Ντύσιμο και ηλικία

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ρε Τασο, 17 εισαι, μη μας τρελαινεις.
Κι αλλο Hetfield και αλλο η κυρα Σουλα απεναντι που ειναι στην εμμηνοπαυση και ονειρευεται πασαρελες ενω ειναι σαν κιοφτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
χμου χμου...

Η μητέρα μου ντύνεται με αθλητικά, τζιν και t-shirts (ενίοτε παίρνει και του αδερφού μου που έχουν στάμπεσ) και την βρίσκω πολύ χαριτωμένη, ειδικά τα γκρίζα της μαλλιά , βλέπεις τα γκρίζα μπουκλάκια και από κάτω t-shirt με στάμπα και τζιν με μποτάκια. Όταν ήμουν μικρό και βλαμμένο νόμιζα ότι η μαμά μου έχει κάποιο πρόβλημα και δεν κοκετάρεται πολύ (απ την άλλη βέβαια εμένα με έσερναν μες στο σπίτι να μου βάλουν μια φούστα).
Δεν θεωρώ ότι έχει ιδιαίτερη σημασία η ηλικία για να ντύνεται κάποιος πιο σπορ και κάζουαλ (όπως η μάνα), αρκεί το ντύσιμο να μην φωνάζει "κοιτάξτε μεεε" ή "στριμώχτηκα εδώ μέσα και τραβολογάω τα ρούχα μου από ανασφάλεια".
Παράδειγμα : η θεία μου πάντα έδινε κολλητά ρούχα, σετ καλλυντικών και μακιγιάζ στις ξαδέρφες μου από τότε που ήταν 14-15. Σταμάτησαν να φοράνε τζιν, σαλοπέτες, κολάν, μπλουζάκια με στάμπες και γίναν όλα σουτιέν, ντεκολτέ, στενά παντελόνια και make up. Γιατί, ω γιατί, να στριμωχτεί κανείς σε τέτοια ρούχα τώρα που μπορεί να κυκλοφορεί χύμα, άνετα και σπορ, ενώ αργότερα στον εργασιακό του χώρο θα πρέπει να ντύνεται σαν πιγκουίνος ή σαν μοντέλο εκκλησιαστικού οίκου μόδας ; (ή σαν παγωτατζής στο δικό μου επάγγελμα ναουμ).Δεν είμαι υπέρ της ατσουμπαλιάς και της μπίχλας, αλλά υπέρ της άνεσης.

Για μένα...

θα ήταν όμορφο

  • να δω άτομα των 40-60 ετών με σπορ ντύσιμο.
  • άτομα της ηλικίας μου με ένα απλό τζινάκι ή αθλητικά στη σχολή (παίδες, τα καλλιστεία είναι προς Αθήνα μεριά που μου 'ρθατε σαν 40άρες προξενήτρες-ντροβαδούρες στις 8 το πρωί στην παρασκευή πτώματος)
  • να βλέπω τη μάνα και τις φίλες της με αθλητικά και φουτεράκια για βόλτα. (όχι, το τακούνι δεν βολεύει στην λαϊκή)
κουλά σε ηλικιωμένα άτομα (κοινώς : μπλιε)

  • Ντεκολτέ. Η βαρύτητα επέδρασε, ο χρόνος πέρασε, γιατί να γελοιοποιούνται;
  • Μίνι φούστες και κολάν. Μπορεί να αισθάνονται άνετα (I doubt it) αλλά δείχνει να έχουν μείνει πίσω
κουφά σε νεαρά άτομα

  • ταγιεράκια και σινιέ βραδινά φορεματάκια το πρωί, σε εργαστήρια, σε βόλτα. Ακόμα και στο σχολείο.

Το ντύσιμο δεν έχει ηλικία και ίσως να είμαι λίγο βλαμμένη για την παρακάτω ερωτηση αλλά, γιατί ορισμένα άτομα βιάζονται να ξεφορτωθούν το ανέμελο-χύμα ή αθλητικό στυλάκι ; Δεν είναι σαφώς πιο άνετο; Δεν πάει σε όλες τις ηλικίες; Δείχνει ανωριμότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
κουλά σε ηλικιωμένα άτομα (κοινώς : μπλιε)

  • Ντεκολτέ. Η βαρύτητα επέδρασε, ο χρόνος πέρασε, γιατί να γελοιοποιούνται;
  • Μίνι φούστες και κολάν. Μπορεί να αισθάνονται άνετα (I doubt it) αλλά δείχνει να έχουν μείνει πίσω
κουφά σε νεαρά άτομα

  • ταγιεράκια και σινιέ βραδινά φορεματάκια το πρωί, σε εργαστήρια, σε βόλτα. Ακόμα και στο σχολείο.

Το ντύσιμο δεν έχει ηλικία
Νομιζω οτι τα κοκκινα-υπογραμμισμενα στοιχειοθετουν μια αντιφαση...


γιατί ορισμένα άτομα βιάζονται να ξεφορτωθούν το ανέμελο-χύμα ή αθλητικό στυλάκι ; Δεν είναι σαφώς πιο άνετο; Δεν πάει σε όλες τις ηλικίες; Δείχνει ανωριμότητα;
Ισως βιαζονται να μεγαλωσουν. Ισως εχουν μαθει οτι "ετσι ντυνονται οι μικροι" αρα το συνδεουν με θεμα ωριμοτητας...ισως για να τους αντιμετωπιζουν σαν μεγαλυτερους...ισως γιατι ακολουθουν τα "πρεπει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μμμ, ναι έχεις δίκιο για την αντίφαση, γιατί μερικές φορές μπερδεύομαι κι εγώ. Ναι μεν δεν έχει ηλικία το ντύσιμο, αλλά πώς μπορεί ένα γερασμένο σώμα να χωρέσει σε υφάσματα για νεανικές σιλουέτες; Όσο κι αν προσπαθούμε να αποφύγουμε την κριτική, το βλέμμα θα πέσει πάνω σε μια ηλικιωμένη γυναίκα με αποκαλυπτικά ρούχα και το θέαμα δεν θα είναι καθολου ευχάριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ρε Τασο, 17 εισαι, μη μας τρελαινεις.
Κι αλλο Hetfield και αλλο η κυρα Σουλα απεναντι που ειναι στην εμμηνοπαυση και ονειρευεται πασαρελες ενω ειναι σαν κιοφτες :P

Μαλλον δεν καταλαβες τον τονο του ποστ μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
χμου χμου...

Η μητέρα μου ντύνεται με αθλητικά, τζιν και t-shirts (ενίοτε παίρνει και του αδερφού μου που έχουν στάμπεσ) και την βρίσκω πολύ χαριτωμένη, ειδικά τα γκρίζα της μαλλιά , βλέπεις τα γκρίζα μπουκλάκια και από κάτω t-shirt με στάμπα και τζιν με μποτάκια. Όταν ήμουν μικρό και βλαμμένο νόμιζα ότι η μαμά μου έχει κάποιο πρόβλημα και δεν κοκετάρεται πολύ (απ την άλλη βέβαια εμένα με έσερναν μες στο σπίτι να μου βάλουν μια φούστα).
Δεν θεωρώ ότι έχει ιδιαίτερη σημασία η ηλικία για να ντύνεται κάποιος πιο σπορ και κάζουαλ (όπως η μάνα), αρκεί το ντύσιμο να μην φωνάζει "κοιτάξτε μεεε" ή "στριμώχτηκα εδώ μέσα και τραβολογάω τα ρούχα μου από ανασφάλεια".
Παράδειγμα : η θεία μου πάντα έδινε κολλητά ρούχα, σετ καλλυντικών και μακιγιάζ στις ξαδέρφες μου από τότε που ήταν 14-15. Σταμάτησαν να φοράνε τζιν, σαλοπέτες, κολάν, μπλουζάκια με στάμπες και γίναν όλα σουτιέν, ντεκολτέ, στενά παντελόνια και make up. Γιατί, ω γιατί, να στριμωχτεί κανείς σε τέτοια ρούχα τώρα που μπορεί να κυκλοφορεί χύμα, άνετα και σπορ, ενώ αργότερα στον εργασιακό του χώρο θα πρέπει να ντύνεται σαν πιγκουίνος ή σαν μοντέλο εκκλησιαστικού οίκου μόδας ; (ή σαν παγωτατζής στο δικό μου επάγγελμα ναουμ).Δεν είμαι υπέρ της ατσουμπαλιάς και της μπίχλας, αλλά υπέρ της άνεσης.

Για μένα...

θα ήταν όμορφο

  • να δω άτομα των 40-60 ετών με σπορ ντύσιμο.
  • άτομα της ηλικίας μου με ένα απλό τζινάκι ή αθλητικά στη σχολή (παίδες, τα καλλιστεία είναι προς Αθήνα μεριά που μου 'ρθατε σαν 40άρες προξενήτρες-ντροβαδούρες στις 8 το πρωί στην παρασκευή πτώματος)
  • να βλέπω τη μάνα και τις φίλες της με αθλητικά και φουτεράκια για βόλτα. (όχι, το τακούνι δεν βολεύει στην λαϊκή)
κουλά σε ηλικιωμένα άτομα (κοινώς : μπλιε)

  • Ντεκολτέ. Η βαρύτητα επέδρασε, ο χρόνος πέρασε, γιατί να γελοιοποιούνται;
  • Μίνι φούστες και κολάν. Μπορεί να αισθάνονται άνετα (I doubt it) αλλά δείχνει να έχουν μείνει πίσω
κουφά σε νεαρά άτομα

  • ταγιεράκια και σινιέ βραδινά φορεματάκια το πρωί, σε εργαστήρια, σε βόλτα. Ακόμα και στο σχολείο.

Το ντύσιμο δεν έχει ηλικία και ίσως να είμαι λίγο βλαμμένη για την παρακάτω ερωτηση αλλά, γιατί ορισμένα άτομα βιάζονται να ξεφορτωθούν το ανέμελο-χύμα ή αθλητικό στυλάκι ; Δεν είναι σαφώς πιο άνετο; Δεν πάει σε όλες τις ηλικίες; Δείχνει ανωριμότητα;

Λεπόν, κάνω κουοουτ όλο το ποστ για να πω ακριβώς σε ποια σημεία έχω ενστάσεις- νο οφενς φυσικά για τπτ, έτσι;.. :)

Αρχικά να αναφέρω πως το ανέμελο αθλητικό στυλάκι δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου. Σιχαίνομαι (πάνω μου) τα αθλητικά παπούτσια με τις τεράστιες σόλες και τα κορδόνια, σιχαίνομαι τα χοντροκομμένα άρβυλα, τα μποτίνια τα γιουνισεξ, τα σταράκια (παρότι μου πάνε και έχουν πλάκα όταν τα δανείζομαι από την αδελφή με τζινάκι και μια μπλούζα για να πάω μέχρι το περίπτερο ή το βιντεο κλαμπ :)), και γενικά οποιοδήποτε παπούτσι φέρνει σε "αθλητικό".
Δεν κατακρίνω αυτούς που τα φοράνε, ίσα ίσα! Η αδελφή μου δείχνει μια χαρά με το τζινάκι και τα σταράκια της, επειδή αυτό είναι το στυλ της.
Εμένα το στυλ μου είναι διαφορετικό για πολλούς λόγους, που έχουν σχέση με την προσωπικότητά μου η οποία διαφέρει κατα πολύ από τη δική της, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει κάτι παραπάνω από το ότι απλά ..διαφέρουν. :)
Έχουμε λοιπόν το στυλ, όπου εκείνη θα πάει να ψωνίσει σταράκια και σαγιονάρες, ενώ εγώ μπαλαρίνες και παπούτσια με τακούνι έως και γόβα. Και το ευτύχημα είναι ότι φοράμε ακριβώς το ίδιο νούμερο, οπότε ανάλογα με την περίσταση μπορούμε και να ανταλλάσσουμε...

Είμαι της πεποίθησης πως τα ρούχα (και τα παπούτσια και τα αξεσουάρ) πρέπει να τα φοράς και όχι να σε φοράνε. Το ρούχο από μόνο του δεν έχει προσωπικότητα, εσύ του τη δίνεις. :)
Σου λέει κάτι η μπλούζα με τη στάμπα των AC/DC κρεμασμένη σε μία κρεμάστρα; Τσου.
Εσύ όταν τη φοράς νιώθεις κάτι και αυτό το κάτι βγαίνει προς τα έξω. Αν νιώθεις άβολα με ένα ρούχο, αυτό φαίνεται...

Παρότι λοιπόν θα "βόλευε" περισσότερο να φοράω ένα τζιν ή μία φόρμα, από κάτω ένα αθλητικό παπουτσάκι και από πάνω ένα μπλουζάκι- επιλέγω να φοράω ένα μπλουζάκι όπως μου αρέσει, με σχετικά ανοιχτό ντεκολτέ (ανάλογα με την περίσταση πάντα, δεν θα πάω στη σχολή να βάλω τα ντεκολτέ μέχρι κάτω! ήμαρτον..
απλά δεν θα βάλω και μπλούζα με κλειστό λαιμό γιατί δεν θα μου άρεσε πάνω μου :)) και το τζινάκι μου και τα παπουτσάκια μου.
Και πρέπει εδώ να πω ότι το στυλ μου αυτό δεν διαμορφώθηκε εξαιτίας της μαμά μου, η οποία ντύνεται συντηρητικά κατα βάση, φοράει παπούτσια που δεν θα φορούσα ποτέ, και ...χμου, έβγαλε πρώτη φορά τα φρύδια της φέτος. (:D) Και πάντα έδειχνε κούκλα, παρότι είναι αρκετά κιλά πάνω από το κανονικό, γιατί αντλεί την αυτοπεποίθησή της από αυτό που είναι και όχι από αυτό που φοράει, το οποίο λίγη σημασία έχει τελικά. :)

Προσπαθώ λοιπόν να σου πω, ότι όλα αυτά είναι στον άνθρωπο. Αυτό που εσένα σου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό να το φορέσεις, μπορεί για τον άλλο να είναι κάτι που ο ίδιος δεν θα τολμούσε/ μπορούσε/ ήθελε ποτέ να βάλει.
Παίζουν πολλοί παράγοντες, όπως το γούστο, το πόσο συντηρητικός είναι κανείς, αλλά ακόμα και το αν νιώθει άνετα να βάλει κάτι ή θεωρεί πως δεν μπορεί να το υποστηρίξει. :)
Η αδελφή μου υποστηρίζει καλύτερα από εμένα τα σταράκια, κι εγώ καλύτερα από εκείνη τις γόβες. Αυτό δεν σημαίνει πως είτε εγώ είτε εκείνη δεν θα έπρεπε να τα φοράμε και τα δύο.
Απλά κάνει η καθεμία της επιλογές της, όπως αυτές ταιριάζουν στο στυλ και το χαρακτήρα της :)


Επίσης, να πω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι τα πράγματα δεν μπορούν να αλλάξουν... Οι άνθρωποι αλλάζουν μεγαλώνοντας, οι συνήθειες το ίδιο, γιατί όχι και το στυλ :) (αν και φαντάζομαι πως θα ακολουθεί μία συγκεκριμένη γραμμή, δεν πρόκειται ποτέ να πιάσω να βάλω τσόκαρα* ;p)


*επίσης νο οφενς σε όσες τα φοράνε :worry:

πς. και κάτι τελευταίο... το σουτιεν δεν είναι στα πλαίσια της κοκεταρίας βρε συ :)
στα 14 με 15 είναι σημαντικό το στήθος να έχει υποστήριξη- επιβάλλεται μη σου πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
πς. και κάτι τελευταίο... το σουτιεν δεν είναι στα πλαίσια της κοκεταρίας βρε συ :)
στα 14 με 15 είναι σημαντικό το στήθος να έχει υποστήριξη- επιβάλλεται μη σου πω..
Όχι, δεν επιβάλλεται -ο οργανισμός έχει μυς, συνδέσμους, δεν του φύτρωσαν βυζάκια ενώ δεν μπορούσε να τα κουμαντάρει. Δεν είναι οτι από άποψη υγείας είναι απαραίτητο αυτό, αλλά περισσότερο από τη μεριά της αισθητικής (για να μη φαίνονται οι θηλές ή να μη μοιάζουν πολύ "χύμα" τα βυζάκια).

Εκτός αν μιλάμε για πολύ πλούσιο καλάθι φρούτων που σου κόβει τη μέση, τότε στις άλλες περιπτώσεις δε βρίσκω κάποιον ιδιαίτερο λόγο να φεσώνουμε τα δεκατετράχρονα με σύρματα, πλαστικά και δαντέλες.

Τώρα αν κάποια αισθάνεται καλύτερα έτσι, έτερον εκάτερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχικά να αναφέρω πως το ανέμελο αθλητικό στυλάκι δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου. Σιχαίνομαι (πάνω μου) τα αθλητικά παπούτσια με τις τεράστιες σόλες και τα κορδόνια, σιχαίνομαι τα χοντροκομμένα άρβυλα, τα μποτίνια τα γιουνισεξ, τα σταράκια (παρότι μου πάνε και έχουν πλάκα όταν τα δανείζομαι από την αδελφή με τζινάκι και μια μπλούζα για να πάω μέχρι το περίπτερο ή το βιντεο κλαμπ :)), και γενικά οποιοδήποτε παπούτσι φέρνει σε "αθλητικό".

Συμφωνώ, δεν πάει σε όλους, αλλά το χαλαρό και άνετο ντύσιμο χαρακτηρίζεται συχνά "σπορ", λανθασμένα βέβαια. Το αντίθετο για μένα είναι οτιδήποτε δεν είναι και τόσο άνετο αλλά φοριέται για να προσδίδει ομορφιά (ας πούμε) και έχει πολλά μπιχλιμπίδια, σε στυλ άνεση-στυλ 0-1. Αλλά δεν είναι το στυλ το θέμα, αλλά η ηλικία σε σχέση με αυτό.
Δεν κατακρίνω αυτούς που τα φοράνε, ίσα ίσα! Η αδελφή μου δείχνει μια χαρά με το τζινάκι και τα σταράκια της, επειδή αυτό είναι το στυλ της.
Εμένα το στυλ μου είναι διαφορετικό για πολλούς λόγους, που έχουν σχέση με την προσωπικότητά μου η οποία διαφέρει κατα πολύ από τη δική της, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει κάτι παραπάνω από το ότι απλά ..διαφέρουν. :)
Το στυλ έχει καμία σχέση με την προσωπικότητα; :confused: Αν εννοείς γούστο, οκ, γιατί για μένα π.χ. το ντύσιμο κάποιου δεν λέει απολύτως τίποτα για την προσωπικότητά του.

Έχουμε λοιπόν το στυλ, όπου εκείνη θα πάει να ψωνίσει σταράκια και σαγιονάρες, ενώ εγώ μπαλαρίνες και παπούτσια με τακούνι έως και γόβα. Και το ευτύχημα είναι ότι φοράμε ακριβώς το ίδιο νούμερο, οπότε ανάλογα με την περίσταση μπορούμε και να ανταλλάσσουμε...

Είμαι της πεποίθησης πως τα ρούχα (και τα παπούτσια και τα αξεσουάρ) πρέπει να τα φοράς και όχι να σε φοράνε. Το ρούχο από μόνο του δεν έχει προσωπικότητα, εσύ του τη δίνεις. :)
Σου λέει κάτι η μπλούζα με τη στάμπα των AC/DC κρεμασμένη σε μία κρεμάστρα; Τσου.
Εσύ όταν τη φοράς νιώθεις κάτι και αυτό το κάτι βγαίνει προς τα έξω. Αν νιώθεις άβολα με ένα ρούχο, αυτό φαίνεται...

Εδώ συμφωνούμε, και για να είμαστε στο θέμα, αυτό ισχύει και για το ντύσιμο σε σχέση με την ηλικία. Αν δείχνεις άνετος μες στα ρούχα σου , τότε το μεταδίδεις και στους άλλους και "δείχνει" και το ρούχο πάνω σου. Χωρίς βέβαια να τραβολογάς συνέχεια τα υφάσματα και να τσεκάρεις 500 φορές το δευτερόλεπτο αν σου πάει.
Χμ, οκ με την μπλούζα, ναι, όπως και με τα υπόλοιπα ρούχα , ακόμα και όταν χρειαστεί να φορέσω τακούνι ή φούστα (σπάνια.).



Παρότι λοιπόν θα "βόλευε" περισσότερο να φοράω ένα τζιν ή μία φόρμα, από κάτω ένα αθλητικό παπουτσάκι και από πάνω ένα μπλουζάκι- επιλέγω να φοράω ένα μπλουζάκι όπως μου αρέσει, με σχετικά ανοιχτό ντεκολτέ (ανάλογα με την περίσταση πάντα, δεν θα πάω στη σχολή να βάλω τα ντεκολτέ μέχρι κάτω! ήμαρτον..
απλά δεν θα βάλω και μπλούζα με κλειστό λαιμό γιατί δεν θα μου άρεσε πάνω μου :)) και το τζινάκι μου και τα παπουτσάκια μου.
Κων/να... αφού ξέρεις τη διαφορά. Διαφέρει (σε οποιαδήποτε ηλικία) η απλή περιποίηση που προσδίδει γλυκύτητα/νεότητα/κομψότητα από την κοκεταρία, από την υπερβολή, που όπως και να 'χει κάνει μπαμ. Δεν είμαι tomboy, κι εγώ προσέχω τί μου ταιριάζει και τί όχι. Σε περίπτωση που νόμιζες ότι σνομπάρω γυναίκες που το κάνουν. Και ναι, υπάρχουν ορισμένες στιγμές που η περιποίηση είναι περιττή (splatter εργαστήρια όπως προανέφερα, γυμναστήριο, λαϊκή, περίπτερο κ.τ.λ.) Και για το ντεκολτέ... εγώ στον οφθαλμίατρο που ήμουν παραλίγο να αποκτήσω μυωπία από το *BOIIING* ντεκολτέ μιας 50άρας. Ήταν κακόγουστο. Εκεί μιλάμε για ηλικία και ντύσιμο. Όσο για ντεκολτέ γενικότερα, κλαην μαην, δεν θα μου χτυπησει άσχημα στο μάτι. Εκτός βέβαια και αν είναι στη φόρα.

Και πρέπει εδώ να πω ότι το στυλ μου αυτό δεν διαμορφώθηκε εξαιτίας της μαμά μου, η οποία ντύνεται συντηρητικά κατα βάση, φοράει παπούτσια που δεν θα φορούσα ποτέ, και ...χμου, έβγαλε πρώτη φορά τα φρύδια της φέτος. (:D) Και πάντα έδειχνε κούκλα, παρότι είναι αρκετά κιλά πάνω από το κανονικό, γιατί αντλεί την αυτοπεποίθησή της από αυτό που είναι και όχι από αυτό που φοράει, το οποίο λίγη σημασία έχει τελικά. :)
Γιατί το παίρνεις προσωπικά;:hmm: Το παράδειγμα για τις ξαδέρφες μου είχε ως σκοπό να δείξει ότι πολλές μανάδες βιάζονται να κάνουν μικρά κορίτσια "γυναίκες" με ρούχα που δεν τις κάνουν όμορφες αλλά τις "μεγαλώνουν" με έναν άσχημο τρόπο. Τώρα, να τραβολογάς ένα 15χρονο να βγάλει τα αθλητικά και να βάλει μίνι λέγοντάς του "έγινες γυναίκα πια!" δεν νομίζω να είναι σωστό, έτσι; Άρα, ναι , σε μερικές ηλικίες είναι καλό να σε αφήνουν να ντύνεσαι όπως θες, εκεί ήθελα να καταλήξω όπως συνέχισα και παρακάτω περί εργασίας και ένδυσης. Ούτε εμένα με επηρέασε η μάνα μου, καθότι γι αυτήν ντύνομαι σαν νεκροθάφτης και η φίλη της η γερμανίδα λέει ότι ντύνομαι σαν βιβλιοθηκάριος. Ενώ ο πατέρας ότι ντύνομαι σαν να ετοιμάζομαι να πάω στίβο.Whatever.


Προσπαθώ λοιπόν να σου πω, ότι όλα αυτά είναι στον άνθρωπο. Αυτό που εσένα σου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό να το φορέσεις, μπορεί για τον άλλο να είναι κάτι που ο ίδιος δεν θα τολμούσε/ μπορούσε/ ήθελε ποτέ να βάλει.
Παίζουν πολλοί παράγοντες, όπως το γούστο, το πόσο συντηρητικός είναι κανείς, αλλά ακόμα και το αν νιώθει άνετα να βάλει κάτι ή θεωρεί πως δεν μπορεί να το υποστηρίξει. :)
Δεν διαφώνησε κανείς, αλλά με το πέρας του χρόνου συνεχίζουν να ισχύουν; Μιλάμε για την ηλικία και όχι το στυλ του άλλου μόνο.

Η αδελφή μου υποστηρίζει καλύτερα από εμένα τα σταράκια, κι εγώ καλύτερα από εκείνη τις γόβες. Αυτό δεν σημαίνει πως είτε εγώ είτε εκείνη δεν θα έπρεπε να τα φοράμε και τα δύο.
Απλά κάνει η καθεμία της επιλογές της, όπως αυτές ταιριάζουν στο στυλ και το χαρακτήρα της :)
Χαρακτήρας και στυλ δεν συνάδουν απαραίτητα.

Επίσης, να πω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι τα πράγματα δεν μπορούν να αλλάξουν... Οι άνθρωποι αλλάζουν μεγαλώνοντας, οι συνήθειες το ίδιο, γιατί όχι και το στυλ :) (αν και φαντάζομαι πως θα ακολουθεί μία συγκεκριμένη γραμμή, δεν πρόκειται ποτέ να πιάσω να βάλω τσόκαρα* ;p)
Ναι, άρα στυλ-//- προσωπικότητα.

πς. και κάτι τελευταίο... το σουτιεν δεν είναι στα πλαίσια της κοκεταρίας βρε συ :)
στα 14 με 15 είναι σημαντικό το στήθος να έχει υποστήριξη- επιβάλλεται μη σου πω..
άλλο μπουστάκι και άλλο τριπλή ενίσχυση σε 14χρονο παιδόνι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Aυτο το θεμα το εχω σκεφτει αρκετες φορες και εχω πραγματικα μια απορια..Γενικα δεν με ενοχλει καποιος να αλλαζει στυλ ντυσιματος αν ετσι νιωθει..Αλλωστε ο καθενας μας πρεπει να φοραει τα ρουχα που γουσταρει ο ιδιος..

Αλλα μου εχουν δημιουργηθει δυο αποριες..
1)Παρατηρω τους γυρω μου πλησιαζοντας στα 30 να εχουν αλλαξει ολοι σχεδον στυλ..Το ερωτημα ειναι..Αλλαξαν επειδη ετσι ενιωσαν ή επειδη θεωρειται απο την κοινωνια φυσιολογικο οταν μεγαλωνεις να ντυνεσαι πιο κυριλε?

2)Ολοι αν μας ρωτησεις λεμε οτι φοραμε τα ταδε ρουχα επειδη τα γουσταρω και επειδη μου ταιριαζουν..Ειναι ετσι πραγματι ή η μοδα διαμορφωνει και τα γουστα μας? Θυμαμαι οταν αγορασα πρωτη φορα σταρακια δεν ηταν ακομα στη μοδα και πολλα ατομα γυρω μου μου λεγανε..Καλα σταρακια?Που τα θυμηθηκες αυτα ρε συ? Και ξαφνικα μετα απο ενα καλοκαιρι βλεπω ολους να φορανε σταρακια και κανεις να μην μου κανει κανενα σχολιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Aυτο το θεμα το εχω σκεφτει αρκετες φορες και εχω πραγματικα μια απορια..Γενικα δεν με ενοχλει καποιος να αλλαζει στυλ ντυσιματος αν ετσι νιωθει..Αλλωστε ο καθενας μας πρεπει να φοραει τα ρουχα που γουσταρει ο ιδιος..

Αλλα μου εχουν δημιουργηθει δυο αποριες..
1)Παρατηρω τους γυρω μου πλησιαζοντας στα 30 να εχουν αλλαξει ολοι σχεδον στυλ..Το ερωτημα ειναι..Αλλαξαν επειδη ετσι ενιωσαν ή επειδη θεωρειται απο την κοινωνια φυσιολογικο οταν μεγαλωνεις να ντυνεσαι πιο κυριλε?

Νομίζω ότι σε ένα βαθμό τους επηρεάζει και η δουλειά τους... π.χ. όταν κανείς δουλεύει σε ένα γραφείο ή σε μια τράπεζα, δεν μπορεί να πάει με σκισμένο τζην και T-shirt. Υπάρχουν δε εταιρείες που έχουν αυστηρό κώδικα ντυσίματος και δεν επιτρέπουν ούτε το καλοκαίρι να είναι κανείς χωρίς γραβάτα (άντρες) ή μπλούζα με μανίκι (γυναίκες) ... επίσης νομίζω ότι μεγαλώνοντας αποκτάς λίγο πιο ευρύ φάσμα κοινωνικών υποχρεώσεων, στις οποίες χρειάζεται και διαφοροποιημένο ντύσιμο, άρα αναγκάζεσαι να εμπλουτίσεις και τη γκαρταρόμπα σου, π.χ υπάρχουν επαγγελματικά δείπνα, πολιτιστικές εκδηλώσεις στις οποίες σε καλούν, κλπ.... ε δεν μπορείς να είσαι χύμα σε όλα αυτά. Νομίζω ότι επηρεάζεσαι και έτσι αλλάζει κάπως το στυλ σου.


2)Ολοι αν μας ρωτησεις λεμε οτι φοραμε τα ταδε ρουχα επειδη τα γουσταρω και επειδη μου ταιριαζουν..Ειναι ετσι πραγματι ή η μοδα διαμορφωνει και τα γουστα μας? Θυμαμαι οταν αγορασα πρωτη φορα σταρακια δεν ηταν ακομα στη μοδα και πολλα ατομα γυρω μου μου λεγανε..Καλα σταρακια?Που τα θυμηθηκες αυτα ρε συ? Και ξαφνικα μετα απο ενα καλοκαιρι βλεπω ολους να φορανε σταρακια και κανεις να μην μου κανει κανενα σχολιο..

Σαφώς η μόδα σε ένα βαθμό επηρεάζει το γούστο μας... θυμάμαι όταν ήμουν μικρή έλεγα πως δεν θα φορέσω ποτέ μου παντελόνι με καμπάνα, όπως έβλεπα σε φωτογραφίες παλιές της μαμάς μου.... ήρθε η εποχή που φόρεσα όμως :/: . Θα μπορούσες να φανταστείς π.χ. τον εαυτό σου να φοράει άσπρη κάλτσα με μαύρο παπούτσι; Κι όμως κάποτε το φορούσαν πολύ ... (by the way ... η δεκαετία του 80 από τις χειρότερες μόδες ever!!!!)

Να προσθέσω εδώ ... ότι μερικές δεκαετίες πριν οι άνθρωποι άνω των 40, εδώ στην Ελλάδα, δεν ντυνόντουσαν τόσο μοντέρνα όσο ντύνονται οι αντίστοιχης ηλικίας άνθρωποι σήμερα. Δεν ήταν δηλαδή σύνηθες να βλέπεις γυναίκες 50 ετών με Τ-shirt και τζηνάκια.... Σήμερα είναι νομίζω απολύτως φυσιολογικό, αλλά έχουν αλλάξει και πολλά άλλα πράγματα σήμερα, που έχουν οδηγήσει σε αυτή την αλλαγή στον τρόπο ντυσίματος.
Το ερώτημα λοιπόν, αν το ντύσιμο εξαρτάται από την ηλικία ή αν η μόδα διαμορφώνεται απο εμάς και τα αντίστροφα σε αυτά ερωτήματα, μου κάνουν λίγο σαν το αυγό και την κότα ...
Θέλω να πω, ότι πλέον ένας άνθρωπος στην ηλικία τον 50-60 σήμερα κάνει πράγματα, που μερικές δεκαετίες πριν δεν έκανε (λόγω νοοτροπίας τα περισσότερα)... αυτό έχει φέρει και κάποια αλλαγή στον τρόπο που ντύνεται, π.χ. ένας άντρας 60 ετών πριν από 30 χρόνια ... δεν ήταν συχνό θέαμα σε καφετέριες, μάλλον σε συνοικιακά καφενεία τον έβλεπες. Σήμερα όμως δεν ξενίζει κανέναν. Αντίστοιχα λοιπόν το να έβλεπες έναν άνδρα αυτής της ηλικίας τότε με πόλο μπλουζάκι σε ξένιζε, σήμερα είναι τελείως φυσιολογικό.
Νομίζω λοιπόν ότι το ντύσιμο διαμορφώνεται από τον τρόπο ζωής μας περισσότερο και λιγότερο από την ηλικία ... και ο τρόπος ζωής νομίζω ότι υποστηρίζει ή όχι ένα ντύσιμο. Απο κει και πέρα είναι και το θέμα της αισθητικής του άλλου. Και αυτό δεν είναι θέμα ηλικίας...... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε ένα βαθμό τους επηρεάζει και η δουλειά τους... π.χ. όταν κανείς δουλεύει σε ένα γραφείο ή σε μια τράπεζα, δεν μπορεί να πάει με σκισμένο τζην και T-shirt. Υπάρχουν δε εταιρείες που έχουν αυστηρό κώδικα ντυσίματος και δεν επιτρέπουν ούτε το καλοκαίρι να είναι κανείς χωρίς γραβάτα (άντρες) ή μπλούζα με μανίκι (γυναίκες) ... επίσης νομίζω ότι μεγαλώνοντας αποκτάς λίγο πιο ευρύ φάσμα κοινωνικών υποχρεώσεων, στις οποίες χρειάζεται και διαφοροποιημένο ντύσιμο, άρα αναγκάζεσαι να εμπλουτίσεις και τη γκαρταρόμπα σου, π.χ υπάρχουν επαγγελματικά δείπνα, πολιτιστικές εκδηλώσεις στις οποίες σε καλούν, κλπ.... ε δεν μπορείς να είσαι χύμα σε όλα αυτά. Νομίζω ότι επηρεάζεσαι και έτσι αλλάζει κάπως το στυλ σου.

Δεν μιλαω για την ενδυση στη δουλεια ή σε επαγγελματικα δειπνα..Μιλαω για το πως ντυνεται καποιος οταν παμε πχ για μια μπυρα,ενα καφε και γενικα στην καθημερινοτητα τους εκτος δουλειας..

(by the way ... η δεκαετία του 80 από τις χειρότερες μόδες ever!!!!)

+1000000000000:D

Νομίζω λοιπόν ότι το ντύσιμο διαμορφώνεται από τον τρόπο ζωής μας περισσότερο και λιγότερο από την ηλικία ...

Και απο τη μοδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δεν μιλαω για την ενδυση στη δουλεια ή σε επαγγελματικα δειπνα..Μιλαω για το πως ντυνεται καποιος οταν παμε πχ για μια μπυρα,ενα καφε και γενικα στην καθημερινοτητα τους εκτος δουλειας..

Δε νομίζω ότι εκτός δουλειάς ντύνεται κανείς πολύ κυριλέ ... εγώ τουλάχιστον που είμαι σε αυτή την ηλικία δεν βλέπω οι φίλοι μου εκτός δουλειάς να είναι και πολύ κυριλάτοι, τι ακριβώς εννοείς με το ότι ντύνονται κυριλέ; μπορείς να διευκρινήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ενταξει δεν ειναι πολυ κυριλε..Απλα εχουν αλλαξει το ντυσιμο τους αρκετα..Και αυτη η αλλαγη εγινε ακριβως με το τελος των σπουδων και την αρχη της δουλειας..

Και οπως σου ειπα δεν εχω προβλημα..Απλα αναρωτιεμαι αν αλλαξαν ντυσιμο λόγω αλλαγης γουστου ή λογω ηλικιας και φασης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ενταξει δεν ειναι πολυ κυριλε..Απλα εχουν αλλαξει το ντυσιμο τους αρκετα..Και αυτη η αλλαγη εγινε ακριβως με το τελος των σπουδων και την αρχη της δουλειας..

Και οπως σου ειπα δεν εχω προβλημα..Απλα αναρωτιεμαι αν αλλαξαν ντυσιμο λόγω αλλαγης γουστου ή λογω ηλικιας και φασης..

Να σου δώσω ένα παράδειγμα, να μου πεις αν εννοείς αυτό; Π.χ. οι δικοί μου φίλοι (30+ πλέον οι περισσότεροι) βγαίνουν για καφέ ή ποτάκι, με τζηνάκι ή βερμούδα, ένα απλό μπλουζάκι ή φουτεράκι και αθλητικά ή boat ... δεν φοράνε πια όμως μπλούζες με στάμπα από το αγαπημένο τους συγκρότημα, που φορούσαν όταν ήταν 18 ... κάτι τέτοιο εννοείς; Αν εννοείς κάτι τέτοιο, τότε παίζει κάποιο ρόλο και η ηλικία ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Λοιπον αυτα που φορανε οι φιλοι σου φοραω και εγω πανω κατω..Και ναι δεν φοραω πλεον μπλουζες με σταμπες οχι λογω ηλικιας, αλλα λογω οτι δεν με εκφραζουν..

Το παραδειγμα που σου δινω εγω ειναι οτι ενω φορουσαν πανω κατω αυτα, αρχισαν να κανουν την εμφανιση τους πολυ τα πουκαμισα και κατι παπουτσια που δεν ξερω πως τα λενε..Οχι σκαρπινια αλλα πιο κυριλε απο αθλητικα..

π.σ.1 Τι ειναι τα boat?
π.σ.2 Ενα αλλο παραδειγμα..Την αλλη φορα στον καφε φορουσα φουτερ και μου λενε..Καλα ρε συ στα 30 φτανεις..Ποτε θα βγαλεις τις φουτερ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Λοιπον αυτα που φορανε οι φιλοι σου φοραω και εγω πανω κατω..Και ναι δεν φοραω πλεον μπλουζες με σταμπες οχι λογω ηλικιας, αλλα λογω οτι δεν με εκφραζουν..

προφανώς από μια ηλικία και μετά κάποια πράγματα μπορεί και να μη σε εκφράζουν ή τουλάχιστον όχι στο βαθμό, που σε εξέφραζαν παλιά.

Το παραδειγμα που σου δινω εγω ειναι οτι ενω φορουσαν πανω κατω αυτα, αρχισαν να κανουν την εμφανιση τους πολυ τα πουκαμισα και κατι παπουτσια που δεν ξερω πως τα λενε..Οχι σκαρπινια αλλα πιο κυριλε απο αθλητικα..

τώρα ... κοίτα το πουκάμισο μπορεί να είναι κυριλέ, μπορεί και όχι ... εξαρτάται πάντα από το πουκάμισο αλλά και από τον τρόπο που θα το φορέσεις ... π.χ. σπορ πουκαμισάκι, ανοιχτό, με T-shirt από μέσα και γυρισμένα τα μανίκια ψηλά, μαζί με τζηνάκι δεν είναι καθόλου κυριλέ...

π.σ.1 Τι ειναι τα boat?
Τα κλασσικά Timberland π.χ. (και όλα τα ιδίου τύπου βέβαια) Τα λένε έτσι επειδή τα φορούσαν κατεξοχήν πάνω σε σκάφη

π.σ.2 Ενα αλλο παραδειγμα..Την αλλη φορα στον καφε φορουσα φουτερ και μου λενε..Καλα ρε συ στα 30 φτανεις..Ποτε θα βγαλεις τις φουτερ?
:confused: .... για καφέ; Εμείς για καφέ πάμε και με τη φόρμα .... :confused: Σώπα καλέ ... μην τους ακούς, μια χαρά είναι τα φουτεράκια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
προφανώς από μια ηλικία και μετά κάποια πράγματα μπορεί και να μη σε εκφράζουν ή τουλάχιστον όχι στο βαθμό, που σε εξέφραζαν παλιά.
τώρα ... κοίτα το πουκάμισο μπορεί να είναι κυριλέ, μπορεί και όχι ... εξαρτάται πάντα από το πουκάμισο αλλά και από τον τρόπο που θα το φορέσεις ... π.χ. σπορ πουκαμισάκι, ανοιχτό, με T-shirt από μέσα και γυρισμένα τα μανίκια ψηλά, μαζί με τζηνάκι δεν είναι καθόλου κυριλέ...

Mε το πρωτο συμφωνω απολυτα..Για το δευτερο εμενα η ενσταση μου και η απορια μου δεν ειναι αν ειναι κυριλε η οχι..

Ειναι αν ειναι οντως αλλαγη γουστου ή λογω του οτι για μερικους η ηλικια και η ενταξη στη δουλεια σημαινει αλλαγη ντυσιματος..Αναρωτιεμαι δλδ αν ειναι προσωπικη επιλογη ή κοινωνικο πρεπει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ειναι αν ειναι οντως αλλαγη γουστου ή λογω του οτι για μερικους η ηλικια και η ενταξη στη δουλεια σημαινει αλλαγη ντυσιματος..Αναρωτιεμαι δλδ αν ειναι προσωπικη επιλογη ή κοινωνικο πρεπει..

Για άλλους είναι προσωπική επιλογή, επειδή τελικά μπορεί να τους εκφράζει περισσότερο ... ή επειδή μπορεί πια να μην τους εκφράζει το παλαιότερο στυλ τους. Για άλλους μπορεί να είναι και κοινωνικό πρέπει, δεν το ξέρεις αυτό... π.χ. έχω ακούσει το εξής σχόλιο "δεν μπορώ να φορέσω τόσο κοντή φούστα, γιατί είμαι μαμά πια και δεν μου αρέσει η ιδέα να σκύβω να πιάσω το παιδί μου και να βλέπουν τα μπούτια μου" ... είναι η προσωπική της άποψη, εν μέρει διαμορφωμένη από ένα κοινωνικό πρέπει και εν μέρει από την αισθητική της.
Να σου πω την αλήθεια, μερικές φορές κι εγώ σκέφτομαι ότι δεν θα μου άρεσε να με πετύχουν οι μαθητές μου με κοντό σορτσάκι σε κάποιο μπαράκι .... αυτό δε σημαίνει ούτε πως δεν μου αρέσουν, ούτε βέβαια πως δεν τα φοράω (....... απλά δεν πάω σε μπαράκια που μπορεί να τους συναντήσω :P:P:P). Δεν θα με πείραζε όμως να με δουν έτσι στην παραλία ή σε κάποιο νησί, γιατί απλά εκεί πάνω κάτω είναι αναμενόμενο και δεν θα σχολιαστεί αρνητικά.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ ... μερικές φορές μπορεί η αισθητική μας να υπαγορεύει το ντύσιμό μας, βάση κάποιον κοινωνικών περιορισμών που έχουμε. Για να το κάνω πιο λιανά: Δεν με χαλάει, αντιθέτως μου αρέσει πολύ, το σκισμένο τζην ... αλλά θα με χάλαγε πολύ να δω να το φοράει κάποιος σε ένα καλό εστιατόριο, απλά γιατί νομίζω ότι δεν αρμόζει στο χώρο.

Συνεπώς το τι φοράμε, δεν έχει να κάνει και δεν πρέπει να έχει να κάνει μόνο με την ηλικία, αλλά και με την περίσταση, με το σωματότυπο, με το αν μπορούμε να το υποστηρίξουμε ή όχι, κλπ.... Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Οι φίλοι σου μπορεί να προτιμούν το πουκάμισο από το φούτερ, όταν βγαίνουν για καφέ, ενώ εσύ να το βρίσκεις μια χαρά. Αυτό έχει να κάνει με το προσωπικό γούστο του καθενός, το να βάλεις όμως κοστούμι για να πας μόνο για καφέ, είναι το ίδιο υπερβολικό με το να βάλεις φούτερ για να πας στο Μέγαρο. Εμένα το ίδιο με ενοχλεί αισθητικά και το ένα και άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όχι, δεν επιβάλλεται -ο οργανισμός έχει μυς, συνδέσμους, δεν του φύτρωσαν βυζάκια ενώ δεν μπορούσε να τα κουμαντάρει. Δεν είναι οτι από άποψη υγείας είναι απαραίτητο αυτό, αλλά περισσότερο από τη μεριά της αισθητικής (για να μη φαίνονται οι θηλές ή να μη μοιάζουν πολύ "χύμα" τα βυζάκια).

Εκτός αν μιλάμε για πολύ πλούσιο καλάθι φρούτων που σου κόβει τη μέση, τότε στις άλλες περιπτώσεις δε βρίσκω κάποιον ιδιαίτερο λόγο να φεσώνουμε τα δεκατετράχρονα με σύρματα, πλαστικά και δαντέλες.

Τώρα αν κάποια αισθάνεται καλύτερα έτσι, έτερον εκάτερον.

Βρε δεν εννοούσα πως επιβάλλεται από άποψη υγείας. :)
Και η αισθητική πάλι έχει να κάνει μέχρι ενός σημείου- οι περισσότερες κοπέλες έχουν μέγεθος στήθους ικανό να σταθεί και μόνο του, αλλά δεν περιμένουμε να πέσει πρώτα για να αρχίσουμε να φοράμε σουτιεν. Τότε θα φορούσαν μόνο οι 30+. Και δεν χρειάζεται να βάλει καν σουτιεν που να περιορίζει και να πιέζει πολύ, υπάρχουν πολύ τύποι ανάλογα με το τι βολεύει τον καθένα... :)
Για παράδειγμα, έχω φίλες που επιλέγουν κάποιο τύπο σουτιεν και τα φοράνε μόνο στον ύπνο τους. Προσωπικά στον ύπνο μου δεν φοράω σουτιεν και το θεωρώ υπερβολή- όταν κοιμάμαι θέλω να είμαι ελέυθερη και να μην ασφυκτυώ ούτε στο ελάχιστο. :S


Αρχική Δημοσίευση από Whitedrum:
Συμφωνώ, δεν πάει σε όλους, αλλά το χαλαρό και άνετο ντύσιμο χαρακτηρίζεται συχνά "σπορ", λανθασμένα βέβαια. Το αντίθετο για μένα είναι οτιδήποτε δεν είναι και τόσο άνετο αλλά φοριέται για να προσδίδει ομορφιά (ας πούμε) και έχει πολλά μπιχλιμπίδια, σε στυλ άνεση-στυλ 0-1. Αλλά δεν είναι το στυλ το θέμα, αλλά η ηλικία σε σχέση με αυτό.

Έχεις δίκιο απόλυτο- αλλά σκέψου και ότι ο,τιδήποτε περαν του χαλαρού και άνετου χαρακτηρίζεται "κυριλέ". Οπότε τελικώς έχουμε μόνο δύο κατηγορίες ντυσίματος. :)
Κατάλαβα τι εννοείς... Ναι τα μπιχλιμπίδια δεν είναι και ό,τι πιο άνετο και ο λόγος που τα φοράμε είναι 100% ματαιοδοξία. Αλλά κάτι που εγώ κι εσύ το βρίσκουμε περιττό, μπορεί για κάποια να είναι απολύτως απαραίτητο... πχ. αν δεν βάλει σκουλαρίκια, τότε μπορεί να θεωρεί ότι δεν είναι άνετη :)


Το στυλ έχει καμία σχέση με την προσωπικότητα; :confused: Αν εννοείς γούστο, οκ, γιατί για μένα π.χ. το ντύσιμο κάποιου δεν λέει απολύτως τίποτα για την προσωπικότητά του.
Εμένα όμως μου λέει παρα πολλά :)
Το ντύσιμο αντικατοπτρίζει αυτό που είμαστε σε πάρα πολλά επίπεδα. Αν σου πω να σκεφτείς το χρώμα κόκκινο, άλλο θα σκεφτείς εσύ, άλλο, τελείως διαφορετικό θα σκεφτώ εγώ, και άλλο ο παραδίπλα. Εκεί ακριβώς είναι που μπαίνει το στοιχείο το υποκειμενικό, το γιατί σκέφτηκες τη συγκεκριμένη απόχρωση και κόλλησε στο μυαλό σου αυτή, το οποίο διαμορφώνεται από την προσωπικότητα του εκάστοτε ατόμου. Λίγο άσχετα αυτά, τεσπα..


Εδώ συμφωνούμε, και για να είμαστε στο θέμα, αυτό ισχύει και για το ντύσιμο σε σχέση με την ηλικία. Αν δείχνεις άνετος μες στα ρούχα σου , τότε το μεταδίδεις και στους άλλους και "δείχνει" και το ρούχο πάνω σου. Χωρίς βέβαια να τραβολογάς συνέχεια τα υφάσματα και να τσεκάρεις 500 φορές το δευτερόλεπτο αν σου πάει.
Ακριβώς :)
Αν νιώθεις άνετα με αυτό που φοράς, σε όποια ηλικία και να είσαι, ό,τι σώμα και να έχεις, προς τα έξω θα βγει αυτό που νιώθεις- αυτοπεποίθηση που σου δίνει όχι το ρούχο, αλλά το ότι ξέρεις ότι φορώντας το you look good.
Φυσικά αυτό για τα άτομα που έχουν αυτογνωσία, κάτι που επίσης δεν έχει να κάνει με την ηλικία.. :S


Κων/να... αφού ξέρεις τη διαφορά. Διαφέρει (σε οποιαδήποτε ηλικία) η απλή περιποίηση που προσδίδει γλυκύτητα/νεότητα/κομψότητα από την κοκεταρία, από την υπερβολή, που όπως και να 'χει κάνει μπαμ. Δεν είμαι tomboy, κι εγώ προσέχω τί μου ταιριάζει και τί όχι. Σε περίπτωση που νόμιζες ότι σνομπάρω γυναίκες που το κάνουν. Και ναι, υπάρχουν ορισμένες στιγμές που η περιποίηση είναι περιττή (splatter εργαστήρια όπως προανέφερα, γυμναστήριο, λαϊκή, περίπτερο κ.τ.λ.) Και για το ντεκολτέ... εγώ στον οφθαλμίατρο που ήμουν παραλίγο να αποκτήσω μυωπία από το *BOIIING* ντεκολτέ μιας 50άρας. Ήταν κακόγουστο. Εκεί μιλάμε για ηλικία και ντύσιμο. Όσο για ντεκολτέ γενικότερα, κλαην μαην, δεν θα μου χτυπησει άσχημα στο μάτι. Εκτός βέβαια και αν είναι στη φόρα.
Γιατί το παίρνεις προσωπικά;:hmm: Το παράδειγμα για τις ξαδέρφες μου είχε ως σκοπό να δείξει ότι πολλές μανάδες βιάζονται να κάνουν μικρά κορίτσια "γυναίκες" με ρούχα που δεν τις κάνουν όμορφες αλλά τις "μεγαλώνουν" με έναν άσχημο τρόπο. Τώρα, να τραβολογάς ένα 15χρονο να βγάλει τα αθλητικά και να βάλει μίνι λέγοντάς του "έγινες γυναίκα πια!" δεν νομίζω να είναι σωστό, έτσι; Άρα, ναι , σε μερικές ηλικίες είναι καλό να σε αφήνουν να ντύνεσαι όπως θες, εκεί ήθελα να καταλήξω όπως συνέχισα και παρακάτω περί εργασίας και ένδυσης. Ούτε εμένα με επηρέασε η μάνα μου, καθότι γι αυτήν ντύνομαι σαν νεκροθάφτης και η φίλη της η γερμανίδα λέει ότι ντύνομαι σαν βιβλιοθηκάριος. Ενώ ο πατέρας ότι ντύνομαι σαν να ετοιμάζομαι να πάω στίβο.Whatever.
Ρε συ δεν το παίρνω προσωπικά, και φοβήθηκα μην το νομίσεις γι αυτό και είπα νο οφενς στην αρχή του ποστ μου :):)
Οι μαμάδες αυτές που λες, δεν έχουν διαχωρίσει στο μυαλό τους δύο πράγματα
-ότι το παιδί τους μεγάλωσε και είναι σε θέση μόνο του να επιλέγει τι θα φορέσει
-ότι το παιδί τους δεν είναι συνέχειά τους. Τι εννοώ με αυτό- εκείνες στην ηλικία που είναι (να τη κι η ηλικία!) μάλλον έχουν συνειδητοποιήσει ότι κάποια πράγματα θα έδειχναν γελοία πάνω τους πχ. το μίνι ξώπλατο ροζ φορεματάκι
Επομένως, θεωρούν ότι το παιδί τους που είναι παιδί και είναι και τους, μπορεί να το φορέσει και αρα γιατί να μην το κάνει. Δεν βλέπουν ότι το παιδί τους έχει το δικαίωμα να θέλει να φορέσει σορτς παραλλαγής, αν αυτό είναι που του αρέσει, επειδή μέχρι τα 13-14-15 του του διάλεγαν εκείνες τα ρούχα που θα έβαζε. :)
Συνεπώς μου φαίνεται λογικό μία μαμά να θέλει να σπρώξει την κόρη της στο να φοράει πιο θηλυκά ρούχα στα 15 της, όπως επίσης λογικό μου φαίνεται η κόρη είτε να το απορρίψει αυτό, είτε να το υιοθετήσει. Έχει επιλογή.. :)


Ναι, άρα στυλ-//- προσωπικότητα.
Μα τσου. Η προσωπικότητα αλλάζει- ας μας πουν και οι μεγαλύτεροι που τους έχουμε εδώ και κάθονται! Παιζια μου καλά, ίδιοι ήσασταν στα 20, ίδιοι στα 30 και ίδιοι στα 40;
Αν και βλέπω από πάνω ότι λένε πως όχι.. :)

πς. παιδίμ, στα απήυθυνα όλα αυτά απλά γιατί πήρα ως αφορμή το ποστ σου! Δεν πήρα προσωπικά τπτ και ούτε να νομίζεις ότι σου έκανα επίθεση. Ελπίζω να μη φάνηκε κάτι τέτοιο από πουθενά :worry::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Το στυλ έχει καμία σχέση με την προσωπικότητα; :confused: Αν εννοείς γούστο, οκ, γιατί για μένα π.χ. το ντύσιμο κάποιου δεν λέει απολύτως τίποτα για την προσωπικότητά του.
Εν μέρη το ντύσιμο μπορεί να αντικατοπτρίζει και στοιχεία της προσωπικότητάς μας.
π.χ. ένα δραστήριο και υπερκινητικό άτομο, εύλογα επιλέγει πιο άνετα ρούχα που δεν περιορίζουν τις κινήσεις του.


Για παράδειγμα, έχω φίλες που επιλέγουν κάποιο τύπο σουτιεν και τα φοράνε μόνο στον ύπνο τους.
:eek: Και γιατί τιμωρούν έτσι τον εαυτό τους;;;;


Μα τσου. Η προσωπικότητα αλλάζει- ας μας πουν και οι μεγαλύτεροι που τους έχουμε εδώ και κάθονται! Παιζια μου καλά, ίδιοι ήσασταν στα 20, ίδιοι στα 30 και ίδιοι στα 40;
Αν και βλέπω από πάνω ότι λένε πως όχι.. :)
Απ'ό,τι διαβάζω οι νέες θεωρίες λένε πως η προσωπικότητα μπορεί να αλλάξει παρόλο που μέχρι σήμερα οι ψυχολόγοι πίστευαν το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top