Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Όταν λοιπόν αυτοί οι ίδιοι άνθρωποι που το προκάλεσαν αυτό (ΠΑΣΟΚ ΝΔ κλπ) σου λένε "η λύση είναι ΝΑΙ" τότε είναι πολύ φυσιολογικό να μην τους εμπιστεύεσαι. ΜΙλάμε για τους ανθρώπους που βρόμισαν την Ελλάδα τα τελευταία 20+ χρόνια με τις πελατειακές τους πολιτικές. Ακόμα και ο Λεβέντης που υποστηρίζεις ως ο μόνος άξιος πολιτικός, στηρίζει αποχή, όχι ΝΑΙ. Το είπε ξεκάθαρα στον Μπογδάνο, "Ναι ψηφίζουν όσοι μας έφεραν εδώ". Δεν συμφωνείς μαζί του? :hmm:
Πολλοι λειτουργουν με αντανακλαστικα «αφου εκεινοι ετσι, τοτε εγω αλλιως». Δεν ειναι ετσι. Κι εγω, ας πουμε, αποχη στηριζω, αλλα δεν ειμαι ουτε ΚΚΕ ουτε με το Λεβεντη. Ειμαι μαλιστα στο χωρο της αριστερας και μεχρι προτινος στηριζα τον Συριζα, μονο και μονο για να του δωσω την ευκαιρια του. Αλλά δεν τον εμπιστευομαι πια. Βεβαια μια κυβερνηση κρινεται στην τετραετια, αλλα εαν μεχρι τοτε γινει γαια πυρι μειχθητω τι να το κανεις. Πρεπει να ψαχνουμε νεα και τιμια ατομα πλεον κι ας ειναι και σε πολυ μικρα κομματα. Οι παλαιοκομματικες νοοτροπιες του βολεματος πρεπει να μπουν στο ντουλαπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ας ήταν μάγκας ο Ελληνικός λαός να κάνει τους "προηγούμενους" στη μπάντα και να βρει τους σωστούς επόμενους!

Μόνο που ο επόμενος, αμέσως μόλις επιλεχθεί θα γίνει προηγούμενος. Έτσι ξαφνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Johny μην ασχολεισαι αγορι μου. Οπως καταλαβες, τα παιδια δεν ειναι για σοβαρη συζητηση. Εχουν πεσει οι μασκες, ξερουμε τι υποστηριζει πλεον ο καθενας.

Εγώ πιστεύω στην συζήτηση ασχέτως απόψεων.

Με τον Jack έχουμε μιλήσει πολλές φορές και κατανοώ την θέση του μπορεί και εγώ στην θέση του να ψήφιζα ναι. Ανάλογα με το τι μισθό θα είχα και πως θα με επηρέαζε ένα ναι. Είναι η οπτική γωνία που το βλέπει ο καθένας και πόσο τον έχει επηρεάσει η εποχή της κρίσης. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως ενώ κατηγορεί πολύ τις προηγούμενες κυβερνήσεις για διαφθορά, καθώς η Λάρισα είχε τις πιο πολλές πόρσε ανά κάτοικο πριν ξεκινήσει η κρίση και το δημόσιο είχε φτάσει σε σημείο γελοιότητας και χλιδής, αλλά ταυτόχρονα, επειδή τον βολεύει και δεν τον έχει επηρεάσει η τωρινή κατάσταση, υποστηρίζει τους πολιτικούς που την είχαν κάνει έτσι την Ελλάδα! Εγώ είμαι υπέρ της ΕΕ και υπέρ του ευρώ, αλλά ταυτόχρονα πρέπει να ακουστεί από τον ελληνικό λαό ότι τα ασφυκτικά μέτρα που επιβάλλονται ΔΕΝ βοηθάνε την κατάσταση. Ποιος είναι ο απολογισμός αυτών των 6 ετών? Η ανεργία όλο και αυξάνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολλοι λειτουργουν με αντανακλαστικα «αφου εκεινοι ετσι, τοτε εγω αλλιως». Δεν ειναι ετσι. Κι εγω, ας πουμε, αποχη στηριζω, αλλα δεν ειμαι ουτε ΚΚΕ ουτε με το Λεβεντη. Ειμαι μαλιστα στο χωρο της αριστερας και μεχρι προτινος στηριζα τον Συριζα, μονο και μονο για να του δωσω την ευκαιρια του. Αλλά δεν τον εμπιστευομαι πια. Βεβαια μια κυβερνηση κρινεται στην τετραετια, αλλα εαν μεχρι τοτε γινει γαια πυρι μειχθητω τι να το κανεις. Πρεπει να ψαχνουμε νεα και τιμια ατομα πλεον κι ας ειναι και σε πολυ μικρα κομματα. Οι παλαιοκομματικες νοοτροπιες του βολεματος πρεπει να μπουν στο ντουλαπι.

Να πω την αλήθεια στην εσωτερική πολιτική ούτε εγώ εμπιστεύομαι τον Συριζα. Κινήσεις τύπου "ανοίγω την ΕΡΤ", και "φέρνω πίσω το παλιό δημόσιο" δεν θα βοηθήσουν ποτέ την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας. Δεν θα κάνουμε ποτέ επιχειρηματικότητα και τριτογενή τομέα παραγωγής έτσι. Αλλά αυτήν την στιγμή είτε μας αρέσει είτε όχι, πρέπει να ψηφίσουμε αν υποστηρίζουμε νέα μέτρα ή όχι.

Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να αναδειχτούν νέα άτομα. Πραγματικά νέα, όχι ανιψιοί και συγγενείς παλιότερων κομματικών. Αλλά δεν βρισκόμαστε σε φάση εκλογών αυτήν την στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και να μια άποψη που διάβασα στο fb:

Θέση μου για το δημοψήφισμα.
Να ξεκαθαρίσω την άποψη μου.
(με μια διάθεση να γίνω σαφής)
Είτε ΝΑΙ, είτε ΟΧΙ, ο Τσίπρας φέρεται πως θα υπογράψει συμφωνία μέσα σε 2 μέρες.
Πιστεύετε πως αυτή η συμφωνία θα είναι ευνοϊκή για την τσέπη μας;
Και άντε σας ρώτησε.
Και άντε ζήτησε τη γνώμη σας.
Χωρίς ρευστό, με μια κατεστραμένη και χρεοκοπημένη πραγματική οικονομία, τι ακριβώς πιστεύετε πως θα διεκδικήσει;
Επι δεκαετίες οι ελληνικές κυβερνήσεις έπαιρναν τις επιχορηγήσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης και κάνανε ρουσφέτια χωρίς την παραμικρή ανάπτυξη (που λέει ο λόγος).
Η βοήθεια δηλαδή του ευρωπαϊκού λαού πήγε στράφι.
Δεν εκθειάζω τους ευρωπαϊκούς λαούς.
Σκεφτείτε μονο, πως αν κατεβαίνουν στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες μυριάδες κόσμου, πόσοι είναι αυτοί που... δεν το κάνουν επειδή αισθάνονται προδομένοι και κορόιδα.
Μην κοιτάτε την εικόνα. Κοιτάξτε τη μη-εικόνα.
Οι ευρωπαίοι ηγέτες οι οποίοι και αυτοί έχουν σχέσεις και κρέμονται από τους λαούς τους, ήθελαν να πάρουμε μέτρα. Δημοσιονομικά και μη. Να βελτιώσουμε το κράτος. Ο σκοπός; Ο εξευρωπαϊσμός της χώρας σε ένα κοινο παρονομαστή. Να γίνουμε ένωση. Σε μια ένωση δεν μπορεί ο κάθε ένας να παιζει με τους δικούς του όρους.
Τα λαμόγια της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ κατέστρεψαν την Ελλάδα των χωρίς παιδεία Ελλήνων. Αλλά τώρα τι; Επειδή αυτοί υπηρέτησαν στρεβλά το ευρωπαϊκό ιδεώδες, εσείς θα πρέπει να πάτε κόντρα σε κάθετι ευρωπαϊκό;
Η Ευρώπη θέτει τους κανόνες.
Καλώς ή κακώς είμαστε κρεμασμένοι από τις αποφάσεις της πλειοψηφίας της.
Αυτό όμως δε θα πει δημοκρατία;
Δημοκρατία είναι να αποφασίζω εγώ για το καλό μου; Όχι. Δημοκρατία είναι (πάλι καλώς ή κακώς) να αποφασίζουν όλοι για το καλό όλων. Η πλειοψηφία δηλαδή.
Αν θέλετε την απομόνωση της χώρας μας και να αποφασίζουμε ή να νομίζουμε (τονίζω) ότι αποφασίζουμε μόνοι μας για το δικό μας καλό... Ψηφίστε όχι.
Οι επιλογές είναι 4.
Ναι
Όχι
Άκυρο
Αποχή
Και οι 4 θα δώσουν το στίγμα του ελληνικού λαού.
Θα αντλήσουν πληροφορίες για τον τρόπο που σκέφτεται και θα μας χειρίζονται ευκολότερα.
Μόνο όμως με το Άκυρο και με την Αποχή θα δείξουμε και στον Τσίπρα και στους Ευρωπαίους, ότι ο τυχερός λαός του φωτός και της μαμάς θάλασσας... Αντιστέκεται.
Δε συμμετέχω στα εκβιαστικά διλήμματα που χωρίζουν τους ανθρώπους.

Συμφωνώ με τον συλλογισμό αλλά διαφωνώ στο ότι η αποχή και το άκυρο θα στείλουν τα σωστά μηνύματα αυτήν την στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μόνο που ο επόμενος, αμέσως μόλις επιλεχθεί θα γίνει προηγούμενος. Έτσι ξαφνικά.
Ε οχι και ξαφνικα. Οι ηγετες αντικατοπτριζουν τους λαους. Δεν βγαινουν ως δια μαγειας απο την καλπη. Δεν ειναι καλο να απελπιζεσαι απο τα 19. Εγω στην Γαλλια που ζω ειμαι γενικά ευχαριστημενος απο τους πολιτικους μας. Διαφθορα βεβαιως υπαρχει, αλλα ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας οπως στην Ελλαδα. Κι εμεις εδω ονειρευομαστε να γινουμε Σκανδιναυια ή Ελβετια κι εχουμε ακομα δρομο, αλλα δεν τα παραταμε.

Και η Ελλαδα καποτε θα φτιαξει, αλλα πρεπει να καλλιεργηθει κοινωνικη συνειδηση που, κατα την αποψη μου ειναι ανυπαρκτη. Οι περισσοτεροι Ελληνες δεν μπορουν να δουν περα απο το προσωπικο τους συμφερον. Δεν καταλαβαινουν οτι οσο και να βολευτεις σε ατομικο επιπεδο, αν το συστημα δεν δουλευει θα καταρρευσει και θα σε παρει μαζι του. Τωρα τραβατε μια ταλαιπωρια που καποια στιγμη στο μελλον θα ξεπερασετε. Το ερωτημα ειναι: θα εχει βγει ενα διδαγμα απο ολη αυτην την ιστορια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τι περιμένεις από λαό που με το ένα χέρι ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ και με το άλλο έβγαλαν τα λεφτά απ' τις τράπεζες;!:rolleyes:
"Αριστερή" νοοτροπία και "δεξιά" τσέπη, απ' τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο...σου λέει δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα εδώ, ας γίνουν όλα ριμαδιό και μετά θα μας χώσει ο libre σε καμιά δουλίτσα και θα ερχόμαστε εδώ να τρώμε τα ευρώ το καλοκαίρι!

Και λίγα τους είπες, να αγιάσει το πληκτρολόγιο σου!
Αστα να πανε, εχω μπλεξει. Ουτε γαλλικα ξερουν, ουτε με το αντικειμενο εχουν σχεση, αλλα επιμενουν. Πιστευουν οτι θα τα κουτσοβολεψουν με αγγλικα μεχρι να μαθουν γαλλικα και οτι θα μαθουν τη δουλεια στην πραξη. Δεν εννοουν να καταλαβουν οτι στην Γαλλια δεν μιλανε αγγλικα οπως στην Ελλαδα και οτι δεν εχω καμμια διαθεση να υποβαθμισω τις υπηρεσιες μου βαζοντας μαθητευομενους, γιατι απευθυνομαι σε μια πελατεια που εχει απαιτησεις. Αλλα ουτε και τα μαγαζια ειναι δικά μου. Ειναι κατι σαν franchising. Δεν θα αναγκασω εγω το μαγαζατορα να κανει πραγματα που δεν θελει.
Η απαντηση ειναι «αμα θες εσυ μπορεις, αλλα δεν θες», δηλαδη εχω βρει και τον μπελα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Και να μια άποψη που διάβασα στο fb:



Συμφωνώ με τον συλλογισμό αλλά διαφωνώ στο ότι η αποχή και το άκυρο θα στείλουν τα σωστά μηνύματα αυτήν την στιγμή.

Με την αποχή δείχνεις ότι είσαι στα @@ σου και δεν σε επηρεάζει τίποτα οπότε θες να αφήνεις τους άλλους να παίρνουν αποφάσεις για σένα, με το άκυρο δείχνεις πως δεν ξέρεις τι θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κι εμεις εδω ονειρευομαστε να γινουμε Σκανδιναυια ή Ελβετια κι εχουμε ακομα δρομο, αλλα δεν τα παραταμε.

Βρισκόμαστε στην αρχή του δρόμου, ούτε καν στην μέση.
Και το χειρότερο είναι πως τα περισσότερα βήματα που κάνουμε είναι προς τα πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Τι προσπαθεις να μας πεις; Ξερεις την πορεια μου; Αφου περασα καποια χρονακια δουλευοντας για εταιρειες που δραστηριοποιουνταν στην Αφρική, εχω την πολυτελεια πια να ρυθμιζω οπως θελω τη ζωη μου. Δουλευω οποτε θελω και βγαζω καλα λεφτα.
Ναι, στο personal coaching ερχονται και ανθρωποι που σκορπανε τα λεφτα τους και τους λεω πραγματα που θα επρεπε να καταλαβαινουν απο μονοι τους, Εγω φταιω για τη χαζομαρα τους; Και τοτε που εγραψα αυτα δεν εγραψα περισσοτερα για να μην προκαλεσω, αλλα αφου πας γυρευοντας, στο επαγγελματικο μου coaching παιρνω 450Ε/την ωρα. Αυτες ειναι οι τιμες στο επαγγελμα μου. Φετος ξανοιχτηκα περισσοτερο στην αγορα κι εφτιαξα μαρκα την οποια εχουν παρει μεχρι στιγμης 11 μαγαζια. Ηταν υποβαθμισμενα μαγαζια του χωρου μου που αναβαθμιζονται κατω απο ενιαια μαρκα και θα ανοιξουν καποιες θεσεις εργασιας. Προσωπικα δουλευω ολο και λιγοτερο με την εννοια του σταθερου ωραριου, αλλα ανοιγω θεσεις και πληρωνω πολλους φορους στο γαλλικο κρατος, το οποιο δινει απλοχερα προνοια και σε πολλα τσιμπουρια του συστηματος. Επομενως πρεπει να ξερεις πριν μιλησεις.

Αγαπητη μου, δεν τα εγραφα αυτα απο οταν γραφτηκα στο φορουμ. Αλλα εχω προκληθει. Ενας μελος βασισμενο σε παλια μου ποστς προσπαθει να με παρουσιασει ως οπορτουνιστη και τεμπελη. Αυτη η εικονα φαινεται σαν να ερχεται σε αντιθεση με το οτι ειπα οτι πληρωνω πολλους φορους και να με καθιστα αναξιοπιστο στα λεγομενα μου. Αναγκαζομαι λοιπον να ξεκαθαρισω οτι πληρωνομαι πολυ καλα και γιαυτο αυτοι οι φοροι. Εχω περασει τα πενηντα, θελω να ξεστρεσαριστω και να μην τα δινω σε γιατρους και για αυτο δουλευω λιγο, δικαιωμα μου. Πληρωνω ομως πολλους φορους και δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιοποιουνται καλα. Απο τους φορους μου χρηματοδοτουνται και ευρωπαικα πακετα.

Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε πως το "δραστηριοποιήθηκα στην Αφρική" από μόνο του και χωρίς περαιτέρω στοιχεία δεν είναι ούτε επιχείρημα ούτε πανάκεια.

Επίσης είναι πάρα πολύ ενδιαφέροντες οι χαρακτηρισμοί που μόνος σου απέδωσες στον εαυτό σου και τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξες, από μια εικόνα. Δεν αμφισβήτησα ποτέ πως πληρώνεις υψηλούς φόρους. Αλλά να διαβάζω κάποιον ο οποίος αυτοαποκαλείται life coacher
wiki:
Life coaching draws upon a variety of tools and techniques from other disciplines such as sociology,[citation needed] psychology, neuroscience,[8] and career counseling with an aim towards helping people identify and achieve personal goals. Specialty life coaches may have degrees in various fields and may have studied counseling psychology and related areas, however life coaches are not therapists, counselors, or health care providers and psychological intervention typically lies outside the scope of life coaches' work.
ένα επάγγελμα που δεν είχα ακούσει ποτέ στη ζωή μου, που βάσει των περιγραφών του ίδιου του επαγγελματία μου φαίνεται εντελώς χρησιμοθηρικό κι ανόητο και που βάσει μιας (σύντομης) αναζήτησης δεν μπορώ να εντοπίσω καμία σοβαρή βιβλιογραφία, παρά βιβλία αυτοβελτίωσης επιπέδου Χόρχε Μπουκάι, να λέει πως χρεώνει 100Ε/ώρα (ως και 450 όπως είδαμε) και να ανησυχεί για το πού πάνε οι φόροι που πληρώνει; Κι από πάνω να μας κατηγορεί για το πόσα φάγαμε και πως οι νέοι θέλουμε απλά να βολευτούμε όπως οι παλιοί και να εκμεταλλευτούμε τα χρήματα των καλών Ευρωπαίων που μόνο αυτοί δουλεύουν, ενώ εμείς καθόμαστε;

Μάθε λοιπόν, επειδή είσαι καινούργιος εδώ μέσα, πως η πλειονότητα των νεαρών χρηστών του Ιschool είναι παιδιά που έβγαλαν τα μάτια τους πάνω απ'τα βιβλία (γιατί είμαστε και φυτώριο truth said) σε σχολεία, ξένες γλώσσες, σπουδές, μεταπτυχιακά και διδακτορικά και βλέπουν πως οι πιθανότητες απασχόλησης στον τομέα τους είναι μηδανιμές και το εξωτερικό παρουσιάζεται ως μονόδρομος. Μάθε επίσης πως εδώ δεν έχει gratification minimal d'un stagiaire και πως είναι πάρα πολλοί αυτοί που τις πρακτικές τους τις έκαναν τζάμπα. Μάθε πως αμέτρητοι φοιτητές που μένουν στα πατρικά τους παράλληλα δουλεύουν, κι όσοι σπουδάζουν επαρχία κάνουν αμάν να μείνουν εστία και στα 4 χρόνια έχουν γυρίσει πίσω ή απλά δεν πήγαν ποτέ. Δεν ξέρω την χώρα που άφησες πίσω σου όταν έφυγες γιατί ήμουν παιδί, αλλά σίγουρα δεν ξέρεις την χώρα του σήμερα. Αν θες λοιπόν να βγάλεις λόγο εναντίον όσων τα φάγανε, γιατί δεν αντιλέγω σίγουρα υπάρχουν κι αυτοί αλλά δεν θα τους βρεις εδώ μέσα (εκτός από έναν-δυο), να βρεις άλλο κοινό, καταλληλότερο.

Έχουμε τόσες μέρες που διαβάζουμε κι επιχειρηματολογούμε (όσοι το κάνετε δηλαδή μπράβο, εγώ δεν έχω το κουράγιο) εναντίον κάποιου που βγάζει περιουσίες μέσω του marketing της κοινής λογικής κι ενός ματατζη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε πως το "δραστηριοποιήθηκα στην Αφρική" από μόνο του και χωρίς περαιτέρω στοιχεία δεν είναι ούτε επιχείρημα ούτε πανάκεια.
Δεν προκειται να καταθεσω το βιογραφικο μου στο φορουμ.

Αλλά να διαβάζω κάποιον ο οποίος αυτοαποκαλείται life coacher
wiki:
ένα επάγγελμα που δεν είχα ακούσει ποτέ στη ζωή μου, που βάσει των περιγραφών του ίδιου του επαγγελματία μου φαίνεται εντελώς χρησιμοθηρικό κι ανόητο και που βάσει μιας (σύντομης) αναζήτησης δεν μπορώ να εντοπίσω καμία σοβαρή βιβλιογραφία, παρά βιβλία αυτοβελτίωσης επιπέδου Χόρχε Μπουκάι, να λέει πως χρεώνει 100Ε/ώρα (ως και 450 όπως είδαμε) και να ανησυχεί για το πού πάνε οι φόροι που πληρώνει;
Να ενημερωθεις καλυτερα αμα δεν ξερεις. Ο life coach ειναι κωδικοποιημενο επαγγελμα στα γαλλικα με τιτλο coach de developpement personnel et de bien-etre. Επισης ειμαι και business coach. Και για τα δυο εχω πτυχια κι επαγγελματικη εμπειρια. Το αν εχω και πελατες που σκορπαν ασκοπα τα λεφτα τους για θεματα που θα μπορουσαν να λυσουν απο μονοι τους αφορα εκεινους κι οχι εμενα.

Μάθε λοιπόν, επειδή είσαι καινούργιος εδώ μέσα, πως η πλειονότητα των νεαρών χρηστών του Ιschool είναι παιδιά που έβγαλαν τα μάτια τους πάνω απ'τα βιβλία (γιατί είμαστε και φυτώριο truth said) σε σχολεία, ξένες γλώσσες, σπουδές, μεταπτυχιακά και διδακτορικά και βλέπουν πως οι πιθανότητες απασχόλησης στον τομέα τους είναι μηδανιμές και το εξωτερικό παρουσιάζεται ως μονόδρομος. Μάθε επίσης πως εδώ δεν έχει gratification minimal d'un stagiaire και πως είναι πάρα πολλοί αυτοί που τις πρακτικές τους τις έκαναν τζάμπα. Μάθε πως αμέτρητοι φοιτητές που μένουν στα πατρικά τους παράλληλα δουλεύουν, κι όσοι σπουδάζουν επαρχία κάνουν αμάν να μείνουν εστία και στα 4 χρόνια έχουν γυρίσει πίσω ή απλά δεν πήγαν ποτέ. Δεν ξέρω την χώρα που άφησες πίσω σου όταν έφυγες γιατί ήμουν παιδί, αλλά σίγουρα δεν ξέρεις την χώρα του σήμερα. Αν θες λοιπόν να βγάλεις λόγο εναντίον όσων τα φάγανε, γιατί δεν αντιλέγω σίγουρα υπάρχουν κι αυτοί αλλά δεν θα τους βρεις εδώ μέσα (εκτός από έναν-δυο), να βρεις άλλο κοινό, καταλληλότερο.
Σεβαστος ο αγωνας των παιδιων, αλλα γιατι μου το λες; Τα κρατη εχουν συνεχεια και οι ευθυνες των παλαιοτερων μεταφερονται στους νεοτερους. Δεν μπορουν πχ οι παλιοι να συναπτουν δανεια και ενω επωφελουνται απο αυτα τα παιδια τους να βγαινουν και να αποποιουνται της ευθυνης. Δεν γινεται σε κανενα δικαιο. Με την ψηφο σας επιβεβαιωνετε τη συνεχεια τους κρατους και κληρονομειτε και τα καλα και τα ασχημα. Πατε να ψηφισετε και θα επωμισθειτε ολο το πακετο κι οχι ο,τι σας συμφερει.

Κι οσο για τα πτυχια σας εχω κι εγω τα δικα μου και μιλαω κι εγω ξενες γλωσσες. Δεν ειστε οι πεφωτισμενοι της Ελλαδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν προκειται να καταθεσω το βιογραφικο μου στο φορουμ.

Ναι αλλα το κανες σε 4-5 ποστ. "Εγω, εγω, εγω". Middle life crisis.


Σεβαστος ο αγωνας των παιδιων, αλλα γιατι μου το λες; Τα κρατη εχουν συνεχεια και οι ευθυνες των παλαιοτερων μεταφερονται στους νεοτερους. Δεν μπορουν πχ οι παλιοι να συναπτουν δανεια και ενω επωφελουνται απο αυτα τα παιδια τους να βγαινουν και να αποποιουνται της ευθυνης. Δεν γινεται σε κανενα δικαιο. Με την ψηφο σας επιβεβαιωνετε τη συνεχεια τους κρατους και κληρονομειτε και τα καλα και τα ασχημα. Πατε να ψηφισετε και θα επωμισθειτε ολο το πακετο κι οχι ο,τι σας συμφερει.

Κι οσο για τα πτυχια σας εχω κι εγω τα δικα μου και μιλαω κι εγω ξενες γλωσσες. Δεν ειστε οι πεφωτισμενοι της Ελλαδας.

Απλα εισαι ιστορικα και πολιτικα αμορφωτος. Οσες φορες και να σου εξηγησουν μια κατασταση, δεν προκειται ποτε να την καταλαβεις γιατι εισαι γεματος κομπλεξ. Κλασσικος ελληνας μεσηλικας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Απλα εισαι ιστορικα και πολιτικα αμορφωτος. Οσες φορες και να σου εξηγησουν μια κατασταση, δεν προκειται ποτε να την καταλαβεις γιατι εισαι γεματος κομπλεξ. Κλασσικος ελληνας μεσηλικας.
Καλα κανω. Κανε μου λοιπον τη χαρη να μην ξανασχοληθεις μαζι μου. Δεν θελω παρτιδες με ατομα επιπεδου λαχαναγορας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Το πατρικό μου σόι προέρχεται από Ρώσους αριστοκράτες της Οδησσού. Από ότι θα φαντάζεστε έμαθα τελείως διαφορετικά πραγματα από αυτά που διαβάζετε σε αυτό το νήμα. Χοντρικά ότι η δουλεια είναι για τους δουλους, ενώ οι ελευθεροι ανθρωποι απολαμβάνουν τη ζωή. ...
... Ηταν ανθρωπος μιας άλλης εποχης που έτσι μεγάλωσε κι αυτος, αλλα μου άνοιξε και τα μάτια.
Τα παράτησα και ήρθα στην Κυανή Ακτή. Δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας σε επικερδείς δουλειες κι όταν βαριέμαι τα παραταω, κανω διακοπες για ενα διαστημα κι επανερχομαι συνηθως με μια καινουργια ασχολια. Η προηγούμενη δουλειά μου ήταν πωλητης ακινήτων, τωρα δουλεύω personal coach για μεγαλοστελέχη επιχ. και μου έχει καρφωθεί και η ιδέα να γίνω μελλοντικά προγραμματιστής. .....
Βασικά στο θέμα δουλειάς ο πατερας μου με δίδαξε να δουλεύω όσο γίνεται λιγότερο και να φροντιζω να περναω καλά. Αυτο κάνω και δεν το μετάνοιωσα ποτέ.

Πραγματι αυτη η διδαχή αμα πεσει σε τεμπεληδες τους κανει κοινωνικα παρασιτα. Το ελληνικο δημοσιο είναι το πρωτο παραδειγμα που έρχεται στο νου. ...
Αν καποιοι εχοντας λεφτα νομιζουν οτι έιναι πλουσιοι, εγω με τον τροπο ζωης μου έχω καταλάβει οτι εξισου πλουσιος είναι κι αυτός που εχει πολύ χρόνο και μπορει να τον αξιοποιοησει οπως αυτος νομιζει....

Πραγματι έχω πολυ επικερδές επαγγελμα. Αν θελω μπορω να γινω παμπλουτος δουλευοντας. Δεν προκειται ομως ποτε να γινω σκλαβος της εργασιας...




Εποικοινωνησα με συγγενεις Ελλαδα. Πανε οι περισσοτεροι για το ΟΧΙ, κυριως κατι ανηψια νεαρας ηλικιας που δεν δεχονται αλλα σκληρα μετρα της τροικας κι επαναστατουν. Μετα δεν εχασαν την ευκαιρια να ρωτησουν πως γινεται να ερθουν Γαλλια ή αν θα ανοιξω καμμια θεση εργασιας, γιατι η κατασταση δυσκολευει στην Ελλαδα.
Ηταν η ευκαιρια να ξεκαθαριστουν τα πραγματα. Σορυ παιδες, παλεψτε εκει να φτιαξετε Ελλαδα με το ΟΧΙ σας με τις δικες σας πλατες. Δεν αξιοποιησατε τις ευκαιριες που σας εδωσε η Ευρωπη και τωρα που ηρθε η λυπητερη τη βλεπετε σαν μπαμπουλα. Ε ναι ο καθε δανειστης γινεται τελικα μπαμπουλας αμα του χρωστας. Σαφως και η δουλεια μου εχει προοπτικη. Ο τομεας της ευεξιας αναπτυσσεται 7% το χρονο. Γιατι ομως να παρω Ελληνα; Γαλλια διαλεξα με τα καλα και τα ασχημα της, αυτη τη χωρα αγωνιζομαι να φτιαξω, οχι την Ελλαδα. Η Ελλαδα με εξαναγκασε να ξενιτευτω με το αθλιο συστημα της και την ανατολιτικη νοοτροπια των κατοικων της και δεν βλεπω να αλλαξε τιποτα απο τοτε που την αφησα.

Οποιος δεν γουσταρει ΕΕ ας τα βγαλει περα μονος του. Αν δεν ησουν αναξιοπιστος σαν λαος, οι ευρωπαιοι θα σε δεχονταν πιο ευμενως και δεν θα ειχες αυτα τα ζορια σημερα.

Εσεις θα πρεπει να ντρεπεστε που ξεκοκκαλισατε ευρωπαικα πακετα που πληρωνα με τους φορους μου. Πού ειναι η αναπτυξη που περιμενε η Ευρωπη; Τι εχεγγυα δινετε για να σας εμπιστευτει στο μελλον; Ηρθε η στιγμη της αληθειας. Να τα βγαλετε περα μονοι σας, μεγαλα παιδια ειστε.

Τι προσπαθεις να μας πεις; Ξερεις την πορεια μου; Αφου περασα καποια χρονακια δουλευοντας για εταιρειες που δραστηριοποιουνταν στην Αφρική, εχω την πολυτελεια πια να ρυθμιζω οπως θελω τη ζωη μου. Δουλευω οποτε θελω και βγαζω καλα λεφτα.
Ναι, στο personal coaching ερχονται και ανθρωποι που σκορπανε τα λεφτα τους και τους λεω πραγματα που θα επρεπε να καταλαβαινουν απο μονοι τους, Εγω φταιω για τη χαζομαρα τους; Και τοτε που εγραψα αυτα δεν εγραψα περισσοτερα για να μην προκαλεσω, αλλα αφου πας γυρευοντας, στο επαγγελματικο μου coaching παιρνω 450Ε/την ωρα. Αυτες ειναι οι τιμες στο επαγγελμα μου. Φετος ξανοιχτηκα περισσοτερο στην αγορα κι εφτιαξα μαρκα την οποια εχουν παρει μεχρι στιγμης 11 μαγαζια. Ηταν υποβαθμισμενα μαγαζια του χωρου μου που αναβαθμιζονται κατω απο ενιαια μαρκα και θα ανοιξουν καποιες θεσεις εργασιας. Προσωπικα δουλευω ολο και λιγοτερο με την εννοια του σταθερου ωραριου, αλλα ανοιγω θεσεις και πληρωνω πολλους φορους στο γαλλικο κρατος, το οποιο δινει απλοχερα προνοια και σε πολλα τσιμπουρια του συστηματος. Επομενως πρεπει να ξερεις πριν μιλησεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Τρίτη 07:25 θα φύγω με το Blue Star Delos.
Όποιος θέλει να με αποχαιρετήσει θα είμαι εκεί :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ntaby.jpg
    ntaby.jpg
    18.8 KB · Εμφανίσεις: 337

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Ακόμα και ο Λεβέντης που υποστηρίζεις ως ο μόνος άξιος πολιτικός, στηρίζει αποχή
O (φαιδρός) Λεβέντης, το έχει κάνει κι άλλες φορές αυτό το (παιδιάστικο) κολπάκι. Συνιστά αποχή ή λευκό ή άκυρο και την άλλη μέρα βγαίνει και ισχυρίζεται ότι ...νίκησε. Δυο φορές ισχυρίστηκε απόπειρα δολοφονίας του μια φορά από αυτοκίνητο και μια από ...νεράντζι.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​
Νεώτερα: https://www.tovima.gr/politics/article/?aid=719713
Το ΟΧΙ φαίνεται να προηγείται κατά 3%.


To 3% που έγραψα, στηριζόταν στις δημοσκοπήσεις που διάβασα εκείνη τη στιγμή. Τελικά η διαφορά ήταν 23% . Δεν το περίμενα και πιστεύω ότι και κανένας άλλος, ούτε καν ο Τσίπρας. Περιμένουμε την ελπίδα...
.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Τρίτη 07:25 θα φύγω με το Blue Star Delos.
Όποιος θέλει να με αποχαιρετήσει θα είμαι εκεί :(
i cri evrytiem :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φαίνεται πως τα "στοιχήματα" και οι δημοσκοπήσεις... ΣΚΑΙ και MEGA ήταν σωστές όπως πάντα. NOT.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Φαίνεται πως τα "στοιχήματα" και οι δημοσκοπήσεις... ΣΚΑΙ και MEGA ήταν σωστές όπως πάντα. NOT.

Ελπιζω να κρατησει μια φορα το λογο του ο γραφικος Μπογδανος και να παραιτηθει τουλαχιστον!!! Να βγει σιγουρα και κατι καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Φαίνεται πως τα "στοιχήματα" και οι δημοσκοπήσεις... ΣΚΑΙ και MEGA ήταν σωστές όπως πάντα. NOT.

Ε κατεβασαν τον μητσοτακη στο "μενουμε ευρωπη", τον εβαλαν να στηριξει το "ναι", αναμενομενα τα αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top