Δολοφόνος γεννιέσαι ή γίνεσαι;

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Σχεδόν σε οτιδήποτε έχει να κάνει με την υγεία του ανθρώπου, σωματική και ψυχική, υπάρχει και γενετικό υπόβαθρο και επίδραση του περιβάλλοντος.
Για το συγκεκριμένο θέμα, ας σκεφτούμε πόσοι δολοφόνοι υπάρχουν και πόσοι από αυτούς είχαν έμφυτη τάση επιθετικότητας.Μάλλον είναι η μειοψηφία.Οι περισσότεροι έγιναν στην πορεία.Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι φόνοι γίνονται σε περιοχές με χαμηλό βιοτικό επίπεδο ή σε υπανάπτυκτες χώρες.Δε μπορεί εκεί να έτυχε να μαζευτούν οι γεννημένοι δολοφόνοι.Άρα οι συνθήκες ήταν που ευνόησαν την επιθετική συμπεριφορά και αυτό είναι που συμβαίνει συνήθως.Σίγουρα υπάρχουν και οι natural born killers αλλά είναι η μειοψηφία.
Από την άλλη, σε ένα γκέτο μαύρων ας πούμε, άλλοι θα βγουν δολοφόνοι και άλλοι θα πεισμώσουν από τις συνθήκες και θα πάνε στο πανεπιστήμιο.Δηλαδή υπάρχει και κάτι άλλο εκτός από τις συνθήκες που είναι έμφυτο στον καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Σχεδόν σε οτιδήποτε έχει να κάνει με την υγεία του ανθρώπου, σωματική και ψυχική, υπάρχει και γενετικό υπόβαθρο και επίδραση του περιβάλλοντος.
Για το συγκεκριμένο θέμα, ας σκεφτούμε πόσοι δολοφόνοι υπάρχουν και πόσοι από αυτούς είχαν έμφυτη τάση επιθετικότητας.Μάλλον είναι η μειοψηφία.Οι περισσότεροι έγιναν στην πορεία.Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι φόνοι γίνονται σε περιοχές με χαμηλό βιοτικό επίπεδο ή σε υπανάπτυκτες χώρες.Δε μπορεί εκεί να έτυχε να μαζευτούν οι γεννημένοι δολοφόνοι.Άρα οι συνθήκες ήταν που ευνόησαν την επιθετική συμπεριφορά και αυτό είναι που συμβαίνει συνήθως.Σίγουρα υπάρχουν και οι natural born killers αλλά είναι η μειοψηφία.
Από την άλλη, σε ένα γκέτο μαύρων ας πούμε, άλλοι θα βγουν δολοφόνοι και άλλοι θα πεισμώσουν από τις συνθήκες και θα πάνε στο πανεπιστήμιο.Δηλαδή υπάρχει και κάτι άλλο εκτός από τις συνθήκες που είναι έμφυτο στον καθένα.

Συμφωνω απολυτα!;)
Πωωωω...τωρα που ειπες γκετο μαυρων.
ειχα πετυχει μια συμορια πριν απο χρονια στη Bologna...Μιλαμε μου εφυγε το ματι και κρυφτηκε την καλτσα!:whistle: :eek:
Αχετο,αλλα αφου μου ηρθε να μην το πω;;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Συμφωνω απολυτα!;)
Πωωωω...τωρα που ειπες γκετο μαυρων.
ειχα πετυχει μια συμορια πριν απο χρονια στη Bologna...Μιλαμε μου εφυγε το ματι και κρυφτηκε την καλτσα!:whistle: :eek:
Αχετο,αλλα αφου μου ηρθε να μην το πω;;:redface:
Τώρα Μάριε που είπες αυτό θυμήθηκα κι εγώ κάτι, ακόμα πιο άσχετο.Είχα πετύχει στη Ρώμη, στο campo di fiore (μια πλατεία είναι) μια συμμορία νεοναζί.Ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα και μου έκανε πολυ μεγάλη εντύπωση.Ήταν όπως στο "μαθήματα αμερικάνικης ιστορίας".
Άντε, για να μη βγούμε εντελώς off topic θα σας πω τί λέει το βιβλίο ψυχιατρικής που χρησιμοποιούμε εδώ για την επιθετική συμπεριφορά.
-Χαρακτηριστικά ατόμου με επιθετική συμπεριφορά:άνδρας, έφηβος ή νέος, άγαμος, με ιστορικό βίαιης συμπεριφοράς, ιστορικό αυτοκαταστοφικής συμπεριφοράς, ιστορικό κατάχρησης οινοπνευματωδών ή άλλων ουσιών, χαμηλό κοινωνικοοικονομικό επίπεδο, χαμηλή εκπαίδευση, χαμηλή νοημοσύνη, συχνές αλλαγές διαμονής.
-Παράγοντες παιδικής ηλικίας:πρώιμη έκθεση σε βία, γονική κακοποίηση-παραμέληση-εγκατάλειψη, διαζύγιο ή χωρισμός γονέων, συχνές αλλαγές σχολείου και μετακινήσεις, εκρήξεις οργής και συχνοί καυγάδες, προβλήματα με την εξουσία.
-Βιολογικοί παράγοντες:μειωμένη σεροτονινεργική δραστηριότητα, αυξημένη ντοπαμινεργική δραστηριότητα, υψηλά επίπεδα τεστοστερόνης πλάσματος, υπογλυκαιμία, γενετική προδιάθεση.
-Ψυχικές διαταραχές:Σχιζοφρένεια, μανία, κατάθλιψη, βραχεία ψυχωσική διαταραχή, επιλόχεια κατάθλιψη, διαταραχές προσωπικότηρας, σεξουαλικές διαταραχές, κατάχρηση ουσιών.
Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Τώρα Μάριε που είπες αυτό θυμήθηκα κι εγώ κάτι, ακόμα πιο άσχετο.Είχα πετύχει στη Ρώμη, στο campo di fiore (μια πλατεία είναι) μια συμμορία νεοναζί.Ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα και μου έκανε πολυ μεγάλη εντύπωση.Ήταν όπως στο "μαθήματα αμερικάνικης ιστορίας".

Γενικα Ιταλια υπαρχουν πολλες ομαδες Νεοναζι (Roma,Milano,Bologna κτλ) που πραγματικα σε αφηνουν αφωνο.:eek:
Αστα να πανε.:/:
Στην Ρωμη τους εχω πετυχει κι εγω στην πλατεια (piazza) Campo dei Fiori.(Μηπως ετσι λεγοταν κι αυτη που τους πετυχες εσυ;
Οι Ρωμανοι την λενε και de' fiori.Eiναι εκει που σκοτωθηκε ο Giordano Bruno.
Αnyway,μιλαμε τα ατομα εξωπραγματικα ετσι;:whistle:
Οχι αστεια πραγματα.:|
"μαθήματα αμερικάνικης ιστορίας" δεν λες τιποτα!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Γενικα Ιταλια υπαρχουν πολλες ομαδες Νεοναζι (Roma,Milano,Bologna κτλ) που πραγματικα σε αφηνουν αφωνο.:eek:
Αστα να πανε.:/:
Στην Ρωμη τους εχω πετυχει κι εγω στην πλατεια (piazza) Campo dei Fiori.(Μηπως ετσι λεγοταν κι αυτη που τους πετυχες εσυ;
Οι Ρωμανοι την λενε και de' fiori.Eiναι εκει που σκοτωθηκε ο Giordano Bruno.
Αnyway,μιλαμε τα ατομα εξωπραγματικα ετσι;:whistle:
Οχι αστεια πραγματα.:|
"μαθήματα αμερικάνικης ιστορίας" δεν λες τιποτα!:worry:
Για το επόμενο off topic μήνυμα δε φέρω καμία ευθύνη :P.
Ναι, δικό μου το λάθος campo dei fiori.Έκει που έχει ένα άγαλμα ενός μοναχού (μάλλον), δεν ξέρω αν είναι αυτός ο Giordano Bruno.Εντελώς εξωπραγματικά, όπως στις ταινίες.Ξυρισμένα κεφάλια, κολλητά και κοντά τζιν παντελόνια, άσπρες μπλούζες, τιράντες, άρβιλα με κόκκινα κορδόνια...:blink::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τρομάζω και μόνο που τους σκέφτομαι!!!!

Τους λυπάμαι τους καημένους... Οι περισσότεροι μάλλον ακολουθούν σαν πρόβατα αυτό που τους μαθαίνουν! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Aσε μοναχε καλλιτερα να μην τους δεις τους συγκεκριμενους...
Faithplus στην ιδια πλατεια τους ειδαμε!:clapup:
Ετσι οπως τα λες ειναι...skinheads,παντελονια τζιν μαυρα καρασκισμενα και με τα αρβυλα εφω απ οτο τζιν,γεματα τα ρουχα τους με προκες,καρφια,παραμανες,αλυσιδες,σκουλαρικια,τιραντες,καρο παντελονια αλλοι και παει λεγοντας...
Εγω οσους εχω πετυχει εχουν και κανα ντομπερμαν ή ροντβαϊλερ μαζι...
Οι κοπελεςκ κι αυτες μισοξυρισμενα κεφαλια,χαλια ρουχα,μπυρες στα χερια...αστα!
Δραμα!!!:/:
Ο ενας μαλιστα που ειχα πετυχει στην Ρωμη και ετυχε και περασε απο κοντα μου, οολο το πισω μερος οτυ κεφαλιου του (που ηταν ξυρισμενο) ειχε τον γνωστο κελτικο σταυρο με τα γραμματα W.P. (White Power)
Αυτον δηλαδη:



Aπλως δεν εγραφε κατι στην μεση (ή δεν προσεξα εγω), αλλα επανω αριστερα ειχε το W και κατω δεξια το Ρ.
Αλλα μιλαμε ολο το πισω μερος του κεφαλιου...
Γενικα μοναχε σου μιλαω τελειως αλλη κατασταση...οχι μαμακιες!
Εμφανσιακα και μονο σε αφηναν καπως...:eek:
Μεχρι που τους συνηθιζεις και αν δεν ασχοληθεις δεν ασχολουνται...συνηθως!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Μεχρι που τους συνηθιζεις και αν δεν ασχοληθεις δεν ασχολουνται...συνηθως!:worry:

Εκτός και αν είσαι μαύρος! τότε... :kill::knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Τώρα Μάριε που είπες αυτό θυμήθηκα κι εγώ κάτι, ακόμα πιο άσχετο.Είχα πετύχει στη Ρώμη, στο campo di fiore (μια πλατεία είναι) μια συμμορία νεοναζί.

Να ήξερες πόσους τέτοιους είχα δει δυο χρόνια στη Γερμανία!! :P :P :whistle:

Θαρρώ πως δολοφόνος γίνεσαι με εξαίρεση εκείνες τις περιπτώσεις όπου κάποια εγκεφαλικά κέντρα είναι πειραγμένα εκ φύσεως με αποτέλεσμα να σε ευχαριστεί η διαδικασία να αφαιρέσεις μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
... κι ύστερα λέεεεεεεεεενε πως φταίει ο φονιάς....

Νομίζω ότι ισχύουν και τα δύο. Υπάρχουν άνθρωπόι με ψυχικές διαταραχές, επιδεκτικοι προς τη βία κα το φόνο, υπάρχοχυν άνθρωπόι που πίνουν πολύ και δεν συγκρατούν τις αντιδράσεις τους, όμως υπάρχουν και άνθρωποι που μπορούν να κάνουν ένα αθώο πρόβατο θύμα, να γίνει θύτης τους. Χαρακτηριστική ήταν μία ταινία με τις αδερφές Χέμινγκγουεη όπου ο βιαστής χλεύαζε την βιασθείσα, γλυτωσε το δικαστήριο και ύστερα πήγε και να βιασει τη μικρή της την αδερφή.

Ε τον σκοτώνεις ή δεν τον σκοτώνεις κύριε πρόεδρε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top