Ελληνοτουρκική Φιλία!

Θα θέλατε να είστε σαν αδέρφια με τους Τούρκους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Ναι, θα ήθελα!

    Ψήφοι: 55 55.6%
  • Όχι βέβαια!

    Ψήφοι: 27 27.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 17 17.2%

Mahmut

Νεοφερμένος

Ο Mahmut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Είστε θετικοί απέναντι στην Τουρκία ή όχι; Θα λέγατε ναι ή όχι σε μια γνωριμία με έναν Τούρκο και φιλία με αυτόν; Θα μοιραζόσασταν ποτέ τα εδάφη σας με αυτούς; (μιλάω για διμερή σχέση!)

Θέλετε με λίγα λόγια τη φιλία των δυο λαών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως όλοι οι λαοί είμαστε αδέρφια, πόσο μάλλον εμείς που είμαστε τόσο κοντά (άλλωστε, εσύ, Mahmut, το ξέρεις καλά αυτό..).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mahmut

Νεοφερμένος

Ο Mahmut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Porcelain:
Εγώ πιστεύω πως όλοι οι λαοί είμαστε αδέρφια, πόσο μάλλον εμείς που είμαστε τόσο κοντά (άλλωστε, εσύ, Mahmut, το ξέρεις καλά αυτό..).

Harika! Ne yapıyorsunuz? Görüşürüz. :) Tesekkür ederim.

Ευχατιστώ που δε με ξέχασες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν έχω τίποτα να χωρίσω με κανέναν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Εγώ έχω πρόβλημα με το θέμα της κυβέρνησης [ή τέλοσπάντων αυτό που φταίει] που γίνοντε διάφορες προκλητικές παραβιάσεις στα σύνορα απο αεροσκάφη κτλ.
Αν όμως έχω καταλάβει καλά, αυτό το θέμα αφορά τους πολίτες. Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να έχω φίλο κάποιον Τούρκο [εκτός του ότι δε ξέρω τούρκικα :) ].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γενικά δεν έχω πρόβλημα με κανέναν πολίτη κανενός έθνους. Γενικά στην φιλία δεν δίνω σημασία στο έθνος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω αν δεν γινουν οι τουρκοι πολιτισμενος λαος και κοπσουν τις μλκ δεν θα ηθελα να εχω καμια σχεση με τουρκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Εγω αν δεν γινουν οι τουρκοι πολιτισμενος λαος και κοπσουν τις μλκ δεν θα ηθελα να εχω καμια σχεση με τουρκο
Τι σχέση όμως έχει ένας πολίτης με της αποφάσεις του έθνους. Πολύ μικρή ίσως ο συγκεκρίμενος πολίτης να είναι κάθετος σε όλα αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
το θεμα της φιλιας δε το συζητω, συγουρα δεν θα ειχα προβλημα να συναστρεφομαι μ εναν τουρκο εφοσον θα τον συμπαθουσα σαν ατομο,
(@ κρονος καταλαβαινω τι νιωθεις για αυτον τον λαο αλλα η αποψη σου αυτη και περισσοτερο ο τροπος που την εκφραζεις ειναι ακραια και φοβαμαι πως ακραιες αποψεις δεν ταιριαζουν σε εναν πολιτισμενο λαο)

στο θεμα των εδαφων που ρωτησες ομως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα, βασικα τι ακριβως ρωτας? να γινει ας πουμε Ελλαδα Τουρκια ενα κρατος ή σε επιπεδο Ευρωπαικο? δεν καταλαβαινω τι εννοεις βασικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Εγω αν δεν γινουν οι τουρκοι πολιτισμενος λαος και κοπσουν τις μλκ δεν θα ηθελα να εχω καμια σχεση με τουρκο

Κάτσε βρε dark οι Τούρκοι δεν έιναι όπως τα λες και ανεπτυγμένη βιομηχανία έχουν το ίδιο ισχύει και για τουρισμό, media και άλλους τομείς. Είναι πολιτισμένοι επι το πλήστον αλλα σίγουρα σου δίνω δίκιο αν στις μλκς βάζεις τις παραβιάσεις. Οι πολίτες του κράτους δεν έχουν καμία σχέση με τις αποφάσεις της κυβέρνησης. Σε απλές δημοψιφήσεις που γίνονται σε Τούρκους πολίτες έχουν εκφραστεί θετικά για την χώρα μας και άσχετα με το τι κάνουν οι κυβερνήσεις δεν νομίζω ότι οι Τούρκοι έχουν κάτι προσωπικό με τους Έλληνες άλλοι είναι που το τραβαμε (π.χ γκρίζοι λύκοι) αλλα δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους στο ίδιο καζάνι. Εγω θα μπορούσα να κάνω παρέα με Τούρκους αρκεί να σεβαστούν κάποια πράγματα, δεν θα μπορούσα για παράδειγμα να δεκτώ μια άποψη του στυλ ότι είχαμε δίκιο σε Κύπρο, Σμύρνη κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα μηνύματα σχετίκα με τις Παραβιάσεις του ελληνικού εναέριου χώρου βρίσκονται εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Aν και πάντα έβλεπα θετικά την προσέγγιση(σε προσωπικό επίπεδο κι όχι στο σκέλος της διμερής σχέσης)με την γείτονα χώρα η άποψη μου ενισχύθηκε περισσότερο μετά απο ταξιδάκια σε ακριτικά σημεία της Ελλάδος(βλ. Καστελόριζο) και στα παράλια της Μ.Ασίας.Εκεί διαπίστωσα ακόμη περισσότερο πόσο μοιάζουμε σαν λαός.Και μου έκανε τεράστια εντύπωση το εξής:στο Καστελόριζο το οποίο απέχει μόλις 1,5 μίλι απο την Τουρκία δλδ 10 λεπτά και 2 ώρες απο το πλησιέστερο ελληνικό σημείο δλδ Ρόδος οι άνθρωποι δίνουν μια άλλη έννοια στο νόημα χωρίς σύνορα,ψωνίζουν απο την Τουρκία,παίρνουν φάρμακα απο την Τουρκία και νοσηλεύονται στην Τουρκία,γιατί το χειμώνα η ανύπαρκτη σύνδεση τους με την Ελλάδα(κάθε Δευτέρα έχει καράβι μόνο το καλοκαίρι)διακόπτεται σχεδόν τελείως.Κάτι άλλο που έμαθα είναι η Ιστορία που διδάσκονται οι Τούρκοι σχετικά με τους αγώνες με την Ελλάδα πχ.μια "μικρή"παράλειψη των ελληνικών σχολικών βιβλίων Ιστορίας είναι ότι ξεχνούν να αναφέρουν τα εγκλήματα που έκαναν οι Έλληνες στη Σμύρνη όταν είχαν την 5ετή διοίκηση της κοινοπολιτείας.Άλλο ένα "αντικειμενικό"μάθημα ιστορίας.Να λοιπόν ποιοι συντηρούν το μίσος και την έχθρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω παρέα με κάποιο Τούρκο αν ταίριαζαν οι απόψεις μας. Ωστόσο, πιστεύω (ειδικά απο μια συζήτηση που είχα πρόσφατα και έμαθα πολλά που δεν ήξερα) ότι πρέπει να αναβαθμιστεί λίγο ο τρόπος που αντιμετωπίζουν τη γυναίκα οι περισσότεροι τούρκοι και το κράτος γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
πρέπει να αναβαθμιστεί λίγο ο τρόπος που αντιμετωπίζουν τη γυναίκα οι περισσότεροι τούρκοι.

Άντε πάλι το φεμινιστικό! Αίσχος και έλεος δηλαδή. :mad: Πάλι καλά που δε γεννήθηκες στην εποχή του Κρο-Μανιόν (νομίζω έτσι λέγεται) και του Νεάντερταλ όπου τις γυναίκες τις είχαν με ενα ρόπαλο συνέχεια από κοντά. :teasing:

Γενικά τώρα, έχω μιλήσει με Τούρκους (και Τουρκάλες :jumpy: :inlove: ) και έχω δει οτι μπορούμε να τα πάμε σχετικά καλά σε επίπεδο λαών πάντα. Μπορούμε να κάτσουμε σε ενα τραπέζι μαζί και να φάμε επι παραδείγματι δίχως να σφαχτούμε. Εαν πάμε στο πως σκέφτονται οι στρατιωτικές ηγεσίες των 2 χωρών και δη της Τουρκίας (η οποία κυβερνάται απο μια στρατιωτική επιτροπή διαδόχων του Κεμάλ στην ουσία) ε ναι εκεί αρχίζουν τα δύσκολα....

Έχουν πολύ δρόμο όμως για να έρθουν σε ενα επίπεδο που θα κάνουν τους πρώην εχθρούς τους να κοιμούνται ήσυχοι και λυπάμαι που το λεω αλλά δε πιστεύω να το φτάσουν ποτέ. Δεν θα παω ποτέ να πειράξω εναν Τούρκο ή τα εδάφη του. Όσο σφαχτήκαμε, σφαχτήκαμε. Δε θα επιτρέψω όμως ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ να ξαναγίνουν καταστάσεις τύπου 1453, 1922, 1974 και 1996! Δεν τους ενοχλώ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ! Όποιος πατήσει χώμα Ελληνικό τον περιμένω με το 40αρι στη ζώνη...ότι εθνικότητας κι αν είναι!

Κλέφτρα για το τι έγινε στη Σμύρνη ελα να σου πω εγω μια εκδοχούλα που ίσως να μη την έχεις ακούσει και ποτέ σου :) Ο Ελ. Βενιζέλος (που έχω κατι ραμματάκια για τη γούνα του) γιατί πήγε στη Σμύρνη νομίζεις; Ενα παράδειγμα άκου: Οι πλοιοκτήτριες εταιρίες του Πειραιά είχαν πολλά να κερδίσουν απο την προσάρτηση της Σμύρνης. Φαντάσου οι "βαρκούλες" τους να κάνουν τα δρομολόγια Πειραιάς - Σμύρνη με ότι συνεπάγεται αυτό στο εμπόριο κλπ κλπ! :angelnot: Ξήλωσαν το βλήτο τον Βασιλιά και έβαλαν εναν μασκαρά στη θέση του... Ρε τι ωραία πολιτική ιστορία έχει ο τόπος μας... Μετά μου λέτε γιατί μας γ@μ@νε σήμερα οι πολιτικοί! Ανέκαθεν μας γ@μ@γαν απλά εμείς λέγαμε κι ευχαριστώ....

Ενα άλλο που ποτέ δε το έμαθες στην ελληνική ιστορία είναι οτι όταν αποχωρούσαμε απο τη Σμύρνη το '22, οι Τούρκοι και οι Εβραίοι κάτοικοι της πόλης πετούσαν σπασμένα γυαλιά στους δρόμους και κομματιάζονταν τα γυμνά πόδια των στρατιωτών μας και ταυτόχρονα τους φώναζαν "Ζητω ο Βενιζελός, ζητω ο Κωσταντινός!" με τη γνωστή προφορά. Στην Κύπρο το '74 πυροβολούσαν τις Ελληνίδες μέσα στον κόλπο τους και η μήτρα γινόταν θρύψαλλα :mad:

Και εντάξει, πείτε τέλος ολα αυτά... Θα σας θέσω ενα ερώτημα. Πόσο δίκαιη θεωρείτε την κουβέντα που μου είπε η κολλητή μου (φανταστείτε οτι ο ενας λέμε τον άλλο "αδερφάκι μου") πριν λίγο καιρό: "Αν σε δω με Τουρκάλα, θα σου κόψω την καλημέρα". Υπόψιν είναι Κύπρια στην καταγωγή. Πείτε μου πως μπορείς να πεις στην κολλητή σου που έχει χάσει τόσα απο τους Τούρκους, οτι η άποψή της είναι ακραία! :( (Γιατί είναι ακραία. Κι εγω δε τους μπορώ αλλά αν σου πέσει το τυχερό και είναι Τουρκάλα, χωρούν πατριωτισμοί στην καρδιά; Εγω δε το βλέπω έτσι...)


ΥΓ: Mahmut μην παρεξηγηθείς φίλε! Α και hoşgeldiniz! ( το λέω καλά?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
κοιτα Valder το θεμα της φιλης σου απο την Κυπρο ειναι αλλη ιστορια, αλλο πως το βλεπουν οι Ελληνες αλλο οι Κυπριοι, και εγω οταν ειχα παει στην Κυπρο ενιωθα τελειως διαφορετικα απο οτι οταν βρησκομαι στην Ζακυνθο που ολα αυτα βρησκονται μακρια και τπτ δε σου θυμιζει τα προβληματα του παρελθοντος...τι να λεμε τωρα η κατασταση εκει ακομη αιμοραγει, συγουρα δεν φταιει ο κοσμος, συγουρα δε φταιει ο λαος αλλα οταν μπαινει στην μεση ο θυμος η λιγικη επισκιαζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Όντας μισός Κύπριος όταν θυμάμαι τον Σολωμόντα Σολωμού να τον πυροβολούν και να τον σκοτώνουν εν ψυχρώ (20-08-96) ή όταν θυμάμαι το άλλο το παλικάρι (του οποίου το όνομα μου διαφεύγει) να τον κλωτσάνε ώσπου πέθανε καμιά 50αριά Τούρκοι (σε συνδυασμό με την Ιστορία της Κύπρου) νιώθω μια αηδία για το τουρκικό έθνος...

Γνωρίζω όμως πως η Κύπρος είναι μισή τουρκική επειδή την έδωσε στεγνά ο δικτάκτορας Παπαδόπουλος και πως οι παραπάνω περιπτώσεις αφορούν ακραίες μερίδες μειοψηφείας του τουρκικού λαού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Άντε πάλι το φεμινιστικό! Αίσχος και έλεος δηλαδή. :mad: Πάλι καλά που δε γεννήθηκες στην εποχή του Κρο-Μανιόν (νομίζω έτσι λέγεται) και του Νεάντερταλ όπου τις γυναίκες τις είχαν με ενα ρόπαλο συνέχεια από κοντά. :teasing:

Γενικά τώρα, έχω μιλήσει με Τούρκους (και Τουρκάλες :jumpy: :inlove: ) και έχω δει οτι μπορούμε να τα πάμε σχετικά καλά σε επίπεδο λαών πάντα. Μπορούμε να κάτσουμε σε ενα τραπέζι μαζί και να φάμε επι παραδείγματι δίχως να σφαχτούμε. Εαν πάμε στο πως σκέφτονται οι στρατιωτικές ηγεσίες των 2 χωρών και δη της Τουρκίας (η οποία κυβερνάται απο μια στρατιωτική επιτροπή διαδόχων του Κεμάλ στην ουσία) ε ναι εκεί αρχίζουν τα δύσκολα....

Έχουν πολύ δρόμο όμως για να έρθουν σε ενα επίπεδο που θα κάνουν τους πρώην εχθρούς τους να κοιμούνται ήσυχοι και λυπάμαι που το λεω αλλά δε πιστεύω να το φτάσουν ποτέ. Δεν θα παω ποτέ να πειράξω εναν Τούρκο ή τα εδάφη του. Όσο σφαχτήκαμε, σφαχτήκαμε. Δε θα επιτρέψω όμως ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ να ξαναγίνουν καταστάσεις τύπου 1453, 1922, 1974 και 1996! Δεν τους ενοχλώ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ! Όποιος πατήσει χώμα Ελληνικό τον περιμένω με το 40αρι στη ζώνη...ότι εθνικότητας κι αν είναι!

Κλέφτρα για το τι έγινε στη Σμύρνη ελα να σου πω εγω μια εκδοχούλα που ίσως να μη την έχεις ακούσει και ποτέ σου :) Ο Ελ. Βενιζέλος (που έχω κατι ραμματάκια για τη γούνα του) γιατί πήγε στη Σμύρνη νομίζεις; Ενα παράδειγμα άκου: Οι πλοιοκτήτριες εταιρίες του Πειραιά είχαν πολλά να κερδίσουν απο την προσάρτηση της Σμύρνης. Φαντάσου οι "βαρκούλες" τους να κάνουν τα δρομολόγια Πειραιάς - Σμύρνη με ότι συνεπάγεται αυτό στο εμπόριο κλπ κλπ! :angelnot: Ξήλωσαν το βλήτο τον Βασιλιά και έβαλαν εναν μασκαρά στη θέση του... Ρε τι ωραία πολιτική ιστορία έχει ο τόπος μας... Μετά μου λέτε γιατί μας γ@μ@νε σήμερα οι πολιτικοί! Ανέκαθεν μας γ@μ@γαν απλά εμείς λέγαμε κι ευχαριστώ....

Ενα άλλο που ποτέ δε το έμαθες στην ελληνική ιστορία είναι οτι όταν αποχωρούσαμε απο τη Σμύρνη το '22, οι Τούρκοι και οι Εβραίοι κάτοικοι της πόλης πετούσαν σπασμένα γυαλιά στους δρόμους και κομματιάζονταν τα γυμνά πόδια των στρατιωτών μας και ταυτόχρονα τους φώναζαν "Ζητω ο Βενιζελός, ζητω ο Κωσταντινός!" με τη γνωστή προφορά. Στην Κύπρο το '74 πυροβολούσαν τις Ελληνίδες μέσα στον κόλπο τους και η μήτρα γινόταν θρύψαλλα :mad:

Και εντάξει, πείτε τέλος ολα αυτά... Θα σας θέσω ενα ερώτημα. Πόσο δίκαιη θεωρείτε την κουβέντα που μου είπε η κολλητή μου (φανταστείτε οτι ο ενας λέμε τον άλλο "αδερφάκι μου") πριν λίγο καιρό: "Αν σε δω με Τουρκάλα, θα σου κόψω την καλημέρα". Υπόψιν είναι Κύπρια στην καταγωγή. Πείτε μου πως μπορείς να πεις στην κολλητή σου που έχει χάσει τόσα απο τους Τούρκους, οτι η άποψή της είναι ακραία! :( (Γιατί είναι ακραία. Κι εγω δε τους μπορώ αλλά αν σου πέσει το τυχερό και είναι Τουρκάλα, χωρούν πατριωτισμοί στην καρδιά; Εγω δε το βλέπω έτσι...)


ΥΓ: Mahmut μην παρεξηγηθείς φίλε! Α και hoşgeldiniz! ( το λέω καλά?)
Έγραψα ένα παράδειγμα των όσων έτυχε να διαβάσω.Δεν λέω πως δεν υπήρχαν φρικαλεότητες και της άλλης πλευράς,αυτό για το οποίο όμως χτυπιέμαι είναι ότι η ιστορία που διδασκόμαστε και δυστυχώς πολλοί μένουν σε αυτήν χωρίς να ψαχθούν λίγο παραπάνω κάθε άλλο παρά αντικειμενική είναι.Μας μαθαίνουν όσα θέλουν να μας μάθουν και μας "φανατίζουν".Οι λαοί,ο απλός άνθρωπος δεν έχει τίποτα να χωρίσει ούτε με τον Τούρκο είτε με κανέναν άλλον.Αυτοί που έχουν συμφέρον βρίσκονται πολύ μακριά απο κάθε πεδίο μάχης,σφαγή κτλ τα παρακολουθούν όλα αυτά απο την ασφάλεια του σπιτιού τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Τώρα αν πω ότι στην τότε εισβολή έγιναν λάθη και από την Κυπριακή κυβέρνηση θα γίνω κακιά; ;)

Τέσπα...έχω μιλήσει με Τούρκους και με έναν είχα και τον τσαμπουκά του στυλ "Θέε μου πως συμπεριφέρεσται έτσι στις γυναίκες' κλπ κλπ κλπ ...Ναι Valder κι εγώ φεμινιστικά το είχα πάει....Άλλα όσο μιλούσαμε τόσο οι ιδέες και οι απόψεις μας ταυτίζονταν.....Από προσωπική εμπειρία και από φίλες μου (οι οποίες καθώς βγήκαν εξωτερικό έκαναν σχέση με Τούρκους- η μία μάλιστα θα παντρευτεί 8) ) δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ήμουν φίλη ή κοπέλα του (οι γονείς μου για το 2ο θα πάθαιναν τριπλό εγκεφαλικό βέβαια)....Απλά η νέα γενιά είναι πιο ανοιχτόμυαλη, έχει συνηδητοποιήσει τι έχει γίνει και είναι πιο ανοιχτή ώστε να συναναστραφεί με Έλληνες....

Άλλωστε, κατά την ταπεινή μου άποψη, τα προβλήματα τα δημιουργούν οι πολιτικές ηγεσίες και όχι ο απλός λαός....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mahmut

Νεοφερμένος

Ο Mahmut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εννοώ να μοιραζόμαστε κοινό νόμισμα κλπ. Ευχαριστιέμαι πολύ που αυτό το θέμα έχει πάρει τις διαστάσεις που του αρμόζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
φυσικά και θα μπορούσα να είμαι φίλη κάποιου Τούρκου!
Είναι ποτέ δυνατόν να μην είμαι φίλη με τους εφευρέτες του μπακλαβά, του μουσακά και των λαχανοντολμάδων????? ΠΟΤΕ! :P

Θα ήθελα να πληροφορίσω όσους τυχών και δεν το γνωρίζουν, ότι οι ενάεριες παραβιάσεις που κάνουν οι Τούρκοι, είναι τόσες ακριβώς όσες κάνουν και οι Έλληνες... ας μην είμαστε τόσο αφελής και πιστεύουμε ότι εμείς είμαστε τα καλά παιδιά και δεν "παίζουμε" με τα δικά μας αεροπλανάκια...
Ας μην είμαστε αφελής και ας παρακολουθήσουμε το νομοσχέδιο που θα ψηφιστεί στην βουλή μετά την όποια παραβίαση που θα κάνουν οι Τούρκοι...
Κατά 99% (τσεκαρισμένο αυτό) κάθε φορά που η ελληνική κυβέρνηση θέλει (ΠΡΕΠΕΙ) να αγοράσει οπλικό εξοπλισμό από τους Αμερικάνους, ή που θέλει (ΠΡΕΠΕΙ) να τιμήσει την συμφωνία 7 προς 10 για τα όπλα, ή που θέλει (ΠΡΕΠΕΙ) να περάσει ο προϋπολογισμός του έτους (π.χ. 2% για την υγεία, 1% για την παιδεία, 40% για τον εξοπλισμό)... ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ λοιπόν... θα υπάρχει πρώτα μια παραβίαση για τον ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ του πολίτη ώστε να μπορούν με τις ευχές του λαού να αγοράζουν ΟΠΛΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top