκευασία με έξτρα ανανά?
έχει δύο με λαχανικά ο Uncle Ben, μια "γλυκόξινη", και μια με εξτρα ανανά)
Εγώ για κάπου 20 κομμάτια έβαλα το μισό βαζάκι, δηλ 250 γρ.,
αν έκανες για 2 άτομα και έβαλες ολόκληρο βαζάκι, τότε έβαλες πολύ, νομίζω.
Αντιγράφω συστατικά σάλτσας:
τομάτες (17%)
ζάχαρη, κρεμμύδια, ανανάς (6%)
ξύδι, καρότα (5%)
άμυλο καλαμποκιού,
κόκκινες πιπεριές (3%)
σέλινο, πράσινες πιπεριές (3%)
βλαστοί μπαμπού (2%)
χυμός φυτού tamarind,
αλάτι, εκχύλισμα πάπρικας,
καρυκεύματα.


επέλεξα τις πρωτηγανισμένες πατάτες McCain Bravas που μοιάζουν στο σχήμα

με φρέσκες τηγνητές πατάτες,
είναι άλλη φάση. :redface:


Το καλό κρασί

ένα μοσχάτο ή το φθηνό το κόκκινο
του ΑΒ σε γυάλινο είναι ό,τι πρέπει.


Ενώ θα ήθελες να βγει γλυκιά;

όσοι θέλουν πιο έντονη γλύκα,
κανείς δε τους εμποδίζει στη φάση που ρίχνουν
την κοτοπουλάδα μέσα, να προσθέσουν μια κουταλιά του γλυκού,
καφέ ζάχαρη (ώστε να διαλυθεί) για να βοηθήσουν
τη γλύκα του καρότου και του κρεμμυδιού της σάλτσας
να "αναπτερωθεί". :D

Καλά τα λες VVV, και με χοιρινό γίνεται,
σπάλα δίχως κόκαλο (μιαμ).



Τόσο γρηγορα ψήνεται το κοτόπουλο? Και δεν είναι σκληρό?

ναι πάρα πολύ γρήγορα δεδομένου ότι
το νωπό φιλέτο κοτόπουλου είναι πάρα πολύ τρυφερό και πενταμάλακο
κι επίσης είναι τόσο μικρά τα κομμάτια
που βράζει σε ελάχιστο χρόνο.
Μην ξεχνάς ότι ΚΑΙ το βράζεις ΚΑΙ το τσιγαρίζεις
και είναι tini mini. :redface:


Τη γλυκόξινη σάλτσα, πέρα από το έτοιμο, πώς τη φτιάχνουμε; Ή έχει πολλές παραλλαγές; Είναι δύσκολη; :worry:


κόβεις 2 καρότα, 1 κρεμμύδι, 1 κόκκινη και μια 1 πράσινη πιπεριά,
τα τσιγαρίζεις σε λάδι,
βάζεις και μερικά μικρά κομμάτια ανανά από κομπόστα,
λίγο σέλινο, σβήνεις με ξύδι, προσθέτεις ζάχαρη, 1 κ.σ. ΓΛΥΚΕΙΑ πάπρικα
και αποφλοιωμένα τοματάκια, μισή κούπα νερό
βράζεις για καμιά ωρίτσα σε χαμηλή φωτιά
(με κλεισμένο καπάκι), αλατοπίπερο
και

βουαλά.
:)

(θες 2 ώρες, εγώ βαριέμαι)



yperoxi, να τη φτιάξεις, είναι υπέροχη




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τόσο γρηγορα ψήνεται το κοτόπουλο? Και δεν είναι σκληρό?

Το κοτόπουλο όσο πιο πολύ το λιβανίζεις (ψήνεις) τόσο πιο σκληρό γίνεται, ειδικά όταν μαγειρεύεται με αυτόν τον τρόπο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μην μ τα βλεπω αυτα και πειναω :P

θα το κανω καποια στιγμη :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
κόβεις 2 καρότα, 1 κρεμμύδι, 1 κόκκινη και μια 1 πράσινη πιπεριά,
τα τσιγαρίζεις σε λάδι,
βάζεις και μερικά μικρά κομμάτια ανανά από κομπόστα,
λίγο σέλινο, σβήνεις με ξύδι, προσθέτεις ζάχαρη, 1 κ.σ. ΓΛΥΚΕΙΑ πάπρικα
και αποφλοιωμένα τοματάκια, μισή κούπα νερό
βράζεις για καμιά ωρίτσα σε χαμηλή φωτιά
(με κλεισμένο καπάκι), αλατοπίπερο
και

βουαλά.
:)

(θες 2 ώρες, εγώ βαριέμαι)​
Ααα γι' αυτό όλοι χρησιμοποιούν το έτοιμο καλε.
Εκτός από ώρα θέλει και πολλά υλικά.
Νόμιζα ότι το μέλι και το μπαλσάμικο θα ήταν αρκετά.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top