Καλοκαιρινές διακοπές: Πού θα θέλατε να πάτε φέτος;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν γρήγορα! Πείτε μου πράγματα που μπορεί να μου χρειαστούν στο camping και να μην τα έχω σκεφτεί! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για δες εδώ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν έχει ATM της Εθνικής στην Κάρπαθο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν έχει ATM της Εθνικής στην Κάρπαθο;:worry:
και να μην έχει, χρήματα βγάζεις από οποιοδήποτε ΑΤΜ με το σύστημα Δίας
απλά σε χρεώνουν ένα ευρώ την κάθε ανάληψη
Δε θα μείνεις δλδ χωρίς χρήματα... απλά με ένα ευρώ λιγότερο από κερατιάτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε ολα τα νησια, αν δε με απατα η μνημη μου, υπαρχουν ΑΤΜ της Εθνικης και της Αγροτικης τλχ....
Αλλα οπως ειπε και η Αναστασια υπαρχει παντα το Διας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Underwater σε ό,τι θέλεις να μάθεις για τη Νάξο, μπορείς να με ρωτήσεις. Θα σου βάλω μερικά πράγματα εδώ και για ό,τι άλλο pm me :D.

Ιστορία

Η Νάξος είναι αυνδεδεμένη με την μυθολογία. Εδώ μεγάλωσε ο Δίας, στη σπηλιά του όρους Ζα(ς), εδώ άρπαξε ο Διόνυσος την Αριάδνη από το Θησέα, εδώ κτιζόταν ο μεγαλύτερος ναός του Απόλλωνα. Πάντα υπήρχε ισχυρή η παρουσία του νησιού στην ιστορία, λόγω της ναυσιπλοϊας της, του μεγέθους και της γεωγραφικής της θέσης. (πληροφορίες παραπάνω δες εδώ: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AC%CE%BE%CE%BF%CF%82)
Λατρευόταν ο Διόνυσος (εξού και το πρώτο επίσημο νόμισμα του νησιού, το Νάξιον με το σταφύλι), ο Απόλλωνας (εξού και τα 2 γιγάντια ανδρικά αγάλματα στις Μέλανες και στον Απόλλωνα), ο Διας (εξού και το όνομα στο μοναδικό όρος).
Τη βυζαντινή περίοδο κτίστηκαν πολλές εκκλησίες, ειδικά στην περιοχή της Τραγαίας.
Γύρω στο 1207, ο ενετός Μάρκος Σανούδος κτίζει εκεί το δουκάτο του και διοικεί όλες τις κυκλάδες. Το κάστρο αποτελεί την έδρα της τότε καθολικής εκκλησίας στις κυκλάδες (και ίσως και στην ελλάδα), ενώ η ενετική αρχιτεκτονική με τα τόξα, τα οικόσημα και τις λοιπές διακοσμητικές τάσεις γίνονται πραγματικότητα.
Στο νησί υπάρχουν διάσπαρτοι πύργοι, οι περισσότεροι είναι απλά ερείπια, που άνηκαν σε διακεκριμένους ανθρώπους, όπως ο πύργος του Μανώλη Γλέζου (που κατέβασε την γερμανική σημαία από την ακρόπολη, την εποχή της κατοχής).
Επίσης, μεγάλη επιρροή ασκεί ο Νίκος Καζαντζάκης, που έζησε και μορφώθηκε εκεί.
Υπάρχει μια ντόπια μυθολογία, ότι λόγω μεγάλης βεντέτας στην Κρήτη, πολλοί έφυγαν από εκεί και εγκαταστάθηκαν στη Νάξο, φτιάχνοντας την Απείρανθο. Αυτό βέβαια είναι απλά λόγια, αλλά αν επισκεφθείς το χωριό θα ακούσεις μια περίεργη διάλεκτο, διαφορετική από όλες του νησιού :whistle:.

Χωριά
Τα χωριά της Νάξου είναι:
  • Αγγίδια
  • Αγερσανί ή Άγιος Αρσένιος
  • Αγιά
  • Αγία Άννα
  • Αγιάσσος
  • Άγιος Θαλέλαιος
  • Άγιος Προκόπιος
  • Ακάδημοι
  • Άμπραμ
  • Άνω Ποταμιά
  • Απείρανθος
  • Απόλλωνας
  • Βίβλος
  • Γαλανάδο
  • Γαλήνη
  • Γλυνάδο
  • Δαμαλάς
  • Δαμαριώνας
  • Δανακός
  • Εγγαρές
  • Καλόξυλος
  • Κάμπος
  • Καστράκι
  • Κάτω Ποταμιά
  • Κεραμωτή
  • Κόρωνος
  • Κουρουνοχώρι
  • Κυνίδαρος
  • Κωμιακή
  • Λυώνας
  • Μέλανες
  • Μέση
  • Μέση Ποταμιά
  • Μονή
  • Μουτσούνα
  • Μύλοι
  • Πατρική
  • Σαγκρί
  • Σίφωνες
  • Σκαδό
  • Σκεπόνι
  • Τρίποδες
  • Τσικαλαριό
  • Φάρακλος
  • Φιλώτι
  • Χαλκί ή Χαλκείο ή Τραγαία
  • Χείμαρος
  • Χίλια Βρύση

Μετακίνηση:

Το νησί διαθέτει λεωφορεία που ξεκινούν από το λιμάνι, κάθε 15 λεπτά, με προορισμό σχεδόν όλα τα χωριά. Τα δρομολόγια ξεκινούν γύρω στις 6 το πρωί και τερματίζουν (το καλοκαίρι) περίπου στις 2 το βράδυ. Στο λιμάνι υπάρχει πιάτσα ταξί, καθώς και στην αρχή της παραλίας της Χώρας, μπροστά από την alpha bank. Πολλά γραφεία ενοικιάζουν αυτοκίνητα και μηχανές, σε καλές τιμές (εγώ είχα atos 15 ευρώ τη μέρα).

Παραγωγή:

Η Νάξος φημίζεται για τα κτηνοτροφικά της προϊόντα, όπως τυρί (γραβιέρα, κεφαλοτύρι (γνωστό ως αρσενικό), ανθότυρο, ξυνότυρο, μυζήθρα) και κρέας. Ανεπτυγμένη είναι επίσης και η αγροτική παραγωγή με προϊόντα όπως πατάτες, κρεμμύδια, κρασί, ελιές (επιτραπέζιες γνωστές ως ασκούδες), λάδι, ρακί και το τοπικό ποτό κίτρο. Παράγονται ακόμα εσπεριδοειδή και διάφορα γλυκά κουταλιού (σταφύλι, βύσσινο, κεράσι, νεράτζι, περγαμόντο, σύκο, καρυδάκι κ.ά.).

Παραλίες:

Το μεγαλύτερο ατού του νησιού είναι οι ατελείωτες παραλίες. Στα 5 χιλιόμετρα από τη Χώρα, ξεκινάει η παραλία του Αγίου Προκοπίου, που συνεχίζεται στην Αγία Άννα, που συνεχίζεται στο Μάραγκα (που διαθέτει κάμπινγκ), που συνεχίζεται στην Πλάκα, που συνεχίζεται στη Βίγλα, στο Καστράκι, στο Πυργάκι, στον Ορκό, στον Αλυκό, στην Αγιασσό, τη Γλυφάδα. Μιλάμε για χιλιόμετρα από χρυσή αμμουδιά, καθαρά (κρύα λίγο) νερά και θέα στην Πάρο. Στο Μάραγκα μπορείς να δοκιμάσεις θαλάσσια σπορ (τζετ σκι, κουλούρες, μπανάνα, κατάδυση, κ.α), στην Αγία Άννα μπορείς να κάνεις ιππασία πάνω στο κύμα, ενώ ιδανικά για σερφ είναι μπροστά στο αεροδρόμιο, που υπάρχει και ανάλογο κλαμπ. (πληροφορίες εδώ https://www.naxosisland.gr/stage/index.cfm?pageid=193&level=4&category=entertainment&parentid=67〈=gr )

Στο νοτιοδυτικό μέρος του νησιού, θα βρεις τις παραλίες Αζαλά, Αμίτη, Αμπραάμ, Απόλλωνα, Καλαντού, Κλειδού, Λιόνα, Μουτσούνας, Ορκού, Πάνερμου και Ψιλής Άμμου (πληροφορίες εδώ: https://www.naxosisland.gr/stage/index.cfm?pageid=194&level=4&category=entertainment&parentid=67〈=gr).
Άλλες παραλίες είναι Ρίνα, Αντριούς, Παχιά Άμμος, Χίλια Βρύση, Αγ. Θεόδωροι, Φανερωμένη, Πολίχνη, Μαραγάς, Λιαρίδια και Μαραθίτης.


Διαμονή:

Το νησί διαθέτει 2 ξενοδοχεία Α' κατηγορίας, αρκετά Β' & Γ' κατηγορίας και πολλά ενοικιαζόμενα δωμάτια. Απλά επέλεξε που θέλεις να μείνεις και πόσα θέλεις να διαθέσεις.

Διασκέδαση:

Η Χώρα σφύζει από κλαμπ, μπαρ, μαγαζιά με ζωντανή μουσική διαθέτει 2, ενώ στις περισσότερες παραλίες θα βρεις μπαράκια που μένουν ανοικτά μέχρι αργά. Ειδικά στην Αγία Άννα υπάρχει το Island που λειτουργεί σαν summer club και "βαράει" μέχρι το πρωί. Απλά επέλεξε τι σου ταιριάζει ή δοκίμασέ τα όλα :D . Προσοχή μόνο στο αλκοόλ γιατί τα αλκοτέστ έρχονται σύννεφο και οι αστυνομικοί δεν αστειεύονται :worry:.


Γενικά για να το γυρίσεις το νησί, χρειάζεσαι τουλάχιστον 7 ημέρες. Να δεις τη ζωή στα ορεινά χωριά, τα αρχαία, τις εκκλησίες, τα μέρη, τις παραλίες, όλα όσα θέλεις να γνωρίσεις. Οι άνθρωποι είναι φιλόξενοι και καλόκαρδοι, ακόμα και με αγνώστους. Δε θα σου πω ότι δεν έχουν στο μυαλό τους το κέρδος γιατί από τον τουρισμό κυρίως ζούνε, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση παλιάνθρωποι και ματαιόδοξοι. Σου συνιστώ να επισκεφθείς τη νήσο Παλάτια, με την Πορτάρα του ναού του Απόλλωνα το ηλιοβασίλεμα..και σου υπόσχομαι να μαγευτείς (περισσότερο από το ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης και του Σουνίου), καθώς και να πιεις το ουζάκι σου στο μαγαζί ακριβώς από κάτω. Να φας οπωσδήποτε στην ταβέρνα του Κάβουρα στην Αγία Άννα, στο Ενετικό στη Χώρα το δείπνο θα σου μείνει αξέχαστο, να πιεις και να χορέψεις στο ελληνάδικο DAY & NIGHT ή στο λάτιν ESCOBA, ενώ χαλαρά το καφεδάκι σου στο LEMON της χώρας για να απολαύσεις την πασαρέλα του κόσμου :clapup:.
Αν καταφέρεις να πας μια βόλτα με το ΣΚΟΠΕΛΙΤΗ στην Αμοργό ή και στα Κουφονήσια, είμαι σίγουρη ότι θα σου μείνουν αξέχαστα.
Και αν πετύχεις κανένα τοπικό γλέντι, με βιολιά και νησιώτικα, θα διασκεδάσεις πάρα πολύ :D.

Και το νου σου....κάπου εκεί τριγύρω θα είμαι κι εγώ :D:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Neverland_fairy εισαι απο την Ναξο?
'Η θα πας φετος εκει διακοπες?
Το προηγουμενο καλοκαιρι ειμουν εκει για 10-12 μερες και μπορω να πω οτι περασα παρα πολυ καλα.:D
Καλη διασκεδαση (ισως οχι τον πανικο που εχουν αλλα νησια που ειναι καθαρα για νταπα-ντουπα, αλλα παρα ταυτα καλη διασκεδαση), ωραια φαγητα (αν και λιγο τσιμπημενες οι τιμες σε ποτοφαγητοκαταστασεις), τρομερες παραλιες, και ευγενικος κοσμος.(κατι που μου εχει μεινει ιδιατερα και απο την Ροδο μπορω να πω!Ερωτας αυτο το νησι)

Εμεις μεναμε Μικρη Βιγλα σε σπιτι φιλου μας και κατα την γνωμη μου εαν καποιος μενει μακρια απο την χωρα καλο ειναι ή να πρει μεταφορικο μαζι του ή να νοικιασει κανα παπι, καμια γουρουνα κτλ κτλ.
Γενικα παντως σαν νησι ειναι ιδιατερα ομορφο.
Και δεν θα τρελαθει το κεφαλι σου απο την υπερχαβαλεδιαρικοδιασκεδαστικοντουβρουτζοκατασταση και δεν θα βαρεθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Είμαι από εκεί (Νάξο).

Για Πάρο μπορώ να σου πω ότι μερικές παραλίες οργανωμένες, αλλά η κυρίως κίνηση είναι Νάουσα. Παροικιά αξίζει για λίγο μόνο, γιατί σε πρήζει η κίνηση του λιμανιού. Πέραν αυτού, προσωπικά, εμένα δε μου άρεσε καθόλου σα νησί τις 3 φορές που έχω πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και γω εκεί θα είμαι!!! :jumpy:

Πότε πηδίμ; Πού θα πας; :)

Εγώ έχω μπερδευτεί... Θα μείνουμε είτε Παροικιά είτε Νάουσα, γιατί δε θα νοικιάσουμε αμάξι...
Ε, οι μισοί μου λένε ότι όχι Νάουσα, γιατί είναι μόνο για clubbing, παρέες, τρέντι 17χρονα και ξένους.
Οι άλλοι μισοί λένε ότι Παροικιά, γιατί τελικά Νάουσα θα πηγαίνουμε (γιατί; ) και γιατί (τώρα) αυτό με το λιμάνι.


Αχ τι λέτε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αυτες τις ημερες κλεινω μια εβδομαδα στην Ικαρια..Μπανια και πανυγηρια..οτι πρεπει θα ειναι!!:clapup::clapup::clapup:
Ε θα παω και καμια 5 μερες χαλκιδικη,κλασσικα camping στο δευτερο ποδι..

Αντε σιγα σιγα να ερθουν και οι διακοπες γιατι επηξα στην κολοπολη!!

p.s. Εχει παει κανεις Ικαρια?Γνωμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Γιδάκι αν πας για μοναστήρι να μείνεις εκτός παροικιάς και νάουσας. Αν πας να ζήσεις, να μείνεις κοντά στη Νάουσα. Έχει πολλά λεωφορεία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Αυτες τις ημερες κλεινω μια εβδομαδα στην Ικαρια..Μπανια και πανυγηρια..οτι πρεπει θα ειναι!!:clapup::clapup::clapup:
Ε θα παω και καμια 5 μερες χαλκιδικη,κλασσικα camping στο δευτερο ποδι..

Αντε σιγα σιγα να ερθουν και οι διακοπες γιατι επηξα στην κολοπολη!!

p.s. Εχει παει κανεις Ικαρια?Γνωμες?


Ικαρία είναι πάρα πολύ ωραία και αν πας δεκαπενταύγουστο θα τρελαθείς στο πανηγύρι! :D:D:D
Έχει και ωραίες παραλίες και γενικά είχα περάσει πολύ ωραία όταν είχα πάει! :clapup::clapup::clapup: Δυστυχώς δεν πολυθυμάμαι ονομασίες για να μπορέσω να σε βοηθήσω!

Καλύτερα για περισσότερες λεπτομέρειες να ρωτήσεις την Neraida! Νομίζω οτι θα μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για Νάξο.:jumpy:Θα κάτσω 3 εβδομάδες και θα μπορούσα να δω πολλά, αλλά θα δουλεύω μερικές ώρες οπότε δεν ξέρω τι ευελιξία θα έχω ουσιαστικά! Θα μένω Καστράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν, πήγα Κάρπαθο, γύρισα, αλλά δεν σας έγραψα τίποτα :P

Ας γράψω λοιπόν κάποια πράγματα για μελλοντική χρήση :)

Εδώ ένας πρόχειρος χάρτης για τις αναφορές που θα κάνω πιο κάτω:


Top 5 πιο χρησιμοποιημένων αντικειμένων κάνοντας camping:
  • Μαχαίρι
  • Σπάγγος (για να δένεις σκηνές)
  • Ψυγειάκι
  • Γυαλάκια (υπέροχοι βυθοί)
  • Αντηλιακό
Λοιπόν αρχικά να πω ότι πήγαμε στο νησί από Ηράκλειο με δικό μας αυτοκίνητο (μαύρη ώρα του, θα σας εξηγήσω αργότερα :P) με διαδρομή κάτι παραπάνω από 8 ώρες. Το συγκεκριμένο δρομολόγιο περνάει και από τα 2 λιμάνια του νησιού (Πηγάδια, Διαφάνι) και μετά πάει ρόδο. Το κόστος των εισιτηρίων ήταν 18? η διαδρομή το κανονικό συν 90? το αμάξι η διαδρομή. Συνολικά για τις 5 μέρες που ήμουν εκεί όλα μαζί τα έξοδα (με εισιτήρια) μου κόστισε ~180? :D

Αφού κατεβήκαμε λοιπόν με το αμαξάκι μας (ένα suzuki swift του 94 με πάνω από 100.000km) κατά τις 17.00 το Σάββατο στα πηγάδια και αφού είχαμε κανονίσει προς τα που θα κινηθούμε για το πρώτο μας βράδυ περάσαμε πήραμε 3 μπουκάλια πάγο και 2 κανονικά για το ψυγειάκι, μερικά φαγώσιμα για το επόμενο πρωινό. Κατευθυνθήκαμε νότια του νησιού και προς το αεροδρόμιο όπου αφού είδαμε ότι οι περισσότερες καλές (με άμμο) παραλίες ήταν οργανωμένες καταλήξαμε στην παραλία Χριστού Πηγάδια (όπου και κατασκηνώσαμε) καλή παραλιούλα δε λέω, αλλά υπήρχαν και καλύτερες. Εκεί μας έφαγε ο αέρας, χρήσιμοι οι σπάγγοι που δέναμε τις σκηνές σε πέτρες μέσα στο χώμα :P

Την επόμενη μέρα κάναμε τη διαδρομή γύρω από το αεροδρόμιο μέχρι το Φοινίκι όπου οι παραλίες είναι άθλιες και πιάνουν τόσο αέρα οπότε μόνο για windsurfers κάνουν. Επίσης το νότιο μέρος του νησιού γενικά είναι μια ξεραίλα :)
Μπήκαμε και εσωτερικά στα χωριά Πυλές, Όθος, Απέρι, που είναι λίγο νέκρα και εκτός από περισσότερο πράσσινο δεν έχουν τίποτα ιδιαίτερο. Οπότε βγήκαμε πάλι στα Πηγάδια όπου κατασκηνώσαμε σε μια παραλία εκεί κοντά. Πάλι είχε αέρα αλλά ευτυχώς όχι τόσο. Η παραλίες εκεί είναι με άμμο, αλλά μέσα έχουν βράχια (λεία μεν, αλλά βράχια).

Την τρίτη μέρα ξεκινήσαμε για βόρια και πήγαμε στην παραλία της Αχατας ωραία παραλία δε λέω, αλλά με πολύ κόσμο. Αργότερα μάθαμε ότι έχει βγει 2 χρονιές η καλύτερη παραλία της Ευρώπης (δεν ξέρω αν ισχύει). Εκεί αξίζει πραγματικά να έχετε μάσκα ή γυαλάκια γιατί ο βυθός είναι υπέροχος και έχει πολλά ψάρια :D
Την ίδια μέρα συνεχίσαμε βόρεια όπου καταλήξαμε κάπως πιο πάνω στην παραλία της Κυρα Παναγιάς η οποία για μένα ήταν η καλύτερη απ' όσες είδα :clapup:
Δεν έπιανε τόσο αέρας εκεί γιατί ο κόλπος ήταν ανάμεσα σε κοφτό βουνό γεμάτο όμως με πράσσινο. Η παραλία ήταν με χοντρή άμμο και κάποιοι τεράστοιοι βράχοι που είχαν κατρακυλήσει πάνω της, την κάνανε πολύ όμορφη. Στην παραλία γύρω υπάρχουν πολλά ενοικιαζόμενα και δύο ταβερνούλες τα οποία όμως δεν επηρεάζουν την ομορφιά του τοπίου. Εκεί κατασκηνώσαμε επιτέλους χωρίς αέρα :P

Την τέταρτη μέρα και φαρμακερή, είπαμε να πάμε μέχρι την Έλυμπο ή αλλιώς τον Όλυμπο, ένα γραφικό χωριουδάκι στο βόρειο μέρος του νησιού. Φτάσαμε μέχρι την Σποά και ο δρόμος ήταν ασφαλτοστρωμένος. Γενικά το νησί είναι γεμάτο ανηφόρες κατηφόρες μιας και είναι αρκετά "άγριο" και περισσότεροι δρόμοι απ' ότι έδειχνε ο χάρτης ήταν ασφαλτοστρωμένοι. Ο δρόμος όμως από την Σποά μέχρι τον Όλυμπο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ακόμα. Γίνονται έργα αλλά είναι βατός χωματόδρομος (τουλάχιστον μετά τα πρώτα 100 μέτρα που είναι χάλια).

Το αμάξι πήγαινε μια χαρά και μας είχε φάει για τα καλά η σκόνη μέχρι που φτάσαμε στη διασταύρωση για Άγιο Μηνά την οποία και πήραμε. Η κατηφόρα μέχρι την παραλία είναι πραγματικά για jeep μόνο, εκτός αν δε λυπάστε το αμάξι σας. Σαν ανηφόρα όμως αν δεν έχεις 4χ4 ΔΕΝ ανεβαίνεις. Εμείς όμως σαν μικρά και ανόητα παιδάκια που ήμασταν κατεβήκαμε. Κάναμε το μπανάκι μας, πολύ ωραία παραλία. Ευτυχώς για εμάς υπάρχει και άλλος ένας δρόμος, πιο βατός τον οποίο ανεβήκαμε ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ. 2 χιλιόμετρα πριν φτάσουμε πάλι στον κεντρικό χωματόδρομο το αμάξι άρχισε να κάνει κόλπα. Οπότε κατεβήκαν οι 3 και ο οδηγός το πήγαινε μόνος του για να ελαφρύνει, μέχρι το σημείο που ούτε μόνο του πήγαινε το αμάξι :worry:

Το αμάξι όπως φάνηκε είχε πρόβλημα με το δίσκο οπότε τελικά κάναμε τα τελευταία 200 μέτρα σπρώχνοντας :worry:
Ευτυχώς η διαδρομή μέχρι πριν 1km από το χωριό Όλυμπος ήταν κατηφόρα και πήγαινε το αμάξι με 4 άτομα μέσα. Αφήσαμε το αμάξι και περπατήσαμε μέχρι το χωριό λίγο κουρασμένοι, λίγο εκνευρισμένοι, λίγο απ' όλα... :P

Εκεί ευτυχώς βρίκαμε φιλόξενο κόσμο! Δεν ξέρω τι λένε αλλά θεωρώ ότι οι Καρπαθιώτες που συναντήσαμε δεν ήταν και ότι πιο φιλόξενο υπάρχει. Αυτοί που ήταν φιλόξενοι λοιπόν ήταν Ροδίτες που απλά μένουν πλέον στην Κάρπαθο! :P
Φάγαμε ήπιαμε, μας βοήθησαν με το αμάξι και κατεβήκαμε στο 2ο λιμάνι στο Διαφάνι (να ναι καλά η κατηφόρα) όπου μείναμε 2 βράδυα, πήραμε το πλόιο και φύγαμε.

Δυστυχώς δηλαδή δεν προλάβαμε να πάμε στο Λευκό που σχεδιάζαμε την επόμενη μέρα :/:
Αυτά, ήταν περισσότερο επεισοδιακά απ' όσο φαίνεται, αλλά περάσαμε καλά τελικώς :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτες τις ημερες κλεινω μια εβδομαδα στην Ικαρια..Μπανια και πανυγηρια..οτι πρεπει θα ειναι!!:clapup::clapup::clapup:
Ε θα παω και καμια 5 μερες χαλκιδικη,κλασσικα camping στο δευτερο ποδι..

Αντε σιγα σιγα να ερθουν και οι διακοπες γιατι επηξα στην κολοπολη!!

p.s. Εχει παει κανεις Ικαρια?Γνωμες?

Απειρες φορες...:redface:
Απεριγραπτο νησι, απιστευτοι ανθρωποι....;)
Ελπιζω να κλεισατε δωματιο στο βορειο τμημα αυτης....;)
Ριξε μία ματιά εδώ: https://www.ikaria.gr/
Ο,τι θελησεις ρωτησε με....δεν υπαρχει κατι που να μη γνωριζω! (αι γκεςςςς!:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Αυτες τις ημερες κλεινω μια εβδομαδα στην Ικαρια..Μπανια και πανυγηρια..οτι πρεπει θα ειναι!!:clapup::clapup::clapup:
Ε θα παω και καμια 5 μερες χαλκιδικη,κλασσικα camping στο δευτερο ποδι..

Αντε σιγα σιγα να ερθουν και οι διακοπες γιατι επηξα στην κολοπολη!!

p.s. Εχει παει κανεις Ικαρια?Γνωμες?

Ικαρία έχω πάει, αλλά μέσα στο καταχείμωνο μια μέρα επειδή μας τη βίδωσε, πήραμε το καράβι και γυρίσαμε με το καραβι της επόμενης μέρας. Πάντως έχει αρκετά ωραία μέρη να επισκεφθείς, πχ Ράχες ( το χωριό όπου τα μαγαζιά ανοίγουν το βράδυ κι όχι το πρωί), Αγ. Κήρυκο κλπ.

το κάμπινγκ ε΄θιναι ελεύθερο αλλά δε σε κόβω να έχεις και ιδιαιτερο πρόβλημα οπότε θα περάσεις μια χαρά! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αναζητουνται προορισμοι:

1. Για παρεα σε νησι ΟΠΟΥ:
θα γινονται μετακινησεις με κτελ/λεωφορεια, αφου οχημα δε θα παιζει. προτασεις σε
χωρια κοντα σε ωραιες παραλιες παραπανω απο ευπροσδεκτες
θα χει βραδινη ζωη, μη σαπισουμε εντελως
..δε θα ναι ομως και μυκονος/παρος γιατι παραπαει

και

2. Για παρεα επισης, οοομως:
θα εχει καμπινγκ, κατα προτιμηση οργανωμενο
με υπερτελεια παραλια στα 50 μετρα
και σχετικα κοντινα μερη για βραδινη διασκεδαση.

(Τονιζω την παρεα, για να εννοηθει οτι αποκλειουμε προορισμους τυπου Φολεγανδρος/Σαντορινη, και Συρο/νησια με αυστηρα οικογενειοκαταστασεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ξέχασες να ζητήσεις και ένα σκούτερ! Μήπως ζητάς και παγκόσμια ειρήνη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αν εμοιαζες εστω και λιγο στον Ψωμιαδη ΙΣΩΣ και να σου απαντουσα :pfff:

(Καποιος να διαγραψει τον κυριο παρακαλω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top