Overclocking σε ATI Radeon HD 5850 Sapphire

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα με το overclocking στην κάρτα που ανέφερα πιο πάνω. Χρησιμοποιώ MSI Afterburner μιας και με το Rivatuner δεν γινόταν τίποτα. Στο Afterburner ανεβάζω την συχνότητα του επεξεργαστή (Core Clock) από τα 725MHz στα 775MHz αλλά παραπάνω δεν με αφήνει. Στην συχνότητα της μνήμης ανεβάζω από 1000MHz στα 1125MHz και πάλι δεν με αφήνει παραπάνω. Τέλοσπάντων το πρόβλημα είναι ότι αφού κάνω restart μου γυρίζει την κάρτα στις παλιές συχνότητες. Εδώ να τονίσω ότι ΕΧΩ πατήσει το Apply και όταν κλείνω και ξανανοίγω το Afterburner οι συχνότητες είναι εκεί που τις έχω αφήσει αλλά εάν επανεκκινήσω τον υπολογιστή ή αν τον κλείσω εντελώς τότε ξαναγυρίζουν ( οι συχνότητες) εκεί που ήταν στην αρχή.

Δεν ξέρω. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι το bios της κάρτας είναι κλειδωμένο. Ίσως άμα χρησημοποιούσα αυτό
Code:
https://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=106089
? Αν είναι να το κάνω λογικά θα χρειαστεί να το περάσω σε ένα bootable usb και να γράψω μέσα το bios file. Ποια είναι η γνώμη σας?:hmm: Την κάρτα θέλω να την πάω στα 850/1200 και μετά βλεπουμε για παραπάνω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top