Προαιρετικό το μάθημα της Ιστορίας

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Chemi, δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις στη δημοσίευσή σου. Αν θέλεις επαναδιατύπωσε. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Chemi, δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις στη δημοσίευσή σου. Αν θέλεις επαναδιατύπωσε. :redface:

Δε συμφωνώ κοινώς με το "εαν το σχολείο μάθαινε σε κάποιον να ψάχνεται,δε θα χρειαζόταν κάτι άλλο"Πρεπει να δινονται οι κατευθυνσεις,και να προσφέρονται οι γενικες γνώσεις.Ειναι απαραίτητο.(Ενω δεν ειναι και τοσο απαραιτητο να κανεις οξειδώσεις αν δε γουστάρεις,θα τις κανουν καποιοι αλλοι για σενα που θα ειναι η δουλειά τους.)Δε γινεται να υπάρχει εθνική συνοχή,εαν δεν υπάρχει ευρεία αποδοχή κάποιων γενικών πραγμάτων(ακομη κι απο αυτους που οξειδώνουν).Ποιοί είμαστε?Απο που ήρθαμε?Φυτρώσαμε?Πως είμασταν και πως είμαστε τώρα?Και πως μας βλέπουν οι άλλοι?(Βεβαια για το τελευταίο ούτε λόγος,η ελληνική νοοτροπία προωθεί το οτι η δική μας σκοπία ειναι υπεραρκετη στην εποχή της Παγκοσμιοποίησης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε συμφωνώ κοινώς με το "εαν το σχολείο μάθαινε σε κάποιον να ψάχνεται,δε θα χρειαζόταν κάτι άλλο"
Με παρεξήγησες, δεν εννοώ πως η αναζήτηση είναι το μοναδικό μαθησιακό εργαλείο, πιστεύω όμως πως είναι απαραίτητο συστατικό της.
Δεν μπορείς να φτιάξεις κέικ μόνο με αλεύρι, αλλά χωρίς αλεύρι κέικ δεν γίνεται. ;) Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. :D
Η περιέργεια, η αναζήτηση, η θέληση, είναι η κινητήριος δύναμη που ωθεί εδώ και χιλιάδες χρόνια τον άνθρωπο να εξελίσσεται.
Μόνο που το σχολείο που έτσι όπως λειτουργεί, σκοτώνει τη δημιουργικότητα, φαίνεται να το παραβλέπει αυτό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Με παρεξήγησες, δεν εννοώ πως η αναζήτηση είναι το μοναδικό μαθησιακό εργαλείο, πιστεύω όμως πως είναι απαραίτητο συστατικό της.
Δεν μπορείς να φτιάξεις κέικ μόνο με αλεύρι, αλλά χωρίς αλεύρι κέικ δεν γίνεται. ;) Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. :D
Η περιέργεια, η αναζήτηση, η θέληση, είναι η κινητήριος δύναμη που ωθεί εδώ και χιλιάδες χρόνια τον άνθρωπο να εξελίσσεται.
Μόνο που το σχολείο που έτσι όπως λειτουργεί, σκοτώνει τη δημιουργικότητα, φαίνεται να το παραβλέπει αυτό. :hmm:

Μy bad τότε.Βρήκα καποια να απαντήσει στην πρώην μου φιλόλογο στην ερώτηση γιατί ο μαθητής που έχει διαβάσει τα περισσότερα βιβλία στην τάξη κοιμάται την ώρα που εκεινη κάνει λογοτεχνία.







(Απάντηση:Γιατι του τι δίνει όταν του λέει κάποιος που γεννήθηκε μετά το θάνατο του ποιητή τι εννοεί ο ποιητής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
σιγουρα αν πεις σε καποιον μαθητη διαλεξε μεταξυ ιστοριας και οικιακης οικονομιας ή γυμναστικης δεν ξερω ποσοι θα διαλεξουν το πρωτο. φταινε οι μαθητες γιαυτο? φταινε οι καθηγητες γιαυτο?
Πολλοί αν γινόταν ενδιαφέρον και αν οι γυμναστές δεν δίναν απλώς κι αυτοί μια μπάλα και στέλναν τα παιδιά να παίξουν ότι θέλουν αλλά τους κάναν κανονική προπόνηση.
Για την οικιακή οικονομία δεν θα το συζητήσω καν, δεν έχω δει χειρότερο βιβλίο και με τόσα κενά μεταξύ του κειμένου και τον ερωτήσεων!
Όταν φτάνει ένα μάθημα να γίνει επιλογής θα μπορούσε να μην έχει εξετάσεις και να κρίνεται ο μαθητής μόνο από την συμμετοχή του οπότε ο καθηγητής θα είχε την άνεση να κάνει ένα ενδιαφέρον μάθημα όπου η δουλειά και η συζήτηση θα γινόταν μέσα στο σχολείο.
μη ζουμε στο παραμυθι των πολιτισμενων βορειων και των απολιτιστων νοτιων..
και οποιος καταλαβε καταλαβε..
.....
πότε εγινε στην Ελλαδα φαινομενο να μπουκαρει παιδι σε σχολειο και να πυροβολει σκοτωνοντας?απαντησε ειλικρινα.γιατι?μια φορα εγινε τελευταια..
αλλα σε αλλες χωρες "πολιτισμενες " γινονται πολυ περισσοτερα..
Ζούμε σε μια χώρα που δεν σεβόμαστε και δεν μας σέβονται... που είναι ο πολιτισμός?
Δεν με νοιάζει αν οι "βόρειοι" είναι οτιδήποτε... με νοιάζει τι είμαστε εμείς.
:)βρε παιδια ολοι περασαμε απο αυτα τα ερωτηματα οταν ειμασταν μαθητες. τι στο καλο να τα κανω τα λατινικα, τα αρχαια, τη φυσικη κλπ.. ολα χρειαζονται για να εχεις μια σφαιρικη αποψη γυρω απο το θεμα γνωση. ολα συμβαλουν στο να γινεις ενα ατομο με αποψη, με γνωσεις οτι και αν κανεις στη ζωη σου. το σχολειο δεν ειναι μονο γιαυτους που θα σπουδασουν. ειναι για ολους οσους θα βγουν σε μια κοινωνια με τεραστιες απαιτησεις και προβληματα και θα πρεπει να επιβιωσουν.
Και οι τέχνες και οι τεχνικές μπορούν να συμβάλλουν αν θέλαμε σφαιρική άποψη γύρω από το θέμα γνώση........
Εγώ πάλι θα προτιμούσα την έννοια καλλιέργεια. Τα λατινικά και τα ολοκληρώματα μου φαίνονται άσχετα.
σκεψου οτι κανενας γονιος τη σημερον ημερα δεν διανοηται το παιδι του να μην σπουδασει.. οχιιιιιι θα γινουν ολοι πτυχιουχοι και μετα να ψαχνουν μεσα στο πληθος. οταν τους λες μα γιατι δεν τον αφηνεις να τελειωσει το σχολειο ή παει κατι σε τεχνικη και μετα να εξασκησει κατι που επιθυμει αφου τον βλεπεις οτι απο τωρα ασχολειται με αυτο και του αρεσει, σου λεει οχιιιιιιιιιι θα παει να σπουδασει. γιατι ο γιος της αλλης ειναι καλυτερος απο τον δικο μου???
Αυτό γίνεται γιατί οι χειρονάκτες ενώ μπορεί να ανταμοίβονται με χρήματα δεν ανταμείβονται με τιμή για τις δικές τους ιδιαίτερες δεξιότητες από την κοινωνία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αγαπητή Σϊμπυ, λυπάμαι εάν προσβλήθηκες, αφού δεν ήταν κάτι τέτοιο μέσα στις προθέσεις μου. Αντίθετα, πρόθεσή μου ήταν να πω τη γνώμη μου ευθαρσώς και τίμια, χωρίς όπως λες κι εσύ, να χαϊδεύω αυτάκια. Τώρα, εάν η τίμια άποψη, η αλήθεια ή η παρρησία σε προσβάλλουν, αυτό δεν είναι δική μου ευθύνη, ίσως μάλιστα ν' αποτελεί ενδεικτικό των αιτίων της εκπαιδευτικής μας παθογένειας.
Η τίμια άποψη, η αλήθεια και η παρρησία οφείλει να είναι απαλαγμενή από μεροληψία, αλαζονεία και υπεροψία.


Δηλαδή ποια είναι η ουσία; Έχουμε εμείς καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα από τις ευρωπαϊκές χώρες και ειδικότερα από την Φινλανδία; Οι αλήτες και ρουφιάνοι δημοσιογράφοι θέλουν να το παρουσιάσουν αντιθέτως, για να εξυπηρετήσουν τα σκοτεινά τους συμφέροντα; Μήπως είναι και η CIA κρυμμένη πίσω απ' όλα αυτά; :clapup: Θα ήθελα μια σαφή απάντηση, πέρα από την πλάκα, που είναι για ν' αλαφραίνει το κλίμα...

Όχι δεν έχουμε καλύτερο. Αλλά ούτε και αυτό είναι τέλειο, έχει τα τρωτά του και αυτό. Όπως και το δικό μας. Δεν είπα πουθενά ότι το δικό μας δεν θέλει αλλαγές. Νομίζω μάλιστα ότι στο πρώτο ποστ μου (αυτό που διάβασες προσεκτικά) είπα πως πρέπει να αλλάξει ο τρόπος διδασκαλίας. Απλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να αφαιρεθούν μαθήματα. Αυτό είπα.
Για τους δημοσιογράφους θα πω μόνο αυτό που ξέρουμε όλοι, παρουσιάζουν κάτι ανάλογα με το τι αποτέλεσμα θέλουν να έχουν. Αν ήθελαν να παρουσιάσουν την ελληνική εκπαίδευση θετικά, στο τέλος της εκπομπής θα αισθανόμασταν και προνομιούχοι.
Δεν είδα πουθενά στην εκπομπή να λένε ότι οι ελληνες μαθητές υπερτερούν στην παραγωγή γραπτού λόγου, ούτε ότι ευρωπαίοι μαθητές στο 2ο έτος σπουδών δεν μπορούν π.χ. να κατανοήσουν τη έννοια του χάους.



Είναι φυγόπονοι οι μαθητές, ενώ οι δάσκαλοί τους είναι ιδιαίτερα εργατικοί; Αυτό πιστεύεις;
Αυτό που πιστεύω εγώ, είναι ότι οι Έλληνες μαθητές είναι οι πιο σκληρά δοκιμαζόμενοι κι εργαζόμενοι μαθητές όλης της Ευρώπης. Αυτός είναι κατά τη γνώμη μου κι ο λόγος που φτάνουν να μισούν κάθε είδους εκπαιδευτική διαδικασία (βλέπε και ποστ Φόκου παραπάνω). Το εκπαιδευτικό σύστημα του υπουργείου και των δασκάλων τους έχει κάνει φυγόπονους, με την έννοια του "όχι άλλο κάρβουνο". Βλέπω όμως ότι όλοι έχουν την ευκολία να φορτώνουν την ευθύνη σ' εκείνους που έχουν ιεραρχικά τη μικρότερη...
Το ότι δεν θεωρώ τους μαθητές άμοιρους ευθυνών σημαίνει για σένα ότι δεν γνωρίζω τη δική μου ευθύνη; Πως ακριβώς έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;
Και πως έφτασες στο συμπερασμα ότι φορτώνω ευθύνη στους μαθητές, επειδή λέω ότι πρέπει να διαβάζουν;




Έχω την αντίθετη άποψη. Η υπερπληροφόρηση καταλήγει σε αποπληροφόρηση. Τα παιδιά διδάσκονται μέχρι κι ολοκληρώματα στα μαθηματικά για παράδειγμα και εάν τα ρωτήσεις, είναι εντελώς ανίκανα στις περισσότερες των περιπτώσεων, να χειριστούν βασικές αριθμητικές έννοιες...
Εγώ αναφέρθηκα σε αφαίρεση μαθημάτων, όχι σε εύρος ύλης κάθε μαθήματος.




Ακριβώς αυτό που έγραφα παραπάνω για τα μαθηματικά. Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι αυτό το φαινόμενο το οποίο παρατηρείς, μπορεί να οφείλεται ότι το παρόν εκπαιδευτικό σύστημα, το οποίο υπηρετείς κι υπερασπίζεσαι, δεν έχει παράσχει στα παιδιά τα απαραίτητα βασικά εφόδια, γνώσεις και δεξιότητες, ώστε να μπορούν να κάνουν αληθινά κτήμα τους εκείνα τα πιο ψιλά γράμματα για τα οποία μας μιλάς, ακόμη κι όταν ενδιαφέρονται; Αντίθετα τους έχει γεμίσει το κεφάλι με ανεπεξέργαστη πληροφορία τεραστίου όγκου, η οποία τους έχει παραλύσει την κριτική σκέψη, προάγοντας μόνο την παπαγαλία;
Να επαναλάβω ότι μίλησα εξαρχής για αλλαγή τρόπου διδασκαλίας;
Δεν είναι θέμα όγκου πληροφορίας, αλλά τρόπου μετάδοσης και επεξεργασίας αυτής. Ο εγκέφαλος στο τέλος θα άποθηκεύσει συγκεκριμένο όγκο. Το θέμα είναι να αλλάξεις την ταχύτητα επεξεργασίας και το χώρο αποθήκευσης. Αυτό δεν προϋποθέτει μείεωση μαθημάτων, αλλά αλλαγή διδασκαλίας αυτών.


Πώς μπορείς να κάνεις κριτική στα παιδιά, ακόμη και δικαιολογημένη, δεν λέω, προτού κάνεις κριτική στον εαυτό σου και στον κλάδο σου; Εύκολο να κάθεσαι στην καθέδρα του κριτή και να κρίνεις τους άλλους, έτσι δεν είναι; Εάν είχα δει έστω και μία φορά στη ζωή μου, το παραμικρό ίχνος αυτοκριτικής από την πλευρά των εκπαιδευτικών, ίσως να μην ήμουν σήμερα τόσο πικρόχολος...:/:
Πως ξέρεις ότι δεν ασκώ κριτική στον εαυτό μου και στο σύστημα; Επειδή είπα ότι αν και σε γενικές γραμμές δεν είναι καλό, παρ' όλ' αυτά έχει καλά στοιχεία; Επειδή δεν εκθειάζω τα ξένα εκπαιδευτικά συστήματα; Επειδή δεν θέλω να κάνω τους μαθητές φυγόπονους και τους ωθώ στην δουλειά;
Δηλαδή τι επρεπε να κάνω, να τους επιβραβεύω όταν δεν διαβάζουν, επειδή το σύστημα είναι χάλια; Να τους μάθω να λυπούνται τους εαυτούς τους που δεν είναι στη Φινλανδία και να μοιρολογούν όλη μέρα για τα χάλια μας;
Προτιμώ να τους μάθω να εκμεταλλευονται αυτά που τους δίνονται! Προτιμώ να τους μάθω να ξεχωρίζουν σε τι πρέπει να εμβαθύνουν και τι όχι. Προτιμώ να τους μάθω να διαβάζουν συστηματικά ώστε να εξοικονομούν χρόνο.


Δηλαδή, θα έπρεπε στο σχολείο να διδάσκουμε πυρηνική φυσική, κβαντομηχανική, εφαρμοσμένη βιοτεχνολογία, γλωσσολογία, απόκρυφες θρησκείες κλπ, επειδή η γνώση δεν σταματά πουθενά; Τι είναι αυτά που λες;;:eek:
Στα ποστ που διάβασες προσεκτικά είπα ότι δεν είναι η ειδίκευση ο ρόλος του σχολείου. Δεν είπα να βάλουν κι άλλα πράγματα, αλλά να μην αφαιρέσουν μαθήματα όπως η ιστορία.
Τώρα όμως που το ξανασκέφτομαι, λίγη γλωσσσολογία δεν θα έβλαπτε, διότι κάποιοι δεν μπορούν να αντιληφθούν τη δήλωση και εννοούν να αλλοιώνουν τη συνυποδήλωση!:hmm:

Η γνώσεις πρέπει να είναι λιγότερες και να διδάσκονται με το σωστό ρυθμό, ώστε ο εγκέφαλος να προλαβαίνει να τις επεξεργαστεί και να δημιουργήσει έναν γνωστικό πυρήνα, επάνω στον οποίο θα μπορεί κατόπιν να τοποθετηθεί αρμονικά και χρηστικά οποιαδήποτε υψηλότερου επιπέδου πληροφορία. Το εκπαιδευτικό μας σύστημα και δυστυχώς κι εσύ προσωπικά, μπερδεύετε τη Γνώση με τις γνώσεις. Παρέχετε τεράστιο όγκο γνώσεων, ο οποίος δεν προλαβαίνει να χωνευτεί και ν' αφομοιωθεί, με αποτέλεσμα να μην παρέχεται Γνώση, να καταστέλλεται η κριτική και συνθετική ικανότητα και να προάγεται μόνο η αποστήθιση.
Ναι σωστά ... τα έχουμε μπερδέψει. Ας κάνουμε λοιπόν και τα μαθηματικά επιλογής στο Γυμνάσιο, αφού μέχρι την 6η δημοτικού τα παιδιά έχουν μάθει βασική αριθμητική, ας μη διδάσκονται άλλο γλώσσα αφού μέχρι το δημοτικό έχουν κάνει όση γραμματική χρειάζονται ... για τα αρχαία ... ας το αφήσουμε, άχρηστο πράγμα.
Μα είναι δυνατόν, ... το πρόβλημα είναι η ύλη ή ο τρόπος διδασκαλίας;
Το πρόβλημα είναι αν θα κάνουμε λιγότερα μαθήματα ή αν θα κάνουμε τα μαθήματα με τέτοιο τρόπο ώστε να χρειάζεται λίγοτερος χρόνος και κόπος για την εμπεδωση περισσότερης γνώσης.
Συγγνώμη, αλλά η λογική της αφαίρεσης μου θυμίζει το "πονάει δόντι, βγάλει δόντι".

Αντιπαρέρχομαι τον δραματικό τόνο αυτού του αποσπάσματος, μιας και όπως σου είπα έχω χορέψει για τα καλά σε τούτο τον χορό, αν και όχι από την προνομιακή θέση από την οποία τον χόρεψες εσύ. Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω: Έχετε κάνει έστω ένα παιδί να καταλάβει την αξία της εκπαίδευσης; Πολύ αμφιβάλλω.
Μπα εμείς οι άχρηστοι καθηγητές να έχουμε κάνει παιδί να καταλάβει την αξία της γνώσης;
Τι είναι αυτά που λες! Εμείς είμαστε σαδιστές που αρεσκόμαστε στο να δημιουργούμε φυτά!
Ευτυχώς που οι μαθητές μου είναι μαζοχιστές!

Θεωρείτε ότι η γνώση που παρέχετε στους μαθητές σας είναι πολύπλευρη, ενώ των Φινλανδών είναι μονόπλευρη; Τα δεδομένα σας διαψεύδουν παταγωδώς.
Έχουν γίνει τα παιδιά μας καλύτεροι άνθρωποι από τα παιδιά των Φινλανδών; Με ποιο κριτήριο ορίζεται ο "καλύτερος άνθρωπος";
Ο Φινλανδός δηλαδή είναι καλύτερος άνθρωπος;
Εγώ που πιστεύω ότι και ο Ελληνας καλός είναι, είμαι μήπως υπερβολική;
Δε βαριέσαι μπορεί να βρίζουμε καμιά φορά στο δρόμο, αλλά τουλάχιστον αν μας πιάσει λάστιχο θα σταματήσει και κανένας να βοηθήσει. Ο Έλληνας βλέπεις βοηθάει ακόμα το συνάνθρωπο του όταν υπάρχει ανάγκη. Σε άλλα κράτη πάλι σε αφήνουν να περιμένεις μέσα στη μαύρη νύχτα την οδική βοήθεια!


Δυστυχώς για σένα, τα ποστ σου τα διάβασα πολύ προσεκτικά και σοβαρά. Μάλιστα, μετά τις διαμαρτυρίες σου, τα ξαναδιάβασα. Λυπάμαι, αλλά η γνώμη μου για το τι ακριβώς γράφεις σ' αυτά, παρέμεινε η ίδια...
Δεν είχα την παραμικρή ελπίδα ότι θα άλλαζες, διότι πολύ απλά βλέπεις τα πάντα μόνο με τα δικά σου μάτια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Για εμένα η ιστορία είναι άλλη "ιστορία"... Τί εννοώ μ αυτό? Συνήθως για τα σχολικά μαθήματα υπάρχουν διάφορες απόψεις για το τί θα έπρεπε να διδάσκεται, πόσο πρέπει να εμβαθύνει η ύλη και πάει λέγοντας... Ε, για εμένα τέτοια ερωτήματα πάνω στο μάθημα της ιστορίας δεν θα έπρεπε να γίνονται. Απλά και μόνο γιατί την θεωρώ υπερβολικά πολύτιμη για κάθε άνθρωπο και ο όρος και μόνο "προαιρετικό" μου χτυπάει καμπανάκι κινδύνου μέσα στο κεφάλι μου! Τί θα πει "προαιρετικό"!?

Προς θεού, δε λέω οτι το μάθημα και η ύλη που διδάσκεται είναι αψεγάδιαστη, κάθε άλλο. Η αλήθεια είναι πως οτι έμαθα από ιστορία το εμαθα από μόνη μου μετά το σχολείο. Ίσως γ' αυτό να είμαι και τόσο κατά αυτής της "μεταρρύθμισης", γιατί μου ακούγεται σαν να μειώνουν παραπάνω αυτό το μάθημα. Έστω όμως οτι στις τάξεις Β και Γ λυκείου η ιστορία γίνετε προαιρετική, θα γίνει κάποια περαιτέρω ρύθμιση έτσι ώστε η ιστορία που διδάσκεται μέχρι την Α λυκείου να καλύπτει ένα ευρύτερο φάσμα ιστορικών γεγονότων καλύτερα? Και για να διατυπώσω την ερωτησή και λίγο διαφορετικά: Θα πρέπει να διαλέξεις να γίνεις φιλόλογος για να καταφέρεις να μάθεις πέντε πράγματα για την νεότερη ιστορία!?

Κάτι τελευταίο που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.
Πρόσφατα έμαθα για ένα stand up comedy του Eddie Izzard (Βρετανός τρελός με παράξενη αίσθηση του χιούμορ) όπου σε μία παράσταση του στην Αμερική έκανε ένα αστείο ιστορικού περιεχομένου και κανένας δε γέλασε... Ε να μην τα πολυλογώ, σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου μου, όταν πήρε χαμπάρι οτι δεν είχαν ιδέα από ιστορία τους "δούλευε" μέσα στη μούρη τους και γελούσε αυτός. Διασκέδαζε αυτός μαζί τους και αυτοί απλά τον κοιτούσαν...
Ας μην φτάσουμε σ αυτό το επίπεδο κι εδώ, δεν θα το αντέξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Cibi, δεν σκοπεύω να κρίνω το προσωπικό σου έργο ως εκπαιδευτικού, αφού ούτε το θέμα αφορά, ούτε και το γνωρίζω.
Επιθυμώ να σχολιάσω και να θέσω κάποιες ερωτήσεις σε αποσπάσματα των δημοσιεύσεών σου ως προσωπικούς μου προβληματισμούς για την παιδεία και όχι για σένα προσωπικά.

Σας έχουν μάθει να μην κουράζεστε και να αγαπάτε τη μασημένη τροφή.
--
Δεν είναι ο χρόνος που σας λείπει, δεν είναι ούτε τα μαθήματα πολλά και η ύλη μεγάλη .... είναι που έχετε μάθει (γενικά μιλώντας) στην ευκολία και δεν θέλετε να ζοριστείτε.
Ποιος έμαθε στα παιδιά κατά τη γνώμη σου, να μην κουράζονται, να αποζητούν μασημένη τροφή και να αρέσκονται στην ευκολία;
Τι είναι αυτό που θα βγάλει τους μαθητές από αυτό το τέλμα;
Εάν αυτοί οι μαθητές αποτελούν την πλειοψηφία, αρκεί απλά να αναγνωρίσουμε το πρόβλημα; Μήπως είναι ώρα για αλλαγές;
Γιατί μέσα στις αλλαγές να μην είναι και η μείωση της διδακτέας ύλης;
Γράφεις κάπου:

Ο ρόλος του σχολείου δεν είναι η ειδίκευση. Είναι η δημιουργία της βάσης, ώστε εν συνεχεία να επέλεθει ειδίκευση, για όσους το επιθυμούν. Η ειδίκευση χωρίς βασική παιδεία βγάζει "στρατιώτες" και "μηχανές", όχι ανθρώπους κι επιστήμονες.
Μήπως η ύλη που διδάσκεται αυτή τη στιγμή, είναι περισσότερη απ' όση χρειάζεται γι' αυτή τη βάση; Πόσο "πλατιά" πρέπει να είναι η βάση αυτή;

Αντί να ζητάτε μείωση των μαθημάτων, ζητείστε βελτίωση. [...] Ζητείστε η ιστορία να γίνεται όπως της αρμόζει και όχι να είναι ένας ακόμη βραχνάς στείρας αποστήθισης.
Πώς αρμόζει στην Ιστορία (και σε κάθε μάθημα) να διδάσκεται; Υπάρχουν προτάσεις για βελτίωση του τρόπου διδασκαλίας;

ανθρώπινο είναι να προτιμάς τη βόλτα ή το παιχνίδι από το ζόρι του διαβάσματος
Γιατί δεν κάνουμε την Ιστορία "βόλτα", ή τουλάχιστον εξίσου διασκεδαστική;

Και δάσκαλοι υπάρχουν και μαθητές διψασμένοι για γνώση υπάρχουν!
Και γι' αυτούς αξίζει να δίνουμε ό,τι καλύτερο και βέβαια ό,τι περισσότερο μπορούμε.
Οι διψασμένοι για γνώση μαθητές και μέσα στην έρημο να τους πετάξεις, θα βρουν τρόπο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να πιουν νερό απ' την πηγή της γνώσης. Αυτοί οι μαθητές, αν ήμουν δάσκαλος, θα με απασχολούσαν πολύ λιγότερο, από εκείνους που δεν είναι διψασμένοι. Γι' αυτούς τους άλλους κυρίως αξίζει να δίνετε τον καλύτερο εαυτό σας και να βάζετε τα δυνατά σας, γιατί αυτοί είναι που το έχουν περισσότερο ανάγκη. Ειδικά αυτοί, είναι πιθανότερο να προέρχονται από αδιάφορες ή ακαλλιέργητες οικογένειες με λιγότερες ευκαιρίες και αν δεν τους βοηθήσετε εσείς, ποιος θα τους βοηθήσει; Αν δεν κάνετε ό,τι μπορείτε γι' αυτούς, ποιος είναι τελικά ο ρόλος σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η τίμια άποψη, η αλήθεια και η παρρησία οφείλει να είναι απαλαγμενή από μεροληψία, αλαζονεία και υπεροψία.
Εκεί που τελειώνουν τα επιχειρήματα, αρχίζουν οι ύβρεις και οι προσωπικές επιθέσεις. Λυπάμαι ειλικρινά για το ήθος που επιδεικνύεις. Θα σου επισημάνω μόνο, ότι χαρακτηρίζει εσένα κι όχι εμένα αυτό το επίπεδο αντιπαράθεσης. Λυπάμαι που σ' έφερα σε τόσο δύσκολη θέση, δεν θα το επαναλάβω...

Η παροιμία λέει "Μ' όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις". Ο δάσκαλος που δεν αποδέχεται τις ευθύνες του και προσπαθεί να τις φορτώσει στους μαθητές του, δεν είναι κατά τη γνώμη μου δάσκαλος, αλλά αυτή είναι προσωπική αντίληψη και δεν θα επιμείνω.

Εάν λοιπόν εσύ είσαι ευχαριστημένη από τα έργα και τις ημέρες του κλάδου σου (επαναλαμβάνω ότι δεν δύναμαι να ομιλήσω για σένα προσωπικά, αφού δεν γνωρίζω), εάν πέφτεις το βράδυ να κοιμηθείς με ήσυχη τη συνείδηση, με γεια σου με χαρά σου. Συνεχίστε το καλό έργο σας και για όλα τ' αρνητικά θα φταίνε πάντοτε κάποιοι άλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
"Λαός χωρίς Ιστορία είναι λαός χωρίς μνήμη. Λαός χωρίς μνήμη είναι καταδικασμένος στη Λήθη"
Ο λόγος είναι γλώσσα, η γλώσσα είναι
ιστορία, φωνή, παράδοση και πολιτισμός.
Τι είναι ιστορία; Η ιστορία είναι πολιτισμός.....

Να αφηγηθεί τα γεγονότα όπως «πραγματικά» έγιναν.....

Η μελέτη της ιστορίας δεν περικλείει μέσα της την απόλυτη αντικειμενικότητα αλλά την έρευνα την ερμηνεία και την εξακρίβωση της αλήθειας....

Η ιστορία από μόνη της θα ήταν μια καλή ευκαιρία για ανάλυση, διερεύνηση και όχι μια στείρα παπαγαλία γεγονότων ....

Το να αρνείσαι να μάθεις την ιστορία ή να την ωραιοποιείς ή να την παραποιείς δημιουργείς άτομα χωρίς γνώση, χωρίς συνείδηση, χωρίς κρίση οδηγώντας τους στην πλήρη απεθνοποίηση ,αποβλάκωση και αχταρματοποίηση......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
νομιζω οτι παιζει ρολο και το πως διδασκει καποιος το μαθημα για να γινει και ελκυστικο προς τους μαθητες. μαθηματα τα οποια μαθητες αναφερουν ως ανουσια ή αχρειαστα αν διδασκονταν με διαφορετικο τροπο ισως να αλλαζαν γνωμη.
θυμαμαι τον μπαμπα μου που μου ελεγε οτι τον καιρο του που οι διαφανιες ηταν κατι πρωτακουστο τις χρησιμοποιουσε στο μαθημα ειδικα της ιστοριας. χρησιμοποιουσε καθε μεσο που ειχε τοτε στην διαθεση του για να μπορεσει να περασει την γνωση με ευχαριστο αλλα και επικοδομητικο τροπο.
ξερετε οταν κατι καποιος δεν το καταλαβαινει του φαινεται οχι μονο βουνο αλλα και ανιαρο και αχρειαστο. αν ομως καταφερει καποιος να το κανει κατανοητο και χρησιμοποιει και τροπους να ελκυσει το ενδιαφερον τοτε ισως κερδισει καποιους μελλοντικους υποστηριχτες.

δυστυχως ομως ειναι ενας φαυλος κυκλος. αυτοι που καθονται στις καρεκλες των υπουργειων αδιαφορουν, οι καθηγητες δεν εχουν τα μεσα πολλες φορες και να θελουν να κανουν κατι ή αλλοι σου λεει αφου κανεις δεν νοιαζεται εγω γιατι να νοιαστω, οι μαθητες παλι αφου δεν βλεπουν απο πουθενα ενδιαφερον τα παρατανε και αυτοι και γινεται ενα ντομινο.

θυμαμαι μια συμφοιτητρια μου που μου ελεγε οτι οταν πηγαινε φροντιστηριο ιστορια για τις πανελλαδικες ξεκινουσε ο καθηγητης την προταση και τους ελεγε συνεχιστε...:worry: αυτο δεν ειναι ιστορια αυτο ειναι βασανιστηρια πρωτου βαθμου. καναμε τα παιδια μηχανες. ντροπη σε ολους μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthie95

Νεοφερμένος

Η Anthie95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το μάθημα της Ιστορίας είναι ένα μάθημα που αναπτύσσει την κρίση του εκάστοτε αυριανού πολίτη μιας χώρας. Λαός χωρις Ιστορία είναι ουσιαστικά αμόρφωτος, αφού δεν γνωρίζει το παρελθόν του, συνεπώς τα λάθη του, συνεπώς τον τρόπο να τα διορθώσει ή να τα αποφύγει στο μέλλον. Μπορώ να πω πραγματικά πολλά για να υπερασπιστώ ένα μάθημα που εγώ προσωπικά αγαπώ πολύ, αλλά θα πω μόνο ένα: Ο μεγαλύτερος Ιστορικός όλων των εποχών ο Θουκυδίδης, χαρακτήρισε την Ιστορία "κτημα ες αει" και έγραψε χαρακτηριστικά οτι είναι μια επιστήμη απαραίτητη εφόσον η ανθρώπινη φύση δεν αλλάζει....
Τα συμπεράσματα τα αφήνω στην κρίση του καθενός.
Το μόνο που έχω να πω, είναι οτι αν το πάμε να καταργήσουμε τα μαθηματικά (του Λυκείου) διότι οι ταυτότητες και η παραγοντοποίηση είναι παντελώς άχρηστα στην καθημερινή ζωή. (και αυτό είναι αλήθεια!!! 1000 φορές να γίνουν τα μαθηματικά προαιρετικό μάθημα!) Να καταργήσουμε τη Φυσική, γιατί δεν χρειάζεται να ξέρουμε πως λειτουργεί ο κόσμος γύρω μας. Να καταργήσουμε την Έκθεση γιατί δεν πειράζει αν δεν ξέρουμε να μιλήσουμε, μικρό το κακό..... Να τα καταργήσουμε όλα να ησυχάσουνε! Να γίνουμε μια ακόμα πιο άχρηστη κοινωνία από όσο ήση είμαστε να δω τι θα καταλάβουμε...

Το μόνο στο οποίο θα συμφωνήσω οτι ο τρόπος διδασκαλίας της καθώς και η εξέταση του μαθήματος στις Πανελλαδικές πρέπει να αλλάξουν. Σκοπός είναι να γνωρίζεις την Ιστορία, όχι να θυμάσαι πόσα κόμματα και πόσες τελείες έχει το βιβλίο της Γ' Λυκείου...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Οι διψασμένοι για γνώση μαθητές και μέσα στην έρημο να τους πετάξεις, θα βρουν τρόπο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να πιουν νερό απ' την πηγή της γνώσης. Αυτοί οι μαθητές, αν ήμουν δάσκαλος, θα με απασχολούσαν πολύ λιγότερο, από εκείνους που δεν είναι διψασμένοι. Γι' αυτούς τους άλλους κυρίως αξίζει να δίνετε τον καλύτερο εαυτό σας και να βάζετε τα δυνατά σας, γιατί αυτοί είναι που το έχουν περισσότερο ανάγκη. Ειδικά αυτοί, είναι πιθανότερο να προέρχονται από αδιάφορες ή ακαλλιέργητες οικογένειες με λιγότερες ευκαιρίες και αν δεν τους βοηθήσετε εσείς, ποιος θα τους βοηθήσει; Αν δεν κάνετε ό,τι μπορείτε γι' αυτούς, ποιος είναι τελικά ο ρόλος σας;
Η σοβαρότερη εκτίμηση για τους δασκάλους και τους καθηγητές των δημόσιων σχολείων. Τα φροντιστήρια είναι άλλη υπόθεση, χωρίζουν τα παιδιά ανάλογα με τις επιδόσεις τους κι έχουν μικρότερες και ομοιογενέστερες τάξεις.

θυμαμαι μια συμφοιτητρια μου που μου ελεγε οτι οταν πηγαινε φροντιστηριο ιστορια για τις πανελλαδικες ξεκινουσε ο καθηγητης την προταση και τους ελεγε συνεχιστε...:worry: αυτο δεν ειναι ιστορια αυτο ειναι βασανιστηρια πρωτου βαθμου. καναμε τα παιδια μηχανες. ντροπη σε ολους μας..
Είναι σοκαριστικό να ακούς ότι ο έλεγχος των γραπτών γίνεται λέξη λέξη σε αντιπαράθεση με το βιβλίο... (μου το πε καθηγήτρια αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει) αν αυτές είναι οι αδηγίες προς τους αξιολογητές, αν είναι αλήθεια ας αποφασίσει ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ τι θα κάνει για αυτό. Γιατί πρώτα πρώτα είναι δικό του θέμα. Γιατί αν έχεις τον καλύτερο καθηγητή και τον προθυμότερο μαθητή αλλά είναι αυτή η μέθοδος αξιολόγησης των γνώσεων του μαθητή όλα είναι άχρηστα και πρέπει μαθητές και καθηγητές να νοιώθουν απόλυτα προδομένοι.Αυτός θα ήταν πραγματικά λόγος καταλήψεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Isi:
Ποιος έμαθε στα παιδιά κατά τη γνώμη σου, να μην κουράζονται, να αποζητούν μασημένη τροφή και να αρέσκονται στην ευκολία;
Τι είναι αυτό που θα βγάλει τους μαθητές από αυτό το τέλμα;
Εάν αυτοί οι μαθητές αποτελούν την πλειοψηφία, αρκεί απλά να αναγνωρίσουμε το πρόβλημα; Μήπως είναι ώρα για αλλαγές;
Γιατί μέσα στις αλλαγές να μην είναι και η μείωση της διδακτέας ύλης;

Λοιπόν, καταρχάς για να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Εγώ δεν είπα ποτέ και πουθενά ότι οι μόνοι υπεύθυνοι είναι οι μαθητές, όπως φαίνεται να μου προσάπτουν κάποιοι.
Τώρα όσον αφορά στην ερώτησή σου, ποιος έμαθε τα παιδιά να μην κουράζονται, νομίζω ότι το θέμα είναι κάπως πιο σύνθετο. Το πρόβλημα αρχίζει στην οικογένεια από τη μικρή ηλικία, όταν οι γονείς (για διάφορους λόγους) προτιμούν να βάλουν ένα dvd στα παιδιά τους, παρά να ασχοληθούν μαζί τους με κάτι δημιουργικό. Έτσι το παιδί μαθαίνει στην παθητική ενασχόληση στον ελεύθερο χρόνο. Στη συνέχεια πάνε στο σχολείο. Εδώ παίζει ρόλο που θα πέσουν, αν πέσουν στο δάσκαλο που θα μάθει τα παιδιά να δουλεύουν, έχει καλώς, αν πέσουν σε κανέναν που κοιτάζει να περάσει την ώρα του ξεκούραστα (διότι και για τον δάσκαλο είναι πιο ζόρικη η πολλή δουλειά), τότε τα παιδιά είναι μεν ευχαριστημένα και πιο ξεκούραστα, αλλά και το αποτέλεσμα είναι συνήθως λιγότερο ικανοποιητικό.
Να συμπληρώσω σε αυτό το σημείο κάτι: Παρατηρείται συχνά οι γονείς να δυσανασχετούν με τους δασκάλους που δουλεύουν πολύ με τα παιδιά, διότι αυτό σημαίνει και από το γονιό περισσότερη δουλειά (μια και ο γονιός στην Ελλάδα δεν εννοεί να καταλάβει ότι πέραν των πρώτων τάξεων του δημοτικού, δεν χρειάζεται να είναι από πάνω), σημαίνει περισσότερο «ξεβόλεμα» στο σπίτι. Αν λοιπόν σε ένα παιδί που έχει πέσει σε ένα δάσκαλο που βάζει δουλειά, οι γονείς εκφράζουν τη δυσφορία τους και λένε πράγματα του τύπου «έλα μωρέ κι αυτός, πόσα πια θέλει να βάλει;», «άσε τώρα, τα έχει ψοφήσει στη δουλειά τα καημένα»… αυτομάτως δίνουν στο παιδί τη δικαιολογία να αποφύγει τη δουλειά. Άρα δεν αρκεί πάντα μόνο ο δάσκαλος, πρέπει και ο γονιός να συμβάλει. Μην παρεξηγηθώ και θεωρηθεί πάλι ότι μεταθέτω την ευθύνη στους γονείς, λέω απλά ότι ο γονιός μπορεί είτε να ενδυναμώσει, είτε να αποδυναμώσει μια προσπάθεια.
Μετά πάμε στο Γυμνάσιο, εκεί αρχίζει η βαθμοθηρία, αρχίζει ο διαχωρισμός σε σημαντικά και ασήμαντα μαθήματα από την πλευρά των μαθητών και των γονιών. Από την πλευρά των καθηγητών τα πράγματα είναι χειρότερα:
1ον και σημαντικότερον: οι μισοί τουλάχιστον σε επίπεδο γνωστικού αντικειμένου, έχουν μείνει σε ότι θυμούνται από το πανεπιστήμιο.
2ον εξίσου σημαντικό: κάνουν το βιβλίο ευαγγέλιο και μένουν σε αυτό και μόνο.
Αμέσως, αμέσως έχουν δώσει οι ίδιοι το κακό παράδειγμα στους μαθητές, ότι δε χρειάζεται πολλή δουλειά. Ο καθηγητής που έχει δουλέψει φαίνεται και εκτιμάται από τους μαθητές.
Κάποιος, νομίζω η Ζοιτκα, είπε ότι δουλεύει ένας καθηγητής μόνο 19 ώρες …. Ένας καθηγητής δουλεύει 19 ώρες στο σχολείο και οφείλει να δουλεύει άλλες τόσες στο σπίτι, είτε για να διορθώνει, είτε για να προετοιμάζει.
3ον χρησιμοποιούν τα τεστ σαν το μόνο μέσο βαθμολόγησης και όχι σαν μέσο ελέγχου αφομοίωσης, που κανονικά είναι και βέβαια σε συνδυασμό πάντα με την υπόλοιπη εικόνα. Έτσι περνάνε το μήνυμα ότι κάποιος αρκεί να γράψει στο τεστ, αντί να δώσουν μεγαλύτερη βαρύτητα στην καθημερινή εικόνα του μαθητή, που θα ενθαρρύνει τη συστηματική δουλειά.
4ον Προτιμούν το μάθημα «από έδρας», το οποίο είναι πιο εύκολο για όλους, αφού ο δάσκαλος λέει ότι έχει να πει, όποιος μαθητής θέλει προσέχει, όποιος δεν θέλει χαζεύει και είναι όλοι ευχαριστημένοι, ούτε πολλές ερωτήσεις, ούτε πολύς προβληματισμός.
Αυτοί, αλλά και πολλοί άλλοι λόγοι, μαθαίνουν τα παιδιά στην ευκολία.
Προφανώς χρειάζεται μια αλλαγή για να βγούμε από αυτή την κατάσταση. Μια αλλαγή, που θα είναι επί της ουσίας και όχι μια χασάπικη λύση του τύπου, «κόψτε μαθήματα για να έχουν χρόνο να αφομοιώσουν» . Θεωρώ ότι με αλλαγή του τρόπου διδασκαλίας τα παιδιά θα μάθουν να δουλεύουν πιο σωστά, ώστε να εξοικονομούν χρόνο, θα μάθουν να κάνουν διαχωρισμό σημαντικών και ασήμαντων πληροφοριών, ώστε να μειώνουν τον όγκο και θα βρίσκουν και πιο ενδιαφέρον το μάθημα, πράγμα που σημαίνει ότι θα επεξεργάζονται και θα αποθηκεύουν γρηγορότερα την πληροφορία, διότι ως γνωστόν ό,τι μας ενδιαφέρει εντυπώνεται γρηγορότερα.


Μήπως η ύλη που διδάσκεται αυτή τη στιγμή, είναι περισσότερη απ' όση χρειάζεται γι' αυτή τη βάση; Πόσο "πλατιά" πρέπει να είναι η βάση αυτή;
Για μένα αυτό είναι συνδεδεμένο με το ρόλο του σχολείου. Τι θέλω να πω: Αν το σχολείο επαναπροσδιορίσει το ρόλο του, ο οποίος πρέπει να είναι η προσφορά σφαιρικής γνώσης σε ένα επίπεδο που να καλύπτει τις ανάγκες του μέσου ανθρώπου, τότε θα γίνει και επαναπροσδιορισμός της «βάσης» αυτής. Πιθανόν λοιπόν να μειωθούν λίγο οι ώρες των μαθηματικών και των αρχαίων, να περιοριστεί η ύλη τους (δε χρειάζεσαι ολοκληρώματα π.χ.) και αντίστοιχα σε άλλα μαθήματα και έτσι να επιτευχθεί και η μείωση της ύλης και η αύξηση ελεύθερου χρόνου. Όσο όμως το σχολείο (ειδικά το Λύκειο) μένει συνδεδεμένο με την εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο, δεν πρόκειται ν’ αλλάξει τίποτα, διότι πολύ απλά οι μαθητές αγωνίζονται για να έχουν κάτι παραπάνω, τρέχουν στα φροντιστήρια για αυτό το κάτι παραπάνω και βέβαια τότε όλα γίνονται βραχνάς, αφού δικαίως ο χρόνος δε φτάνει.
Πώς αρμόζει στην Ιστορία (και σε κάθε μάθημα) να διδάσκεται; Υπάρχουν προτάσεις για βελτίωση του τρόπου διδασκαλίας;
Γιατί δεν κάνουμε την Ιστορία "βόλτα", ή τουλάχιστον εξίσου διασκεδαστική;

Αυτό ακριβώς λέω, να αλλάξουμε τον τρόπο. Φαντάσου ένα μάθημα ιστορίας, όπου οι μαθητές κάνουν εργασίες για ένα θέμα, αναλαμβάνουν να κάνουν οι ίδιοι μάθημα στους συμμαθητές τους, αφαιρείται από το μάθημα ο χαρακτήρας της στείρας αποστήθισης και προστίθεται ένας πιο ερευνητικός χαρακτήρας. Ένα μάθημα που δεν είναι ξερή διήγηση γεγονότων, αλλά ανάλυση του παρελθόντος και σύγκριση με το παρόν. Ένα μάθημα που περιλαμβάνει επισκέψεις σε μουσεία με παρουσίαση, ανάλυση και προβληματισμό και όχι απλά για να πάμε εκδρομή. Ένα μάθημα που δεν θα ζητά την αποστήθιση, αλλά την θέση των μαθητών.
Βέβαια αυτό προϋποθέτει περισσότερη δουλειά από την αποστήθιση, τόσο για μαθητές όσο και για καθηγητές. Επίσης προϋποθέτει ότι οι γονείς θα έχουν την παιδεία να καταλάβουν τι κάνεις και δεν θα τους βρεις ένα πρωΐ να σε κατηγορούν για «αιρετικό» της εκπαίδευσης, γιατί συμβαίνουν και αυτά.
Οι διψασμένοι για γνώση μαθητές και μέσα στην έρημο να τους πετάξεις, θα βρουν τρόπο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να πιουν νερό απ' την πηγή της γνώσης. Αυτοί οι μαθητές, αν ήμουν δάσκαλος, θα με απασχολούσαν πολύ λιγότερο, από εκείνους που δεν είναι διψασμένοι. Γι' αυτούς τους άλλους κυρίως αξίζει να δίνετε τον καλύτερο εαυτό σας και να βάζετε τα δυνατά σας, γιατί αυτοί είναι που το έχουν περισσότερο ανάγκη. Ειδικά αυτοί, είναι πιθανότερο να προέρχονται από αδιάφορες ή ακαλλιέργητες
οικογένειες με λιγότερες ευκαιρίες και αν δεν τους βοηθήσετε εσείς, ποιος θα τους βοηθήσει; Αν δεν κάνετε ό,τι μπορείτε γι' αυτούς, ποιος είναι τελικά ο ρόλος σας;


Όχι, κανένας μαθητής δεν πρέπει να σε απασχολεί λιγότερο ή περισσότερο από τους άλλους. Δεν εννοούσα όμως ότι πρέπει να ασχολείται κανείς μόνο με τους πρόθυμους και να αφήνει τους αδιάφορους στο έλεος του Θεού. Φυσικά και πρέπει ο δάσκαλος να προσπαθεί για όλους. Όμως η αλήθεια είναι πως όλοι οι μαθητές δεν είναι ίδιοι, ίσοι ναι, ίδιοι όμως όχι. Υπάρχουν μαθητές πιο δυνατοί και άλλοι πιο αδύνατοι. Υπάρχουν μυαλά πιο ώριμα και άλλα λιγότερο. Τι θα κάνεις λοιπόν; Θα πας με τους πιο αδύνατους διαλέγοντας πιο εύκολα πράγματα και κινδυνεύοντας να βαρεθούν οι πιο ικανοί; Θα πας με τους πιο ικανούς, στερώντας την ευκαιρία ουσιαστικά στους αδύνατους «να ανέβουν στο τραίνο» και να αδιαφορήσουν περισσότερο. Θα ακολουθήσεις πιο σύνθετους συλλογισμούς που μπορούν να καταλάβουν τα πιο ώριμα μυαλά ή θα μείνεις στα εύπεπτα;
Τι θα κάνεις; Ποιους θα επιλέξεις να «ρίξεις»;
Επειδή λοιπόν δεν πρέπει να «ρίξεις» κανέναν, δίνεις ότι περισσότερο μπορείς, κρατώντας όμως χαμηλά τις απαιτήσεις σου από αυτούς και ευελπιστείς να έχει κάποιο ενδιαφέρον για όλους, άσχετα αν για τον καθένα είναι διαφορετικό αυτό.



G. Chaos:
Εκεί που τελειώνουν τα επιχειρήματα, αρχίζουν οι ύβρεις και οι προσωπικές επιθέσεις. Λυπάμαι ειλικρινά για το ήθος που επιδεικνύεις. Θα σου επισημάνω μόνο, ότι χαρακτηρίζει εσένα κι όχι εμένα αυτό το επίπεδο αντιπαράθεσης. Λυπάμαι που σ' έφερα σε τόσο δύσκολη θέση, δεν θα το επαναλάβω...

Σωστά, το δικό σου επίπεδο και ήθος είναι να κατηγορείς κάποιον καμουφλαρισμένα σε φιλοσοφικές ερωτήσεις τύπου «που πάει η παιδεία με εκπαιδευτικούς που φορτώνουν ευθύνες στους μαθητές». Η διαφορά μας είναι ότι εγώ τα λέω χωρίς καμουφλάζ.
Όσο για τα επιχειρήματα, δεν τελείωσαν, απλά δε μπήκες στον κόπο να τα διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Cibi:

Αυτά τα μικροσκοπικά font τι τα ήθελες; :hypno: Μου βγήκαν τα μάτια να σε διαβάσω, αλλά χαίρομαι που οι ερωτήσεις μου έπιασαν τόπο και ανέλυσες περισσότερο όσα είχες γράψει πιο πριν. :)

Λοιπόν, καταρχάς για να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Εγώ δεν είπα ποτέ και πουθενά ότι οι μόνοι υπεύθυνοι είναι οι μαθητές, όπως φαίνεται να μου προσάπτουν κάποιοι.
Προφανώς δεν ήταν αυτός ο σκοπός σου, αλλά τα προηγούμενα μηνύματά σου αυτή την εντύπωση άφηναν, αφού εστίασες κυρίως στην ευθύνη των μαθητών τους οποίους παρουσίασες ως φυγόπονους.

---

Ο μέσος ενήλικας τυπικά τουλάχιστον, απασχολείται 8 ώρες την ημέρα στην εργασία του. Ο μαθητής, μετά το σχολικό εξάωρο, πρέπει να διαβάσει τα μαθήματα της επόμενης μέρας, να πάει σε εξωσχολικά μαθήματα (αγγλικά, γαλλικά, ...πιάνο :P) και ενδεχομένως -στο Λύκειο κυρίως- να επαναλάβει το απόγευμα στο φροντιστήριο, την ύλη που διδάχτηκε το πρωί στο σχολείο! Μιλάμε για πάνω από 10 ώρες ημερησίως για έναν άνθρωπο που βρίσκεται στην εφηβεία.

Η δουλειά του μαθητή μάλιστα, δεν είναι να παράγει (να εφαρμόσει δηλαδή κατά κάποιο τρόπο τις γνώσεις του), όπως συμβαίνει με τον εργαζόμενο, αλλά να αφομοιώσει γνώση, επί τουλάχιστον 10 ώρες καθημερινά. Πόσες ώρες πιστεύεις ότι μπορεί να λειτουργεί κατ' αυτόν τον τρόπο ο εγκέφαλος ενός ανθρώπου;

Ακόμη και ο πιο αδιάφορος μαθητής, είναι αναγκασμένος να περνάει τουλάχιστον 6 + 2 ώρες καθήμενος σε ένα θρανίο ακούγοντας πράγματα που δεν τον ενδιαφέρουν, επειδή δεν του έδειξε κανείς, γιατί αυτά τα πράγματα είναι ενδιαφέροντα και χρήσιμα πέραν από την εισαγωγή του στα ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα με στόχο την εξασφάλιση εργασίας.
Πολύ περισσότερο, σκέψου πόσο κουράζεται ο επιμελής και υπεύθυνος μαθητής μέσα σε ένα τόσο βαρύ πρόγραμμα...
Αυτόν τον μαθητή εσύ, τον κατηγορείς ότι αποζητά την ευκολία!! Είναι κακό να θέλεις να κάνεις τη ζωή σου ευκολότερη; ...αναρωτιέμαι. :hmm: Και η ειρωνεία είναι πως κανείς δεν διδάσκει στα παιδιά πως αν θέλουν πραγματικά να κάνουν τη ζωή τους ευκολότερη, ο πιο σίγουρος δρόμος είναι μέσα από τη γνώση...

Όλη η εκπαίδευση είναι ένας φαύλος κύκλος, όπου όλοι φταίμε και κανείς δεν φταίει.
Είναι δε τόσο πολυεπίπεδο θέμα, που δύσκολα μπορεί να εντοπιστεί η πηγή του προβλήματος.
Ο μαθητής κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι ο τελευταίος στον οποίο θα ζητηθούν ευθύνες, αφού όλοι νομίζω παραδεχόμαστε ότι το εκπαιδευτικό σύστημα, το οποίο καλείται να υπηρετήσει, νοσεί από τη βάση του.
Οι γονείς, που θα μπορούσαν να παίζουν έναν καθοριστικό ρόλο, δεν έχουν πάντα τα απαραίτητα εφόδια για να το κάνουν.
Δεν μπορείς να απαιτείς από έναν εργάτη που έβγαλε μόνο το δημοτικό, να ξέρει πώς να βοηθήσει τον εκπαιδευτικό στη δουλειά του, ή πώς να καθοδηγήσει το παιδί του, να γίνει πιο παραγωγικό σε ό,τι αφορά το σχολείο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι επιρρίπτω τον κύριο όγκο των ευθυνών στους εκπαιδευτικούς, αφού κι εκείνοι υπηρετούν το ίδιο σαθρό και ιδιαίτερα περιοριστικό γι' αυτούς σύστημα που δεν τους βοηθά να κάνουν τη δουλειά τους δημιουργική και ευχάριστη, τόσο για τους ίδιους, όσο και για τα παιδιά.
Όπως είπα και παραπάνω, όλα φταίνε και τίποτα δε φταίει αρκετά ώστε να του επιρρίψουμε αποκλειστικά την ευθύνη.

Νομίζω συμφωνούμε, πως το πρώτο που πρέπει να αλλάξει, είναι το σύστημα διδασκαλίας και για να γίνει αυτό, θα πρέπει να ληφθούν υπόψιν, όλες οι απόψεις, με πρώτη αυτή των μαθητών, αφού γι' αυτούς προορίζεται το εκπαιδευτικό σύστημα.
Δεν θυμάμαι πάντως κανέναν καθηγητή μας, να μπήκε στην τάξη και να ρώτησε: "Λοιπόν παιδιά, φέτος θα κάνουμε αυτό κι αυτό. Πώς θα θέλατε να διδάσκεται το μάθημά μου;"

Ο κεντρικός άξονας αυτής της διαδικασίας, θα πρέπει να είναι αυτό που είπες, πως "ό,τι μας ενδιαφέρει εντυπώνεται γρηγορότερα". Ό,τι μας ενδιαφέρει, όχι μόνο εντυπώνεται γρηγορότερα, αλλά και βαθύτερα και καλύτερα. Έχει δε, τη μαγική ιδιότητα να φαίνεται ευκολότερο στα μάτια μας, απ' ό,τι αυτά που δεν μας ενδιαφέρουν, επειδή μας παρακινεί να ασχοληθούμε περισσότερο μαζί του, να το αναλύσουμε και να το ερευνήσουμε βαθύτερα.

Εάν η εκπαίδευση ήταν καταναλωτικό προϊόν, το μάρκετινγκ για την επικράτησή του, έχει αποτύχει παταγωδώς έχω να πω. :D
Αν ήταν ένα προϊόν που βρίσκουμε στα ράφια του σούπερ μάρκετ, μάλλον όλοι θα το προσπερνούσαμε αφού ούτε ελκυστικό περιτύλιγμα διαθέτει, ούτε "πυκνή και γεμάτη γεύση" και η αποφορά του, διώχνει και τους πιο θαρραλέους μακριά. :D
Μπορεί να γελάς, αλλά το πρώτο που χρειάζεται η παιδεία, είναι να γίνει ελκυστική, όπως τα καταναλωτικά προϊόντα στις διαφημίσεις που μας πείθουν ότι τα χρειαζόμαστε.
Έχεις δει με πόση χαρά ξεκινούν τα πρωτάκια να πάνε στο σχολείο; Με πόση θέληση και πλατιά χαμόγελα; Πού πάνε αυτά τα χαμόγελα μόλις τελειώσει το δημοτικό (και ίσως και λίγο νωρίτερα);

Αυτή η έμφυτη χαρά των παιδιών, πρέπει να καλλιεργηθεί και να ενισχυθεί και για να γίνει αυτό, πρέπει το σχολείο να γίνει ευχάριστο και δημιουργικό. Να αναγνωρίζει τις ιδιαιτερότητες και τα ταλέντα κάθε μαθητή και να τα αναδεικνύει, αντί να λειτουργεί σαν τη μηχανή του κιμά που όλα τα αλέθει και τα κάνει έναν ομοιόμορφο πολτό.

Αν έχω μια ευθύνη να επιρρίψω στους περισσότερους καθηγητές που γνώρισα, είναι που δεν προσπάθησαν να κάνουν το μάθημά τους λιγότερο βαρετό και τυποποιημένο. Μια που μιλάμε για την Ιστορία, σήμερα υπάρχουν τόσα μέσα για να κάνεις παραστατικό το μάθημα, χωρίς να ξεφύγεις καν από το πρόγραμμα του υπουργείου. Πόσοι το κάνουν; Εάν το έκαναν, πιστεύω πως όχι μόνο δεν θα ενοχλούσε ο όγκος της ύλης, αλλά θα μπορούσε να προστεθεί περισσότερος και να αφομοιωθεί καλύτερα απ' ό,τι αφομοιώνεται σήμερα. (Το ίδιο υποστήριξες κι εσύ αν κατάλαβα καλά, αυτά που διάβασα).

Δεν έχω χρόνο να γράψω περαιτέρω και δεν διαφωνώ επί της ουσίας με όσα έγραψες παραπάνω.
Θέλω μονάχα να παραθέσω σε κείμενο, αφού δεν αγαπάτε να βλέπετε ομιλίες, τις σκέψεις του Sir Ken Robinson, ο οποίος ειδικεύεται σε θέματα που αφορούν την παιδεία και το ρόλο της.

Κάνε τον κόπο να τη διαβάσεις. Πιστεύω πως σε αφορούν και σε ενδιαφέρουν αυτά που έχει να πει. Κι αν βρεις αξιόλογες τις απόψεις του, υπάρχει άλλη μια διαθέσιμη δική του ομιλία, πάνω στο ίδιο θέμα. (Αυτή που παραθέτω, είναι η δεύτερη κατά σειρά ομιλία του).

[...]Ωστόσο, πιστεύω ότι ζούμε και μια ακόμη κλιματική κρίση η οποία είναι το ίδιο σημαντική, έχει τις ίδιες ρίζες και είναι ανάγκη να αντιμετωπιστεί το ίδιο επιτακτικά. Αυτή δεν είναι μια κρίση φυσικών πόρων, παρότι πιστεύω ότι και αυτή είναι αληθινή, αλλά μια κρίση ανθρώπινων πόρων. Βασικά πιστεύω ότι όπως ανέφεραν και άλλοι ομιλητές,κατά τις προηγούμενες μέρες, δεν αξιοποιούμε επαρκώς τα ταλέντα μας. Οι περισσότεροι άνθρωποι ζούνε ολόκληρη τη ζωή τους δίχως να έχουν συναίσθηση για το ποια μπορεί να είναι τα πραγματικά τους ταλέντα ή αν έχουν κάποιο για να μιλήσουν γι' αυτό. Συναντώ όλων των ειδών τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι δεν είναι αληθινά καλοί σε κάτι.


Συναντώ διαφόρων ειδών ανθρώπους που δεν τους αρέσει αυτό που κάνουν. Απλά περνάνε την ζωή τους κάνοντας το. Δεν αντλούν ευχαρίστηση από τη δουλειά τους. Υπομένουν καρτερικά αντί να το χαίρονται και περιμένουν να φτάσει το σαββατοκύριακο. Αλλά συναντώ και ανθρώπους που πραγματικά αγαπάνε αυτό που κάνουν και δεν μπορούν να φανταστούν τον εαυτό τους να κάνει κάτι άλλο. Αν τους έλεγες " Μην ασχολείσαι πια μ' αυτό" θα αναρωτιόνταν για τι πράγμα μιλάς. Γιατί αυτό που κάνουν, είναι ο ίδιος τους ο εαυτός. Λένε, "Μα αυτό είμαι εγώ, ξέρετε." Θα ήταν χαζό να πάψω να το κάνω αυτό, γιατί αυτό "μιλάει" στο βαθύτερο είναι μου. Αυτό στην πραγματικότητα δεν ισχύει για τους περισσότερους. Στην πραγματικότητα, αντίθετα, πιστεύω οι άνθρωποι που τους αρέσει η δουλειά τους είναι η μειονότητα. Και νομίζω υπάρχουν πολλές πιθανές εξηγήσεις για αυτό. Ψηλά στην λίστα βρίσκεται η εκπαίδευση, γιατί κατά κάποιον τρόπο, η εκπαίδευση απομονώνει πάρα πολλούς ανθρώπους από τα φυσικά ταλέντα τους. Και οι ανθρώπινοι πόροι είναι σαν τους φυσικούς πόρους. Πολλές φορές είναι θαμμένοι βαθιά. Πρέπει να τους αναζητήσεις για να τους βρεις. Δεν είναι απλωμένοι στην επιφάνεια. Πρέπει να δημιουργήσεις τις συνθήκες για να αποκαλυφθούν. Και είναι εύλογο να σκεφτεί κάποιος ότι αυτό είναι δουλειά της εκπαίδευσης. Αλλά πάρα πολύ συχνά δεν είναι.



Αυτήν την στιγμή όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα είναι υπό αναθεώρηση. Και αυτό δεν είναι αρκετό. Η αναθεώρηση δεν είναι αρκετή πια γιατί απλά αυτή βελτιώνει ένα αποτυχημένο μοντέλο. Αυτό που χρειαζόμαστε-- και η λέξη που αναφέρθηκε αρκετές φορές σ' αυτή τη σειρά διαλέξεων τις προηγούμενες ημέρες-- δεν είναι μια εξέλιξη στο υπάρχον σύστημα αλλά μια επανάσταση στην εκπαίδευση. Το υπάρχον σύστημα πρέπει να μεταμορφωθεί σε κάτι άλλο.


Μια από τις πραγματικές προκλήσεις είναι να ανανεώσουμε το σύστημα εκπαίδευσης εκ βάθρων. Η ανανέωση είναι δύσκολη γιατί σημαίνει να κάνουμε κάτι που οι άνθρωποι δεν το βρίσκουν τόσο εύκολο στο μεγαλύτερο μέρος του. Σημαίνει ότι πρέπει να αναθεωρήσουμε πράγματα που τα δεχόμαστε σαν δεδομένα, πράγματα που τα θεωρούμε προφανή. Το μέγιστο πρόβλημα της αναθεώρησης ή του μετασχηματισμού είναι η τυραννία της κοινής λογικής, πράγματα για τα οποία σκεφτόμαστε "Δεν μπορούν να γίνουν διαφορετικά, γιατί πολύ απλά έτσι γίνονται".


Πρόσφατα διάβασα μια υπέροχη ρήση του Αβραάμ Λίνκολν, που πιστεύω ότι και εσείς θα την βρίσκατε ενδιαφέρουσα αυτήν τη στιγμή. [...]
Είπε το εξής: "Τα δόγματα του ήρεμου παρελθόντος είναι ανεπαρκή στο καταιγιστικό παρόν. Οι περιστάσεις είναι πολύ φορτισμένες με δυσκολίες και πρέπει να αρθούμε στο ύψος τους μαζί τους". Την αγαπώ αυτήν την ρήση. Όχι να αρθούμε στο ύψος των περιστάσεων αλλά να αρθούμε μαζί με τις περιστάσεις. "Δεν έχουμε ξαναζήσει τέτοιες καταστάσεις, για αυτό και πρέπει να σκεφτούμε με νέο τρόπο και να δράσουμε με νέο τρόπο. Πρέπει να απελευθερώσουμε πρώτα τους εαυτούς μας και στη συνέχεια να σώσουμε τη χώρα μας"
Την αγαπώ πολύ την λέξη "απελευθερώνω". Ξέρετε τι υπονοεί; Ότι υπάρχουν ιδέες που μας σκλαβώνουν το μυαλό, ιδέες τις οποίες τις αποδεχόμαστε σαν τη φυσική τάξη των πραγμάτων, τον τρόπο που υπάρχουν τα πράγματα. Και πολλές από τις ιδέες μας είναι διαμορφωμένες, όχι για να συνάδουν με τις συνθήκες αυτού του αιώνος, αλλά για να ταιριάζουν με τις συνθήκες προηγούμενων αιώνων. Ωστόσο το μυαλό μας είναι ακόμα υπνωτισμένο από αυτές. Και πρέπει να απελευθερώσουμε τους εαυτούς μας από κάποιες από αυτές. Βέβαια είναι ευκολότερο να το λέμε παρά να το κάνουμε. Είναι πολύ δύσκολο να γνωρίζουμε καν ποια πράματα τα παίρνουμε σαν δεδομένα. Και ο λόγος είναι ότι πολύ απλά τα έχουμε στο μυαλό μας σαν δεδομένα.


Ας σας ρωτήσω λοιπόν κάτι το οποίο το παίρνετε σαν δεδομένο. Πόσοι από εσάς είσαστε σε ηλικία μεγαλύτεροι από 25; Δεν είναι αυτό που νομίζω ότι παίρνετε σαν δεδομένο. Νομίζω ότι με αυτό είσαστε ήδη εξοικειωμένοι. Υπάρχουν άτομα εδώ μικρότερα των 25 ετών; Ωραία. Από όσους είσαστε άνω των 25 σηκώστε το χέρι όσοι φοράτε ρολόϊ; Καλό ποσοστό έ; Ρωτήστε σε μια αίθουσα γεμάτη εφήβους το ίδιο πράγμα. Οι έφηβοι δεν φοράνε ρολόϊ χειρός και δεν εννοώ ότι το κάνουν επειδή δεν μπορούν ή δεν επιτρέπεται, απλά συχνά δεν το θέλουν. Και ο λόγος είναι, καταλαβαίνετε, ότι όσοι είμαστε μεγαλύτεροι από 25, μεγαλώσαμε με μια προ-ψηφιακής εποχής κουλτούρα. Και για αυτό χρειαζόμαστε να φοράμε κάτι για να κοιτάζουμε την ώρα. Τα σημερινά παιδιά ζούνε σε ένα ψηφιακό κόσμο και ο χρόνος γι' αυτά βρίσκεται παντού. Δεν υπάρχει λόγος να φοράνε ρολόϊ. Και να πούμε την αλήθεια, δεν υπάρχει λόγος να φοράμε και εμείς. είναι απλά κάτι το οποίο το έχουμε συνηθίσει και συνεχίζουμε να το κάνουμε. Η κόρη μου η Κέϊτ, που είναι 20 χρονών, δεν φοράει πότε ρολόϊ. Δεν βρίσκει κάποιο λόγο. Όπως λέει "Είναι συσκευή με μία μόνο λειτουργία" (Γέλια) "Πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων" Και εγώ απάντώ "Όχι,όχι, λέει και την ημερομηνία" (Γέλια) "Έχει πολλές λειτουργίες."


Αλλά βλέπετε, υπάρχουν ιδέες και στην εκπαίδευση οι οποίες μας σκλαβώνουν. Θα σας δώσω κανα δυό παραδείγματα. Το ένα είναι η ιδέα της γραμμικότητας, ότι αρχίζεις κάτι, ακολουθείς μια συγκεκριμένη διαδρομή, και αν τα κάνεις όλα σωστά θα παραμείνουν έτσι για όλη σου τη ζωή. Οι ομιλίες στο TED δείχνουν κάποιες φορές εμμέσως ή κάποιες φορές ρητώς, μια διαφορετική ιστορία, ότι η ζωή δεν είναι γραμμική, αλλά οργανική. Δημιουργούμε το μέλλον μας βιωματικά, εξερευνώντας τα ταλέντα μας σε συνδυασμό με τις καταστάσεις που αυτά βοηθούν να δημιουργηθούν για μας. Αλλά η γραμμικότητα μας έχει γίνει εμμονή. Και η εμμονή αυτή κορυφώνεται με την έντονη επιθυμία για εισαγωγή σε κάποιο πανεπιστήμιο. Νομίζω ότι η εισαγωγή στο πανεπιστήμιο έχει γίνει εμμονή, σε κάποιες τουλάχιστον σχολές. Με αυτό δεν θέλω να αποτρέψω από την φοίτηση σε κάποιο πανεπιστήμιο, αλλά θέλω να τονίσω ότι δεν χρειάζεται να φοιτήσουν όλοι και δεν χρειάζεται να φοιτήσουν όλοι τώρα. Κάποιοι μπορεί να θελήσουν να φοιτήσουν σε κάποια άλλη στιγμή της ζωής τους.

Βρέθηκα πριν λίγο καιρό στο Σαν Φραντζίσκο σε μια εκδήλωση να υπογράφω βιβλία μου στους αναγνώστες. Και ήταν ένας νεαρός γύρω στα 30 που αγόραζε βιβλίο. Και τον ρώτησα "Με τι ασχολείσαι;" Και απάντησε "Είμαι πυροσβέστης". Τον ρωτάω "Πόσο καιρό είσαι πυροσβέστης;" Και μου λέει "Πάντα, πάντα ήθελα να γίνω πυροσβέστης" Και λέω "Εν πάση περιπτώσει, πότε το αποφάσισες;" Και μου λέει "Από παιδί. Αν και ήταν πρόβλημα για εμένα στο σχολείο, γιατί στο σχολείο όλα τα παιδιά θέλουν να γίνουν πυροσβέστες. Αλλά εγώ ήθελα πραγματικά να γίνω πυροσβέστης. Στις μεγαλύτερες τάξεις του σχολείου οι καθηγητές δεν με παίρναν στα σοβαρά. Και ένας συγκεκριμένα καθηγητής μου είπε ότι πετάω την ζωή μου στα σκουπίδια, αν ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο, θα έπρεπε να πάω στο πανεπιστήμιο, να γίνω καλός επαγγελματίας, ότι είχα τις ικανότητες και χαράμιζα το ταλέντο μου. Και ήταν υποτιμητικό γιατί το είπε μπροστά σε όλη την τάξη και ένιωσα πολύ άσχημα. Αλλά ήταν αυτό που ήθελα, και μόλις τελείωσα το λύκειο έκανα αίτηση στην πυροσβεστική και με πήρανε" Και συνέχισε, "Ξέρετε, Σκεφτόμουν για αυτό τον καθηγητή πολύ πρόσφατα πριν από λίγα λεπτά που μιλούσατε" γιατί 6 μήνες πριν του έσωσα τη ζωή" (Γέλια) "Είχε ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα και τον έβγαλα έξω από το αυτοκίνητο, του έκανα καρδιοαναπνευστική ανάνηψη και επίσης έσωσα την γυναίκα του" και τελείωσε λέγοντας "Νομίζω θα ανέβηκα στα μάτια του τώρα"

Ξέρετε, για εμένα, οι ανθρώπινες κοινότητες εξαρτώνται από μια πληθώρα διαφορετικών ταλέντων, και όχι από μία μόνο ικανότητα. Και στην καρδιά των προκλήσεων είναι να επαναπροσδιορίσουμε την αίσθησή μας για την ικανότητα και την ευφυΐα. Η γραμμικότητα είναι το πρόβλημα.


Όταν ήρθα στο Λος Άντζελες, περίπου εννιά χρόνια πριν, αντιμετώπισα μια εκπαιδευτική πολιτική, με συγκεκριμένους σκοπούς και αρχές, που συνοψίζονταν στο ρητό "Το πανεπιστήμιο αρχίζει στα νήπια." Όχι, διαφωνώ. (Γέλια) Πραγματικά διαφωνώ. Αν είχαμε χρόνο θα το εξηγούσα, αλλά στα πλαίσια τα περιορισμένα της ομιλίας δεν μπορώ. (Γέλια) Το νηπιαγωγείο αρχίζει στο νηπιαγωγείο. (Γέλια) Ένας φίλος μου είπε κάποτε, "Ξέρεις, ένα παιδί τριών ετών, δεν είναι μισό παιδί έξι ετών." (Γέλια) (Χειροκροτήματα) Είναι τριών ετών.


Όπως ακούσαμε στην τελευταία σειρά ομιλιών, υπάρχει πλέον τόσος ανταγωνισμός ακόμα και για να εισαχθείς στο νηπιαγωγείο, για να φοιτήσεις στο σωστό νηπιαγωγείο περνάς από συνέντευξη πλέον σε ηλικία τριών χρονών. Τα παιδιά κάθονται μπροστά από επιτροπές, με τα βιογραφικά τους, (Γέλια) και ακούνε να τους λένε "Αυτό είναι όλο;" (Γέλια) (Χειροκροτήματα) Είσαι στον κόσμο τριάντα έξι μήνες και μόνο αυτό έχεις να δείξεις; (Γέλια) "Δεν έχεις καταφέρει και τίποτα. Ξόδεψες τους πρώτους έξι μήνες στο θηλασμό όπως βλέπω" (Γέλια) Βλέπετε, είναι πράγματι εξωφρενικό, αλλά το κάνουμε.


Το άλλο μεγάλο θέμα είναι ο κομφορμισμός. Δημιουργήσαμε ένα εκπαιδευτικό σύστημα στο μοντέλο των ταχυφαγείων. Στο μοντέλο αυτό αναφέρθηκε και ο Τζίμι Όλιβερ προχθές. Ξέρετε υπάρχουν δύο μοντέλα διασφάλισης ποιότητας στην εστίαση. Το ένα είναι του η γρήγορου φαγητού, όπου όλα είναι σταθερά. Το άλλο είναι το μοντέλο των Ζάγκα και Μισελίν εστιατορίων, όπου τίποτα δεν είναι σταθερό, όλα προσαρμόζονται στις περιστάσεις. Και εμείς προτιμήσαμε να ακολουθήσουμε το μοντέλο του γρήγορου φαγητού στην εκπαίδευση. Και το αποτέλεσμα είναι να έχει φτωχύνει τόσο το πνεύμα μας όσο και η ενέργειά μας όπως και τα ταχυφαγεία έχουν φτωχύνει από θρεπτικά συστατικά το σώμα μας
(Χειροκροτήματα)
Νομίζω όμως ότι πρέπει να αναγνωρίσουμε δύο πράγματα. Το ένα είναι ότι τα ανθρώπινα ταλέντα είναι πολύ διαφορετικά. Οι άνθρωποι έχουν διαφορετικά χαρίσματα. Θυμήθηκα τελευταία ότι μου είχαν χαρίσει μια κιθάρα όταν ήμουν παιδί περίπου την ίδια περίοδο που ο Ερικ Κλάπτον πήρε την πρώτη του κιθάρα. Και στην περίπτωση του Ερικ Κλάπτον είχε αποτέλεσμα, αυτό μόνο λέω. (Γέλια) Κατά κάποιον τρόπο, δεν έκανε για μένα. Δεν μπορούσα να κάνω αυτό το πράγμα να δουλέψει ανεξαρτήτως της προσπάθειας που κατέβαλα. Απλά δεν γινόταν.


Αλλά δεν πρόκειται μόνο για αυτό. Πρόκειται για το πάθος. Πολλές φορές, οι άνθρωποι γίνονται καλοί σε πράγματα που δεν τους ενδιαφέρουν πραγματικά. Το θέμα είναι το πάθος, και τι μας συναρπάζει το πνεύμα και μας δίνει ενέργεια. Και αν κάνεις πράγματα που αγαπάς, στα οποία είσαι καλός, ο χρόνος περνάει με εντελώς διαφορετικό ρυθμό. Η γυναίκα μου μόλις τελείωσε το γράψιμο ενός μυθιστορήματος, και νομίζω ότι πρόκειται για ένα πολύ καλό βιβλίο, αλλά εξαφανιζόταν για ώρες μέχρι να το τελειώσει. Όπως γνωρίζετε, αν κάνεις κάτι το οποίο το αγαπάς, μια ώρα σου φαίνεται σαν πέντε λεπτά. Αν κάνεις κάτι το οποίο δεν ταιριάζει με το πνεύμα σου, τα πέντε λεπτά θα τα νιώθεις σαν μια ώρα. Και ο λόγος που τόσοι άνθρωποι παραιτούνται από τις σπουδές είναι γιατί δεν τους εκφράζουν, γιατί δεν τους βοηθούν να εκτονώσουν την ενέργεια και το πάθος τους.

Για αυτό νομίζω ότι πρέπει να αλλάξουμε το μοντέλο εκπαίδευσης που ακολουθούμε. Πρέπει να πάμε από αυτό που είναι ουσιαστικά ένα βιομηχανικό μοντέλο εκπαίδευσης, ένα μαζικό μοντέλο, που βασίζεται στην γραμμικότητα στον κομφορμισμό και στην μαζικότητα. Να μεταφερθούμε σε ένα μοντέλο που έρχεται πιο κοντά στις αρχές της γεωργίας. Πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι η ανθρώπινη ανάπτυξη των ικανοτήτων δεν είναι μια μηχανιστική διαδικασία, αλλά μια οργανική διαδικασία. Και δεν μπορείς να προβλέψεις το αποτέλεσμα της ανθρώπινης ανάπτυξης. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι, όπως και ένας αγρότης, να δημιουργήσεις τις συνθήκες κάτω από τις οποίες θα μπορέσει κάποιος να αναπτυχθεί.

Έτσι αν επιλέξουμε να αναμορφώσουμε την εκπαίδευση και να την μετασχηματίσουμε, δεν πρέπει να δημιουργήσουμε κλώνο αυτού του συστήματος. Υπάρχουν άλλα σημαντικά συστήματα όπως το KIPP, είναι ένα πολύ καλό σύστημα. Υπάρχουν πολλά και καλά μοντέλα. Απλά πρέπει να το προσαρμόσουμε στις περιστάσεις, και να κάνουμε πιο προσωπική την εκπαίδευση προς τα άτομα τα οποία διδάσκονται κάθε φορά. Και κάνοντας αυτό, νομίζω ότι έχουμε την απάντηση στο μέλλον γιατί δεν χρειάζεται να προσαρμόσουμε κάποια καινούργια λύση. Πρέπει να δημιουργήσουμε ένα κίνημα στην εκπαίδευση στο οποίο οι άνθρωποι να αναπτύσσουν τις δικές τους λύσεις, αλλά με εξωτερική βοήθεια βασισμένη σε ένα προσωπικό πρόγραμμα σπουδών.


Λοιπόν, σε αυτή την αίθουσα, υπάρχουν άνθρωποι που αποτελούν πολύ σημαντικό κεφάλαιο στις επιχειρήσεις, στα πολυμέσα, στο διαδίκτυο. Οι τεχνολογίες αυτές, Συνδυαζόμενες με δασκάλους με πηγαίο ταλέντο , δίνουν την ευκαιρία για μια πραγματική επανάσταση στην εκπαίδευση. Και σας παροτρύνω να εμπλακείτε σε αυτή την επανάσταση γιατί είναι ζωτικής σημασίας, όχι μόνο για τους εαυτούς μας, αλλά και για το μέλλον των παιδιών μας. Αλλά πρέπει να αλλάξουμε το βιομηχανικό μοντέλο σε ένα γεωργικό μοντέλο, όπου το κάθε σχολείο θα μπορεί να δώσει καρπούς. Γιατί εκεί είναι που τα παιδιά έχουν πραγματικές εμπειρίες από τη ζωή. Όπως και στο σπίτι, αν έχουν επιλέξει εκεί να μορφωθούν να με την οικογένειά τους η με τους φίλους τους.


Έγινε πολύς λόγος αυτές τις ημέρες, κατά την διάρκεια των παρουσιάσεων, για τα όνειρα. Και θέλω πολύ γρήγορα -- κυριολεκτικά "κόλλησα" με το τραγούδι της Νάταλι Μερσαντ χθες-- να σας θυμίσω ένα παλιό ποίημα. Θέλω να σας διαβάσω γρήγορα, ένα μικρό ποίημα του Γέϊτς, που είναι ένας ποιητής που μάλλον τον γνωρίζετε. Έγραψε το ποίημα στην αγαπημένη του, Μοντ Γκόν, θρηνώντας το γεγονός ότι δεν μπορούσε να της δώσει αυτό που πίστευε ότι αυτή επιθυμούσε. Και είπε:"Έχω κάτι άλλο να σου δώσω, αλλά ίσως δεν το θέλεις".


Έγραψε τα εξής: "Αν είχα τ' ουρανού την πλουμιστή τη φορεσιά την υφασμένη από χρυσό κι απ' ασημένιο φως Τη γαλανή,τη μελιχρή, την μαυροκεντημένη φορεσιά Από νύχτα κι από μέρα κι από αποσπερίσιο φως Τη φορεσιά μου θα άπλωνα κάτω από τα πόδια σου Μα εγώ που είμαι φτωχός έχω μόνο τα όνειρά μου Τα όνειρά μου άπλωσα κάτω από τα πόδια σου. Πάτα ελαφρά γιατί πατάς πάνω στα όνειρά μου." Και κάθε μέρα, με κάθε τρόπο, τα παιδιά μας, απλώνουν τα όνειρά τους κάτω από τα πόδια μας. Εμείς πρέπει να πατήσουμε όσο πιο ελαφριά γίνεται.
Σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Απορώ γιατί κάποιοι απορούν που το μάθημα της Ιστορίας θα γίνει προαιρετικό όπως επιθυμεί η κ. Δραγώνα...

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Η γνώση της Ιστορίας είναι όπλο απέναντι στη λαίλαπα της παγκοσμιοποίησης. Και αυτός είναι ακριβώς ο λόγος για τον οποίον τόσα χρόνια μεθοδευόταν η απαξίωσή της. Κάκιστα βιβλία και ακόμα χειρότερος τρόπος διδασκαλίας. Η παπαγαλία στο απόγειό της. Ίσως ένα από τα πιο μισητά μαθήματα για τους μαθητές. Τώρα που πλέον απαξιώθηκε τελείως, ευκαιρία είναι να γίνει και προαιρετικό και ίσως στο μέλλον να αλλάξει τελείως μορφή.

Τώρα όμως θυμήθηκαν οι καθηγητές να αντιδράσουν; Τόσα χρόνια που γινόταν η αποδόμηση της Ελληνικής Ιστορίας με τρόπο άκρως μεθοδικό πού ήσαν όλοι αυτοί; Έβγαιναν στο δρόμο να διαδηλώσουν μονάχα για χρήματα. Μόνο μεμονωμένες φωνές αντιλαμβάνονταν και φώναζαν για το χάλι που έπαιρνε η παιδεία. Η ΟΛΜΕ; Ποιά ΟΛΜΕ; Η ΟΛΜΕ των κομματικά ελεγχόμενων καθηγητών οι οποίοι αντιδρούσαν όσο τους επέτρεπαν οι κομματικοί καθοδηγητές της ηγεσίας τους;

Ας μη γελιόμαστε. Το πρόβλημα δεν είναι το ότι η Ιστορία προτείνεται να γίνει προαιρετικό μάθημα. Το πρόβλημα είναι ότι ο εκπαιδευτικός κλάδος δεχόταν αγόγγυστα τόσα χρόνια το βάναυσο βιασμό της παιδείας και ιδίως αυτού του τόσο σημαντικού μαθήματος όπως είναι η Ιστορία. Η μόνη λύση είναι μια επανάσταση από όλους τους εκπαιδευτικούς. Να βγουν με σθένος και ενωμένοι και να πουν ότι αρνούνται αυτήν την παιδεία. Ότι είναι διατεθειμένοι να αντισταθούν στη λαίλαπα της παγκοσμιοποίησης που θέλει τους λαούς να ξεχάσουν την ιστορία τους. Ποιός όμως θα το κάνει αυτό; Όταν στο παρελθόν δεν έχεις διαμαρτυρηθεί όσο ήταν ακόμα καιρός, πώς τώρα θα βρεις τη δύναμη να το κάνεις που τα πράγματα έχουν φθάσει στο απροχώρητο; Δυστυχώς δεν είμαι πολύ αισιόδοξος. Πρέπει να γίνουν πράγματα πολύ συνταρακτικά μήπως και ξυπνήσουμε αλλιώς δεν πρόκειται να διακοπεί ο προδιαγεγραμμένος κατήφορος της χώρας αλλά και της παιδείας. Είναι δυσάρεστο που το λέω αλλα μάλλον αυτή είναι η πικρή αλήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αυτά τα μικροσκοπικά font τι τα ήθελες; Μου βγήκαν τα μάτια να σε διαβάσω, αλλά χαίρομαι που οι ερωτήσεις μου έπιασαν τόπο και ανέλυσες περισσότερο όσα είχες γράψει πιο πριν.
Σόρυ, αλλά τα μετέφερα από wordκαι δεν άλλαξα το μέγεθος και τη γραμματοσειρά
Προφανώς δεν ήταν αυτός ο σκοπός σου, αλλά τα προηγούμενα μηνύματά σου αυτή την εντύπωση άφηναν, αφού εστίασες κυρίως στην ευθύνη των μαθητών τους οποίους παρουσίασες ως φυγόπονους.
Δεν νομίζω ότι εστίασα στην ευθύνη των μαθητών κάνοντας μια σύσταση, αλλά τέλος πάντων. Στο τέλος τέλος δεν είμαι εγώ το θέμα και το που εστιάζω, αλλά το πως πρέπει ή δεν πρέπει να είναι κάποια πράγματα στο εκπαιδευτικό σύστημα.
Ο μέσος ενήλικας τυπικά τουλάχιστον, απασχολείται 8 ώρες την ημέρα στην εργασία του. Ο μαθητής, μετά το σχολικό εξάωρο, πρέπει να διαβάσει τα μαθήματα της επόμενης μέρας, να πάει σε εξωσχολικά μαθήματα (αγγλικά, γαλλικά, ...πιάνο
) και ενδεχομένως -στο Λύκειο κυρίως- να επαναλάβει το απόγευμα στο φροντιστήριο, την ύλη που διδάχτηκε το πρωί στο σχολείο! Μιλάμε για πάνω από 10 ώρες ημερησίως για έναν άνθρωπο που βρίσκεται στην εφηβεία.
Η δουλειά του μαθητή μάλιστα, δεν είναι να παράγει (να εφαρμόσει δηλαδή κατά κάποιο τρόπο τις γνώσεις του), όπως συμβαίνει με τον εργαζόμενο, αλλά να αφομοιώσει γνώση, επί τουλάχιστον 10 ώρες καθημερινά. Πόσες ώρες πιστεύεις ότι μπορεί να λειτουργεί κατ' αυτόν τον τρόπο ο εγκέφαλος ενός ανθρώπου;
Δεν διαφωνώ είναι πολλές οι ώρες. Βέβαια για να μην τρελαθούμε, δεν «δουλεύει» όλες αυτές τις ώρες η διαδικασία πρόσληψης και αφομοίωσης, δεν είναι εφικτό αυτό όπως καταλαβαίνεις. Ούτε και κάθε μέρα, σε κάθε μάθημα, υπάρχει γνώση προς αφομοίωση, έτσι;
Παρʼ ολʼ αυτά δε διαφωνώ ότι είναι πολλές ώρες. Βέβαια, σε μεγάλο βαθμό επιβαρύνονται και με επιπλέον μαθήματα και αυτό χωρίς να χρειάζεται πάντα, καθώς πολλοί γονείς θέλουν να κάνουν στα παιδιά τους επιπλέον μάθημα, ακόμα κι αν τους διαβεβαιώνουν οι καθηγητές ότι δε χρειάζεται.
Ακόμη και ο πιο αδιάφορος μαθητής, είναι αναγκασμένος να περνάει τουλάχιστον 6 + 2 ώρες καθήμενος σε ένα θρανίο
ακούγοντας πράγματα που δεν τον ενδιαφέρουν, επειδή δεν του έδειξε κανείς, γιατί αυτά τα πράγματα είναι ενδιαφέροντα και χρήσιμα πέραν από την εισαγωγή του στα ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα με στόχο την εξασφάλιση εργασίας.
Πολύ περισσότερο, σκέψου πόσο κουράζεται ο επιμελής και υπεύθυνος μαθητής μέσα σε ένα τόσο βαρύ πρόγραμμα...
Ένας βασικότατος λόγος λοιπόν να αναθεωρηθεί η σχέση του σχολείου με το πανεπιστήμιο. Όσο τα μαθήματα έχουν οντότητα μόνο ως συστατικά επιτυχίας για το πανεπιστήμιο, όχι μόνο δεν πρόκειται να έχουν ενδιαφέρον για όσους δεν θέλουν να σπουδάσουν, αλλά θα χάνουν την ουσία τους και θα μετατρέπονται σε βραχνά και για τους πιο επιμελείς.
Επιπλέον όμως και η προσέγγιση των καθηγητών προς το μάθημα θʼ αλλάξει, εφόσον δεν θα υπάρχει τόσο «κυνηγητό» για να καλύψουν την ύλη που χρειάζονται τα παιδιά για να δώσουν πανελλήνιες, ούτε και θα αισθάνονται ότι «κρίνονται» μονίμως από το φροντιστήριο, στο οποίο καταφεύγουν οι μαθητές για να περάσουν στο πανεπιστήμιο.
Αυτόν τον μαθητή εσύ, τον κατηγορείς ότι αποζητά την ευκολία!! Είναι κακό να θέλεις να κάνεις τη ζωή σου ευκολότερη; ...αναρωτιέμαι.
Και η ειρωνεία είναι πως κανείς δεν διδάσκει στα παιδιά πως αν θέλουν πραγματικά να κάνουν τη ζωή τους ευκολότερη, ο πιο σίγουρος δρόμος είναι μέσα από τη γνώση...
Η ευκολία δεν είναι κακό πράγμα, όταν όμως δεν γίνεται τροχοπέδη για άλλα πράγματα. Όταν "κατηγόρησα", όπως λες, τους μαθητές ότι επιζητούν την ευκολία, νομίζω ότι το έθεσα στα πλαίσια του «τα αγαθά κόποις κτώνται», εννοώντας πάντα ότι χωρίς δουλειά δε γίνεται τίποτα. Και για μένα η αλήθεια είναι αυτή.
Δεν τους αδικώ που θέλουν περισσότερο χρόνο, ούτε τους κατηγορώ επειδή λένε ότι έχουν πολλά. Σε αυτό που διαφωνώ μαζί τους είναι ότι δε χρειάζεται να αφαιρεθεί 1 ή περισσότερα μαθήματα για να αλλάξει αυτό. Και για να είμαι ειλικρινής νομίζω ότι ακόμα κι αν γίνει, πάλι πολλά θα έχουν, αφού το χρόνο θα τον εκμεταλλευτούν για περισσότερα επιπλέον μαθήματα ή και διάβασμα, ώστε να προετοιμαστούν για το πανεπιστήμιο, ή σε μικρότερες ηλικίες θα φορτωθούν περισσότερα εξωσχολικά (γλώσσες, μουσική, γλυπτική, κλπ.)

Όλη η εκπαίδευση είναι ένας φαύλος κύκλος, όπου όλοι φταίμε και κανείς δεν φταίει.
Είναι δε τόσο πολυεπίπεδο θέμα, που δύσκολα μπορεί να εντοπιστεί η πηγή του προβλήματος.
Ο μαθητής κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι ο τελευταίος στον οποίο θα ζητηθούν ευθύνες, αφού όλοι νομίζω παραδεχόμαστε ότι το εκπαιδευτικό σύστημα, το οποίο καλείται να υπηρετήσει, νοσεί από τη βάση του.
Οι γονείς, που θα μπορούσαν να παίζουν έναν καθοριστικό ρόλο, δεν έχουν πάντα τα απαραίτητα εφόδια για να το κάνουν.
Δεν μπορείς να απαιτείς από έναν εργάτη που έβγαλε μόνο το δημοτικό, να ξέρει πώς να βοηθήσει τον εκπαιδευτικό στη δουλειά του, ή πώς να καθοδηγήσει το παιδί του, να γίνει πιο παραγωγικό σε ό,τι αφορά το σχολείο.
Δε ζητάει κανείς από το γονιό να καθοδηγήσει το παιδί του. Για να είμαστε ακριβείς, θα προτιμούσαμε να μην το κάνει, για να αποφύγουμε την πιθανότητα να του μάθει κάτι λάθος. Το να γίνει πιο παραγωγικό το παιδί στο σχολείο είναι δική μας δουλειά, το να σεβαστεί όμως το σχολείο και το δάσκαλο, καθώς και το να μη μάθει να μη δικαιολογεί τον εαυτό του, όταν έχει ευθύνη για κάτι, είναι δουλειά και των γονιών.
Από τους γονείς ζητάμε καταρχάς να έρχονται να ενημερώνονται και να μας ενημερώνουν κι εμάς, καταρχάς για θέματα που αφορούν την επίδοση, τη συμπεριφορά και την ανάπτυξη της προσωπικότητας του παιδιού (π.χ. όταν υπάρχει ένα πρόβλημα στο σπίτι, χρειάζεται και μεγαλύτερη ελαστικότητα. Αν δε το ξέρω όμως;). Επιπλέον όταν το παιδί γνωρίζει πως υπάρχει επικοινωνία μεταξύ γονιού και εκπαιδευτικού, θα αποφύγει και κάποια άλλα πραγματάκια, όπως π.χ. οι συνεχείς δικαιολογίες σχετικά με το λόγο που δεν διάβασε. Αν όμως ο γονιός δεν ενημερώνεται παρά μόνο από τη βαθμολογία, τότε το παιδί νιώθει πιο «ανεξέλεγκτο» στο θέμα του σχολείου.
Τέλος, από τους γονείς ζητάμε να μην εξευτελίζουν τους δασκάλους, το σχολείο και γενικά την εκπαίδευση, προκειμένου να δικαιολογήσουν ένα παιδί που δεν δουλεύει.


Νομίζω συμφωνούμε, πως το πρώτο που πρέπει να αλλάξει, είναι το σύστημα διδασκαλίας και για να γίνει αυτό, θα πρέπει να ληφθούν υπόψιν, όλες οι απόψεις, με πρώτη αυτή των μαθητών, αφού γι' αυτούς προορίζεται το εκπαιδευτικό σύστημα.
Δεν θυμάμαι πάντως κανέναν καθηγητή μας, να μπήκε στην τάξη και να ρώτησε: "Λοιπόν παιδιά, φέτος θα κάνουμε αυτό κι αυτό. Πώς θα θέλατε να διδάσκεται το μάθημά μου;"
Αααααα … πάμε στο προκείμενο. Όταν το έκανα αυτό, την πρώτη χρονιά που δούλεψα, πήρα την απάντηση «Πολύ δημοκρατικά μας τα λέτε και δεν μας αρέσει. Και στο κάτω κάτω εσείς είστε η δασκάλα, εσείς ξέρετε. Εμείς θα σας πούμε;»
Εν μέρει είχαν δίκιο. Τα παιδιά δεν ξέρουν ποιες είναι οι εκπαιδευτικές μέθοδοι, δεν ξέρουν ποιες στρατηγικές και σε τι βαθμό πρέπει να εφαρμοσθούν, κλπ. …. δεν ξέρουν δηλαδή το τεχνικό κομμάτι. Τα παιδιά μπορούν να σου πουν τι θα τους άρεσε και βέβαια τι δεν τους αρέσει, χωρίς να σημαίνει όμως ότι όλα είναι εφαρμόσιμα. Π.χ. δεν γίνεται να βγάλεις τελείως την άσκηση. Ούτε γίνεται, όσο βιωματικά κι αν δουλέψεις κάτι, να αποφύγεις τελείως το διάβασμα θεωρίας.
Παρʼ ολʼ αυτά γίνεται και πρέπει νʼ αλλάξουν πολλά.

Έχεις δει με πόση χαρά ξεκινούν τα πρωτάκια να πάνε στο σχολείο; Με πόση θέληση και πλατιά χαμόγελα; Πού πάνε αυτά τα χαμόγελα μόλις τελειώσει το δημοτικό (και ίσως και λίγο νωρίτερα);
Δεν πάνε όλα με χαρά…. Κάποια κλαίνε! :cry:
Πλάκα κάνω! :D Κοίτα να λάβουμε υπόψη και κάτι ακόμα. Οτιδήποτε ξεκινάμε να κάνουμε, γίνεται με άλλη διάθεση. Όσο «τραβάει» κάτι, παύει να είναι τόσο ελκυστικό και πολλές φορές είναι και βαρετό. Όλοι οι μαθητές και οι καλοί και οι κακοί, έχουν μέρες ή και περιόδους που θέλουν να πάνε σχολείο και άλλες που βαριούνται. Επιπλέον με την είσοδο στο Γυμνάσιο, αρχίζει συνειδητά ή υποσυνείδητα ένα κυνήγι επιδόσεων, πολλές φορές συνδεδεμένο με το μακροπρόθεσμο στόχο της εισαγωγής στο πανεπιστήμιο. Ο Σερ Ρόμπινσον το διακωμωδεί περισσότερο λέγοντας ότι τα παιδιά ξεκινούν από 3 ετών με συνεντεύξεις και βιογραφικά, ώστε να πάνε στο σωστό νηπιαγωγείο που θα τους εξασφαλίσει τέτοια πορεία, ώστε μια μέρα να περάσουν στο πανεπιστήμιο. Μήπως κι εδώ όμως δε γίνεται κάτι τέτοιο;


Αυτή η έμφυτη χαρά των παιδιών, πρέπει να καλλιεργηθεί και να ενισχυθεί και για να γίνει αυτό, πρέπει το σχολείο να γίνει ευχάριστο και δημιουργικό. Να αναγνωρίζει τις ιδιαιτερότητες και τα ταλέντα κάθε μαθητή και να τα αναδεικνύει, αντί να λειτουργεί σαν τη μηχανή του κιμά που όλα τα αλέθει και τα κάνει έναν ομοιόμορφο πολτό.
Συμφωνώ απολύτως.


Δεν έχω χρόνο να γράψω περαιτέρω και δεν διαφωνώ επί της ουσίας με όσα έγραψες παραπάνω.
Θέλω μονάχα να παραθέσω σε κείμενο, αφού δεν αγαπάτε να βλέπετε ομιλίες, τις σκέψεις του Sir Ken Robinson, ο οποίος ειδικεύεται σε θέματα που αφορούν την παιδεία και το ρόλο της.

Κάνε τον κόπο να τη διαβάσεις. Πιστεύω πως σε αφορούν και σε ενδιαφέρουν αυτά που έχει να πει. Κι αν βρεις αξιόλογες τις απόψεις του, υπάρχει άλλη μια διαθέσιμη δική του ομιλία, πάνω στο ίδιο θέμα
. (Αυτή που παραθέτω, είναι η δεύτερη κατά σειρά ομιλία του).
Δε θα σχολιάσω όλη τη συνέντευξη, γιατί θα μας δείρουν εδώ και θα έχουν και δίκιο :P. Θα περιοριστώ σε 2-3 συγκεκριμένα αποσπάσματα.

(Η απάντηση μεταφέρθηκε στο θέμα που αφορά τον Ken Robinson)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Είναι καταντια αυτο που συμβαινει στη χωρα μας!
Παμε απο το κακο στο χειροτερο!Η ιστορια προαιρετικο μαθημα??Μα τι αλλο θα ακουσουμε πια!?
Αν ο Έλληνας ξεχασει την ιστορια του τοτε χαθηκαμε!!!Θα παρουμε για τα καλα την κατηφορα!Άλλωστε αν δεν γνωριζεις την ιστορια σου(το παρελθον σου) δεν μπορεις να ''προβλεψεις'' ουτε και το μελλον σου,δεν μπορεις να εχεις ακεραιοτητα ως εθνος μεσα στο σημερινο κοσμο που θυμιζει ζουγκλα.Σιγα-σιγα θα μας αποβλακωσουν τελειως!Η ιστορια θα ξεχαστει και θα εκλιπουν πλεον οι αξιες!Το καθε ''τιποτα'' θα χαρακτηριστει ως ''κατι'' καθως δεν θα υπαρχει μετρο συγκρισης...Καλο ειναι να συνεχιζουμε να μαθαινουμε την ιστορια μας για να αντιληφθουμε οτι καποτε στην Ελλαδα υπηρχαν και σημαντικες προσωπικοτητες που προσφεραν πολλα στο λαο μας...και οχι οι σημερινοι αχρηστοι οι οποιοι το μονο που ξερουν ειναι το πως θα κερδισουν δημοσιοτητα και θα κοροιδεψουν τον ''κοσμακη''!

Το μονο που χρειαζεται κατα την γνωμη μου ειναι να αλλαξει ο τροπος γραφης της και να μην μαθαινεται μονο με την παπαγαλία,γιατι αυτο την κανει βαρετη ενω ουσιαστικα πρεπει να κινει το ενδιαφερον του μαθητη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Παρʼ ολʼ αυτά δε διαφωνώ ότι είναι πολλές ώρες. Βέβαια, σε μεγάλο βαθμό επιβαρύνονται και με επιπλέον μαθήματα και αυτό χωρίς να χρειάζεται πάντα, καθώς πολλοί γονείς θέλουν να κάνουν στα παιδιά τους επιπλέον μάθημα, ακόμα κι αν τους διαβεβαιώνουν οι καθηγητές ότι δε χρειάζεται.:)
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι ακόμα δεν έχω μπλέξει με κανένα φροντιστήριο πέραν των αγγλικών. Κι ότι τα παιδιά μου πάνε δημοτικό και γυμνάσιο. Έχω γνωρίσει καλούς δασκάλους, αδιάφορους δασκάλους και κακούς δασκάλους. Η εμπειρία μου με τους καθηγητές είναι πολύ μικρότερη κι επειδή το κακό φαίνεται πιο γρήγορα έχω γνωρίσει και κακούς καθηγητές.
Δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν δάσκαλο/καθηγητή που να θεωρεί ότι δεν είναι άριστος στην δουλειά του! Με μια ολόκληρη τάξη (εκτός 2 μαθητών) να έχει πολύ κακούς βαθμούς και σε αντίθεση με τα άλλα μαθήματα όπου η κατανομή βαθμών ήταν "λογικότερη" ο καθηγητής θεωρούσε ότι η τάξη ήταν άχρηστη και ο ίδιος απόλυτα εντάξει. Ούτε του είχε περάσει από το μυαλό ότι κάνει εκείνος κάτι λάθος. Οπότε κατά την γνώμη όσων των δασκάλων/ καθηγητών έχω γνωρίσει μέχρι τώρα δεν χρειάζεται κανένα παιδί βοήθεια (εκτός φαντάζομαι αν πουλάει ιδιαίτερα μαθήματα), απλώς να ασχολείται περισσότερο με τον δάσκαλο και να διαβάζει περισσότερο. Όμως έναν ανεπαρκή καθηγητή κάποιος πρέπει να τον καλύψει. Και αν ο γονιός δεν μπορεί θα χρειαστεί εξωτερική βοήθεια.
Ένας βασικότατος λόγος λοιπόν να αναθεωρηθεί η σχέση του σχολείου με το πανεπιστήμιο. Όσο τα μαθήματα έχουν οντότητα μόνο ως συστατικά επιτυχίας για το πανεπιστήμιο, όχι μόνο δεν πρόκειται να έχουν ενδιαφέρον για όσους δεν θέλουν να σπουδάσουν, αλλά θα χάνουν την ουσία τους και θα μετατρέπονται σε βραχνά και για τους πιο επιμελείς.
Επιπλέον όμως και η προσέγγιση των καθηγητών προς το μάθημα θʼ αλλάξει, εφόσον δεν θα υπάρχει τόσο «κυνηγητό» για να καλύψουν την ύλη που χρειάζονται τα παιδιά για να δώσουν πανελλήνιες, ούτε και θα αισθάνονται ότι «κρίνονται» μονίμως από το φροντιστήριο, στο οποίο καταφεύγουν οι μαθητές για να περάσουν στο πανεπιστήμιο.
.......
Και για να είμαι ειλικρινής νομίζω ότι ακόμα κι αν γίνει, πάλι πολλά θα έχουν, αφού το χρόνο θα τον εκμεταλλευτούν για περισσότερα επιπλέον μαθήματα ή και διάβασμα, ώστε να προετοιμαστούν για το πανεπιστήμιο, ή σε μικρότερες ηλικίες θα φορτωθούν περισσότερα εξωσχολικά (γλώσσες, μουσική, γλυπτική, κλπ.)
Συμφωνώ στην πρώτη παράγραφο και για αυτό το λόγο θέλω τα παιδιά μου να βρουν τι πραγματικά αγαπούν να κάνουν στην ζωή τους και όχι τι θα "σπουδάσουν", ειδικά σε αυτήν την τρυφερή ηλικία. Άρα όταν θα μου ζητήσουν ένα σπορ ή μια τέχνη ή μια γλώσσα δεν θα τους πω όχι γιατί αυτό θα τα καλλιεργήσει. Και θα προσπαθήσω (χωρίς να το πετυχαίνω πολλές φορές) να ψάξω να βρω και που θα κάνουν αυτό που θα κάνουν ώστε να έχουν έναν αξιοπρεπή άνθρωπο να τους "διδάξει" που θα τους κάνει να συνεχίσουν να αγαπάνε αυτό που πειραματικά επέλεξαν. Κι αυτό γιατί το σχολείο σε οτιδήποτε δεν αφορά το πρόγραμμα "σπουδών" (εκτός φωτεινών εξαιρέσεων δασκάλων /καθηγητών) είναι ακόμα πιο μίζερο από ότι συνήθως. ΓΙΑΤΙ σχεδόν όλοι οι ενήλικες τα θεωρούν ΑΧΡΗΣΤΑ.
Στο δημοτικό έχει μπει ένα μάθημα που λέγεται ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ. Πρέπει να επιλεγει ένα θέμα και τα παιδιά να το προσεγγίσουν με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. Φέτος η τάξη του ένος από τα παιδιά μου περνά την ώρα του ζωγραφίζοντας - δεν υπάρχει θέμα, δεν υπάρχει συμμετοχή, υπάρχει το καθίστε ήσυχα και ζωγραφίστε. Για το γυιό μου που λατρεύει να ζωγραφίζει δεν είναι άσχημο. Άλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εκπαιδευτική διαδικασία, είναι "ώρα είναι, θα περάσει".
ΝΑΙ αν κάποιο παιδί μου θέλει θα κάνει όσα "φροντιστήρια" μπορώ να του προσφέρω αρκεί να του ανοίγουν το μυαλό και τους ορίζοντες.
Δε ζητάει κανείς από το γονιό να καθοδηγήσει το παιδί του. Για να είμαστε ακριβείς, θα προτιμούσαμε να μην το κάνει, για να αποφύγουμε την πιθανότητα να του μάθει κάτι λάθος. Το να γίνει πιο παραγωγικό το παιδί στο σχολείο είναι δική μας δουλειά, το να σεβαστεί όμως το σχολείο και το δάσκαλο, καθώς και το να μη μάθει να μη δικαιολογεί τον εαυτό του, όταν έχει ευθύνη για κάτι, είναι δουλειά και των γονιών.
Από τους γονείς ζητάμε καταρχάς να έρχονται να ενημερώνονται και να μας ενημερώνουν κι εμάς, καταρχάς για θέματα που αφορούν την επίδοση, τη συμπεριφορά και την ανάπτυξη της προσωπικότητας του παιδιού (π.χ. όταν υπάρχει ένα πρόβλημα στο σπίτι, χρειάζεται και μεγαλύτερη ελαστικότητα. Αν δε το ξέρω όμως;). Επιπλέον όταν το παιδί γνωρίζει πως υπάρχει επικοινωνία μεταξύ γονιού και εκπαιδευτικού, θα αποφύγει και κάποια άλλα πραγματάκια, όπως π.χ. οι συνεχείς δικαιολογίες σχετικά με το λόγο που δεν διάβασε. Αν όμως ο γονιός δεν ενημερώνεται παρά μόνο από τη βαθμολογία, τότε το παιδί νιώθει πιο «ανεξέλεγκτο» στο θέμα του σχολείου.
Τέλος, από τους γονείς ζητάμε να μην εξευτελίζουν τους δασκάλους, το σχολείο και γενικά την εκπαίδευση, προκειμένου να δικαιολογήσουν ένα παιδί που δεν δουλεύει.
Μάλλον δεν έχουμε βρεθεί στα ίδια σχολεία.
Ακόμα και στο γυμνάσιο υπάρχουν καθηγητές που λατρεύουν τα παιδιά που τα διαβάζουν οι γονείς τους. Για το δημοτικό δεν θα το συζητήσω. Σου λένε στις μεγάλες τάξεις ότι δεν θέλουν αλλά οι πιο πολλοί δεν το εννοούν. Στις δε μικρές έχω δει να επιβραβεύεται η έκθεση ή οι ασκήσεις της μαμάς ενώ το παιδί που δουλεύει μόνο του να τρώει απόρριψη χοντρή.
Με τα μπλε συμφωνώ όλα όμως θα ήθελα οι 20 δάσκαλοι/ καθηγητές ενός σχολείου να σκέφτονται ότι προσκαλούν 200 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ γονείς με ένα φορτωμένο πρόγραμμα και να θυσιάζουν ένα απόγευμα στις τόσες ώστε να μπορούμε να πάμε. Και επίσης να ειδοποιούν τουλάχιστον μια βδομάδα πριν ώστε να μπορούμε να φτιάχνουμε το πρόγραμμα και του σπιτιού και της δουλειάς μας.
Γενικά είναι καλό να μην εξευτελίζουμε τίποτα και σίγουρα όχι ως δικαιολογία όμως αν δω ότι το παιδί μου έχει πρόβλημα και φταίει ο δάσκαλος/ καθηγητής θα του πω ότι δεν φταίει αυτό (γιατί το να τρώει συνεχώς πόρτα θα το τσακίσει), ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σε αυτή τη ζωή που δεν ταιριάζουμε είτε με τον χαρακτήρα τους είτε με τις μεθόδους τους, ότι θα πρέπει να συνεχίζει να σέβεται την τάξη, και ότι από κάθε δάσκαλο/ καθηγητή μπορούμε να πάρουμε κάτι και να βγάλουμε κάτι θετικό. ΑΛΛΑ δεν πρόκειται ούτε να του πω ότι φταίει ούτε ότι πρέπει να εκτιμά κάποιον ΜΟΝΟ επειδή είναι καθηγητής του.
Πλάκα κάνω! :D Κοίτα να λάβουμε υπόψη και κάτι ακόμα. Οτιδήποτε ξεκινάμε να κάνουμε, γίνεται με άλλη διάθεση. Όσο «τραβάει» κάτι, παύει να είναι τόσο ελκυστικό και πολλές φορές είναι και βαρετό. Όλοι οι μαθητές και οι καλοί και οι κακοί, έχουν μέρες ή και περιόδους που θέλουν να πάνε σχολείο και άλλες που βαριούνται. Επιπλέον με την είσοδο στο Γυμνάσιο, αρχίζει συνειδητά ή υποσυνείδητα ένα κυνήγι επιδόσεων, πολλές φορές συνδεδεμένο με το μακροπρόθεσμο στόχο της εισαγωγής στο πανεπιστήμιο. Ο Σερ Ρόμπινσον το διακωμωδεί περισσότερο λέγοντας ότι τα παιδιά ξεκινούν από 3 ετών με συνεντεύξεις και βιογραφικά, ώστε να πάνε στο σωστό νηπιαγωγείο που θα τους εξασφαλίσει τέτοια πορεία, ώστε μια μέρα να περάσουν στο πανεπιστήμιο. Μήπως κι εδώ όμως δε γίνεται κάτι τέτοιο;
Αυτό το'χω ζήσει δια ζώσης και από γονείς και από δασκάλους στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ. Δασκάλα που έβαζε τα παιδιά να μαθαίνουν παπαγαλία κανόνες και ιστορία στην 5η γιατί έτσι τα ζητάνε στο γυμνάσιο, γιατί έτσι τα ζητάνε στο λυκειο! Και οι γονείς να λένε ναι κι εμείς έτσι διαβάσαμε για να μπούμε στο πανεπιστήμιο. Κι ένοιωθα η μόνη τρελλή στην αίθουσα που αντέδρασε!
Ο λόγος για μένα βρίσκεται στο στόχο, ο οποίος έχει για μένα χαθεί, η εκπαίδευση έχει καταντήσει να είναι προγύμναση για τις εξετάσεις εισαγωγής.
Ο στόχος, κατά τη γνώμη μου πάντα, έπρεπε να είναι η παροχή σφαιρικών και πολύπλευρων, αλλά όχι ειδικών γνώσεων, που χρειάζεται ένας άνθρωπος, άσχετα με το αν θα σπουδάσει ή όχι, ώστε να μπορεί να καλύπτει τις βιοτικές και πνευματικές του ανάγκες, να είναι καλλιεργημένος και να μπορεί να αναλύσει και να κρίνει καταστάσεις και γεγονότα.
+1
Η ένστασή μου είναι η εξής: Ας πούμε ότι πάμε σε ένα πιο προσωπικό μοντέλο που καθορίζεται από την επιλογή του κάθε μαθητή. Πως θα διασφαλίσουμε :
Α. ότι δεν θα προτιμώνται τα μαθήματα βάση του βαθμού ευκολίας, διότι δεν είναι όλα το ίδιο εύκολα, πώς να το κάνουμε
Β. δεν θα προτιμώνται μόνο μαθήματα που εξασφαλίζουν την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο, όχι επειδή αρέσουν, αλλά επειδή εξασφαλίζουν την εισαγωγή
Γ. ότι ο μαθητής έχει το κριτήριο να επιλέξει σύμφωνα με την κλίση του και όχι σύμφωνα με το τι επέλεξε ο φίλος του, ή τι του είπαν οι γονείς του, ή σύμφωνα με μια κλίση που νομίζει ή που θα ήθελε να έχει …

Δεν είναι λοιπόν τόσο απλή υπόθεση το απλό το να κάνουμε την εκπαίδευση προσωπική υπόθεση. Μην αναφερθώ δε, στην αλλαγή των προτεραιοτήτων που συμβαίνει στη ζωή μας πολλές φορές και που μας κάνει να αναθεωρούμε αποφάσεις που είχαμε πάρει. Πως διασφαλίζεις λοιπόν ότι ένα παιδί θα επιλέξει και δεν θα μετανιώσει αργότερα γιʼ αυτήν την επιλογή;
Ναι θέλει αλλαγή νοοτροπίας και από τους γονείς (που θέλουν τα παιδιά τους σώνει και καλά να σπουδάσουν) και από τους εκπαιδευτικούς (που όταν τα παιδιά δεν είναι καλά στο μάθημα τους τα θεωρούν ΚΑΚΟΥΣ μαθητές - κανονικά θα έπρεπε να είναι απαγορευμένος όρος) και από το σύστημα εκπαίδευσης που θα πρεπε να εκτιμά περισσότερες της παπαγαλίας ή της ευχέρειας (ή και κλίσης) σε συγκεκριμένα θέματα δεξιότητες. Και θα βοηθούσε και η γενικότερη αλλαγή νοοτροπίας ώστε ο καλός αγρότης να έχει τον σεβασμό που έχει ο καλός γιατρός μια και οι δύο κάνουν καλά αυτό που έχουν να κάνουν για να ζούμε όλοι μας καλύτερα.
Και πάντα υπάρχει περίπτωση να μετανοιώσεις. Όμως αν δεν υπήρχε γραμμικότητα θα είχε ελάχιστη σημασία μια και θα μπορούσες να αλλάξεις πορεία ενώ με το σημερινό σύστημα πρέπει να'σαι τουλάχιστον ήρωας για να το κάνεις. Συνήθως κάθεσαι και ζεις μια ζωή με το λάθος που έκανες 17 χρονών όταν επέλεξες σπουδές.
Και για το κόκκινο: θεωρώ παγίδα τις "κλίσεις", μας λένε τι μπορούμε να κάνουμε με ευκολία αλλά δεν μας λένε τι αγαπάμε να κάνουμε. Πολλές φορές ταυτίζονται αυτά αλλά και πολλές φορές δείχνει τεμπελιά να επιλέγεις απλώς την κλίση σου. Ας πείσουμε τα παιδιά μας να ψάχνουν για το τι τους αρέσει και ας τα μάθουμε να το αποδεικνύουν στον εαυτό τους με βάση τις ώρες και τον "κόπο" που θα αφιερώνανε σε αυτό που αγαπούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω ψηφίσει τη δημοσίευσή σου θετικά, σε ένδειξη καλής θέλησης και την αποφυγή παρεξηγήσεων, αφού υπάρχει και μια αρνητική που δεν θέλω να πιστέψεις ότι είναι δική μου. Σχολιάζω παρακάτω τα σημεία που έχω ορισμένες ενστάσεις, ή περαιτέρω προβληματισμούς. Με τα υπόλοιπα, λίγο έως πολύ, συμφωνώ.

Ούτε και κάθε μέρα, σε κάθε μάθημα, υπάρχει γνώση προς αφομοίωση, έτσι;
Όπως και να 'χει, υπάρχει "πνευματικό υλικό" που μοιράζεται και απαιτεί ενεργή συμμετοχή.
Όταν παρακολουθείς μια ταινία στην τηλεόραση, μπορεί να μη χρειάζεται να την αφομοιώσεις, αλλά η προσοχή σου πρέπει να είναι τεταμένη, αν δεν θέλεις να χάσεις κάτι από την πλοκή. Ο εγκέφαλος δουλεύει.
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις εδώ. Υπάρχουν ώρες που τα παιδιά κάνουν τι;

Παρʼ ολʼ αυτά δε διαφωνώ ότι είναι πολλές ώρες. Βέβαια, σε μεγάλο βαθμό επιβαρύνονται και με επιπλέον μαθήματα και αυτό χωρίς να χρειάζεται πάντα, καθώς πολλοί γονείς θέλουν να κάνουν στα παιδιά τους επιπλέον μάθημα, ακόμα κι αν τους διαβεβαιώνουν οι καθηγητές ότι δε χρειάζεται.
Αντίστοιχα υπάρχουν αρκετοί καθηγητές που αδιαφορούν για την ποιότητα του μαθήματός τους, αφού έτσι κι αλλιώς η πλειοψηφία της τάξης, παρακολουθεί φροντιστήριο. Ο γονιός δεν είναι μέσα στην τάξη για να αξιολογήσει τον καθηγητή. Είναι ο φαύλος κύκλος που λέγαμε πριν...

Δε ζητάει κανείς από το γονιό να καθοδηγήσει το παιδί του. Για να είμαστε ακριβείς, θα προτιμούσαμε να μην το κάνει, για να αποφύγουμε την πιθανότητα να του μάθει κάτι λάθος. Το να γίνει πιο παραγωγικό το παιδί στο σχολείο είναι δική μας δουλειά, το να σεβαστεί όμως το σχολείο και το δάσκαλο, καθώς και το να μη μάθει να μη δικαιολογεί τον εαυτό του, όταν έχει ευθύνη για κάτι, είναι δουλειά και των γονιών.
Όταν η κόρη μου πήγαινε στην τετάρτη τάξη του δημοτικού, πήγα να συναντήσω τη δασκάλα κι εκείνη μου τόνισε πως κακώς έχει αναπτύξει το παιδί δική του άποψη και κρίση, από τόσο μικρό. :confused: :hmm: Ελπίζω να μην εννοείς κάτι τέτοιο. :D
Ο σεβασμός κερδίζεται ενώ οι περισσότεροι καθηγητές που γνώρισα τουλάχιστον, θεωρούν ότι τους σέβεσαι μόνον όταν δεν τους αμφισβητείς ποτέ και για τίποτα. Εγώ λέω ναι στο σεβασμό, αλλά ναι και στη δικαιολογημένη αντίδραση, όταν αυτή εκφράζεται ευγενικά μεν, δυναμικά δε.
Ξέρουν άραγε όλοι οι δάσκαλοι, να μη δικαιολογούν τον εαυτό τους, όταν έχουν ευθύνη για κάτι; Στα μαθητικά μου χρόνια δεν είδα κάτι τέτοιο από όλους, ούτε τώρα το βλέπω από όλους του καθηγητές της κόρης μου. :hmm:
Το σχολείο λειτουργεί με μια δημοσιοϋπαλληλική αδιαφορία, που περνάει από το δάσκαλο προς τους μαθητές κι από τους μαθητές προς το δάσκαλο, δημιουργώντας μια αδιάφορη αυριανή κοινωνία.

Αρχική Δημοσίευση από lugar:
Δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν δάσκαλο/καθηγητή που να θεωρεί ότι δεν είναι άριστος στην δουλειά του!
Φοβάμαι ότι θα συμφωνήσω με αυτό.

Αααααα … πάμε στο προκείμενο. Όταν το έκανα αυτό, την πρώτη χρονιά που δούλεψα, πήρα την απάντηση «Πολύ δημοκρατικά μας τα λέτε και δεν μας αρέσει. Και στο κάτω κάτω εσείς είστε η δασκάλα, εσείς ξέρετε. Εμείς θα σας πούμε;»
Εν μέρει είχαν δίκιο. Τα παιδιά δεν ξέρουν ποιες είναι οι εκπαιδευτικές μέθοδοι, δεν ξέρουν ποιες στρατηγικές και σε τι βαθμό πρέπει να εφαρμοσθούν, κλπ. …. δεν ξέρουν δηλαδή το τεχνικό κομμάτι. Τα παιδιά μπορούν να σου πουν τι θα τους άρεσε και βέβαια τι δεν τους αρέσει, χωρίς να σημαίνει όμως ότι όλα είναι εφαρμόσιμα. Π.χ. δεν γίνεται να βγάλεις τελείως την άσκηση. Ούτε γίνεται, όσο βιωματικά κι αν δουλέψεις κάτι, να αποφύγεις τελείως το διάβασμα θεωρίας.
Δεν θέλω να κρίνω επί προσωπικού, πάντως αν τα παιδιά αντιδρούν έτσι προς έναν δημοκρατικό δάσκαλο, κάτι έχουμε κάνει όλοι μας πολύ στραβά!:hmm: Εννοείται πως δεν μπορεί να εφαρμοστεί ένα σύστημα που θα προταθεί εξολοκλήρου από τα παιδιά, όμως μια συνεργατική προσπάθεια νομίζω θα λειτουργούσε.
Για να γίνει όμως κάτι τέτοιο, δεν αρκεί ένας προοδευτικός εκπαιδευτικός. Χρειάζεται να του δοθεί και ένα πιο ελαστικό πρόγραμμα, καθώς και τα κατάλληλα μέσα που θα κάνουν το μάθημά του περισσότερο ελκυστικό.

Αντιγράφω από άρθρο του Νίκου Λίγγρη, εκπαιδευτικού:


Δύο καίρια προβλήματα της παιδείας σήμερα είναι τι μαθαίνουμε στα παιδιά και πώς τους το μαθαίνουμε. Ενώ το μάθημα εξακολουθεί να διδάσκεται, κατά κανόνα, μέσα από βιβλία στεγνά και αδιάφορα, και από εκπαιδευτικούς καταπτοημένους, το εξωσχολικό περιβάλλον εξελίσσεται με ραγδαίους ρυθμούς, προσλαμβάνοντας μορφές που, είτε τις εγκρίνουμε είτε όχι, αναμφίβολα κινούν το ενδιαφέρον (όλων μας, όχι μόνο των νέων) πολύ περισσότερο από το μουχλιασμένο, αποστειρωμένο, ανερωτικό περιβάλλον της σχολικής τάξης. Αν δεν αξιοποιήσει την τεχνολογική επανάσταση, το σχολείο θα αποκοπεί ακόμη περισσότερο από την υπόλοιπη κοινωνία.

Κυριότεροι εξωσχολικοί ανταγωνιστές των παραδοσιακών μεθόδων άντλησης και μετάδοσης της γνώσης είναι η τηλεόραση και οι υπολογιστές, ενώ το σχολείο, όπως λειτουργεί σήμερα, υποβαθμίζεται σε θεσμοθετημένο καταναγκασμό και αγγαρεία (και το βιβλίο περιθωριοποιείται από μικρούς και μεγάλους - όταν δεν εγκαταλείπεται ολοκληρωτικά).

Με τους υπολογιστές, μπορούμε να αξιοποιήσουμε τις ποικιλόμορφες δυνατότητες των διαδραστικών πολυμέσων (κείμενο μαζί με εικόνα, ήχο, βίντεο ή κινούμενο σχέδιο, πίνακες, χάρτες κ.ά.) για να φτιάξουμε μαθήματα που ο μαθητής θα μελετήσει με ενδιαφέρον, ασκήσεις που θα παρέχουν κίνητρα, και επαναλήψεις, διασυνδέσεις, επεκτάσεις, εναλλακτική και ενισχυτική διδασκαλία που θα συντελούν στην εμπέδωση, διερεύνηση και διεύρυνση του γνωστικού αντικειμένου.

Στο μέλλον, κάπως έτσι θα μπορούμε να σπουδάζουμε όλοι. Τι απαιτείται; Να γραφεί το λογισμικό που θα παρουσιάζει με ελκυστικό τρόπο τα κείμενα και το οπτικοακουστικό υλικό, τις ασκήσεις, τις επαναλήψεις - όλα εκείνα τα καλούδια που θα δείξουν στους μαθητές ότι η μάθηση μπορεί και πρέπει να είναι, πάνω απ' όλα, χαρά και ευχαρίστηση.

Δεν είναι εύκολη δουλειά. Είναι πολύ πιο δύσκολη από τη συγγραφή απλών διδακτικών βιβλίων. Αυτή είναι, όμως, η κύρια δουλειά που πρέπει να γίνει.

[...]

Και θα πηγαίνει στο σχολείο για να κάνει ό,τι δεν μπορεί να καλύπτεται ικανοποιητικά από την τεχνολογία*: να συνδιαλέγεται με τον καθηγητή και τους συμμαθητές του, να ασχολείται με ό,τι απαιτεί ελεύθερη έκφραση, να ασκείται στα προφορικά των ξένων γλωσσών, να συμμετέχει σε αθλήματα - δίνοντας περισσότερο χρόνο σε ουσιωδέστατες, αλλά παραγκωνισμένες σήμερα, διαστάσεις της μαθησιακής διαδικασίας.
*γι' αυτό, αξίζει να δείτε το πείραμα του εκπαιδευτικού Σουγκάτα Μίτρα, στις υποβαθμισμένες γειτονιές της Ινδίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top