Φόρμα επικοινωνίας σε site: πώς την ρυθμίσουμε να στέλνεται σε e-mail;

skoufaras

Νεοφερμένος

Ο skoufaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ρε παιδιά κάποιος που ξέρει από ιστοσελίδες έχω φτιάξει με το publisher μια ιστοσελίδα που έχει ένα ερωτηματολόγιο και δεν μου στέλνει τα δεδομένα στο mail. Όπως είναι ρυθμισμένο από μόνο του βγάζει σφάλμα. Όταν φτιάχνω άλλο κουμπί η μόνη επιλογή είναι mailto: και απλά ανοίγει το mail του χρήστη για να μου στείλει μήνυμα. Κάποιος που ξέρει να μου δώσει το mail του να του στείλω την σελίδα να μου το κάνει γίνεται?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πρώτον, έτσι όπως το περιγράφεις το πρόβλημα, δεν είναι εύκολο να καταλάβει κανείς τι συμβαίνει. Πχ λες οτι σου βγάζει σφάλμα. Τι σφάλμα;
Δεύτερον, έτσι όπως το έχεις γράψει, μπορούν να σου απαντήσουν μόνο άτομα που ξέρουν απο το Publisher. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι επαγγελματίες χρησιμοποιούν Adobe Dreamweaver σε code view, λίγο δύσκολο να ξέρει κάποιος να σε βοηθήσει. Πιο εύκολα θα έπαιρνες απαντήσεις αν περιέγραφες τι έκανες όσον αφορά την html, δηλαδή τι html κώδικας υπάρχει απο πίσω, μιας και όλοι όσοι έχουν τριβή με το αντικείμενο αναγκαστικά μαθαίνουν και html.
Τρίτον, αν θες μια σωστή φόρμα επικοινωνίας, θα πρέπει να ασχοληθείς και στοιχειωδώς με server side scripting (πχ με php). Αλλιώς η μόνη λύση είναι να βάλεις στο attribute method του <form> tag mailto:yourmail@domain.com (όπου yourmail@domain.com το email στο οποίο θες να σου στέλνει τα αποτελέσματα). Η λύση αυτή όμως είναι πολύ μπακαλίστικη, κατά κύριο λόγο διότι προυποθέτει ότι ο επισκέπτης διαθέτει κάποιον σωστά ρυθμισμένο email client στο pc του και κατα δεύτερον διότι δίνει κακή εντύπωση σε στοιχειωδώς έμπειρους επισκέπτες (πέραν του ότι δεν έχεις και ιδιαίτερο έλεγχο επι της διαδικασίας).
Τέλος, αν περιμένεις να βρεις κάποιον να στο κάνει για σένα και μάλιστα δωρεάν, μάλλον θα περιμένεις πολύ, και δεν θα αποκομίσεις και τίποτα απο αυτό. Η σωστή προσέγγιση, η οποία θα σε κάνει και να μάθεις απο αυτό είναι να προσπαθήσεις να καταλάβεις ΤΙ έχεις κάνει λάθος και να το διορθώσεις.
Πάντως θα σου πρότεινα στο μέλλον να μην βασίζεσαι σε WYSIWYG editors για να γράψεις html αλλά να μάθεις την ίδια τη γλώσσα. Γιατί; Διότι όταν υπάρξει κάποιο πρόβλημα (όπως τώρα καλή ώρα) είναι πολύ πιο εύκολο να το διορθώσεις, μιας και έχεις πλήρη έλεγχο της δομής της σελίδας αλλά και γιατί θα είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις άτομα που ξέρουν html να σε βοηθήσουν απ'ότι να βρεις άτομα που χρησιμοποιούν το ίδιο πρόγραμμα με σένα. ;)
Οι WYSIWYG editors (πρέπει να) βοηθάνε κυρίως σε μια rough προεπισκόπηση του τι γράφεις και σαν navigator σε σελίδες με μπόλικο κώδικα που μερικές φορές χάνεσαι αν ψάξεις κάποιο συγκεκριμένο σημείο χωρίς να τη βλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skoufaras

Νεοφερμένος

Ο skoufaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το ξέρω ότι θα μάλλον θα περιμένω πολύ. Για να το κάνω html δεν ξέρω, γι'αυτό το έκανα με το publisher. Δεν είμαι προγραμματιστής, μηχανολόγος είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για φόρμα επικοινωνίας, υπάρχουν και έτοιμα scripts, αν δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις. Τσέκαρε το www.hotscripts.com .
Πάντως η HTML δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού. Είναι markup language. Γλώσσα προγραμματισμού θα μπορούσες να πεις πχ την Javascript ή την PHP (όταν μάθεις περισσότερα θα σου χρειαστούν και οι δύο) αν και υπάρχουν ενστάσεις και γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top