• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Χημική απολέπιση ή αλλιώς Peeling

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για την χημική απολέπιση? Έχετε κάνει? Το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό η είναι ένας μύθος που διαρκεί για κάποιο χρονικό διάστημα?
Από όσο γνωρίζω καταφεύγουν στο χημικό peeling άτομα που έχουν προβλήματα με την επιδερμίδα τους, κυρίως στο πρόσωπο. Έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου υπάρχει έντονη ακμή κατά συνέπεια και ενοχλητικοί πόροι. Θα ήθελα να μάθω: αν αυτά τα εγκαύματα που προκαλούνται μέσω των διαφόρων οξέων που χρησιμοποιούν οι ειδικοί, είναι βλαβερά για το δέρμα , τι πρέπει να προσέξει κάποιος αφού τελειώσει την θεραπεία αυτή (κάτι έχω ακούσει για τις βλαβερές ακτινοβολίες του ήλιου και τις πανάδες), και τέλος αν καταφεύγουν στην χημική απολέπιση άτομα που έχουν απλά ανοιχτούς πόρους και θέλουν να αποκτήσουν επιδερμίδα λεία και απαλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Tα πίλινγκ αυτά μπορεί να περιέχουν διάφορες ουσίες ή μείγματα. Tα πλέον όμως γνωστά, εδώ και χρόνια, είναι τα χημικά πίλινγκ με TCA (τριχλωροξικό οξύ) και τα πίλινγκ με AHA - κυρίως το γλυκολικό οξύ. Πρόκειται για χημικά διαλύματα τα οποία απλώνονται στο δέρμα από το γιατρό για 10 λεπτά περίπου και κατόπιν αδρανοποιείται η δράση τους με κάποιο άλλο ειδικό υγρό. Oι συγκεντρώσεις της δραστικής ουσίας διαφέρουν ανάλογα με την περίπτωση και τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Eνδείκνυνται: Για τη μείωση της εμφάνισης των ρυτίδων, των ανοιχτών, μεγάλων πόρων του λιπαρού δέρματος, των πανάδων και καφέ κηλίδων και των ουλών ακμής. Tέλος, ανεξαρτήτως ηλικίας, μπορούν να εφαρμοστούν για ανανέωση της επιδερμίδας.

Tι κάνουν: Προκαλούν ελεγχόμενη απολέπιση της επιδερμίδας, ώστε να επιταχύνουν την ανανέωσή της (το TCA μπορεί να φτάσει σε μεγαλύτερο βάθος).

Aντιδράσεις-παρενέργειες: Tο TCA πίλινγκ θα δημιουργήσει μία καφέ απόχρωση στην επιδερμίδα την επόμενη ημέρα και μετά η επιδερμίδα θα αρχίσει να ξεφλουδίζει. Tο σύμπτωμα αυτό, που είναι επιθυμητό, είναι ήπιο έως και «αόρατο» στα AHA.

Aντενδείξεις: Tο πίλινγκ TCA δεν εφαρμόζεται εάν υπάρχει ιστορικό ανάπτυξης χηλοειδών (ουλών) ή υπερτροφικών ουλών και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Διάρκεια των αποτελεσμάτων: Aνάλογα με το είδος και την ένταση του πίλινγκ. Συνήθως, πάντως, από μήνες έως και 1-2 χρόνια (στο βαθύ πίλινγκ TCA).

Πρέπει να ξέρετε: •Mετά το TCA, θα χρειαστεί μία εβδομάδα περίπου να μείνετε σπίτι. Tο δέρμα σας θα ξεφλουδίζει έντονα και θα πρέπει να το προφυλάσσετε τις πρώτες ημέρες, αλλά και για αρκετούς μήνες μετά με αντιηλιακό. •Tο πίλινγκ με AHA επαναλαμβάνεται για 4-6 συνεδρίες ανά 15-30 ημέρες περίπου. H προφύλαξη από τον ήλιο με αντιηλιακό στα μεσοδιαστήματα είναι απαραίτητη.

Kόστος: Το χημικό πίλινγκ με TCA κοστίζει περίπου 350 Euro, ενώ το χημικό πίλινγκ με AHA περίπου 150 Euro η συνεδρία.

Micro-dermabrassion (μικρο-απολέπιση με κρυστάλλους)
Άλλο ένα είδος πίλινγκ, που πραγματοποιείται όμως με ειδική συσκευή, η οποία εκτοξεύει με πίεση στην επιδερμίδα μικροκρυστάλλους (συνήθως οξείδιο του αλουμινίου).

Eνδείκνυται: Για την ανανέωση της επιδερμίδας, τη βελτίωση της υφής και της όψης της και τον περιορισμό κάποιων σημαδιών γήρανσης (π.χ. επιφανειακές ρυτίδες), ανεξάρτητα από τον τύπο του δέρματος ή το φωτότυπο (εφαρμόζεται ακόμη και σε σκουρόχρωμα δέρματα). Mπορεί να εφαρμοστεί ακόμη στο λαιμό και στα χέρια. Aναζωογονεί το ξηρό δέρμα, αλλά και το λιπαρό (σταδιακά μειώνει τη λιπαρότητα, ενώ οι πόροι δείχνουν πιο μικροί).

Tι κάνει: Eλεγχόμενη απόξεση της επιφάνειας της επιδερμίδας, ώστε να τη λειάνει και να εξαφανιστούν οι ατέλειες.

Aντιδράσεις-παρενέργειες: Aμέσως μετά την επέμβαση, η επιδερμίδα είναι ελαφρώς πιο κόκκινη.

Aντενδείξεις: Δεν υπάρχουν. Mπορεί να εφαρμοστεί σε κάθε τύπο δέρματος.

Διάρκεια των αποτελεσμάτων: Aνάλογα με την κάθε περίπτωση. Mεγάλη σημασία έχει η συντήρηση που θα γίνει στο δέρμα μετά, με καλλυντική αγωγή που συστήνει ο γιατρός. Πάντως, τα αποτελέσματα διαρκούν κάποιους μήνες τουλάχιστον.

Πρέπει να ξέρετε: •Για να φανούν τα αποτελέσματα, απαιτούνται κάποιες συνεδρίες (4-10), οι οποίες επαναλαμβάνονται ανά 10-20 ημέρες περίπου.
Mετά την κάθε εφαρμογή και στα μεσοδιαστήματα είναι απαραίτητη η χρήση αντιηλιακού.

Kόστος: 100 Euro περίπου η συνεδρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

Neraida thanks για τις πληροφορίες!
Θα ήθελα να μάθω περισσότερα από άτομα που έχουν κάνει αυτή την θεραπεία..Υπάρχει περίπτωση να πάει κάτι στραβά?
Μια γνωστή την έκανε πρόσφατα λόγο ακμής, είπε ότι ήταν νε μεν επώδυνη λόγο εγκαύματος που προκλήθηκε στο πρόσωπο αλλά το αποτέλεσμα όταν την αντίκρισα ήταν εκπληκτικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κανει χρονια τωρα η κολλητη μου λογω εντονων σημαδιων/ουλων που της αφησε η σοβαρη περιπτωση ακμης που ειχε.
Η δερματολογος της της κανει αν οχι το πολυ δυνατο, τοτε το αμεσως προηγουμενο και ειναι παρα πολυ επωδυνο. Περιοριζεται για καμμια βδομαδα στο σπιτι μεχρι να βγει το "νεο" δερμα και ολα οκ. Σαφως και καθε φορα βλεπεις βελτιωση.
Το ολο θεμα ειναι να αντεξεις τον πονο. Διοτι πραγματικα καιγεσαι.
Εκεινη επειδη το θελει τοσο πολυ εχει μαθει με τα χρονια να το αντεχει.
Εγω απο την αλλη, που ειχα παει στη δερματολογο να κανω καθαρισμο προσωπου, στο τελος μου κανει ενα πιλινγκ με οξεα φρουτων(χωρις να με ρωτησει, κατι σαν "δωρακι"), το πιο πιο ελαφρυ που υπαρχει.
Ηταν να το αντεξω ας πουμε για 2-3 λεπτα.
Ε, στα πρωτα 10 δευτερολεπτα της ζητησα να το βγαλει. Βεβαια επειδη το δικο μου ηταν ιδιαιτερα ηπιο, ισα λιγο που κοκκινισε η επιδερμιδα για κανα 2ωρο. Τη γυαλαδα του και τη ζωντανια του παντως την ειχε και προφανως οφειλοταν εξισου στον καθαρισμο και στο πιλινγκ.

Αληθεια, εσυ για ποιο λογο ενδιαφερεσαι να το κανεις?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Μάλιστα, κατάλαβα!
Στο παρελθόν είχα ακμή (όχι έντονη) και δεν είχα πάει να το κοιτάξω, πίστευα ότι θα περάσει. Κάθε φορά που εμφανιζόταν ένα το εξόντωνα με αποτέλεσμα να έχουν δημιουργηθεί μικρές τρύπες στο πρόσωπο που με ενοχλούν, η επιδερμίδα δεν είναι λεία όπως θα ήθελα! Επίσης δεν έχω κάνει ποτέ καθαρισμό προσώπου,κάτι που θα ήθελα να δοκιμάσω για αρχή. Βέβαια έχω ακούσει από φίλη ότι μετά από λίγες ημέρες ξαναεμφανίζονται τα στίγματα κλπ. οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα. Σκέφτομαι να επισκεφτώ έναν δερματολόγο ,ίσως εκείνος να με κατευθύνει περί καθαρισμού και peeling.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σκέφτομαι να επισκεφτώ έναν δερματολόγο ,ίσως εκείνος να με κατευθύνει περί καθαρισμού και peeling.

Αυτο ακριβως να κανεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω και γω κατι για το peeling... εγω εχω καποια σημαδια στην περιοχη του φρυδιου... το peeling, που θα γινει και σε αυτην την περιοχη θα δημιουργησει καποιο προβλημα; πχ να μην ξαναεμφανιστουν οι... τριχες μου; βασικα οταν γινεται peeling σου βαζει το οξυ και στο φρυδι ή το αφηνει εκτος πχ;

σορρυ για την περιεργη ερωτηση λολ απλα δεν θελω να χασω τα φρυδια μου, μονο τα σημαδια στην περιοχη τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Παιδια ,μου ειπε και μενα ο ιατρος να κανω σε ενα μηνα αλλα απο αυτα που εχω ακουσει και διαβασει φοβαμαι οτι ποναει πλ ...εσας ποια ειναι η εμπειρια σας ??...α και πρεπει να μεινει κανεις μια βδομαδα στο σπιτι κατι τετοιο ειχα διαβασει..αν ξερει κανεις...?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Παιδια ,μου ειπε και μενα ο ιατρος να κανω σε ενα μηνα αλλα απο αυτα που εχω ακουσει και διαβασει φοβαμαι οτι ποναει πλ ...εσας ποια ειναι η εμπειρια σας ??...α και πρεπει να μεινει κανεις μια βδομαδα στο σπιτι κατι τετοιο ειχα διαβασει..αν ξερει κανεις...?? :)

μηπως σου ειπε να κανεις καθαρισμο προσωπο ?
γιατι δεν ποναει καθολου αυτο που συζητανε εδω περα, ισα ισα πλακα εχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ σύντομα θα κανω φυτική απολεπιση..
Αυτό με τους μικρο κρυστάλλους.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top