Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μού θυμίσατε μια ιστορία που ίσως έχω ξαναγράψει εδώ. Είχα ένα φίλο κάποτε με τον οποίο κάναμε διακοπές μαζί από έφηβοι. Στην παρέα του καλοκαιριού υπήρχε μια κοπέλα που ήταν ας πούμε ζωηρούλα, ομορφούλα, πεταχτούλα και φλέρταρε με όλους (ας την πούμε Μαρία). Αυτός ο φίλος μου γούσταρε να κάνει παρέα μαζί της και να πειράζονται για το οφθαλμόλουτρο της υπόθεσης και για να την επιδεικνύει και στα κλαμπ που πηγαίναμε τότε. Κάποια στιγμή στα 27 μας περίπου ο φίλος μου αυτός βρήκε μια κοπέλα και έκανε σοβαρή σχέση. Το επόμενο καλοκαίρι λοιπόν με την πεταχτούλα - ομορφούλα ήταν απόμακρος. Τον ρώτησα λοιπόν, γιατί φέρεσαι έτσι στη Μαρία; Και μού απαντά "γιατί δε θέλω κι η κοπέλα μου να κάνει παρέα με ένα Μάριο".:yes:

Εγώ το βρίσκω λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Απλά καμία σχέση, οπότε απορώ για το λινκ συνειρμών. Πιθανότατα εγώ φταίω που είμαι τόσο συνοπτικός. Αν έλεγα πως η σχέση μας είναι πιο εξ αίματος κι από αδερφική, θα σας βοηθούσα;

Ο συνειρμός έγινε γιατί είπατε πιο πριν "Ίσως ήμασταν πιο διαχυτικοί απ΄ όσο ήταν επιτρεπτό, ίσως φανερώναμε την απόλυτη εκτίμηση και εμπιστοσύνη που έχουμε μεταξύ μας πιο πολύ απ' όσο μπορούν να ανεχτούν οι προσωπικές μας σχέσεις." Δε χρειάζεται να με πείσετε σε κάτι, καταλαβαίνω τι εννοείτε. Είχα κι εγώ στη ζωή μου τέτοιους φίλους. :yes:

Εγώ το βρίσκω λογικό.

Το οτι ο φίλος μου απομάκρυνε τη Μαρία; Κι όμως εμένα τότε με είχε πειράξει. Πρώτον από τη μεριά της Μαρίας, δηλαδή σαν να την κατατάσσεις σε γυναίκα ελευθέρων ηθών που είναι μόνο για παιχνίδια. Και δεύτερον από τη μεριά του φίλου μου, θεωρούσα οτι έπρεπε να είναι ειλικρινής με την κοπέλα του και να της εξηγήσει τη σχέση που είχε ως τότε με τη Μαρία (σημειωτέον που ξέχασα να αναφέρω οτι η κοπέλα του φίλου μου ΔΕΝ ήταν στις διακοπές μαζί μας και δε θα το μάθαινε ποτέ αν ο φίλος μου εξακολουθούσε την ίδια συμπεριφορά με τη Μαρία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
-Και βέβαια δεν χρειάζεται να σας πείσω για κάτι, μόνο μειονεκτήματα θα έβρισκα σ' αυτό. Και πάλι φταίει το συνοπτικό μου τεμπέλικο εκφράζεσθαι μάλλον για το γεγονός πως ενώ με την διαχυτικότητα μέσα στην φιλική σχέση εγώ εννοούσα πχ μιά αγκαλιά αδερφική εσείς θεωρήσατε πως γινόταν πεφτουλίκι χλιμιτζουρέν, ίσως λόγω των δικών σας παραστάσεων παρελθόντος :) (με την πεταχτούλα φλερταρόβια και τους φανσ πειρακτικού οφθαλμόλουτρου εννοώ, με τους οποίους ταυτίσατε εμένα και τις πιο πολύ κι από αδερφές μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το οτι ο φίλος μου απομάκρυνε τη Μαρία; Κι όμως εμένα τότε με είχε πειράξει. Πρώτον από τη μεριά της Μαρίας, δηλαδή σαν να την κατατάσσεις σε γυναίκα ελευθέρων ηθών που είναι μόνο για παιχνίδια. Και δεύτερον από τη μεριά του φίλου μου, θεωρούσα οτι έπρεπε να είναι ειλικρινής με την κοπέλα του και να της εξηγήσει τη σχέση που είχε ως τότε με τη Μαρία (σημειωτέον που ξέχασα να αναφέρω οτι η κοπέλα του φίλου μου ΔΕΝ ήταν στις διακοπές μαζί μας και δε θα το μάθαινε ποτέ αν ο φίλος μου εξακολουθούσε την ίδια συμπεριφορά με τη Μαρία).

Αυτό αντιθέτως θεωρώ ότι δείχνει κάτι καλό για το χαρακτήρα του φίλου σας. Παρόλο που δεν ήταν εκεί η κοπέλα του δεν έκανε κάτι που έκανε την κοπέλα του να ζηλέψει, ακόμα και αν οι πιθανότητες να το μάθει ήταν λίγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αυτό αντιθέτως θεωρώ ότι δείχνει κάτι καλό για το χαρακτήρα του φίλου σας. Παρόλο που δεν ήταν εκεί η κοπέλα του δεν έκανε κάτι που έκανε την κοπέλα του να ζηλέψει, ακόμα και αν οι πιθανότητες να το μάθει ήταν λίγες.

Δίκιο έχεις αλλά τότε η γνώμη μου ήταν οτι δεν ήταν ειλικρινής πρωτίστως με τον εαυτό του γιατί αρνούνταν την υπόσταση και τη συμπεριφορά του ως τότε. Εκείνος ήταν αυτός ο άνθρωπος ο οποίος θα φλέρταρε με την γλυκούλα κοπελίτσα για να επιβεβαιωθεί και να περάσει καλά. Το οτι δεν το έκανε στην πράξη μετά που έκανε σχέση σημαίνει οτι δεν ήταν πια αυτός ο άνθρωπος ή οτι υποκρινόταν κάτι που δεν ήταν;:hmm:

Σήμερα βέβαια, σχεδόν 10 χρόνια μετά καταλαβαίνω οτι οι βλακείες που έκανες νέος δε χρειάζεται να σε καθορίζουν δια παντός. Λάθη έχουμε κάνει όλοι κι αλίμονο αν σταματούσε η ζωή μας εξαιτίας τους.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Μού θυμίσατε μια ιστορία που ίσως έχω ξαναγράψει εδώ. Είχα ένα φίλο κάποτε με τον οποίο κάναμε διακοπές μαζί από έφηβοι. Στην παρέα του καλοκαιριού υπήρχε μια κοπέλα που ήταν ας πούμε ζωηρούλα, ομορφούλα, πεταχτούλα και φλέρταρε με όλους (ας την πούμε Μαρία). Αυτός ο φίλος μου γούσταρε να κάνει παρέα μαζί της και να πειράζονται για το οφθαλμόλουτρο της υπόθεσης και για να την επιδεικνύει και στα κλαμπ που πηγαίναμε τότε. Κάποια στιγμή στα 27 μας περίπου ο φίλος μου αυτός βρήκε μια κοπέλα και έκανε σοβαρή σχέση. Το επόμενο καλοκαίρι λοιπόν με την πεταχτούλα - ομορφούλα ήταν απόμακρος. Τον ρώτησα λοιπόν, γιατί φέρεσαι έτσι στη Μαρία; Και μού απαντά "γιατί δε θέλω κι η κοπέλα μου να κάνει παρέα με ένα Μάριο".:yes:

Μπορει να ειχαν κάνει και τιποτα παραπανω και να μην το ειχες μάθει να το ήξερε η δικιά του και να του απαγορευσε πλεον να έχει με αυτήν επαφές. Και μενα δεν με χωνευαν δυο κοπελες φιλων μου και ήθελαν να με κάνουν περα γιατι έβλεπαν οτι βγαινω έξω και ειμαι κοινωνικος με τις γυναικες. Και δεν το ήθελαν αυτο για τα αγορια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Μπορει να ειχαν κάνει και τιποτα παραπανω και να μην το ειχες μάθει να το ήξερε η δικιά του και να του απαγορευσε πλεον να έχει με αυτήν επαφές.

Ντε βίλλ σατανικό μυαλό εσύ!!! (λες να ήταν τόσο εσωστρεφείς; :$)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μπορει να ειχαν κάνει και τιποτα παραπανω και να μην το ειχες μάθει να το ήξερε η δικιά του και να του απαγορευσε πλεον να έχει με αυτήν επαφές.

Όχι, ήταν πιο μικρή, μόνο ήθελε να παίζει και να τη θαυμάζουν. Μιλάμε 15 χρόνια πριν, όχι σαν τώρα που οι κοπελίτσες είναι πιο ξεβγαλμένες.:whistle:

Επίσης με προσβάλλεις. Θα είχε παίξει τέτοιο σκηνικό και δεν θα το είχα μάθει εγώ η αρχικουτσομπόλα;:girl_angel:

Και μενα δεν με χωνευαν δυο κοπελες φιλων μου και ήθελαν να με κάνουν περα γιατι έβλεπαν οτι βγαινω έξω και ειμαι κοινωνικος με τις γυναικες. Και δεν το ήθελαν αυτο για τα αγορια τους.

Ιχ πολύ το σιχαίνομαι αυτό. Δηλαδή τόσο εμπιστεύεσαι τον άνθρωπό σου που πιστεύεις οτι αν βγει με ένα φίλο του που είναι Χ επίθετο θα γίνει κι αυτός έτσι; Αλλά κι έτσι να γίνει, ας γίνει μια ώρα αρχύτερα να δεις με τι άνθρωπο έχεις να κάνεις και να τον τζάσεις να βρεις κάποιον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ντε βίλλ σατανικό μυαλό εσύ!!! (λες να ήταν τόσο εσωστρεφείς; :$)

Συχνο φαινομενο. Μολις κάποιος βρει σχέση ειτε να εξαφανιζεται επειδη καταναλώνει πολυ περισσοτερο χρονο εκει και μαζι με τις άλλες δουλειές που έχει τρώει την μέρα του. Ειτε βγαινουν με ζευγάρια ειτε η δικιά του δεν θέλει να κρατησει επαφές με γνωστους και φιλους που ειναι πιο δραστηριοι σε αυτο το τομέα κτλπ.

Εχω γνωστο παντρεμενο με παιδάκια και τι μου ειπε τις προαλλες λεει κάνω παρέα με τους τάδε επειδη τα παιδάκια τους ειναι στην ιδια ηλικια με τα δικά μας και μπορουν να παιζουν. Δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο σαν λογο!!! Εγω ακομα ειμαι και ελευθερος βεβαια χωρις σταθερη σχέση και παιδιά οποτε ζω σε έναν άλλο δικο μου κοσμο. Δεν συμβαδιζουν πλέον οι ανάγκες. Αλλα αυτο δεν ειναι λογος να εξαφανιστει κάποιος εντελως καταλαβαινω οτι δεν μπορει να βγει μαζι μου σε ενα μπαράκι και εγω να φλερτάρω γιατι θα δημιουργηθει θεμα αλλα οχι και να εξαφανιστει και μετά απο 5 χρονια μολις έρθει η ανάγκη "εεεεελα που εισαι.... φιλε μου"

τι φιλος σου βρε @@@@ τοσα χρονια δεν σε ενοιαζε αν ζω ή αν πέθανα. =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
αλλα οχι και να εξαφανιστει και μετά απο 5 χρονια μολις έρθει η ανάγκη "εεεεελα που εισαι.... φιλε μου"

τι φιλος σου βρε @@@@ τοσα χρονια δεν σε ενοιαζε αν ζω ή αν πέθανα. =D

ε, οκ, εδώ δεν αναφέρεσαι σε φιλία αλλά στην φάση της καρακαηδόνας που από την στιγμή που βγαίνει από το σπίτι της έως το μεσημέρι, έχει προσφωνήσει αγάπες της ένα κάρο νοματέους. Τέτοιες αγάπες και φιλίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
ε, οκ, εδώ δεν αναφέρεσαι σε φιλία αλλά στην φάση της καρακαηδόνας που από την στιγμή που βγαίνει από το σπίτι της έως το μεσημέρι, έχει προσφωνήσει αγάπες της ένα κάρο νοματέους. Τέτοιες αγάπες και φιλίες...


Oχι απαραίτητα. Αναφέρομαι στην φάση κάποιος να είναι οντως καλο παιδι και σωστος χαρακτηρας αλλα να έβαλε σε προτεραιοτητα την οικογενεια του. Και να ακουσε βασικά μονο ότι ειπε η γυναικα του-κοπελα του κτλπ.


Σε μια ενδεχομενη μελλοντική του νύξη μπορει να αξιολογηθεί έτσι απέδειξε ότι μπορει να εξαφανιστεί (δεν ειπα ότι είναι κακος άνθρωπος) κακος είναι ένας ανθρωπος που θελει το κακο σου. Αυτος δεν ηθελε το κακο σου απλα εξαφανιστηκε.


Σιγουρα δεν μπορεις να βασιστείς πάνω του σε μια δυσκολη στιγμή. Ένα άλλο παράδειγμα είναι σε μια περιπτωση που στο παρελθον χρειαζομουν κάτι από έναν κολλητό φίλο. Ο τύπος δεν ήρθε ποτέ γιατι φοβηθηκε ότι θα μπλέξει.Δεν ήρθε τελικά και δυσκολευτηκά.


Μετα από 3 χρονια με χρειαστηκε μάρτυρα σε ένα δικαστηριο. Δεν μπόρεσα να πάω επειδή κατά βαθος θυμομουν ότι ουτε εκεινος με βοηθησε. Γιατι να πάω και εγω να μπλέξω. Γιατι μονίμως εγω να κάνω τον καλο σαμαρειτη και να λέω δεν βαριέσαι και οι άλλοι να το σκέφτονται διαφορετικά. Και κάπου εκει ανακαλύπτεις και τα ορια που υπάρχουν με μερικούς ανθρώπους. Τα οποια με άλλους μπορει να μην υπάρχουν. Έτσι είναι οι συμμαχιες. Όχι μονο στο χαχα και χουχου. Ότι δινεις - παιρνεις.


Ξαναλεω ότι κανεις από τους πάνω δεν ήταν κακος σαν φιλος. Αλλα μέχρι ένα σημειο. Ο ένας μέχρι το σημειο που του επέτρεπε η αγαπη προς την δικιά του και ο άλλος μέχρι το σημειο που δεν τον άφηνε η ατολμια του. Όλα αυτά από ένα σημειο και μετά τα σκέφτεσαι.


Οσο για τη φιλια μεταξυ άντρα και γυναικας δεν υπάρχει πάντα ξεκάθαρο πλαισιο από κάποια εκ των δυο πλευρών ή και από τις δυο ταυτόχρονα. Συνέπεια αυτου είναι να λενε πως είναι φιλοι ενώ στην πραγματικοτητα να μην ισχυει. Αρκετές γυναικες στο παρελθον αλλα και άντρες δηλωσαν φιλια για να αποφυγουν να δειξουν κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όχι δεν υπάρχει. ΤΕΛΟΣ


Μόλις είδα ότι έχω ψηφίσει ΝΕ στη δημοσκόπηση, ε ήμουν μικρή και αθώα τότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πόσο λεπτή είναι η γραμμή που χωρίζει τη φιλία από τον έρωτα;
Πριν λίγο καιρό έκανα σεξ με έναν φίλο μου. Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ήμασταν κολλητοί αλλά είμαστε στην ίδια παρέα και τον ξέρω από το σχολείο. Να όμως που προέκυψε (γιατί ως γνωστόν αυτά σου έρχονται από το πουθενά) και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε πάρα πολύ η όλη φάση και δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι από τότε.
Και όσο κι αν προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι ήταν μόνο ένα σεξ, μπαίνει στο μυαλό μου η σκέψη το κατά πόσο αυτή η φιλία θα μπορούσε να γίνει σχέση.
Κι αν δεν ήταν απλά σεξ; Κι αν υπήρχαν αισθήματα απο πλευράς του και απλά δεν τα ειχε εκφράσει; Γιατί από την δική μου πλευρά, υπήρχε εδώ και κάποιους μήνες μια μικρή έλξη στην οποία δεν είχα δώσει σημασία γιατί δεν πίστευα ότι υπήρχε προοπτική.
Νιώθω πολύ μπερδεμένη και με τρώει αν και καταλαβαίνω ότι του δίνω παραπάνω σημασία από ότι θα έπρεπε. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η απάντηση είναι μία.Όχι.Αν βραχυπρόθεσμα μπορεί να υπάρχει φιλική διάθεση,μακροπρόθεσμα θα γίνει ερωτική.99%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να υπάρξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adsinf

Νεοφερμένος

Η adsinf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όχι για τον απλούστατο λόγο ότι και οι δυο κάποια στιγμή θα δουν τον άλλον σεξουαλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει. Ξέρω ότι υπάρχει.
Δεν μιλάμε για ένα φαινόμενο που παίρνει πολλές υποκειμενικές απαντήσεις. Λέμε για το αν υφίσταται κάτι, όχι αν ο καθένας ξεχωριστά το βιώνει.
Το ότι μερικοί δεν μπορούν/θέλουν/προσπαθούν να συνάψουν φιλικές σχέσεις με άτομα του αντίθετου φύλου είναι οκ αλλά δεν κάνει το συγκεκριμένο φαινόμενο (ελλείψει καλύτερης λέξης:Ρ) λιγότερο υπαρκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Με ορισμενες προυποθεσεις. Με συγχωρειτε ολοι οσοι κατευθειαν και κατηγορηματικα λετε πως δεν υπαρχει φιλια μεταξυ ανδρων και γυναικων. Θελω να μου πειτε κατα ποσο θα βλεπαμε σαν αντρες, ερωτικα μια φιλη, που αντικειμενικα δεν ειναι ομορφη... Και το ιδιο και απο πλευρας γυναικων....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Με ορισμενες προυποθεσεις. Με συγχωρειτε ολοι οσοι κατευθειαν και κατηγορηματικα λετε πως δεν υπαρχει φιλια μεταξυ ανδρων και γυναικων. Θελω να μου πειτε κατα ποσο θα βλεπαμε σαν αντρες, ερωτικα μια φιλη, που αντικειμενικα δεν ειναι ομορφη... Και το ιδιο και απο πλευρας γυναικων....:hmm:

Αυτό είναι αλήθεια. Γενικά πάντως προσπαθώ στη ζωή μου να μην αποκλείω τίποτα γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Έχω ξαναπεί ότι είχα παλιά έναν φίλο τον οποίο έβλεπα σαν αδελφό και το ίδιο κι εκείνος. Το ένιωθα δηλαδή σαν ιεροσυλία να τον κοιτάξω ερωτικά παρ'όλο που τον θεωρούσα πολύ καλό παιδί για σχέση. Υπήρχε ένας αμοιβαίος σεβασμός. Δεν ήμασταν δηλαδή δύο φίλοι που "παίζουν σφαλιάρες". Θυμάμαι μια φορά μού είχε πει στα κλεφτα ότι έχει σηκωθεί το φόρεμά μου (δεν το είχα παρατηρήσει) και φαίνονται "διάφορα" (:P) και το είχα εκτιμήσει πολύ. Υπήρχε μια σιωπηλά κοινή παραδοχή ότι όσο κοντά κι αν είμαστε ποτέ δε θα δούμε ο ένας τον άλλον αλλιώς και το τηρουσαμε.

Η φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας αν συμβεί είναι πολύ συναρπαστική γιατί μπορεί να μάθει πολλά πράγματα για το άλλο φύλο ο ένας από τον άλλον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Και γω πιστεύω πως δεν υπάρχει , και γιατί αν υπάρξει είναι γιατί ο ένας από τους δύο έχει αισθήματα και απλά κρατάει τη φιλία για να αποτελεί μέρος της καθημερινότητας του άλλου.
Άποψη μου πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top