Η μόδα του περιθωρίου

Ισχύει όντως αυτο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)
  • Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι!

    Ψήφοι: 9 33.3%
  • Ναι, αλλά όχι με τα χαρακτηριστικά που έγραψες

    Ψήφοι: 7 25.9%
  • Nαι, αλλά δεν τους διέπει κάποιο κοινό χαρακτηριστικό, πέρα απο το ότι είναι δήθεν

    Ψήφοι: 8 29.6%
  • Υπάρχουν αυτοί οι τύποι που περιγράφεις, και είναι πολλοί, αλλά δεν είναι δήθεν

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • Όχι, δεν υπάρχουν τέτοιοι, είναι αποκύημα της πλούσιας :P φαντασίας σου

    Ψήφοι: 1 3.7%

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ας υπενθυμίσω την πρώτη παράγραφο του ποστ μου, γιατί έχουμε ξεφύγει τελείως.
Ωραία λοιπόν ας απαντήσω όσον αφορά αυστηρά την πρώτη παράγραφο:
Εγώ αυτοαποκαλούμαι σκεπτόμενος άνθρωπος (αν και όχι κουλτουριάρα, άλλωστε είμαι γνωστή τσιφτετελο-σκυλού) και ταιριάζω με πολλά από αυτά που γράφεις. Με τον τρόπο όμως που τα γράφεις, τα ίδια πράγματα με τα οποία συμφωνώ γίνονται προσβλητικά και ειρωνικά.

έντιτ: επίσης αισθάνομαι ότι φωτογραφίζεις 5-6 πολύ συγκεκριμένα μέλη, παρά το disclaimer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τασο ξερεις τι σημαινει ψευτοκουλτουριαρης? Καταλαβαινεις οτι ο χαρακτηρισμος αυτος ατομων με τα παραπανω χαρακτηριστικα ειναι τελειως αυθαιρετος? Και εσυ μου λες να αποδειξω οτι δεν ειμαι? Δηλαδη αν πω τους Αθηναιους π.χ. βρωμιαρηδες πρεπει να μου υπογραψουν υπευθυνη δηλωση οτι κανουν μπανιο καθε μερα?:confused::P
Τωρα αν εσυ θες να με βαλεις σε τσουβαλι βαλε με, αλλα σε παρακαλω αποφασισε σε ποιο γιατι βαρεθηκα τις μετακινησεις.:P

Ψευτοκουλτουρα ως κανονικη λεξη δεν ξερω πως την ερμηνευει ο Μπαμπινιωτης, ξερω ως ταμπελο-ορος τι ειναι. Δεν ειναι τελειος αυθερετος, ειναι λανθασμενος, εχει πολους ορους που θα ητανε καλητεροι, αλλα αυτος εχει επικρατισει, ετσι συνενοουμαστε (εγω τουλαχιστων ετσι τον εμαθα απο αλλων και ετσι συνενοουμαι, τωρα αν απο πολη σε πολη αλλαζει ο χαρακτιρισμος και δεν συνενοουμαστε τι να πω;... ). Το συγκεκριμενο παραδειγμα ειναι λιγο ασχετο, αλλα εφωσων το πεις αυτο δεν υπαρχει το "πρεπει" στην αντιδραση των αθηναιων, αλλοι θα αδιαφορουν σκεπτομενοι "α, καλα αυτη ειναι στην κοσμαρα της, εμεις δεν ειμαστε βρωμιαριδες και φαινετε απο την καθημερινοτιτα αυτο", αλλοι θα αδιαφορουν σκεπτομενοι "ε τωρα αυτη κολισε στους χ που ειναι βρωμιαριδες... Και τωρα αν ειμαι εγω, θα το κρινει ο καθενας απο το ποσο του μυριζω"
αλλοι θα αδιαφορισουν σκεπτομενοι οτι ετσι ειναι και σε οπιων αρεσει αλλοι θα θιχτουν και θα τρεξουν να σε κατιγορισουν, αλλοι θα σκευτουν οτι ειναι αδικο και θα ερθουν να σου αποδειξουν οτι δεν ειναι βρωμιαριδες... Τελικα οπως πιοι απο αυτους ειναι βρωμιαριδες, πιοι φοβουνται μην ειναι βρωμιαριδες και πιοι ειναι βρωμιαριδες;...





[/quote]
Χα, μα νομιζα οτι ειναι προφανες το λαθος της συνεπαγωγης αριστερος+μαχαιριτσας+δωρεαν παιδεια => ψευτοκουλτουριαρης. Η τουλαχιστον βλεπετε εσεις κατι που εγω δεν βλεπω, τι να πω...[/quote]
Δεν ειναι προφανες... Υπαρχουν ανθρωποι που ειναι αριστεροι τους αρεσει ο μαχαιριτσας και ειναι υπερ της δωρεαν παιδιας αλλα δεν ειναι ψευτοκουλτουριαριδες, οπως υπαρχουν και οι ψευτοκουλτουριαριδες που "πιστευουν" στην δωρεαν παιδια, "ειναι" αριστεροι (συνιθος απο αυτους με τις 3 βιλες, την αμαξαρα, το παιδι στο κολεγιο κλπ) και τους "αρεσει" ο μαχαιριτσας, οπως υπαρχουν και οι ενδιαμεσοι... Αλλωστε και εμενα μου αρεσουν καπια κοματια του μαχαιριτσα και ειμαι υπερ της δωρεαν παιδιας, αν και δεν ειμαι αριστερος. Ομως ουτε θιχτικα, ουτε θεωρισα οτι αυτοματος το πρωτο ποστ αναφεροτανε σε εμενα ουτε πιστεψα οτι ολοι οσοι εχουν τα χ χαρακτιριστικα ειναι ψευτοκουλτουριαριδες. Δεν μπορεις με μονο αυτα τα 3 κριτιρια να βαλεις καπιων σε αυτην την κατηγορια, και ουτε ειδα κανεναν να το κανει




Φανταζομαι οτι θα ηταν ατομα της ηλικιας σου και χωρις να θελω να σε προσβαλω, θεωρω οτι δεν ειναι και τα πιο κατασταλαγμενα ατομα στον κοσμο. Οποτε θεωρω ατοπο το παραδειγμα σου.

Οπως λες και εσυ, φανταζεσε...! για τα παιδια στην ηλικια μου δεν το συζιταμε καν... ειναι εφηβοι, αλλαζουν γνωμη καθε λεπτο....
Για ελα ομως που ο 16χρωνος βαζει την ιδια ακριβος κασετα με τον 40χρονο.. Τωρα πιος την πειρε απο πιον δεν ξερω, την ιδια εχουν ομως... Και θα μου πεις "και επειδη τα 16χρονα αντιγραφουν τους 40χρονους παει να πει οτι ειναι ολοι ψευτοκουλτουριαριδες" Οχι, αλλα οταν βλεπεις τον 40αρη πολιτικο μηχανικο που μια ζωη ειναι δεξιος, ξυρισμενος, με κουστουμι κλπ κλπ ξαφνικα να αλλαζει παρεα και μεσα σε μια μερα να πεταει ολα του τα κουστουμια, να αφηνει το επιμελος ατιμελιτο μουσι και μαλακι, να γινετε αριστερος, να πιστευει σε ολα αυτα τα ιδανικα, να φοραει γυαλια ενω παιζει και να μην εχει και κανενα προβλημα ωρασης... Και δεν ειναι μονο ενας... Ε τι να πω... Η μοδα εχει γινει η κρυβει τοσες αληθιες μεσα και εμφανιζονται τωρα τελευτεα σε τοσους πολους που αλλαζουν σταση και τροπο ζωης μαζικα και μας φαινετε σαν μια μαζοποιηση σε οσους δεν εχομε δει ακομα αυτες τις αληθιες... Παντος αρκετοι απο αυτους τυχενει να ειναι γνωστοι του πατερα μου, και κανενας τους δεν ειχε ποτε καπιων ιδιετερο χαρακτιρα, η ιδιετερες γνωσεις. Ποτε προλαβαν και τα αποκτισαν ολα μεσα σε λιγους μηνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ρε παιδια, δεν συνεννοουμαστε μου φαινεται.

Η μισελ ειπε
"Ενας ανθρωπος που ειναι το Α+Β+Γ+... ειναι ψευτοκουλτουριαρης".
Σωστα?

Μηπως ειπε "Υπαρχουν ανθρωποι που κανουν πως ειναι το Α+Β+Γ+... αλλα δεν ειναι και αυτο τους κανει ψευτοκουλτουριαρηδες"?
Γιατι στην πρωτη περιπτωση, ανατρεξτε σε πρηγουμενα ποστ μου για τη διαφωνια μου. Στη δευτερη περιπτωση, τι νοημα εχει να συζηταμε μονο για τους ανθρωπους των Α, Β, Γ,.... χαρακτηριστικων? Υπαρχουν παντα ανθρωποι που το "παιζουν" οτι ειναι κατι ενω δεν ειναι. Γιατι γινεται συγκεκριμενο το ποστ για καποιους απο αυτους? Και πως ξερουμε οτι δεν εχουν στ'αληθεια ολα αυτα τα χαρακτηριστικα αλλα το κανουν απο μοδα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ρε παιδια, δεν συνεννοουμαστε μου φαινεται.

Η μισελ ειπε
"Ενας ανθρωπος που ειναι το Α+Β+Γ+... ειναι ψευτοκουλτουριαρης".
Σωστα?
Η μισέλ είπε ότι όσοι είναι ψευτοκουλτουριάρηδες είναι και τα Α+Β+Γ+...
Όχι ότι όσοι είναι τα Α+Β+Γ+... είναι ψευτοκουλτουριάρηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα τι λέτε και δε βλέπω γιατί να μας νοιάζει το αν ο άλλος είναι δήθεν-κουλτουριάρης ή δήθεν-δήθεν-κουλτουριάρης.
Νομίζω ότι τη Michelle την απασχόλησε εξ' αρχής το τι φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα τι λέτε και δε βλέπω γιατί να μας νοιάζει το αν ο άλλος είναι δήθεν-κουλτουριάρης ή δήθεν-δήθεν-κουλτουριάρης.
Νομίζω ότι τη Michelle την απασχόλησε εξ' αρχής το τι φαίνεται.

Οπως λεει και η μισελ ειπε πως θεωρει ψευτοκουλτουριαριδες και τα α+β+γ. Δεδομενου αυτου, εξαρχης εγω τουλαχιστων καταλαβα οτι μιλαμε για διθεν α+διθενβ+διθεν γ. Τι να πω, ισως και εγω να καταλαβα λαθος τελικα και τοση ωρα να περνω μια θεση που δεν με εκφραζει...!
Και ξαναζητω συγνωμη για τον τροπο μου, ειμουν απαραδεκτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωρινό κλείδωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα ξανά ανοίγει, εύχομαι να συνεχιστεί η κουβέντα σε πολιτισμένο επίπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Καλυπτομαι απο ιο ιο, βικακι, παλλαντιν, ξουρουζου και εν μερει και απο idrill και

Πραγματικά δεν ξέρω τι να απαντήσω σε αυτό το θέμα....
Βλέπω ταμπέλες, ταμπελάκια, κατηγοριοποιήσεις,γενικεύσεις....
Όταν πάντα εδώ λέγαμε ότι είμαστε όλοι μας πολύ ανώτεροι και πολύ ώριμοι ώστε να μαζικοποιούμε καταστάσεις και γεγονότα....


Οκ...κάποιος ακούει Μαχαιρίτσα...so what the f@ck?
Ο άλλος έχει αυτή την ιδεολογία οπότε so what the f@ck again?
Ο άλλος έχει αυτή την πολιτική κατεύθυνση... ε...και;

Τι ακριβώς κρίνουμε; Και για ποιο λόγο κρίνουμε; Την στάση ζωής και για ποιο λόγο την έχει; Προσπαθούμε να βρούμε τα βαθύτερα αίτια; Να κάνουμε καμία κοινωνιολογική ανάλυση;

και αν γινοταν, θα εβαζα +15 σε αυτο (και σε μερικα ακομα), αντι για απλα +1.
δε συμμετεχω πολυ, γιατι με καλυπτουν απολυτα οι περισσοτεροι.

και να προσθεσω (παρολο που δε θελω να οξυνω τα πνευματα αλλο τωρα:/:) οτι μαλλον γινομαστε πιο πολλοι σιγα σιγα που αυτο εχει περασει απο το μυαλο μας.

Καλα συγγνωμη, εσεις που παραθετετε τα στοιχεια σας, εχετε κανει καποια ερευνα για το τι ποσοστο πληθησμου τα συγκεντρωνει ολα αυτα? Γιατι εμενα μου ακουγεται ως "λιστα χαρακτηριστικων που αντιπαθω σε ανθρωπους", χωρις απαραιτητα να χαρακτηριζουν ενα συγκεκριμενο τυπο ανθρωπου.

Γενικα ποιο το νοημα του θρεντ, δεν εχω καταλαβει. Εκτος αν θελετε να βαλετε στην πριζα οσους ειναι αριστεροι/ακουνε μαχαιριτσα/θελουν δωρεαν παιδεια/βλεπουν εκπομπες στην ΕΡΤ/ειναι αντικαπιταλιστες κλπ κλπ και να αρχισουν οι τσακωμοι. Ασε που εγω νομιζα οτι το στεκι ειναι εκει που οι ιδεες βρισκουν την ηρεμια τους, αλλα απ'οτι φαινεται μονο οι ιδεες που δεν εκνευριζουν τα αφεντικα.

κι εγω συμφωνω με εδαδ.
ασε που νομιζα οτι καποιοι μισουσαν τα στερεοτυπα! lol μαλλον λαθος εκαναν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα το πω και με μαθηματικά που είναι παγκόσμια γλώσσα :P:
Έστω Α το σύνολο των αριστερών, Ψ το σύνολο των ψευτοκουλτουριάρηδων και Κ το σύνολο όσων είναι κατακριτέοι.

Εγώ είπα ότι:
Ψ
Α
K
όχι ότι
Α
Ψ
Κ
Με άλλα λόγια λες, ότι οι ψευτοκουλτουριάρηδες, βγαίνουν μόνο από το σύνολο των αριστερών. :confused:

Προσωπικά, τα άτομα που θεωρώ εγώ δήθεν (είτε στην κουλτούρα είτε οπουδήποτε) μπορούν να προέλθουν από οποιαδήποτε πολιτική παράταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με άλλα λόγια λες, ότι οι ψευτοκουλτουριάρηδες, βγαίνουν μόνο από το σύνολο των αριστερών. :confused:

Προσωπικά, τα άτομα που θεωρώ εγώ δήθεν (είτε στην κουλτούρα είτε οπουδήποτε) μπορούν να προέλθουν από οποιαδήποτε πολιτική παράταξη.
Πρώτον, η αριστερά δεν είναι πολιτική παράταξη, αποτελείται από πολλές διαφορετικές πολιτικές παρατάξεις.
Δεύτερον, εγώ δεν ανέφερα τίποτα για αριστερά στο ποστ μου, ανέφερα για κομμουνισμό/σοσιαλισμό. Οκ κατανοώ ότι αυτά ταυτίζονται σε μεγάλο βαθμό, απλά το "αριστερά" συνήθως φέρνει στο μυαλό συγκεκριμένα κόμμματα.
Τρίτον, εγώ μίλησα για ψεύτοκουλτουριάρηδες, όχι για δήθεν γενικώς. Οι ψευτοκουλτουριάρηδες είναι υποσύνολο των δήθεν γενικώς. Σαφώς και δεν προέρχονται όλοι οι δήθεν από την αριστερά μόνο. Για να το καταστήσω και σαφές, έστω Δ το σύνολο των δήθεν γενικώς.
Ισχύει Ψ
Δ και Ψ
Α αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι Δ
Α!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Οι δήθεν γενικώς είναι ευρύτερο υποσύνολο των ψευτοκουλτουριάρηδων και σαφώς και δεν προέρχονται από την αριστερά μόνο. Για να το καταστήσω και σαφές, έστω Δ το σύνολο των δήθεν γενικώς.
Ισχύει Ψ
Δ
και Ψ
Α αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι Δ
Α!

L2set theory. Ποιο είναι το υποσύνολο τελικά. :P

Γενικά, αν κάποιος γράφει σε ένα φόρουμ και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σωστά αυτές τις εκφράσεις, δεν χρειάζεται να τις εισάγει σε μια κουβέντα όταν τα περισσότερα άτομα δεν τις γνωρίζουν καν. Το ότι δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι τι λέει ένα άτομο δεν τα κάνει ούτε στο ελάχιστο πιο σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Fandago τα σπας :P όσα μηνύματα και να μου σβήσουν ^^

Michelle καλύτερα να σταματήσεις να patchareis το θεώρημα σου και να παραδεχτείς ότι έκανες πατάτα :P

Ο fandago δεν είπε τίποτα για παρατάξεις, αλλά για το σύνολο. Μπορεί θεωρητικά να αναφερόσουν στους κομμουνιστές/σοσιαλιστές στα μηνύματα σου, αλλά εφόσον σε χαρακτηρίζει η τετράγωνη λογική, πως σου ξέφυγε η ακριβής δήλωση της θεωρίας των συνόλων?

Anyway, επειδή το έχω ξαναδεί το έργο, δεν σου κάνω προσωπική επίθεση, ειρωνία, κ.λ.π. κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Με άλλα λόγια λες, ότι οι ψευτοκουλτουριάρηδες, βγαίνουν μόνο από το σύνολο των αριστερών. :confused:

Προσωπικά, τα άτομα που θεωρώ εγώ δήθεν (είτε στην κουλτούρα είτε οπουδήποτε) μπορούν να προέλθουν από οποιαδήποτε πολιτική παράταξη.
Πρώτον, η αριστερά δεν είναι πολιτική παράταξη, αποτελείται από πολλές διαφορετικές πολιτικές παρατάξεις.
Δεύτερον, εγώ δεν ανέφερα τίποτα για αριστερά στο ποστ μου, ανέφερα για κομμουνισμό/σοσιαλισμό. Οκ κατανοώ ότι αυτά ταυτίζονται σε μεγάλο βαθμό, απλά το "αριστερά" συνήθως φέρνει στο μυαλό συγκεκριμένα κόμμματα.
Τρίτον, εγώ μίλησα για ψεύτοκουλτουριάρηδες, όχι για δήθεν γενικώς. Οι δήθεν γενικώς είναι ευρύτερο υποσύνολο των ψευτοκουλτουριάρηδων και σαφώς και δεν προέρχονται από την αριστερά μόνο. Για να το καταστήσω και σαφές, έστω Δ το σύνολο των δήθεν γενικώς.
Ισχύει Ψ
Δ και Ψ
Α αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι Δ
Α!
Είπα εγώ ότι η αριστερά είναι παράταξη; Όχι... Είπα ότι μπορούν να προέλθουν από οποιαδήποτε παράταξη και θα μπορούσα να προσθέσω για να είναι ίσως πιο κατανοητό, την φράση "είτε αριστερής είτε δεξιάς αντίληψης". Επίσης το ότι μίλησες συγκεκριμένα για ψευτοκουλτουριάρηδες δεν αναιρεί τίποτα απ' όσα παρατήρησα, αφού και αυτοί είναι δήθεν όπως πολύ σωστά δήλωσες και άρα και αυτοί κατ' εμέ (και κατ' εσέ σε αυτό το post σου) προέρχονται από οποιαδήποτε παράταξη. Σε αυτό σου το post όμως δήλωσες:
Έστω Α το σύνολο των αριστερών, Ψ το σύνολο των ψευτοκουλτουριάρηδων και Κ το σύνολο όσων είναι κατακριτέοι.

Εγώ είπα ότι:
Ψ
Α
K
όχι ότι
Α
Ψ
Κ
Οπότε άμεσα βγαίνει το συμπέρασμα ότι αφού Α το σύνολο των αριστερών και Ψ το σύνολο των ψευτοκουλτουριάρηδων και Ψ υποσύνολο του Α, τότε όλοι οι Ψ ανήκουν στο Α. Ακόμα χειρότερα, χωρίς παρενθέσεις και αφού δεν έχεις βάλει γνήσιο υποσύνολο, τότε μπορεί κάλλιστα το Ψ να είναι ίσο με το Α, άρα οι αριστεροί στο σύνολο τους, να είναι ψευτοκουλτουριάρηδες. Φυσικά δεν εννοούσες αυτό, αλλά το Ψ
(Α
K).

Είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσω βέβαια, αλλά και αυτονόητο, ότι αν Δ το σύνολο των δεξιών, τότε Α και Δ δεν έχουν κανένα κοινό στοιχείο, δηλαδή δεν μπορεί να ανήκει κάποιος και στους δεξιούς και στους αριστερούς. Άρα κανένας δεξιός δεν μπορεί να είναι ψευτοκουλτουριάρης, με αυτό που έγραψες.
Γενικά, αν κάποιος γράφει σε ένα φόρουμ και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σωστά αυτές τις εκφράσεις, δεν χρειάζεται να τις εισάγει σε μια κουβέντα όταν τα περισσότερα άτομα δεν τις γνωρίζουν καν. Το ότι δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι τι λέει ένα άτομο δεν τα κάνει ούτε στο ελάχιστο πιο σωστά.
Συγνώμη, πονηρό ξωτικό, αν θες μπορώ να σου εξηγήσω.
Υποσύνολο είναι ένα σύνολο από στοιχεία όπου όλα του τα στοιχεία είναι και στοιχεία ενός άλλου μεγαλύτερου ή ίσου συνόλου. Γνήσιο υποσύνολο, είναι το υποσύνολο που είναι πάντα μικρότερο από το μεγαλύτερο σύνολο που το περιέχει (υπερσύνολο). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
L2set theory. Ποιο είναι το υποσύνολο τελικά. :P

Γενικά, αν κάποιος γράφει σε ένα φόρουμ και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σωστά αυτές τις εκφράσεις, δεν χρειάζεται να τις εισάγει σε μια κουβέντα όταν τα περισσότερα άτομα δεν τις γνωρίζουν καν. Το ότι δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι τι λέει ένα άτομο δεν τα κάνει ούτε στο ελάχιστο πιο σωστά.
LOL, να υποθέσω ότι εσύ δεν κάνεις ποτέ λάθη απροσεξίας Mr. God?
Έλεος δηλαδή, μόλις κάνω κάποιο λάθος πέφτετε πάνω σαν να μην πω τι (και χαρακτηριστεί επίθεση). Να το πάρω πάνω μου το ότι περιμένετε να είμαι τόσο αλάνθαστη; :D

Όσο για το ότι τα περισσότερα άτομα δεν τις γνωρίζουν καν, oh come on, βρες μου ένα. Δεν έγραψα κανένα ολοκλήρωμα, πράγματα που μαθαίνονται στο γυμνάσιο είναι αυτά. Άλλωστε ακόμα και να μην τα ξέρει κάποιος, δεν βασίζεται εκεί το ποστ μου, απλά τα εξηγώ περισσότερο έτσι, για όποιον τον βολεύει, και βασικά για να κάνω λίγο nerdy χιούμορ. Δεν γράφω κάτι έτσι που δεν το έχω γράψει και περιφραστικά. Οπότε το να πιάνεσαι από εκεί είναι το λιγότερο άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είπα εγώ ότι η αριστερά είναι παράταξη; Όχι... Είπα ότι μπορούν να προέλθουν από οποιαδήποτε παράταξη και θα μπορούσα να προσθέσω για να είναι ίσως πιο κατανοητό, την φράση "είτε αριστερής είτε δεξιάς αντίληψης". Επίσης το ότι μίλησες συγκεκριμένα για ψευτοκουλτουριάρηδες δεν αναιρεί τίποτα απ' όσα παρατήρησα, αφού και αυτοί είναι δήθεν όπως πολύ σωστά δήλωσες και άρα και αυτοί κατ' εμέ (και κατ' εσέ σε αυτό το post σου) προέρχονται από οποιαδήποτε παράταξη. Σε αυτό σου το post όμως δήλωσες:
Άλλο λέμε. Για σένα όλοι οι δήθεν μπορούν να προέρχονται απο οποιαδήποτε πολιτική κατεύθυνση, το ίδιο και οι ψευτοουλτουριάρηδες. Για μένα οι δήθεν γενικώς μπορούν να προέρχονται απο οποιαδήποτε πολιτική κατεύθυνση αλλά ειδικά οι ψευτοκουλτουριάρηδες είναι πάντα αριστεροί (χωρίς να ισχύει το αντίστροφο φυσικά).
Οπότε άμεσα βγαίνει το συμπέρασμα ότι αφού Α το σύνολο των αριστερών και Ψ το σύνολο των ψευτοκουλτουριάρηδων και Ψ υποσύνολο του Α, τότε όλοι οι Ψ ανήκουν στο Α. Ακόμα χειρότερα, χωρίς παρενθέσεις και αφού δεν έχεις βάλει γνήσιο υποσύνολο, τότε μπορεί κάλλιστα το Ψ να είναι ίσο με το Α, άρα οι αριστεροί στο σύνολο τους, να είναι ψευτοκουλτουριάρηδες. Φυσικά δεν εννοούσες αυτό, αλλά το Ψ
(Α
K).
Ναι όντως χρειαζόντουσαν οι παρενθέσεις αλλά you get my point. :)
Γενικά κάνω συχνά τέτοια λάθη αφηρημάδας (μια φορά είχα γράψει 2+3 = 6, πάλι καλά που δεν το είδε ο Ξωτικούλης θα έλεγε ότι δεν ξέρω πρόσθεση :lol: ), don't shoot the absentminded :P
Είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσω βέβαια, αλλά και αυτονόητο, ότι αν Δ το σύνολο των δεξιών, τότε Α και Δ δεν έχουν κανένα κοινό στοιχείο, δηλαδή δεν μπορεί να ανήκει κάποιος και στους δεξιούς και στους αριστερούς. Άρα κανένας δεξιός δεν μπορεί να είναι ψευτοκουλτουριάρης, με αυτό που έγραψες.
Δ είναι το σύνολο των δήθεν, πρέπει να βρεις άλλο γράμμα για τους δεξιούς :P
Πάντως ναι, δεν έχω δει δεξιό ψευτοκουλτουριάρη. Όχι ότι και αυτοί δεν μπορούν να είναι δήθεν, αλλά εμπίπτουν σε άλλες κατηγορίες :P
Συγνώμη, πονηρό ξωτικό, αν θες μπορώ να σου εξηγήσω.
Υποσύνολο είναι ένα σύνολο από στοιχεία όπου όλα του τα στοιχεία είναι και στοιχεία ενός άλλου μεγαλύτερου ή ίσου συνόλου. Γνήσιο υποσύνολο, είναι το υποσύνολο που είναι πάντα μικρότερο από το μεγαλύτερο σύνολο που το περιέχει (υπερσύνολο). :)
Μια χαρά ξέρει, αλλά μου αρέσει η τροπή που δίνεις στο θέμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πάντως ναι, δεν έχω δει δεξιό ψευτοκουλτουριάρη. Όχι ότι και αυτοί δεν μπορούν να είναι δήθεν, αλλά εμπίπτουν σε άλλες κατηγορίες :P
Τότε απλά έχω να πω ότι θα διαφωνήσω για τους λόγους που ήδη έχω αναφέρει.:)
Εν συντομία:
- Για το πως φαντάζομαι εγώ έναν ψευτοκουλτουριάρη, αυτός μπορεί να είναι και δεξιός ή κεντρώος
Επίσης όσον αφορά το θέμα στο σύνολό του:
- Δεν συμφωνώ με τα απόλυτα και υπερβολικά χαρακτηριστικά που δώσατε στους ψευτοκουλτουριάρηδες
- Δεν βρίσκω άτομα που να συγκεντρώνουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά μαζί
Μια χαρά ξέρει, αλλά μου αρέσει η τροπή που δίνεις στο θέμα :D
Βασικά τώρα που ξαναείδα τα posts, παρερμήνευσα το post του Poniro Ksotikouli και νόμιζα ότι όντως δεν είχε καταλάβει. Δεν πειράζει όμως, η εξήγηση θα είναι χρήσιμη για όσους όντως δυσκολεύονται με τις έννοιες συνόλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τότε απλά έχω να πω ότι θα διαφωνήσω για τους λόγους που ήδη έχω αναφέρει.:)
Εν συντομία:
- Για το πως φαντάζομαι εγώ έναν ψευτοκουλτουριάρη, αυτός μπορεί να είναι και δεξιός ή κεντρώος
Επίσης όσον αφορά το θέμα στο σύνολό του:
- Δεν συμφωνώ με τα απόλυτα και υπερβολικά χαρακτηριστικά που δώσατε στους ψευτοκουλτουριάρηδες
- Δεν βρίσκω άτομα που να συγκεντρώνουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά μαζί
Ναι, είναι προφανές ότι δίνουμε διαφορετικό ορισμό στον όρο ψευτοκουλτουριάρης. Μπορείς να εκθέσεις κι εσύ τα χαρακτηριστικά που θεωρείς ότι έχει :D
Άλλωστε (και) αυτή είναι η φύση του θέματος, εγώ απλά στο πρώτο ποστ έγραψα όσα θεωρώ κατ'εμέ ότι έχει, ο Valder κάποια άλλα κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτό που κατάλαβα εγώ από το κείμενο της Μισέλ είναι ότι φωτογραφίζει ανθρώπους που θέλουν να ανήκουν σε κάποια πνευματική καλλιέργεια, σε κάποια ομάδα αλλά δεν είναι η θέση τους εκεί. Κοινώς οι δήθεν που δεν κατόρθωσαν να ολοκληρώσουν την αυτογνωσία τους.
Αυτό που έχω στα bold είναι αυτό που εγώ θεωρώ σαν ψευτοκουλτουριάρη.
Να η άποψη μου. Αυτό είναι το μόνο χαρακτηριστικό για μένα αρκετό για να χαρακτηριστεί κάποιος ψευτοκουλτουριάρης. Οτιδήποτε λιγότερο ή περισσότερο, είναι εξειδίκευση, ή απόκλιση από τον στόχο.:)
Ναι, είναι προφανές ότι δίνουμε διαφορετικό ορισμό στον όρο ψευτοκουλτουριάρης. Μπορείς να εκθέσεις κι εσύ τα χαρακτηριστικά που θεωρείς ότι έχει :D
Άλλωστε (και) αυτή είναι η φύση του θέματος, εγώ απλά στο πρώτο ποστ έγραψα όσα θεωρώ κατ'εμέ ότι έχει, ο Valder κάποια άλλα κοκ
Valder δεν φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ!! Αυτό ακριβώς!! Δεν θα μπορούσα να το είχα πει καλύτερα! :worship:

Στο μόνο που διαφωνώ είναι αυτό με τα λεφτά, εκεί τους μπερδεύεις με άλλη κατηγορία, τον λεγόμενο "Ελληναρά".
Θα έλεγα ότι με αυτό το post σου αλλά και τα αλληλοψηφίσματα θετικά, φάνηκε να έχετε αν όχι ακριβώς, τις ίδιες απόψεις.

Όπως και να έχει, θέλω να πω επίσης, ότι όταν φτιάχνεις μια "κατηγορία" ατόμων, φροντίζεις να περιγράφεις πολλά άτομα και νομίζω ότι με τα πολλά και απόλυτα χαρακτηριστικά που αναφέρατε, περιγράφετε ελάχιστα. Τόσα ώστε για εμένα και κάποιους άλλους, το θέμα να είναι κάπως ανούσιο. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι έχω πρόβλημα με την ύπαρξη του. Άλλωστε έγινε μεγάλη συζήτηση εδώ. :)

Αντίθετα με έναν ορισμό σαν αυτό που έδωσε η roumana, περιγράφονται αρκετά άτομα. Και πάλι όμως, δεν θα έλεγα ότι αυξάνεται ανησυχητικά ο αριθμός, ούτε ότι είναι μια νέα μόδα. Είναι κάτι που γίνεται χρόνια και εξηγείται από την ανάγκη του ανθρώπου για αναγνώριση, ένταξη σε κοινωνικές ομάδες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να η άποψη μου. Αυτό είναι το μόνο χαρακτηριστικό για μένα αρκετό για να χαρακτηριστεί κάποιος ψευτοκουλτουριάρης. Οτιδήποτε λιγότερο ή περισσότερο, είναι εξειδίκευση, ή απόκλιση από τον στόχο.:)
Δηλαδή πέρα απο αυτό θεωρείς ότι η ομάδα αυτή δεν έχει άλλα κοινά χαρακτηριστικά;
Θα έλεγα ότι με αυτό το post σου αλλά και τα αλληλοψηφίσματα θετικά, φάνηκε να έχετε αν όχι ακριβώς, τις ίδιες απόψεις.
Απλά οι απόψεις μας συμπίπτουν σε πολλά, δεν είναι 100% ίδιες. Πχ εγώ δεν πιστεύω ότι έχουν "ειδικό" τρόπο έκφρασης.
Όπως και να έχει, θέλω να πω επίσης, ότι όταν φτιάχνεις μια "κατηγορία" ατόμων, φροντίζεις να περιγράφεις πολλά άτομα και νομίζω ότι με τα πολλά και απόλυτα χαρακτηριστικά που αναφέρατε, περιγράφετε ελάχιστα. Τόσα ώστε για εμένα και κάποιους άλλους, το θέμα να είναι κάπως ανούσιο. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι έχω πρόβλημα με την ύπαρξη του. Άλλωστε έγινε μεγάλη συζήτηση εδώ. :)
Με μπερδεύετε. Ο ένας λέει οτι "φωτογραφίζω" συγκεκριμένα άτομα, ο άλλος λέει ότι δεν υπάρχουν άτομα με αυτά τα χαρακτηριστικά μαζί, ένας τρίτος ότι υπάρχουν και είναι πολλά, I'm confused :confused: Θα βάλω poll! :D
Αντίθετα με έναν ορισμό σαν αυτό που έδωσε η roumana, περιγράφονται αρκετά άτομα. Και πάλι όμως, δεν θα έλεγα ότι αυξάνεται ανησυχητικά ο αριθμός, ούτε ότι είναι μια νέα μόδα. Είναι κάτι που γίνεται χρόνια και εξηγείται από την ανάγκη του ανθρώπου για αναγνώριση, ένταξη σε κοινωνικές ομάδες κτλ.
Συμφωνώ εν μέρει, απλά έχω την εντύπωση ότι τώρα τελευταία το φαινόμενο έχει ενταθεί.
Βέβαια δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο από την κατηγορία "Λαικός τύπος που είναι κάθε μέρα στα μπουζούκια και ακούει Βανδή", μάλλον είναι καλύτερο, αλλά σίγουρα θα προτιμούσα να ήταν πιο ελεύθεροι οι άνθρωποι γύρω μου και να μην προσπαθούσαν να βάλουν τον εαυτό τους σε καλούπια απλά για να ενταχθούν κάπου :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top