Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
τελικά η κανέλλη έχει υιοθετήσει παιδί ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
καλα..αφου ειναι δικο της..ναξει..πώς ειχα την εντπωση πως το υιοθετησε?:hmm:

αυτό είναι το κακό με τα μεσημεριανά

μαθαίνεις το ποιος , πού , πότε , τι αλλά όλα αυτά δεν θυμάσαι μετά να τα βάλεις σε μια πρόταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τελικά η κανέλλη έχει υιοθετήσει παιδί ή όχι;
ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από άρθρο της Ελευθεροτυπίας με τίτλο: Δέκα τολμηρές ερωτήσεις ζητούν απάντηση
Των ΙΩΑΝΝΑΣ ΣΩΤΗΡΧΟΥ - ΝΤΑΝΙ ΒΕΡΓΟΥ (ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 15/9/2007)

Αρκετές εκπλήξεις κρύβουν οι απαντήσεις των υποψήφιων βουλευτών στο ερωτηματολόγιο που τους απευθύναμε. Η αλήθεια είναι ότι οι ερωτήσεις μας ξεφεύγουν από τη σφαίρα του ξύλινου πολιτικού διαλόγου που αναπτύσσεται στις προεκλογικές περιόδους και προσπαθούν να προχωρήσουν ένα βήμα πιο πέρα, αναζητώντας απαντήσεις σε σύγχρονα πολιτικά αλλά και κοινωνικά ζητήματα. Πάνω από όλα όμως αναζητήσαμε την προσωπική κλίμακα αξιών και τη στάση ζωής των αυριανών εκπροσώπων μας σε θέματα όπως τα ναρκωτικά, ο ρατσισμός και η ομοφοβία, τα παιδιά των μεταναστών, η οικονομική ανισότητα, το περιβάλλον, η ποινική τους κατάσταση, το Διαδίκτυο και οι σύγχρονες τεχνολογίες.


Ρωτήσαμε από τον ΣΥΡΙΖΑ τη Ρένα Δούρου και τον Μιχάλη Παπαγιαννάκη, υποψήφιους στη Β' Αθηνών. Από το ΚΚΕ ζητήσαμε απαντήσεις από τη Λιάνα Κανέλλη, υποψήφια στην Α' Αθήνας, και τον Σπύρο Χαλβατζή (Β' Αθήνας), ο οποίος ενώ δεν είχε πρόβλημα με τις ερωτήσεις μάς παρέπεμψε για τυπικούς λόγους έγκρισης στον Περισσό απ' όπου ενημερωθήκαμε ότι «είναι αρχή του Κόμματος οι υποψήφιοι να μην απαντούν σε προσωπικές ερωτήσεις». Από το ΠΑΣΟΚ απαντούν η Συλβάνα Ράπτη (Α' Αθήνας) και ο Μίμης Ανδρουλάκης (Β' Αθήνας) και από τη Ν.Δ. οι υποψήφιοι στη Β' Αθήνας Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης και ο ευρωβουλευτής Κωστής Χατζηδάκης.

Σκεπτικισμό ως προς την υιοθεσία παιδιού από ζευγάρι ομοφυλόφιλων εκφράζουν οι Κ. Χατζηδάκης, Σ. Ράπτη και Μ. Ανδρουλάκης. Ο Μ. Παπαγιαννάκης το συμπεριλαμβάνει στις ρυθμίσεις του συμφώνου διαβίωσης κατά το γαλλικό παράδειγμα το οποίο προτείνει, η Ρ. Δούρου διεκδικεί πλήρη ισονομία με τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια, ενώ η Λ. Κανέλλη παρατηρεί ότι «γεννήτορες είμαστε εν δυνάμει όλοι, γονείς μόνο κρινόμενοι ως τέτοιοι από τα παιδιά μας». Τέλος, ο Μ. Βαρβιτσιώτης δεν απαντά στο ερώτημα.
.
Η ΕΡΩΤΗΣΗ:
Ποια είναι η γνώμη σας για τον γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων και ποια για την υιοθεσία παιδιού από ζευγάρι ομοφυλόφιλων;


ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:
Λιάννα Κανέλλη
Δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση προτεραιότητα τους τύπους και δη απ' αυτούς που ξέρουν τι θέλουν από τη ζωή τους. Γεννήτορες είμαστε εν δυνάμει όλοι. Γονείς, μόνο κρινόμενοι ως τέτοιοι από τα παιδιά μας.

Μιχάλης Παπαγιαννάκης
Εχω από πολύ καιρό υποστηρίξει την ανάγκη να θεσμοθετηθεί ένα επίσημο σύμφωνο συμβίωσης ανάμεσα σε άτομα οποιουδήποτε φύλου που το επιθυμούν, αναγνωρισμένο από το κράτος και το νόμο, και με όλες τις νομικές, οικονομικές, ασφαλιστικές κ.λπ. συνέπειες, ακριβώς όπως για τα παραδοσιακά παντρεμένα ζευγάρια. Θα συνιστούσα σε όλους να μελετήσουν το πιο επιτυχημένο μοντέλο ενός τέτοιου συμφώνου, που είναι το γαλλικό PACS.

Μίμης Ανδρουλάκης
Τι λύσσα είναι αυτή με το γάμο; Δεν ρωτούν λίγο και τους ετεροφυλόφιλους; Ας κάνει ο καθένας ό,τι του γουστάρει, φτάνει να βρει παπά. Προσωπικά έχω επεξεργαστεί το θέμα της ασφάλισης για συντάξεις και δημόσια υγεία των ζευγαριών ομοφυλόφιλων που «δένονται» με «συμβόλαιο συμβίωσης». Στο θέμα της υιοθεσίας αναζητώ πειστικές κοινωνιολογικές και ψυχολογικές μελέτες για να πάρω τελική θέση για τις προϋποθέσεις.

Κωστής Χατζηδάκης
Εχω ήδη τοποθετηθεί υπέρ της αναγνώρισης πολιτικού γάμου μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου, με το σκεπτικό ότι με αυτό τον τρόπο δεν θίγονται τα δικαιώματα άλλων, αντίθετα μπορούν να ρυθμιστούν κάποιες νομικές εκκρεμότητες που προκύπτουν γι' αυτά τα άτομα σε σχέση με το οικογενειακό, το κληρονομικό δίκαιο κ.λπ. Ωστόσο, ως χριστιανός είμαι εναντίον του θρησκευτικού γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων. Είμαι επίσης εναντίον της υιοθεσίας παιδιών, γιατί δεν είμαι σίγουρος σε σχέση με το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάθε «φυσιολογική» οικογένεια αποτελεί και ένα τέλειο περιβάλλον για τα παιδιά που μεγαλώνουν σε αυτό.

Συλβάνα Ράπτη
Η ελεύθερη και συνειδητή επιλογή συμβίωσης δύο ενηλίκων μπορεί να πάρει μια νομική μορφή ανεξαρτήτως των σεξουαλικών τους προτιμήσεων.Ενα παιδί δεν μπορεί να έχει ελεύθερη βούληση. Στην υιοθεσία πρέπει να διασφαλίζονται ο πατρικός και ο μητρικός ρόλος, που δεν εξαλείφονται, όπως και τα φύλα.

Ρένα Δούρου
Οι νέες και οι νέοι του ΣΥΝ παλεύουμε για την κατοχύρωση του νομικού δικαιώματος στον πολιτικό γάμο. Τα θέματα των σεξουαλικών μειονοτήτων στην Ελλάδα παραμένουν σήμερα σταθερά εκτός συζήτησης, συνεπώς εκτός λύσεων. Ο νόμος της σιωπής που επιβάλλεται από την κοινωνία μέσα στην οικογένεια, το σχολείο, το στρατό και την εργασία και που βασίζεται στο μοντέλο «δεν ρωτάω, δεν θέλω να ξέρω», δεν βοηθάει τους μη ετεροφυλόφιλους να αποκτήσουν ώριμη ταυτότητα και να αναζητήσουν λύσεις στα καθημερινά τους προβλήματα. Αντ' αυτού, ο νέος ομοφυλόφιλος, η λεσβία και ο/η αμφιφυλόφιλος/η αναγκάζεται να οργανώσει τη ζωή του/της έτσι ώστε η κοινωνική και νομική έχθρα απέναντί του/της να τον/την επηρεάζει όσο γίνεται λιγότερο, με αποτέλεσμα οι μη ετεροφυλόφιλοι να ζουν «κρυμμένοι» μέσα σε έναν πλασματικό κόσμο, ο οποίος ούτε κοινωνικά κατοχυρώνεται, αλλά ούτε και νομικά.Οι μη ετεροφυλόφιλοι έχουν δικαίωμα, αλλά και υποχρέωση στη νομοθετικά κατοχυρωμένη συνύπαρξη (όπως και οι ετεροφυλόφιλοι) και σε όσα αυτή η συνύπαρξη δημιουργεί. Οι ομοφυλόφιλοι και οι λεσβίες έχουν ίδιο δικαίωμα στη δημιουργία οικογένειας με όποιους τρόπους αυτοί/ές διαθέτουν. Εχουν δικαίωμα να τεκνοποιούν και να αναγνωρίζουν τα παιδιά τους, να υιοθετούν και να ανατρέφουν ξένα παιδιά και να αναζητούν άλλες μεθόδους τεκνοποίησης, όπως και οι ετεροφυλόφιλοι. Η διαφορετική σεξουαλικότητά τους σε καμία περίπτωση δεν τους καθιστά χειρότερους γονείς. Επίσης έχουν ίδια δικαιώματα σε παροχές εγγάμων, γονικές άδειες, επιμέλειες τέκνων, συνταξιοδότησης, κληρονομιάς και γενικά όλα τα δικαιώματα, υποχρεώσεις και πλεονεκτήματα του γάμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Από άρθρο της Ελευθεροτυπίας με τίτλο:Δέκα τολμηρές ερωτήσεις ζητούν απάντηση
Των ΙΩΑΝΝΑΣ ΣΩΤΗΡΧΟΥ - ΝΤΑΝΙ ΒΕΡΓΟΥ (ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 15/9/2007)

Αρκετές εκπλήξεις κρύβουν οι απαντήσεις των υποψήφιων βουλευτών στο ερωτηματολόγιο που τους απευθύναμε. Η αλήθεια είναι ότι οι ερωτήσεις μας ξεφεύγουν από τη σφαίρα του ξύλινου πολιτικού διαλόγου που αναπτύσσεται στις προεκλογικές περιόδους και προσπαθούν να προχωρήσουν ένα βήμα πιο πέρα, αναζητώντας απαντήσεις σε σύγχρονα πολιτικά αλλά και κοινωνικά ζητήματα. Πάνω από όλα όμως αναζητήσαμε την προσωπική κλίμακα αξιών και τη στάση ζωής των αυριανών εκπροσώπων μας σε θέματα όπως τα ναρκωτικά, ο ρατσισμός και η ομοφοβία, τα παιδιά των μεταναστών, η οικονομική ανισότητα, το περιβάλλον, η ποινική τους κατάσταση, το Διαδίκτυο και οι σύγχρονες τεχνολογίες.


Ρωτήσαμε από τον ΣΥΡΙΖΑ τη Ρένα Δούρου και τον Μιχάλη Παπαγιαννάκη, υποψήφιους στη Β' Αθηνών. Από το ΚΚΕ ζητήσαμε απαντήσεις από τη Λιάνα Κανέλλη, υποψήφια στην Α' Αθήνας, και τον Σπύρο Χαλβατζή (Β' Αθήνας), ο οποίος ενώ δεν είχε πρόβλημα με τις ερωτήσεις μάς παρέπεμψε για τυπικούς λόγους έγκρισης στον Περισσό απ' όπου ενημερωθήκαμε ότι «είναι αρχή του Κόμματος οι υποψήφιοι να μην απαντούν σε προσωπικές ερωτήσεις». Από το ΠΑΣΟΚ απαντούν η Συλβάνα Ράπτη (Α' Αθήνας) και ο Μίμης Ανδρουλάκης (Β' Αθήνας) και από τη Ν.Δ. οι υποψήφιοι στη Β' Αθήνας Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης και ο ευρωβουλευτής Κωστής Χατζηδάκης.

Σκεπτικισμό ως προς την υιοθεσία παιδιού από ζευγάρι ομοφυλόφιλων εκφράζουν οι Κ. Χατζηδάκης, Σ. Ράπτη και Μ. Ανδρουλάκης. Ο Μ. Παπαγιαννάκης το συμπεριλαμβάνει στις ρυθμίσεις του συμφώνου διαβίωσης κατά το γαλλικό παράδειγμα το οποίο προτείνει, η Ρ. Δούρου διεκδικεί πλήρη ισονομία με τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια, ενώ η Λ. Κανέλλη παρατηρεί ότι «γεννήτορες είμαστε εν δυνάμει όλοι, γονείς μόνο κρινόμενοι ως τέτοιοι από τα παιδιά μας». Τέλος, ο Μ. Βαρβιτσιώτης δεν απαντά στο ερώτημα.
.
Η ΕΡΩΤΗΣΗ:
Ποια είναι η γνώμη σας για τον γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων και ποια για την υιοθεσία παιδιού από ζευγάρι ομοφυλόφιλων;


ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:
Λιάννα Κανέλλη
Δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση προτεραιότητα τους τύπους και δη απ' αυτούς που ξέρουν τι θέλουν από τη ζωή τους. Γεννήτορες είμαστε εν δυνάμει όλοι. Γονείς, μόνο κρινόμενοι ως τέτοιοι από τα παιδιά μας.

Μιχάλης Παπαγιαννάκης
Εχω από πολύ καιρό υποστηρίξει την ανάγκη να θεσμοθετηθεί ένα επίσημο σύμφωνο συμβίωσης ανάμεσα σε άτομα οποιουδήποτε φύλου που το επιθυμούν, αναγνωρισμένο από το κράτος και το νόμο, και με όλες τις νομικές, οικονομικές, ασφαλιστικές κ.λπ. συνέπειες, ακριβώς όπως για τα παραδοσιακά παντρεμένα ζευγάρια. Θα συνιστούσα σε όλους να μελετήσουν το πιο επιτυχημένο μοντέλο ενός τέτοιου συμφώνου, που είναι το γαλλικό PACS.

Μίμης Ανδρουλάκης
Τι λύσσα είναι αυτή με το γάμο; Δεν ρωτούν λίγο και τους ετεροφυλόφιλους; Ας κάνει ο καθένας ό,τι του γουστάρει, φτάνει να βρει παπά. Προσωπικά έχω επεξεργαστεί το θέμα της ασφάλισης για συντάξεις και δημόσια υγεία των ζευγαριών ομοφυλόφιλων που «δένονται» με «συμβόλαιο συμβίωσης». Στο θέμα της υιοθεσίας αναζητώ πειστικές κοινωνιολογικές και ψυχολογικές μελέτες για να πάρω τελική θέση για τις προϋποθέσεις.

Κωστής Χατζηδάκης
Εχω ήδη τοποθετηθεί υπέρ της αναγνώρισης πολιτικού γάμου μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου, με το σκεπτικό ότι με αυτό τον τρόπο δεν θίγονται τα δικαιώματα άλλων, αντίθετα μπορούν να ρυθμιστούν κάποιες νομικές εκκρεμότητες που προκύπτουν γι' αυτά τα άτομα σε σχέση με το οικογενειακό, το κληρονομικό δίκαιο κ.λπ. Ωστόσο, ως χριστιανός είμαι εναντίον του θρησκευτικού γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων. Είμαι επίσης εναντίον της υιοθεσίας παιδιών, γιατί δεν είμαι σίγουρος σε σχέση με το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάθε «φυσιολογική» οικογένεια αποτελεί και ένα τέλειο περιβάλλον για τα παιδιά που μεγαλώνουν σε αυτό.

Συλβάνα Ράπτη
Η ελεύθερη και συνειδητή επιλογή συμβίωσης δύο ενηλίκων μπορεί να πάρει μια νομική μορφή ανεξαρτήτως των σεξουαλικών τους προτιμήσεων.Ενα παιδί δεν μπορεί να έχει ελεύθερη βούληση. Στην υιοθεσία πρέπει να διασφαλίζονται ο πατρικός και ο μητρικός ρόλος, που δεν εξαλείφονται, όπως και τα φύλα.

Ρένα Δούρου
Οι νέες και οι νέοι του ΣΥΝ παλεύουμε για την κατοχύρωση του νομικού δικαιώματος στον πολιτικό γάμο. Τα θέματα των σεξουαλικών μειονοτήτων στην Ελλάδα παραμένουν σήμερα σταθερά εκτός συζήτησης, συνεπώς εκτός λύσεων. Ο νόμος της σιωπής που επιβάλλεται από την κοινωνία μέσα στην οικογένεια, το σχολείο, το στρατό και την εργασία και που βασίζεται στο μοντέλο «δεν ρωτάω, δεν θέλω να ξέρω», δεν βοηθάει τους μη ετεροφυλόφιλους να αποκτήσουν ώριμη ταυτότητα και να αναζητήσουν λύσεις στα καθημερινά τους προβλήματα. Αντ' αυτού, ο νέος ομοφυλόφιλος, η λεσβία και ο/η αμφιφυλόφιλος/η αναγκάζεται να οργανώσει τη ζωή του/της έτσι ώστε η κοινωνική και νομική έχθρα απέναντί του/της να τον/την επηρεάζει όσο γίνεται λιγότερο, με αποτέλεσμα οι μη ετεροφυλόφιλοι να ζουν «κρυμμένοι» μέσα σε έναν πλασματικό κόσμο, ο οποίος ούτε κοινωνικά κατοχυρώνεται, αλλά ούτε και νομικά.Οι μη ετεροφυλόφιλοι έχουν δικαίωμα, αλλά και υποχρέωση στη νομοθετικά κατοχυρωμένη συνύπαρξη (όπως και οι ετεροφυλόφιλοι) και σε όσα αυτή η συνύπαρξη δημιουργεί. Οι ομοφυλόφιλοι και οι λεσβίες έχουν ίδιο δικαίωμα στη δημιουργία οικογένειας με όποιους τρόπους αυτοί/ές διαθέτουν. Εχουν δικαίωμα να τεκνοποιούν και να αναγνωρίζουν τα παιδιά τους, να υιοθετούν και να ανατρέφουν ξένα παιδιά και να αναζητούν άλλες μεθόδους τεκνοποίησης, όπως και οι ετεροφυλόφιλοι. Η διαφορετική σεξουαλικότητά τους σε καμία περίπτωση δεν τους καθιστά χειρότερους γονείς. Επίσης έχουν ίδια δικαιώματα σε παροχές εγγάμων, γονικές άδειες, επιμέλειες τέκνων, συνταξιοδότησης, κληρονομιάς και γενικά όλα τα δικαιώματα, υποχρεώσεις και πλεονεκτήματα του γάμου.

Επιμένω ότι πρέπει να γίνει σαφής διαχωρισμός του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών απο αυτούς. Το πρώτο αφορά τους ίδιους μόνο, το δεύτερο αφορά κάποια ορφανά παιδιά που δεν είναι δικά τους, καθώς και την κοινωνία επίσης.

Άνοιξα ξεχωριστό θέμα για τις υιοθεσίες παιδιών απο γκέυ, το οποίο επιδεικτικά αγνοείτε (όσοι το κάνετε), προφανώς στην προσπάθεια σας να κάνετε τα δυο αυτά θέματα ομοούσια έστω και δια της βίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Buggs,
βρήκα μια πληροφορία από συγκεκριμένο άρθρο, με πολύ συγκεκριμένη ερώτηση που έγινε από τη δημοσιογράφο της Ελευθεροτυπίας και όχι από εμένα και συνδυάζει τα δύο αυτά θέματα, όπως έκανε και η θεματοθέτρια όταν άνοιξε πριν χρόνια αυτό το θέμα.
Εφ' όσον εδώ η συζήτηση έχει στραφεί και προς τις δύο αυτές κατευθύνσεις, το άρθρο που παρέθεσα, δεν θα μπορούσε παρά να ταιριάζει εδώ ακριβώς.

Εξάλλου μια μεγάλη μερίδα μελών που απάντησαν στο θέμα, φρόντισαν να διαχωρίσουν τις τοποθετήσεις τους, στα επί μέρους ζητήματα, με ανάλογα επιχειρήματα. Δεν θυμάμαι να υπήρξε τοποθέτηση που να έλεγε πως προϋπόθεση της μίας συνθήκης είναι απαραίτητα και η άλλη συνθήκη.
Ο μόνος που επιμένει να ταυτίζει το γάμο με την υιοθεσία μέσα σε αυτό το θέμα, είσαι εσύ και μόνον εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο μόνος που επιμένει να ταυτίζει το γάμο με την υιοθεσία μέσα σε αυτό το θέμα, είσαι εσύ και μόνον εσύ.
Μήπως ξέχασες ένα "ΔΕΝ" κάπου ; :D

Είναι διαφορετικό θέμα γι'αυτό και έχω ανοίξει ολόκληρο διαφορετικό θρέντ με δημοσκόπηση μάλιστα εδώ !!

Υ.γ. Το είχα γράψει στο πόστ που υποτίθεται μου απάντησες με 3άρια γράμματα, το γράφω τώρα πάλι με 6άρια για να είμαστε όλοι σίγουροι (αφού σε όλους απευθύνεσαι κι εσύ συκοφαντώντας με οτι πρεσβεύω απόψεις που δεν είναι δικές μου) ότι σου είναι απολύτως ξεκάθαρο για ποιό ακριβώς επιμένω .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εχω ήδη τοποθετηθεί υπέρ της αναγνώρισης πολιτικού γάμου μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου, με το σκεπτικό ότι με αυτό τον τρόπο δεν θίγονται τα δικαιώματα άλλων, αντίθετα μπορούν να ρυθμιστούν κάποιες νομικές εκκρεμότητες που προκύπτουν γι' αυτά τα άτομα σε σχέση με το οικογενειακό, το κληρονομικό δίκαιο κ.λπ. Ωστόσο, ως χριστιανός είμαι εναντίον του θρησκευτικού γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων.
τι ειπε ρε ο τυπος?:confused:
και τον εκτιμουσα..

ο γαμος ειναι ενας..δεν εχει μικροτερη βαρυτητα ο πολιτικος με το θρησκευτικο..

ενα συμφωνο συντροφικοτητας και πολυ ειναι..μην τα μπλεκουμε..

ουτε καν στην ευρωπη δεν υπαρχει πολιτικος γαμος μεταξυ ομοφυλων..
καλα τη δηλωση της(του:P ) κανελλη δεν τη σχολιαζω..γενητορες ειμαστε ολοι μας..:confused:

αντε βρες ακρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αγγελε, εχεις φαει κολλημα μεγαλο με τη λεξη "γαμος". Το ξερεις?!
Ποιος νοιαζεται νομιζεις για το πως θα αποκαλειται το κ@λοχαρτο που θα υπογραψουν?!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αγγελε, εχεις φαει κολλημα μεγαλο με τη λεξη "γαμος". Το ξερεις?!
Ποιος νοιαζεται νομιζεις για το πως θα αποκαλειται το κ@λοχαρτο που θα υπογραψουν?!!!

Το θέμα είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση θα μιλάμε κυριολεκτικά για ένα κ@λόχαρτο...

Και πάντως, όπως είχα πει και παλαιότερα, το θέμα είναι με ποιά οπτική βλέπει κανείς το γάμο. Και φυσικά αν θέλει αυτός να εκπέσει στην κατηγορία του «κ@λόχαρτου»...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση θα μιλάμε κυριολεκτικά για ένα κ@λόχαρτο...

Και πάντως, όπως είχα πει και παλαιότερα, το θέμα είναι με ποιά οπτική βλέπει κανείς το γάμο. Και φυσικά αν θέλει αυτός να εκπέσει στην κατηγορία του «κ@λόχαρτου»...


Μην αρχισεις παλι τα περι θρησκευτικης σημασιας, μυστηριων, τα "εσονται οι δυο εις σαρκαν μιαν" και δε συμμαζευεται. Ουτε που με ενδιαφερει.


Οπως ανεφερε και ο Παπαγιαννακης και εχω και η ιδια αναφερει πολλακις: "ανάγκη να θεσμοθετηθεί ένα επίσημο σύμφωνο συμβίωσης αναγνωρισμένο από το κράτος και το νόμο, και με όλες τις νομικές, οικονομικές, ασφαλιστικές κ.λπ. συνέπειες, ακριβώς όπως για τα παραδοσιακά παντρεμένα ζευγάρια."

Ετσι τον βλεπω το γαμο...επομενως καταλαβαινεις οτι οπως κι εαν θελει κανεις να ονομασει το παραπανω δε με απασχολει καθολου.
Ειτε συμφωνο συμβιωσης ειτε πολιτικο γαμο για μενα ειναι το ενα και το αυτο. Εξασφαλιζει τα προαναφερθεντα? Ε, μου αρκει.
Τα υπολοιπα ειναι για γαργαρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

B~I~O~N~I~C

Νεοφερμένος

Ο B~I~O~N~I~C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ομως υιοθέτησε παιδί έτσι δεν είναι;

η Κανέλλη ναι, έχει υιοθετήσει και μάλιστα κάποιοι την έχουν δει να κυκλοφορεί με την σχέση της..

είναι περίεργο που δεν έχει υποστηρίξει τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων..ίσως δεν θέλει να πάει κόντρα στις ιδέες του κόμματος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.


Μην αρχισεις παλι τα περι θρησκευτικης σημασιας, μυστηριων, τα "εσονται οι δυο εις σαρκαν μιαν" και δε συμμαζευεται. Ουτε που με ενδιαφερει.


Οπως ανεφερε και ο Παπαγιαννακης και εχω και η ιδια αναφερει πολλακις: "ανάγκη να θεσμοθετηθεί ένα επίσημο σύμφωνο συμβίωσης αναγνωρισμένο από το κράτος και το νόμο, και με όλες τις νομικές, οικονομικές, ασφαλιστικές κ.λπ. συνέπειες, ακριβώς όπως για τα παραδοσιακά παντρεμένα ζευγάρια."

Ετσι τον βλεπω το γαμο...επομενως καταλαβαινεις οτι οπως κι εαν θελει κανεις να ονομασει το παραπανω δε με απασχολει καθολου.
Ειτε συμφωνο συμβιωσης ειτε πολιτικο γαμο για μενα ειναι το ενα και το αυτο. Εξασφαλιζει τα προαναφερθεντα? Ε, μου αρκει.
Τα υπολοιπα ειναι για γαργαρες.

Και για μένα το ίδιο είναι.

Αντιλαμβάνομαι πάντως την πρεμούρα πολλών να επιβάλουν μια τέτοια κοινωνική μεταρρύθμιση η οποία θα αναθεωρεί εκ βάθρων την έννοια του γάμου και της οικογένειας. Τέτοιες όμως αλλαγές γνωρίζουν ότι δε βρίσκουν σύμφωνο το μεγαλύτερο μέρος του Ελληνικού λαού. Και επειδή είναι μια μειοψηφία, φροντίζουν να βάλουν μπροστά όλα τα μέσα, κυρίως τα ΜΜΕ να προπαγανδίζουν κάθε μέρα τις απόψεις του για τον νέο κοινωνικό μετασχηματισμό που θέλουν να επιβάλουν. Δεν είναι τυχαίο ότι ο εκλιπών ιδιοκτήτης του μεγαλύτερου συγκροτήματος ΜΜΕ ανήκε στη χορεία των ομοφυλόφιλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποιος νοιαζεται νομιζεις για το πως θα αποκαλειται το κ@λοχαρτο που θα υπογραψουν?!!!
να ξερουμε και να ξεχωριζουμε τη λεξη και νομικο θεσμο του γαμου απο οτι δηποτε αλλο.

μην μπλεκουμε τα διαφορα συμφωνα με το γαμο,ειτε πολιτκο ειτε θρησκευτικο..
νομικα ο γαμος ειναι ενας..

πολλοι τα μπλεκουνε ..λαθος..


Ειτε συμφωνο συμβιωσης ειτε πολιτικο γαμο για μενα ειναι το ενα και το αυτο.
ο νομος διεθνως και στην Ελλαδα διαφωνει μαζι σου..ο γαμος στο κρατος ειτε θρησκευτικος ειτε πολιτικος καταγραφεται ως ακριβως το ιδιο,,με τα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις και το ιδιο νομικο πλαισιο..

οι ομοφυλοφιλοι θελουν να βαλουν τον πολιτικο γαμο ως πιο ελαφρυ για να τον κατακτησουν..δεν ειναι..ειναι εξισου γαμος με τον θρησκευτικο.. ο γαμος υπηρχε χιλιαδες χρονια πριν το χριστιανισμο,ή αλλη θρησκεια..
ειναι πανω και πριν τις θρησκειες,,ειναι ενα ανθρωπινος κοινωνικος θεσμος..(που ισως υπαρχει κατι αναλογο και σε αλα κοινωνικα μονογαμικα ζωα)..και η καθε θρησκεια ειτε Διας ειτε οσιρις ειτε Θεος τον ευλογει..


αλλο τα συμφωνα με λιγοτερες φυσικα υποχρεωσεις και δικαιωματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Ο ομοφυλος γαμος - πολιτικος ή θρησκευτικος,δεν εχει σημασια - παραγει

α) τα θεσμικα αποτελεσματα / προνομίες που απολαμβανουν (ειτε με πολιτικό,ειτε με θρησκευτικό γαμο) οι ετερόφυλοι - που ειναι και το κύριο ζητουμενο (των ομοφυλόφιλων)

βου) εξισώνει (στις συνειδήσεις-άρα και καποια στιγμη και μπροστα στο νόμο) το αφύσικο με το φυσικό

Αδυνατώ να σκεφθώ μια "επέκταση" του (ετερόφυλου) γαμου,ωστε να "αγκαλιαζει" και ομόφυλους συντρόφους.

Πολυ πιθανον,μια μελλοντική - πιο "φιλελευθερη" / "ανοιχτη" κοινωνια να το θεωρει φυσικό - αφου σαφώς εχει "επικαιροποιησει / αναδιαρθώσει προς το πιο αόριστο / απρόσωπο τα περι "σχέσης"....

Τελικα,τα παντα ειναι -στους ανθρώπους - θεμα συγκυριών,συμφερόντων,ορισμου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αντιλαμβάνομαι πάντως την πρεμούρα πολλών να επιβάλουν μια τέτοια κοινωνική μεταρρύθμιση η οποία θα αναθεωρεί εκ βάθρων την έννοια του γάμου και της οικογένειας. Τέτοιες όμως αλλαγές γνωρίζουν ότι δε βρίσκουν σύμφωνο το μεγαλύτερο μέρος του Ελληνικού λαού.

Εκτος και αν ο ΓΑΠ είναι κρυφός ομοφυλόφιλος οπότε θα νοιαστεί για την άποψη του μεγαλύτερου μέρους του Ελληνικού λαού όσο και για όλα τα υπόλοιπα ζητήματα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο ομοφυλος γαμος - πολιτικος ή θρησκευτικος,δεν εχει σημασια - παραγει
αντιθετα καταναλωνει..κοινωνικα και οικονμικα προνομια..αν γινει... δε συμφερει..;)


Εκτος και αν ο ΓΑΠ είναι κρυφός ομοφυλόφιλος οπότε θα νοιαστεί για την άποψη του μεγαλύτερου μέρους του Ελληνικού λαού όσο και για όλα τα υπόλοιπα ζητήματα.
ο καλυτερος του φιλος ηταν ο Βαλιανατος..και ολοι οι κοντινοι του ανθρωποι δεν ειναι και φανατικοι..

ειναι εξαιρετικα πιθανο να ειναι..

εδω λεγανε για τον Κωστακη που δεν του φαινοτν κιολας..
για τον σοφτ Γαπ δεν θα πουνε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
α

εδω λεγανε για τον Κωστακη που δεν του φαινοτν κιολας..
για τον σοφτ Γαπ δεν θα πουνε?

Βεεεβαια τους εχουν βγαλει ολους ομοφυλοφιλους!:whistle::whistle::whistle: Λιγοι μεινανε οι βαρβαταντρες!:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οτι βγαζουν για διαφορους λογους βγαζουν..αλλα καποιοι ειναι κιολας..
αλλα αν κανουν τη δουλεια τους βεβαια καλα ,πρακτικα δεν μας ενδιαφερει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top