Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
15,6 είναι... για να δω και το λινκ που εβαλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
εγγύηση έχεις; έχει λήξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σχετικά με φορτιστή: κοιτάμε πρώτα ΤΙ έχει χαλάσει στον φορτιστή...το βύσμα? Το φις? Μήπως μας χάλασε η υποδοχή του λάπτοπ? Ανάβει το φωτάκι του φορτιστή όταν τον βάζουμε στην πρίζα? Αν δεν είναι κάτι προφανές και δεν μπορούμε να το φτιάξουμε με πατέντα (που συνήθως μπορούμε), η λύση είναι να πάρουμε έναν άλλο με το πολύ 25 ευρώ (παραπάνω είναι απλά κλεψιά). Καλή επιλογή είναι οι universal φορτιστές με επιλογή volt και διάφορα βύσματα γιατί θα τους χρησιμοποιήσουμε και για άλλες συσκευές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
εγγύηση έχεις; έχει λήξει;
Όχι δεν έχω εγγύηση γιατί ήταν δώρο το λαπτοπ, δε ξέρω καν από που προήλθε και με το πρόσωπο που το έκανε δώρο είναι δύσκολο να επικοινωνήσω. :(

Σχετικά με φορτιστή: κοιτάμε πρώτα ΤΙ έχει χαλάσει στον φορτιστή...το βύσμα? Το φις? Μήπως μας χάλασε η υποδοχή του λάπτοπ? Ανάβει το φωτάκι του φορτιστή όταν τον βάζουμε στην πρίζα? Αν δεν είναι κάτι προφανές και δεν μπορούμε να το φτιάξουμε με πατέντα (που συνήθως μπορούμε), η λύση είναι να πάρουμε έναν άλλο με το πολύ 25 ευρώ (παραπάνω είναι απλά κλεψιά). Καλή επιλογή είναι οι universal φορτιστές με επιλογή volt και διάφορα βύσματα γιατί θα τους χρησιμοποιήσουμε και για άλλες συσκευές.

Ομορφιά, δεν έχω θέμα με το φορτιστή, απλά έκανα μαλακία και το έβαλα εδώ το προβληματάκι μου, πέρα από αυτό όμως, χρήσιμες οι συμβουλές σου.

Με την οθόνη όμως τι θα γίνει, οεο???????????? :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κάνε βρε παιδί μου μια έρευνα αγοράς, πάρε Τoshiba, Public, Multirama, Πλαίσιο και τα λοιπά και ρώτα πόσο θέλουν να στο φτιάξουν. Μάλλον θα περιμένεις λίγο καιρό να έρθει το ανταλλακτικό, αλλά πιστεύω πως θα μπορέσεις να το φτιάξεις σε λογική τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Είδα για τιμές και τις θεωρώ κλέψιμο, τα 190 ευρώ με δήθεν "δωρεάν" τοποθέτηση μου έκατσαν στο λαιμό και σκάλωσαν στο πορτοφόλι χωρίς να θέλουν να βγουν,για αυτό ρωτάω που θα βρω την οθόνη ώστε να κάνω την τοποθέτηση μόνη μου.
Είδα και στον ίντερνετ για παραγγελίες με λογικές τιμές από 40 ως και 90-100 ευρώ, αλλά φοβάμαι να την πάρω γιατί πες γίνει μια στραβή στη μεταφορά, μετά τι κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
define "στραβή στην μεταφορά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
define "στραβή στην μεταφορά".

Σπάσει ή κάτι τέτοιο...:P
Γιατί αλλιώς θα μου τη στείλει εμένα με το κούριερ και αλλιώς θα τη στείλει στις επιχειρήσεις πχ που κάνει χοντρική παραγγελία και έχουν μια συνεργασία.
Δε ξέρω αν με πιάνεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Aν σπάσει, απλά θα περιμένεις παραπάνω για να την ξαναστείλουν. Μικρό το κακό αφού έτσι κι αλλιώς θα περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
μην πας σε multirama, πλαισιο κλπ.
νομιζω καλυτερα ειναι σε μικρα μαγαζια, που τα έχουν αποκλειστικά πληροφορικάριοι και δεν θελουν να σου πασαρουν καμια μαρκα που να υποστηρίζεται από το κατάστημά τους. συν του ότι τις περισσότερες φορές τα λεφτά είναι λιγότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
εγγύηση έχεις; έχει λήξει;

Ακόμα και να είχε, η εγγύηση δεν ισχύει για βλάβες που προκλήθηκαν από τον ιδιοκτήτη, μόνο για βλάβες που το προϊόν παρουσίασε μόνο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Όχι δεν έχω εγγύηση γιατί ήταν δώρο το λαπτοπ, δε ξέρω καν από που προήλθε και με το πρόσωπο που το έκανε δώρο είναι δύσκολο να επικοινωνήσω. :(



Ομορφιά, δεν έχω θέμα με το φορτιστή, απλά έκανα μαλακία και το έβαλα εδώ το προβληματάκι μου, πέρα από αυτό όμως, χρήσιμες οι συμβουλές σου.

Με την οθόνη όμως τι θα γίνει, οεο???????????? :'(
Επειδή επαθα και εγώ το ίδιο ακριβώς πράγμα και η οθόνη έγινε κομματάκια έκανα το εξής: μιας και είναι Toshiba και είχα εγγύηση το πήγα στα κεντρικά (στα σεπολια) και μου το έφτιαξαν χωρίς να πληρώσω τίποτα, βέβαια όταν το είχα αγοράσει υπήρχε μια προσφορά μαζι με το laptop που σου παρείχε εγγύηση ότι και αν συμβεί (σπασει,κλαπεί...)... Δεν μπορεί να μην έχει εγγύηση το δικό σου απλα δεν είμαι σίγουρος αν θα ισχύει το ίδιο που εγινε και με εμένα. Πότε το αγόρασες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ακόμα και να είχε, η εγγύηση δεν ισχύει για βλάβες που προκλήθηκαν από τον ιδιοκτήτη, μόνο για βλάβες που το προϊόν παρουσίασε μόνο του.

εξαρτάται από την εταιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Εάν στο καλύπτει η εγγύηση απέυθύνσου στην αντιπροσωπεία απευθείας!
Ειδάλλως πήγαινε σε ένα "συνοικιακό" μαγαζί και κάνε έρευνα αγοράς!!!
Εμένα όταν είχε χαλάσει ο φορτιστής και ενώ δεν είχα εγγύηση πήρα τηλ στα multirama, μιας και είχα αγοράσει τον toshiba μου από εκεί, και μου ζήτησαν 40€ για ένα φορτιστή universal και 75€(:knife:) για τον αυθεντικό φορτιστή!

Εννοείται ότι άμα είναι να σκάσω 40€ , θα προτιμήσω να αγοράσω παπούτσια, και έτσι πήγα σε ένα μαγαζί κοντά στη γειτονιά μου με είδη πληροφορικής, ο οποιός και μου ζήτησε 20 ευρώ για τον φορτιστή!;)


Βέβαια για να πω την αλήθεια την έκανα την τσιγκουνιά μου!!!!:D:D:D
Μιας και είμαι λίγο μαμούνι με τα ηλεκτρονικά, και μου αρέσει να τα σκαλίζω, αποφάσισα να κάνω τα πειράματα μου και εάν δεν πιάσουν τ΄τοε να πάρω καινούργιο φορτιστή.... Οπότε και ξήλωσα όλο το καλώδιο έκανα τα μαγικά μου , πέρασα μονωτική ταινιά από πάνω, και ο φορτιστής εν τέλη λειτουργεί σαν καινούργιος!!!!!
Εμ τι... τι παραπάνω έχουν οι κινέζοι από εμένα!!!?¨??:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: τα μηνύματα από το θέμα Μου χάλασε ο φορτιστής του laptop που αφορούσαν τελικά πρόβλημα με την οθόνη του λάπτοπ μεταφέρθηκαν στο παρόν.

Υποθέτω μπορείς πάντα να το συνδέσεις με εξωτερική οθόνη, δηλαδή να αγοράσεις μία και να κάνεις έτσι τη δουλειά σου...
Αλλιώς μπορείς να το πας σε τεχνικό και να σου πουν εκεί τι παίζει και πώς μπορούν να στην αλλάξουν. Ίσως μάλιστα να έχουν ανταλλακτικά από άλλους υπολογιστές που αποσυναρμολόγησαν και να σου έρθει φτηνά... Δεν ξέρω πού μένεις, αλλά μία φίλη είχε πάει σε τέτοιους και ήταν πολύ ευχαριστημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Λοιπόν - λοιπόν, όπως είπα εγγύηση δεν έχω, εξήγησα το λόγο σε προηγούμενο ποστ.
Τώρα έκανα κομμάτια το λάπτοπ για να δω στην οθόνη τους κωδικούς για να μπορέσω να κάνω έρευνα, το έχωσα σε μια τσάντα και πήρα σβάρνα όλα τα συνοικιακά μαγαζιά και μια από αυτές τις μέρες θα κάνω και μια έρευνα στο κέντρο. Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά ή εγώ είμαι άκυρη με αυτά ή αυτοί με κλέβουν.
Οι τιμές που άκουσα ήταν εξωφρενικές καμία σχέση με αυτές που βρήκα από ξένα σάιτ για παραγγελία.
Είναι δυνατόν να μου δίνουν την οθόνη 150-190 ευρώ; Δεν είναι αυτό κλέψιμο τώρα; Από τα λίγα που είδα στο ίντερνετ για παραγγελία οι τιμές δεν ξεπερνούσαν τα 100 ευρώ για τη συγκεκριμένη οθόνη, τι στο καλό γίνεται, φωνάζω από μακριά "έχω λεφτά, πάρ'τα μου";;; Από εμένα βρήκαν να τα αρπάξουν; :mad:
Και να πω ότι τα είχα θα τα έδινα ρε γαμώτο μόνο και μόνο για να κάνω τη δουλειά μου, αλλά ΔΕΝ τα έχω!
Όσο για την εξωτερική οθόνη, έχω ήδη ένα laptop που λειτουργεί έτσι στο σαλόνι (εκείνη την οθόνη όχι δεν την έσπασα εγώ :P) και επίσης αυτό βόλευε γιατί το χρησιμοποιούσα αποκλειστικά και μόνο για μεταφορές στη δουλειά, στη σχολή κτλ για αυτό καίγομαι τόσο να το φτιάξω ο λόγος που το χρησιμοποιώ είναι καθαρά για δουλειές, οπότε δε γίνεται να κουβαλάω συνέχεια το "σώμα" του laptop μαζί με μια οθόνη, ίσως να είναι η λύση μου για τώρα μέχρι να βολευτώ, δε ξέρω θα δείξει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Να΄μαι πάλιιιιιιιιιιι!
Λοιπόν πρέπει να έκανα χοντρή μαλ'κία.
Πριν λίγο παρατήρησα πως όταν αφαίρεσα την οθόνη από το λαπτοπ ξέχασα να αφαιρέσω και τη μπαταρία από πίσω, ενώ στο ιντερνετ που βρήκα οδηγίες τόνιζε ότι η μπαταρία είναι ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ σημαντικό να αφαιρεθεί ΠΡΙΝ αρχίσει η διαδικασία για την αφαίρεση της οθόνης.
Γνωρίζει κάποιος τι σκατά μπορεί να έπαθε τώρα το λαπτοπ;;;;;;;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να΄μαι πάλιιιιιιιιιιι!
Λοιπόν πρέπει να έκανα χοντρή μαλ'κία.
Πριν λίγο παρατήρησα πως όταν αφαίρεσα την οθόνη από το λαπτοπ ξέχασα να αφαιρέσω και τη μπαταρία από πίσω, ενώ στο ιντερνετ που βρήκα οδηγίες τόνιζε ότι η μπαταρία είναι ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ σημαντικό να αφαιρεθεί ΠΡΙΝ αρχίσει η διαδικασία για την αφαίρεση της οθόνης.
Γνωρίζει κάποιος τι σκατά μπορεί να έπαθε τώρα το λαπτοπ;;;;;;;; :(
Σου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα ή απλώς φρικάρεις χωρίς λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Φρικάρω χωρίς λόγο,
απλά αφού έβγαλα την οθόνη, θυμήθηκα ότι πρώτα έπρεπε να αφαιρέσω την μπαταρία και σε όσους το έχω πει έφαγα κρα, γιατί πήρα και το έκανα μόνη μου χωρίς να προσέξω.
Τώρα το έχω αφήσει χωρίς οθόνη οπότε δεν μπόρεσα να ελέγχω αν όντως παίχτηκε κάτι... Απλά ρωτάω ποια είναι τα πιθανά σενάρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top