Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Απ' αυτή την άποψη, ίσως καλώς γίνεται ότι γίνεται!
Στην εταιρία που δουλεύω εγώ π .χ. υπάρχει ήδη σχέδιο "μετανάστευσης" σε περίπτωση Grexit και πολλοί άλλοι εργαζόμενοι και επιχειρηματίες μόλις συνέλθουν απ' το αρχικό "σοκ" θα βρουν την άκρη να συνεχίσουν κάπου αλλού...

Όμως αυτά τα κομματόσκυλα, αυτά τα αργόμισθα δίποδα που περιμένουν 15 του μήνα να πληρωθούν, θέλω να δω τις φάτσες τους μόλις αντί για € λάβουν το κωλόχαρτο ονόματι IOU που θα λέει "σας οφείλετε το Χ ποσό" χωρίς να αναφέρεται ούτε ημερομηνία ούτε τρόπος πληρωμής!
Κοινώς, από 15 του μήνα οι Δημόσιοι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι θα λαμβάνουν από το κράτος ακάλυπτες επιταγές!:lol:

ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ!

Πωπω χολή...Θα πρέπει να θελες πολύ μία θέση στο δημόσιο και δε σου κατσε, ε; Αλλιώς δεν εξηγείται...Πάντως σε πληροφορώ ότι αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι "τα κοματόσκυλα" του δημοσίου ήταν ταγμένοι μαζί σου υπέρ του "ΝΑΙ"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ταξική συνείδηση έδειξε η ντόπια ολιγαρχία. Ανάλογη ταξική συνείδηση πρέπει να δείξει και η εργατική τάξη και να οργανώσει την αντεπίθεση της απέναντι σε ΕΕ και κεφάλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • gcEdbTZ.png
    gcEdbTZ.png
    22.9 KB · Εμφανίσεις: 165
  • lfHXPWp.png
    lfHXPWp.png
    21.6 KB · Εμφανίσεις: 131
  • 9lkwKHQ.png
    9lkwKHQ.png
    27.7 KB · Εμφανίσεις: 142

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Πωπω χολή...Θα πρέπει να θελες πολύ μία θέση στο δημόσιο και δε σου κατσε, ε; Αλλιώς δεν εξηγείται...Πάντως σε πληροφορώ ότι αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι "τα κοματόσκυλα" του δημοσίου ήταν ταγμένοι μαζί σου υπέρ του "ΝΑΙ"...

Συγχαρητήρια το βρήκες, ήθελα πολύ να πληρωθώ σε ακάλυπτη τσιπροεπιταγή αλλά δε μου έκατσε!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αφηστε οσους ψηφησαν οχι να χαρουν. Οταν αισθανθουν οχι στο πετσι τους, αλλα στη σαρκα τους -γιατι δεν καταλαβαινουν αλλιως- τι εκαναν, θα κανουν πολυυυυ καιρο να χαμογελασουν ξανα.

Χάρηκες τώρα κι εσύ κατά βάθος. Το πρόβλημά σου είναι να απαλλαχθείς από την ευθύνη και να μην χρεωθείς τα αποτελέσματα της ψήφου σου, για αυτό και σ' αρέσει κατά βάθος που δε βγήκε αυτό που ψήφισες. Για να κατηγορείς εσύ τους άλλους, να μην σε κατηγορούν. Τέρμα ανώριμη σκέψη.
Δε γουστάρετε ευθύνες, μόνο σκέφτεστε πως θα χρεώσετε στους άλλους τα όσα πρόκειται να γίνουν, λες και οι δικές σας επιλογές του παρελθόντος ήταν λιγότερο καθοριστικές.
Υπάρχει πάντως μια γενικότερη τάση ειδικά σε εκλογές "ψηφίζω κάτι που δεν πρόκειται να βγει μόνο και μόνο για να μην έχουν να με κατηγορήσουν". Στο δημοψήφισμα ίσως όχι, γιατί δεν ήταν εξ αρχής προφανές το αποτέλεσμα, αλλά βλέπω πως εκ των υστέρων χαίρονται κάποιοι που θα μπορούν να κατηγορούν τους άλλους, πιο πολύ απ όσο θα χαίρονταν αν έβγαινε αυτό που ψήφισαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
1. Εκάλη 85,68% ΝΑΙ
2. Διόνυσος 79,11% ΝΑΙ
3. Ψυχικό 76,29% ΝΑΙ
4. Παπάγου 68,69% ΝΑΙ
5. Κηφισιά 66,10% ΝΑΙ
6. Βουλιαγμένη 64,41% ΝΑΙ
7. Βούλα 64,39% ΝΑΙ
8. Δροσιά 63,41% ΝΑΙ
9. Ν. Ψυχικό 58,17% ΝΑΙ
10. Πεντέλη 57,43% ΝΑΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
1. Εκάλη 85,68% ΝΑΙ
2. Διόνυσος 79,11% ΝΑΙ
3. Ψυχικό 76,29% ΝΑΙ
4. Παπάγου 68,69% ΝΑΙ
5. Κηφισιά 66,10% ΝΑΙ
6. Βουλιαγμένη 64,41% ΝΑΙ
7. Βούλα 64,39% ΝΑΙ
8. Δροσιά 63,41% ΝΑΙ
9. Ν. Ψυχικό 58,17% ΝΑΙ
10. Πεντέλη 57,43% ΝΑΙ

Να τους εκτελέσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Να τους εκτελέσουμε;


σε παρακαλω οχι
δεν αντεχω τον τσιπρα να ξυπνα για να tweetαρει το πως κερδισε η δημοκρατια ξανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Ταξική συνείδηση έδειξε η ντόπια ολιγαρχία. Ανάλογη ταξική συνείδηση πρέπει να δείξει και η εργατική τάξη και να οργανώσει την αντεπίθεση της απέναντι σε ΕΕ και κεφάλαιο.
Δεν αντέχω θα το γράψω,ψηφίσαμε ναι ρε συ τι να κάνουμε,έτσι είναι η ζωή.
Αλλά μην ανησυχείς εμείς η κακία ντόπια ολιγαρχία θα στηρίξουμε αυτή την αντεπίθεση με μαζικές απολύσεις :)
Και η ντόπια ολιγαρχία ευχαριστεί επίσης τους υποστηρικτές του οχι διότι οι ριζοσπαστικές απόψεις ενίσχυσαν "ΙΣΩΣ" τα κεφαλαία της 100%
Ε δεν άντεξα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αυτό που χρειάζεστε είναι απαγόρευση κίνησης κεφαλαίων έξω από τη χώρα.
Ως τραπεζουπάλληλος έπρεπε να ήσουν από τους πρώτους που θα ψήφιζαν ΝΑΙ και με τα δύο χέρια. Τώρα αρκετά υποκαταστήματα θα κλείσουν και θα υπάρχουν απωλύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ δηλαδη! απορω ποσο μυαλο κουβαλαει ο κοσμος που θελει να ψηφισει οχι!

Μιλάμε ότι ούτε υποσαχάριοι ανθρωποφάγοι ιθαγενείς δε θα είχαν τέτοια αντανακλαστικά!

Λυπαμαι πραγματικα για την ευφυια του κοσμου

Φουκαράδες μπαχαλάκηδες στα πρόθυρα της αυτοκτονίας που σου λέει "δε γαμιέστε αν μπορώ θα σας πάρω όλους μαζί μου στην καταστροφή, τι έχω να χάσω, αφού δε μπορώ να έχω κατσίκα ας ψοφήσει κι η δικιά σου"!
Όταν τελειώσει αυτή η ιστορία θα λογαριαστούμε όλοι με όλους, είτε έχει θετική κατάληξη είτε αρνητική...

Δημοκρατικότατα οι υπάλληλοι και επιχειρήσεις του Ιδιωτικού τομέα που έχουμε απομείνει θα σηκωθούμε να φύγουμε (αγανακτισμένοι πλέον από την επιπολαιότητα και την ανωριμότητα των συμπατριωτών μας), θα διαχωρίσουμε τη θέση μας από αυτούς (γιατί βαρεθήκαμε να μας ντροπιάζουν κάθε τόσο στα μάτια όλου του πλανήτη) και θα βρούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την ησυχία και την αξιοπρέπεια μας...

η βλακεια δεν θα νικηθεί, τους βλέπεις παντού.. στον καφε, στην δουλεια, στην οικογενεια, στον δρόμο.
υπάρχουν παντού!

Υποκριτές του κερατά ,επαναστάτες του πληκτρολογίου, αιώνιοι φοιτητές, κομπλεξικοί νεοέλληνες. Τώρα ξυπνήσατε; Έχετε βοηθήσει ποτέ φτωχό άνθρωπο ρε καθίκια;

Μυαλά κότας έχετε πολλοί εδώ μέσα.

NAI EΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ

ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΒΑΤΟ




θαρρώ όμως πως η πλευρά του οχι είναι αυτή που προσβάλλει σε τεράστιο βαθμό την άλλη πλευρά.

Ακριβώς όπως τα λες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ως τραπεζουπάλληλος έπρεπε να ήσουν από τους πρώτους θα ψήφιζαν ΝΑΙ και με τα δύο χέρια.
Ως χαμηλόμισθος τραπεζοϋπάλληλος, που τον εκμεταλλεύονται όσο δεν πάει με την απειλή της απόλυσης, δηλώνω ότι πάνω από όλα είμαι πολίτης της χώρας και πάλι καλά που αντέχω και δουλεύω σε αυτά τα κωλοχανεία που πληρώνουμε όλοι με τους φόρους μας. Όλο το τραπεζικό σύστημα είναι μονίμως από τη φύση του, από τον τρόπο λειτουργίας του, ασταθές και με παιδιαρίσματα και τον φόβο της αλλαγής του, τον φόβο της δημοκρατικής επιβολής πάνω του, δε θα αλλάξει ποτέ τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Να τους εκτελέσουμε;
Πάντως η λογική επιβάλλει να μειωθεί η μόχλευση που ασκούν στην κοινή γνώμη. Αλλά αν θες να τους εκτελέσεις, τι να πω, δεν θα σου είμαι εμπόδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Πάντως η λογική επιβάλλει να μειωθεί η μόχλευση που ασκούν στην κοινή γνώμη. Αλλά αν θες να τους εκτελέσεις, τι να πω, δεν θα σου είμαι εμπόδιο.

Τι σχέση έχει αυτό με τις περιοχές κατοικίας;

Υ.Γ: Χάσατε τη Φιλοθέη, μη σας ξεφύγει κανένας "αστός" από τα GULAG.
https://www.ekloges.ypes.gr/current/more/level.html?lang=el&nav=1&level=den&id=144&cands=0&ekl=e
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
το gulag. το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

Το έχω δει, καθώς αναφέρεται στο σύστημα, αλλά λέγεται και για τα επιμέρους στρατόπεδα στον πληθυντικό καλώς ή κακώς. Σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζω τον ρόλο του συγκεντρωτικού κράτους στην όλη υπόθεση, δε θέλω να αφήσω υπόννοιες πως δεν τα έλεγχε όλα η κεντρική διοίκηση, μην ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Θα το παραβλεψουμε, αλλα να μην επαναληφθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Τι σχέση έχει αυτό με τις περιοχές κατοικίας;
https://www.ekloges.ypes.gr/current/more/level.html?lang=el&nav=1&level=den&id=144&cands=0&ekl=e
https://www.zougla.gr/file.ashx?fp=~/Uploads/!00Anna/inside/pdf2/pinakas_perioxes.pdf
Λίγο παλιό αλλά δεν νομίζω να ξεφεύγει από την πραγματικότητα

Υ.Γ: Χάσατε τη Φιλοθέη, μη σας ξεφύγει κανένας "αστός" από τα GULAG.
Δεν είμαι αυτός που αναφέρθηκε σε εκτελέσεις και gulag.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
https://www.zougla.gr/file.ashx?fp=~/Uploads/!00Anna/inside/pdf2/pinakas_perioxes.pdf
Λίγο παλιό αλλά δεν νομίζω να ξεφεύγει από την πραγματικότητα

Δεν είπα πως το εισόδημα των κατοίκων κάθε περιοχής είναι όμοιο με τους κατοίκους των υπολοίπων, ρώτησα τι σχέση έχει αυτό με την επιρροή της κοινής γνώμης.

Δεν είμαι αυτός που αναφέρθηκε σε εκτελέσεις και gulag.

Δεν πήγαινε σε σένα κατά κύριο λόγο, αν και είναι προφανές από το προηγούμενο σχόλιό σου ότι δε θα σε ενοχλούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το τί θα γίνει όμως απο εδω και πέρα δεν μας λεει κανένας που έριξε ΟΧΙ
τι να περιμένουμε απο άυριο ρε συμπατριώτες έλληνες?

εμας μεσα στην μωρια μας, μας ξεγέλασαν τα μμε και πέσαμε θύματα προπαγάνδας..εσεις που δεν μασάτε παραμύθι και πήγατε με καθαρό μυαλό σίγουρα θα έχετε μια εικόνα για το μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Ακριβώς όπως τα λες ;)
Είμαι νέο μέλος και είδη γνωρίζω κάποια μέλη συγχαρητήρια μου κάνεις Quote τον Gaspar kai ton jack σε 5 διαφορετικά ποστ που κατάλαβα οτι είναι λίγο ξεχωριστοί στον τρόπο που απαντάνε,ίσως και λίγο ακραίοι.Επίσης αναφέρθηκα στην συνολική εικόνα που απέκτησα και στα social media κυριως sto facebook.Κάποιο μέλος χαρακτήρισε κάποιον άλλο Βλαξ μόνο και μόνο επειδή διατύπωσε την άποψη του,την άποψη του.Αν συγκρίνεις τέτοια περιστατικά με έναν χρήστη που ανεβάζει φωτογραφίες της σημαίας της Β κορεας τι να πω.(αν και το ολο σκηνικο με Β.Κορεα το θεωρω κωμικό φτιαχνει διαθεση σε αυτες τις δυσκολες στιγμες)
πχ το πανω ποστ ειναι καυστικό και για μενα πετυχημένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top