Εξέγερση πολυτεχνείου Νοέμβριος 1973: Η Ιστορία και οι εκδηλώσεις

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Μπορει να μην τους εβαλαν οι αμερικανοι, αλλα το ολο θεμα δεν ητανε μεταξυ ελληνων αποκλειστικα....

Τι θες να πεις; Γινε λιγο πιο σαφης γιατι αρχιζω κι εγω και βγαινω οφ τοπικ.
Εννοεις οτι στον διωγμο της χουντας δεν ηταν οι ελληνες εκεινοι οι οποιοι δεν την ηθελαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι θες να πεις; Γινε λιγο πιο σαφης γιατι αρχιζω κι εγω και βγαινω οφ τοπικ.
Εννοεις οτι στον διωγμο της χουντας δεν ηταν οι ελληνες εκεινοι οι οποιοι δεν την ηθελαν;

Οχι, οχι! Σαφως και αυτοι που κλειστικαν στο πολυτεχνιο ητανε Ελληνες, σαφως πολυ Ελληνες δεν ηθελαν την χουντα κλπ. Δεν ξερω κατα ποσο υποκινιθικε ολο αυτο η αν εγινε καθαρα απο τους φοιτιτιτες, αλλα δεν παιζει και καπιον ρολο. Απλα ξενα δαχτιλα ητανε πολυ μπλεγμενα στο συστιμα γενικοτερα, ουσιαστικα η χουντα δεν ητανε ο Παπαδοπουλος και αργοτερα ο Ιωαννιδης, αυτοι ητανε πιονια των Αμερικανων, οποτε οταν οι Αμερικανοι επαψαν να εχουν οφελος και σταματισαν να ασχολουνται, η εξουσια εμεινε ολη στον Ιωαννιδη, αυτος δεν ητανε σε θεση να διηκισει, εκανε πολα και μεγαλα λαθη και οδιγιθικε εκει η κατασταση, με την βοηθεια καπιον που δεν τους βολευε η Ελλαδα να εχει αυτο το καθεστος

(αυτα πολυ γενικα,δεν αναλυουμε ουτε σωστα ουτε ιστορικα κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Η λέξη "πολιτικοποιημένοι" αναφέρεται στο πολιτικό καθεστώς, και αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Η λέξη "πολιτικοποιημένοι" αναφέρεται στην πολιτική και όχι στο καθεστώς... και πολιτική είναι οι σκοποί που θέτουν οι κοινωνικές τάξεις στην πάλη για τα συμφέροντά τους και τα μέσα που εφαρμόζουν για να τα υπερασπιστούν!!

Η συγκεκριμένη εορτή αφορά τη δημοκρατία, και πάλι αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Όταν, λοιπόν, κάποιος είναι "ορθώς" πολιτικοποιημένος, γνωρίζει πως τα αιτήματα "ψωμί, παιδεία, ελευθερία", "έξω αι ΗΠΑ... έξω το ΝΑΤΟ" και τα άλλα αιτήματα των φοιτητών του πολυτεχνείου και του λαού γενικότερα, δεν αφορούσαν μόνο τη δημοκρατία, αλλά και αυτή!!! Γιατί και σήμερα "δημοκρατία" έχουμε, αλλά "έχουμε" και ΝΑΤΟ και υποβάθμιση της παιδείας και ανθρώπους που πεθαίνουν από την πείνα....

Αν και αναφέρεσαι στον Αντρέα, να μου επιτρέψεις να παραθέσω οτι καπιταλισμός στηρίζεται στην απληστία του ανθρώπου..
Αυτό δεν το κατάλαβα...

Θεωρώ θλιβερή δικαιολογία το "για όλα φταίει ο κακός καπιταλισμός που μας χειραγωγεί και μας καθοδηγεί", αν βέβαια εννοούσες κάτι τέτοιο.
Σωστά, για όλα φταίμε εμείς ή όσοι από εμάς αφήνουν τον κακό καπιταλισμό να μας χειραγωγεί και να μας καθοδηγεί!!

Ο καπιταλισμός φταίει για την καταστολή του λαϊκού κινήματος; :confused:
Ναι, γιατί μπαίνουν κάμερες στους δρόμους, γιατί τρώνε ξύλο διαδηλωτές που δε φταίνε, γιατί βλέπουμε "μπάχαλα" να περνάνε δίπλα από αστυνομικούς και να μη συλλαμβάνονται, γιατί υπάρχει παραπληροφόρηση από τα ΜΜΕ, γιατί πολύς κόσμος τρέχει όλη μέρα και δεν προλαβαίνει ούτε να αντιδράσει μα ούτε και να σκεφτεί κάτι τέτοιο, γιατί υπάρχει η τρομοκρατία των εργοδοτών...
και δε μου 'ρχεται κάτι άλλο!

Υ.Γ. Δε μπορούσα να μη χωθώ!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Με συγχωρείς αλλά θεωρώ πως μιλάς ουτοπικά. Ποιά πολιτική; Ποιό σύστημα; Ποιοί πολιτικοποιημένοι;
Τα 10.000 πρωτοπαλίκαρα και μέλη της κάθε παράταξης είναι οι πολιτικοποιημένοι και όσοι έχουν δεθεί με αυτούς κατα τρόπο τέτοιο που να υποδηλώνει δοσοληψίες αγρίου μεγέθους. Αυτούς εξυπηρετεί το σύστημα και η πολιτική είναι ένας τρόπος για να πεί κανείς "θα είμαι λιγότερο κλέφτης, δώστε μου καρέκλα".

Χρειάζεται μεγάλη ανάλυση για το πως ορίζω την πολιτικοποίηση, αλλά σίγουρα δεν εννοώ μόνο τους βουλευτες όταν μιλάω για πολιτικοποιημενους ανθρώπους... Υπάρχουν πολλοί πολιτικοποιημένοι Έλληνες πολίτες, που παλεύουν για να αλλάξει το παρόν σύστημα, οπότε δεν τους εξυπηρετεί... για κάποιο λόγο!!!




Το νάτο και οι ΗΠΑ φταίνε; Έτσι λένε στ' αριστερά τώρα; Και ποιός θα μας σώσει ρε Νεφέλη; Η Κούβα;

Γιατί; τί έχει η Κούβα; :P
φταίνε και οι ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ και άλλοι πολλοί για τους πολέμους που γίνονταν, γίνονται και θα συνεχίσουν να γίνονται για το κέρδος... για τους αθώους που πεθαίνουν για πετρέλαιο... για τις χιλιάδες λαού που ζουν κάτω από το όριο τις φτώχειας... για τα πρόστιμα που τρώνε χώρες τη Αφρικής επειδή ανακάλυψαν φτηνό φάρμακο καταπολέμησης του AIDS...

300 βουλευτές και χιλιάδες νοματαίοι, δεν φταίνε; Εσύ δεν φταίς ή εγώ που τους ψηφίζουμε;

Φταίμε κι οι δυο.....


Εμείς φταίμε αλλά όχι γιατί τα κάνει αυτά ο καπιταλισμός σε μας, αλλά ο ένας στον άλλο με τη νοοτροπία που κουβαλάμε.

Τη νοοτροπία όμως αυτή την αποκτήσαμε σε ένα καπιταλιστικό σύστημα... μας την έδωσε ένα καπιταλιστικό σχολείο, την προβάλλουν καπιταλιστικά ΜΜΕ, μας οδήγησαν σε αυτοί οι γονείς μας που επίσης μεγάλωσαν σε ένα καπιταλιστικό σύστημα...


Μα όταν σπουδάζεις στην ΟΔΕ, κι εσύ εργοδότης θα είσαι. Γιατί δεν κάνεις το πρώτο βήμα; Διαγράψου και δούλεψε σε κλωστυφαντουργία να στηρίξεις τον κλάδο!;)

Εννοείται πως εγώ θα τελειώσω τη σχολή μου και θα γίνω μάνατζερ πολυεθνικής, μαζί με τους υπόλοιπους 3000 ετήσιους αποφοίτους....!
Δεν θα γίνω εργοδότης, αλλά κι αν γίνω θα επιτρέπω στους εργαζομένους να απεργούν, θα τους δίνω υπερωρίες, θα τους κολλάω ένσημα, θα τους δίνω 1400 βασικό...
Πάντως έχω δουλέψει και σε εργοστάσιο, αλλά ήταν με κονσέρβες και ροδάκινα!


Αν είχες τόσο σύγχρονες απόψεις όσο ωραία είναι τα μάτια σου, θα ήξερες και με τι τρόπο να χωθείς!:P

Σ' ευχαριστώ για τα μάτια.. αλλά και οι απόψεις μου μια χαρά είναι!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Χρειάζεται μεγάλη ανάλυση για το πως ορίζω την πολιτικοποίηση,

Δεν έχω πρόβλημα, όποτε θες μου το αναλύεις, έχω χρόνο, ιδιαίτερα όταν πρόκειται να οριστεί κάτι καλώς!:)

αλλά σίγουρα δεν εννοώ μόνο τους βουλευτες όταν μιλάω για πολιτικοποιημενους ανθρώπους... Υπάρχουν πολλοί πολιτικοποιημένοι Έλληνες πολίτες, που παλεύουν για να αλλάξει το παρόν σύστημα, οπότε δεν τους εξυπηρετεί... για κάποιο λόγο!!!

Μα ούτε εγώ εννοώ μόνο τους βουλευτές. Μίλησα για χιλιάδες πρωτοπαλίκαρα-μέλη και γνωστούς αυτών, κουμπάροι αυτών, γείτονες αυτών κλπ! Είμαι σίγουρος ότι φτάνουμε τους "πολλούς πολιτικοποιημένους Έλληνες πολίτες" έτσι.

Όποτε δεν τους εξυπηρετεί είπες! Μα αυτός είναι ο κάποιος λόγος που αμέσως μετά αναφέρεις. Όλοι μπλέκονται στο σύστημα για να εξυπηρετηθούν και όχι γιατί τους έπιασε ψυχοπονιά σε τι κόσμο πχ θα μεγαλώσουν πχ τα παιδιά της Κουε και της dooo.




Γιατί; τί έχει η Κούβα; :P

Τίποτα κακό. Απλά οι φίλτατοι κομμουνιστές την έκαναν παντιέρα διότι τους τέλειωσε η ΕΣΣΔ καθότι έγινε το νέο αδερφάκι των ΗΠΑ. Τα πήραν και σου λέει έτσι είστε; Κούβα εμείς!:whistle:

Πρέπει κάτι να χεις για σημαία για να έχεις υποστήριξη άλλωστε σήμερα.

φταίνε και οι ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ και άλλοι πολλοί για τους πολέμους που γίνονταν, γίνονται και θα συνεχίσουν να γίνονται για το κέρδος... για τους αθώους που πεθαίνουν για πετρέλαιο... για τις χιλιάδες λαού που ζουν κάτω από το όριο τις φτώχειας... για τα πρόστιμα που τρώνε χώρες τη Αφρικής επειδή ανακάλυψαν φτηνό φάρμακο καταπολέμησης του AIDS...

Τη δουλειά τους κάνουν οι ΗΠΑ. Την ίδια δουλειά έκαναν και οι κομμουνιστές επι ΕΣΣΔ σε όλη τη σφαίρα επιρροής τους. Αν μπορείς, σταμάτησέ τους! Και επιπλέον αυτό δεν έχει να κάνει με τη δημοκρατία. Αυτό λέγεται επεκτατική πολιτική και οικονομική επικράτηση.:)



Φταίμε κι οι δυο.....

Άρα είσαι κι εσύ μέρος του συστήματος.;)




Τη νοοτροπία όμως αυτή την αποκτήσαμε σε ένα καπιταλιστικό σύστημα... μας την έδωσε ένα καπιταλιστικό σχολείο, την προβάλλουν καπιταλιστικά ΜΜΕ, μας οδήγησαν σε αυτοί οι γονείς μας που επίσης μεγάλωσαν σε ένα καπιταλιστικό σύστημα...

Και η ΕΣΣΔ με κομμουνισμό γιατί κατέρρευσε; Επιπλέον γιατί οι υπήκοοί της κυβερνούνταν από μια Κόκκινη Δικτατορία και όταν αυτή έσβησε, έγιναν δούλοι και καθαρίστριες του κάθε καπιτάλα Έλληνα;

Μήπως δεν σου φταίει ο καπιταλισμός λοιπόν, αλλά το ότι δεν κυβερνάς εσύ; Σκέψου το! Σα Νεφέλη, πότε θα είχες όλα όσα ήθελες; Όταν θα είχες ισχύ για να τα αποκτήσεις, άρα όταν θα είσαι ανώτερη από άλλους, όταν θα τους κυβερνάς! Όποιο δρόμο και να διαλέξεις, η νοοτροπία είναι μια και λέγεται ανθρώπινη φύση "Το μεγάλο ψάρι τρώει τον μπομπ τον σφουγγαράκη"


Εννοείται πως εγώ θα τελειώσω τη σχολή μου και θα γίνω μάνατζερ πολυεθνικής, μαζί με τους υπόλοιπους 3000 ετήσιους αποφοίτους....!

Να το! Είδες που καλά το είπα; Κι εσύ θέση θέλεις στο σύστημα, και καλά κάνεις! Μάνατζερ (διαχειριστής), αρχηγική θέση. Θα είσαι υπεύθυνη για κάτι, θα δίνεις εντολές και θα παίρνεις εντολές. Δε σιχαίνεσαι που θα γίνεις ένα με το σύστημα;

Δεν θα γίνω εργοδότης, αλλά κι αν γίνω θα επιτρέπω στους εργαζομένους να απεργούν, θα τους δίνω υπερωρίες, θα τους κολλάω ένσημα, θα τους δίνω 1400 βασικό...

Σε ποιά χώρα θα ανοίξεις τέτοια επιχείρηση; Μικρο/μακρο-οικονομικά δεν στέκεις ούτε καν στο ένα πόδι στην εξώπορτα της επιχείρησής σου. Έχεις κλείσει από την 1η εβδομάδα!




Σ' ευχαριστώ για τα μάτια..

Εγώ ευχαριστώ που έχω κάτι ωραίο να χαζεύω όσο τρώω το καπιταλιστικό μου σοκολατάκι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Μα αυτός είναι ο κάποιος λόγος που αμέσως μετά αναφέρεις. Όλοι μπλέκονται στο σύστημα για να εξυπηρετηθούν και όχι γιατί τους έπιασε ψυχοπονιά σε τι κόσμο πχ θα μεγαλώσουν πχ τα παιδιά της Κουε και της dooo.

Υπάρχουν πολλοί ψυχοπονιάρηδες άνθρωποι... πάρα πολλοί!!!


Άρα είσαι κι εσύ μέρος του συστήματος.;)

Φυσικά και είμαι μέρος του συστήματος, όμως προσπαθώ φιλότιμα να το αλλάξω...


Μήπως δεν σου φταίει ο καπιταλισμός λοιπόν, αλλά το ότι δεν κυβερνάς εσύ; Σκέψου το! Σα Νεφέλη, πότε θα είχες όλα όσα ήθελες; Όταν θα είχες ισχύ για να τα αποκτήσεις, άρα όταν θα είσαι ανώτερη από άλλους, όταν θα τους κυβερνάς! Όποιο δρόμο και να διαλέξεις, η νοοτροπία είναι μια και λέγεται ανθρώπινη φύση "Το μεγάλο ψάρι τρώει τον μπομπ τον σφουγγαράκη"

Αυτό εξαρτάται από το τι θες... και δεν υπάρχει κάτι που θέλω πολύ και μπορώ να το αποκτήσω με ισχύ!!
Ανθρώπινη φύση είναι μόνο το ένσικτο για επιβίωση...

Να το! Είδες που καλά το είπα; Κι εσύ θέση θέλεις στο σύστημα, και καλά κάνεις! Μάνατζερ (διαχειριστής), αρχηγική θέση. Θα είσαι υπεύθυνη για κάτι, θα δίνεις εντολές και θα παίρνεις εντολές. Δε σιχαίνεσαι που θα γίνεις ένα με το σύστημα;

Τα έλεγα ειρωνικά αυτά...


Σε ποιά χώρα θα ανοίξεις τέτοια επιχείρηση; Μικρο/μακρο-οικονομικά δεν στέκεις ούτε καν στο ένα πόδι στην εξώπορτα της επιχείρησής σου. Έχεις κλείσει από την 1η εβδομάδα!

Οψόμεθα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Γλυκιά μου κοπέλα, η πράξη έχει δείξει ότι δεν αλλάζει ένας άνθρωπος το σύστημα, αλλά το σύστημα εκείνον! Η ιστορία διδάσκει και όποιος δεν έχει ανοιχτά μάτια και αυτιά, μαστιγώνεται από αυτό! Αν πάλι δεν είσαι μόνη σου σ' αυτό, θες πολύ περισσότερο από ένα 5-7% του λαού για να αλλάξεις το σύστημα (και πάλι όχι καθολικά).

8% ήταν... και γι αυτό κατεβαίνει το ΚΚΕ στις εκλογές καρδιά, για να πάρει περισσότερο στις επόμενες... Φασούλι το φασούλι, που λένε!!

Και τότε γιατί το ανίσχυρος ταυτίζεται συνήθως και με το φτωχός ή πιο σωστά όχι με το ευκατάστατος;

Γιατί έτσι εξυπηρετείται το σύστημα... αλλά υπάρχουν πράγματα που όση ισχύ και να έχεις δεν τα αποκτάς, ούτε και σε αυτό το σύστημα!

Επιβιώνεις μόνο όταν ανελίσσεσαι από την κατάσταση "μη επιβίωσης". Άρα και πάλι καταλήγουμε στην ισχύ. Πολλές δε φορές, αναγκάζεσαι να ανελιχθείς έχοντας απέναντί σου συνανθρώπους σου, άρα το σύστημα και πάλι νικάει, αφού θέλει να δημιουργεί ισχυρούς.

Δε νομίζω πως καταλαβαίνω τι θες να πεις!



Είπα ειρωνικά το ότι θα γίνω μάνατζερ πολυεθνκής, όπως και όλοι οι απόφοιτοι της ΟΔΕ.... γιατί είδα πρόσφατα που πιάνουμε δουλειά και με τι μισθό κι έφαγα μια φρίκη...:redface:


Με το "θα δούμε" δεν πας πουθενά. Οικονομικά σπουδάζουμε και οι δύο, μπορώ να σε καταλάβω και χωρίς να περιμένω να δω. Αρκεί απλά να μου πείς που στηρίζεις τα σχέδιά σου.

στο ότι δεν είναι ανάγκη να αποκτήσω τρια κότερα από τη δουλειά που θα κάνω, απλά τα απαραίτητα για να ζω άνετα! και για να έχω αυτά μπορώ να δίνω στους εργαζομένους όσα δικαιούνται... απλά όλα αυτά είναι εντελώς υποθετικά! για αυτό είπα και πως θα δούμε. ας τελειώσω πρώτα τη σχολή με το καλό... και μετά... βλέπουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
8% ήταν... και γι αυτό κατεβαίνει το ΚΚΕ στις εκλογές καρδιά, για να πάρει περισσότερο στις επόμενες... Φασούλι το φασούλι, που λένε!!

...έγινε φασολάδα!:D Αν νομίζεις ότι εκτινάχθηκε τόσο το ποσοστό λόγω των συνειδητοποιημένων (κατ εσέ) πολιτών, πάω πάσο μαζί σου και όχι μόνο πάσο αλλά και όλο το τρίπτυχο μη σου πω! Ο νέος εκλογικός νόμος πρωτίστως και η δυσαρέσκεια προς τα 2 μεγάλα κόμματα δευτερευόντως έκαναν το 5% να γίνει 8%.

Δε βλέπεις ότι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ το πάνε σε λίγα χρόνια να βγαίνουν με 30% αυτοδύναμες κυβερνήσεις; Μόνο τα μέλη να πηγαίνουν και να το ρίχνουν, να τος ο δικομματισμός πως παραμένει.

Γιατί έτσι εξυπηρετείται το σύστημα... αλλά υπάρχουν πράγματα που όση ισχύ και να έχεις δεν τα αποκτάς, ούτε και σε αυτό το σύστημα!

Ξέρω, το σεξ και το Linux. Σοβαρά τώρα, μη το τραβάμε. Λίγη λογική θέλει κανείς για να δεί πως αυτά τα πράγματα για τα οποία συζητάς είναι λίγα.

Δε νομίζω πως καταλαβαίνω τι θες να πεις!

Πάρε ένα παράδειγμα:

Είσαι στη θάλασσα και σ' έχουν εγκλωβίσει τα φύκια. Θες να ξεφύγεις, να ανελιχθείς, να ξεχωρίσεις, να κολυμπήσεις προς την επιβίωση. Κάθεσαι και περιμένεις το επόμενο βαπόρι απ' την Περσία να σου πετάξει κουλούρα από χασίς ή απλά δίνεις μια δυο κλωτσιές και γερό κούνημα στα χέρια για να κολυμπήσεις και να ελευθερωθείς; Αυτό θέλει ισχύ, όχι απραξία! Δεν ξεχωρίζεις στην απραξία σου αλλά από την ισχύ με την οποία ανελίσσεσαι στην κοινωνία!


Είπα ειρωνικά το ότι θα γίνω μάνατζερ πολυεθνκής, όπως και όλοι οι απόφοιτοι της ΟΔΕ.... γιατί είδα πρόσφατα που πιάνουμε δουλειά και με τι μισθό κι έφαγα μια φρίκη...:redface:

Όνειρα έχεις κι εσύ, δεν είναι κακό. Αρχηγόπουλο σου πανε θα γινόσουν κι εσύ φρούδες ελπίδες έτρεφες. Αποχαιρέτα την Αλεξάνδρεια που χάνεις. Κι εγώ μαζί! 700 βασικός και καλά είμαστε φιλενάδα!:)


στο ότι δεν είναι ανάγκη να αποκτήσω τρια κότερα από τη δουλειά που θα κάνω, απλά τα απαραίτητα για να ζω άνετα! και για να έχω αυτά μπορώ να δίνω στους εργαζομένους όσα δικαιούνται... απλά όλα αυτά είναι εντελώς υποθετικά! για αυτό είπα και πως θα δούμε. ας τελειώσω πρώτα τη σχολή με το καλό... και μετά... βλέπουμε!!!

Αυτάααα! Τώρα έληξε η συζήτηση!;)


ΥΓ: Καρδιά;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
...έγινε φασολάδα!:D
πολύ έξυπνο!!


Ξέρω, το σεξ και το Linux. Σοβαρά τώρα, μη το τραβάμε. Λίγη λογική θέλει κανείς για να δεί πως αυτά τα πράγματα για τα οποία συζητάς είναι λίγα.

Μπορεί να είναι λίγα αλλά υπάρχουν... και ίσως είναι πιο σημαντικά από τα πολλά..


Πάρε ένα παράδειγμα:

Είσαι στη θάλασσα και σ' έχουν εγκλωβίσει τα φύκια. Θες να ξεφύγεις, να ανελιχθείς, να ξεχωρίσεις, να κολυμπήσεις προς την επιβίωση. Κάθεσαι και περιμένεις το επόμενο βαπόρι απ' την Περσία να σου πετάξει κουλούρα από χασίς ή απλά δίνεις μια δυο κλωτσιές και γερό κούνημα στα χέρια για να κολυμπήσεις και να ελευθερωθείς; Αυτό θέλει ισχύ, όχι απραξία! Δεν ξεχωρίζεις στην απραξία σου αλλά από την ισχύ με την οποία ανελίσσεσαι στην κοινωνία!

Ναι, αλλά η όποια ισχύς μου δε με κάνει να στραφώ εναντίον κάποιου συνανθρώπου μου! Αυτό έχει σημασία!



Όνειρα έχεις κι εσύ, δεν είναι κακό. Αρχηγόπουλο σου πανε θα γινόσουν κι εσύ φρούδες ελπίδες έτρεφες. Αποχαιρέτα την Αλεξάνδρεια που χάνεις. Κι εγώ μαζί! 700 βασικός και καλά είμαστε φιλενάδα!:)

Με κορόιδεψαν άγρια!!! Είχα βλέψεις για το μέλλον... :D


ΥΓ: Καρδιά;:P

Το χρησιμοποιώ συχνά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
πολύ έξυπνο!!

Για να σχολίασες το συγκεκριμένο μόνο, πρέπει να σου άρεσε πολύ!:P


Μπορεί να είναι λίγα αλλά υπάρχουν... και ίσως είναι πιο σημαντικά από τα πολλά..

Οκ, δε θα μαλώσουμε! :)


Ναι, αλλά η όποια ισχύς μου δε με κάνει να στραφώ εναντίον κάποιου συνανθρώπου μου! Αυτό έχει σημασία!

Εγώ μίλησα για ισχύ και ανέλιξη. Το αν θα πατήσεις επι πτωμάτων είναι ανάλογο με την ταχύτητα ανέλιξης. Όσο πιο πολύ βουτήξεις τα χέρια σου στο βόθρο, τόσο πιο γρήγορα θα φτάσεις στο ρετιρέ.


...χωρίς φυσικά να μιλήσω για βλάβη σε συνάνθρωπο. Απλά μίλησα για ανέλιξη, ήτοι πολλές φορές αναγκάζεσαι να αφήσεις πράγματα και πρόσωπα πίσω σου για να μπορέσεις να επιβιώσεις. Όχι αναγκαστικά να τους κάνεις κακό.

Με κορόιδεψαν άγρια!!! Είχα βλέψεις για το μέλλον... :D

Τουλάχιστον εσύ κατέβηκες από το σύννεφο της μανίας. Είδες τι σε περιμένει! Άλλους να δούμε αν θα μπορέσω να τους ξυπνήσω πριν πέσουν απότομα (άσχετο με τη συζήτηση αλλά αφορά κοντινό μου πρόσωπο που προσπαθώ να το κάνω να δει τον κόσμο χωρίς τα κυάλια που του επέβαλαν να φοράει)


Το χρησιμοποιώ συχνά!

Α ωραία, δεν έφταιξα δηλαδή, όχι γιατί μετά μου λένε ότι κάθομαι στο πισί και μιλάω με μια Χ,Ψ κοπελίτσα και μου βγαίνει η βρώμα στο τέλος!:P


Τέσπα, σκίσαμε το θέμα, ας μεταφερθούν τα αντίστοιχα πόστς στο θέμα Κομμουνισμός-Καπιταλισμός!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Οχι, οχι! Σαφως και αυτοι που κλειστικαν στο πολυτεχνιο ητανε Ελληνες, σαφως πολυ Ελληνες δεν ηθελαν την χουντα κλπ. Δεν ξερω κατα ποσο υποκινιθικε ολο αυτο η αν εγινε καθαρα απο τους φοιτιτιτες, αλλα δεν παιζει και καπιον ρολο. Απλα ξενα δαχτιλα ητανε πολυ μπλεγμενα στο συστιμα γενικοτερα, ουσιαστικα η χουντα δεν ητανε ο Παπαδοπουλος και αργοτερα ο Ιωαννιδης, αυτοι ητανε πιονια των Αμερικανων, οποτε οταν οι Αμερικανοι επαψαν να εχουν οφελος και σταματισαν να ασχολουνται, η εξουσια εμεινε ολη στον Ιωαννιδη, αυτος δεν ητανε σε θεση να διηκισει, εκανε πολα και μεγαλα λαθη και οδιγιθικε εκει η κατασταση, με την βοηθεια καπιον που δεν τους βολευε η Ελλαδα να εχει αυτο το καθεστος

(αυτα πολυ γενικα,δεν αναλυουμε ουτε σωστα ουτε ιστορικα κλπ)

Αυτο ναι ρε συ, συμφωνω! Αλλα οκ ας μην το συνεχισουμε, αν κι ενδιαφερον θεμα, γιατι θα βγουμε οφ τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ναι, γιατί μπαίνουν κάμερες στους δρόμους, γιατί τρώνε ξύλο διαδηλωτές που δε φταίνε, γιατί βλέπουμε "μπάχαλα" να περνάνε δίπλα από αστυνομικούς και να μη συλλαμβάνονται, γιατί υπάρχει παραπληροφόρηση από τα ΜΜΕ, γιατί πολύς κόσμος τρέχει όλη μέρα και δεν προλαβαίνει ούτε να αντιδράσει μα ούτε και να σκεφτεί κάτι τέτοιο, γιατί υπάρχει η τρομοκρατία των εργοδοτών...
και δε μου 'ρχεται κάτι άλλο!

για το φαινόμενο του θερμοκηπίου;

ΥΓ. Δεν μπορούσα να μην το πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Τι σχέση έχει με όλα αυτά ο καπιταλισμός;
Εχεις δει πως καταστέλλονται πορείες διαμαρτυρίας σε ολοκληρωτικά καθεστώτα;

Ναι, αλλά και στον καπιταλισμό μια χαρά καταστέλλονται και αναστέλλονται!!! Δεν έχω παράπονο!!!

για το φαινόμενο του θερμοκηπίου;

ΥΓ. Δεν μπορούσα να μην το πω

Και για το φαινόμενο του θερμοκηπίου φταίει ο καπιταλισμός!!! Ή μήπως υπήρχε και η τρύπα του όζοντος από τη φεουδαρχία??? ( μη λέμε κι ό, τι θέμε...)

Υ.Γ. Δεν μπορούσα να το αφήσω ασχολίαστο!!! Και, πίστεψέ με, προσπάθησα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Και για το φαινόμενο του θερμοκηπίου φταίει ο καπιταλισμός!!! Ή μήπως υπήρχε και η τρύπα του όζοντος από τη φεουδαρχία??? ( μη λέμε κι ό, τι θέμε...)

Προδήλως φταίει η εξέλιξη της ανθρώπινης νόησης που ανακάλυψε το ρημάδι το αυτοκίνητο σνομπάροντας -συντριπτικά- τους flinstones
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Προδήλως φταίει η εξέλιξη της ανθρώπινης νόησης που ανακάλυψε το ρημάδι το αυτοκίνητο σνομπάροντας -συντριπτικά- τους flinstones

Προδήλως... ωραίο!!!
Κι αυτό ωραίο...

Πάντως μιλούσα σοβαρά. Φταίει ο καπιταλισμός γιατί η ρύπανση του περιβάλλοντος προκαλείται από βιομηχανικές εγκαταστάσεις, κυρίως, οι οποίες θα μπορούσαν εύκολα να ελεγχθούν από τα κράτη, ή από ενώσεις όπως η ΕΕ και ο ΟΗΕ, αν φυσικά οι παραπάνω ενδιαφέρονταν για το καλό της ανθρωπότητας και όχι για το υπερκέρδος!
πχ μόνο ένα εργοστάσιο της ΔΕΗ στην Κοζάνη εκπέμπει όσο διοξείδιο του άνθρακα εκπέμπουν 3.000.000 ΙΧ ετησίως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Ναι, αλλά και στον καπιταλισμό μια χαρά καταστέλλονται και αναστέλλονται!!! Δεν έχω παράπονο!!!



Και για το φαινόμενο του θερμοκηπίου φταίει ο καπιταλισμός!!! Ή μήπως υπήρχε και η τρύπα του όζοντος από τη φεουδαρχία??? ( μη λέμε κι ό, τι θέμε...)

Υ.Γ. Δεν μπορούσα να το αφήσω ασχολίαστο!!! Και, πίστεψέ με, προσπάθησα πολύ...

1ον ο πειρατής σου είπε για ολοκληρωτικά καθεστώτα κι εσύ αμέσως στρεψοδικείς και λες "μα και ο καπιταλισμός..."

"Η ΝΔ, η ΝΔ... μα και το ΠΑΣΟΚ..."

Την τρώμε από τον καπιταλισμό; ΝΑΙ! Την τρώγανε και κάποιοι άλλοι από τον Κόκκινο Φασισμό; ΝΑΙ! Μην προσπαθείς να αγιοποιήσεις τα αίσχη της πρακτικής εφαρμογής του Κομμουνισμού, ασχολούμενη μόνο με τον Καπιταλισμό...

Μίλα για δημοκρατία στην ΕΣΣΔ του 1970, μίλα ενάντια στο Κόμμα, θα είσαι άδαρτη την επόμενη μέρα; Θα έπρεπε να περιμένεις το 1989 για να αγιάσεις. Έλα τώρα... Στο κεφάλι σου είναι κι ο καπιτάλας, στο κεφάλι σου είναι κι ο Κομμουνιστής. Απλά ο πρώτος έχει βρεί έναν ωραιοποιημένο και πιό ύπουλο τρόπο να σε ρουφάει απ' όλες τις πάντες ενώ ο δεύτερος σηκώνει το σφυροδρέπανο και δε σου αφήνει κεφάλι για κεφάλι.

2ον Για το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Η ΕΣΣΔ πως τα έφτιαχνε τα όπλα; Κεντώντας τα στον αργαλειό στο Δνειπεροφσκ από ντόπιες κορασίδες Κοζάκων; Εργοστάσια δεν είχε; Τρύπες έκανε κι αυτή λοιπόν. Αν ψάχνουμε ποιός την έχει πιό μεγάλη την τρύπα του όζοντος, τότε μόνο θέμα περι Πολυτεχνείου δεν είναι αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Προδήλως... ωραίο!!!
Κι αυτό ωραίο...

Πάντως μιλούσα σοβαρά. Φταίει ο καπιταλισμός γιατί η ρύπανση του περιβάλλοντος προκαλείται από βιομηχανικές εγκαταστάσεις, κυρίως, οι οποίες θα μπορούσαν εύκολα να ελεγχθούν από τα κράτη, ή από ενώσεις όπως η ΕΕ και ο ΟΗΕ, αν φυσικά οι παραπάνω ενδιαφέρονταν για το καλό της ανθρωπότητας και όχι για το υπερκέρδος!
πχ μόνο ένα εργοστάσιο της ΔΕΗ στην Κοζάνη εκπέμπει όσο διοξείδιο του άνθρακα εκπέμπουν 3.000.000 ΙΧ ετησίως...

Τα αρχικά της ΔΕΗ επίσης δεν παραπέμπουν σε καπιταλιστικό σύστημα (δημόσια επιχείρηση ηλεκτρισμού) με ό,τι συμπεράσματα μπορεί να συνεπάγεται αυτό

Και πάλι όμως, αν τα εργοστάσια του καπιταλισμού μολύνουν την ατμόσφαιρα η λύση είναι να τα ελέγξει ο καπιταλισμός και να τα συμμορφώσει και όχι να αλλάξουμε το πολίτευμα σε κομμουνιστικό ενδεχομένως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Παίρνω αφορμή από μία συζήτηση που έκανα τις προάλλες...Συζητούσα λοιπόν με μία κοπέλα για την εξέγερση του Πολυτεχνείου και της ανέφερα ότι γνωρίζω κάποια πράγματα σε γενικές γραμμές...Για ποιο λόγο έγινε, πότε έγινε και ότι επήλθε σιγά σιγά η δημοκρατία...Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα να διαβάσω για το γεγονός αυτό της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας και γενικότερα για την περίοδο της χούντας...Η κοπέλα εκνευρίστηκε καθώς μου ανέφερε ότι θεωρεί το γεγονός αυτό το σημαντικότερο της ελληνικής ιστορίας...Μάλιστα σημαντικότερο και από την απελευθέρωση από τους Γερμανούς και τη γερμανική κατοχή με το σκεπτικό ότι η περίοδος της χούντας έμοιαζε με εμφύλιο πόλεμο...
Μετά από αυτό έψαξα και διάβασα αρκετά πράγματα στο διαδίκτυο...
Θεωρώ ότι η εξέγερση του Πολυτεχνείου είναι από τα σημαντικότερα γεγονότα της ελληνικής ιστορίας αλλά όχι το σημαντικότερο...Πόσο σημαντικό το θεωρείτε αλήθεια;
Διάβασα για νεκρούς εκτός του Πολυτεχνείου αλλά πουθενά δε διάβασα ότι υπήρξαν νεκροί εντός του Πολυτεχνείου...Οι γνώμες διίστανται...Έχω ακούσει ότι η πόρτα έπεσε πάνω σε φοιτητές και το τανκ πέρασε πάνω από σώματα φοιτητών...Έχω ακούσει και το ακριβώς αντίθετο...Ότι το τανκ απλώς και μόνο τραυμάτισε μία φοιτήτρια (παραθέτω και ένα άρθρο παρακάτω που το αναφέρει αυτό)...Κάποιος που να έχει διαβάσει ή ακούσει κάτι επί αυτού;
Όπως, επίσης, και γενικότερες πληροφορίες για την περίοδο της χούντας....
Παραθέτω και ένα άρθρο που διάβασα και είναι πολύ ενδιαφέρον...
https://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14011&m=I06&aa=1
Είναι η συνέντευξη που έδωσε μετά από 30 χρόνια από την εξέγερση ο οδηγός του τανκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το θέμα. Σε ενδιαφέρει να μάθεις αν υπήρξαν θύματα ή αν ήταν σημαντικό γεγονός; Για το πρώτο ναι μεν αλλά. Μέσα στο Πολυτεχνείο δεν νομίζω να υπήρξαν θύματα. Αλλά υπήρξαν νομίζω σε άλλα γεγονότα (συγκεκριμένα σε μια προσπάθεια κατάληψης ενός υπουργείου. Δεν έχω τα στοιχεία τώρα να σου παραθέσω αλλά θα το ψάξω γιατί όντως είναι ενδιαφέρον :)

Τώρα ως προς τη σημασία. Η αντίσταση ήταν σημαντικό γεγονός αλλά αυτό που επηρέασε τη σημερινή ζωή σου είναι το Πολυτεχνείο. Αν δεις απο την αντίσταση και μετά μέχρι το 1967 η δημοκρατία ήταν περιορισμένη. Τα γεγονότα του Πολυτεχνείου εκτός από την πτώση της χούντας οδήγησαν στο περιορισμό των λαθών του παρελθόντος. Έτσι ενώ στη δημοκρατία πριν το 1967 οι κομμουνιστές διώκονταν μετά το Πολυτεχνείο υπήρξε φιλελευθεροποίηση στα δικαιώματα των πολιτών. Πριν το 1967 δεν θα επιτρέπονταν κόμματα όπως το ΚΚΕ (και κατά τη γνώμη μου ούτε καν το ΠΑΣΟΚ) να συμμετάσχουν στις εκλογές...
Γενικά, πιστεύω ότι όντως το Πολυτεχνείο είναι από τα σημαντικότερα γεγονότα στη νεοελληνική ιστορία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Πάντως, δεν ήταν τόσο το Πολυτεχνείο που έριξε την Χούντα , όσο τα γεγονότα που συνέβησαν με την Κύπρο και τη Τουρκία. Όχι ότι δεν είναι σημαντικό γεγονός ή ότι δεν βοήθησε στην πτώση της δικτατορίας απλώς δεν ήταν ο κύριος λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top