Δίπλωμα οδήγησης

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
υπάρχει, αλλά αυτά ποικίλουν από κέντρο σε κέντρο και o δάσκαλός σου συνήθως θα ξέρει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
διπλωμα οδηγησης???λοιπον γιατι κουραζεστε μεσω ιντερνετ μπορεις να παρεις οτι θες απο νταλικα μεχρι ιχ.χωρις μαθηματα τιποτα.αχχααχαχχα

δια απο τη στιγμη που δεν κοβεσαι σημαινει οτι περνας.στατιστικη αφου ξερεις μην με απογοητευεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
δια απο τη στιγμη που δεν κοβεσαι σημαινει οτι περνας.στατιστικη αφου ξερεις μην με απογοητευεις

εννοει οτι με το λαδωμα περνας χωρις να χρειαστει να κανεις και πολλα , αλλα αμα εισαι τοσο ανιωθος και φας κανα κοκκινο η στουκαρεις με κανεναν , ειπαμε , δε μπορουν να στο δωσουν κι ετσι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
να στο δωσουν,δεν καταλαβα.εγω θα δωσω τα ωραια μου λεφτα και θα μεινω ετσι??ειναι υποχρεωμενοι φιλε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
σωστο κι αυτο , δε μπορει ο καθενας να κανει οτι θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
να στο δωσουν,δεν καταλαβα.εγω θα δωσω τα ωραια μου λεφτα και θα μεινω ετσι??ειναι υποχρεωμενοι φιλε μου

Κανε καταγγελια. Λαδωσα αλλα δεν με περασαν

Το "λάδωμα" δεν γίνεται απευθείας από τον υποψήφιο στον εξεταστή, αλλά μεσολαβεί πάντα ο "δάσκαλός" (ο οποίος προφανώς και κρατάει τα ...μεσιτικά του). Το ότι "λαδώνεις" σημαίνει ότι δεν θα κοπείς (καθώς είναι πολύ εύκολο στον εξεταστή να βρει αφορμή), αλλά όχι και ότι θα περάσεις οπωσδήποτε αν κάνεις κάτι πολύ χοντρό (π.χ. να περάσεις με κόκκινο ή να μπεις ανάποδα στο μονόδρομο).


Απλα μερικοι δασκαλοι ειναι ζωα και δεν ξερουν τι παιζει.

Αν κανεις χοντρη μλκια πρεπει να σε κοψουν γιατι θα σκοτωσεις κανεναν. Αλλο να σου σβησει το αμαξι ή να παρκαρεις με τη δευτερη κι αλλο να εισαι ο χαρος με τιμονι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Κανε καταγγελια. Λαδωσα αλλα δεν με περασαν



Απλα μερικοι δασκαλοι ειναι ζωα και δεν ξερουν τι παιζει.

Αν κανεις χοντρη μλκια πρεπει να σε κοψουν γιατι θα σκοτωσεις κανεναν. Αλλο να σου σβησει το αμαξι ή να παρκαρεις με τη δευτερη κι αλλο να εισαι ο χαρος με τιμονι

Ουτος η αλλως ,και να μην κανεις βλακειες στην εξεταση ,μπορει (σιγουρα) θα κανεις στην αρχη .
''Νεος στο τιμονι ,ο θανατος ζυγωνει''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ουτος η αλλως ,και να μην κανεις βλακειες στην εξεταση ,μπορει (σιγουρα) θα κανεις στην αρχη .
''Νεος στο τιμονι ,ο θανατος ζυγωνει''

Υπαρχουν βλακειες και βλακειες. Αν καις στοπ ή πας αναποδα σε μονοδρομους πρεπει ο δασκαλος να μη σε αφησει να δωσεις εξετασεις αλλιως ριχνει εναν δολοφονο στο δρομο. Κι εχουμε αρκετους ηδη στην Ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandria

Νεοφερμένος

Η alexandria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Απο την σχολη μου ειπαν οτι για την παρασταση στη πρακτικη εξεταση ειναι 150 ευρω.Αν αποτυχεις πρεπει να ξαναδωσεις 150 ευρω?Ετσι ειναι και σε εσας?Μου φανηκαν πολλα....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Απο την σχολη μου ειπαν οτι για την παρασταση στη πρακτικη εξεταση ειναι 150 ευρω.Αν αποτυχεις πρεπει να ξαναδωσεις 150 ευρω?Ετσι ειναι και σε εσας?Μου φανηκαν πολλα....:redface:

Σε εμένα ο δάσκαλος μου είπε 100Ε για να ξαναδώσω. Αλλά τα παράβολα είναι ένα 20-30Ε, τα άλλα πάνε σε αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandria

Νεοφερμένος

Η alexandria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Φαινεται ο καθενας χρεωνει οτι θελει....ρωτησα στην διευθυνση μεταφορων και μου ειπαν οτι τα παραβολα για την πρακτικη ειναι 10 ευρω!!το ιδιο και για την θεωρητικη εξεταση!! και για καθε επανεξεταση τα παραβολα που θελει το κρατος ειναι 10 ευρω.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Απο την σχολη μου ειπαν οτι για την παρασταση στη πρακτικη εξεταση ειναι 150 ευρω.Αν αποτυχεις πρεπει να ξαναδωσεις 150 ευρω?Ετσι ειναι και σε εσας?Μου φανηκαν πολλα....:redface:

Τοσα ειναι. Και για αυτο πολυς κοσμος προτιμα να τα δωσει σε λαδι παρα να δωσει και δευτερη φορα και με την πιθανοτητα να ξανακοπει. Συν οτι πρεπει νομιζω να κανεις καποια μαθηματα υποχρεωτικα μεχρι να ξαναδωσεις, δεν ειναι κοβεσαι πεμπτη, παρασκευη ξαναδινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandria

Νεοφερμένος

Η alexandria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καταλαβα...ευχαριστω για τις απαντησεις.Αυτο το λαδωμα μου προκαλει αφορητη στεναχωρια....ποτε επιτελους θα γινουμε κρατος σωστο που σεβεται τους πολιτες του?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
καταλαβα...ευχαριστω για τις απαντησεις.Αυτο το λαδωμα μου προκαλει αφορητη στεναχωρια....ποτε επιτελους θα γινουμε κρατος σωστο που σεβεται τους πολιτες του?:(

Οταν ισως αρχισουμε κι εμεις σαν πολιτες να σεβομαστε το κρατος και την κοινωνια. Εχουμε το κρατος που μας ταιριαζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Τοσα ειναι. Και για αυτο πολυς κοσμος προτιμα να τα δωσει σε λαδι παρα να δωσει και δευτερη φορα και με την πιθανοτητα να ξανακοπει. Συν οτι πρεπει νομιζω να κανεις καποια μαθηματα υποχρεωτικα μεχρι να ξαναδωσεις, δεν ειναι κοβεσαι πεμπτη, παρασκευη ξαναδινεις

Αυτό κάποια στιγμή με το λάδωμα εδώ στην Ελλάδα πρέπει να σταματήσει πια.....ακόμα και εξεταστές που πιθανόν δεν χρειάζονται χρήματα για να σε κρίνουν σωστά και που ίσως σε μία εξέταση ήταν πρόθυμοι να στο δώσουν το δίπλωμα και μετά σκάνε τα φράγκα ε μετά και αυτοί δεν λένε όχι.
Και συγγνώμη κιόλας δηλαδή...όσοι λαδώνουν δεν μπορούν δηλαδή αλλιώς να πάρουν το δίπλωμα? Τόσο άχρηστοι? Ακόμα και μετά από 2 και 3 φορές? Έλεος. Εαν δεν είσαι άξιος ο εξεταστής δεν πρέπει να σε περάσει κανονικά και ας λαδώνεται αλλά τι να κάνουμε το χρήμα είναι γλυκό και δεν λέει κανείς όχι.....
Παίζει να είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρώπη τουλάχιστον που συμβαίνει τόσο εκτεταμένα αυτό....στην υπόλοιπη ναι μεν αλλά σε μικρό βαθμό πολύ.
Βέβαια εκεί θα σκεφτείς δύο φορές να δώσεις παραπάνω χρήματα για λάδωμα γιατί γενικότερα το βγάλεις δίπλωμα πχ στην Γερμανία κοστίζει πολύ ακριβά και το ξέρω γιατί εκεί το έβγαλα, συγκεκριμένα 1.500 ευρώ όλα μαζί (καμιά 15αριά ώρες θεωρίας, 28 ώρες οδήγησης σε πόλη, επαρχιακούς δρόμους, αυτοκινητόδρομο και κατά τη διάρκεια της νύχτας, οφθαλμολογική εξέταση και εκπαίδευση από τον Γερμανικό Ερυθρό Σταυρό πάνω σε Πρώτες Βοήθειες και Αντιμετώπιση Τροχαίων Ατυχημάτων!!!!!!)
Είναι σωστή η εκπαίδευση αλλά αρκετά ακριβή ομολογώ. Τώρα στην Ελλάδα πάμφθηνα είναι και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ καλή η εκπαίδευση όπως ρτην προβλέπει ο Νόμος αλλά κάθε Σχολή Οδήγησης κάνει του κεφαλιού της πχ με το να δίνουν λεφτά οι μαθητές στον δάσκαλο ώστε αυτός να πει ότι έγιναν όλες οι ώρες ενώ δεν έγιναν λόγω βαρεμάρας των μαθητών ας πούμε.
Πάντως τουλάχιστον μία εκπαίδευση πάνω σε πρώτες βοήθειες και σωστής οδηγικής συμπεριφοράς θα έπρεπε να εισαχθεί και εδώ, θα ήταν πολύ χρήσιμο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Λοιπόν να σας πω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία.
Λόγω του ότι σπουδάζω σε επαρχιακή πόλη αποφάσισα να δώσω για δίπλωμα σε αυτή και όχι στο χάος της Συμπρωτεύουσας.
Έτσι το έψαξα το θέμα μαζί με έναν φίλο μου , όπου ενδιαφερόταν και αυτός για δίπλωμα.

Το ψάξαμε από εδώ , το ψάξαμε από εκεί και τελικά καταλήξαμε ότι στην περιοχή οι περισσότερες σχολές οδηγών έχουν το πλαφόν των 700 ευρώ.
Στην τιμή δεν συμπεριλαμβανόταν το γνωστό σε όλους μας "λαδάκι" , καθώς απ' ότι μας είπαν όλοι στις σχολές οδηγών ότι στον νομό οι εξεταστές δεν τα τσεπώνουν(όλως παραδόξως :P ) .
Συμπεριλαμβάνονταν όμως οι γιατροί , οι οποίοι ούτε καν μας έκαναν εξέταση.
Γενικός Παθολόγος : - Παιδιά δεν πιστεύω να είστε τίποτα άρρωστοι ή να παίρνετε τίποτα φάρμακα , για να μην χάνουμε χρόνο με την εξέταση , καταλαβαίνετε.
Οφθαλμίατρος : -Εσείς είστε για το δίπλωμα παιδιά; Μαρία(σ.σ. η βοηθός του) , βάλε τα παιδιά ότι είναι εντάξει! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτό κάποια στιγμή με το λάδωμα εδώ στην Ελλάδα πρέπει να σταματήσει πια.....ακόμα και εξεταστές που πιθανόν δεν χρειάζονται χρήματα για να σε κρίνουν σωστά και που ίσως σε μία εξέταση ήταν πρόθυμοι να στο δώσουν το δίπλωμα και μετά σκάνε τα φράγκα ε μετά και αυτοί δεν λένε όχι.
Και συγγνώμη κιόλας δηλαδή...όσοι λαδώνουν δεν μπορούν δηλαδή αλλιώς να πάρουν το δίπλωμα? Τόσο άχρηστοι? Ακόμα και μετά από 2 και 3 φορές? Έλεος. Εαν δεν είσαι άξιος ο εξεταστής δεν πρέπει να σε περάσει κανονικά και ας λαδώνεται αλλά τι να κάνουμε το χρήμα είναι γλυκό και δεν λέει κανείς όχι.....
Παίζει να είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρώπη τουλάχιστον που συμβαίνει τόσο εκτεταμένα αυτό....στην υπόλοιπη ναι μεν αλλά σε μικρό βαθμό πολύ.
Βέβαια εκεί θα σκεφτείς δύο φορές να δώσεις παραπάνω χρήματα για λάδωμα γιατί γενικότερα το βγάλεις δίπλωμα πχ στην Γερμανία κοστίζει πολύ ακριβά και το ξέρω γιατί εκεί το έβγαλα, συγκεκριμένα 1.500 ευρώ όλα μαζί (καμιά 15αριά ώρες θεωρίας, 28 ώρες οδήγησης σε πόλη, επαρχιακούς δρόμους, αυτοκινητόδρομο και κατά τη διάρκεια της νύχτας, οφθαλμολογική εξέταση και εκπαίδευση από τον Γερμανικό Ερυθρό Σταυρό πάνω σε Πρώτες Βοήθειες και Αντιμετώπιση Τροχαίων Ατυχημάτων!!!!!!)
Είναι σωστή η εκπαίδευση αλλά αρκετά ακριβή ομολογώ. Τώρα στην Ελλάδα πάμφθηνα είναι και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ καλή η εκπαίδευση όπως ρτην προβλέπει ο Νόμος αλλά κάθε Σχολή Οδήγησης κάνει του κεφαλιού της πχ με το να δίνουν λεφτά οι μαθητές στον δάσκαλο ώστε αυτός να πει ότι έγιναν όλες οι ώρες ενώ δεν έγιναν λόγω βαρεμάρας των μαθητών ας πούμε.
Πάντως τουλάχιστον μία εκπαίδευση πάνω σε πρώτες βοήθειες και σωστής οδηγικής συμπεριφοράς θα έπρεπε να εισαχθεί και εδώ, θα ήταν πολύ χρήσιμο.....

Το συστημα των εξετασεων ειναι πολυ βρωμικο. Βασικα πολλοι εξεταστες ειναι random υπαλληλοι του Υπουργειου Μεταφορων (πρωτο μεγαλο λαθος). Το σημαντικο ζητημα ειναι οτι πες πως εξεταζονται 5 ατομα τη μερα που δινεις. Αν ο εξεταστης λαδωνεται και οι 4 τον λαδωσουν, τον 5ο δεν θα τον περασει. Και ασσος να ειναι, θα βρει καποια ερωτηση θεωρητικη θαμμενη καπου στο βιβλιο να τον ρωτησει. Οποτε κι ο 5ος προκειμενου να ξαναπληρωσει παρασταση και με αμφιβολα αποτελεσματα, λαδωνει και παιρνει το διπλωμα του. Οταν εισαι εξεταζομενος, δεν μπορεις να αλλαξεις το συστημα, απλα προσαρμοζεσαι.

Τωρα σχετικα με την εκπαιδευση. Κατ'αρχας ειναι λαθος το οτι μαθαινεις μονο σε μικρο αμαξι. Δεν θα οδηγεις ολη σου τη ζωη corsa ή yaris. Παμε παρακατω. Αυτος που παιρνει το διπλωμα μετα απο 25 ωρες στο δρομο, δεν ξερει ΤΙΠΟΤΑ. Και 20 και 25χλμ να κανει σε καθε μαθημα, ειναι ελαχιστα. Και η οδηγηση στην Ελλαδα ειναι πολυ πιο δυσκολη απο τη Γερμανια. Εγω οδηγω 1,5 χρονο τωρα κι ακομα θεωρω τον εαυτο μου πρωταρη. Για να εκπαιδευτει σωστα ενας νεος οδηγος πρεπει να γραψει χιλιομετρα, κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης αυτο ειναι αδυνατο. Για αυτο πιστευω οτι για ενα εξαμηνο πρεπει να απαγορευεται νεος οδηγος να οδηγει μονος του. Ας το επετρεπαν απο τα 17 και μεχρι τα 18 να πρεπει να οδηγει με ενηλικα οπως στη Γερμανια.

Λιγα σου πηγε το διπλωμα. Οπου ειχα ρωτησει ηθελαν πανω απο 1700€ και φιλος μου που τελικα το εβγαλε στη Γερμανια πληρωσε 1800€
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Το συστημα των εξετασεων ειναι πολυ βρωμικο. Βασικα πολλοι εξεταστες ειναι random υπαλληλοι του Υπουργειου Μεταφορων (πρωτο μεγαλο λαθος). Το σημαντικο ζητημα ειναι οτι πες πως εξεταζονται 5 ατομα τη μερα που δινεις. Αν ο εξεταστης λαδωνεται και οι 4 τον λαδωσουν, τον 5ο δεν θα τον περασει. Και ασσος να ειναι, θα βρει καποια ερωτηση θεωρητικη θαμμενη καπου στο βιβλιο να τον ρωτησει. Οποτε κι ο 5ος προκειμενου να ξαναπληρωσει παρασταση και με αμφιβολα αποτελεσματα, λαδωνει και παιρνει το διπλωμα του. Οταν εισαι εξεταζομενος, δεν μπορεις να αλλαξεις το συστημα, απλα προσαρμοζεσαι.

Τωρα σχετικα με την εκπαιδευση. Κατ'αρχας ειναι λαθος το οτι μαθαινεις μονο σε μικρο αμαξι. Δεν θα οδηγεις ολη σου τη ζωη corsa ή yaris. Παμε παρακατω. Αυτος που παιρνει το διπλωμα μετα απο 25 ωρες στο δρομο, δεν ξερει ΤΙΠΟΤΑ. Και 20 και 25χλμ να κανει σε καθε μαθημα, ειναι ελαχιστα. Και η οδηγηση στην Ελλαδα ειναι πολυ πιο δυσκολη απο τη Γερμανια. Εγω οδηγω 1,5 χρονο τωρα κι ακομα θεωρω τον εαυτο μου πρωταρη. Για να εκπαιδευτει σωστα ενας νεος οδηγος πρεπει να γραψει χιλιομετρα, κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης αυτο ειναι αδυνατο. Για αυτο πιστευω οτι για ενα εξαμηνο πρεπει να απαγορευεται νεος οδηγος να οδηγει μονος του. Ας το επετρεπαν απο τα 17 και μεχρι τα 18 να πρεπει να οδηγει με ενηλικα οπως στη Γερμανια.

Λιγα σου πηγε το διπλωμα. Οπου ειχα ρωτησει ηθελαν πανω απο 1700€ και φιλος μου που τελικα το εβγαλε στη Γερμανια πληρωσε 1800€

Αυτό ναι η οδήγηση από τα 17 με συνοδεία ενήλικα. Αλλά ειδικά στις επαρχίες σιγά μην τηρηθεί κάτι τέτοιο. Γενικότερα εκεί οι σχολές κάνουν περισσότερο του κεφαλιού τους κιόλας απ ό,τι στις πόλεις όσον αφορά τα μαθήματα. Εντάξει ναι αλλά τι να κάνουμε δεν έχουν όλοι μεγάλα αυτοκίνητα κ όσοι έχουν, έχουν και ανάλογα δίδακτρα. Πχ και στην Γερμανία ένα Ford Focus (εκείνο που είχε βγεί τότε όταν το έβγαλα το 2012 το καλοκαίρι) οδηγούσα κ γω, όχι ιδιαίτερα μεγάλο δλδ κ τώρα εδώ στην Ελλάδα όταν οδηγάω ένα μικρό σχετικά οδηγάω οπότε αν πάρω μεγάλο θα δυσκολευτώ λίγο.

Ναι εντάξει και με 30 ώρες δεν γίνεσαι ξεφτέρι στην οδήγηση αλλά όλοι πρέπει να έχουν κάνει έστω μία αρχή στα βασικά. Άλλωστε μετά με την εμπειρία γίνεσαι καλύτερος και αποκτάς περισσότερη άνεση. Μετά από κάνα 2 χρόνια και αν δεν είσαι κάνας τρελός οδηγός πιστευω είσαι σε καλή κατάσταση αν οδηγείς κάθε μέρα κιόλας. Αλλά και με μία φορα άνα βδομάδα επί τόσο καιρό (τόσο μου τυχαίνει εμένα ας πουμε) πάλι καλά είναι.

1800 ο φίλος σου? Ε ειναι αναλογως την σχολή κ την περιοχή της γερμανίας. Παντως θυμαμαι τον γερμανό δάσκαλο μου που μου έλεγε πως στην Ελλάδα θα μάθεις και κάποια πράγματα μάλλον πολλά που εδώ τα κάνουμε μόνο στην θεωρία όπως την οδήγηση σε ορεινές περιοχές με στροφές κ ταυτόχρονα ανηφόρες, χωματόδρομους κτλπ. Σε συνδυασμό με την οδήγηση σε γερμανικούς δρόμους είναι μια καλη ευκαιρια να γινεις Ο οδηγός! χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Φαινεται ο καθενας χρεωνει οτι θελει....ρωτησα στην διευθυνση μεταφορων και μου ειπαν οτι τα παραβολα για την πρακτικη ειναι 10 ευρω!!το ιδιο και για την θεωρητικη εξεταση!! και για καθε επανεξεταση τα παραβολα που θελει το κρατος ειναι 10 ευρω.:eek:

τα παραβολα για να ξαναδωσεις ειναι 10 ευρω. εγω ολο ακουγα για τρελα ποσα, 100αρια κλπ για να ξαναδωσεις και ειχα αγχωθει παρα πολυ και ελεγα γι αυτο λαδωνει ο κοσμος, αν ειναι να δωσει 2-3 φορες και να πληρωνει και αλλες παραστασεις "αναγκαζεται" να λαδωσει. και σαν χαζη που ειμαι δεν ειχα ρωτησει καν το δασκαλο τι παιζει αν κοπω. τελικα περασε τυχαια ο δικος μου και στην κουβεντα πανω του ειπε ο δασκαλος οτι αν κοπω πρεπει να δωσω μονο 10 ευρω, τιποτα παραπανω. απο τοτε μου εφυγε ολο το αγχος και ειπα δεν λαδωνω, ας με κοβουν οσο θελουν, δεν καταλαβα τους τα χρωσταω; το πηρα με την πρωτη αλαδωτο και τωρα το περιμενω. :D περιμενα οτι θα μου κανουν τιποτα κινεζικα βασανιστηρια αλλα τελικα αν εισαι λιγο προσεκτικος και κανεις τα τυπικα δεν εχεις θεμα. αλλα και να σε κοψουν ε θα πας την επομενη εβδομαδα. εγω θα προτεινα σε οποιον κανει ερευνα αγορας σε σχολες να ρωταει ποσο κανει η επανεξεταση και αν λεει ο δασκαλος τιποτα περιεργα για 100αρια και 150αρια μακριααα. ετσι σε ωθουν να λαδωσεις, αν ξερεις οτι θα πρεπει να δωσεις μονο 10 γιατι να βαλεις το χερι στην τσεπη; και ειμαι σιγουρη οτι πολλοι αν ξερουν οτι εισαι καλος, σε πιεζουν ψυχολογικα να λαδωσεις, δεν δινουν τιποτα στους εξεταστες, αν περασεις εχει καλως (και εσυ νομιζεις οτι επιασε τοπο το λαδι ενω περασες με την αξια σου) και αν δεν περασεις προβαλλουν δικαιολογιες του τυπου "ειχαν λαδωσει πολλοι σημερα, δεν γινοταν να τους περασουν ολους" και αλλες ακομα πιο αστειες, το λαδακι δηθεν δινεται την επομενη φορα.

γενικως παντως δεν εχω κανενα παραπονο απο το δασκαλο, ενω το κλασικο διπλο μαθημα ειναι μιαμιση ωρα, εμεις καναμε παντα φουλ διωρο, ειχαμε κανει και διωρο μαθημα σε περιοχη με μονο ανηφορες κατηφορες με μεγαλη κλιση καθως και μινι ταξιδακι 3ωρο που μοιρασαμε την διαδρομη με αλλη κοπελα για να βγουμε και λιγο εκτος πολης.
εννοειται πως στην σχολη μαθαινεις μονο τα βασικα και αν δεν βγεις στον δρομο μονος σου δεν προκειται να μαθεις τιποτα. ας πουμε εγω ειχα τρελη ανεση σε στενους δρομους για τις αποστασεις απο τα αλλα αμαξια αλλα ξερω πως οταν θα παρω το δικο μου αμαξι θα χεζομαι πανω μου σε στενες καταστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolling Stones

Νεοφερμένος

Ο Trolling Stones αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
ο δασκαλος οτι αν κοπω πρεπει να δωσω μονο 10 ευρω
Αν κοπεις πρεπει να κανεις αλλα 2 μαθηματα οποτε λογικα θα πληρωσεις και αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top