Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
:worry: ηλεκτρικη σκουπα

Πως να χωρεσει καλε ολοκληρη ηλεκτρικη σκουπα;
Αφου δεν υπαρχει κενο αναμεσα στα πληκτρα;
Πώς θα τα ρουφηξει;
Σοβαρα μιλας ή με δουλευεις;
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πως να χωρισει καλε ολοκληρη ηλεκτρικη σκουπα;
Αφου δεν υπαρχει κενο αναμεσα στα πληκτρα;
Πώς θα τα ρουφηξει;
Σοβαρα μιλας ή με δουλευεις;
:(

Σοβαρά γιατί όλοι με λέτε τρολ ....αν τρολάρω (σπανια) τρολάρω γενικά όχι εναν εναν μεμονωμένα

:worry: να την βαλεις στο φουλ την σκουπα με κάποια αποσταση απο τα πλήκτρα να εχεις στο αλλο χερι στα πλήκτρα για να μην τα ρουφίξει και θα φύγουν ολα τα κακαδάκια (σχεδόν όλα)
Πριν την σκούπα πίεσε με τα χέρια δυνατά τα πληκτρα να γίνουν σποράκια πιο μικρά ψυχουλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Σοβαρά γιατί όλοι με λέτε τρολ ....αν τρολάρω (σπανια) τρολάρω γενικά όχι εναν εναν μεμονωμένα

Πραγματικα δεν εχω ιδεα.
Σε αρκετα που λες συμφωνω μαζι σου.
Οχι σε ολα ...αλλα τρολ δε θα σε ελεγα με τιποτα.



να την βαλεις στο φουλ την σκουπα με κάποια αποσταση απο τα πλήκτρα να εχεις στο αλλο χερι στα πλήκτρα για να μην τα ρουφίξει και θα φύγουν ολα τα κακαδάκια (σχεδόν όλα)
Πριν την σκούπα πίεσε με τα χέρια δυνατά τα πληκτρα να γίνουν σποράκια πιο μικρά ψυχουλα

Θα το δοκιμασω (κι εγω το ειχα σκεφτει να σου πω την αληθεια) αν και δε νομιζω να εχει αποτελεσμα.
Παντως θεωρω καλυτερα να το παω σε ειδικο για καλυτερα αποτελεσματα γιατι φοβαμαι μη γινει καμια στραβη ,οπως ειπε και η diotima.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θα το δοκιμασω (κι εγω το ειχα σκεφτει να σου πω την αληθεια) αν και δε νομιζω να εχει αποτελεσμα.
Παντως θεωρω καλυτερα να το παω σε ειδικο για καλυτερα αποτελεσματα γιατι φοβαμαι μη γινει καμια στραβη ,οπως ειπε και η diotima.

Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να ρουφίξει κανένα πλήκρο (και αυτο να γίνει ανοιγεις την σακουλα της σκουπας και το παιρνεις
για αυτό αρχίζεις πρώτα πρώτα με μικρή δυναμη και την αυξάνεις μέχρι να αρχιζει να ρουφάει.
Μετά εφαρμόζοτνας πίεση με τα δάκτυλα στα πλήκτρα μπορείς να κάνεις πολυ καλη δουλειά. Eγώ την βάζω σε πολύ μεγάλη ενταση και πραγματικα γίνεται φοβερη δουλειά

Τα σκουπάκια τα μικρά δεν κάνουν πολλα πραγματα. πάντως μπορείς να βγάλεις παρα πολλα με αυτό τον τρόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και πιο ευκολα, και πιο καλη δουλεια θα κανεις με ενα φυσιτηρη παρα προσπαθωντας με την σκουπα παντος.

Μπορεις να βρεις σπρεΐ πεπειεσμενου αερα στα 6-7 ευρο το μικρο η 10-11 το μεγαλο, η να παρεις ενα ηλεκτρικο φυσητηρη γυρο στα 20 ευρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ωωωωωωωωωωωχ μολις ξεχαρβαλωσα το ψ.
Πηγα να δω αν βγαινουν τα πληκτρα και τελικα βγαινουν.

Το εβαλα καπως προχειρα αλλα δεν μπηκε καλα και τωρα προεξεχει.

Ασε δε βαζω τιποτα.
Φοβηθηκα τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Ωωωωωωωωωωωχ μολις ξεχαρβαλωσα το ψ...

Ενταξει το ψ aka c δεν ειναι τιποτα!που να εβγαζες το Α,εκει να δεις τρομο(χρησιμοποιειται σε ολες τις γλωσσες πολυ,γιαυτο!):P

Το πολυ πολυ να μην μπορεσεις πια ποτε να ξαναγραψεις Ψ-αραδελλη!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Eγώ το καθαρίζω με οδοντογλυφίδες ανάμεσα και πολύ προσεκτικά.Παιδιά μη βγάζετε κουμπιά από λάπτοπ αν δεν είστε σίγουροι πως ξαναμπαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω word-ecxel. Office? ε αυτά δεν τα έχω. Πού τα βρίσκω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ενταξει το ψ aka c δεν ειναι τιποτα!που να εβγαζες το Α,εκει να δεις τρομο(χρησιμοποιειται σε ολες τις γλωσσες πολυ,γιαυτο!):P

Σωστα. Καλυτερα να δοκιμαζα το Q , το πιο αχρηστο πληκτρο.

Eγώ το καθαρίζω με οδοντογλυφίδες ανάμεσα και πολύ προσεκτικά.Παιδιά μη βγάζετε κουμπιά από λάπτοπ αν δεν είστε σίγουροι πως ξαναμπαίνουν.

Κι εγω το ειχα δοκιμασει με οδοντογλυφιδες παλιοτερα αλλα "εφαγα" στις ακρες τα πληκτρα (εχουν κατι μικρα σημαδακια τωρα) απο την πιεση και δεν το ξαναδοκιμασα.

Νομιζω το καλυτερο ειναι να το παω στον ειδικο ή να αγορασω αυτο το φυσητηρα που ειπε και ο Κρονος.

Μια φορα που το ειχα παει στον ειδικο για καποιον αλλο λογο, μου καθαρισε και το πληκτρολογιο παραλληλα και οταν πηγα να τον παρω μου ειπε πως επαθε πλακα με το τι βρηκε απο κατω.
Ντραπηκα.
Πρεπει να σταματησω να τρωω πανω απο τον υπολογιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ξερει κανεις αν μπορω να εχω για μηχανες περιηγησης firefox k google ταυτοχρονα;

sozi και δωρεαν δεν μπορεις να τα κατεβασεις -μου φαινεται -κατσε να σου απαντησει κανεις της προκοπης σ αυτα τα θεματα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Δεν έχω word-ecxel. Office? ε αυτά δεν τα έχω. Πού τα βρίσκω ?

Δοκίμασε το Open office κάνει παρόμοια δουλειά με το office της Μicrosoft και θα έλεγα το ίδιο αν όχι καλύτερα.

ξερει κανεις αν μπορω να εχω για μηχανες περιηγησης firefox k google ταυτοχρονα;

sozi και δωρεαν δεν μπορεις να τα κατεβασεις -μου φαινεται -κατσε να σου απαντησει κανεις της προκοπης σ αυτα τα θεματα :Ρ

Eννοείς chrome Και firefox; εννοείται απλώς ένας απο τους δύο θα είναι ο προεπιλεγμένος ωστε να τον χρησιμοποιούν οι εφαρμογές για διεργασίες όπως το άνοιγμα ενός link κτλπ

Μπορείς να καθορίσεις ποιος θα είναι από τις ρυθμίσεις του κάθε browser , ο Chrome το έχει με το που πας στις ρυθμίσεις κάτω κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Eννοείς chrome Και firefox; εννοείται απλώς ένας απο τους δύο θα είναι ο προεπιλεγμένος ωστε να τον χρησιμοποιούν οι εφαρμογές για διεργασίες όπως το άνοιγμα ενός link κτλπ

Μπορείς να καθορίσεις ποιος θα είναι από τις ρυθμίσεις του κάθε browser , ο Chrome το έχει με το που πας στις ρυθμίσεις κάτω κάτω.
βασικα firefox και explorer. ο τελευταιος με εχει βολεψει αλλα οταν καποιοι αποφασιζουν οτι χρειαζεται ο firefox....:mad:
τεσπα, μπορω ταυτοχρονα;
και ο browser σε συτην την περιπτωση που ειναι;:redface::redface::redface: thanks!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Βrowser λέγεται οποιοδήποτε πρόγραμμα χρησιμοποιείς για περιήγηση στο ίντερνετ(chrome, firefox, opera και διάφορα άλλα μαντζαφλέρια) O

Κακό συνήθειο κατα την γνώμη μου ο Ιnternet Explorer. Δεν είναι ασφαλής και πάει πίσω κατα πολύ σε σχέση με τους υπόλοιπους browsers σε ταχύτητες , ευχρηστία κτλπ. Εφόσων θέλεις και τους δύο φυσικά και γίνεται αλλα και πάλι θα χρειάζεται να έχεις εναν προεπιλεγμένο ωστε με το που πατας παραδείγματος χάρη αυτο το λινκ να ανοίγει με οποίον browser θέλεις.

απο εδώ μπορείς να κατεβάσεις τον firefox
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ :)
(ε, μωρε ενταξει με ο, τι βολευτηκα αρχικα πηγαινω=explorer,προσπαθω να μην τα πολυσκαλιζω γιατι στο τελος κανω και καμια βλακεια και χτυπω το κεφαλι στα πληκτρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Καταρχήν,σε ευχαριστώ για την απάντηση !

Με το "αλλάζω το antivirus" υποθέτω ότι εννοείς πως κάνεις update.
Αλλάζοντας εννοώ,κατεβάζω απο τη softpedia τις τελευταίες εκδόσεις των αντιβάιρους που είναι όμως trials,συνήθως για 30 ημέρες.
όταν λήγει η προθεσμία,ξανακατεβάζω ένα άλλο.
Αυτό το έκανα παλιότερα,τώρα πλέον κλέβω τα προγράμματα και τα έχω για πολύ καιρό.
update κάνει ούτως ή άλλως,το προγραμματίζω εγώ μια συγκεκριμένη ώρα,και το κάνει αυτόματα.

και να ρωτήσω βρε παιδιά(μπορεί να εχει ξαναειπωθεί)
τί αντιβάιρους συστήνετε; ποιο είναι το πιο ασφαλές; και πώς τα παίρνετε; τα αγοράζετε κτλ;;;

αα και για τα προγράμματα που ''καθαρίζουν'' τον υπολογιστή,είχα παλαιότερα το tuneUp utilities, και τώρα το glary utilities ...είναι καλά ;;


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
τί αντιβάιρους συστήνετε;
:)

MSE Καλό και δωρεάν. Ούτε σπασίματα ούτε κλειδώματα ούτε τίποτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Καταρχήν,σε ευχαριστώ για την απάντηση !


Αλλάζοντας εννοώ,κατεβάζω απο τη softpedia τις τελευταίες εκδόσεις των αντιβάιρους που είναι όμως trials,συνήθως για 30 ημέρες.
όταν λήγει η προθεσμία,ξανακατεβάζω ένα άλλο.
Αυτό το έκανα παλιότερα,τώρα πλέον κλέβω τα προγράμματα και τα έχω για πολύ καιρό.
update κάνει ούτως ή άλλως,το προγραμματίζω εγώ μια συγκεκριμένη ώρα,και το κάνει αυτόματα.

και να ρωτήσω βρε παιδιά(μπορεί να εχει ξαναειπωθεί)
τί αντιβάιρους συστήνετε; ποιο είναι το πιο ασφαλές; και πώς τα παίρνετε; τα αγοράζετε κτλ;;;

αα και για τα προγράμματα που ''καθαρίζουν'' τον υπολογιστή,είχα παλαιότερα το tuneUp utilities, και τώρα το glary utilities ...είναι καλά ;;


:)

Νιώθω πολύ Geek που απαντάω σε όλα αλλα τί να κάνω :Ρ

Το καλύτερο antivirus είναι ένας προσεκτικός χρήστης (:

Εφόσον γνωρίζεις τι κατεβάζεις και που βρίσκεσαι , δεν ξεγελιέσαι απο τις άπειρες παγίδες που στήνουν πάσης φύσης "επιτήδειοι" σε όλο το διαδίκτυο, θα είσαι μια χαρά οτι Antivirus και να έχεις:Ρ

Παρόλα αυτά, προσωπικά χρησιμοποιώ την δωρεάν έκδοση του avast κυρίως γιατι είναι δωρεάν και επειδή κάνει αυτά που θέλω χωρίς να καταναλώνειπολλούς πόρους απο το σύστημά μου . Πάντα απενεργοποιώ σούξου μούξου μανταλάκια όπως Email scanners identity protection, link scanners και τα λοιπά γιατι μου φαίνονται περιττές αηδίες. Υπάρχουν μόνο και μόνο για να νομίζεις οτι έτσι προστατεύεσαι παραπάνω:Ρ .

Παλιότερα χρησιμοποιούσα AVG , έχω ακούσει θετικά σχόλια και για το Kaspersky, το Panda και διάφορα άλλα.
Θα εμείνω στο αρχικό σχόλιο μου όμως περι σωστής χρήσης του διαδικτύου, γιατί από εκεί προέρχεται το 99% του malware που θα βρεθεί σε εναν υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Θα εμείνω στο αρχικό σχόλιο μου όμως περι σωστής χρήσης του διαδικτύου, γιατί από εκεί προέρχεται το 99% του malware που θα βρεθεί σε εναν υπολογιστή.
Don't forget flash memories.

Μπορεί εσύ ο ίδιος να προσέχεις, αλλά οι φίλοι/γνωστοί σου όχι. Παθών:P Πάλι καλά έχω την (καλή) συνήθεια να σκανάρω κάθε συσκευή που μπαίνει στον υπολογιστή μου:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Για το καθάρισμα του λαπτοπ : εγώ παίρνω ένα σφουγγάρι, το βρέχω, του βάζω λίγο απορρυπαντικό, το στραγγίζω να μην έχει νερά αλλά αφήνω τον αφρό, και καθαρίζω τα πλήκτρα.Τώρα για μεταξύ των πληκτρών, ε πόσα ψίχουλα να έχεις ρίξει μέσα?Φαίνονται? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top