Πολιτικοποίηση σε νεαρή ηλικία

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Λοιπόν :
Όσον αφορά διαφωνίες/απόψεις κτλ άνοιξε την κατηγορία "Πολιτική-Κοινωνικά θέματα" και δες. Υπάρχει και ειδική υποενότητα "Ελληνική κρίση". Τα είδες καθόλου αυτά; Αλλιώς δεν έχει νόημα να αναπαράγουμε τα ίδια. Εκτός αν θες να ανοίξεις εσύ κάποιο άλλο θέμα συζήτησης, συγκεκριμένο όμως...για να συζητήσουμε. Γιατί έτσι γενικά και αόριστα να μιλάμε δε γίνεται. Το καταλαβαίνεις κι εσύ.
Από κει και πέρα ψάξου σχετικά:
1)με αυτό
2)με δάνεια που πήρε ο Ανδρέας Παπανδρέου την περίοδο του '80 και μοίραζε λεφτά στο λαό με ξένα κόλυβα = χρεη
3)με Τράπεζα Goldman Sachs με τη βοήθεια της οποίας o Σημίτης έκανε μαγικά και εξαφάνισε το χρέος κι έτσι μπήκαμε στο ευρώ
4)με την απάτη του χρηματιστηρίου το '99 (ρώτα τον Valder, αν θες βοήθεια και με οικονομική ορολογία, εγώ δεν την κατέχω)
5)με ολυμπιακούς αγώνες 2004
6)με τη ζωή και το βίο αυτού του θεόπνευστου ηγέτη της χώρας Κων/νου Καραμανλή που διακυβέρνησε από το 2004-2009 (ζωή σε εμάς)
7 )με τον τελευταίο πρωθυπουργό που μας έβαλε στο ΔΝΤ και υπέγραψε την καταδίκη μας Γεώργιο Παπανδρέου, που τα είχε κανονίσει όλα πριν καν βγει πρωθυπουργός

Υπάρχουν άπειρα άρθρα στο ίντερνετ για αυτά εδώ που θα σε βοηθήσουν να πάρεις μια ιδέα για το πώς καταντήσαμε σε αυτά τα χάλια.

Εναλλακτικά μπορείς απλά να δεις τι έλεγε και ο Βασίλης Λεβέντης πριν καμιά 20αριά χρόνια ο οποίος αποκαλούσε τον ελληνικό λαό (δικαίως) "ζώα".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Μαλλον εχεις δικιο Ψ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ σιχαίνομαι τα πολιτικά και δεν θέλω να ασχοληθώ καθόλου. Ο boyfriend είναι φανατικός και αναγκαστικά τρώω στη μάπα ειδήσεις καθημερινά...μου λέει πως είμαι "μικρούλα" και αργότερα θα ενδιαφερθώ κι εγώ και θα καταλάβω. Δεν το ξέρω αυτό, πάντως αν μοιάσω στους γονείς μου θα περάσω τα 50 και θα συνεχίζει να μου είναι αδιάφορο το θέμα.
Σχετικά με την πολιτικοποίηση σε νεαρή ηλικία, το σύνηθες είναι τα παιδιά να ακολουθούν το κόμμα των γονιών (όπως και την ποδοσφαιρική ομάδα ένα πράγμα). Μερικοί το βλέπουν επεναστάτες κάποια στιγμή και πρήζουν τους πάντες με τον κομμουνισμό, αλλά τους περνάει μετά και γίνονται ένα από τα δύο μεγάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severus7

Νεοφερμένος

Ο Severus7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! :)

Είμαι 16 χρονών και νιώθω ότι ζω σε έναν άγνωστο κόσμο... Έχουμε κρίση μα ουσιαστικά αυτό δεν μου λέει τίποτα..
Προσπαθώ να παρακολουθήσω ειδήσεις ,για να αποκτήσω μια γνώμη δική μου , όχι των γονιών ή των φίλων μου, μια εικόνα που θα έχω φτιάξει εγώ και δεν θα την έχω πάρει έτοιμη , μα άκρη δεν βγάζω καθώς δεν ξέρω ούτε τα βασικά.. Όχι ότι οι ειδήσεις είναι έγκυρη πηγή , ό,τι τους συμφέρουν προβάλλουν αλλά πού αλλού να απευθυνθώ?

Είναι κρίμα που από τέτοια (και μικρότερη ) ηλικία είναι απαραίτητη η πολιτικοποίηση ενός ανθρώπου, ζούμε σε μια εποχή που πρέπει να αντιδράσουμε σε ό,τι μας συμβαίνει κ όχι να καθόμαστε στον καναπέ μας και μόλις να ακούμε για περικοπές απλώς να βρίζουμε, να νευριάζουμε κ όχι να ενεργήσουμε, να κάνουμε μια πράξη..!
Πηγαίνω σε πορείες, και είμαι με τους μαθητές, χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για όλα τα γεγονότα, και μόνο που ξέρω ότι υπάρχουν τόσοι άνεργοι κ άστεγοι εξαιτιας τους μου φτάνει και μου περισσεύει ! Δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι παραπάνω απο αυτό για να κατέβεις σε κάποια πορεία,δεν είσαι χούλιγκαν ,ούτε φασίστας, ούτε αναρχικός...
Θεωρώ το θέμα είναι σοβαρό κ' σημαντικό πολλά παιδια στην ηλικία μου (όπως κ εγώ ) δεν ξέρουν αρκετά πράγματα για το τι συμβαίνει με το κράτος, την οικονομία , την πολιτική .. το σύστημα...:|

Για να μην σας κουράζω θα ήθελα να μου πείτε πώς αρχίσατε εσείς να έχετε μια άποψη, υποστηρίζετε κάτι , τι γίνεται στο κόσμο αυτή την στιγμή (γιατί κρίση δεν είναι της ελλάδας ειναι παγκόσμια και πάντα θα υπάρχει) , στην ελλάδα, ποιοί είναι όλοι αυτοί οι πολιτικοί και τι κάνουν; πώς φτάσαμε να χρωστάμε; Ξέρω πολύ γενικά ερωτήματα που περιμενουν τεράστιες απαντήσεις , μα απο κάπου πρέπει να αρχίσουμε...! Θέλω να ακούσω πολλές γνώμες,να δω επιχειρήματα , διαφωνίες..
Να πάρω μια ιδέα για να νιώθω ότι ξέρω κάτι (αυτό αναιρεί αυτό που είπα παραπάνω για την έτοιμη εικόνα που δεν θέλω να πάρω μα είναι διαφορετικό ,γιατί εδώ περιμένω (και ελπίζω) να πάρω αρκετές γνώμες ) γενικά να ακούσω το τι γινεται...........
Νιώθω ότι είναι κάπως παιδικό αυτό που ρωτάω και ο τρόπος που το ρωτάω μα για κάποιον που ενδιαφέρεται να πολιτικοποιηθεί δεν ειναι..

Περιμένω απαντήσεις!! :hmm:

τα παιδια και οι εφηβοι πρεπει να ασχολουνται με την πολιτικη γιατι αυτοι εναι οι αυριανοι πολιτες επειδη δεν ασχολουμασταν φτασαμε εδω ου φτασαμε (ενας απο τους πολλους λογους) α και κατι αλλο οι φασιστες δεν κατεβαίνουν στις πορειες γιατι δεν νοιαζονται για τα δικαιωματα κανενος αυτοι που κατεβαινουν ειναι οι αριστεροι, οι κομμουνιστες και οι αναρχικοι οι χουλιγκαν δεν κανουν πορεια,κανουν οτι τους ερθει στο κεφαλι.. η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να σου πω εγω ποιο ειναι ειναι το σωστο και ποιο το λαθος θα σου πω τι πιστευω : το μοναδικο κομμα που σκοπο εχει να βοηθησει τους πολιτες αυτης της χωρας ειναι το κκε φανταζομαι δεν θα το πιστεψεις εξαιτιας της προπαγανδας μιας δεκαετιας και βαλε αλλα ειναι το μοναδικο κομμα που βρισκεται κοντα στο λαο αμα ψαξεις στη σελιδα του θα καταλαβεις τι εννοω βεβαια πολλοι πιστευουν οτι ο συριζα ειναι το ιδιο και μαλλον καλυτερος απο το κκε αλλα ο συριζα δεν ειναι τιποτα αλλο απο νεο πασοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
τα παιδια και οι εφηβοι πρεπει να ασχολουνται με την πολιτικη γιατι αυτοι εναι οι αυριανοι πολιτες επειδη δεν ασχολουμασταν φτασαμε εδω ου φτασαμε (ενας απο τους πολλους λογους) α και κατι αλλο οι φασιστες δεν κατεβαίνουν στις πορειες γιατι δεν νοιαζονται για τα δικαιωματα κανενος αυτοι που κατεβαινουν ειναι οι αριστεροι, οι κομμουνιστες και οι αναρχικοι οι χουλιγκαν δεν κανουν πορεια,κανουν οτι τους ερθει στο κεφαλι.. η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να σου πω εγω ποιο ειναι ειναι το σωστο και ποιο το λαθος θα σου πω τι πιστευω : το μοναδικο κομμα που σκοπο εχει να βοηθησει τους πολιτες αυτης της χωρας ειναι το κκε φανταζομαι δεν θα το πιστεψεις εξαιτιας της προπαγανδας μιας δεκαετιας και βαλε αλλα ειναι το μοναδικο κομμα που βρισκεται κοντα στο λαο αμα ψαξεις στη σελιδα του θα καταλαβεις τι εννοω βεβαια πολλοι πιστευουν οτι ο συριζα ειναι το ιδιο και μαλλον καλυτερος απο το κκε αλλα ο συριζα δεν ειναι τιποτα αλλο απο νεο πασοκ

Oh God, όχι άλλο κάρβουνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top