Διαφωνείτε με την προσφυγή στο ΔΝΤ;

Η προσφυγή στο ΔΝΤ είναι μια καλή ιδέα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δυστυχως τωρα θα κοπει αιματηρα το καρκινωμα του υπερτροφικου δημοσιου..αλλα μαζι οπως σε ολες τις εγχειρησεις θα πρεπει να κοπει και ενα κομματι υγιειους ιστου για ασφαλεια..

θα χυθει αιμα..αλλα αλλιως δεν γινεται καλα η χωρα..
αλλα μην παραχυθει και μεινουμε με ενα πτωμα στα χερια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
δεν γίνει ένα μαθηματικό συμμάζεμα στον οίκο ανοχής, δεν γίνει μια αναπροσαρμογή μισθών βάση παραγόμενου έργου ;
XAXAXAXAXAXAXAXA (δεν γελάω μόνο από το πληκτρολόγιο, και στην πραγματικότητα γέλασα όταν το διάβασα αυτό)

Ουδείς διαφωνεί με το γεγονός ότι σήμερα έχει διεισδύσει στο DNA του μέτριου Έλληνα η άποψη περί βολέματος στο δημόσιο. Και όταν λέω μέτριου εννοώ όλους τους έλληνες που αυτή την στιγμή δεν έχουν δουλειά ούτε όραμα και εργατικότητα για να κάνουν το κάτι παραπάνω στην εργασία τους.

Πηγή έμπνευσης του παραπάνω συμπεράσματος είναι η περίπτωση ενός πραγματικά εξαίρετου φυσικού του σχολείου μου που παρόλο τον χρόνο που έχει καταβάλει στην επιστήμη του επέλεξε να γίνει ένας συνηθισμένος καθηγητής λυκείου γιατί όπως χαρακτηριστικά μου είπε "και τι άλλο να γίνεις στην Ελλάδα? Η έρευνα είναι περιορισμένη και ακαδημαική καριέρα απαιτεί διδακτωρικό το οποίο όμως θέλει χρόνο και παράληλα δουλειά για να ζήσεις τον ευατό σου και επιπλέον δεν ξέρεις αν θα σε πάρουν σε κάποιο πανεπιστήμιο λόγο της μάστιγας που ονομάζεται αναξιοκρατεία". Επίσης μας εκμυστηρεύτηκε την ιστορία ενός φίλου του με διδακτωρικό και πολλές καλές δημοσιεύσεις που απορρίφθηκε από το πανεπιστήμιο Αθηνών, για να γίνει λέκτορας, και έφυγε στο εξωτερικό όπου έγινε καθηγητής στο πανεπιστήμιο του liverpool!

Οπότε ορθά είναι τα λεγόμενα σου nPb, λογικό άλλωστε να υπάρχει μια αναλογία μισθού και παραγώμενου έργου, απλός αυτό που θέλω να πω είναι ότι απλά όπως είναι αυτή την στιγμή τα πράγματα δεν θα διορθωθούν με το φιλότιμο! Όλοι ξέρουμε αυτήν την στιγμή την δεινή κατάσταση των οικονομικών μας όμως αν μπορούμε να κλέψουμε το κράτος θα το κάνουμε, αν μπορούμε να διορίσουμε τον δικό μας παιδί θα το κάνουμε, αν μπορούμε να αποφύγουμε τον φόρο θα το κάνουμε κτλ γιατί έτσι είμαστε!

Καταλήγοντας, θεωρώ ότι πρέπει να επιβληθεί ένας αξιοκρατικός μηχανισμός σε όλους τους τομείς του δημοσίου. Κυρίως οι προσλήψεις να γίνοντε με μία διαδικασία όπου όλοι θα έχουν την εύκαιρία να προσληφθούν ανάλογα πάντα με τα προσόντα τους τα οποία μαζί με τα αποτελέσματα θα ανακοινώνοντε δημόσια, έτσι ώστε να ξέρουμε πιος μπήκες που και γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
το κακό με την όλη υπόθεση...κάτι να διασκεδάζουμε σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς.

To μόνο σίγουρο είναι ότι, η Ελλάδα του 2011 δεν θα είναι η Ελλάδα του 1970-2010...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχουμε καταλάβει κάτι. Θέλουμε να μην θιγούν τα μισθολογικά δικαιώματά αλλά θέλουμε να και να βολευόμαστε στο δημόσιο.
Πώς; Νομίζω ότι το μεγαλύτερο έγκλημα κατά του Ελληνικού λαού διαπράχθηκε εδώ και 30 χρόνια με το να διοριστεί η σάρα και η μάρα και το κακό συναπάντημα σε θέσεις φιλέτα του Ελληνικού Δημοσίου οι οποίες απαιτούν ειδικές γνώσεις...και όχι αφισοκόλλημα. Οι μισθοί νομίζω ότι είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να μας απασχολεί, όταν το βόλεμα των αρεστών συνεχίζεται. Οι μισθοί, οι περικοπές των θέσεων του δημοσίου είναι μερικά από τα αποτελέσματα της κακοδιαχείρησης του Δημόσιου Τομέα. Δεν μπορεί το Ελληνικό Δημόσιο, να είναι χρεωκοπημένο εδώ και 10 χρόνια (από το 2000) και εμείς να συνεχίζουμε μισθούς τίγκα στην επιδότηση (πλασματικές υπερωρίες,...κ.α γελοία) ή να συνεχίζουμε να διορίζουμε κοσμάκη κάνοντας ψυχικό και κοινωνικό έργο στον Ελληνικό λαό. Οι δουλειές δεν είναι μόνο δημόσιο...δηλ., αυτό που νομίζουμε ως Έλληνες. Πώς θα αλλάξει το Ελληνικό Δημόσιο, όταν δεν απολυθούν κάποιοι περιττοί (χωρίς εργασιακό αντικείμενο), δεν καταργηθούν κάποιες θέσεις πολλών δις ?, δεν γίνει ένα μαθηματικό συμμάζεμα στον οίκο ανοχής, δεν γίνει μια αναπροσαρμογή μισθών βάση παραγόμενου έργου (παροχή ουσιαστικών εξειδικευμένων υπηρεσιών); Στην χώρα μας, ίσως και σε χώρες του υπανάπτυκτου κόσμου, πληρώνονται όλοι το ίδιο...χωρίς να δουλεύει κανένας. Και μην μου πείτε ότι δουλεύουμε. Στο εξωτερικό, υπάρχουν δουλειές σοβαρές και ο κόσμος εργάζεται σοβαρά με ή και χωρίς πτυχία, αλλά με φιλότιμο! Στην χώρα μας, απλά δουλεύουμε κόσμο, δουλεύουμε τους δανειστές, σκοτώνουμε τα χρόνια...μέχρι την σύνταξη (και αν και αυτή). Άρα, οι μισθοί είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Αν οι γκρίνιες ξεκινούν για τους μισθούς, είμαστε για το φρενοκομείο. Δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές και να μην έχεις απώλειες. Όταν διαλύθηκε ο Δημόσιος Τομέας, πριν χρόνια, με την είσοδο του κομματικού κράτους φασιστικά παντού και με την διόγκωση πλασματικών θέσεων εργασίας δεν υπήρξαν απώλειες...σε άριστους; Μήπως έχουμε γίνει ατομικιστές; Έχουμε χάσει την λογική; ε;
Τη λογική άλλοι την έχουν χάσει αγαπητέ μου. Ενώ αυτά που λες φαίνονται σωστά, δεν υπολόγισες μια σημαντική παράμετρο: Ποιος είναι ο λόγος της μείωσης των μισθών του ιδιωτικού τομέα; Τα ποσοστά κερδοφορίας των ιδιωτικών επιχειρήσεων στην Ελλάδα ήταν εδώ και χρόνια υψηλά.

Εντάξει λοιπόν, το κράτος δεν έχει χρήματα να πληρώσει τους ανάξιους και παχυλούς μισθούς των καρεκλοκενταύρων του, κατανοητό. Ποιο είναι το νόημα όμως της περαιτέρω μείωσης των χαμηλότερων μισθών στην Ε.Ε; Ξέρεις ότι σύμφωνα με τις επίσημες ευρωπαϊκές στατιστικές, ο Έλληνας ιδιωτικός υπάλληλος είναι από τους σκληρότερα εργαζόμενους στην Ε.Ε; Ξέρεις ότι τούτη η μείωση θα εξολοθρεύσει την αγορά, με αποτέλεσμα χιλιάδες επιχειρήσεις να κλείσουν και δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι να μείνουν χωρίς δουλειά; Ξέρεις ότι το "μέτρο" αυτό θα στοιχίσει την διάλυση των ασφαλιστικών ταμείων, αφού θα χάσουν έσοδα μερικών δις ετησίως; Ξέρεις ότι ακόμη κι ο Ανδριανόπουλος θεώρησε τούτες τις προτάσεις ως απαράδεκτες κι ατελέσφορες; Έχεις δοκιμάσει να ζήσεις οικογένεια με 700 ευρώ το μήνα; Να πληρώσεις νοίκι; Για σκέψου να μας το μειώσουν κι άλλο. "Εμπρός της γης οι βολεμένοι", επειδή δεν έχεις υποχρεώσεις λοιπόν;

Το τραγικό είναι πως η μόνη στόχευση του μέτρου (με τη γελοία δικαιολογία της "ανταγωνιστικότητας"), αποσκοπεί να μεταφέρει κι άλλα χρήματα από τους εργάτες στ' αφεντικά, δηλαδή από τους αθώους για την κρίση, στους ενόχους. Εκείνους που πλούτισαν τόσα χρόνια αρπάζοντας τις προμήθειες του δημοσίου, συναλλασσόμενοι με τους πολιτικούς λακέδες τους, εκείνους που προκλητικά επιδεικνύουν τον γρήγορο κι άκοπο πλουτισμό τους, ενώ αποφεύγουν να δηλώσουν στην εφορία τις πισίνες τους, τα κότερα, τις βίλες και τις λίμο. Έτσι θα εξυγιανθεί η κατάσταση στη χώρα; Με κατάργηση δημοκρατικών εργατικών δικαιωμάτων δεκαετιών; Με κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων εργασίας; Με δουλειά όσες ώρες θέλει ο εργοδότης, με μειωμένες αποδοχές, με ελαστικές μορφές εργασίας, χωρίς καμμία προστασία για τον εργαζόμενο από πλευράς του νόμου; Τι κοινωνία δημιουργούμε έτσι; Εσύ γουστάρεις να ζεις σε μια τέτοια κοινωνία;

με τις στημένες πορείες και διαδηλώσεις από τους «πατέρες», υπό το πνεύμα εσωτερικής κομματικής κατανάλωσης εκ μέρους της αριστεροδεξιάς τρομοκρατίας;
Εγώ ξέρω ότι τότε κυβερνούσε η "κακή" ΝΔ και κάηκε η Ελλάδα για μια μικρή και τυχαία αφορμή, ενώ τώρα κυβερνά το "καλό" και "δημοκρατικό" ΠΑΣΟΚ και με πολύ σημαντικότερες αφορμές δεν κουνιέται φύλλο. Εάν μιλάμε λοιπόν για "πατέρες" (εγώ μόνο τον πρόεδρο του βάζελου γνωρίζω) και για "αριστεροδεξιά τρομοκρατία", μήπως αναφερόμαστε σε αυτούς που σήμερα μας κυβερνούν;

Εγώ ρωτώ λοιπόν: Η οικονομική τρομοκρατία θα περάσει χωρίς καμμία αντίσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ετσι επαιξε και ο γιωργακης με το οπλο στο τραπεζι του Δντ και παραλιγο να αυτοκτονησει με αυτο..
...πλην όμως οδηγεί όλους τους υπόλοιπους, κατευθείαν στον γκρεμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
φίλε οττο πολύ σωστά τα λες,πόσο πια να μειωθεί το 700άρι,που ούτε τόσο δεν είναι.

αλλά βγαίνουν όλοι και λένε απέλυσα γιατί δεν είχα να πληρώσω ο ένας,απέλυσα γιατί δεν είχα να πληρώσω ο άλλος σου λέει ρίχνω τον βασικό και πέφτουν αυτόματα όλες οι συλλογικές συμβάσεις μιας και προσδιορίζονται έχοντας βάση τον βασικό μισθό.

αν και προσωπικά πιστεύω ότι πέραν τον αποδεδειγμένων κερδών των μεγαλοκαρχαριών αυτό βολεύει απίστευτα και το δημόσιο και τα ταμεία όμως μακροπρόθεσμα γιατί κατεβάζοντας τον μισθό,πέφτουν ως ένα βαθμό οι εισφορές που πληρώνεις αλλά με την μείωση και στις συντάξεις που ανακοινώθηκε ότι θα γίνει + ότι αυξάνουν τα όρια συνταξιοδότησεις ξαφνικά δημιουργείτε ένας χώρος στην ντουλάπα που πριν δεν υπήρχε,οπότε έχεις παραπάνω εισφορές για 4-5-8 χρόνια.

το θέμα αν αυτά τα μέτρα τεθούν με συγκεκριμένη διάρκεια ή αν τώρα που βρήκαμε παπά θα θάψουμε 5-6...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
φίλε οττο πολύ σωστά τα λες,πόσο πια να μειωθεί το 700άρι,που ούτε τόσο δεν είναι.

...

Κατά 50% τουλάχιστον και με ελαστικό ωράριο, αδελφέ Κρητίκαρε, μάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
καλα τα λες....αλλα θελουμε να ειμαστε αναρχικοι και ελυθεροι με δουλεια στο δημοσιο..

το ξαναλεω για να καταλαβει και ο Ανδρεας απο τον ταφο:P

το βολεμα τελειωσε..
ο δημοσιος τομεας πρεπει να μειωθει και ο ιδιωτικος τομεας να αυξηθει στην ελλαδα .αυτο θα γινει ειτε το θελουμε ειτε οχι..μαι αιμα και απωλειες,αλλα θα γινει....

τα εμαθες τα νεα πατερα?:confused:
ωραιο δωρο μας εκανε ο γιωργακης για τη γιορτη του σημερα...καλα επιτηδες το εκανε?:P

Να αυξηθει ο ιδωτικος τομεας..

Με ταυτοχρονη μειωση του βασικου,μειωση της αποζημιωσης σε περιπτωση απολυσης,και κοψιμο του δωρου..

Ετσι θα σωθει η χωρα..

Ασχετα αν με αυτα τα μετρα ενας νεος δεν μπορει απλα να ζησει χωρις τους γονεις..:mad:

Εγω λεω να σκοτωσουμε και κανα 2-3 εκατομυρια μπας και σωθει η χωρα..

Παιδια πανω απο ολα η χωρα..Τι ειναι οι μοναδες μπροστα στη χωρα??

Δεν Την Παλευω αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Τη λογική άλλοι την έχουν χάσει αγαπητέ μου. Ενώ αυτά που λες φαίνονται σωστά, δεν υπολόγισες μια σημαντική παράμετρο: Ποιος είναι ο λόγος της μείωσης των μισθών του ιδιωτικού τομέα; Τα ποσοστά κερδοφορίας των ιδιωτικών επιχειρήσεων στην Ελλάδα ήταν εδώ και χρόνια υψηλά.

Εντάξει λοιπόν, το κράτος δεν έχει χρήματα να πληρώσει τους ανάξιους και παχυλούς μισθούς των καρεκλοκενταύρων του, κατανοητό. Ποιο είναι το νόημα όμως της περαιτέρω μείωσης των χαμηλότερων μισθών στην Ε.Ε; Ξέρεις ότι σύμφωνα με τις επίσημες ευρωπαϊκές στατιστικές, ο Έλληνας ιδιωτικός υπάλληλος είναι από τους σκληρότερα εργαζόμενους στην Ε.Ε; Ξέρεις ότι τούτη η μείωση θα εξολοθρεύσει την αγορά, με αποτέλεσμα χιλιάδες επιχειρήσεις να κλείσουν και δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι να μείνουν χωρίς δουλειά; Ξέρεις ότι το "μέτρο" αυτό θα στοιχίσει την διάλυση των ασφαλιστικών ταμείων, αφού θα χάσουν έσοδα μερικών δις ετησίως; Ξέρεις ότι ακόμη κι ο Ανδριανόπουλος θεώρησε τούτες τις προτάσεις ως απαράδεκτες κι ατελέσφορες; Έχεις δοκιμάσει να ζήσεις οικογένεια με 700 ευρώ το μήνα; Να πληρώσεις νοίκι; Για σκέψου να μας το μειώσουν κι άλλο. "Εμπρός της γης οι βολεμένοι", επειδή δεν έχεις υποχρεώσεις λοιπόν;

Το τραγικό είναι πως η μόνη στόχευση του μέτρου (με τη γελοία δικαιολογία της "ανταγωνιστικότητας"), αποσκοπεί να μεταφέρει κι άλλα χρήματα από τους εργάτες στ' αφεντικά, δηλαδή από τους αθώους για την κρίση, στους ενόχους. Εκείνους που πλούτισαν τόσα χρόνια αρπάζοντας τις προμήθειες του δημοσίου, συναλλασσόμενοι με τους πολιτικούς λακέδες τους, εκείνους που προκλητικά επιδεικνύουν τον γρήγορο κι άκοπο πλουτισμό τους, ενώ αποφεύγουν να δηλώσουν στην εφορία τις πισίνες τους, τα κότερα, τις βίλες και τις λίμο. Έτσι θα εξυγιανθεί η κατάσταση στη χώρα; Με κατάργηση δημοκρατικών εργατικών δικαιωμάτων δεκαετιών; Με κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων εργασίας; Με δουλειά όσες ώρες θέλει ο εργοδότης, με μειωμένες αποδοχές, με ελαστικές μορφές εργασίας, χωρίς καμμία προστασία για τον εργαζόμενο από πλευράς του νόμου; Τι κοινωνία δημιουργούμε έτσι; Εσύ γουστάρεις να ζεις σε μια τέτοια κοινωνία;

Συμφωνω απολυτα..

Εγώ ξέρω ότι τότε κυβερνούσε η "κακή" ΝΔ και κάηκε η Ελλάδα για μια μικρή και τυχαία αφορμή, ενώ τώρα κυβερνά το "καλό" και "δημοκρατικό" ΠΑΣΟΚ και με πολύ σημαντικότερες αφορμές δεν κουνιέται φύλλο. Εάν μιλάμε λοιπόν για "πατέρες" (εγώ μόνο τον πρόεδρο του βάζελου γνωρίζω) και για "αριστεροδεξιά τρομοκρατία", μήπως αναφερόμαστε σε αυτούς που σήμερα μας κυβερνούν;

Εγώ ρωτώ λοιπόν: Η οικονομική τρομοκρατία θα περάσει χωρίς καμμία αντίσταση;

Εδω τι μας λες ρε χαος?Οτι το μπατσοκ ηταν πισω απο τα δεκεμβριανα?Μην τρελαθουμε τελειως..

Ο λαος αυτη τη στιγμη βραζει..Απλα τον δεκεμβρη υπηρχε το αυθορμητο ξεσπασμα του κοσμου λογω μιας κρατικης δολοφονιας..

Οσο για το ερωτημα σου ευελπιστω πως οχι..Αλλιως ειμαστε αξιοι της μοιρας μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τη λογική άλλοι την έχουν χάσει αγαπητέ μου. Ενώ αυτά που λες φαίνονται σωστά, δεν υπολόγισες μια σημαντική παράμετρο: Ποιος είναι ο λόγος της μείωσης των μισθών του ιδιωτικού τομέα; Τα ποσοστά κερδοφορίας των ιδιωτικών επιχειρήσεων στην Ελλάδα ήταν εδώ και χρόνια υψηλά.

...επειδή δεν το κατέχω το θέμα, έτσι όπως το θέτεις, μάλλον πέρασε και αυτό στην πυρά...:D τώρα μέσα στην αναμπαμπούλα, η μάνα χάνει το παιδί και το παιδί την μάνα...

Εντάξει λοιπόν, το κράτος δεν έχει χρήματα να πληρώσει τους ανάξιους και παχυλούς μισθούς των καρεκλοκενταύρων του, κατανοητό...Ξέρεις ότι ακόμη κι ο Ανδριανόπουλος θεώρησε τούτες τις προτάσεις ως απαράδεκτες κι ατελέσφορες; Έχεις δοκιμάσει να ζήσεις οικογένεια με 700 ευρώ το μήνα; Να πληρώσεις νοίκι; Για σκέψου να μας το μειώσουν κι άλλο. "Εμπρός της γης οι βολεμένοι", επειδή δεν έχεις υποχρεώσεις λοιπόν;

Συγκρίνουμε το επίπεδο πληθωρισμού της Ελλάδας με των χωρών της Δ.Ευρώπης; Ο μισθός του ευρωπαίου δημοσίου υπαλλήλου είναι λίγος για την χώρα που ζει και πολύ υψηλός για την φτωχιά Ελλάδα. Οι ευρωπαίοι δεν έχουν ψυχή, οικογένεια,...κτλ; Όμως συνήθισαν και «κάνουν» και διακοπές στο Κρήτη...

Το τραγικό είναι πως η μόνη στόχευση του μέτρου (με τη γελοία δικαιολογία της "ανταγωνιστικότητας"), αποσκοπεί να μεταφέρει κι άλλα χρήματα από τους εργάτες στ' αφεντικά, δηλαδή από τους αθώους για την κρίση, στους ενόχους. Εκείνους που πλούτισαν τόσα χρόνια αρπάζοντας τις προμήθειες του δημοσίου,...

Για ποια εργατιά στην Ελλάδα μιλάμε; Έχουμε βιομηχανίες; Επίσης, γιατί τόσο μένος εναντίον των βιομηχάνων που αντί να τους δώσουμε κίνητρα επιχειρηματικότητας με σκοπό τις επενδύσεις και την δημιουργία νέων θέσεων εργασίας για πτυχιούχους και μη, στέλνουμε το ΠΑΜΕ ή τους «περιορίζουμε» (γραφειοκρατικά, κομματικά, φορολογικά, νομικά,...κτλ) ως χώρα, με σκοπό να κλείσουν (δηλ., αποτυχημένο πρόγραμμα παραγωγής) ή να πάνε στο εξωτερικό (π.χ. Βουλγαρία); Από τις προμήθειες του δημοσίου πλούτισαν οι βιομήχανοι ή οι υπεύθυνοι προμηθειών του δημοσίου; Ο βιομήχανος την δουλειά του έκανε...το δημόσιο ποιανού δουλειά έκανε ή κάνει; Τι κάνει το δημόσιο στην Ελλάδα; Τι υπηρεσίες προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο; Τι μου προσφέρει εμέναν ως απόφοιτο Μαθηματικό (εκτός εκπαίδευσης) σε άλλα εξειδικευμένα πόστα εργασίας (όχι θέση διοικητικού υπαλλήλου ή σφραγιδοχτυπητή στο Υγειονομικό); Έχει το Ελληνικό δημόσιο θέσεις για Βιομαθηματικούς ή Βιοστατιστικούς, Στατιστικούς Αναλυτές, Προγραμματιστές, Ασφαλιστές, Επιχειρησιακούς Ερευνητές, Ειδικούς σε θέματα διοίκησης σχολικών μονάδων,...κτλ; ε; Μας φταίει ο βιομήχανος μετά; Τελικά πόσο πίσω είμαστε ως χώρα. :/: Μας νοιάζουν τα εφήμερα. Οι μισθοί τον χειμώνα και οι διακοπούλες το καλοκαίρι. Δουλειά δεν μας νοιάζει να βρούμε. Επίσης μας νοιάζει μόνο το ΠΑΜΕ και ο συνδικαλιστοχλέμπουρας....και οι «εργάτες» του πωπού. Οι εργάτες της BMW τι να πούν...αν μιλάμε για εργατιά στην Ελλάδα; 30 χρόνια δεν βλέπω καμία εκμετάλλευση στον λαό. Ο λαός εκμεταλλεύται τους πόρους από την χώρα (με το λάδωμα, με τα ρουσφέτια) με αποτέλεσμα να θάβει το μέλλον του (το εργασιακό μέλλον των παιδιών του, το οποίο θα μας κοστίζει τώρα). Η μόνη εκμετάλλευση του λαού είναι κομματική. Δηλ., να γίνεται μια γερή πλύση εγκεφάλου στους 200 βαθμούς κάθε 4 χρόνια, να ψηφίζουμε την δυναστεία Mητσοtakis (με τις 5 ιδεολογίες) και ένα γερό περιοδικό φορολογικό άρμεγμα!

Η χώρα μου δεν με εκφράζει εργασιακά. Την βρίσκω πολύ πεζή, εμβρυϊκή, ανέραστη και δήθεν. Κουράστηκα να ακούω για μισθούς, συντάξεις και εργάτες ενώ δεν υπάρχει δουλειά. ΔΟΥΛΕΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ. ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ...Είμαι νέος και αυριανός πτυχιούχος με «κομμένα πόδια». Τι όνειρα να κάνω; Μαρξιστικά; Μου αρέσουν οι βιομηχανικές εφαρμογές της επιστήμης μου, αλλά βιομηχανία η Ελλάδα τίποτα...Μήπως πρέπει να γίνω κομματικός σκώληξ για να την «βολέψω» (για μια ζωή); Δεν με ενθουσιάζει η ιδέα της μετανάστευσης εφόσον γεννήθηκα Ελλάδα. Έχω το συνταγματικό δικαίωμα να βρω δουλειά αντάξια του υψηλού επιπέδου των απαιτητικών σπουδών μου.

Εάν μιλάμε λοιπόν για "πατέρες" (εγώ μόνο τον πρόεδρο του βάζελου γνωρίζω) και για "αριστεροδεξιά τρομοκρατία", μήπως αναφερόμαστε σε αυτούς που σήμερα μας κυβερνούν; Εγώ ρωτώ λοιπόν: Η οικονομική τρομοκρατία θα περάσει χωρίς καμμία αντίσταση;

Οι «πατέρες» είναι όσοι διαχειρίζονται τον πόνο του Ελληνικού λαού για προσωπικές θέσεις. Αλλιώς λέγονται καμαρίλα ή κομματικά σκουλήκια ή βολευτές ή εν γένει χειροκροτητές πολιτικών συγκεντρώσεων. Πατέρας ή Εργατοπατέρας ή Κομματικός Πατέρας είναι και ο κάθε διαλογής συνδικαλιστέμπορας (αφού εμπορεύεται ψυχές ηλίθιων μαζών λαού) που θέλει να έχει άποψη και να φωνάσκει όταν είναι η τηλεοπτική κάμερα on, να παίρνει προαγωγή σε βαθμό βουλευτή ή καρεκλά σε κάποιο Ινστιτούτο Πυρηνικών Ερευνών (π.χ. Ίδρυμα Ανδρέα Παπανδρέου), να κάνει «στημένες» διαδηλώσεις ερηνικού πνεύματος χωρίς αποτέλεσμα (αφού τα δεδομένα είναι ψιλά γράμματα), να αναμασάει την κομματική γραμμή του, να είναι στρατευμένος ως προς τις απόψεις του, να επιδιώκει το βαθύτερο ρίζωμα στην θεσούλα του...κτλ. Ο Έλληνας δεν έμαθε ένα πράγμα. Για την κατάντιά του δεν φταίει κανένας. Αλλά ο ίδιος του, ο κακομαθημένος εαυτός. Εμείς επιλέξαμε τον κατήφορο. Θελήσαμε να γίνουμε Ευρώπη χωρίς τις υποδομές της Ευρώπης (χώρες 50 χρόνια μπροστά από την χώρα μας) αλλά μόνο με επιδειξιομανιακό καταναλωτισμό και με λουσάτη ζωή με πιστωτικές και λίζινγκ. Πού πας ρε καραμήτρο φτωχο-νεο-ραγιά; Το τίμιο είναι να φάμε ηρωϊκά το αγγούρι και να σκάσουμε...για να παραδώσουμε καλύτερη Ελλάδα από την σημερινή στα παιδιά μας. Η σημερινή Ελλάδα, ήταν μια άσχημη έκφραση της «τηλε-δημοκρατίας» υπό την διοίκηση μιας «κοινοβουλευτικής» αριστεροδεξιάς τρομοκρατίας (βλ. πυρκαγιές, χρηματιστήριο, 17Νοέμβρη,...κτλ) όπου όλοι κάθονται, ωχαδερφίζουν και αδερφίζουν, ξύνονται, φιλοσοφούν και όλοι απαιτούν μισθούς στελέχους Wall Street!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί το σενάριο για λόγους πολιτικού κόστους, να μην εφαρμοστούν τα μέτρα του ΔΝΤ; Σας θυμίζει κάτι το «φαινόμενο» Αργεντινή, όπου ο πρόεδρος της χώρας διέφυγε από την τουαλέτα του μεγάρου και ο λαός έσπαγε και έκλεβε σε μια κατάσταση χάους; Δεν θέλει πολύ να γίνουμε Αργεντινή...αν πορευτούμε με τις λογικές που ξέρουμε! Αυτό το σενάριο με κάνει να τρέμω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ενω αν εφαρμοστουν τα μετρα το σεναριο σου φαινετει πολυ μακρινο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ενω αν εφαρμοστουν τα μετρα το σεναριο σου φαινετει πολυ μακρινο?

δεν έχω συνηθίσει να βλέπω να εφαρμόζονται μέτρα..

στην χώρα μας, τα εφαρμόζουμε στα λόγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί το σενάριο για λόγους πολιτικού κόστους, να μην εφαρμοστούν τα μέτρα του ΔΝΤ; Σας θυμίζει κάτι το «φαινόμενο» Αργεντινή, όπου ο πρόεδρος της χώρας διέφυγε από την τουαλέτα του μεγάρου και ο λαός έσπαγε και έκλεβε σε μια κατάσταση χάους; Δεν θέλει πολύ να γίνουμε Αργεντινή...αν πορευτούμε με τις λογικές που ξέρουμε! Αυτό το σενάριο με κάνει να τρέμω...:/:

- Σενάριο εκβιαστικό, από όποιον το θέτει(πολιτικά, εννοώ). Εκτιμώ ότι δεν υπάρχει πια απόθεμα πολιτικής σκοπιμότητας στα συρτάρια των λεγόμενων κομμάτων εξουσίας, ώστε να αποτιμήσουν κόστη και κέρδη. Υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις πιο εποικοδομητικές, από την οχλοκρατία.
- Πάντως το σενάριο οχλοκρατικής εκτόνωσης των απελπισμένων μαζών, αν θα έμπαινε σε εφαρμογή, μόνον το υφιστάμενο πολιτικό κατεστημένο θα εξυπηρετούσε. Τουτέστιν, τους βασικούς υπαίτιους της σημερινής μας κατάντιας.
-Δεν χρειάζεται να θυμηθούμε κάτι που το μάθαμε από τα ΜΜΕ. Γνωρίζουμε τα πρόσφατα Δεκεμβριανά μας. Μία διευρυμένη επανάληψή τους, θα ήταν βούτυρο στο ψωμί κάποιων "εθνοσωτήρων", που θα είχαν μάλιστα και την εύνοια-συγκατάθεση "διεθνών οργανισμών"(ΝΑΤΟ, Ε.Ε., ΔΝΤ και παρόμοιους).
-Ποιες είναι οι "λογικές που ξέρουμε", εκτός από την λογική της πολιτικής αθλιότητας του δικομματισμού;
- Τι έχεις να χάσεις και τρέμεις; Προσωπικά πάντως τρέμω, για το ενδεχόμενο μίας άνωθεν επιλογής αυτού του σεναρίου και την πιθανότητα (εξαιρετικά μεγάλη!) να βρουν όχι λίγους κομπάρσους:θα χάσω παντελώς τα τελευταία ίχνη συμπάθειάς μου για τον λαό που με ανάθρεψε, τον ελληνικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εδω τι μας λες ρε χαος?Οτι το μπατσοκ ηταν πισω απο τα δεκεμβριανα?Μην τρελαθουμε τελειως..

Ο λαος αυτη τη στιγμη βραζει..Απλα τον δεκεμβρη υπηρχε το αυθορμητο ξεσπασμα του κοσμου λογω μιας κρατικης δολοφονιας..

Οσο για το ερωτημα σου ευελπιστω πως οχι..Αλλιως ειμαστε αξιοι της μοιρας μας..
Όχι ακριβώς. Λέω όμως ότι ιστορικά και με έναν περίεργο τρόπο, το Μπατσόκ ξέρει τον τρόπο να χειραγωγεί και να κατασιγάζει τη λαϊκή οργή. Εκείνη η άθλια προπαγάνδα του Ανδρέα, ότι όλα τα κακά τα έκανε η επάρατος Δεξιά, ενώ ό,τι κάνει το φιλολαϊκό ΠΑΣΟΚ είναι για το καλό μας, άρα καλώς καμωμένο, δυστυχώς βρίσκει ακόμη έδαφος. Είναι κι αυτό σύμπτωμα της κακοδαιμονίας μας και της αθλιότητας στην οποία μας οδήγησε ο δικομματισμός.

Φίλε nPb εγώ προσωπικά δουλεύω στη βιομηχανία, ωστόσο έχεις δίκιο για την έλλειψη βιομηχανικής παραγωγής στη χώρα μας. Ωστόσο, τα μέτρα που θέλουν να εφαρμόσουν ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ επαναλαμβάνω κι ας προσπαθήσουμε να μην μπλέκουμε τις δύο περιπτώσεις, προκειμένου να μην εξάγουμε άτοπα συμπεράσματα, ισχύουν και για τον τομέα των υπηρεσιών, στην πώληση καταναλωτικών αγαθών και σε όλους γενικά τους τομείς του ελληνικού ιδιωτικού τομέα. Μέσα εκεί βρίσκονται κάποιοι όπως ο Κόκκαλης, οι διάφοροι μεγαλοεφοπλιστάδες, οι καναλάρχες, οι εργολάβοι του δημοσίου, που έκαναν τσιμέντο ό,τι βρήκαν μπροστά τους, τα βουνά και τα λαγκάδια (καμένα φυσικά), εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, και γενικά όσοι συναλλάσσονται με το δημόσιο και πλουτίζουν εις βάρος μας. Όλοι αυτοί με τις βίλλες και τις πισίνες, οι νεόπλουτοι (ή αλλιώς "τα νέα τζάκια", όπως είχε προαναγγείλει ο Αντρέας), είναι αφεντικά (ενώ το αντίστροφο δεν ισχύει, δεν είναι όλοι οι εργοδότες λαμόγια, όμως όλα τα λαμόγια έγιναν εργοδότες) και θα ωφεληθούν από τα μέτρα.

Δυστυχώς, επίτρεψέ μου να μη συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου, ότι μετά την εφαρμογή των μέτρων, θ' αφήσουμε πίσω μας μια χώρα καλύτερη για χάρη των επερχόμενων γενεών. Μετά από την αντεργατική και αντιλαϊκή λαίλαπα, οι επόμενες γενιές θα βρουν μια χώρα σε συνθήκες Μπανανίας, με μισθούς επιπέδου Βουλγαρίας και συντάξεις κυριολεκτικά πείνας. Πιστεύεις εσύ στ' αλήθεια, ότι το επιχείρημα της "ανταγωνιστικότητας" θα πάψει ποτέ να ισχύει; Θα χορτάσουν κάποτε όλοι οι Ινδοί, Κινέζοι, Αφρικανοί, κλπ και δεν θα έχει το σύστημα αλλού να πάει τις επενδύσεις του, ώστε να υποχρεωθεί κάποια στιγμή να αυξήσει τους μισθούς μας; Προσωπικά το βρίσκω σαν το καρότο που κρατούν δεμένο μπροστά στο άλογο ώστε να έχει την ψευδαίσθηση ότι το πλησιάζει, ενώ αυτό μετακινείται σαν τη γραμμή του ορίζοντα. Όσο για τα μέτρα, είναι το μαστίγιο, το οποίο δυστυχώς το άλογο νιώθει σε κάθε στιγμή στη ράχη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εκείνη η άθλια προπαγάνδα του Ανδρέα, ότι όλα τα κακά τα έκανε η επάρατος Δεξιά, ενώ ό,τι κάνει το φιλολαϊκό ΠΑΣΟΚ είναι για το καλό μας, άρα καλώς καμωμένο, δυστυχώς βρίσκει ακόμη έδαφος.
σωστοος... ακομα και χειροτερα μετρα αν ταπαιρνει ενας σοσιαλιστης ειναι αλλιως..πώς να το κανουμε?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
-Ποιες είναι οι "λογικές που ξέρουμε", εκτός από την λογική της πολιτικής αθλιότητας του δικομματισμού;
- Τι έχεις να χάσεις και τρέμεις; Προσωπικά πάντως τρέμω, για το ενδεχόμενο μίας άνωθεν επιλογής αυτού του σεναρίου και την πιθανότητα (εξαιρετικά μεγάλη!) να βρουν όχι λίγους κομπάρσους:θα χάσω παντελώς τα τελευταία ίχνη συμπάθειάς μου για τον λαό που με ανάθρεψε, τον ελληνικό!

α). Η οχλοκρατία συνήθως δεν έχει το «ok» κανενός «πατέρα». Αν πέσει πείνα και μαζική απόλυση, δεν θα μείνει πεζοδρόμιο όρθιο. Αν δοκιμαστούν οι βασικές ανθρώπινες ανάγκες, οι π_π_ριές περί δικομματισμού,...ν-κομματισμού πάνε τυχαίο περίπατο. Πολύ πιθανό σενάριο μη ελεγχόμενης εκτόνωσης λόγω ανθρώπινης εξαθλίωσης. Του χρόνου τον Μάρτιο, θα είμαστε μάρτυρες πολλών γεγονότων...

β). Οι λογικές που ξέρουμε είναι εκείνες που μας έφεραν εδώ, εδώ και 30 χρόνια «δημοκρατίας». Τι άλλαξε; Τίποτα. Μόνο, ότι έχουμε περιοδική εναλλαγή ΝΔ-ΠΑΣΟΚ κάθε 4 χρόνια (κάτι ψωροκαλύτερο από την χούντα, απλά αλλάξανε τα πρόσωπα εξουσίας). Η καθημερινότητα του νεοέλληνα; Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, όλο προβλήματα ακούω (για μισθούς, μισθούς, μισθούς,...και διορισμένες καρέκλες). Αυτή είναι η Ελλάδα; Των μισθών και των συντάξεων; ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ; Επίσης θυμάμαι να ακούω ένα περιοδικό αρρωστημένο φαινόμενο κάθε χρόνο να μπαίνει ο μισός πληθυσμός στα Πανεπιστήμια και ο άλλος μισός να πληρώνει τις «αιώνιες» σπουδές του άλλου μισού...και να μετά να βγαίνουν άνεργοι με τις μισές γνώσεις από αυτές που είχαν όταν μπήκαν. Αυτό τι είναι; ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΠΟΥ ΠΗΓΕ (αφού δημοκρατία έχουμε); Μήπως κάναμε εύρος πτυχίων χωρίς αντίκρισμα (πελατειακές σχέσεις); κ.α ωραία (π.χ. κ**λογραμμένα Πανεπιστημιακά συγγράμματα, ανυπαρξία εργαστηρίων ή καθηγητών,...κτλ). Να οι λογικές του «αγώνα πάσης φύσεως» ενάντια στο «κεφάλαιο» και της φοβίας του «πολιτικού κόστους». 30 χρόνια όλοι αγωνίζονται για το γ**μημένο το κεφάλαιο! Όλοι το πολεμούν στα λόγια, αφού από αυτό ζουν. Δεν είδα κανέναν να ζει από την εκτροφή χοίρων σε κανένα χωριό. Όμοιες λογικές υπάρχουν και στον χώρο της υγείας. Η χώρα μας, είτε το θέλουμε είτε όχι, είναι ένας μαχαλάς προβατοποιημένων ψυχών, ένα άντρο κομματικού φασισμού, ανθρώπινου παραλογισμού και πολλών ευκαιριακών ατόμων που ζουν εις βάρος του κοινωνικού συνόλου. Οι συνέπειες θα είναι πολύ οδυνηρές. Όταν κόψεις μια κρεατοελιά, η αιμορραγεία είναι ασταμάτητη, ίσως επέρχεται και θάνατος. Αυτό θα γίνει και εδώ...μόνο που οι κρεατοελιές είναι κακοήθεις όγκοι και οι συνέπειες θα είναι απερίγραπτες!

γ). Θα χάσω αυτό που πάσχισα να το αποκτήσω. Τις σπουδές μου...αλλά και την αισιοδοξία μου για το μέλλον. Όπως κάθε νέος άνθρωπος, έτσι και εγώ, προσπαθώ να χτίσω το μέλλον μου. Ο χρόνος είναι μικρός. Η λαίλαπα στο πέρασμά της αφήνει συντρίμια. Δεν ελέγχει αθώους και ένοχους. Όλοι θα πονέσουμε...και είναι κρίμα! Η συγκεκριμένη λαίλαπα δεν έχει ξαναπεράσει. Δεν μπορούμε να προβλέψουμε την χαοτική συμπεριφορά της. Η αδικία δεν είναι τα μέτρα και οι κ**λομισθοί που κλαίγονται όλοι σαν κακομαθημένα παιδάκια (που τους παίρνουν το αρκουδάκι). Αδικία είναι ότι θα αλληλοσπαραχτούμε και θα πληρώσουμε τα σπασμένα (ίσως και με αίμα), εμείς ο λαός, από τις συνέπειες των ζημιών των «άθιχτων».

Η καραμέλα με τα «Δεκεμβριανά» κατάντησε λίγο γελοία. Δολοφονήθηκε ένα αθώο παιδί...και όλοι κομματίζουμε. Βγήκαμε στους δρόμους «τηλε-κατευθυνόμενα» και στα ΜΜΕ και κάναμε φαντασμαγορικά σόου...υπό το «οk» των γνωστών-αγνώστων (παρακράτος). Τα ξέρουμε αυτά. Από καραγκιοζιλίκια είμαστε πρώτοι. Ούτε αυτήν την στοιχειώδη παιδεία περί σεβασμού στην μνήμη του νεκρού δεν έχουμε. Όλα τα άλλα περισσεύουν. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiros_dnb

Νεοφερμένος

Ο Spiros_dnb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα.Πιο πανω διαβασα για την ουγγαρια που αναφερθηκε και απλα νευριασα.Μπορει να ειμαι σχεδον 18 χρονων γεγονος που δειχνει οτι δεν εχω εργασιακη πειρα και μνημες απο παλαιοτερα γεγονοτα αλλα επειδη το "αγγουρι" θα το νιωσει περισσοτερο η γενια μου θελω να αναφερω τα εξης.
Αν ειναι να συγκρινομαστε με οικονομιες του πρωην ανατολικου μπλοκ απλα ντροπη μαςΣε μια εκπομπη χ8ες ενας δημοσιογραφος ανεφερε οτι στην ουγγαρια η ανεργια φτανει το 20% ενω οι ανθρωποι που ζουν στο οριο της φτωχειας αγγιζουν το23% του πληθυσμου.Παρομοια ειναι τα πραγματα και στην ρουμανια.Συνεπως κατα την αποψη μου παντα προσφυγη στο δντ σημαινει καταστροφη της οικονομιας.Απορια μου και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν παιρνει η κυβερνηση δεν παιρνει ενα μετρο απεναντι τους,ειναι σχετικα με τις τραπεζες.Φημολογειται οτι εχουν κερδη της ταξης των 300δισ.Και λεω εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο γιατι δεν κανει μια εκτακτη εισφορα του 10% να λυσει το προβλημα για το 2010 και το μισο 2011?
Τελειωνοντας πιστευω οτι οντως σαν λαος ζουσαμε περισσοτερο πλουσια απο οτι μπορουσαμε αλλα το φταιξιμο πρεπει να παει αποκλειστικα στους πολιτικους και τα δημοσια στελεχη που εχουν κατακλεψει τον τοπο και δεν θα πληρωσουν μια.Ολα αυτα γινονται για να μας δειξουν που ανηκουμε και να γινουμε μια χωρα τυπου βουλγαριας ετσι ωστε να ερθουν και να μας αγορασουν ακομα και τη μανα μας.Αυτα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.


Βαλτε αντι για american dream,greek dream και ειστε μεσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top