Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η εφαρμογή της θανατικής ποινής πιστεύετε ότι προσφέρει κάποιο θετικό σε μια χώρα και γενικά στους πολίτες;
Την θεωρείτε απάνθρωπη;
Είστε υπέρ ή κατά της ποινής αυτής;

Εγώ είμαι κατά μιας , πιστεύω ότι θα αποκομίσει το κράτος και οι πολίτες από αυτή την ποινή το αποκομίζουν και από την ισόβια κάθειρξη και επιπλέον στην ισόβια κάθειρξη ίσως ο παραβάτης καταλάβει το λάθος και βελτιωθεί σαν άνθρωπος. Επίσης η θανατική ποινή δεν είναι αναστρέψιμη σε περίπτωση δικαστικής πλάνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κατά και θα σου απαριθμήσω και τους λόγους(εν συντομία γιατί είμαι και στη δουλειά έτσι).

1.Βασικότατο η δικαστική πλάνη που ανέφερες,καλύτερα 10 ένοχοι ελεύθεροι παρά ένας αθώος θανατοποινίτης(μην ξεχνάς πως στο Η.Βασίλειο η θανατική ποινή καταργήθηκε εφόσον εκτελέστηκε κάποιος που κατόπιν αποδείχτηκε αθώος)
2.Δεν είναι δυνατόν να τιμωρούμε το έγκλημα με έγκλημα.
3.Δεν υπάρχει μεγαλύτερο ψυχολογικό μαρτύριο για τον θανατοποινίτη και την οικογένεια του να περιμένει την εκτέλεση του(δεν γίνονται αμέσως σκέψου να γνώριζες ότι εσύ ή κάποιος δικός σου σε 6 μήνες θα εκτελούταν).
4.Η επιβολή της θα ήταν πολυ δύσκολη,θα απαιτούταν αδειάσειστα στοιχεία και πάντα υπάρχουν παραθυράκια για να τη γλιτώσει κάποιος κι όπως είχα διαβάσει σχετικά στο σχολείο "Πιο αποτρεπτικά λειτουργεί η βεβαιότητα μιας μικρής ποινής παρά η επιβολή μιας μεγάλης όταν αυτή είναι σχεδόν απίθανη".
5.Τέλος και κυριότερο ο όρος σωφρονιστικό σύστημα δείχνει ακριβώς ότι έργο του είναι να σωφρωνεί κι όχι να τιμωρεί,προτιμότερο θα ήταν να βελτιωθούν οι συνθήκες στις φυλακές,να εκτίονται οι ποινές κι όχι να μειώνονται και οι έγκλειστοι όταν αποφυλακίζονται να είναι έτοιμοι να επανενταχθούν στην κοινωνία κι όχι τελειωμένοι εγκληματίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πωπω κλεφτρα με πρόλαβες! Μένει τώρα και τίποτα για να πω?

Χμμμ απλά προσθέτω ότι:
1. κανένας δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει μια ανθρώπινη ζωή
2. Με αυτό τον τρόπο εκτός απο τον κατάδικο το κράτος τιμωρεί και τα κοντινά του πρόσωπα με το χαμό του
3. Τα στατιστικά δείχνουν οτι στα κράτη που εφαρμόζεται δεν υπάρχει μικρότερη εκληματικότητα απο αυτά που δεν εφαρμόζεται.

Τα υπόλοιπα τα είπες! Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
2.Δεν είναι δυνατόν να τιμωρούμε το έγκλημα με έγκλημα.
Η θανατική ποινή όπου προβλέπεται απο το νόμο δεν ειναι εγκλημα γιατι προβλέπεται απο το νόμο.
1. κανένας δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει μια ανθρώπινη ζωή
Νομικά η ύπαρξη της θανατικής ποινής σημαίνει οτι έχει. Ηθικά είναι άλλο θέμα, αλλά και πάλι είναι τελείως υποκειμενικό.
5.Τέλος και κυριότερο ο όρος σωφρονιστικό σύστημα δείχνει ακριβώς ότι έργο του είναι να σωφρωνεί κι όχι να τιμωρεί,προτιμότερο θα ήταν να βελτιωθούν οι συνθήκες στις φυλακές,να εκτίονται οι ποινές κι όχι να μειώνονται και οι έγκλειστοι όταν αποφυλακίζονται να είναι έτοιμοι να επανενταχθούν στην κοινωνία κι όχι τελειωμένοι εγκληματίες.
Αυτό θέλει πολύ χρήμα, που δεν ειναι δυστυχώς κανενας διατεθειμένος να το δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εννοείται οτι μιλάω απο ηθικής απόψεως. Με τους νόμους κάνει ο εκάστοτε πολιτικός ο,τι θέλει, με τους ηθικούς νόμους όμως όχι. Ακόμα και στα νομικά βιβλία υπάρχει η έννοια του ηθικού δικαιου (δεν θυμάμαι πως ακριβώς το ονομάζει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Η θανατική ποινή όπου προβλέπεται απο το νόμο δεν ειναι εγκλημα γιατι προβλέπεται απο το νόμο.
Αν το θέτεις έτσι να το διατυπώσω αλλιώς:
Δεν μπορούμε να τιμωρούμε έναν "παράνομο"φόνο με ένα "νόμιμο"φόνο.
Και πάλι αυτή η πρόταση δεν ησυχάζει τη συνείδηση μου(με βάση αυτή σου απαντω΄).Μην ξεχνάς κάλέ μου gademi πως η ιστορία μας διδάσκει πως αρκετά (και δη τα μεγαλύτερα)εγκληματα συγκαλήφθηκαν απο την σκιά των ανθρώπινων νόμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
.Μην ξεχνάς κάλέ μου gademi πως η ιστορία μας διδάσκει πως αρκετά (και δη τα μεγαλύτερα)εγκληματα συγκαλήφθηκαν απο την σκιά των ανθρώπινων νόμων.
οκ δεν διαφωνώ αλλά να προστατευτούμαι από αυτό δεν είναι ο μόνος τρόπος να σβήσουμε τους νόμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αν το θέτεις έτσι να το διατυπώσω αλλιώς:
Δεν μπορούμε να τιμωρούμε έναν "παράνομο"φόνο με ένα "νόμιμο"φόνο.
Καταλαβαίνω τι θες να πεις και συμφωνώ. Απλά ο όρος "έγκλημα" άπτεται καθαρα του νομικού πλαισίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Συμφωνω με τις αποψεις που προαναφερθηκαν.
Οταν ομως το εγκλημα ειναι φρικιαστικο και μας αφορα αμεσα, τοτε ειμαστε σιγουροι για το οτι θα θελουμε να τηρηθει αυτο που με την λογικη αντιλαμβανομαστε οτι ειναι το σωστο?
Δηλαδη, πειτε πως καποιος βιαζει και βασανιζει και σκοτωνει την κορη σας που ειναι 8 χρονων. Πως νιωθετε τοτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι:
Δηλαδη, πειτε πως καποιος βιαζει και βασανιζει και σκοτωνει την κορη σας που ειναι 8 χρονων. Πως νιωθετε τοτε?
Και να πεθάνει αυτός θα νίωθω όπως αν ξέρω ότι θα είναι για πάντα στην φυλακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Και να πεθάνει αυτός θα νίωθω όπως αν ξέρω ότι θα είναι για πάντα στην φυλακή.

σπανια πλεον καποιος ειναι για παντα στην φυλακη και συγουρα οχι για τετοια εγκληματα, εγω παντως θα προτειμουσα τα ισοβια να ειναι πραγματικα ισοβια, απλα στο δικο μας σοφρωνιστικο συστημα και οχι συστημα τιμωριας ακομη και ο ισοβιτης εχει την δυνατοτητα να σοφρωνιστει και να επιστρεψει μετανιωμενος στην κοινωνια, κατα ποσο αυτο συμβαινει ειναι μια αλλη κουβεντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
σπανια πλεον καποιος ειναι για παντα στην φυλακη και συγουρα οχι για τετοια εγκληματα, εγω παντως θα προτειμουσα τα ισοβια να ειναι πραγματικα ισοβια, απλα στο δικο μας σοφρωνιστικο συστημα και οχι συστημα τιμωριας ακομη και ο ισοβιτης εχει την δυνατοτητα να σοφρωνιστει και να επιστρεψει μετανιωμενος στην κοινωνια, κατα ποσο αυτο συμβαινει ειναι μια αλλη κουβεντα
Θα μπορούσε το σωφρονιστικό σύστημα να βελτιωθεί έτσι ώστε να επιστρέφει πραγματικά μετανιωμένος ο παραβάτης. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούσε να το δεχτεί αυτό οι πολίτες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
δεν έχω πρόβλημα. Στο κάτω-κάτω καλύτερα ο θάνατος παρά ισόβια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mahmut

Νεοφερμένος

Ο Mahmut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Υπέρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtual

Νεοφερμένος

Ο Virtual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κι εγώ υπέρ...
Και επιπλέον προτείνω να εκτελούνται άμεσα οι ύποπτοι πριν δικαστούν, κι αν αποδειχτούν αθώοι τότε να σκαλίζεται στην "πλάκα" τους ένα "Εκτελέσθηκε από λάθος"... κι όλα καλά, όλα ωραία! :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Virtual:
Κι εγώ υπέρ...
Και επιπλέον προτείνω να εκτελούνται άμεσα οι ύποπτοι πριν δικαστούν, κι αν αποδειχτούν αθώοι τότε να σκαλίζεται στην "πλάκα" τους ένα "Εκτελέσθηκε από λάθος"... κι όλα καλά, όλα ωραία! :worship:
Εγώ προτείνω αν αποδειχτούν αθώοι απλά να πατάμε ένα CTRL+Z :tongue:
Τιιιι, δεν γίνεται? Μόνο στους υπολογιστές γίνεται?
Πωπώ για φαντάσου... Πρέπει να κάνουν upgrade στη ζωή κάποτε! Έχει bugs! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Θα μπορούσε το σωφρονιστικό σύστημα να βελτιωθεί έτσι ώστε να επιστρέφει πραγματικά μετανιωμένος ο παραβάτης. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούσε να το δεχτεί αυτό οι πολίτες :(
ενω τωρα και δεν σοφρωνιζεται καποιος και επιστρεφει στην κοινωνια και οι πολιτες-ο κοσμος δεν το δεχεται

τεσπα το θεμα δεν ειναι τοσο απλο, κατα την γνωμη μου η θανατικη ποινη δεν ηταν ποτε χαρακτηρηστικο της Ελληνικης δικαιοσυνης και κουλτουρας και θεωρω οτι δεν θα πρεπει να γινει το 2006
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtual

Νεοφερμένος

Ο Virtual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Γι' αυτό και είμαστε υπέρ του... Teza!!! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
οκ δεν διαφωνώ αλλά να προστατευτούμαι από αυτό δεν είναι ο μόνος τρόπος να σβήσουμε τους νόμους
Φυσικά και δεν είναι λύση και το μνμ μου δεν εννοεί αυτό,είναι επιτακτική ανάγκη να ζούμε βάσει νόμων απλώς απαντώ στο σχόλιο πως όταν προβλέπεται απο το νόμο δεν είναι έγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
ενω τωρα και δεν σοφρωνιζεται καποιος και επιστρεφει στην κοινωνια και οι πολιτες-ο κοσμος δεν το δεχεται

τεσπα το θεμα δεν ειναι τοσο απλο, κατα την γνωμη μου η θανατικη ποινη δεν ηταν ποτε χαρακτηρηστικο της Ελληνικης δικαιοσυνης και κουλτουρας και θεωρω οτι δεν θα πρεπει να γινει το 2006
Όμως χαρακτηριστικό της Ελληνικής κουλτούρας είναι να μην αποδέχονται εύκολα κάποιον που είναι διαφορετικός από τους άλλους ή έχει κάνει κάτι διαφορετικό.
Πιστεύω ότι όσο και να αλλάξει το σωφρονιστικό σύστημα δεν θα γίνουν τίποτα σπουδαίο γιατί πρώτα πρέπει να αλλάξουν οι έλληνες την κουλτούρα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top