Γυναικείες φιλίες: Ποια είναι η γνώμη σας;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φιλίες μεταξύ γυναικών δεν υπάρχουν επειδή οι γυναίκες ξέρουν πως σκέφτονται οι άλλες γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Oi φιλίες μεταξύ των γυναικών είναι ψεύτικές. Μόλις είναι σε σχέση παρατάνε τις φίλες τους και βγαίνουν μόνο με το boyfriend. Mόλις χωρίσουν τότε τις ξαναθυμούνται αλλά τότε είναι οι υπόλοιπες σε σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Για ποιο λογο πιστεύετε οτι μεταξυ γυναικών υπάρχει πολυ έντονη ακαγωνιστικοτητα ; ακομα και μεταξυ φίλων και κολλητών δηλαδη παρατηρείται αυτο. Πρόσφατα ξεκίνησα να το νιώθω και εγω αυτο για την κολλητή μου. Να την βλεπω ανταγωνιστικά και να θελω να προβάλω τα θετικά μου μπροστά της όσον αφορά τα κατορθώματα και τις επιτυχίες μου , που αποτελούν δικες τις ανεπάρκειες. Σα να θελω να την μειώσω δηλαδη και να την κανω να αισθανθεί μειονεκτικα και οτι εγω ειμαι καλύτερη και ανώτερη. Δεν ξερω γιατι συμβαίνει αυτο. Την αγαπω πολυ και ειναι πολυ σημαντική φιλη για εμενα. Μηπως λόγω έκλειψης αυτοεκτίμησης; μηπως επειδή πιστεύω οτι μειονεκτω παρα πολυ σαν κοπελα και δεν πιστευω στον εαυτό μου; Νιώθω οτι δεν αξίζω τίποτε, οτι ειμαι ασήμαντη και δεν αξίζω αγαπη. Μηπως της το κανω αυτο επειδή νιώθω οτι δεν πάνε καλα καποια πραγματα στη ζωή μου που σε εκεινη πάνε καλυτερα ; ειμαι πολυ μπερδεμένη.

Μαλλον το θεμα το εχω εγω που καποια πραγματα που λεει με εκνευρίζουν. Ισως εγω ειμαι το προβλημα που δεν αγαπάω τον εαυτό μου και το μονο που κανω ειναι να με συγκρίνω διαρκώς και για τα πάντα. Ας πούμε ενα παράδειγμα... εκεινη ειναι παρα παρα πολυ αδύνατη , 47-48 κιλά. Δεν εχει ίχνος λίπους. Και εγω ειμαι αδυνατουλα, 56 κιλά (εκ των οποίων 3-4 ειναι παραπανίσια ομως )... και εκεινη διαρκώς λεει "Αχ ποσο χοντρή ειμαι ! Ολο τρωω , σαν βόδι εχω γινει! Αν συνεχίσω ετσι δε θα χωράω απο την πόρτα ! Εχω κανει δίπλες στην κοιλιά" ... και Εν τω μεταξυ η κοιλιά της ειναι πλακα. Δηλαδη της λέω τι να πω κι εγω δηλαδη ρε συ, αν λες οτι εισαι εσυ χοντρή, εγω τι πρεπει να πω; Που ουτε εγω θεωρώ τον εαυτό μου χοντρή , αλλα μου τη δίνει να την ακουω να λεει τετοια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μια χαρά είναι τα δικά σου, το λέει επίτηδες αυτό για να ζηλεύεις και να νιώσει καλύτερα. Μην δίνεις σημασία. Άλλες είναι 60 και είναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Μια χαρά είναι τα δικά σου, το λέει επίτηδες αυτό για να ζηλεύεις και να νιώσει καλύτερα. Μην δίνεις σημασία. Άλλες είναι 60 και είναι καλά.


48 κιλά και λεει ότι είναι χοντρη. Ρε φιλε τι θεματάρες με την ανασφαλεια έχουν οι γυναικες. Πωπω και μετα αναρωτιέσαι εσυ γιατι έφαγες χυλοπιτα που της την έπεσες σε ένα μπάρ. Μπορει να σε θεώρησε ψυχοπαθη δολοφονο επειδή πηγες και της μιλησες χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μαλλον το θεμα το εχω εγω που καποια πραγματα που λεει με εκνευρίζουν. Ισως εγω ειμαι το προβλημα που δεν αγαπάω τον εαυτό μου και το μονο που κανω ειναι να με συγκρίνω διαρκώς και για τα πάντα. Ας πούμε ενα παράδειγμα... εκεινη ειναι παρα παρα πολυ αδύνατη , 47-48 κιλά. Δεν εχει ίχνος λίπους. Και εγω ειμαι αδυνατουλα, 56 κιλά (εκ των οποίων 3-4 ειναι παραπανίσια ομως )... και εκεινη διαρκώς λεει "Αχ ποσο χοντρή ειμαι ! Ολο τρωω , σαν βόδι εχω γινει! Αν συνεχίσω ετσι δε θα χωράω απο την πόρτα ! Εχω κανει δίπλες στην κοιλιά" ... και Εν τω μεταξυ η κοιλιά της ειναι πλακα. Δηλαδη της λέω τι να πω κι εγω δηλαδη ρε συ, αν λες οτι εισαι εσυ χοντρή, εγω τι πρεπει να πω; Που ουτε εγω θεωρώ τον εαυτό μου χοντρή , αλλα μου τη δίνει να την ακουω να λεει τετοια πραγματα.

Πρόσεχέ την τη "φίλη" γιατί αν όντως έτσι σκέπτεται, είναι υποψήφια για νευρική ανορεξία (και μ'αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε πες της) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια21

Νεοφερμένος

Η Νάσια21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ πάλι από την εμπειρία μου έχω δεί πως υπάρχει φιλία μεταξύ γυναικών απλά όπως σε κάθε σχέση χρειάζεται να είναι άνθρωποι που ταιριάζουνε μεταξύ τους.
Θεωρώ όμως πως μπορεί να συναντήσεις και ζήλεια συχνά στις γυναικείες φιλίες.
Μεταξύ των δύο φύλων θεωρώ πως μπορεί να υπάρξει φιλία αν δεν έλκει ερωτικά ο ένας τον άλλο.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι σπέσιαλ γνώμη θα έπρεπε να έχουμε δηλαδή για τις γυναικείες φίλιες; Είναι απλά φιλίες, λολ.
Όσες γυναίκες λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν παρέα με γυναίκες επειδή είναι δραματικές/ζηλιάρες/χ, συνήθως οι ίδιες είναι οι δραματικές/ζηλιάρες/χ και έχουν το σύνδρομο "I'm not like other girls". Σε κάθε περίπτωση, ευτυχώς που δεν κάνουν παρέα με γυναίκες, για τις υπόλοιπες.
Όσοι άντρες λένε το ίδιο, meh, τους ξεσκαρτάρεις επίσης εύκολα δόξα τω θεώ.
 

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μα αφου οι γυναικες ως γνωστον ειναι απο την Αφροδιτη, εχουν και τοσες ορμονες, πρακτικα ειναι τελειως διαφορετικα οντα απο τους ανθρωπους, βεβαια θα εχουν και ειδικου τυπου φιλιες. Ποιος να ξερει τι συμβαινει στο μικρο τους κεφαλι ετσι κ αλλιως. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι ζηλιαρες, φλυαρες και ντιβες απο τη γυναικεια φυσικη τους φυση, και γι'αυτο δεν αντεχουν η μια την αλλη με.τι.πο.τα. Ας πουμε, ειδες ποτε ανταγωνισμο μεταξυ αντρων φιλων; Σχολιασαν ποτε ασχημα αντρες αλλους ανθρωπους; Προκαλεσε ποτε αντρας ανασφαλεια σε φιλο του; Ειναι η τεστοστερονη που ξεχειλιζει που τους κανει φιλικους, το λεει και η επιστημη.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Μπορεί να έχεις περάσει πολλά και πλέον κάποια πράγματα να σου φαίνονται ασημαντα. Όμως ο υπολοιπος κόσμος δεν έχει τις ίδιες εμπειρίες με εσένα. Μπορεί για εκείνη η περίοδος της να είναι βασανο, όμως σε άλλα θέματα που έχει περάσει εκείνη να της φαίνονται ασημαντα. Γιατί να ξέρεις κάθε άνθρωπος έχει τη δική του ξεχωριστή ιστορια και πάντα υπάρχει λόγος που είναι ένας άνθρωπος όπως είναι.
Επειδή είναι λίγο παλιό μήνυμα το συγκεκριμένο θα μιλήσω γενικά.
Συμφωνώ, ο κάθε άνθρωπος έχει ζήσει άλλες καταστάσεις. Κάποιος μπορεί να έχει ζήσει πολύ περισσότερα και άλλος λιγότερα. Επίσης παίζει ρόλο πως επεξεργαζεται ο κάθε άνθρωπος τα δεδομένα που εκλαμβανει από το περιβάλλον του. Θέμα και εγκεφάλου λοιπόν.
Και από κει λοιπόν ξεκινάμε να αξιολογούμε την κάθε φιλιά ή γενικα και σχέση. Οποία και αν είναι αυτή. Άνθρωπος που δεν έχεις ζήσει πολλά δεν μπορεί να μπει στην λογική ενός ανθρώπου που τα ζει στο πετσί του και έχει μια άλλη λογική. Όπως επίσης μπορεί να έχουν βιώσει διαφορετικά πράγματα.
Αυτό που μετράει είναι η όρεξη και η θέληση να καταλάβεις τον άλλον και να συγχρωτιστειτε.
Και ξαναερχομαστε στο θέμα εγκεφάλου.
Για να μην ξεφύγω από το θέμα. Η φιλία δεν έχει να κάνει με τα φύλα αλλά με τις εμπειρίες και το πως το κάθε άτομο τις επεξεργαζεται έτσι ώστε να καταφέρει να "κουμπώσει" με ένα άλλο άτομο.
Τοξικά άτομα που δεν συμβαδίζουν με τον τρόπο σκέψης μας και εμπειρίας μας δυστυχώς δεν ταιριάζουν με εμάς. Ίσως με κάποιον άλλον που μοιράζονται παρόμοιο τρόπο σκέψης.
Και κάτι ακόμα.. Το θέμα φιλια βασίζεται πάρα πολύ στον όρο" ενσυναισθηση" και η ενσυναισθηση προϋποθέτει ένα ικανοποιητικα αυξημένο συναισθηματικo iq. Να μπορείς δηλαδή ανά πάσα στιγμή να μπεις στη θέση του άλλου και να αντιληφθείς το πως μπορεί να νιώθει μια δεδομένη στιγμή.
Το φύλο λοιπόν δεν παίζει σημαντικό ρόλο στην έκβαση της φιλίας. Είναι θέμα εγκεφάλου και διαχείρισης συναισθημάτων.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πιστεύω στην πραγματική φιλία γενικά ανεξαρτήτως φύλου και την έχω εντοπίσει σε άτομα του περιβάλλοντός μου.
Απλά οι ομόφυλες φιλίες πολλές φορές μπορεί να έχουν το ανταγωνιστικό στοιχείο.
Οι σειρές και το cinema πολλές φορές υπερτονίζουν την ανταγωνιστικότητα των γυναικών, προωθώντας πως τελικά οι άντρες είναι οι χαλαρουά, ντόμπροι, ανοιχτοχέριδες και ευαίσθητοι σε μια φιλία, ενώ οι γυναίκες σκρόφες που η μία ζηλεύει την άλλη και προσπαθεί να της φάει το γκόμενο ξέρω γω. :P
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Θα έλεγα πως είναι ανάλογα με την προσωπικότητα του καθενός, ασχέτως φύλου. Είχα και από τα δύο (ακόμα έχω) φίλους από το Γυμνάσιο,κορίτσια και αγόρια.
Είναι πολλοί άνθρωποι που είναι επιφανειακοί,το παίζουν πανέξυπνοι, ζηλεύουν τους φίλους τους ή και κατά βάθος τους μισούν. Αποφεύγω ανθρώπους που θα σου χαϊδεύουν τα αυτιά με το να σου λένε κάθε λίγο και λιγάκι "είσαι τέλειος και απίστευτος,είσαι αυτό και εκείνο" ενώ δεν είναι έτσι. Προτιμώ να μου πουν ειλικρινά (και έτσι κάνουν) είτε με κάτι που κάνω είτε κάτι πάνω μου και να είναι αρνητικό,παρά ψεύτικο.
Το ίδιο κάνω και εγώ βέβαια.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πιστευω κι εγω στην φιλια "ανευ ορων" να τη θεσω ετσι.Ειναι εκεινη που ξερεις οτι ο/η αλλος/η θα ειναι εκει πριν καν ακομη το ζητησεις,θα μιλησεις θα σε ακουσει,θα σου πει τη γνωμη του,θα βρει τυχον δικα σου λαθη και θα στα υποδειξει επισης,ολα αυτα λοιπον ειναι αυτη η φιλια η πραγματικη,η ουσιαστικη που λεμε.
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΦΥΛΟΥ γνωμη μου,και το τονιζω γιατι ολα εχουν να κανουν με τους ανθρωπους με τους οποιους επιλεγουμε να συσχετιστουμε ως φιλοι,τι μας συνδεει, τι νιωθουμε και τι μας βγαζει η φιλια μας μαζι τους.Επισης το πως σκεφτονται και δρουν καποια ατομα μας κανει εμας να θελουμε να τους εχουμε στην παρεα μας γιατι απλα μας κανουν και περναμε ομορφα και ανεβαινει και η ψυχολογια μας,και γενικα περναμε ωραια.
Φιλια δεν ειναι μονο να ξερεις εχεις καποιον να σου σταθει σε μια α δυσκολια ή σε ενα προβλημα.Φιλια ειναι και αυτη που μας φτιαχνει τη διαθεση,εκει που εμεις ειμαστε ριγμενοι/στεναχωρημενοι/προβληματισμενοι ή δεν ξερω εγω τι αλλο,και θα ερθει ο/η κολλητος/η και θα πει την ατακα "μα πως εισαι ετσι μαρη?" :P και αυτοματα θα γελασουμε/θα ξεχαστουμε/θα παμε αλλου.
Αυτη ειναι η λειτουργικη φιλια,παντα θελει και τις δυο πλευρες ενεργες και προθυμες να διατηρησουν τη φιλια.Εκει βλεπεις πολλα.Και επιλεγεις να μεινεις με οσους σε εχουν κερδισει και σας συνδεουν αυτα τα βαθια συναισθηματα.
Σαφως δεν ειναι ολες οι φιλιες ιδιες.Μπαινει και ενα συμφερον,και εκει ερχεται η ζηλεια/η ρηξη/η κοντρα.Στο γιατι η ταδε φιλη να εχει καλυτερο γκομενο ας πουμε,κι εκει διαλυονται φιλιες χρονων,γιατι μπαινει η ερωτικη διεκδικηση και αντιζηλια.Γιαυτο χαλανε γιατι μπαινει αναμεσα το να γινω εγω καλυτερος οχι για μενα αλλα για να "φανω" στον αλλον οτι κατι πετυχα.Ε μετα επομενο ειναι να μην γνωριζονται να μη μιλανε.Μπορει να ειναι και παρεξηγησεις μικρες και ασημαντες ή σημαντικες επισης.Να μη δινει κανενας την ευκαιρια να κουβεντιαστει τι πηγε λαθος και απομακρυνθηκαν.
Δεν χαλανε μονο οι γυναικειες φιλιες χαλανε και οι ανδρικες.Για τους ιδιους αλλα και για διαφορετικους λογους.Για μια κοπελα του φιλου που απλα εγινε το μηλο της εριδος και εσπασε μια φιλια χρονων.Για εναν που πετυχε επαγγελματικα και απλα αλλαξε συναναστροφες.
Ενα ειναι το κυριως.Οι ανθρωποι μεγαλωνοντας αλλαζουμε μυαλα/ιδιοσυγκρασιες/συμπεριφορες,επομενο ειναι μια φιλια του δημοτικου να αρχισει να φθινει λιγο πριν τα φοιτητικα χρονια και επομενο ειναι να χαθει αν περασουν σε διαφορετικες πολεις.
Οποτε η αποσταση και ο χρονος μας απομακρυνουν ναι.Μετα ειναι και η διαθεση μας που καποια στιγμη στερευει και απλα λεμε α βαριεμαι τωρα που να τον/την ψαχνω,εστειλα δεν απαντησε παμε παρακατω.
Αφηνουμε να χαθουν,φευγουν και οι αλλοι διχως ενα μηνυμα,ειναι και τα προβληματα της καθημερινοτητας μας αποσυντονιζουν.Μας αλλαζουν προτεραιοτητες και συναναστροφες.
Προσωπικα εχω καταφερει να εχω μια παρεα αξιολογων ανδρων και γυναικων,ειμαστε γυρω στα 7 ατομα και εμενα 8,μια παρεα θα ελεγα ζυμωμενη απο διαφορα που απλα μας συνεδεσαν.λιγα φοιτητικα,λιγες σχεσεις και χωρισμοι και λιγα σημερινα προβληματα.Επιβιωσαμε αν θελεις και μεσα απο εμας επιβιωσε και η φιλια μας.
Αυτο ειναι και το πιο μεγαλο στοιχημα πιστευω οταν εχει καποιος φιλους.Να ξεπερασεις το ατομικο και να γινεις η παρεα και το συναισθημα της,το vibe της.
Φυσικα και δεν ειμαστε ιδιοι,φυσικα και διαφωνουμε απιστευτα σε συζητησεις,εχουμε περασει αξεχαστες βραδιες με φαγητο και ποτο και εξοδους,εκεινο που κρατω ειναι οτι μπορω να μιλω για τα παντα διχως να αισθανθω αβολα ή οτι πρεπει να κρυψω κατι,το ιδιο και εκεινοι.
Αναλογα τα ατομα επομενως με τα οποια θα βρεθεις θα γνωριστεις θα χτισετε μια υπεροχη φιλια ναι και αναλογα στις εκατερωθεν θυσιες που θα κανετε και οι δυο.Δεν ειναι ποτέ μονοπλευρη μια φιλια,δεν γινεται να υπαρξει φυσιολογικα μονοπλευρη.

Υ.Γ.ενα σημαντικο τελευταιο ειναι να συνεχιζεις να γνωριζεις καινουρια ατομα,νεους φιλους.Οι παλιοι θα ειναι εκει ναι.Οι νεοι ομως θα δινουν νεα αισθηση και νεα κινητρα ελευθεριας και πολλων αλλων πραγματων βεβαιως.Και οι παλιες φιλιες ανανεωνονται :)

Αφιερωμενο στα φιλαρακια,τα εδω και τα εξω , ξερουν αυτα :P

Υπεροχο θεμα @Scandal ! Ευχαριστουμε!! :worship:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Έχω προδοθεί περισσότερο από φίλους παρά από γκόμενους. Γενικά δεν πιστεύω στην έννοια της φιλίας γενικότερα. Όλοι κάποιο σκοπό δικό τους εξυπηρετούν και κάτι κερδίζουν. Πάντως αν έπρεπε ντε και καλά να επιλέξω να γίνω φίλη με κάποιον θα διάλεγα οπωσδήποτε άντρα. Με τις γυναίκες δεν τα πάω καλά και δε με νοιάζει πώς θα το πάρουν οι κυρίες του φόρουμ. :P
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καλό που έχουν οι (περισσότεροι) άντρες είναι πως θα σου πουν τα πράγματα όπως είναι. Από την άλλη, οι γυναίκες (όχι όλες φυσικά) τείνουν να υποστηρίζουν η μία την άλλη με ό,τι και να πράττουν/λένε, κάτι με το οποίο διαφωνώ.


 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Καταλαβαίνω γιατί για κάποιους και κάποιες μπορεί να είναι πιο δύσκολο να αναπτύξουν ουσιαστική φιλία με άτομο του ίδιου φύλου, ωστόσο αν το καταφέρεις συνειδητοποιείς ότι είναι μακράν βαθύτερη φιλία απ' ό,τι με του αντίθετου φύλου που 99% των περιπτώσεων θα υπάρχει έστω και μια άλφα απόσταση. Δηλαδή μια κολλητή μου θα την πάρω και αγκαλιά όταν κλαίει, θα της σκουπίσω τα δάκρυα, θα την παρηγορήσω αλλιώς απ' ό,τι έναν άντρα φίλο μου που κάποιες κινήσεις αρχίζουν και είναι παραπέμπουν σε άλλου είδους σχέση. Θα μιλήσουμε και για θέματα που έναν άντρα συνήθως δεν τον ενδιαφέρουν ή του προκαλούν αμηχανία, ή απλώς ντρεπόμαστε εμείς, κι αυτό όσο περνάνε τα χρόνια τόσο εντείνεται συνήθως. Αριθμητικά έχω περισσότερους άντρες φίλους απ' ό,τι γυναίκες, αλλά οι κολλητές μου για μένα είναι οι αδερφές που ποτέ δεν είχα.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Καταλαβαίνω γιατί για κάποιους και κάποιες μπορεί να είναι πιο δύσκολο να αναπτύξουν ουσιαστική φιλία με άτομο του ίδιου φύλου, ωστόσο αν το καταφέρεις συνειδητοποιείς ότι είναι μακράν βαθύτερη φιλία απ' ό,τι με του αντίθετου φύλου που 99% των περιπτώσεων θα υπάρχει έστω και μια άλφα απόσταση. Δηλαδή μια κολλητή μου θα την πάρω και αγκαλιά όταν κλαίει, θα της σκουπίσω τα δάκρυα, θα την παρηγορήσω αλλιώς απ' ό,τι έναν άντρα φίλο μου που κάποιες κινήσεις αρχίζουν και είναι παραπέμπουν σε άλλου είδους σχέση. Θα μιλήσουμε και για θέματα που έναν άντρα συνήθως δεν τον ενδιαφέρουν ή του προκαλούν αμηχανία, ή απλώς ντρεπόμαστε εμείς, κι αυτό όσο περνάνε τα χρόνια τόσο εντείνεται συνήθως. Αριθμητικά έχω περισσότερους άντρες φίλους απ' ό,τι γυναίκες, αλλά οι κολλητές μου για μένα είναι οι αδερφές που ποτέ δεν είχα.
Αυτό είναι υποκειμενικό. Μπορείς να αγκαλιάσεις κάποιον χωρίς να παρεξηγηθεί και να είναι νορμάλ.
Έχω φίλο που είναι στρέιτ και τον ξέρω 14 χρόνια τώρα, δεν υπήρχε ποτέ καμία παρεξήγηση ή αισθήματα πέρα της φιλίας διότι τον βλέπω σαν αδερφό μου. Δεν φοβάται να με αγκαλιάσει διότι γνωρίζει ποιος είμαι και τι πιστεύω, ακόμη και αν ήμουν στρέιτ και είχα φιλιά με κάποια κοπέλα αυτό δεν θα πήγαινε σε τέτοιο σημείο.
Είναι ανάλογα τι όρια θα βάλεις εσύ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτό είναι υποκειμενικό. Μπορείς να αγκαλιάσεις κάποιον χωρίς να παρεξηγηθεί και να είναι νορμάλ.
Έχω φίλο που είναι στρέιτ και τον ξέρω 14 χρόνια τώρα, δεν υπήρχε ποτέ καμία παρεξήγηση ή αισθήματα πέρα της φιλίας διότι τον βλέπω σαν αδερφό μου. Δεν φοβάται να με αγκαλιάσει διότι γνωρίζει ποιος είμαι και τι πιστεύω, ακόμη και αν ήμουν στρέιτ και είχα φιλιά με κάποια κοπέλα αυτό δεν θα πήγαινε σε τέτοιο σημείο.
Είναι ανάλογα τι όρια θα βάλεις εσύ.
Ναι αλλά με τους άντρες δεν μπορείς να κάνεις αυτό :'(
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 373 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αυτό είναι υποκειμενικό. Μπορείς να αγκαλιάσεις κάποιον χωρίς να παρεξηγηθεί και να είναι νορμάλ.
Έχω φίλο που είναι στρέιτ και τον ξέρω 14 χρόνια τώρα, δεν υπήρχε ποτέ καμία παρεξήγηση ή αισθήματα πέρα της φιλίας διότι τον βλέπω σαν αδερφό μου. Δεν φοβάται να με αγκαλιάσει διότι γνωρίζει ποιος είμαι και τι πιστεύω, ακόμη και αν ήμουν στρέιτ και είχα φιλιά με κάποια κοπέλα αυτό δεν θα πήγαινε σε τέτοιο σημείο.
Είναι ανάλογα τι όρια θα βάλεις εσύ.
ακριβως ναι ειναι τα ορια,και ειναι πως βλεπεις τον αλλον και τον αντιμετωπιζεις.Αν παψεις να τον βλεπεις φιλικα και τον βλεπεις ερωτικα,εκει εχει χαθει ολο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δειτε και καποια κειμενακια ωραια

Φιλία, μια ανολοκλήρωτη ερωτική σύμβαση

Tην αγάπη δεν τη ζητιανεύεις, ούτε την απαιτείς.Δεν την δανείζεις, δεν την σκορπάς σαν σερπαντίνα.Η αγάπη πρέπει να ρέει αβίαστα, ανεμπόδιστα, απρογραμμάτιστα.Και δεν μιλώ για την αγάπη μεταξύ εραστών.Μιλώ για την αγάπη μεταξύ φίλων.Μακράν πιο δύσκολη η συγκεκριμένη συνθήκη.Πολύπλοκη, αφού πάντα υποβόσκει το ερωτικό στοιχείο.Μια ερωτική ανολοκλήρωτη σύμβαση χωρίς να έχει καμία σημασία το φύλο των..φίλων.Μόνο και μόνο ο ανολοκλήρωτος χαρακτήρας της, αυτομάτα δημιουργεί μια υποσυνείδητη αίσθηση έλλειψης της ευδαιμονικής πληρότητας που θα μπορούσε να προσφέρει μια υγιής φιλική σχέση .

Το ερωτικό στοιχείο, απαραίτητο για την διατήρηση όποιας φιλικής σχέσης, σε συνδυασμό με τον πλατωνικό χαρακτήρα του, δημιουργεί πολλές φορές το υπόβαθρο για συμπεριφορές μεταξύ φίλων που θα ήταν πιο συνηθισμένες μεταξύ εραστών.Παρεμβάσεις στην ερωτική ζωή , στην επαγγελματική και σε οποιοδήποτε άλλο κομμάτι έχει αφήσει ο ένας από τους δυο μια έστω μικρή χαραμάδα.

Όχι, δεν είναι δυνατόν να έχει κάποιος πενήντα φίλους.Είναι αδύνατον να μοιράζεις συνεχώς τον εαυτό σου, όσο αδύνατον είναι να είσαι ταυτόχρονα ερωτευμένος με πενήντα διαφορετικά άτομα.Οι άνθρωποι που αναφέρονται με την λέξη «φίλος» σε όλους τους ανθρώπους που γνωρίζουν, που τα «σπάνε» κάθε βράδυ με διαφορετικούς «φίλους», που ανεβάζουν selfies με άπειρους τύπους γύρω τους, μοιράζοντας φτιασιδωμένα χαμόγελα- όχι, δεν είναι επικοινωνιακοί, ούτε τέλεια τυπάκια που κερδίζουν τους γύρω τους λόγω του ξεχωριστού χαρακτήρα τους.Δεν είναι καν ανασφαλείς..Είναι απέραντα μόνοι και χαομένοι.Αναζητούν την προσοχή σαν μανιακοί και μετά από ένα διάστημα χάνουν εντελώς τον εαυτό τους.

Οι φίλοι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.Ένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος, κατασταλαγμένος, δεν χαρίζει τα πολύτιμα κομμάτια της ψυχής του σε όλους.Αυτός που λειτουργεί έτσι, δυστυχώς δεν έχει κατανοήσει τη σημαντικότητα της εσωτερικότητας, την σημασία της ψυχής ή ακόμα και την ίδια της την ύπαρξη.

Εγωισμός, έπαρση, ατομικισμός είναι το τρίπτυχο της «επιτυχίας» για να διαλύσει κάποιος την όποια πιθανότητα έχει να δημιουργήσι μια όμορφη βαθιά σχέση.Άνθρωποι εγκλωβισμένοι στην εικόνα τους, εγκλωβισμένοι σε άρρωστες ερωτικές σχέσεις που μανιπιουλάρονται από ανασφαλείς εγωιστές συντρόφους που επιβάλλουν την αποκλειστικότητα.Φίλοι που κατηγορούν και διαβάλουν φίλους σε φίλους για να ικανοποιήσουν ζωώδη έμφυτα ένστικτα με χαρακτηριστικά αγέλης.

Αν σου συμβεί κάτι από αυτά μην προσπαθήσεις να το αποτρέψεις.Αν βλέπεις πως κάποιο από τα δάχτυλά σου σιγά-σιγά κόβεται, άστο.Δεν σώζεται.Ποτέ δεν ήταν πραγματικά αυτό που νόμιζες για σένα αυτός ο άνθρωπος.Κάθε τέλος μιας φιλικής σχέσης μοιάζει με έναν χωρισμό, όπως και η αρχή μιας φιλικής σχέσης μοιάζει με την αρχή μιας ερωτικής.Αυτό που σε μπερδεψε ήταν αυτή η γαμημένη υποβόσκουσα ανολοκλήρωτη ερωτική σύμβαση.Αυτό σε έκανε κατά ένα μεγάλο μέρος να πείσεις τον εαυτό σου πως…, να παλέψεις για… και να δώσεις άνευ όρων τα πολύτιμα διαμαντάκια που έχεις κρυμμένα στον κόρφο σου…

Αν δεν ήταν αυτό, ίσως ήταν η ανάγκη να δώσεις, να αγαπήσεις και να αγαπηθείς.Μόνο που αυτός/αυτή που βρέθηκε στον δρόμο σου ίσως τρόμαξε και έφυγε γιατί όλο αυτό ήταν κάτι ξένο για τον εγκέφαλό του, μια λειτουργία που ίσως αποφεύγει επειδή φοβάται την δύναμή της..Τό μόνο σίγουρο είναι πως δεν φταίς εσύ.Σκέψου το..

S.H.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης

Αντρική Ομοκοινωνικότητα και Έλλειψη Φροντίδας

Πολλά έχουν ειπωθεί σε αυτή τη σελίδα για το πώς η πατριαρχία υποτιμά συνεχώς την γυναικεία φιλία έτσι ώστε να καλλιεργήσει τον ανταγωνισμό στις γυναικες και να τους δώσει την εντύπωση ότι είναι απομονωμένες η μία από την άλλη. Η γυναικεία φιλία συγκρίνεται συνεχώς με την αντρική έτσι ώστε η τελευταία να αναδειχθεί ως πιο «αυθεντική» και «πραγματική». Εδώ θα ήθελα όμως να θίξω μια άλλη πτυχή, το πώς ο τρόπος που κατασκευάζεται η αντρική φιλία συχνά τους εκπαιδεύει στο ελαφρύ bullying και την έλλειψη ενσυναίσθησης και ευαισθησίας τα οποία βαφτίζονται «ειλικρίνεια» ή «tough love». Ενώ η γυναικεία φιλία είναι πιο φροντιστική και γεμάτη τρυφερότητα και στοργή (ακόμα και αν η πατριαρχία προσπαθεί να τα πλαισιώσει ως «ψεύτικα»), η αντρική βασίζεται συχνά σε ανταλλαγή προσβολών και συνοδεύεται από ένα είδος λεκτικής (ή και σωματικής όπως υπονοεί το πρώτο σκίτσο) κακοποίησης.

Είναι πολύ συχνό στις αντρικές παρέες να αποδίδονται nicknames οπως «χοντρός» ή «κοντός». Δεν μπορώ να φανταστώ πλαίσιο που γυναίκες θα αλληλοαποκαλούνταν έτσι, έστω και χαιδευτικά. Προημερών μάλιστα άκουσα την εξής ανταλλαγή σε μια παρέα αντρών που περνούσε από δίπλα μου «μαλάκα είσαι πάρα πολύ κοντός,, πόσο είσαι, 1.60?!», «τι 1.60 ρε μαλάκα, 1.70 είμαι» στο οποίο ο πρώτος απάντησε «και πάλι, είσαι πάρα πολύ κοντός».Τώρα, πολλοί άντρες θα υποστηρίξουν οτι αυτό δεν τους ενοχλεί και ότι εμείς ως γυναίκες δεν μπορούμε να κατανοήσουμε την αντρική φιλία γιατί είμαστε υπερευαίσθητες και ανασφαλείς. Είναι λίγο αντιφατικό όμως αυτό αν αναλογιστεί καμία πως οι αντιφεμινιστές κλαίγονται ολομερίς και ολονυκτίς για τα άδικα πατριαρχικά standards που θέλουν τον άντρα ψηλό. Λίγο δύσκολο να πιστέψει κάποι@ ότι τα πειράγματα αυτά δεν αγγίζουν κάποιες βαθύτερες ανασφάλειες. Αυτό που συμβαίνει είναι οτι οι άντρες μαθαίνουν να τα ανέχονται και να γελάνε μαζί τους διαφορετικά κινδυνεύουν να χαρακτηριστούν «υπερευαίσθητοι», «κομπλεξικοί» και «φλώροι». Την ίδια ώρα η εικινρίνεια ταυτίζεται με την σκληρότητα, μια συνήθης χειριστική τακτική όσων θέλουν να εκφράζονται κακοποιητικά ισχυριζόμενοι πως απλά είναι υπερβολικά «ευθείς» και «ντόμπροι».


Η ομοκοινωνικότητα αυτή με άλλα λόγια έχει στόχο να σκληραγωγήσει τους άντρες οι οποίες μαθαίνουν έτσι από νωρίς να να θάβουν τα συναισθήματά τους και να διατηρουν το προσωπείο του σκληρού ως μέρος της επιτέλεσης του φύλου τους. Επιπλέον οι ίδιοι μαθαίνουν να μην είναι φροντιστικοί και τρυφεροί με συνέπεια να αναγκάζονται συχνά να στραφούν προς τις γυναικες για συναισθηματική φροντίδα οι οποίες πρέπει να επιτελούν την συναισθηματική εργασία κανακεύοντας και χαιδευοντάς τους για να καλύψουν αυτό το κενό. Είναι κι αυτός ένας λόγος που η γυναικεία φιλία, ως πηγή φροντίδας και στοργής, είναι απαραίτητη για την επιβίωση των γυναικών στην πατριαρχία, καθώς συχνά οι γυναίκες ανταλλάζουν μεταξύ τους κομπλιμέντα και ενδυνάμωση. Και ενώ οι σύντροφοι μας μπορούν να αστειεύονται με το βάρος μας εμείς μαθαίνουμε απο μικρές να μην αστειευόμαστε ποτέ με το μέγεθος του πέους ενός άντρα αλλά αντιθέτως να τους προσφέρουμε πάντα την επιβεβαίωση που χρειάζονται.


Τα σκίτσα μπορεί να είναι χιουμοριστικά και να θέλουν να δώσουν το μήνυμα «boys will be boys», μια φεμινιστική ματιά όμως μπορεί να ανιχνεύσει το τραύμα που μπορει να δημιουργείται σε πολλούς άντρες όταν δεν είναι αρκετά σκληροί για να καταπιούν τις προσβολές και τα πειράγματα καθώς και ένα σχίσμα στην έμφυλη επιτέλεση αλλά και την αντίληψη της αγάπης.

Οι Γυναίκες που δεν Πιστεύουν στην Γυναικεία Φιλία
ceb3cf85cebdceb1ceb9cebaceb5ceafceb5cf82-cf86ceb9cebbceafceb5cf82.jpg

Οι γυναίκες που ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει γυναικεία φιλία είναι το αντίστοιχο του άντρα που ισχυρίζεται ότι όλες οι πρωην του ήταν τρελές. Οι δηλώσεις αυτές ειναι το απόλυτο red flag και κάντε την χάρη στους εαυτούς σας να μην χαραμίζετε τον χρόνο σας με τέτοια άτομα. Είναι άνθρωποι που ουσιαστικά κάνουν τις προβολάρες τους στους αλλους και δικαιολογούν τις δικές τους αποτυχημένες σχέσεις με έναν αποδεκτό μισογυνισμό. Αν δε σου στέριωσε φιλία με γυναίκα μέχρι τώρα ο κοινός παρονομαστής είσαι EΣΥ.

Eίναι πολύ ενδιαφέρον βέβαια ότι το αντίστοιχο παράπονο από τους άντρες δεν είναι «μας έγραψε γιατί βρήκε γκόμενα» αλλά «αυτή η μέγαιρα τον έβαλε στο βρακί της και τον απομόνωσε από τα φιλαράκια του».

Καμία σχέση δεν μένει αναλλοίωτη, οι άνθρωποι μεγαλώνουν, εξελίσσονται, αλλάζουν και οι σχέσεις τους μπορεί να πάρουν νέα μορφή ή να μην καταφέρουν να προσαρμοστούν. Αυτό που μένεις αναλλοίωτο είναι το μισογυνικό πρίσμα μέσα από το οποίο ορισμέν@ επιμένουν να βλέπουν τις σχέσεις τους αντί να κάνουν την αυτοκριτική τους.

Τελικά Κομπλιμετάρουν οι Γυναίκες η Μία την Άλλη?

Ωπα γιατί μπερδεύτηκα! Τελικά οι γυναίκες κομπλιμεντάρουν δύσκολα η μία την άλλη ή υπερβολικά? Είναι ανταγωνιστικές και επιθετικές μεταξύ τους ή φουσκώνουν η μία τα μυαλά της άλλης με αβάσιμες κολακείες και ανυποστατα θετικά σχόλια εκεί που μόνο οι άντρες θα έπρεπε να κρίνουν την εμφάνισή τους?

Μα και τα δύο ταυτόχρονα, οι δύο αφηγήσεις συνυπάρχουν και έχουμε δει πολλαπλα posts που μας κατηγορούν και για τα δυο. Δεν έχει σημασία άλλωστε η αντίφαση, σημασία έχει στην πατριαρχία η γυναικεία φιλία να απαξιώνεται συνεχώς και οι ίδιες οι γυναίκες να μειώνονται σε καρικατούρες που ό,τι κάνουν είναι ενοχλητικό, γελοίο, ψεύτικο και πάντα κατώτερο από αυτό που κάνουν οι άντρες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top