Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι;

Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Από πότε η έκφραση της αγάπης καλείται θυσία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εφόσον η αγάπη είναι ανιδιοτελής...είναι. Θυσιάζεις κάθε προσωπική επιθυμία και απλά δίνεις αγάπη, χωρίς να περιμένεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το να αγαπάς χωρίς να αγαπιέσαι (ίσως) μπορεί να είναι θυσία. Αν το αξίζει ένας άνθρωπος γιατί να μην το επιλέξω;

γιατί περιμένει κάποιος άλλος να σε αγαπήσει και σπαταλιέσαι. Μόνο όποιος μας αγαπάει αξίζει, οι άλλοι είναι βαμπίρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
γιατί περιμένει κάποιος άλλος να σε αγαπήσει και σπαταλιέσαι. Μόνο όποιος μας αγαπάει αξίζει, οι άλλοι είναι βαμπίρ.

Μπορείς όμως να επιλέξεις να μην αγαπάς κάποιον; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μπορείς όμως να επιλέξεις να μην αγαπάς κάποιον; :hmm:

Ναι, αν διαπιστώσεις ότι δεν σε αγαπάει και ότι παίζει θέατρο απλά για να επωφεληθεί κάποια πράγματα- το έχω ζήσει - τότε παύω να αγαπάω αυτόματα. Κλικ, γυρνάω διακόπτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ναι, αν διαπιστώσεις ότι δεν σε αγαπάει και ότι παίζει θέατρο απλά για να επωφεληθεί κάποια πράγματα- το έχω ζήσει - τότε παύω να αγαπάω αυτόματα. Κλικ, γυρνάω διακόπτη.

Αν δεν παίζει θέατρο; Πως σταματάς να αγαπάς κάποιον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι, αν διαπιστώσεις ότι δεν σε αγαπάει και ότι παίζει θέατρο απλά για να επωφεληθεί κάποια πράγματα- το έχω ζήσει - τότε παύω να αγαπάω αυτόματα. Κλικ, γυρνάω διακόπτη.
Γρρρρ, νευριάζω όταν το βλέπω αυτό.
Πείτε βρε παιδιά πως σκατά γυρνάμε το διακόπτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν δεν παίζει θέατρο; Πως σταματάς να αγαπάς κάποιον;

Αν παίζει θέατρο λέμε. Αν δεν παίζει ποιός ο λόγος να πάψεις να αγαπάς ; Αν σε εξαπατά ή παίζει θέατρο ναι, πολύ εύκολο είναι να αντέξεις τη μοναξιά για ένα διάστημα. Καλύτερα μοναξιά και αξιοπρέπεια παρά θυματοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ναι, αν διαπιστώσεις ότι δεν σε αγαπάει και ότι παίζει θέατρο απλά για να επωφεληθεί κάποια πράγματα- το έχω ζήσει - τότε παύω να αγαπάω αυτόματα. Κλικ, γυρνάω διακόπτη.
H καρδια ,με συγχωρεις που παρεμβαινω ,δεν ειναι διακοπτης ....Απλα δεν αγαπουσες και δεν σ'αγαπουσε προφανως ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
H καρδια ,με συγχωρεις που παρεμβαινω ,δεν ειναι διακοπτης ....Απλα δεν αγαπουσες και δεν σ'αγαπουσε προφανως ...

Αυτό δεν μπορείς να το γνωρίζεις. Πολλοί άνθρωποι έχουν μάθει να ελέγχουν τα συναισθήματα τους σε βάθος χρόνου και να το καταφέρνουν στο τέλος.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αυτό δεν μπορείς να το γνωρίζεις. Πολλοί άνθρωποι έχουν μάθει να ελέγχουν τα συναισθήματα τους σε βάθος χρόνου και να το καταφέρνουν στο τέλος.
:hmm:

H αγαπη δεν ειναι ενα απλο συναισθημα... Η αγαπη για εμενα τουλαχιστον ειναι πηγη πολλων συναισθηματων. Ειναι κατι ανωτερο απο ενα απλο συναισθημα και συμφωνω στο οτι η καρδια και τα αισθηματα δεν κλεινουν με διακοπτη. Αν τον αλλον τον αγαπας πραγματικα εξακολουθεις να τον αγαπας ακομα κι αν σε στεναχωρει η αδιαφορει για εσενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Πιστευω πως το ν'αγαπιεσαι ειναι σημαντικοτερο.
Ετσι ξερεις πως εισαι σημαντικος για καποιον, πως η ζωη σου εχει νοημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
H καρδια ,με συγχωρεις που παρεμβαινω ,δεν ειναι διακοπτης ....Απλα δεν αγαπουσες και δεν σ'αγαπουσε προφανως ...

Η καρδιά άμα έχει εκπαιδευθεί και ξέρει να διαβάζει τους άλλους παύει να αντιδρά ανώριμα και γίνεται καρδιά με νοημοσύνη. Με τις αγαθότερες προθέσεις να ξεκινήσεις και με τα καλύτερα συναισθήματα αγάπης, αυτά αλλάζουν κλικ - διακόπτης αν είσαι αξιοπρεπής και έξυπνος τόσο ώστε αστραπιαία να αναλύσεις στο μυαλό σου 1) επ τι γίνεται εδώ ; αυτή με κοροιδεύει 2) υπάρχουν κι αλλού ψυχές που το εννοούν ότι θέλουν να τις αγαπήσεις και δεν πρέπει να σπαταλάς ούτε μια μέρα χρόνο και 3) το πρώτο καθήκον είναι η ευτυχία γιατί η ζωή είναι μικρή, άλλα 10 - 20 το πολύ χρόνια ενεργός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Η καρδιά άμα έχει εκπαιδευθεί και ξέρει να διαβάζει τους άλλους παύει να αντιδρά ανώριμα και γίνεται καρδιά με νοημοσύνη

Σιγουρα εχεις μεγαλυτερη εμπειρια καθοτι εχουμε μια διαφορα ηλικιας και το σεβομαι αυτο αλλα πιστευω πως τη συγκεκριμενη φραση δεν θα την υποστηριξω ποτε στη ζωη μου. Πες με αφελη η χαζορομαντικο αλλα δεν πιστευω πως θα καταφερω ποτε να βαλω μυαλο στην καρδια μου. Ισως και να μην θελω. Προτιμω να αγαπαω συμφωνα με αυτα που μου λεει η καρδια μου οχι το μυαλο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Η καρδιά άμα έχει εκπαιδευθεί και ξέρει να διαβάζει τους άλλους παύει να αντιδρά ανώριμα και γίνεται καρδιά με νοημοσύνη. Με τις αγαθότερες προθέσεις να ξεκινήσεις και με τα καλύτερα συναισθήματα αγάπης, αυτά αλλάζουν κλικ - διακόπτης αν είσαι αξιοπρεπής και έξυπνος τόσο ώστε αστραπιαία να αναλύσεις στο μυαλό σου 1) επ τι γίνεται εδώ ; αυτή με κοροιδεύει 2) υπάρχουν κι αλλού ψυχές που το εννοούν ότι θέλουν να τις αγαπήσεις και δεν πρέπει να σπαταλάς ούτε μια μέρα χρόνο και 3) το πρώτο καθήκον είναι η ευτυχία γιατί η ζωή είναι μικρή, άλλα 10 - 20 το πολύ χρόνια ενεργός.
Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να συμφωνησω μαζι σου....αλλωστε δεν ξεκινας ποτε με αγαπη...ξεκινας με ερωτα ...ειναι κατι διαφορετικο...ηαγαπη ερχεται συν τω χρονω και ειναι ενα οικοδομημα που χτιζεται σιγα σιγα με πολλες συνισταμενες ...βασιζεται στον ερωτα , στην χημεια μεταξυ δυο ανθρωπων,στην μεταξυ τους εμπιστοσυνη ,στην πνευματικοτητα που αναπτυσσεται στη σχεση τους ,στην ερωτικη τους ζωη,σε χιλια δυο πραγματα που διατρεχουν μια σχεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Να αγαπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο διακόπτης του μηχανήματος της εντατικής μονάδας πρέπει να κλείνει αξιοπρεπώς. Αγάπες μονομερείς είναι σαν επισκεπτήριο σε φυτό που είναι στην εντατική. Μόνο ο επισκέπτης την νοιώθει, το φυτό δεν νοιώθει τίποτα. Βγάλτου την πρίζα να απαλλαγείς από την ψευδαίσθηση ότι εκτιμά τα λουλούδια και τα σκολοκατάκια που του πηγαίνεις όσο κι αν τον αγαπάς φυτό θα παραμείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ο διακόπτης του μηχανήματος της εντατικής μονάδας πρέπει να κλείνει αξιοπρεπώς. Αγάπες μονομερείς είναι σαν επισκεπτήριο σε φυτό που είναι στην εντατική. Μόνο ο επισκέπτης την νοιώθει, το φυτό δεν νοιώθει τίποτα. Βγάλτου την πρίζα να απαλλαγείς από την ψευδαίσθηση ότι εκτιμά τα λουλούδια και τα σκολοκατάκια που του πηγαίνεις όσο κι αν τον αγαπάς φυτό θα παραμείνει.

"Κυνικος ειναι αυτος που οταν οι αλλοι μυριζουν τα λουλουδια αυτος ψαχνει να βρει τον ταφο"

Μια φραση πιστευω που ταιριαζει απολυτα με το σχολιο σου. Ειναι φυσικα δικαιωμα σου να εισαι τοσο αυστηρος με τα συναισθηματα σου και προφανως ειναι κατι το αυθορμητο που εχει δημιουργηθει απο καποια ασχημη εμπειρια που ειχες αλλα δεν νομιζω να πεισεις κανεναν να βγαλει την πριζα του μηχανηματος που κραταει ζωντανο εναν ανθρωπο που αγαπας και πιθανον να ειχες περασει πολλα μαζι του. Ακομα κι αν σε πληγωσε η ακομα και αν αδιαφορουσε για εσενα καποιες φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ο διακόπτης του μηχανήματος της εντατικής μονάδας πρέπει να κλείνει αξιοπρεπώς. Αγάπες μονομερείς είναι σαν επισκεπτήριο σε φυτό που είναι στην εντατική. Μόνο ο επισκέπτης την νοιώθει, το φυτό δεν νοιώθει τίποτα. Βγάλτου την πρίζα να απαλλαγείς από την ψευδαίσθηση ότι εκτιμά τα λουλούδια και τα σκολοκατάκια που του πηγαίνεις όσο κι αν τον αγαπάς φυτό θα παραμείνει.
Και παλι δεν θα συφωνησω μαζι σου ....Θεωρω γενικα ατυχες το παραδειγμα σου ....αλλα ακομη και αν το δεχομουν επειδη εχω εμπειρια ανθρωπων ''φυτων '' σε εντατικη κατ 'αρχην δεν μπορει κανεις '' στην απεξω'' να ξερει τι νοιωθουν πραγματικα στην επαφη με ανθρωπους που πραγματικα τους αγαπουν...υπαρχουν περιπτωσεις που αντιδρουν ....που νοιωθουν....επισης υπαρχουν περιπτωσεις που επανερχονται....αρα δεν κλεινεις τον διακοπτη...Εχω προσωπικη περιπτωση ,που με ενα χαδι μου ...με ενα φιλι μου ...υπηρξε αντιδραση.....
Σε οτι αφορα τα λουλουδια κλπ. ο καθε ανθρωπος κανει τετοιου ειδους χειρονομιες για διαφορους λογους .Εγω προσωπικα το εχω κανει γιατι το αισθανομαι και γιατι ευχαριστει εμενα και οχι γιανα εκφρασω αισθηματα αγαπης .Εχω εξηγησει σε αλλο ποστ το γιατι το κανω....Αν σε καποιες περιπτωσεις ο αποδεκτης ετυχε να ειναι φυτο ,ηταν οχι γιατι δεν ετρεφε αισθηματα αγαπης (δεν ειχε τεθει τετοιο θεμα ) αλλα γιατι επροκειτο για ενα ανθρωπινο φυτο γενικα : ανθρωπος χωρις αισθηματα ευγενειας (politesse),αξεστος αγροικος ...αυτο ομως ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Mα και αυτό προκαλεί πόνο, στον άλλον βέβαια.

Αχ κορίτσια μου, τώρα είδα τις απαντήσεις σας. Αφού λοιπόν ο συντάκτης του θέματος λέει μόνο το ένα σκέλος, προτιμώ αυτό που θα με πληγώσει λιγότερο. Γιατί αν αγαπάω και δεν αγαπιέμαι τότε θα στεναχωρηθώ τόσο πολύ που δεν θα ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Οπότε καλύτερα....

Ε τι μας νοιάζει, ο άλλος πονάει :P
Μην το λες, ας πούμε εγώ την απόρριψη δεν την ξεπερνώ εύκολα, ενώ κάποιος άλλος που ενδεχομένως να απορρίψω να το ξεπεράσει ευκολότερα.

Κακία ρε συ.
Βασικά είναι εγωιστικό αυτό.
Προσωπικά πολλές φορές προτιμάω να στεναχωρηθώ/πονέσω εγώ παρά να στεναχωρήσω κάποιον.
Αν έχεις αντοχές στον πόνο, αν δεν έχεις;;; Και ναι πράγματι είναι εγωιστικό. Ευτυχώς γιατί αγαπάω και αγαπιέμαι και έτσι το έλυσα αυτό το δίλλημα.

Ναι, μα όταν αγαπάς νιώθεις, αισθάνεσαι, ζεις! Όταν απλά σ' αγαπούν δεν νιώθεις τίποτα, μόνο λαμβάνεις, δέχεσαι και περιμένεις!

Δεν ξέρω στα σίγουρα ποιο είναι σημαντικότερο (γι' αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα) μα νομίζω πως τελικά θα επέλεγα το πρώτο... :/:
Επίσης κλαίς, χτυπιέσαι, στεναχωριέσαι, περιμένεις πάνω από το τηλέφωνο, ξεροσταλιάζεις, άστο καλύτερα......;) Και επειδή είμαι και λίγο εγωίστρια στον έρωτα, το παραδέχομαι, θέλω να με αγαπούν και να με αγαπούν παθολογικά....και συνήθως ανταποκρίνομαι όταν ο άλλος δω ότι κάνει τόσες προσπάθειες, γιατί συγκινούμαι.....:huglove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top