Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Οταν η διαφορα ηλικιαs ειναι σημαντικη αισθητικα να το παρηs δεν ειναι και οτι το καλυτερο.Οταν βλεπω ζευγαρια με αρκετα μεγαλη διαφορα ηλικιαs κατι δεν μου καθετε καλα περνουν πολλα απο το μυαλο μου.Δεν ειμαι ουτε υπερ αλλα ουτε και κατα.Και δεν ειμαι ουτε κατα γιατι ποτε δεν ξερειs τι σου επιφυλασσει το μελλον και ο ερωταs και μπορει απο κατηγοροs να βρεθειs ξαφνικα εν μια νυκτι ωs o καλυτεροs συνηγοροs αυτηs τηs αποψηs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε κατακρινω σχεσεις με διαφορα ηλικιας!! εμενα προσωπικα παντα με τραβανε οι αντρες που με περνανε καμια 10ρια χρονακια!!
δε θα μπορουσα να κανω κατι με μικροτερο! αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν υπερασπιζομαι κ αυτες τις σχεσεις! ενα φιλικο μου ζευγαρι ειναι η κοπελα 28 κ αυτος 23! θυμαμαι αυτη ειχε τρελα κολληματα για το τι θα πουν οι αλλοι, αλλα τωρα ειναι μαζι 2 χρονια κ περνανε απλα τελεια!


ΖΗΤΩ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
δε κατακρινω σχεσεις με διαφορα ηλικιας!! εμενα προσωπικα παντα με τραβανε οι αντρες που με περνανε καμια 10ρια χρονακια!!
δε θα μπορουσα να κανω κατι με μικροτερο! αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν υπερασπιζομαι κ αυτες τις σχεσεις! ενα φιλικο μου ζευγαρι ειναι η κοπελα 28 κ αυτος 23! θυμαμαι αυτη ειχε τρελα κολληματα για το τι θα πουν οι αλλοι, αλλα τωρα ειναι μαζι 2 χρονια κ περνανε απλα τελεια!


ΖΗΤΩ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ!!
Οταν φτασειs ομωs στα 38 θα θελειs 10 χρονια νεοτερο και θα λεs βρε πωs αλλαζουν οι καιροι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα θετικά σχέσης με μικρότερο

  • Είναι πιο χαλαρός και σε χαλαρώνει κι εσένα, συνεπώς περνάς καλά.
  • Τα βλέπει όλα πιο απλά.
  • Πολλές εμπειρίες μαζί σου τις ζει για πρώτη φορά (αυτό έχει κι αρνητικά, μπορεί να μην αντιδράσει όπως θα περίμενες αν ήταν μεγαλύτερος και να σε ξενερώσει ελαφρά).
  • Σε βλέπει σαν Θεά.
  • Έχει τρελές αντοχές.. γενικά :P
  • Είναι (πιο ή εντελώς, ανάλογα την ηλικία) άγραφο χαρτί, οπότε δεν σου βγάζει απωθημένα από παρελθοντικές καταστάσεις και είναι όλα πιο αγνά.
  • Είναι γι' αυτόν όλα πιο εύκολα.
Τα αρνητικά σχέσης με μικρότερο

  • Ενίοτε είναι στον κόζμο του.
  • Τα παίρνει όλα πολύ χαλαρά (μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα σε σοβαρά θέματα που περιμένεις κάτι πιο συγκροτημένο ως αντίδραση).
  • Έχει εξεταστική/εργασίες. :P
  • Δεν ξέρει κάποιες φορές πως να φερθεί και συνήθως δεν ξέρει πως να χειριστεί κάποιες καταστάσεις "σχέσεων".
  • Δεν το βλέπει σοβαρά (για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα τουλάχιστον).
  • Η έλλειψη εμπειρίας γενικά θέλει να έχεις υπομονή.

..παρόλα αυτά είμαι πολύ ερωτευμένη.

Τα θετικά σχέσης με μεγαλύτερο

  • Μπορείς να στηριχτείς επάνω του.
  • Έχει να σε μάθει πολλά.
  • Μπορεί να δει μια σχέση σοβαρά.
  • Έχει την εμπειρία να σταθεί σχεδόν σε όλες τις καταστάσεις.
Τα αρνητικά σχέσης με μεγαλύτερο

  • Έχει άγχος για διάφορα πράγματα, όπως η επαγγελματική του αποκατάσταση, άγχος που μπορεί να επηρεάσει και την σχέση, ιδίως αν μιλάμε για ηλικίες ανάμεσα στα 30 και στα 35.
  • Είναι μεγαλύτερος, άρα νιώθει ηγέτης κατά κάποιο τρόπο στη σχέση (τουλάχιστον οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει εγώ).
  • Μέσα από το ότι βλέπουν την σχέση πιο σοβαρά, έχουν απαιτήσεις από αυτή.
  • Σπάνια είσαι η πρώτη και συνεπώς χάνεις καταστάσεις που θα ζούσες αν ήσουν (αυτό δεν το πίστευα πριν να το ζήσω).

Δεν έχω άλλα για την ώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Οταν φτασειs ομωs στα 38 θα θελειs 10 χρονια νεοτερο και θα λεs βρε πωs αλλαζουν οι καιροι!


χαχαχα λες???
θα χει γελιο! αν κ δε νομιζω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Εξαίρεση αποτελώ εγώ αλλά δεν με θες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Εδώ είμαι πάλι μετά από καιρό που είπα για την σχέση μου 21 με 31.
Εγώ 31.
Είμαστε πολύ καλά και επικοινονούμε, δηλαδή, η ηλικία του ανρθώπου δεν παίζει ρόλο αλλά ο άνθρωπος και τα βιώματά του.
Το πως έχει μεγαλώσει κάποιος είναι πολύ σημαντικό, όχι ότι είναι καλό από τα 14 ακόμα πρέπει να μπεις στο λούκι και της δουλειάς και της ζωής γενικότερα.
Αλλά η σκέψει και η συμπεριφορά και το πως βλέπεις τα πράγματα είναι διαφορετικά μετά. Ο δικός μου Γ. είναι πολύ ώριμος να πράξει ή να αντιδράσει αν θέλετε με πολύ σοβαρότητα. Ο ξάδελφός μου που έχει ακριβώς την ίδια ηλικία είναι ακόμα παιδί και αυτό φένεται με τη νπρώτη κουβέντα που θα του πεις ή θα σου πει.
Εκέι που θέλω να καταλήξω είναι ότι σίγουρα θα έχει την παιδικότητα που εσύ(εγω δηλαδη) έχεις ξεχάσει και αυτό δεν είναι κακό, όταν από την άλλη σε ένα πραγματηκό πρόβλημα στέκεται με πολύ σοβαρότητα στο θέμα και φέρεται σαν πραγματικός άντρας και όχι σαν παιδί.
Είναι σημαντικό το ότι πατάει στα πόδια του και δεν ζει με τα λεφτά του πατέρα ή της μητέρας του. όπως κάτι παιδάκια τις ηλικίας του.
Το όλο θέμα λοιπόν είναι πως και τι βιώματα έχει ο καθένας.
Εγώ είμαι πολύ ευτυχισμένη που του έδωσα την ευκαιρία να είμαστε μαζί, και χαίρομαι ιδιαίτερα που είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος ότι το έχω ξαναπεί, αλλά θα το γράψω.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω σχέσεις με διαφορά ηλικίας πάνω από 10 χρόνια, όταν ο ένας από τους δύο είναι μικρότερος των 20. Όταν η γυναίκα μάλιστα, είναι μεγαλύτερη και είναι με 18άρη πχ (και αυτή 28) το βρίσκω τραγικότερο.

Και καλά από την μεριά του ανήλικου, το καταλαβαίνω εν μέρη, νιώθει ότι έκανε κατόρθωμα, θέλει να μεγαλώσει πριν την ώρα του. Ο μεγάλος στη σχέση, καλύπτεται από το συγκεκριμένο άτομο; Δεν νιώθει παιδεραστής; Δε νιώθει ότι η ωριμότητα του δεν συνάδει με την ανωριμότητα του "συντρόφου" του;

Από την άλλη, ακόμα και σε μεγαλύτερες ηλικίες, σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας με ξενίζουν και το πρώτο που θα σκεφτώ είναι "μάλλον δεν έβρισκε σχέση στα μέτρα του/της". Και καλά οι άντρες, υποτίθεται κοιτάζουν την εξωτερική ομορφιά περισσότερο, οπότε μια νέα κοπέλα μπορεί να τους ελκύει περισσότερο. Οι γυναίκες που υποτίθεται ότι κοιτάζουν την γοητεία στον άντρα, την ωριμότητα και την δύναμη του χαρακτήρα του, πως ικανοποιούνται από έναν αρκετά μικρότερο τους; :P

Είμαι τόσο οπισθοδρομικός; :D

Ίσως φταίει που προσωπικά ακόμα και τώρα που είμαι 25, ηλικίες κάτω των 20 μου φαίνονται παιδιά (με ελάχιστες εξαιρέσεις σαφώς), οπότε δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα μου φαίνονται όταν θα είμαι 30 :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο μεγάλος στη σχέση, καλύπτεται από το συγκεκριμένο άτομο; Δεν νιώθει παιδεραστής; Δε νιώθει ότι η ωριμότητα του δεν συνάδει με την ανωριμότητα του "συντρόφου" του;
Λάθος #1: Θεωρείς ότι υπάρχει κάποια περίεργη συνάρτηση που παίρνει σαν παράμετρο την ηλικία και μας επιστρέφει την ωριμότητα του ατόμου. Δεν είναι έτσι όμως. Η ωριμότητα ενός ατόμου ορίζεται από πολλούς παράγοντες εκτός από την ηλικία του. Πχ τις εμπειρίες του, πόσο ευφυής είναι ώστε να τις αξιοποιεί, πόσο καλλιεργημένος/μορφωμένος είναι. Όλα αυτά και πάρα πολλά άλλα συμβάλλουν στην ωριμότητα ή ανωριμότητα ενός ατόμου, πέρα από την ηλικία. Η ηλικία θα μπορούσε να αποτελεί κριτήριο μόνο για 2 σχεδόν όμοιους κατά τα άλλα ανθρώπους.

Και καλά οι άντρες, υποτίθεται κοιτάζουν την εξωτερική ομορφιά περισσότερο, οπότε μια νέα κοπέλα μπορεί να τους ελκύει περισσότερο. Οι γυναίκες που υποτίθεται ότι κοιτάζουν την γοητεία στον άντρα, την ωριμότητα και την δύναμη του χαρακτήρα του, πως ικανοποιούνται από έναν αρκετά μικρότερο τους; :P
Λάθος #2: Θεωρείς ότι τα κριτήρια που έχει ένας άνθρωπος για τις σχέσεις του μπορούν να προσδιοριστούν από το φύλο του και μόνο.
Ίσως φταίει που προσωπικά ακόμα και τώρα που είμαι 25, ηλικίες κάτω των 20 μου φαίνονται παιδιά (με ελάχιστες εξαιρέσεις σαφώς), οπότε δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα μου φαίνονται όταν θα είμαι 30 :worry:
Εμένα πάντως που είμαι 23, ακόμα και ηλικίες κάτω των 15 δεν μου φαίνονται παιδιά, αν δω ότι έχουν ώριμη σκέψη. Γενικά αποφεύγω να κρίνω κάποιον ως παιδί ή όχι από την ηλικία του και μόνον. Σαφώς και πολλές φορές η ηλικία συνοδεύεται και από ανωριμότητα, αλλά μου φαίνεται άδικο και ισοπεδωτικό να την χρησιμοποιώ ως κριτήριο, όσο κι αν η πραγματικότητα με έχει διαψέυσει πολλάκις. Μόνο και μόνο για τα άτομα που έχει αποδειχθεί η άποψη μου σωστή (και είναι κάμποσα), αξίζει να συνεχίσω να την έχω.
Παρεμπιπτόντως, η καλύτερη μου φίλη είναι 36. Φαντάσου να είχε τη δική σου λογική πόσο παιδί θα με θεωρούσε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα μου φαίνονται όταν θα είμαι 30 :worry:
Πιπίνια.. :P


Προσωπικά δε βρίσκω καθόλου παράξενες τέτοιου είδους σχέσεις.
Είμαστε πάντα με κάποιον για συγκεκριμένο λόγο ακόμα κι αν αυτό συμβαίνει υποσυνείδητα.
Κάθε σχέση δεν οδηγεί στον έρωτα της ζωής σου και δε δέχομαι ότι σε σχέσεις με μεγάλη διαφορά αυτό τους κάνει να είναι μαζί, αλλά δέχομαι ότι υπάρχουν πιθανότητες να εξελιχτεί σε τέτοιον.
Είναι η ανάγκη που έχεις τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, πόσο σε είχε ταλαιπωρήσει η προηγούμενη σου σχέση και τι έχεις βάλει σε προτεραιότητα στα θέλω όσον αφορά τον ερωτικό σου συντρόφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λάθος #1: Θεωρείς ότι υπάρχει κάποια περίεργη συνάρτηση που παίρνει σαν παράμετρο την ηλικία και μας επιστρέφει την ωριμότητα του ατόμου. Δεν είναι έτσι όμως. Η ωριμότητα ενός ατόμου ωρίζεται από πολλούς παράγοντες εκτός από την ηλικία του. Πχ τις εμπειρίες του, πόσο ευφυής είναι ώστε να τις αξιοποιεί, πόσο καλλιεργημένος/μορφωμένος είναι. Όλα αυτά και πάρα πολλά άλλα συμβάλλουν στην ωριμότητα ή ανωριμότητα ενός ατόμου, πέρα από την ηλικία. Η ηλικία θα μπορούσε να αποτελεί κριτήριο μόνο για 2 σχεδόν όμοιους κατά τα άλλα ανθρώπους.
Ουσιαστικά δηλαδή μου λες, ότι δεν είναι απαραίτητο ο μεγάλος στην σχέση να είναι και ο ώριμος και συμφωνώ. Ακόμα και έτσι όμως το συμπέρασμα είναι ότι ο μεγάλος στη σχέση είναι ανώριμος για την ηλικία του και άρα δεν βρίσκει μια σχέση "της ηλικίας" του. Οπότε δεν είναι λάθος, απλά είναι πιο σπάνια περίπτωση.
Λάθος #2: Θεωρείς ότι τα κριτήρια που έχει ένας άνθρωπος για τις σχέσεις του μπορούν να προσδιοριστούν από το φύλο του και μόνο.
Δεν θεωρώ ότι έδειξα κάτι τέτοιο με αυτά που έγραψα στο σύνολο τους. Απλά θεωρώ ότι όντως κατά κανόνα οι γυναίκες ωριμάζουν πιο γρήγορα από τους άντρες και άρα επιδιώκουν σχέσεις με πιο ώριμες ηλικίες. Αντίθετα οι άντρες που συνήθως είναι πιο ρηχοί από τις γυναίκες, κοιτάνε πρωτίστως την ομορφιά (που αντιστοιχεί σε ηλικία). Αλλά αυτά είναι μερικώς τα κριτήρια.
Εμένα πάντως που είμαι 23, ακόμα και ηλικίες κάτω των 15 δεν μου φαίνονται παιδιά, αν δω ότι έχουν ώριμη σκέψη. Γενικά αποφεύγω να κρίνω κάποιον ως παιδί ή όχι από την ηλικία του και μόνον. Σαφώς και πολλές φορές η ηλικία συνοδεύεται και από ανωριμότητα, αλλά μου φαίνεται άδικο και ισοπεδωτικό να την χρησιμοποιώ ως κριτήριο, όσο κι αν η πραγματικότητα με έχει διαψέυσει πολλάκις. Μόνο και μόνο για τα άτομα που έχει αποδειχθεί η άποψη μου σωστή (και είναι κάμποσα), αξίζει να συνεχίσω να την έχω.
Παρεμπιπτόντως, η καλύτερη μου φίλη είναι 36. Φαντάσου να είχε τη δική σου λογική πόσο παιδί θα με θεωρούσε. :P
Μα γιαυτό είπα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις. Σαφώς και υπάρχουν κάποια 15χρονα που είναι πιο ώριμα και από 25άρηδες και σαφώς δεν θα τα θεωρήσω παιδιά. Προσωπικά η πραγματικότητα με έχει διαψεύσει ελάχιστες φορές.
Εσύ μπορεί να είσαι μια εξαίρεση ξέρεις, αλλά είσαι και άνω των 20 επίσης (αν δεν κάνω λάθος) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Προσωπικά δε βρίσκω καθόλου παράξενες τέτοιου είδους σχέσεις.
Είμαστε πάντα με κάποιον για συγκεκριμένο λόγο ακόμα κι αν αυτό συμβαίνει υποσυνείδητα.
Κάθε σχέση δεν οδηγεί στον έρωτα της ζωής σου και δε δέχομαι ότι σε σχέσεις με μεγάλη διαφορά αυτό τους κάνει να είναι μαζί, αλλά δέχομαι ότι υπάρχουν πιθανότητες να εξελιχτεί σε τέτοιον.
Είναι η ανάγκη που έχεις τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, πόσο σε είχε ταλαιπωρήσει η προηγούμενη σου σχέση και τι έχεις βάλει σε προτεραιότητα στα θέλω όσον αφορά τον ερωτικό σου συντρόφο.
Μα ούτε και εγώ τις βρίσκω παράξενες. Ξέρω ότι συμβαίνουν. Απλά δεν θεωρώ ότι μια τέτοια σχέση έχει πολλές πιθανότητες να είναι και σοβαρή. Σαφώς και μία 30άρα μπορεί να θέλει να νιώσει παιδούλα και να πάει με 18άρη, δεν μου κάνει εντύπωση. Απλά δεν σημαίνει ότι το υποστηρίζω κιόλας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πίσω από μία διαφορά ηλικίας κρύβονται και άλλα πολλά πράγματα ... ειδικά για αυτόν/αυτήν που είναι πολύ μεγαλύτερος και "καταλήγει" να είναι με κάποιον/κάποια πολύ μικρότερη...

Φυσικά το θεωρώ αδιανόητο να μπλέξω με κάποια που θα είναι σε ηλικία κάτω των 27-28ετών... όπως επίσης και άνω των 34-35 ετών...

Οι λόγοι πολλοί και διάφοροι και δεν αφορούν μόνο την τυπική ατάκα: "...περνάω καλά..."...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Σαφώς και μία 30άρα μπορεί να θέλει να νιώσει παιδούλα και να πάει με 18άρη, δεν μου κάνει εντύπωση. Απλά δεν σημαίνει ότι το υποστηρίζω κιόλας. :)

Μια 30άρα πίστεψε με δεν θέλει με τίποτα να πάιξει.
Εγώ τουλάχιστον προσωπικά βρήκα στον 21χρονο, αυτό που δεν βρήκα στον 25άρι μήτε στον 38άρι. Απλά και όμορφα είναι ο άνθρωπος μου και με αυτό τον άνθρωπο 21χρονο ναι θα κάνω οικογένεια και ας σου φένεται εσένα περίεργο.!!!:worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Fandago, κινείσαι με βάση τις πιθανότητες και η σκέψη σου επικεντρώνεται μόνο εκεί. Όμως παντού υπάρχουν εξαιρέσεις. Και εννοώ πως επειδή τα κοινωνικά πρότυπα απαιτούν η γυναίκα να είναι με έναν μεγαλύτερο άντρα, δεν σημαίνει πως αυτό λειτουργεί σε όλους και πως άρα όσες είναι με μικρότερο, απλά δεν βρήκαν κάτι καλύτερο και είπαν να κάνουν ένα ..ψυχικό :P Και αναρωτιέμαι.. γιατί σε ξενίζει τόσο η γυναίκα να είναι μεγαλύτερη και το αποδέχεσαι πιο εύκολα αν ο άντρας είναι μεγαλύτερος;

(και υπόψη μιλάς με κάποια που μέχρι πριν λίγο καιρό θεωρούσε μικρούς ακόμα και αυτούς που ήταν στην ηλικία της - αλλά ως γνωστόν, η ζωή έχει πολύ πλάκα :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρε χελωνίτσε μην γενικεύεις τόσο. Τι θα πει ώριμος/ανώριμος για την ηλικία του- ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και δε μπορούμε να τον βάζουμε σε καλούπια, ούτε να πάρουμε μέσες τιμές. Έχεις δει τη διαφήμιση με τον "μέσο άνθρωπο" πιστεύω... :D

Κατα τα άλλα, δεν μπορούμε να κρίνουμε κάποιον για τις επιλογές του, αν εκείνος είναι καλά με αυτές. Ίσα ίσα θα έπρεπε να χαιρόμαστε. Κοίταξε τι γράφει η e-sofia... Ίσως κι εγώ να είμαι συντηρητική, αλλά την πιστεύω ότι σε αυτόν τον άνθρωπο έχει βρει το άλλο της μισό και αυτό είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο, γιατί παρα τη διαφορά ηλικίας, τις αντιδράσεις του περιβάλλοντός τους, ή όποια άλλη αναποδιά τους έτυχε, εκείνοι είναι μαζί και είναι καλά. :)
Και σε ό,τι αφορά τη Michelle, επειδή την είδα και από κοντά και κατάλαβα κάποια πράγματα, πιστεύω πως με τον Πάνο είναι από τα πολύ όμορφα ζευγάρια- και πολύ καλά έκαναν και δεν πτοήθηκαν από όσα φαντάζομαι πως άκουσαν... Άσε που εγώ προσωπικά δεν είδα και καμια διαφορά ηλικίας μεταξύ τους- αν δεν το ήξερα δεν θα το σκεφτόμουν καν ότι μπορεί να υπάρχει :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ουσιαστικά δηλαδή μου λες, ότι δεν είναι απαραίτητο ο μεγάλος στην σχέση να είναι και ο ώριμος και συμφωνώ. Ακόμα και έτσι όμως το συμπέρασμα είναι ότι ο μεγάλος στη σχέση είναι ανώριμος για την ηλικία του και άρα δεν βρίσκει μια σχέση "της ηλικίας" του. Οπότε δεν είναι λάθος, απλά είναι πιο σπάνια περίπτωση.
Ή μπορεί ο μεγάλος να είναι μια χαρά ή ακόμα και ώριμος για την ηλικία του, και ο μικρός να είναι ΠΟΛΥ ώριμος για την ηλικία του. Γιατί πας πάντα στην χειρότερη περίπτωση; :P
Δεν θεωρώ ότι έδειξα κάτι τέτοιο με αυτά που έγραψα στο σύνολο τους. Απλά θεωρώ ότι όντως κατά κανόνα οι γυναίκες ωριμάζουν πιο γρήγορα από τους άντρες και άρα επιδιώκουν σχέσεις με πιο ώριμες ηλικίες. Αντίθετα οι άντρες που συνήθως είναι πιο ρηχοί από τις γυναίκες, κοιτάνε πρωτίστως την ομορφιά (που αντιστοιχεί σε ηλικία). Αλλά αυτά είναι μερικώς τα κριτήρια.
Ούτε η ομορφιά αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Μια τριαντάρα με όμορφα χαρακτηριστικά σίγουρα θα είναι κλάσεως ανώτερη από μια 20άρα με άσχημα. Προφανώς δεν μιλάμε για 50 vs 20 χρονών όπου όντως ο,τι χαρακτηριστικά και να έχει η 50άρα, πολύ σπάνια θα είναι ωραιότερη από τις 20αρες.
Επίσης εγώ δεν έχω δει να ωριμάζουν γρηγορότερα οι γυναίκες (στο σύνολο τους), σε σημείο που έχω αρχίσει να το θεωρώ αυτό urban legend. :P
Μα γιαυτό είπα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις. Σαφώς και υπάρχουν κάποια 15χρονα που είναι πιο ώριμα και από 25άρηδες και σαφώς δεν θα τα θεωρήσω παιδιά. Προσωπικά η πραγματικότητα με έχει διαψεύσει ελάχιστες φορές.
Πιθανόν να είσαι τόσο εγκλωβισμένος στην αντίληψη ότι οι μικρότεροι είναι και a priori ανώριμοι, που να χρειάζεται μια πολύ γερή εξαίρεση να σε ταρακουνήσει και να τη θεωρήσεις όντως εξαίρεση, ενώ εγώ που δεν θεωρώ ότι ισχύει κάτι τέτοιο να "πιάνω" και τις απλές εξαιρέσεις, γι'άυτό να πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες.
Εσύ μπορεί να είσαι μια εξαίρεση ξέρεις, αλλά είσαι και άνω των 20 επίσης (αν δεν κάνω λάθος) :)
Καταρχάς ευχαριστώ που με θεωρείς εξαίρεση (ειδικά αν ισχύει η παραπάνω υπόθεση :redface: ) :redface:
Κατά δεύτερον, αν είμαι εξαίρεση τώρα, κατά πάσα πιθανότητα θα ήμουν και πριν τα 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σημείωση: Δεν πρόσεξε κανείς ότι μίλησα για διαφορά ηλικίας άνω των 10 και κυρίως για περιπτώσεις που ένας από τους δύο είναι κάτω των 20.
Και αναρωτιέμαι.. γιατί σε ξενίζει τόσο η γυναίκα να είναι μεγαλύτερη και το αποδέχεσαι πιο εύκολα αν ο άντρας είναι μεγαλύτερος;
Έχω απαντήσει σε αυτό:
Αρχική Δημοσίευση από φαντάγκο πιο πριν:
Και καλά οι άντρες, υποτίθεται κοιτάζουν την εξωτερική ομορφιά περισσότερο, οπότε μια νέα κοπέλα μπορεί να τους ελκύει περισσότερο. Οι γυναίκες που υποτίθεται ότι κοιτάζουν την γοητεία στον άντρα, την ωριμότητα και την δύναμη του χαρακτήρα του, πως ικανοποιούνται από έναν αρκετά μικρότερο τους;
Βρε χελωνίτσε μην γενικεύεις τόσο. Τι θα πει ώριμος/ανώριμος για την ηλικία του- ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και δε μπορούμε να τον βάζουμε σε καλούπια, ούτε να πάρουμε μέσες τιμές. Έχεις δει τη διαφήμιση με τον "μέσο άνθρωπο" πιστεύω... :D
[...]
Και σε ό,τι αφορά τη Michelle, επειδή την είδα και από κοντά και κατάλαβα κάποια πράγματα, πιστεύω πως με τον Πάνο είναι από τα πολύ όμορφα ζευγάρια- και πολύ καλά έκαναν και δεν πτοήθηκαν από όσα φαντάζομαι πως άκουσαν... Άσε που εγώ προσωπικά δεν είδα και καμια διαφορά ηλικίας μεταξύ τους- αν δεν το ήξερα δεν θα το σκεφτόμουν καν ότι μπορεί να υπάρχει :S
Νομίζω ότι έχω δείξει ότι δεν είμαι απόλυτος για τίποτα και ότι φυσικά δέχομαι να υπάρχουν εξαιρέσεις. Οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για τις εξαιρέσεις. Είπα ποιες θα είναι οι πρώτες σκέψεις μου. Σαφώς και οι πρώτες σκέψεις μου δεν θα είναι οι εξαιρέσεις.
[...]
Δεν το προσωποποίησα πουθενά και όπως είπα και στη σημείωση, μίλησα για διαφορές ηλικίας άνω των 10 χρόνων, οπότε το παράδειγμα σου δεν ταιριάζει :)
Ή μπορεί ο μεγάλος να είναι μια χαρά ή ακόμα και ώριμος για την ηλικία του, και ο μικρός να είναι ΠΟΛΥ ώριμος για την ηλικία του. Γιατί πας πάντα στην χειρότερη περίπτωση; :P
Δεν πάω στην χειρότερη, αλλά στη γενική. Στο παράδειγμά σου αυτό, εσύ πας στην λαμπρή περίπτωση που είναι σπάνια.
Ούτε η ομορφιά αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Μια τριαντάρα με όμορφα χαρακτηριστικά σίγουρα θα είναι κλάσεως ανώτερη από μια 20άρα με άσχημα. Προφανώς δεν μιλάμε για 50 vs 20 χρονών όπου όντως ο,τι χαρακτηριστικά και να έχει η 50άρα, πολύ σπάνια θα είναι ωραιότερη από τις 20αρες.
Επίσης εγώ δεν έχω δει να ωριμάζουν γρηγορότερα οι γυναίκες (στο σύνολο τους), σε σημείο που έχω αρχίσει να το θεωρώ αυτό urban legend. :P
Επαναλαμβάνω δεν υπήρξα ποτέ τόσο απόλυτος. Σαφώς και η ομορφιά δεν αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Συνηθίζεται όμως, οι νέες να είναι ομορφότερες από τις μεγαλύτερες. Και μιλάμε για αντίστοιχης ομορφιάς γυναίκες, δηλαδή μια όμορφη 20άρα με μια όμορφη 30άρα. Όπου ισχύει το αντίστροφο, απλά η μεγαλύτερη σε ηλικία γυναίκα είναι αρκετά τυχερή. :P
Πιθανόν να είσαι τόσο εγκλωβισμένος στην αντίληψη ότι οι μικρότεροι είναι και a priori ανώριμοι, που να χρειάζεται μια πολύ γερή εξαίρεση να σε ταρακουνήσει και να τη θεωρήσεις όντως εξαίρεση, ενώ εγώ που δεν θεωρώ ότι ισχύει κάτι τέτοιο να "πιάνω" και τις απλές εξαιρέσεις, γι'άυτό να πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες.

Καταρχάς ευχαριστώ που με θεωρείς εξαίρεση (ειδικά αν ισχύει η παραπάνω υπόθεση :redface: ) :redface:
Κατά δεύτερον, αν είμαι εξαίρεση τώρα, κατά πάσα πιθανότητα θα ήμουν και πριν τα 20.
Δεν νιώθω εγκλωβισμένος, αλίμονο. Απλά και εγώ πέρασα από αυτήν την ηλικία και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ωριμότερο της ηλικίας μου, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός, ότι η ωριμότητα κατά κανόνα είναι ανάλογη της ηλικίας. Γιατί σε μια άποψη, θα πρέπει να σχολιάζω και τις εξαιρέσεις που εννοούνται;

Μπορεί να είσαι εξαίρεση, αλλά σίγουρα είσαι άνω των 20, έχουν σημασία οι λέξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σημείωση: Δεν πρόσεξε κανείς ότι μίλησα για διαφορά ηλικίας άνω των 10 και κυρίως για περιπτώσεις που ένας από τους δύο είναι κάτω των 20.
Εγώ πάντως το πρόσεξα.
Σαφώς και οι πρώτες σκέψεις μου δεν θα είναι οι εξαιρέσεις.
Κακώς. Θα έπρεπε να είναι και αυτές.
Δεν πάω στην χειρότερη, αλλά στη γενική. Στο παράδειγμά σου αυτό, εσύ πας στην λαμπρή περίπτωση που είναι σπάνια.
Δηλαδή η ωριμότητα είναι σπανιότερη από την απουσία της;
Επαναλαμβάνω δεν υπήρξα ποτέ τόσο απόλυτος. Σαφώς και η ομορφιά δεν αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Συνηθίζεται όμως, οι νέες να είναι ομορφότερες από τις μεγαλύτερες. Και μιλάμε για αντίστοιχης ομορφιάς γυναίκες, δηλαδή μια όμορφη 20άρα με μια όμορφη 30άρα. Όπου ισχύει το αντίστροφο, απλά η μεγαλύτερη σε ηλικία γυναίκα είναι αρκετά τυχερή. :P
Να μου έλεγες για 40άρα να το καταλάβω. Η 30άρα όμως γιατί; Ίσα ίσα που της έχουν φύγει τα όποια παιδικά χαρακτηριστικά (όσον αφορά εμφάνιση) που έχουν πολλές φορές οι 20άρες και είναι πλέον γυναίκα, χωρίς ωστόσο να έχει ακόμα αρχίσει να κάνει ρυτίδες.
Δεν νιώθω εγκλωβισμένος, αλίμονο. Απλά και εγώ πέρασα από αυτήν την ηλικία και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ωριμότερο της ηλικίας μου, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός, ότι η ωριμότητα κατά κανόνα είναι ανάλογη της ηλικίας.
Δεν είπα ότι νιώθεις εγκλωβισμένος, είπα ότι είσαι.
Επίσης, αν πρόσεξες ανέφερα κι εγώ ότι η ηλικία έχει νόημα ως μέτρο ωριμότητας σε δύο σχεδόν όμοια κατά τα άλλα άτομα. Ο εαυτός μας σε μικρότερη ηλικία και ο εαυτός μας τώρα είναι ένα λαμπρό παράδειγμα αυτού. Εκεί ναι, η ηλικία ως σχετικό μέτρο ωριμότητας παίζει ρόλο. Αλλά όχι όταν μιλάμε για διαφορετικά άτομα.
Γιατί σε μια άποψη, θα πρέπει να σχολιάζω και τις εξαιρέσεις που εννοούνται;
Γιατί αλλιώς τις αδικείς και γίνεσαι ισοπεδωτικός.
Μπορεί να είσαι εξαίρεση, αλλά σίγουρα είσαι άνω των 20, έχουν σημασία οι λέξεις :P
Όχι που θα έλεγες εσύ καλή κουβέντα :lol:
Πάντως αν είμαι εξαίρεση, θα ήμουν και πριν κλείσω τα 20, οπότε το επιχείρημα μου δεν αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μια 30άρα πίστεψε με δεν θέλει με τίποτα να πάιξει.

Ποτέ μην λες ποτέ... :whistle:

υ.γ. εκτός αν μιλάς μόνο για τον εαυτό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top