Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,316 μηνύματα.
ον είχα. Και ακόμα ταλαιπωρουμαι γιατί μόλις σταματησα το χαπι, ξανανεβηκε. Μου είπαν ότι έτσι συμβαίνει, απαξ και ανέβει, πρέπει να παιρνεις το χαπι μια ζωή. 2ον γυμναζομαι από πολύ μικρή, γι,αυτό είπα ότι μάλλον είναι στον οργανισμό μου. Φαντασου ότι έκανα εξετάσεις κι επειδή είχε ξανανέβει (λόγω χαπιου), ο γιατρός μου είπε να κοψω τα λιπαρά! Και ήμουν σε φάση "μα μα δεν γίνεται πιο υγιεινα"

περιεργο γιατι οσα περιγραφεις ταιριαζουν ελαχιστα με την κλινικη εικονα της κληρονομικης χοληστερινης. Σιγουρα ενας γιατρος δεν θα ελεγε "κοψε τα λιπαρα" σε ενα ανθρωπο 29 ετων. Τι χαπι παιρνεις?

Εγώ πάντοτε είχα τον φόβο μην πάθω οστεοπόρωση. Γι' αυτό πάντοτε φρόντιζα να καλύπτω τις ανάγκες μου σε ασβέστιο.

Η γυμναστικη ειναι πολυ καλυτερη προληψη. Βαρη -> αυξημενη οστικη μαζα -> οχι οστεοποροση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η γυμναστικη ειναι πολυ καλυτερη προληψη. Βαρη -> αυξημενη οστικη μαζα -> οχι οστεοποροση.

Σ' ευχαριστώ, ευτυχώς γυμνάζομαι αρκετά. Κάνω (στο σπίτι μου) βαράκια, μονόζυγο, στέπερ, στατικό ποδήλατο και περπατάω. Παρέλειψα να πω ότι φοβάμαι την οστεοπόρωση, επειδή πίνω πολλούς καφέδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
περιεργο γιατι οσα περιγραφεις ταιριαζουν ελαχιστα με την κλινικη εικονα της κληρονομικης χοληστερινης. Σιγουρα ενας γιατρος δεν θα ελεγε "κοψε τα λιπαρα" σε ενα ανθρωπο 29 ετων. Τι χαπι παιρνεις;
Μου το είπε και έγινα έξαλλη. Simvastatin norma. (Υπόψιν ότι επαιρνα άλλα στην αρχή, δεν θυμάμαι πως λέγονταν τα προηγούμενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Πολυ εντονα στη σημερινη εποχη παρατηρειται η ταση της χορτοφαγιας και της αυστηρης χορτοφαγιας. Η χορτοφαγία όπως γνωρίζουν οι περισσότεροι, αλλά και όπως προκύπτει από την ονομασία της, είναι η μορφή διατροφής που αποκλείει την κατανάλωση κρέατος, πουλερικών, ψαριών και θαλασσινών. Ωστόσο όσοι ακολουθούν αυτή τη διατροφή μοιράζονται ανάμεσα σε δύο στρατόπεδα, στους χορτοφάγους (vegetarians) και στους αυστηρούς χορτοφάγους (vegans).Μπορεί οι vegetarians να αποκλείουν από τη διατροφή τους το κρέας ή τα ψάρια, αλλά συνήθως καταναλώνουν γαλακτοκομικά προϊόντα και κάποιοι ακόμη και αυγά. Από την άλλη πλευρά, οι vegans δεν τρώνε κανένα ζωικό προϊόν, όπως γαλακτοκομικά προϊόντα και αυγά, αλλά ούτε και προϊόντα που προέρχονται από την εργασία των ζώων, όπως το μέλι. Ποια ειναι ομως η δικη σας αποψη για την χορτοφαγια , τους vegetarian κ τους vegan; Θα δοκιμαζατε ποτε αυτη τη μεθοδο διατροφής; Νομιζετε οτι η χορτοφαγια εχει οφέλη στην υγεία ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το βελτιστο είναι να τρωει κανείς από όλα όσα είναι προορισμένα να τρωει.

Μεσογειακή διατροφή: λαχανικά, φρούτα, ελαιολαδο, υδατάνθρακες (ολικής ιδανικά), μέλι, ξηρούς καρπούς, κι ανεβαινοντας ψάρι, ζωικό βούτυρο, γαλα τυρί γιαουρτι, κοτόπουλο και κόκκινο κρεας.

Ειμαστε φτιαγμένοι να καταναλώνουμε ΚΑΙ αυτό.

Βλακεια είναι να θρεφεσαι με fast food, βλακεια ειναι και μα εισαι vegan και να είσαι με συμπληρώματα που κανονικά δε θα πρεπε να παιρνεις.

Δε συμφωνώ με το πως χειριζομαστε τα ζωα, αλλα η λύση θα ήταν να πιεζαμε ως καταναλωτες για λιγοτερο, καλυτερο, ακριβοτερο κρεας, και καλυτερες συνθηκες για τα ζωα.

Η χορτοφαγια ετσι απλα ουτε τα ζωα θα βοηθουσε, ουτε το περιβαλλον, ούτε τον ανθρωπο.

Και γενικά υπάρχουν πολλοί μύθοι.

Κατι δεν είναι σώνει και ντε καλύτερο, με μια ταμπέλα ORGANIC.

Κατι δεν είναι χειρότερο μονο με μια ταμπέλα GMO.

Κατι δεν είναι καλύτερο απλά επειδή είναι φυτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Λοιπόν προσωπικά είμαι παμφάγος, δηλαδή τρώω σχεδόν τα πάντα. Φυσικά υπάρχουν τροφές που δε μου αρέσουν (πχ τα περισσότερα θαλασσινά και τα εντόσθια ζώων) αλλά αναλόγως τη διάθεση μπορώ να φάω από 1-2 χορταστικές μπριζόλες μέχρι μια μίξη από καρότα, μπρόκολο και κουνουπίδι και να τα ευχαριστηθώ εξίσου.
Πιστεύω ότι δεν είναι καλό να είναι κανείς ακραίος, ούτε δηλαδή να τρώει συνέχεια κρέας, ούτε μόνο λαχανικά. Για παράδειγμα οι πολλές πράσινες τροφές φουσκώνουν, κάποιοι με προβλήματα στο στομάχι ή τη χολή, πρέπει να τις αποφεύγουν κλπ. Πολλές φορές έχω φάει και υποκατάστατα, όπως κιμά από σόγια, γάλα από σόγια και άλλα υποκατάστατα, μακαρόνια ολικής άλεσης κλπ και μου άρεσαν. Δε με ενοχλεί το να είναι κανείς χορτοφάγος, είναι απολύτως σεβαστό αλλά θεωρώ ακραίο να είναι κανείς vegan ή ωμοφάγος. Οι αγελάδες δε θα πάθουν τίποτα από το άρμεγμα ή οι κότες αν φάμε τα αβγά τους, αν δε τα φάμε θα πάνε απλώς χαμένα.
Και όπως σωστά είπε κάποιος δε σημαίνει πως ό,τι φυτικό είναι καλό και ό,τι ζωικό επιβλαβές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Όταν ήμουν μικρή ήμουν μίζερη στο φαγητό το ένα μου βρομούσε το άλλο μου ξίνιζε :P και συνεχίστηκε αρκετά μεγάλη αυτό.

Τον τελευταίο ένα χρόνο αρχίζω και τα τρώω όλα, (μερικά δεν τρώω) αλλά προτιμώ μεζεδάκια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι και να λέτε εμένα με πονάει η ψυχούλα μου να βλέπω ένα ζωο να σφάζεται για να μπει απλά ένα μεσημέρι στο τραπέζι μου.Τώρα αν μπορώ χωρίς κρέας είναι άλλη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Ότι και να λέτε εμένα με πονάει η ψυχούλα μου να βλέπω ένα ζωο να σφάζεται για να μπει απλά ένα μεσημέρι στο τραπέζι μου.Τώρα αν μπορώ χωρίς κρέας είναι άλλη συζήτηση.

Κοίτα να σου πω, αν και όπως είπα είμαι παμφάγος, είναι αδύνατον να φάω ζώο που το έχουν σφάξει μπροστά μου ή που τέλος πάντων το "γνώριζα"...
Όταν ήμουν μικρός μέναμε σε ένα σπίτι με μεγάλη αυλή. Ο πατέρας μου είχε κατά καιρούς διάφορα ζώα. Το πρώτο παιδικό τραύμα μου δημιουργήθηκε με την "Μπιρμπίλω" μια κατσίκα που είχαμε. Έξι χρονών παιδί και γέμιζα το μπιμπερό με γάλα και την τάιζα από μικρή κατσικούλα...Μέχρι που μια μέρα πάει η Μπιρμπίλω, έγινε ψητή στο φούρνο.. :cry_x: :cry_x: Μου πήρε ένα χρόνο να την ξεπεράσω, όποτε τη σκεφτόμουν έβαζα τα κλάματα..
Μετά είχαμε κουνελάκια... Αυτά γεννούν και πολύ... Τα έπαιρνα αγκαλίτσα και τα έβρισκα πολύ χαριτωμένα... Μέχρι που ο πατέρας μου άρπαζε ένα από τα αυτιά...και...το έστελνε στον άλλο κόσμο και από εκεί στην κατσαρόλα.. Από τότε δεν ξανάβαλα ποτέ στο στόμα μου κουνέλι, ούτε και τώρα τρώω...
Κοτόπουλο τρώω αλλά ποτέ αυτά που είχαμε στο σπίτι....
Ουφ..πρέπει να έχω πολλά παιδικά τραύματα τελικά.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Προσωπικα τρωω τα πάντα.. Και κρεας αρκει να μην εχει λιπος γιατι το σιχαινομαι μεχρι αηδιας..Εχει τυχει να φαω κομματι κρεατος με λιπος και να κανω εμετο.. Αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.. Προσωπικα πιστευω οτι ο ανθρωπινος οργανισμος χρειαζεται απο ολες τις τροφες ετσι ωστε να λειτουργησει σωστα... Το να μη τρως συχνα κρεας το καταλαβαινω και ειναι και μαλιστα καλο και να για την υγεια να τρως κρεας σε αραια χρονικα διαστηματα.. Και το να μη τρως καθολου κρεας ως ενα βαθμο δεκτο... Αρκει βεβαια να τρως πχ γαλακτοκομικα ή θαλασσινα.. Αν τρως ζωικα προιοντα αλλα οχι τα ζωα τα ιδια γουστο και καπελο σου ειναι..Και εμενα μου φαινεται οκ... Αλλα το να μη τρως τιποτα ζωικο ειναι υπερβολικο και δεν πιστευω οτι ωφελει πραγματικα την υγεια.. Και τα προιοντα που εβγαλαν στις ΗΠΑ ''for vegans'' εχουν φαει σιγουρα περισσοτερα συντηρητικα και απ τη μουρη της Καρντασιαν... Vegetarian ας εισαι ομως vegan ειναι υπερβολη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NORVIGOS

Νεοφερμένος

Ο NORVIGOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δεν έχω διαβάσει όλα τα προγούμενα σχόλια,αλλα θα πώ ,νομίζω κάτι χρήσιμο....: σήμερα...για να τρως καλά πρέπει να γνωρίζεις και να διαβάζεις.Δεν αρκεί να παραγγέλνεις.Είτε είναι κρέας είτε όχι.Γενικότερα όμως θεωρώ ότι σήμερα όλες οι συζητήσεις ξεκινάν με δεδομένο ότι ο κόσμος είναι ''χορτάτος''και ψάχνει το επόμενο βήμα που θα έχει και την ποιότητα....
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όταν ήμουν μικρός μέναμε σε ένα σπίτι με μεγάλη αυλή. Ο πατέρας μου είχε κατά καιρούς διάφορα ζώα. Το πρώτο παιδικό τραύμα μου δημιουργήθηκε με την "Μπιρμπίλω" μια κατσίκα που είχαμε. Έξι χρονών παιδί και γέμιζα το μπιμπερό με γάλα και την τάιζα από μικρή κατσικούλα...Μέχρι που μια μέρα πάει η Μπιρμπίλω, έγινε ψητή στο φούρνο.. :cry_x: :cry_x: Μου πήρε ένα χρόνο να την ξεπεράσω, όποτε τη σκεφτόμουν έβαζα τα κλάματα..
Παλιό μήνυμα αλλά πρέπει να πω και γω τα δικά μου. :hehe:
Με είχε πάρει η γιαγιά μου όταν ήμουν μικρή μία πάπια (πολύ κιουτ) που τριγυρνούσε μέσα στο σπίτι αλλά αφού θα μεγάλωνε έπρεπε να πάει σε χωριό. Την πήγαμε στη θεία αλλά όταν μεγάλωσε κατέληξε στο φούρνο. :'( Ελπίζω ότι δεν με έτυχε να είμαι σε αυτό το τραπέζι και φοβάμαι να ρωτήσω. :look:
Που btw δεν έχω ευαισθησία με αυτά τα ζώα έχω δει άπειρες φορές να σφάζουν κότες αλλά αυτό το βλεπα σαν κατοικίδιο ξέρω γω. :P
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Παλιό μήνυμα αλλά πρέπει να πω και γω τα δικά μου. :hehe:
Με είχε πάρει η γιαγιά μου όταν ήμουν μικρή μία πάπια (πολύ κιουτ) που τριγυρνούσε μέσα στο σπίτι αλλά αφού θα μεγάλωνε έπρεπε να πάει σε χωριό. Την πήγαμε στη θεία αλλά όταν μεγάλωσε κατέληξε στο φούρνο. :'( Ελπίζω ότι δεν με έτυχε να είμαι σε αυτό το τραπέζι και φοβάμαι να ρωτήσω. :look:
Που btw δεν έχω ευαισθησία με αυτά τα ζώα έχω δει άπειρες φορές να σφάζουν κότες αλλά αυτό το βλεπα σαν κατοικίδιο ξέρω γω. :P
Πωωωωω κι εγώ όταν ήμουν μικρή και έσφαζε τις κότες ο παππούς μου τον ρωτούσα αν θέλει να τον βοηθήσω... Ήμουν λίγο αναίσθητη βέβαια η ανάμνηση του κομμένου κεφαλιού της κότας μέσα στη διάφανη σακούλα να με κοιτάει νομίζω με σημάδεψε λίγο.
Στο θέμα τώρα, τρώω τα πάντα αλλά η αλήθεια είναι ότι τους δύο τελευταίους μήνες προσπαθώ να μειώσω το κρέας, ειδικά το επεξεργασμένο (σαλαμια, γαλοπούλες κλπ) γιατί κατάλαβα ότι τρώω κρέας πολύ συχνά(τύπου 5/7). Είδα και κάτι βιντεάκια στο ίντερνετ σχετικά με τις φάρμες οπότε ιδανικά στο μέλλον θα ήθελα να γνωρίζω την προέλευση του κρέατος μου και να μην το καταναλώνω πάνω από 2 φορές την εβδομάδα .
Τον τελευταίο μήνα δοκίμασα το τόφου και με ένα καλό μαριναρισμα βγαίνει αρκετά γευστικό μπορώ να πω, δεν το περίμενα
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πωωωωω κι εγώ όταν ήμουν μικρή και έσφαζε τις κότες ο παππούς μου τον ρωτούσα αν θέλει να τον βοηθήσω... Ήμουν λίγο αναίσθητη βέβαια η ανάμνηση του κομμένου κεφαλιού της κότας μέσα στη διάφανη σακούλα να με κοιτάει νομίζω με σημάδεψε λίγο.
Μεχ δεν έχω καμία τέτοια ευαισθησία, άλλωστε στη φύση ότι πεθαίνει για να φαγωθεί γίνεται τέρμα βίαια. Φαν φακτ έχω παίξει πασούλες με κομμένο κεφάλι κότας. :P
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μεχ δεν έχω καμία τέτοια ευαισθησία, άλλωστε στη φύση ότι πεθαίνει για να φαγωθεί γίνεται τέρμα βίαια. Φαν φακτ έχω παίξει πασούλες με κομμένο κεφάλι κότας. :P
Ιιιιιιι αουτς!Εγώ κατέληξα να έχω ορνιθοφοβια και να δυσκολεύομαι να διασχίσω την Αριστοτέλους αλλά αυτό μάλλον οφείλεται και σε άλλα πράγματα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Είχα επιχειρήσει κάποτε να αυξήσω πολύ τις φυτικές πηγές τροφών και να μειώσω τις ζωικές γιατί μου βελτίωνε θεαματικά το δέρμα μου, αλλά ενώ στην αρχή ένιωθα αποτοξινωμένη, από ένα σημείο και μετά άρχισα να χάνω κιλά και να νιώθω απίστευτη κούραση. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι έχω χαμηλό σίδηρο, το ότι χρειάζομαι τόσες θερμίδες καθημερινά που δε γίνεται να προσληφθούν μόνο με φυτικές πηγές τροφών (πόσο σπανακόρυζο να φάει κανείς), ή συνδυασμός των παραπάνω. Στο ίντερνετ έχω διαβάσει ανά καιρούς πολλούς να λένε ότι είναι απόλυτα εφικτό να κάνεις ισορροπημένη χορτοφαγικη διατροφή, αλλά πλέον αμφιβάλλω, για τον εαυτό μου τουλάχιστον.

ΥΓ: Να σημειωθεί ότι δεν είχα καν αποκλείσει εντελώς το κρέας, απλώς αντί για 3-4 φορές την εβδομάδα έτρωγα 1-2. Τα γαλακτοκομικά ελάττωσα πιο πολύ γιατί τα κατανάλωνα σε υπερβολικό βαθμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα επιχειρήσει κάποτε να αυξήσω πολύ τις φυτικές πηγές τροφών και να μειώσω τις ζωικές γιατί μου βελτίωνε θεαματικά το δέρμα μου, αλλά ενώ στην αρχή ένιωθα αποτοξινωμένη, από ένα σημείο και μετά άρχισα να χάνω κιλά και να νιώθω απίστευτη κούραση. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι έχω χαμηλό σίδηρο, το ότι χρειάζομαι τόσες θερμίδες καθημερινά που δε γίνεται να προσληφθούν μόνο με φυτικές πηγές τροφών (πόσο σπανακόρυζο να φάει κανείς), ή συνδυασμός των παραπάνω. Στο ίντερνετ έχω διαβάσει ανά καιρούς πολλούς να λένε ότι είναι απόλυτα εφικτό να κάνεις ισορροπημένη χορτοφαγικη διατροφή, αλλά πλέον αμφιβάλλω, για τον εαυτό μου τουλάχιστον.

ΥΓ: Να σημειωθεί ότι δεν είχα καν αποκλείσει εντελώς το κρέας, απλώς αντί για 3-4 φορές την εβδομάδα έτρωγα 1-2. Τα γαλακτοκομικά ελάττωσα πιο πολύ γιατί τα κατανάλωνα σε υπερβολικό βαθμό.

Όλες οι διατροφές θέλουν ένα χρονικό διάστημα για να τις συνηθίσει ο οργανισμός. Εγώ θα έλεγα πως αν δεν έχει δοκιμάσει κάτι τουλάχιστο 6 μήνες δεν ξέρεις τα πραγματικά του οφέλη/μειονεκτήματα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Όλες οι διατροφές θέλουν ένα χρονικό διάστημα για να τις συνηθίσει ο οργανισμός. Εγώ θα έλεγα πως αν δεν έχει δοκιμάσει κάτι τουλάχιστο 6 μήνες δεν ξέρεις τα πραγματικά του οφέλη/μειονεκτήματα.

Αν το συνέχιζα για 6 μήνες θα βρίσκατε τα λείψανά μου :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top