Γενικές απορίες και προβλήματα σχετικά με την DSL

neuriasmenos

Νεοφερμένος

Ο neuriasmenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παντως εγώ από τον πάροχο μου δεν έχω παράπονο. εντόπισε το πρόβλημα και μου είπε τι πρέπει να κάνω. το θέμα είναι ότι δεν έχω τις γνώσεις να το κάνω. και φυσικά ούτε το κατάστημα από το οποίο πήρα τον υπολογιστή το κάνει. άντε βρες άκρη τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όποιον και να πάρεις νομίζω στο ίδιο τεχνικό τμήμα καταλήγουν. Δυστυχώς απειλές και τέτοια δεν πιάνουν πολύ γιατί αν είναι θέμα βροχής είναι θέμα του πανάρχαιου καλωδίου με μόνωση από χαρτί και πίσσα, οπότε δεν είναι απλώς πρόβλημα μιας ρύθμισης που θα τη φτιάξουν αμέσως. Πάρε βέβαια δε χάνεις τίποτα.
Το κάνει εδώ και 2-3 εβδομάδες ακόμα κι όταν δεν έχει βροχή... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πάρτους όλους οπότε, μεγιστοποιείς την πιθανότητα να κάνει κάποιος κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
SOS


Λοιπόν, έκανα στο ρούτερ μου port forwarding, και κατά τα λεγόμενα του Utorrent πέτυχε.
Το θέμα είναι πως από το ρούτερ απενεργοποίησα ο το SPI (δεν έχω ιδέα τι είναι και τι κάνει) και τώρα δε μπορώ να συνδεθώ στο msn.
Έχει κανείς καμία ιδέα;:worry:


Άπντεητ!

Το έφτιαξα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον, εδω και μερες σε ασχετες φασεις με αποσυνδεει απο το ιντερνετ (στο ρουτερ το λαμπακι τις γραμμης ποτε αναβει πορτοκαλι, ποτε καθολου και ποτε πρασσινο-πορτοκαλι) και επανερχετε οποτε του ερθει (ποτε σε 5 λεπτα ποτε σε καμια ωρα).
Επισης ειναι πολυ χαμηλη η ταχυτιτα του....
Επικοινωνισα σημερα με την otenet. Ο πρωτος μου ειπε οτι δεν συνχρονιζει, και να δοκιμασω να βαλω κατευυθειαν το router στην γραμμη (χωρις σπλιτερ) το δοκιμασε, συνχρωνισε και χαρικα! Μετα απο κανα 20λεπτο ομως επεσε παλι... Λεω η γραμμη θα ειναι.. τους ξαναπερνω, μου το επιβεβαιωνει και ο υπαλιλος... Μετα δοκιμαζω να βαλω το ρουτερ σε αλλη εξοδο γραμμης του σπιτιου, και συνχρονισε αμεσως, ξαναδοκιμασα σε αυτην που το εχω κανονικα (με αλλο spliter) και τιποτα, το ξαναεβαλα στην αλλη να κανω την δουλεια μου(νομιζωντας οτι υπαρχει καπιο προβλημα στην εξοδο) αλλα δεν συνχρονιζε παλι... Το εβαλα παλι στην κανονικη του θεση (με αλλο spliter παντα) και επιτελους συνχρονισε...
Αυτο μου γενιση την απορια μηπος φταιει το ρουτερ (απο το 2004 το εχω), αλλα απο την αλλη δεν ρισκαρω να αγορασω αλλο, αν τυχων φταιει η γραμμη τελικα...
Υπαρχει κανενας τροπος να σιγουρευτω για το τι φταιει (δεδομενου οτι αυριο ειναι 17 νοεμβριου και την γενικοτερη αργοπορια του οτε σε θεματα βλαβης) συντομα για να ξεμπερδευω χωρις να μπλεξω με δηλωση βλαβης κλπ, αν δεν φταιει η γραμμη;

Επισης, σε περιπτωση που φταιει το router καπιο καλο και φτηνο ασυρματο να μου προτινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μετα απο κανα 20λεπτο ομως επεσε παλι...
Μήπως τότε σας κάλεσε κάποιος; Χωρίς splitter πέφτει το internet όταν σηκώνεις το τηλέφωνο ή όταν σας καλούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ξερω αυτο, καμια σχεση ε το τηλεφωνο...

Λιγο μετα απο αυτο το μηνυμα επεσε παλι το internet και δεν επανηλθε μεχρι το επομενο πρωΐ... Δηλωσα βλαβη στον οτε, παραγκειλα και αυτο το ρουτερ να το εχω συγουρο, και το μονο που εκαναν ητανε να με παρουν μετα απο δυο μερες να με ρωτισουν αν εχω ακομα προβημα... Σημερα ηρθε το ρουτερ, το συνδεσα και απο οτιο φαινετε, εφταιγε το παλιο μου router...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δοκίμασες στο παλιό router να κάνεις firmware update;

Υ.γ.: Μεγια το router!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οχι.. Αλλα πλεων ειναι πολλα τα κομματια του για να κατσω να το ξανασυναρμολογισω:P Γενικα ειχα παραπονα απο αυτο, ηθελα και ασυρματο για το laptop οποτε εφυγε για ανακυκλωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Eδώ και μερικές ημέρες έχω συνεχείς αποσυνδέσεις από το νετ. Ήρθε τεχνικός, άλλαξα ρούτερ, τα ίδια. Μάλλον ευθύνεται κάτι στη γραμμή της wind ή του ΟΤΕ. Διαβάζω-σε ένα τεχνολογικό φόρουμ- ότι γενικά παρατηρούνται συχνά αποσυνδέσεις με την wind. Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
1) Παίδες ποια είναι η διαφορά μεταξύ του ADSL και του VDSL?!
2) Ποια η διαφορά της "σκέτης" σύνδεση από αυτή με το VDSL/ADSL?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top