Σημερινοί άντρες και προσωπική φροντίδα

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Αυτό το θέμα το σκεφτόμουν σήμερα και θα ήταν ενδιαφέρον να εκφράσουμε τις απόψεις μας. :)
Έχει να κάνει με τη σημερινή καθημερινότητα του άντρα (ασχολίες, προσωπική φροντίδα, εμφάνιση κ.τ.λ. ) σε σχέση με παλαιότερα.
Βέβαια η ηλικία δε μου επιτρέπει να έχω μια εντελώς σφαιρική άποψη αφού δεν έζησα τις παλαιότερες νοοτροπίες, (έχω όμως συναντήσει άτομα κυρίως μεγάλης ηλικίας με αυτές) αλλά αναμφίβολα η νοοτροπία του σημερινού άντρα διαφέρει από παλαιότερα.
Σήμερα μπορεί να βγει κάποιος άντρας φορώντας ροζ (όπως συζητάγαμε και στο σχετικό θέμα), να χρησιμοποιεί περισσότερο κάποια καλλυντικά (αποσμητικό aftershave, μασχάλης, διάφορες κρέμες, gel μαλλιών), να κάνει τις δικές του επιλογές στην αγορά ρούχων (σήμερα έχω πετύχει πολλά ζευγάρια μεγάλης ηλικίας όπου η γυναίκα επιλέγει τα ρούχα και ο άντρας απλά τα πληρώνει :confused: ), να πηγαίνει στο γυμναστήριο, να κάνει αποτρίχωση, να αλλάζει το στυλ των μαλλιών του (= προσέχει την εξωτερική του εμφάνιση) κ.α.

Έχω ακούσει απόψεις από ότι οι σημερινοί άντρες "φλωρέψανε" (λόγω αυτής τους της συμπεριφοράς), μέχρι το ότι φταίνε οι gay που κατακλύζουν την TV και περνάνε τέτοια πρότυπα. :confused:

Πως αντιλαμβάνεστε αυτή την εξέλιξη; :)

Προσωπικά την αντιλαμβάνομαι πολύ θετικά. Η παλαιότερη νοοτροπία συσχέτιζε την περιποίηση του σώματος ειδικά με τη γυναίκα ενώ για τον άντρα επικρατούσε το δε χρειάζεται, συσχέτιζε αυστηρά τα χρώματα με το φύλο και γενικά επικρατούσε ένας σεξισμός στο θέμα της περιποίησης.
Σήμερα επικρατεί περισσότερη ισότητα σε αυτό το θέμα και ξεκολλάνε τα σκουριασμένα μυαλά που συνδέουν το φύλο με την περιποίηση.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ωραίο θέμα!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, και πιστεύω οτι όντως είναι θετική αυτή η εξέλιξη.
Ωστόσο, κάποια στιγμή έτυχε να δω σε duty free αεροδρομίου παλαιότερα ...κραγίον για άντρες (σε φυσικές αποχρώσεις) και με ξένισε αρκετά. Πιστεύω οτι αν έβλεπα άντρα με τέτοιο θα ξενέρωνα πολύ. Κάθε εποχή έχει τα όρια και τα κολλήματα της, ίσως σε ακόμα μεταγενέστερες εποχές οι άντρες να μακιγιάρονται και να θεωρείται νορμαλ. Δεν θα το κατακρίνω, διότι δεν βρίσκω κάτι αντικειμενικά κακό ούτε καν σε αυτό. Απλά στην εποχή που ζούμε, δεν έχει καθιερωθεί και ξενίζει, όπως παλαιότερα ξένιζε να χρησιμοποιούν οι άντρες αποσμητικό.
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι τα πάντα είναι σχετικά και πάντα αποδεκτό θεωρείται αυτό που κάνει η πλειοψηφία. Σε 30 χρόνια απο τώρα μερικοί θα μνημονεύουν τη σημερινή εποχή και θα λένε "αααχ, το 2010 οι άντρες ήταν άντρες, σήμερα φλώρεψαν". Οι κοινωνίες εξελίσσονται, και κάθε κοινωνία έχει τους "παρελθοντολάτρες " της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατ' αρχήν δεν είμαι σίγουρη, αν αυτό είναι μία αλλαγή εποχής... Πιστεύω ότι έχει πιο πολύ να κάνει με τις κοινωνικές τάξεις και, πλέον, το πόσο ανοιχτά είναι τα πράγματα ανάμεσα στα κοινωνικά στρώματα..

Πού το πάω:
Άρα το ότι παλιά οι άντρες φορούσαν μπριγιαντίνη, ροδόνερο, κολώνια, ήταν πολύ διαδεδομένο... απλά όχι σε όλους. Και επειδή μιλάμε για την Ελλάδα, μία χώρα που πέρασε καιρούς απίστευτης φτώχειας μέχρι την αρχή του δεύτερου μισού του 20ου αιώνα, άλλη όρεξη δεν είχε ο μέσος πολίτης, από το να ψάχνει πομάδα.

Τώρα, αν η εργατιά στις οικοδομές και τα λιμάνια συνδέθηκε με την αρρενωπότητα, το μαχητισμό και τον τσαμπουκά, εξηγεί γιατί τα "φρου-φρού κι αρώματα" παραπέμπουν ακόμα σήμερα σε άνδρες του σαλονιού, χωρίς κάλους στα χέρια...

Προσωπικά βλέπω πολύ θετικά, το ότι οι άντρες πλέον απλά χρησιμοποιούν κάποια καλλυντικά και προστασία. Ειδικά αφού το ότι αυτά είναι "ροζ" είναι μόνο μία παρεξήγηση.

Ichiban... Lipstick for men...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και για μένα είναι θετική αυτή η εξέλιξη...
Για μένα ο άντρας που δε φοράει αποσμητικό δεν είναι αρρενωπός αλλά βρωμίλος :P
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην φτιάξει τα μαλλιά του, τα ρούχα του και την εμφάνιση του γενικότερο.. το βρίσκω μια χαρά! Τα έχει καλά με τον εαυτό του και τον φροντίζει!
Εχει απόλυτο δίκιο βέβαια το γίδι σε όλα όσα λέει περί παλιάς Ελλάδας και οικονομικής κατάστασης...σήμερα όμως που τα πράγματα δεν είναι έτσι, ο νέος άντρας που δεν περιποιείται τον εαυτό του, με όποιο τρόπο θεωρεί αυτός καλύτερον, είναι κατ εμέ χωρίς δικαιολογία απλά απαράδεκτος

Το σημαντικό όμως είναι, όπως σε όλες τις ενέργειες των ανθρώπων, να μην υπάρχει υπερβολή. Ούτε στους άντρες ούτε στις γυναίκες.
Μου έχει συμβεί στο παρελθόν να επισκεφτώ λουτρό εργένη και να νομίζω ότι βρίσκομαι σε κάποιο αντρικό τμήμα του hondos! Υπερβολική χρήση... τόσες κρέμες και καλυντικά που δεν είχα δει σε κανένα ράφι σε κανένα λουτρό στο παρελθόν... ούτε αντρικό ούτε γυναικείο! Αυτό μου φάνηκε υπερβολή...
Υπερβολή επίσης μου φαίνεται να επισκεφτώ ένα αντρικό λουτρό και το μόνο που θα υπάρχει θα είναι ένα σαμπουάν και μια οδοντόκρεμα.
μέτρον άριστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχουν αλλαξει αρκετα τα πραγματα. αυτο ειναι αληθεια... Μπορει να το δει ο καθενας μας αυτο συγκρινοντας τον παπου του, τον πατερα του και τον ευατο του και γενικοτερα καπιον σε νεαρη ηλικια.
Υπαρχουν καπια πραγματα που ειναι μια χαρα, υπαρχουν και αλλα που ειναι τραβιγμενα... Το να βαζει καπιος aftershave, κολονια, καμια κρεμα που και που και να ασχολιτε με τα μαλια του φυσικα και δεν ειναι κακο. Το να βλεπεις ομως αντρες που βαζουν make-up για μια σαββατιατικη εξοδο, ε συγνωμη ρε παιδια αλλα δεν μπορω να το δεχτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εχουν αλλαξει αρκετα τα πραγματα. αυτο ειναι αληθεια... Μπορει να το δει ο καθενας μας αυτο συγκρινοντας τον παπου του, τον πατερα του και τον ευατο του και γενικοτερα καπιον σε νεαρη ηλικια.
Υπαρχουν καπια πραγματα που ειναι μια χαρα, υπαρχουν και αλλα που ειναι τραβιγμενα... Το να βαζει καπιος aftershave, κολονια, καμια κρεμα που και που και να ασχολιτε με τα μαλια του φυσικα και δεν ειναι κακο. Το να βλεπεις ομως αντρες που βαζουν make-up για μια σαββατιατικη εξοδο, ε συγνωμη ρε παιδια αλλα δεν μπορω να το δεχτω...

Θα συμφωνήσω με τον Κρόνο. Άλλο πράγμα να περιποιείται στοιχειωδώς κανείς τον εαυτό του κι άλλο να έχει 5 διαφορετικές κρέμες, να κάνει μανικιούρ και να ξυρίζει τα πόδια και τις μασχάλες του...

Δεν θα κάτσω βέβαια να αναλύσω το γιατί (άραγε) συμβαίνει αυτό, διότι θα καταλήξουμε πάλι σ'εκείνες τις ατέρμονες "συζητήσεις" όπου ο καθένας θα προσπαθεί να πείσει τον άλλο οτι κάνει λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα το makeup είναι τραβηγμένο. Αλλα είναι αυτονόητα τα: αποσμητικό, after-shave, gel μαλλιών, και πολύ αποδεκτά η ενυδατικη προσώπου, μάσκα προσώπου, κρέμα ματιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για μένα είναι αποδεκτό ΚΑΙ το μανικούρ! Το να έχουν περιποιημένα νύχια-χέρια καθόλου δε με χαλάει! όχι όμως να είναι και βαμμένο το νύχι έτσι? μην δω ας πουμε κανα γαλλικό στο νύχι :P
Ναι...το ξύρισμα της μασχάλης και των ποδιών μπορώ να πω ότι με χαλάει κι εμένα (εκτός και αν είναι υποχρεωτικό μαζί με το στήθος κλπ για αθλητικούς λόγους πχ κολυμβητής)
Το ψαλίδισμα όμως (άκα κούρεμα) στο στήθος και στις μασχάλες για να είναι πιο κοντές και περιποιημένες οι τρίχες κυρίως το καλοκαίρι που υπάρχει περισσότερο πρόβλημα.... δεν με χαλάει.

Όλα αυτά φυσικά είναι εντελώς προσωπικά και υποκειμενικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
I agree...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Προσωπικά, βλέπω πολύ θετικά τη σημερινή "απελευθέρωση". Σίγουρα, πριν 20 χρόνια, δεν θα τόλμαγε κάποιος να πει ότι θέλει να ξυρίσει τα πόδια του, ή ακόμα να θέλει να βάλει κάποια ενυδατική κρέμα, για προστασία ίσως..

Είμαι υπέρ τη περιποίησης του εαυτού μας, αλλά για εμένα όσο πιο minimal είναι κάτι, τόσο πιο ποιοτικό. Και σε άντρες και σε γυναίκες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε μαρεσει... δε το βλεπω θετικα...

θεωρω αποδεκτο (οσο αφορα το δικο μου περιγυρο) την κρεμα,τα προιοντα περιποιησης μαλλιων και το ψαλιδισμα οπου χρειαζεται, οπως επισης αυτονοητα θεωρω το αποσμητικο, τα καθαρα νυχια και τα τζελ, ξυρισματα και συναφη...

κατι κρεμες, μια για το ποδι, μια για το χερι, μια για απολεπιση, μια για προστασια και μια αντιρυτιδικη, ε οχι αυτο παει πολυ και δε θα αντεχα να ειμαι με καποιον τετοιο αντρα... το ιδιο και αν ειναι κολλημενος με αποτριχωσεις και μασαζια, και σπα και πεντικιουρ. ε, αυτος θα ναι η κολλητη της ξαδερφης μου, οχι δικος μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσωπικα μου αρεσει ο αντρας να περιποιειται τον εαυτο του. Και κρεμες αντιρυτιδικες για προσωπο και ματια και κρεμα απολεπισης και αντιλιακη κ.ο.κ.
Δεν βλεπω που ειναι το ασχημο. Η περιποιηση δε μειωνει τον ανδρισμο του. Και μία τετοιου ειδους σχολαστικοτητα με βρισκει απολυτα συμφωνη.
Καποιοι αντρες εχουν αναγκη ακομα και απο πεντικιουρ & απο αποτριχωσεις. Γιατι να μην τα κανουν?
Δε θελω να νομιζω οτι ειμαι η εξαιρεση στον κανονα και οτι θεωρουμαι εξαιρετικα προοδευτικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
γουστα ειναι αυτα νεραιδακι μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά χέρομαι για όλη αυτή την αλλαγή που αφορά την εμφάνιση ενώς άντρα, απλά δεν μπορώ να δεκτώ άντρες να βάζουν καλλυντικά όπως κραγιόν πούδρες και μεικ άπ, όχι γιατί έχει σχέση με gay(που καμία μα καμία σχέση) αλλα γιατί το αποτέλεσμα οπτικά δεν με τραβάει.

Ναι και σε κρέμες νυκτώς, μέρας και σε ότι αφορά την φροντίδα το πρόσωπο και σώμα, φυσικά και να βάλει, παλιά περιμέναν μόνο οι γυναίκες να κολοπιστούν και οι άντρες απλά έλεγαν "το ωραίο φύλλο" τι θα πεί ωραίο φύλλο ρε άνθρωπε όταν σηκώνεις μασχάλη και εξολοθρευεις κουνούπια; ή τι να σε κάνω όταν η γυναίκα είναι στολίδι και με το που βγαλει την κοιλιά έξω ο τυπάς νομίζεις ότι θα φαει και σένα όπως το πεντάχρονο που είχε στην κοιλιά του;

Το θέμα είναι να γυμνάζονται, να φροντίζουν την υγειηνή τους και να προσέχουν το δέρμα τους, δεν είναι κακό και ούτε πρόκειτε να το κατακρίνει κανείς παρα μόνο κάποιοι που νομίζουν ότι είσαι αρσενικό μόνο όταν ειναι με το τελευταίο νύχι κάγκελο, την κάλτσα που σκοτώνει ότι σκόρο υπάρχει στο σπίτι και το μαλλι ακούρευτο και άπλυτο σαν το παιδί των λουλουδιών....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα μου αρεσει ο αντρας να περιποιειται τον εαυτο του. Και κρεμες αντιρυτιδικες για προσωπο και ματια και κρεμα απολεπισης και αντιλιακη κ.ο.κ.
Δεν βλεπω που ειναι το ασχημο. Η περιποιηση δε μειωνει τον ανδρισμο του. Και μία τετοιου ειδους σχολαστικοτητα με βρισκει απολυτα συμφωνη.
Καποιοι αντρες εχουν αναγκη ακομα και απο πεντικιουρ & απο αποτριχωσεις. Γιατι να μην τα κανουν?
Δε θελω να νομιζω οτι ειμαι η εξαιρεση στον κανονα και οτι θεωρουμαι εξαιρετικα προοδευτικη...

Αααααακομα μια φορα συμφωνω με το νεραιδακι!;)
Απολυτα ομως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο ειναι πολυ ενθαρρυντικο!:)
Ειχα αρχισει να αγχωνομαι, πως παραειμαι προοδευτικη!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Προσωπικα μου αρεσει ο αντρας να περιποιειται τον εαυτο του. Και κρεμες αντιρυτιδικες για προσωπο και ματια και κρεμα απολεπισης και αντιλιακη κ.ο.κ.
Δεν βλεπω που ειναι το ασχημο. Η περιποιηση δε μειωνει τον ανδρισμο του. Και μία τετοιου ειδους σχολαστικοτητα με βρισκει απολυτα συμφωνη.
Καποιοι αντρες εχουν αναγκη ακομα και απο πεντικιουρ & απο αποτριχωσεις. Γιατι να μην τα κανουν?
Δε θελω να νομιζω οτι ειμαι η εξαιρεση στον κανονα και οτι θεωρουμαι εξαιρετικα προοδευτικη...

Άλλο περιποίηση και άλλο αυτό που λες.Μήπως θες και μανό?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Άλλο περιποίηση και άλλο αυτό που λες.Μήπως θες και μανό?:P

εγω εχω οσες οζες θελω...ντιαρ!:P
να σαι καλα που με σκεφτεσαι!:P

αντε ολο εξυπναδες εισαι!:P
μαζεψου!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
εγω εχω οσες οζες θελω...ντιαρ!:P
να σαι καλα που με σκεφτεσαι!:P

αντε ολο εξυπναδες εισαι!:P
μαζεψου!:whistle:

Θέλουμε και οι άντρες φροντίδα και προδέρμ.Μην μου μιλάς έτσιιιιι:angelnot::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσωπικα μου αρεσει ο αντρας να περιποιειται τον εαυτο του. Και κρεμες αντιρυτιδικες για προσωπο και ματια και κρεμα απολεπισης και αντιλιακη κ.ο.κ.
Δεν βλεπω που ειναι το ασχημο. Η περιποιηση δε μειωνει τον ανδρισμο του. Και μία τετοιου ειδους σχολαστικοτητα με βρισκει απολυτα συμφωνη.
Καποιοι αντρες εχουν αναγκη ακομα και απο πεντικιουρ & απο αποτριχωσεις. Γιατι να μην τα κανουν?
Δε θελω να νομιζω οτι ειμαι η εξαιρεση στον κανονα και οτι θεωρουμαι εξαιρετικα προοδευτικη...
Ok, first off, δεν υπαρχει "αντιρυτιδικη κρεμα", οκ ; :P Σας κοροιδευουνε.

Κρεμα απολεπισης. Αλλο ενα ανεκδοτο. Το νεκρο δερμα πεφτει μονο του και με το πλυσιμο. Δε χρειαζεται να πληρωνουμε κρεμες. Καλυτερα να ταισω εναν αστεγο.:worry:

Τωρα γενικα οτι η περιποιηση δε μειωνει τον ανδρισμο, συμφωνω. Αρκει να μην υπαρχουν υπερβολες ομως. Πεντικιουρ δε φανταζομαι για ποιο λογο να χρειαζεται ενας μη 3ης ηλικιας ανδρας, εκτος αν εχει συγκεκριμενο προβλημα με τα νυχια. Αρα εξαιρεση στον κανονα. Αποτριχωσεις ; Πότε τις θεωρεις αναγκαιες ;

Καλα κανεις και εισαι προοδευτικη, αλλά ας φτασουμε να υπαρχουν τα βασικα (καθαριοτητα, βασικη περιποιηση κλπ) και για τα 2 φυλλα, (οκ πιο πολυ ανδρες) και βλεπουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top