Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,185 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

iPhone

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 20:58, 16-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
To iΟS6 όπως και το επερχόμενο iOS7 τρέχουν τέλεια στις συσκευές που υποστηρίζουν (το iphone 4 υποστηρίζει iOS 7). To λειτουργικό σε καμία περίπτωση δεν είναι βαρύ.

Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα με το iΤunes. Ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα για τη διαχείρησης των iDevice είναι. Κάτι αντίστοιχο λείπει για τις android συσκευές. Είναι πιο εύκολο το copy-paste από το απλώς να συνδέσεις το κινητό στο usb;

Και στο android και στο iOS υπάρχουν ελεύθερες και επί πληρωμή εφαρμογές. Όταν ως full εννοείς να κατεβάσεις free τις επί πληρωμη πειρατικά χωρίς τι συγκατάθεση του δημιουργού προσωπικά δεν με πειράζει. Ίσα ίσα θεωρώ κατάντια να κατεβάζεις πειρατικά εφαρμογές που στη πλειοψηφία τους κάνουν 80' και να την δείχνεις στους φίλους σου πίνοντας καφέ των 3 ευρώ.
Ειχα το iPhone 4, χωρις Jailbreak και το iOS 6 δν ετρεχε οπως στο 5αρι φιλου μου, ηταν πολυ πιο αργο, ενω πολλες δυνατοτητες του εκαστοτε λειτουργικου δν υπαρχουν σε παλαιοτερες συσκευες (Siri, 3D Maps etc). Και το εχω ακουσει και απο αλλους χρηστες συσκευων. Α κι επισης μου την εσπαγε που δν μπορουσα να κανω κανονικα downgrade το κινητο

Η πλειοψηφια των χρηστων Apple βρισκουν το iTunes ως ενα αναγκαιο κακο, γιατι αν ο υπολογιστης σου δεν ειναι δυνατος, σου κανει τη ζωη δυσκολη. Σε ενα λαπτοπ του 2009 που χρησιμοποιω που και που, το iTunes ειναι τα ζωα μου αργα. Και οταν θελω να περασω ενα τραγουδι, ειναι ασκοπο να κανω ολη τη διαδικασια, ειδικα οταν εισαι σε υπολογιστη ο οποιος δν περιλαμβανει τη βιβλιοθηκη σου. Το Copy Paste ειναι υποθεση δευτερολεπτων. Η καθε εταιρια φτιαχνει ενα προγραμμα διαχειρισης που ομως αν θες το χρησιμοποιεις (βασικα ειναι κοπια του iTunes). Η Samsung εχει το Kies, η Sony το Media Go νομιζω αλλα δν θα μπορει να υπαρχει ενιαιο γιατι οι κατασκευαστες ειναι δεκαδες, δν ειναι οπως με το iOS που αφορα μονο ενα κατασκευαστη.

Δν ασχολουμαι με εφαρμογες που κανουν 0,89. Πολλες τις εχω ηδη αγορασμενες ειτε στο AppStore ειτε στο Google Play. Υπαρχουν και πιο ακριβες, πχ Tapatalk ή προσφατα κατεβασα χαρτες Navigon με ολες τις χωρες και φωνητικες οδηγιες και τους χρησιμοποιω στο αυτοκινητο.

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Και αν είσαι σε κάποιο ιντερνετ καφέ που δεν έχει στα pc itunes? Αν θέλεις να στείλεις/πάρεις τραγούδια από κινητά φίλων σου μέσω bluetooth?

Και το πιο βασικό, αν βρεις ένα ωραίο soundtrack που το θες για ήχο κλησης? Πρέπει να το βρεις και να το πληρώσεις?
Νταξει ποιος στελνει πλεον τραγουδια με Bluetooth? Ειναι σα να λεμε το Νοκια 3310 ειναι καλυτερο απο το S4 ή το 5S γιατι ειχε υπερυθρες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 24-09-13 στις 17:10. Αιτία: Merge posts.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 21:46, 16-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Ειχα το iPhone 4, χωρις Jailbreak και το iOS 6 δν ετρεχε οπως στο 5αρι φιλου μου, ηταν πολυ πιο αργο, ενω πολλες δυνατοτητες του εκαστοτε λειτουργικου δν υπαρχουν σε παλαιοτερες συσκευες (Siri, 3D Maps etc). Και το εχω ακουσει και απο αλλους χρηστες συσκευων. Α κι επισης μου την εσπαγε που δν μπορουσα να κανω κανονικα downgrade το κινητο
Το iphone 4 πάνω κάτω τρέχει το iOS 6 κα το iOS 7 με τη ίδια απόκριση όπως με το iOS 5. Εγώ έχω το 3gs και δεν αισθάνθηκα καμιά μεγάλη διαφορά στην απόκριση με την αλλαγή των λειτουργικών.

Η πλειοψηφια των χρηστων Apple βρισκουν το iTunes ως ενα αναγκαιο κακο, γιατι αν ο υπολογιστης σου δεν ειναι δυνατος, σου κανει τη ζωη δυσκολη. Σε ενα λαπτοπ του 2009 που χρησιμοποιω που και που, το iTunes ειναι τα ζωα μου αργα. Και οταν θελω να περασω ενα τραγουδι, ειναι ασκοπο να κανω ολη τη διαδικασια, ειδικα οταν εισαι σε υπολογιστη ο οποιος δν περιλαμβανει τη βιβλιοθηκη σου. Το Copy Paste ειναι υποθεση δευτερολεπτων. Η καθε εταιρια φτιαχνει ενα προγραμμα διαχειρισης που ομως αν θες το χρησιμοποιεις (βασικα ειναι κοπια του iTunes). Η Samsung εχει το Kies, η Sony το Media Go νομιζω αλλα δν θα μπορει να υπαρχει ενιαιο γιατι οι κατασκευαστες ειναι δεκαδες, δν ειναι οπως με το iOS που αφορα μονο ενα κατασκευαστη.
Αν θέλεις δεν χρησιμοποιείς καθόλου το itunes.

Δν ασχολουμαι με εφαρμογες που κανουν 0,89. Πολλες τις εχω ηδη αγορασμενες ειτε στο AppStore ειτε στο Google Play. Υπαρχουν και πιο ακριβες, πχ Tapatalk ή προσφατα κατεβασα χαρτες Navigon με ολες τις χωρες και φωνητικες οδηγιες και τους χρησιμοποιω στο αυτοκινητο.
To tapatalk βγαίνει 3,5 ευρώ κάνει και συχνά μειώνει τη τιμή του. Τα αξίζει τα λεφτά του.

Το Νavigon και εγώ το είχα τσαμπέ. Το καλύτερο navi πρόγραμμα αλλά δυστυχώς πανάκριβο. Τώρα χρησιμοποιώ το citisnav ή το cygic που τα πήρα με 10 ευρώ το καθένα (το δεύτερο ήταν σε προσφορά).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chris80

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chris80
Ο chris80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O chris80 έγραψε στις 15:38, 24-09-13:

Εγώ πάντως πήρα το 4, 350 ευρώ. Not bad. Still an iPhone ;-)

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 11:57, 25-09-13:

Από σήμερα μπορεί κάποιος να παραγγείλει τα 2 νέα iphones.
Ενδεικτικές τιμές στα skroutzομάγαζα:
iPhone-5C (το "φθηνό")
iPhone-5S
Οπότε λογικά στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων η τιμή τους θα είναι πιο πάνω...

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 12:02, 25-09-13:

Δν παιζει κανουν πλακα, 850€ το 5S???? Οταν ηταν καινουριο το 4 το ειχα παρει 620 (Γερμανια βεβαια)

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 12:10, 25-09-13:

Έλα μωρέ σχετικά φθηνά είναι!

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 12:16, 25-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Itach1
Έλα μωρέ σχετικά φθηνά είναι!
Προτιμω με τοσα λεφτα να παω ταξιδι Νεα Υορκη...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 13:05, 25-09-13:

Είμαι περίεργος για να δω για ποιο λόγο θα αγοράσει κανείς κάποια από αυτές τις 2 συσκευές.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 21:31, 25-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Είμαι περίεργος για να δω για ποιο λόγο θα αγοράσει κανείς κάποια από αυτές τις 2 συσκευές.
Υπαρχουν ατομα που παιρνουν το iPhone με δανειο, προσοχη οχι με δοσεις με καρτα αλλα με κανονικο δανειο. Σε φορουμ για iphone ηταν τυπος που πηρε το 5 και εδινε 20€ σε 60(!!!!!!!!!!!!!!) δοσεις.

Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 16:41, 26-09-13:

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 11:35, 27-09-13:

Ένα ελληνικό hands on από το techblog.gr

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Apep
Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Apep έγραψε στις 12:55, 01-04-14:

To νέο iphone 6, σύμφωνα με φήμες που διέρρευσαν για να χάσουν τον ύπνο τους οι fans de apple θα κυκλοφορήσει σύντομα και σύμφωνα με σχέδια που ανέβασε η γαλλική ιστοσελίδα Nowwhereelse.fr, θα είναι πολύ λεπτό και με στρογγυλεμένες άκρες.

Μία έκδοση στις 4.7 ίντσες με διαστάσεις 137 Χ 66 Χ 7 mm και η μεγαλύτερη στις 5.7 ίντσες με διαστάσεις 157 Χ 77 Χ 6.7 mm.
Aνάλυση στα 440 ppi, επεξεργαστή Α8 στα 64bit, RAM 2gb, cam 8MP και φυσικά IOS 7.2 Θα ξεκινάνε από 16 έως και 128 GB.
Πραγματικά απίθανος συνδιασμός τεχνολογίας και design

Take a look

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  iphone_6.jpg
Εμφανίσεις:  65
Μέγεθος:  47,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  iphone-6.jpg
Εμφανίσεις:  63
Μέγεθος:  55,2 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apep : 01-04-14 στις 13:58.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 15:58, 26-04-15:

Ρε παιδιά, τα I-phones δεν έχουν ραδιόφωνο;

Γενικά τα σνομπάρω τα προιόντα της Apple γιατί όλοι τα έχουν θεοποιήσει, αλλά τολμώ να ομολογήσω ότι έχει περάσει από το μυαλό μου να πάρω i-phone!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:58, 26-04-15:

Εχουν αρκει να εχεις προσβαση στο ιντερνετ.
Απο τοτε που απεκτησα iphone, προσωπικα δεν το αλλαζω με τιποτα. Το προτιμω ακομα κι απο τα android εχω ενα ταμπλετ android και πιο ευχρηστο μου χει φανει το ios του iphone. Βεβαια στο ταμπλετ δεν εχω δωσει και ιδιαιτερη σημασια, οποτε ισως γιαυτο να μη μου φαινεται ευκολο. Παντως τα iphone ειναι κινηταρες να λεμε την αληθεια!
Και φαντασου οτι οταν το απεκτησα, ημουν ετοιμη να το δωσω οσο οσο γιατι... μου φαινοταν δυσκολο και ελεγα ''τι ειν τουτο???''. Λιγο το χρησιμοποιησα, ειδα και τα τηλ που με επαιρναν απο τις αγγελιες, μιλαμε γι απιστευτα τηλεφωνηματα και λεω τι στο καλο, μελι εχει? Ε λιγακι το χρησιμοποιησα και παει. Το παντρευτηκα. Δεν το εδωσα ποτε!! Πουληθηκε ελεγα! Αν μου παθαινε κατι δηλαδη το κινητο μου, νομιζω παλι iphone θα αποκτουσα...!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 26-04-15 στις 20:05.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 22:18, 26-04-15:

Γιατι ολοι τρελαινεστε με το ραδιοφωνο; Δηλαδη οταν ειστε στο μετρο και δεν πιανει τι κανετε; Ουτως ή αλλως ακομα και οι υπολοιπες εταιριες σιγα σιγα βγαζουν το ραδιοφωνο απο τα κινητα τους.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DumeNuke

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 22:26, 26-04-15:

-Άνοιξε bluetooth να σου στείλω/μου στείλεις τις φωτογραφιές!
-Δεν μπορώ, έχω Iphone.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:27, 26-04-15:

Δε ταιριάζει το ραδιόφωνο στην αισθητική του iPhone. Σκέψου λίγο να ακούς ντέρτι από το iphone. ew. O.o

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
-Άνοιξε bluetooth να σου στείλω/μου στείλεις τις φωτογραφιές!
-Δεν μπορώ, έχω Iphone.

Αν περιμένεις εν έτει 2015 να στείλεις φωτο από bluetooth έχεις μείνει λίγο πίσω. lol

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 22:41, 26-04-15:

Τι bluetooth ρε; Υπέρυθρες ftw.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 22:49, 26-04-15:

Ειμαστε στο 2015. Τα δεδομενα ειναι παμφθηνα πλεον, ειδικα για οσους ειναι φοιτητες. Τοσα που δεν τα καταναλωνεις ολα. Μπορεις να κανεις ολες τις δουλειες σου μεσω ιντερνετ και να στειλεις σε δευτερολεπτα φωτογραφιες και τραγουδια οχι στα 10μ μακρια σου αλλα στην αλλη ακρη του κοσμου. Το bluetooth εχει χρηση αν θελεις να βαλεις ασυρματο ακουστικο ή αν θες να συνδεσεις το κινητο σου με το συστημα του αυτοκινητου.

Επισης δεν καταλαβαινω την εμμονη μερικων με τα SMS οταν εχουν δεδομενα. WhatsApp ή εστω Viber αλλιως μην περιμενεις απαντηση.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:22, 26-04-15:

Ειμαστε στο 2015. Τα δεδομενα ειναι παμφθηνα πλεον, ειδικα για οσους ειναι φοιτητες. Τοσα που δεν τα καταναλωνεις ολα. Μπορεις να κανεις ολες τις δουλειες σου μεσω ιντερνετ και να στειλεις σε δευτερολεπτα φωτογραφιες και τραγουδια οχι στα 10μ μακρια σου αλλα στην αλλη ακρη του κοσμου. Το bluetooth εχει χρηση αν θελεις να βαλεις ασυρματο ακουστικο ή αν θες να συνδεσεις το κινητο σου με το συστημα του αυτοκινητου.

Επισης δεν καταλαβαινω την εμμονη μερικων με τα SMS οταν εχουν δεδομενα. WhatsApp ή εστω Viber αλλιως μην περιμενεις απαντηση.
Κοίτα να δεις που τελευταία συμφωνώ πολύ μαζί σου. Να ανησυχήσω;

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 23:51, 26-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Δε ταιριάζει το ραδιόφωνο στην αισθητική του iPhone. Σκέψου λίγο να ακούς ντέρτι από το iphone. ew. O.o
Ενώ όταν οι απανταχού μπουζουκόβιοι ακούνε ντέρτια σε .mp3 ή απ'το youtube είναι αρκετά "in" για την αισθητική του;

Άλλη όρεξη δεν έχω να 'ναι τα δεδομένα όλη μέρα ανοιχτά και να με βλέπουν μέσα οι απανταχού σπάμμερς! Άσε που τα viber/whatsapp ως εφαρμογές εμποδίζουν το multitasking σε σύγκριση με το sms (που είναι εξίσου δωρεάν πλέον με τα φοιτητικά πακέτα). Εγώ αυτά τα 'χω για όταν δεν με νοιάζει αν θα απαντήσει ο άλλος, όταν π.χ. στέλνω εικόνες ή links. Σιγά μην περιμένω να συνδεθεί σε δίκτυο ο άλλος για να κανονίσω κάτι που επίγει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 00:10, 27-04-15:

ποζεράδικο χιπστεράδικο υπερτιμημένο..
κάποιος που ξέρει απο κινητά θα επιλέξει με κλειστά μάτια android

γιατι:
-θέλουμε να μεταφέρουμε τα Mp3 και τις ταινίες κατευθείαν στο κινητό και να παίζουν αμέσως! χωρίς itunes Και π..ριες..
-με τα μισα χρήματα παίρνουμε κάτι ισάξιο τεχνολογικά και σε δυνατότητες με το Iphone
-θέλουμε να ανταλλάσσουμε δεδομένα φώτο κτλ ακόμα και όταν είμαστε σε κάποιο κατσικοχώρι χωρις ίντερνετ.(με bluetooth)
-θέλουμε να φορτίζουμε το κινητό μας με οποιονδήποτε φορτιστή, και όχι με τον μοναδικό φορτιστη της apple(Η μόνη π έχει διαφορετικό)
-θέλουμε να ακούμε ραδιόφωνο ελεύθερα χωρις να ξοδέυουμε 100Mb και την μισή μας μπαταρία ανα ώρα..
-Μισούμε τους χίπστερ τους κλαρινογαμπρούς και τα ποζέρια

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 00:31, 27-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
γιατι:
-θέλουμε να μεταφέρουμε τα Mp3 και τις ταινίες κατευθείαν στο κινητό και να παίζουν αμέσως! χωρίς itunes Και π..ριες..
σε αυτό θα συμφωνήσω, θα πρέπει κάποιος να έχει οπωσδήποτε δικό του pc ώστε να περνάει τα τραγούδια χωρίς μουρμούρα από τον άλλο ιδιοκτήτη του pc τεράστια ανοησία. να θες να το φουλάρεις με τραγούδια και να πρέπει να περιμένεις κιόλας για να κάνει συγχρονισμό. αν δεν είχε αυτό θα ταν πολύ καλύτερο.
πάντως είναι καλά κινητά, εμένα μου χει πέσει πάρα πολλές φορές κάτω αλλά είναι ακόμα ζωντανό, είναι ανθεκτικά, ευτυχώς για μένα γιατί κάθε μήνα θα έπαιρνα και άλλο κινητό τέτοια σιδεροφάγος που είμαι.

Παράθεση

DumeNuke

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 00:47, 27-04-15:

Αν περιμένεις εν έτει 2015 να στείλεις φωτο από bluetooth έχεις μείνει λίγο πίσω. lol
Το παραπάνω το έγραψα για να υποδείξω ότι, εν έτει 2015, η Apple συνεχίζει να αρνείται επιδεικτικά οποιαδήποτε επικοινωνία των προϊόντων της με αυτά άλλων εταιρειών. Και ανέλυσε μου λίγο, ποιος ακριβώς είναι αυτός που μένει πίσω: Εγώ, που γουστάρω να χρησιμοποιώ bluetooth για να ανταλλάσω αρχεία με το 99% του πληθυσμού που δεν έχει iphone ή το 1% που έχει iphone και πρέπει να βρίσκει εναλλακτικές πατέντες για να επικοινωνεί με το υπόλοιπο 99%?
Για να μην πιάσω το θέμα με τους φορτιστές.... Που εγώ φορτίζω το Prestigio μου με φορτιστή της Samsung (η της Huawei ή ή ή....), τη στιγμή που η Apple βγάζει και από καινούργιο βύσμα φορτιστή με κάθε διαφορετικό μοντέλο που κυκλοφορεί.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 01:51, 27-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Το παραπάνω το έγραψα για να υποδείξω ότι, εν έτει 2015, η Apple συνεχίζει να αρνείται επιδεικτικά οποιαδήποτε επικοινωνία των προϊόντων της με αυτά άλλων εταιρειών. Και ανέλυσε μου λίγο, ποιος ακριβώς είναι αυτός που μένει πίσω: Εγώ, που γουστάρω να χρησιμοποιώ bluetooth για να ανταλλάσω αρχεία με το 99% του πληθυσμού που δεν έχει iphone ή το 1% που έχει iphone και πρέπει να βρίσκει εναλλακτικές πατέντες για να επικοινωνεί με το υπόλοιπο 99%?
Για να μην πιάσω το θέμα με τους φορτιστές.... Που εγώ φορτίζω το Prestigio μου με φορτιστή της Samsung (η της Huawei ή ή ή....), τη στιγμή που η Apple βγάζει και από καινούργιο βύσμα φορτιστή με κάθε διαφορετικό μοντέλο που κυκλοφορεί.
Βασικα το iPhone εχει μειονεκτηματα (ολα τα τηλεφωνα εχουν αλλωστε) αλλα η αποστολη αρχειων με bluetooth δεν ειναι ενα απο αυτα. Επισης δεν εχει το 1% του πληθυσμου iPhone (ακομα και στην Ελλαδα). Το email και το instant messaging δεν ειναι πατεντα εν ετει 2015 και γενικα ποσες φορες στελνεις φωτογραφιες με τους φιλους σου και ειστε σε αποσταση λιγων μετρων και ταυτοχρονα δεν εχεις ιντερνετ

Η Apple εχει βγαλει δυο φορες βυσμα. Και δεν χρειαζεται να παιρνεις καινουριο φορτιστη με καθε τηλεφωνο που κυκλοφορει γιατι 1. Αν παρεις καινουρια συσκευη εχει μαζι 2. Και να σου χαλασει παραγγελνεις με ενα ταληρο απο UK και εισαι ετοιμος.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 01:55, 27-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Ενώ όταν οι απανταχού μπουζουκόβιοι ακούνε ντέρτια σε .mp3 ή απ'το youtube είναι αρκετά "in" για την αισθητική του;

Άλλη όρεξη δεν έχω να 'ναι τα δεδομένα όλη μέρα ανοιχτά και να με βλέπουν μέσα οι απανταχού σπάμμερς! Άσε που τα viber/whatsapp ως εφαρμογές εμποδίζουν το multitasking σε σύγκριση με το sms (που είναι εξίσου δωρεάν πλέον με τα φοιτητικά πακέτα). Εγώ αυτά τα 'χω για όταν δεν με νοιάζει αν θα απαντήσει ο άλλος, όταν π.χ. στέλνω εικόνες ή links. Σιγά μην περιμένω να συνδεθεί σε δίκτυο ο άλλος για να κανονίσω κάτι που επίγει.
Αν επειγει κατι τηλεφωνο. SMS μονο στην περιπτωση που το τηλεφωνο ειναι δυσκολο, πχ αν εισαι στο μετρο και δεν εχει σημα. Επισης και να τις σκοτωνεις σαν εφαρμογες εξακολουθουν να στελνουν ειδοποιησεις και πλεον στο Android 5 εμφανιζονται και στην οθονη κλειδωματος.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 04:53, 27-04-15:

To iphone έχει μειονεκτήματα αλλά μιλάμε για ΧΑΖΑ μειονεκτήματα που από επιλογή της apple υπάρχουν. Το οποίο δείχνει τη γενικότερη αντίληψή που έχουν για το κατά πόσο ενδιαφέρονται για την κάλυψη των αναγκών του κοινού.

Το bluetooth πλέον δεν είναι κάτι αλλά το 2006 που βγήκε το πρώτο iphone ήταν ( και είχαν όλα τα άλλα κινητά τότε, ακόμη και τα πιο φθηνά ). Ή άλλα κατά τα άλλα δεδομένα πράγματα όπως η αναφορά παράδοσης μηνύματος. Αλλά υποθέτω γιατί να ενδιαφερθούμε να βγάλουμε ένα κινητό που να κάνει σωστά 5 πράγματα όταν σε κάθε περίπτωση θα τρέξουν όλοι να το αγοράσουν γιατί είναι ντιζαϊνάτο.

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 10:30, 27-04-15:

Εντάξει τελικά άλλαξα γνώμη!Για την ώρα δεν παίζει να πάρω I-phone!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 18:16, 27-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
ΠΡοσωπική άποψη: όχι, ούτε αυτά ταιριάζουν.
Αρχική Δημοσίευση από gaspar
ποζεράδικο χιπστεράδικο υπερτιμημένο..
κάποιος που ξέρει απο κινητά θα επιλέξει με κλειστά μάτια android

γιατι:
-με τα μισα χρήματα παίρνουμε κάτι ισάξιο τεχνολογικά και σε δυνατότητες με το Iphone
-θέλουμε να ανταλλάσσουμε δεδομένα φώτο κτλ ακόμα και όταν είμαστε σε κάποιο κατσικοχώρι χωρις ίντερνετ.(με bluetooth)
-θέλουμε να φορτίζουμε το κινητό μας με οποιονδήποτε φορτιστή, και όχι με τον μοναδικό φορτιστη της apple(Η μόνη π έχει διαφορετικό)
-θέλουμε να ακούμε ραδιόφωνο ελεύθερα χωρις να ξοδέυουμε 100Mb και την μισή μας μπαταρία ανα ώρα..
-Μισούμε τους χίπστερ τους κλαρινογαμπρούς και τα ποζέρια
παρηγοριά στον άρρωστο.
αν σου χαρίσουν το iphone 6 πέτα το ρε και πάρε android.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 15:18, 28-04-15:

Κοίτα να δεις που τελευταία συμφωνώ πολύ μαζί σου. Να ανησυχήσω;
Οσο δεν μιλαμε για φαγητο, we're good

Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 16:44, 28-04-15:

παρηγοριά στον άρρωστο.
αν σου χαρίσουν το iphone 6 πέτα το ρε και πάρε android.
Αμα σου εδιναν Samsung Galaxy S6 θα το πεταγες;

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 17:59, 28-04-15:

Προσωπικά και κάνα σακουλάκι με χορταράκι να μου δίνανε δε θα λεγα όχι, αυτό δε σημαίνει πως θα αγόραζα κιόλας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 18:30, 28-04-15:

Οσο δεν μιλαμε για φαγητο, we're good
Α για φαγητό μαλώνουμε; Ούτε που θυμάμαι.
Αρχική Δημοσίευση από unπαικτable
Αμα σου εδιναν Samsung Galaxy S6 θα το πεταγες;
Θα το πούλαγα. not my style
Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Προσωπικά και κάνα σακουλάκι με χορταράκι να μου δίνανε δε θα λεγα όχι, αυτό δε σημαίνει πως θα αγόραζα κιόλας.
Μερικοί πάλι θα το αγόραζαν. (το χορταράκι ) (όπως και το αιφονε)
anyway

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:55, 08-06-15:

Λοιπον, δεν ξερω τι εχει αλλαξει ή εγω εχω κανει καμμια βλακεια (βασικα δεν το εχω αναβαθμισει κι ολο μου βγαζει υπενθυμιση) και δεν ξερω πως να περασω μουσικη ή tones απο το itunes. Μπορει καποιος που ξερει να μου πει τι στο καλο γινεται? Τοσο δυσκολο ειναι πια?

Και ειχα! Ειχα μουσικη!! Απο πολυ παλια! Ε και εκανα συγχρονισμο και σβηστηκαν ολα. Τι θκατα? Ειχα να μπω και στα itunes δυο χρονια σιγουρα! Κατι αλλαξε, λεω, δεν μπορει! Κατι αλλαξε κι εγω δε μπορω να καταλαβω!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 08-06-15 στις 11:58.
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 12:23, 08-06-15:

Είναι μέχρι να μάθεις πως λειτουργούν. Οσον αφορά τα τραγούδια πιθανόν τα έλειπαν από τον υπολογιστή, να μην τα έβρισκε και γιαυτό τώρα να μην έχει κιόλας! Αν έχεις κουράγιο πέρασέ τα ξανά..

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 17:09, 08-06-15:

Το itunes ειναι ενας απο τους λογους που δεν θα αγοραζα ποτε ξανα iphone. Δεν υπαρχει χειροτερο προγραμμα. Ο λογος που μπορει να εχασες τα τραγουδια σου μπορει να εχει σχεση με το ποσες φορες εχεις κανει sync σε διαφορετικο itunes. Μια φορα τα ειχα χασει ολα επειδη ειχα υπερβει τις 5 φορες. Ειχα κανει φορματ και ξεχασα να επιλεξω στο itunes να κανει de-authorize (βασικα το ειχα κανει αυτο αλλες 4 φορες σε αλλους υπολογιστες). Οποτε κανετε sync ειτε πριν απο φορματ, ειτε σε αλλο Η/Υ που δεν σκοπευετε να χρησιμοποιησετε ξανα, μη ξεχνατε να επιλεγετε το de-authorize γιατι αν ξεπερασετε το οριο των 5 φορων, θα τα χασετε ολα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:28, 09-06-15:

:/
Πωπω βρε κοριτσια, ειλικρινα δεν τα καταφερνω.
Αυριο θα δοκιμασω παλι!

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 14:41, 10-06-15:

@mind

Όταν έχεις συνδέσει το iPhone στον υπολογιστή κι είναι ανοιχτό το iTunes, πάνω αριστερά θα σου βγει ένα εικονίδιο κινητού. Θα το πατήσεις και θα μεταφερθείς σε νέο παράθυρο, απ' όπου, πάλι απ' τ' αριστερά, στο Settings, θα επιλέξεις το Music, και κατόπιν θα τσεκάρεις το Sync Music. Αν κάνεις αυτό και δεν σου δουλεύει, δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις. Αν ξέρει κάποιος άλλος φίλος, ας σου πει.

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 21:34, 09-10-15:

Τρέλα για τo iPhone 6S στην Ελλάδα -Ανάρπαστο το νέο κινητό της Apple

Από σήμερα 9 Οκτωβρίου τα νέα iPhone 6S και iPhone 6S Plus κυκλοφορούν σε 40 ακόμα χώρες μεταξύ των οποίων είναι και η Ελλαδα και όπως αναμένεται θα γίνουν ανάρπαστα. Ηδη οι προπαραγγελίες έχουν ξεπεράσει τις 6.000.

Τα iPhone 6S και iPhone 6S Plus θα είναι διαθέσιμα από όλους τους παρόχους κινητής τηλεφωνίας ενώ λόγω μεγάλης ζήτησης δεν αποκλείεται να παρατηρηθούν προβλήματα με τη διαθεσιμότητα τους σε μερικές εκδόσεις και χρώματα.

Τα χαρακτηριστικά του νέο iPhone
Τα νέα iPhone 6S και iPhone 6S Plus διαθέτουν οθόνες Retina 4,7" και 5,5" αντίστοιχα, και έχουν βελτιωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά σε σχέση με τους προκατόχους τους, πιο ανθεκτικά κατασκευασμένο αλουμίνιο, ταχύτερο Α9 επεξεργαστή, δυνατότητες 4Κ video αλλά και νέα τεχνολογία 3D Touch αυξάνοντας τις δυνατότητες λειτουργίας των τηλεφώνων, ενώ θα είναι διαθέσιμα σε τέσσερα χρώματα, χρυσό, γραφίτης, ασημί και ροζ χρυσό.

Η τιμές για τα iPhone 6S και iPhone 6S Plus
Η τιμή του iPhone 6S θα ξεκινάει λίγο κάτω από τα 800 ευρώ (789 ευρώ) και θα φτάνει μέχρι τα 999 ευρώ στην έκδοση των 128GB ενώ για το iPhone 6S Plus η τιμή θα είναι από 899 ευρώ και θα φτάνει μέχρι τα 1099 ευρώ στην έκδοση των 128GB.

Πηγή: Τρέλα για τo iPhone 6S στην Ελλάδα -Ανάρπαστο το νέο κινητό της Apple | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/230014...#ixzz3o6JunHuh

Eνα unboxing

Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 21:58, 09-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από eyb0ss
Τι bluetooth ρε; Υπέρυθρες ftw.
Tι μου θύμισες ρε φίλε? Στο παρκάκι της γειτονιάς να ανταλάσσουμε τραγούδια με υπέρυθρες και να περιμένουμε έως και μισή ώρα για να περάσουμε ένα κομμάτι 3ΜΒ.

Εγώ που θέλω το κινητό μόνο για κλήσεις.(ο λόγος ύπαρξης του), ορίστε (ή κάτι παρόμοιο)

Δυο μηνιάτικα για ένα κινητόΙ m sorry. Eλπιζω όσοι αγοράζουν να το κάνουν επειδή χρειάζονται τις όποιες λειτουργίες του και όχι για να περιφέρουν το μηλαρaκι.

Δεν σνομπάρω ούτε κατηγορώ. Όποιος έχει τα χρήματα αγοράζει ότι γουστάρει. My two cents...

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 00:11, 10-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Τρέλα για τo iPhone 6S στην Ελλάδα -Ανάρπαστο το νέο κινητό της Apple

Από σήμερα 9 Οκτωβρίου τα νέα iPhone 6S και iPhone 6S Plus κυκλοφορούν σε 40 ακόμα χώρες μεταξύ των οποίων είναι και η Ελλαδα και όπως αναμένεται θα γίνουν ανάρπαστα. Ηδη οι προπαραγγελίες έχουν ξεπεράσει τις 6.000.

Τα iPhone 6S και iPhone 6S Plus θα είναι διαθέσιμα από όλους τους παρόχους κινητής τηλεφωνίας ενώ λόγω μεγάλης ζήτησης δεν αποκλείεται να παρατηρηθούν προβλήματα με τη διαθεσιμότητα τους σε μερικές εκδόσεις και χρώματα.

Τα χαρακτηριστικά του νέο iPhone
Τα νέα iPhone 6S και iPhone 6S Plus διαθέτουν οθόνες Retina 4,7" και 5,5" αντίστοιχα, και έχουν βελτιωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά σε σχέση με τους προκατόχους τους, πιο ανθεκτικά κατασκευασμένο αλουμίνιο, ταχύτερο Α9 επεξεργαστή, δυνατότητες 4Κ video αλλά και νέα τεχνολογία 3D Touch αυξάνοντας τις δυνατότητες λειτουργίας των τηλεφώνων, ενώ θα είναι διαθέσιμα σε τέσσερα χρώματα, χρυσό, γραφίτης, ασημί και ροζ χρυσό.

Η τιμές για τα iPhone 6S και iPhone 6S Plus
Η τιμή του iPhone 6S θα ξεκινάει λίγο κάτω από τα 800 ευρώ (789 ευρώ) και θα φτάνει μέχρι τα 999 ευρώ στην έκδοση των 128GB ενώ για το iPhone 6S Plus η τιμή θα είναι από 899 ευρώ και θα φτάνει μέχρι τα 1099 ευρώ στην έκδοση των 128GB.

Πηγή: Τρέλα για τo iPhone 6S στην Ελλάδα -Ανάρπαστο το νέο κινητό της Apple | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/230014...#ixzz3o6JunHuh

Eνα unboxing

ΤΡΕΧΤΕ ΤΡΕΧΤΕ

edit: bonus βιντεάκι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 10-10-15 στις 00:14.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 10:13, 10-10-15:

Την αδικείτε την apple, ειδικά τώρα που όλοι οι ανταγωνιστές της ακολουθούν την ίδια τιμολογική πολιτική

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 10-10-15 στις 11:10.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 12:12, 10-10-15:

Οι άλλοι ανταγωνιστές τουλάχιστον διαθέτουν και μια Χ ποιότητα κατασκευής με Ψ χαρακτηριστικά έστω για τα προσχήματα ρε αδερφέ. Δε πουλάνε φίκια για μεταξωτές κορδέλες.

Όχι ότι προσωπικά θα έδινα τόσα λεφτά για κινητό και 16πύρηνο να βαζαν πλέον υπάρχουν κινέζικα με παρόμοια χαρακτηριστικά στα 150 ευρώ. Γελάνε και οι πέτρες.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,597 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 15:01, 10-10-15:

Είχα το iphone 3GS για 6 χρόνια, πιο άλλο σημερινό κινητό μπορείς να μου πεις που θα αντέξει τόσο. Έχουν ποιότητα κατασκευής και μέσα στην τιμή προφανώς και δεν πληρώνεις μόνο τα υλικά, πληρώνεις και τεχνογνωσία.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 18:14, 10-10-15:

Κι εγώ το 3gs έχω για το ίδιο διάστημα, κι έχω κι ένα w810i για 8 χρόνια, και τα 2 δουλεύουν. Sony Ericsson > Apple λοιπόν;

Δε χρειάζεται να κάνει το κινητό 900 ευρώ για να έχει ποιότητα κατασκευής. Τι να πουν και τα νόκια. Μια που αναφέραμε και τη ποιότητα κατασκευής επίσης ένα μπράβο στην apple που έβαλε πιο χοντρό αλουμίνιο ώστε να μη λυγίζουν σαν πηρούνια τα 900 ευρώ κινητά της. Μιλάμε για εξέλιξη.

Η αλήθεια είναι πως αν βγάλεις από ένα iphone τη στάμπα σαν συσκευή τεχνικά δεν αξίζει πάνω από 300 ευρώ. Εκτός κι αν το iOS αξίζει τα 600 ευρώ καπέλο που πολύ αμφιβάλλω.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 20:10, 10-10-15:

Οι άλλοι ανταγωνιστές τουλάχιστον διαθέτουν και μια Χ ποιότητα κατασκευής με Ψ χαρακτηριστικά έστω για τα προσχήματα ρε αδερφέ. Δε πουλάνε φίκια για μεταξωτές κορδέλες.

Όχι ότι προσωπικά θα έδινα τόσα λεφτά για κινητό και 16πύρηνο να βαζαν πλέον υπάρχουν κινέζικα με παρόμοια χαρακτηριστικά στα 150 ευρώ. Γελάνε και οι πέτρες.
Ειδικα η Samsung ας πουμε που εχει τιγκαρει το λογισμικο αχρηστες εφαρμογες και το κινητο το εχει κανει σαν κλωνο του iPhone. Σε λιγο θα τα ονομασει iGalaxy.

Το παιχνιδι με τα υπαρχοντα δεδομενα εχει χαθει για τους μεγαλους κατασκευαστες Android. Η Apple τους νικαει στα high-end, οι Κινεζοι στα πιο low-budget. Δυστυχως χωρος στο ενδιαμεσο δεν υπαρχει τοσος πολυς ωστε να χωρεσουν ολες οι εταιριες.

Ηδη σημερα βγηκαν για αλλη μια φορα δημοσιευματα οτι η Sony σκεφτεται να καταργησει την παραγωγη κινητων

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,597 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 22:37, 10-10-15:

Κι εγώ το 3gs έχω για το ίδιο διάστημα, κι έχω κι ένα w810i για 8 χρόνια, και τα 2 δουλεύουν. Sony Ericsson > Apple λοιπόν;

Δε χρειάζεται να κάνει το κινητό 900 ευρώ για να έχει ποιότητα κατασκευής. Τι να πουν και τα νόκια. Μια που αναφέραμε και τη ποιότητα κατασκευής επίσης ένα μπράβο στην apple που έβαλε πιο χοντρό αλουμίνιο ώστε να μη λυγίζουν σαν πηρούνια τα 900 ευρώ κινητά της. Μιλάμε για εξέλιξη.

Η αλήθεια είναι πως αν βγάλεις από ένα iphone τη στάμπα σαν συσκευή τεχνικά δεν αξίζει πάνω από 300 ευρώ. Εκτός κι αν το iOS αξίζει τα 600 ευρώ καπέλο που πολύ αμφιβάλλω.
Και εγώ έχω το w810i. Αλλά μην μου συγκρίνεις smartphone με κινητά "παλιάς" τεχνολογίας. Τα smarphone μετά τα 2-3 χρόνια γίνονται εκνευριστικά δυσχρειστα.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 22:45, 10-10-15:

Και η samsung την τιμολογιακή πολιτική της την έχει πληρώσει πολύ ακριβά αλλά τουλάχιστον αυτοί έχουν να δείξουν μια τεχνολογικά εντυπωσιακή ναυαρχίδα σε αυτές τις τιμές ( άσχετα αν έχει νόημα να αγοράσεις κινητό με 4gb ram, οκταπύρηνο και 2κ οθόνη ).

Όσον αφορά το σχεδιασμό πλέον λίγο πολύ όλοι κλέβουν από όλους λογικό είναι τόσο που έχει ανοίξει η αγορά. Και το πίσω μέρος των τελευταίων iphone κόπια των htc είναι αλλά δε μας χαλάει.

Τα κινέζικα αργά ή γρήγορα θα κυριαρχήσουν στην αγορά συνολικά, πλέον που ο κόσμος έχει συνειδητοποιήσει πως στα επώνυμα η μισή τιμή είναι το brand name να πω πως υπήρχε και support δηλαδή πάει στο διάολο.

Τα apple είναι η μόνη εξαίρεση εδώ γιατί well είναι apple και ξέρουν πώς να πλασάρουν συσκευές 5ετίας ως τεχνολογικά διαμάντια, όπως το ίδιο συμβαίνει και στα pc και παντού. Το apple fanboy δε θα πάρει το iphone γιατί έχει καλή οθόνη θα το πάρει γιατί είναι apple, όσο και να κάνει, και θα το πουλήσει να πάρει και το επόμενο όταν βγει και πάει λέγοντας. Διαφορετικό το αγοραστικό κοινό διαφορετικά και τα κριτήρια.

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Και εγώ έχω το w810i. Αλλά μην μου συγκρίνεις smartphone με κινητά "παλιάς" τεχνολογίας. Τα smarphone μετά τα 2-3 χρόνια γίνονται εκνευριστικά δυσχρειστα.
Αν δεν κάθεσαι να περνάς νεότερες και πιο βαριές εκδόσεις λειτουργικού, και δεν το τιγκάρεις με άχρηστες εφαρμογές το ίδιο καλά δε λειτουργεί και το smartphone; αλλιώς τι αλλάζει ακριβώς;

Εγώ δεν του έχω κάνει ποτέ αναβάθμιση με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά να μην παίζει καμιά εφαρμογή, αλλά στα βασικά που το θέλω φυσικά τρέχει σαν την πρώτη μέρα λειτουργίας του ( αν εξαιρέσεις κάποια σπάνια κρασαρίσματα ). Γενικά όμως πιστεύω τα smartphones δεν κατασκευάζονται με ορίζοντα χρήσης πάνω από 3-4 χρόνια έτσι όπως εξελλίσσεται η τεχνολογία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 10-10-15 στις 22:53.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos έγραψε στις 11:30, 11-10-15:

H apple είναι οδηγός και οι άλλοι ακολουθούν. Παράδειγμα μόλις βγήκε η φήμη του apple watch, τρέξανε όλοι να βγάλουν ρολόγια πριν από αυτήν. Ο ισχυρισμός ότι η apple αντιγράφει είναι γελοίος. Το καπάκι των HTC δεν έχει καμία σχέση με του iphone 6. Όσο για τα κινέζικα παραβιάζουν τόσες πατέντες που δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν ΕΕ ή Αμερική.

Μια εταιρία μπορεί να απειλήσει αυτή τη στιγμή την Apple. Η Microsoft. Το θέμα είναι πότε θα αποφασίσει να το κάνει.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 18:04, 11-10-15:

H apple δεν κράζεται για τις καινοτομίες της αλλά για την τιμολογιακή πολιτική της και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει το αγοραστικό κοινό. Καινοτομίες κάνουν διάφορες εταιρείες και πολλές φορές μικρές ή ακόμη και start ups που μπορεί να μην ακουστούν το ίδιο όπως lifestyle κολοσσοί του βεληνκούς της apple που θα βγάλουν κάτι και θα γίνει αναμπουμπούλα αυτό είναι όλο.

Τα wearables έχουν μια συνεχή εξέλιξη την τελευταία δεκαετία με ένα απλό search στο wiki μπορεί ο καθένας να διαπιστώσει την πορείας τους, καμία apple δεν ανακάλυψε τον τροχό εδώ. Και φυσικά θα πάρει καιρό ακόμα μέχρι τέτοιες συσκευές ( όπως επίσης και το glass της google ) να ωριμάσουν και να ταιριάξουν στις ανάγκες του κοινού ( πόσο μάλλον σε λογικές τιμές ).

Ποια κινέζικα δεν θα γίνουν διαθέσιμα στην ευρωπαϊκή αγορά, αυτά που μπορεί ήδη να βρει κανείς από ελληνικά καταστήματα στο skroutz;
(π.χ) http://www.skroutz.gr/s/7187498/Meizu-M2-Note-16GB.html

Και δε μιλάμε φυσικά απαραίτητα για no name εταιρείες, την ώρα που lenovo, huawei και xiaomi έχουν ένα αρκετά καλό μερίδιο της αγοράς.

Η microsoft κάνει στα smart phones αυτό που η apple θα έπρεπε να έχει ήδη κάνει. Έβγαλε ένα ελαφρύτερο OS και το πέρασε σε budget συσκευές των 200 ευρώ για ικανοποιητική εμπειρία χρήσης. Δε σου πουλάει διπύρηνους και 2gb ram για 900 ευρώ. Αλλά όσο υπάρχει κοινό που τσιμπάει σε τέτοιου επιπέδου πολιτικές τι να πω, έχουμε την αγορά που μας αξίζει.

edit: σχετικά με την ομοιότητα μεταξύ συσκευών, καθαρή σύμπτωση:

Δεν πρόκειται να κατηγορήσω καμία εταιρεία για αυτό, ειδκά έτσι όπως έχει γίνει η αγορά πλέον τέτοιες ομοιότητες είναι αναπόφευκτες αλλά όχι και να ακούω πως όλοι αντιγράφουν την apple.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 11-10-15 στις 18:13.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • [Apple] iPhone 4 και κεραία - Από DreamsRevenge
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συσκευές κινητής τηλεφωνίας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-07-10 στις 22:07.
    • HTC HD2 vs. iPhone 3GS - Από Zod
      Το θέμα έχει λάβει 46 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επιλογή Συσκευής.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-01-10 στις 21:04.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους