Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όχι φίλος, γιατί εγώ δε θέλω να κλέβω το κράτος και θέλω ένσημα. Και δε ξέρω πολλούς γονείς που δέχονται να πάρουν απόδειξη και τιμή επί 2.5 πάνω για να καλύψω ΦΠΑ+εισφορές ΤΕΒΕ+τέλος επιτηδευματος+φορο εισοδηματος από το πρώτο €. Αν τα υπολογίσεις (το έχω κάνει παλαιότερα) και υπολογίσεις και ένα ικανό χρονικό διάστημα για να μετακινείσαι από σπίτι σε σπίτι, δε βγαίνει. Άσε δε που δεν μπορώ τα παιδάκια (και ως παιδάκια αντιλαμβάνομαι και τα παιδια της γ λυκείου)...:P Και για να είμαστε ειλικρινείς, δεν έπαιρνα πάντα τόσο χαμηλό μισθό όσο τώρα.
Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες. Φορολογούμαστε από το πρώτο ευρώ και αν έχουμε π.χ. ένα αυτοκίνητο στο όνομά μας πολύ πιθανόν να φορολογηθούμε για εισοδήματα που δεν βγάζουμε. Παράλληλα δίνουμε 60 ευρώ υπέρ του ΟΑΕΔ και φόρο αλλυλεγγύης.

Δηλαδή κάποιος που έχει στήσει μια επιχείρηση και βγάζει 15.000 ευρώ το χρόνο τον συμφέρει να γίνει μισθωτός των 700 ευρώ ή δημόσιος υπάλληλος (9000 αφορολόγητο). Εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. Αποτέλεσμα ανεργία που οι κυβερνήσεις ποροσπαθούν να τη μειώσουν με τα προγράμματα του ΕΣΠΑ. Οι προηγούμενες κυβερνήσεις ακόμα και η δεξιά ΝΔ κάνανε σοσιαλιστικές πολιτικές. Επιδοτούν τον άνεργο και όχι το νέο επιχειρηματία που θα φέρει αύξηση στο ΑΕΠ.

Αφού αποδεδειγμένα ως Μαθηματικός είσαι έξυπνος άνθρωπος γιατί αφήνεις το συναίσθημα να κυριαρχήσει τη λογική. Ψηφίζοντας ΟΧΙ και υποστηρίζοντας το ΣΥΡΙΖΑ, περιμένεις αυτός να κάνει φιλελεύθερη πολιτική ώστε να φύγουμε από την κρίση... Αφού η ιδεολογία τους είναι ο κρατισμός... Με ΟΧΙ και αξιοπρέπεια δεν γεμίζουν οι τράπεζες με ρευστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Πολιτική της σχιζοφρένειας κάνει ο σύριζα...είναι να ανοίξουν το ίδρυμα να τους βάλουν όλους μέσα, μαζί με τον Καμμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
https://www.protothema.gr/politics/a...i-se-kamia-periptosi-den-tha-uparxei-bail-in/

Άρα από αύριο κούρεμα καταθέσεων...με τις υγείες μας!

Έχεις κάποιο πρόβλημα στα μάτια και παραλείπεις τα "δεν";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Έχεις κάποιο πρόβλημα στα μάτια και παραλείπεις τα "δεν";

Μα για ότι λέει και διαβεβαιώνει αυτός γίνεται πάντα το αντίθετο!;)
"Δεν θα κλείσουν οι τράπεζες" κι έκλεισαν, "δεν θα επιβληθούν capital controls" επεβλήθησαν κ.λπ.

Και γενικά πολύ κουβέντα κάνουν Τσίπρας και Βαρουφάκης για τις καταθέσεις και το πόσο διασφαλισμένες είναι άρα καταλαβαίνουμε όλοι τι έχει να γίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μα για ότι λέει και διαβεβαιώνει αυτός γίνεται πάντα το αντίθετο!;)
"Δεν θα κλείσουν οι τράπεζες" κι έκλεισαν, "δεν θα επιβληθούν capital controls" επεβλήθησαν κ.λπ.

Και γενικά πολύ κουβέντα κάνουν Τσίπρας και Βαρουφάκης για τις καταθέσεις και το πόσο διασφαλισμένες είναι άρα καταλαβαίνουμε όλοι τι έχει να γίνει...
Α, μάλιστα, γκαιμπελισμός ανοιχτα, λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
https://tvnewsroom.consilium.europa....he-eurogroup-dijsselbloem-statement-on-greece
οκ
αρα τελικως θα γινει δημοψηφισμα και δεν μπορει να το παρει πισω πλεον.
της ποπης
ειτε βγει ενα ναι ειτε βγει ενα οχι θα το παρουν οπως θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Α, μάλιστα, γκαιμπελισμός ανοιχτα, λοιπόν.

Για να λυσσάς τόσο πολύ μάλλον θα είναι και πολύ "βίαιο"...
αρα τελικως θα γινει δημοψηφισμα και δεν μπορει να το παρει πισω πλεον.

Μη βιάζεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ίσως είναι χαζή ερώτηση, αλλά τι γίνεται με τις πληρωμές των δανείων των ανθρώπων? Λεφτά δεν μπορούμε να πάμε να βάλουμε (και ούτε θέλουμε προφανώς) αλλά οι δόσεις που χρωστάει ο καθένας θα τραβηχτούν αυτές τις μέρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Φανταστείτε να δανείσετε σε κάποιον λεφτά, αυτός να σας πεί οτι δεν έχει να σας αποπληρώσει επειδή τα'φαγε, να απαιτήσει βοήθεια, εσείς να του την δώσετε με την προυπόθεση να γίνει παραγωγικότερος, και αυτός να απαιτεί λεφτά με τους δικούς του όρους....Τι άποψη θα είχατε για αυτόν τον άνθρωπο; Εδώ πλέον συγκρούεται η λογική με τον παραλογισμό. Όσο πιο νωρίτερα φύγει η κυβέρνηση των σχιζοφρενών τόσο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες. Φορολογούμαστε από το πρώτο ευρώ και αν έχουμε π.χ. ένα αυτοκίνητο στο όνομά μας πολύ πιθανόν να φορολογηθούμε για εισοδήματα που δεν βγάζουμε. Παράλληλα δίνουμε 60 ευρώ υπέρ του ΟΑΕΔ και φόρο αλλυλεγγύης.

Δηλαδή κάποιος που έχει στήσει μια επιχείρηση και βγάζει 15.000 ευρώ το χρόνο τον συμφέρει να γίνει μισθωτός των 700 ευρώ ή δημόσιος υπάλληλος (9000 αφορολόγητο). Εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. Αποτέλεσμα ανεργία που οι κυβερνήσεις ποροσπαθούν να τη μειώσουν με τα προγράμματα του ΕΣΠΑ. Οι προηγούμενες κυβερνήσεις ακόμα και η δεξιά ΝΔ κάνανε σοσιαλιστικές πολιτικές. Επιδοτούν τον άνεργο και όχι το νέο επιχειρηματία που θα φέρει αύξηση στο ΑΕΠ.

Αφού αποδεδειγμένα ως Μαθηματικός είσαι έξυπνος άνθρωπος γιατί αφήνεις το συναίσθημα να κυριαρχήσει τη λογική. Ψηφίζοντας ΟΧΙ και υποστηρίζοντας το ΣΥΡΙΖΑ, περιμένεις αυτός να κάνει φιλελεύθερη πολιτική ώστε να φύγουμε από την κρίση... Αφού η ιδεολογία τους είναι ο κρατισμός... Με ΟΧΙ και αξιοπρέπεια δεν γεμίζουν οι τράπεζες με ρευστό.
Τώρα δεν ξέρω τι 60€ μου λες μόνο, αλλά εγώ θυμάμαι τότε πολύ περισσότερες ασφαλιστικές εισφορές. Ίσως έχει αλλάξει κάτι, ίσως επειδή θα ήμουν και με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών.
Η φορολόγηση των ελευθέρων επαγγελματιών δεν είναι σοσιαλδημοκρατική πολιτική. Σε όλο τον κόσμο έτσι γίνεται. Δε λέω ότι είναι θετικό, αλλά είναι στα πλαίσια και της σοσιαλδημοκρατίας και του φιλελευθερισμού/συντηρητισμού.
Τώρα. Μαθηματικος δε σημαινει και εξυπνος από μόνο του. Μαθηματικός σημαίνει, έχω τουλαχιστον πτυχχίο μαθηματικών. Αλλά σίγουρα σε βάζουν σε έναν συγκεκριμένο τρόπο σκέψης. Και συγγνωμη αλλά ακριβως επειδη εχω αυτον τον τροπο σκεψης και οταν ειδα και πως λειτουργει η οικονομια μεσα απο την τραπεζα, κατέληξα στο ότι όλα είναι λάθος, το τραπεζικο συστημα ειναι φούσκα από τη φύση του, η ελευθερη οικονομια δημιουργει κρισεις κλπ. Δεν είναι συναίσθημα αυτό, είναι διαδικασία λογικής, με την οποία μπορεί να διαφωνείς, αλλά εμένα εκεί με κατέληξε η σκέψη μου.
Για να λυσσάς τόσο πολύ μάλλον θα είναι και πολύ "βίαιο"...
Θα είναι βίαιο μόνο για σενα επειδη από πριν με τις κρεμάλες σε κοβω να σαι μερακλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φανταστείτε να δανείσετε σε κάποιον λεφτά, αυτός να σας πεί οτι δεν έχει να σας αποπληρώσει επειδή τα'φαγε, να απαιτήσει βοήθεια, εσείς να του την δώσετε με την προυπόθεση να γίνει παραγωγικότερος, και αυτός να απαιτεί λεφτά με τους δικούς του όρους....Τι άποψη θα είχατε για αυτόν τον άνθρωπο; Εδώ πλέον συγκρούεται η λογική με τον παραλογισμό. Όσο πιο νωρίτερα φύγει η κυβέρνηση των σχιζοφρενών τόσο καλύτερα.

Το πρόβλημα προκύπτει ότι με τα μέτρα του ΔΝΤ δεν γινόμαστε παραγωγικότεροι. Αντιθέτως, όσες επιχειρήσεις είχαμε έφυγαν μόλις ξεκίνησε η κρίση (ξέρω πολλές εδώ που πήγαν Βουλγαρία κατά βάση). Τα λεφτά που θέλουν να μαζέψουν είναι από τον κόσμο και όχι από αποτέλεσμα αύξησης παραγωγικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Φανταστείτε να δανείσετε σε κάποιον λεφτά, αυτός να σας πεί οτι δεν έχει να σας αποπληρώσει επειδή τα'φαγε, να απαιτήσει βοήθεια, εσείς να του την δώσετε με την προυπόθεση να γίνει παραγωγικότερος, και αυτός να απαιτεί λεφτά με τους δικούς του όρους....Τι άποψη θα είχατε για αυτόν τον άνθρωπο; Εδώ πλέον συγκρούεται η λογική με τον παραλογισμό. Όσο πιο νωρίτερα φύγει η κυβέρνηση των σχιζοφρενών τόσο καλύτερα.
Μάλιστα, ξεχνάμε τους περιορισμούς που σου έχει βάλει ο δανειστής στην αγροτοκτηνοκτροφική παραγωγή (ΚΑΠ), έτσι; Το ότι σου επιβάλεις να κλείσεις την αμυντική βιομηχανία και να τα αγοράζεις όλα από τη Γερμανία; Το ότι σου ζητά τοκογλυφικού ύψους τόκο για το ποσό του δανείου; Το ότι σου επιβάλει επειδή πάντα τα έχεις δεχθεί και έχεις συμφωνήσει την ελευθερία κίνησης κεφαλαίων, επιχεηρήσεων, εργαζομένων που σημαίνει λεφτά στην Ελβετία, επιχειρήσεις στη Βουλγαρία, εργαζόμενοι ζητιάνοι από χώρα σε χώρα κλπ Δε χρειάζεται να συνεχίσω, δεν αξίζει. Έθεσα το ζήτημά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Το πρόβλημα προκύπτει ότι με τα μέτρα του ΔΝΤ δεν γινόμαστε παραγωγικότεροι. Αντιθέτως, όσες επιχειρήσεις είχαμε έφυγαν μόλις ξεκίνησε η κρίση (ξέρω πολλές εδώ που πήγαν Βουλγαρία κατά βάση). Τα λεφτά που θέλουν να μαζέψουν είναι από τον κόσμο και όχι από αποτέλεσμα αύξησης παραγωγικότητας.

Και γιατί φταίνε οι ξένοι για αυτό; Το ενδεχόμενο οι ελληνικές κυβερνήσεις των τελευταίων ετών να αύξησαν την φορολογία προκειμένου να αποφύγουν αναγκαίες δομικές αλλαγές που τόσα χρόνια τους προτείνει ο Σόιμπλε και οι λοιποί "κακοί" γιατί δεν το σκέφτεσαι; Τόσα χρόνια γιατί δεν αγγίξανε τους χιλιάδες που παίρνουν διπλή και τριπλή σύνταξη, τους αργόμισθους, τα τσογλάνια (συγγενείς των βουλευτών) που δουλεύουν σε βουλή και υπουργεία; Kαι επίσης γιατί δεν απέλυσαν όλα τα ρεμάλια του δημοσίου όπου 1 δούλευε και 10 παίζαν πασιέντζα στον υπολογιστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Μάλιστα, ξεχνάμε τους περιορισμούς που σου έχει βάλει ο δανειστής στην αγροτοκτηνοκτροφική παραγωγή (ΚΑΠ), έτσι; Το ότι σου επιβάλεις να κλείσεις την αμυντική βιομηχανία και να τα αγοράζεις όλα από τη Γερμανία; Το ότι σου ζητά τοκογλυφικού ύψους τόκο για το ποσό του δανείου; Το ότι σου επιβάλει επειδή πάντα τα έχεις δεχθεί και έχεις συμφωνήσει την ελευθερία κίνησης κεφαλαίων, επιχεηρήσεων, εργαζομένων που σημαίνει λεφτά στην Ελβετία, επιχειρήσεις στη Βουλγαρία, εργαζόμενοι ζητιάνοι από χώρα σε χώρα κλπ Δε χρειάζεται να συνεχίσω, δεν αξίζει. Έθεσα το ζήτημά μου.

Πολλά blog διαβάζεις και βλέπεις πολύ Βελόπουλο. Έχεις φάει γερή προπαγάνδα. Και αν κάτι από αυτά ισχύει, γίνεται επειδή εσύ του το επιτρέπεις με την αφερεγγυότητα σου. Δεν είμαστε σοβαρός λαός και οι πολιτικοί είναι σαν τα μούτρα μας, πάρτο χαμπάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και γιατί φταίνε οι ξένοι για αυτό; Το ενδεχόμενο οι ελληνικές κυβερνήσεις των τελευταίων ετών να αύξησαν την φορολογία προκειμένου να αποφύγουν αναγκαίες δομικές αλλαγές που τόσα χρόνια τους προτείνει ο Σόιμπλε και οι λοιποί "κακοί" γιατί δεν το σκέφτεσαι;
Δεν φταίνε οι ξένοι, αλλά όταν τα μέτρα τους θέλουν ακόμα μεγαλύτερη φορολογία πως να αντέξουν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις? Ακόμα και οι μεγάλες κλείνουν. Πως ονομάζουν το πλάνο τους "αύξηση παραγωγικότητας" όταν συμπεραίνεται από τα μέτρα ότι αυτή μειώνεται?
Τόσα χρόνια γιατί δεν αγγίξανε τους χιλιάδες που παίρνουν διπλή και τριπλή σύνταξη, τους αργόμισθους, τα τσογλάνια (συγγενείς των βουλευτών) που δουλεύουν σε βουλή και υπουργεία; Kαι επίσης γιατί δεν απέλυσαν όλα τα ρεμάλια του δημοσίου όπου 1 δούλευε και 10 παίζαν πασιέντζα στον υπολογιστή;

Γιατί είχαμε (και έχουμε) πελατειακό κράτος το οποίο προσωπικά έχω κράξει άπειρες φορές σε αυτό το φόρουμ. Όμως αυτό δεν έχει σχέση με το γεγονός ότι το πλάνο του ΔΝΤ δεν πρόκειται να αυξήσει την παραγωγικότητα. Αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι να χαμηλώσει το κόστος ζωής μας και να πάρει χρήματα από την τσέπη μας και όχι να αυξήσει την παραγωγικότητα. Είναι πασιφανές πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πολλά blog διαβάζεις και βλέπεις πολύ Βελόπουλο. Έχεις φάει γερή προπαγάνδα
Σε ευχαριστώ παρά πολύ. ΛΑΟΣ δε μ έχει ξανα πει κανεις. Το είχα παράπονο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Δεν φταίνε οι ξένοι, αλλά όταν τα μέτρα τους θέλουν ακόμα μεγαλύτερη φορολογία πως να αντέξουν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις? Ακόμα και οι μεγάλες κλείνουν. Πως ονομάζουν το πλάνο τους "αύξηση παραγωγικότητας" όταν συμπεραίνεται από τα μέτρα ότι αυτή μειώνεται?


Γιατί είχαμε (και έχουμε) πελατειακό κράτος το οποίο προσωπικά έχω κράξει άπειρες φορές σε αυτό το φόρουμ. Όμως αυτό δεν έχει σχέση με το γεγονός ότι το πλάνο του ΔΝΤ δεν πρόκειται να αυξήσει την παραγωγικότητα. Αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι να χαμηλώσει το κόστος ζωής μας και να πάρει χρήματα από την τσέπη μας και όχι να αυξήσει την παραγωγικότητα. Είναι πασιφανές πλέον.

Αυτά σου λέγανε οι κυβερνήσεις Μπατσοκ-ΝΔ και τώρα Σύριζα και σου (μην το πάρεις προσωπικά) χαλάσαν το μυαλό. Οι συμφωνίες είναι προιόν διαπραγμάτευσης, επιλογή των προηγούμενων κυβερνήσεων ήταν να έχουν ένα διογκωμένο κράτος όπου βολεύανε τα ρεμάλια και τον κόσμο της πραγματικής οικονομίας τον τσακίζαν στην φορολογία. Ήταν μία καθαρή πολιτική επιλογή ΔΙΚΗ ΜΑΣ. Η Ιρλανδία έχεις σκεφτεί γιατί βγήκε από τον βούρκο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,049 μηνύματα.
Ομολογώ ότι είμαι αναποφάσιστος. Παρακολουθώ, διαβάζω και συζητώ, μήπως και καταλάβω τι ακριβώς θα σημαίνει το ΝΑΙ και τι το ΟΧΙ. Συναισθηματικά είμαι υπέρ του ΟΧΙ, αλλά με τη λογική διαρκώς αμφιταλαντεύομαι. Βρίσκω ότι και για τα δύο υπάρχουν επιχειρήματα. Εκείνο όμως που με εξοργίζει, είναι τα σιχαμερά φασιστοειδή που βρίσκουν ευκαιρία να κάνουν τη βρωμερή προπαγάνδα τους, προσπαθώντας να συνδέσουν τη σημερινή κατάσταση με τον εμφύλιο και την (πολυαγαπημένη τους) χούντα.
Το παρακάτω κείμενο δεν είναι δικό μου, μου ήρθε με email πολλών παραληπτών, είναι υπέρ του ΝΑΙ, δεν με βρίσκει σύμφωνο, όμως το παραθέτω γιατί με έκανε να γελάσω πικρά:
Βασικά, είτε με το ναι, είτε με το όχι, το φάρμακο που θα πάρουμε, είναι το ίδιο, αφού έχει την ίδια δραστική ουσία: τη λιτότητα. Η διαφορά ανάμεσα στο φάρμακο «ναι» και στο φάρμακο «όχι», κατά την ταπεινή μου γνώμη, συνίσταται εις το εξής:
Το φάρμακο «ναι», είναι ας πούμε το πατενταρισμένο διεθνώς πρωτότυπο φάρμακο της λιτότητας, είναι υγρό και πικρό, και χορηγείται απʼ το στόμα σε πολλές μικρές δόσεις.
Το φάρμακο «όχι», είναι το Ελληνικό γενόσημο του ως άνω φαρμάκου, χορηγείται μόνον ως υπόθετο, σε λιγότερες αλλά ισχυρότερες δόσεις, κι ενδείκνυται για όσους τους τρώει ο κώλος τους, και θέλουν να αισθανθούν και τη γλύκα της εθνικής υπερηφάνειας ή του σοσιαλισμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top