Πηγαίνετε στο γυμναστήριο;

Εσείς επισκέπτεστε ποτέ το Γυμναστήριο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 202)
  • Ναι (συστηματικά)

    Ψήφοι: 77 38.1%
  • Ναι (κάπου κάπου)

    Ψήφοι: 47 23.3%
  • Όχι (ούτε περνάω απ' έξω)

    Ψήφοι: 77 38.1%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 1 0.5%

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καταρχήν δε κατανοώ γιατί μας φοβίζει το ανθρώπινο! κάπως καθωσπρεπισμός ή παρατήρηση σου... Παρόλα αυτά θα τολμούσα να πω, ότι είναι και κάπως διεγερτική η εικόνα ενός ιδρωμένου νεαρού ή νεαράς, να γυμνάζεται! Μιλάω εντός λογικών πλαισίων πάντα! Δηλαδή όχι δε φτιάχνομαι μυρίζοντας ή φιλώντας ιδρωμένες μασχάλες!

Σίγουρα δεν είναι φόβος, ούτε όμως και καθωσπρεπισμός. Περισσότερο σαν διάθεση το αποτυπώνω, είναι η αλήθεια.. Επειδή το γυμναστήριο εμένα σαν σκέψη δε μου αρέσει, στα διαστήματα που πηγαίνω δεν είμαι χαρούμενη (ούτε και έχω διάθεση να κοινωνικοποιηθώ) :redface:. Αντίθετα, σε ομαδικά σπορ (σε συλλόγους και ομάδες), που μου αρέσουν περισσότερο, εκεί υπάρχει η διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι φόβος, ούτε όμως και καθωσπρεπισμός. Περισσότερο σαν διάθεση το αποτυπώνω, είναι η αλήθεια.. Επειδή το γυμναστήριο εμένα σαν σκέψη δε μου αρέσει, στα διαστήματα που πηγαίνω δεν είμαι χαρούμενη (ούτε και έχω διάθεση να κοινωνικοποιηθώ) :redface:. Αντίθετα, σε ομαδικά σπορ (σε συλλόγους και ομάδες), που μου αρέσουν περισσότερο, εκεί υπάρχει η διάθεση.

Όσον αφορά τα ομαδικά σπορ, υπάρχει μια βασική διαφορά. Εκεί πάντοτε υπάρχει κάποιος επιδιωκόμενος σκοπός, εξ ου και η συλλογικότητα, οπότε για να επιτευχθεί χρειάζεται κάποια συγκρότηση,οπότε τα όρια ελεύθερης κοινωνικότητας είναι εξ ορισμού προσδιορισμένα και συνήθως περιορισμένα. Αντίθετα στο γυμναστήριο κάποιος πηγαίνει με την βούληση του για να πετύχει έναν προσωπικό και ιδιαίτερο σκοπό, όπως όλοι οι που πηγαίνουν εκεί, άρα αυτό δημιουργεί πιο ευχάριστες συνθήκες για επικοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όσον αφορά τα ομαδικά σπορ, υπάρχει μια βασική διαφορά. Εκεί πάντοτε υπάρχει κάποιος επιδιωκόμενος σκοπός, εξ ου και η συλλογικότητα, οπότε για να επιτευχθεί χρειάζεται κάποια συγκρότηση,οπότε τα όρια ελεύθερης κοινωνικότητας είναι εξ ορισμού προσδιορισμένα και συνήθως περιορισμένα. Αντίθετα στο γυμναστήριο κάποιος πηγαίνει με την βούληση του για να πετύχει έναν προσωπικό και ιδιαίτερο σκοπό, όπως όλοι οι που πηγαίνουν εκεί, άρα αυτό δημιουργεί πιο ευχάριστες συνθήκες για επικοινωνία.

Ιδιαίτερα με τα ομαδικά σπορ, η κοινωνικότητα είναι πολύ ευκολότερη και πολύ πιο ευχάριστη. Άλλωστε, αυτός ο επιδιωκόμενος σκοπός είναι που φέρνει πιο κοντά τα άτομα, τα κάνει να συνεργάζονται και να επικοινωνούν. Επομένως, de facto η κοινωνικοποίηση είναι τόσο πιο άμεση, όσο και πιο αποτελεσματική!;)
Σε αντίθεση, το γυμναστήριο είναι πιο προσωπική υπόθεση, για αυτό θεωρώ ότι η κοινωνικοποίηση είναι δυσκολότερη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Παιδιά για χάσιμο βάρους είναι απαραίτητα τα βάρη. Μην τα φοβάστε, ειδικά εσείς οι γυναίκες..! Ένας συνδυασμός αερόβιας άσκησης και ασκήσεις με βάρη είναι το καλύτερο για χάσιμο βάρους!! Δοκιμάστε το και δεν θα χάσετε ;)

Μόνο με βάρη δεν χάνεται βάρος. Από την στιγμή που με τα βάρη αυξάνεται η μυική μάζα, αυξάνεται και το βάρος της.
Το χάσιμο βάρους μπορεί να είναι αποτέλεμα διαφόρων παραγόντων. Όχι μόνο κάνοντας αερόβια ή βάρη όπως λες αλλά και της διατροφής.
Γιατί σκέψου να πλακώνεσαι στο τρέξιμο και στα βάρη κάθε μέρα, και το βράδυ να τρως π.χ. 5.000 θερμίδες πριν κοιμηθείς. Δεν κάνεις τπτ

Εγώ έχω παράδειγμα ατόμου που μέσα σε 3-4 μήνες έχασε 9 κιλά αλλάζοντας μόνο τις διατροφικές του συνήθειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να χάσουν βάρος όσοι θέλουν να χάσουν "κιλά" όπως λένε, αλλά να χάσουν λίπος δηλαδή να ρίξουν το body fat percentage! Αν κάνουν βάρη μπορεί η ζυγαριά να μην μειώνεται αλλά στο σώμα να παρατηρείται μια θετική αλλαγή, λινάρισμα. Τώρα βέβαια αν κάποιος έχει πολλά παραπάνω κιλά προφανώς και όσα βάρη και να κάνει στο τέλος θα μειωθεί η ένδειξη στην ζυγαριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Αυτές οι ασκήσεις χωρίς βάρη που λένε χρησιμοποιώντας το βάρος του σώματος έχουν αποτέλεσμα; αν ναι έχεις να προτείνεις τίποτα;

Φυσικά και έχουν αποτέλεσμα, ωστόσο φτάνεις εύκολα στο λεγόμενο ''πλατό''..! Καλύτερα βάρη, και τις ασκήσεις με το σώμα να τις έχεις συμπληρωματικές ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Έχει δοκιμάσει κανείς spinning ; ποια είναι η γνώμη σας ;

Πολλη καλη διαλειμματικη ασκηση που συνδυαζει και τεχνικες αεροβικης...γυμναζει τα ποδια και τον κορμο του σωματος και αναλογα με το προγραμμα βελτωνει τη μυικη κατασταση ή την αντοχη ή συνδυασμος των δυο παραπανω...υπαρχουν προγραμματα αναλογα με τη φυσικη κατασταση που βρισκεσαι(αρχαριος,μεσος,προχωρημενος)..ενδεικτικα,οι θερμιδες που μπορεις να χασεις με το σπιν ειναι απο 350-600 την ωρα αναλογα με την ενταση της προπονησης σου και την αντισταση που βαζεις στα ποδια..p.s : για εμας τις γυναικες αυτη η γυμναστικη ωφελει και τους γλουτους,οποτε δοκιμασε το ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όσοι πηγαίνετε γυμναστήριο τι είδους πρόγραμμα κάνετε? Εγώ λέω να ξεκινήσω πρόγραμμα πυραμίδας αλλά δεν ξέρω αν είναι πιο καλά να ξεκινήσω από λίγες βαριές επαναλήψεις προς πολλές και ελαφριές ή το ανάποδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Πολλη καλη διαλειμματικη ασκηση που συνδυαζει και τεχνικες αεροβικης...γυμναζει τα ποδια και τον κορμο του σωματος και αναλογα με το προγραμμα βελτωνει τη μυικη κατασταση ή την αντοχη ή συνδυασμος των δυο παραπανω...υπαρχουν προγραμματα αναλογα με τη φυσικη κατασταση που βρισκεσαι(αρχαριος,μεσος,προχωρημενος)..ενδεικτικα,οι θερμιδες που μπορεις να χασεις με το σπιν ειναι απο 350-600 την ωρα αναλογα με την ενταση της προπονησης σου και την αντισταση που βαζεις στα ποδια..p.s : για εμας τις γυναικες αυτη η γυμναστικη ωφελει και τους γλουτους,οποτε δοκιμασε το ;)



Εγώ θέλω κυρίως να χάσω λίπος, άρα θα με βοηθήσει περισσότερο από το τρέξιμο-περπάτημα ;;
Ποιος είναι ο σκοπός της οθόνης που δείχνει τους παλμούς των ατόμων που συμμετέχουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ θέλω κυρίως να χάσω λίπος, άρα θα με βοηθήσει περισσότερο από το τρέξιμο-περπάτημα ;;
Ποιος είναι ο σκοπός της οθόνης που δείχνει τους παλμούς των ατόμων που συμμετέχουν ;
Το καλυτερο θα ηταν να ενταξεις και το σπιν και το τρεξιμο στη γυμναστικη σου π,χ τη μια μερα κανε σπιν και την αλλη τρεξιμο για να δεις ταχυτερα και καλυτερα αποτελεσματα...αν κανεις μονο σπιν,θα αργησεις να καψεις το λιπος,ποσο μαλλον και να δομησεις τους μυς σου..τωρα,για την οθονη δεν ειμαι απολυτως σιγουρη αλλα γενικα ο στοχος ειναι να φτασεις στο μεγιστο ευρος των καρδιακων σου παλμων και να μπορεις να τους αυξομοιωνεις ανετα και γρηγοροτερα οσο περναει ο καιρος(μιλαω παντα για τους δικους σου παλμους και μην σε ενδιαφερει τι κανουν οι αλλοι την ωρα της προπονησης ή πως γυμναζονται..εσυ να ακολουθεις τις οδηγιες του προπονητη σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Μετά από αρκετούς μήνες γράφτηκα και πάλι γυμναστήριο.:clapup: Προβληματίζομαι όμως γιατί θέλω να αρχίσω να πηγαίνω σε ομαδικά τμήματα (pilates, yoga, σουηδικής γυμναστικής κλπ..) όμως φοβάμαι πολύ πως δεν θα μπορέσω να ενσωματωθω με τα υπόλοιπα μέλη του κάθε τμήματος κάτι που νομίζω θα με φέρνει συχνά σε μεγάλη αμηχανία.:( Παρόλα αυτά θέλω να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό από τα όργανα.

Θεωρείτε πως η προπόνηση σε ομαδικά τμήματα είναι καλύτερη της άσκησης στα όργανα;

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ομαδικό τμήμα που να μπορεί να ανταπεξέλθει με προσπάθεια κάποιος αρχάριος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγω πηγαινω που και που αλλα το βαριεμαι...οταν ειμαι μονος μου αλλιως αμα ειμαι με παρεα δεν εχω θεμα :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist_1

Νεοφερμένος

Ο Psychologist_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χρόνια πολλά σε όλους σας ! Λοιπόν,θα πάω γ Γυμνασίου και έχω ένα διλημμα.δν ξέρω τι να κάνω φέτος .από τη μια ,πάω 6 χρόνια μπάσκετ και είμαι;ι σχετικά καλός αλά έχω ξενερώσει καθώς είμαστε 7 άτομα στην ομάδα και δεν κάνουμε καλές προπονήσεις .από την άλλη μπορώ να πάω γυμναστήριο με ίδιο μηνιαίο κόστος στο γυμναστήριο του προπονητή μου για να φτιάξω το σώμα που θέλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Να συνεχίσεις το μπάσκετ(στην χειρότερη αλλάζεις ομάδα) και να κάνεις γυμναστική μόνος σου σπίτι σου.

Τα βάρη σε αυτήν την ηλικία που είσαι είναι ανώφελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist_1

Νεοφερμένος

Ο Psychologist_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Φίλε μου μένω σε χωριο και μια ομάδα υπάρχει .εκτος αυτού το θέμα τοποθετήθηκε αυτόματα σε αυτή τη κατηγορία .εγώ γράμμωση θέλω να κάνω (κοιλιακους) και σταδιακά μετά από καθοδήγηση να ξεκινήσω βάρη .επιπλέον έχω καλό ύψος (1.77)και τα βάρη δεν θα με επηρέαζαν και πολύ τι προτείνεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Παίξε μπάσκετ και κάνε κοιλιακούς μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να πας γυμναστήριο και να συνεχίσεις να παίζεις μπάσκετ με φίλους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όσο είσαι μικρός και παίρνεις ύψος κάνε μπάσκετ. Σε αυτήν την ηλικία που είσαι κάνε ασκήσεις μόνος σου όπως μονόζυγο, κάμψεις, καθίσματα κλπ και μια χαρά θα πάρεις μύες από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ναι πηγαίνω συστηματικά 3 φορές την εβδομάδα. Τη μια φορά κάνω πιλάτες και τις υπόλοιπες 2 ασκησεις με όργανα αλλά όχι πολύ διάδρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μόνο σε αυτό της σχολής όποτε έχω χρόνο από μαθήματα :redface: . Θέλω τόσο πολύ να πάω και σε κάποιο "εξωτερικό " μετά
Οπότε θα πω ναι, αλλά κάπου κάπου μιας και δεν έχω πάντα σταθερό πρόγραμμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top