Αγορά φωτογραφικής μηχανής

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
μια απορεια αν ξερετε..

υπαρχουν ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες που καδραρεις με το ματι?

για μενα ειναι σιγουρα καλυτερες απο την οθονη..


Απ'ότι θυμάμαι, όλες οι ψηφιακές έχουν τις δύο αυτές επιλογές
και με το μάτι και με την οθόνη.

Κάνω λάθος ;

( Όταν λες καδράρεις εννοείς βλέπεις αυτό που βγάζεις,
γιατί εγώ αυτό εννοώ, αν όχι, συμπάθα με.)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
οτιδηποτε ψηφιακες,,δειξτε μου κανα μοντελο..γιατι δεν ξερω πως να το βρω..
οι δικες σας πχ που εχετε οι περισσοτεροιμειναι με σκοπευτρο ή οθονη?


Για παράδειγμα βάλε την δική μου στον γκουγκλη, αναζήτηση εικόνας,

sp-510uz .( αν υπάρχει ακόμη :laugh:
)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απ'ότι θυμάμαι, όλες οι ψηφιακές έχουν τις δύο αυτές επιλογές
και με το μάτι και με την οθόνη.
αυτο που βλεπεις απο παραθυρακι με το ματι,,για να βγαλεις και οχι απο την οθονη..

οπως ηταν παλια ολες οι φτηνοτατες φωτογραφικες μηχανες ..
γιατι τωρα ειναι τοσο δυσκολο?

απορω..


με το ματι στηριζω τη μηχανη στη μυτη και βγαζω πιο σταθερη φωτο,,απο το να την κραταω μακρια..σαν ατζαμης. με την οθονη..

νατη..που ειναι το παραθυρακι?







α,,αυτο ειναι?

αλλα αυτο,βλεπει μεσα απο το φακο,,πολυπλοκο και ακριβο νομιζω,,ενα απλο παραθυρακι οπως παλια δεν υπαρχει?

και δεν υπαρχουν φτηνες ψηφιακες με σκοπευτρο απο οτι καταλαβα ..

ακτι βρηκα εδω .υπαρχει προσοβθαλμιο που μπαινει σε μηχανη compact?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Οι dlsr μηχανές είναι όλες με σκόπευτρο στο μάτι, εκτός αν κάποια έχει liveview, για να καδράρεις και από την οθόνη.
Από τις compact, άλλες έχουν, και άλλες δεν έχουν, ανάλογα το μοντέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
αυτο που βλεπεις απο παραθυρακι με το ματι,,για να βγαλεις και οχι απο την οθονη..

οπως ηταν παλια ολες οι φτηνοτατες φωτογραφικες μηχανες ..
γιατι τωρα ειναι τοσο δυσκολο?

απορω..


με το ματι στηριζω τη μηχανη στη μυτη και βγαζω πιο σταθερη φωτο,,απο το να την κραταω μακρια..σαν ατζαμης. με την οθονη..

νατη..που ειναι το παραθυρακι?







α,,αυτο ειναι?

αλλα αυτο,βλεπει μεσα απο το φακο,,πολυπλοκο και ακριβο νομιζω,,ενα απλο παραθυρακι οπως παλια δεν υπαρχει?

και δεν υπαρχουν φτηνες ψηφιακες με σκοπευτρο απο οτι καταλαβα ..

ακτι βρηκα εδω .υπαρχει προσοβθαλμιο που μπαινει σε μηχανη compact?


Ναι, καλά κατάλαβες έτσι είναι,
όσο αφορά το δεύτερο ερώτημά σου δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 00349519.jpg
    00349519.jpg
    97 KB · Εμφανίσεις: 154

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
αυτο που βλεπεις απο παραθυρακι με το ματι,,για να βγαλεις και οχι απο την οθονη..

οπως ηταν παλια ολες οι φτηνοτατες φωτογραφικες μηχανες ..
γιατι τωρα ειναι τοσο δυσκολο?

απορω..


με το ματι στηριζω τη μηχανη στη μυτη και βγαζω πιο σταθερη φωτο,,απο το να την κραταω μακρια..σαν ατζαμης. με την οθονη..


α,,αυτο ειναι?

αλλα αυτο,βλεπει μεσα απο το φακο,,πολυπλοκο και ακριβο νομιζω,,ενα απλο παραθυρακι οπως παλια δεν υπαρχει?

και δεν υπαρχουν φτηνες ψηφιακες με σκοπευτρο απο οτι καταλαβα ..

Αυτη τη στιγμη με "ματι" οπως το εννοεις εσυ, εχουν μονοι οι dslr (ας πουμε επαγγελματικες) μηχανες, που ειναι πολυ ακριβες. Για ενα φακο και το σωμα της μηχανης δλδ ξεκινανε απο 300-400?. Σε αυτες το ματι σου δειχνει αμεσα ο,τι θα εβλεπες στην πραγματικοτητα, οπως περνα δλδ το φως.

Απο κει και περα οι superzoom καμερες, που μοιαζουν εμφανισιακα με τις dslr αλλα σε πιο μικρο μεγεθος και τιμη, και δεν εχουν φακους που αλλαζουν, εχουν και αυτες ματι, αλλα ψηφιακο. Δλδ με χειροτερη απεικονιση, αλλα κυριως οχι 100% πιστοτητα του τι θα εβλεπες. Τετοιες ειναι πχ η Οlympus πιο πανω και αυτη που εχω εγω, που ειναι νομιζω η πιο φτηνη superzoom. https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561270

Οι point and shoot απο οσο ξερω δεν εχουν ματι. Και νομιζω δεν θα χε και νοημα. Πρωτον λογω μεγεθους καμερας (δεν μπορεις να την κρατησεις καλα για να φερεις το ματι σου κοντα, δεν ειναι βαρια ωστε να θελει σταθεροποιηση, κτλ) και δευτερον γιατι ο χρηστης θελει να βλεπει οτι γινεται στην οθονη του. Με ενα οπτικο ματι δεν βλεπεις εφε οπως σταθεροποιηση, ενω με την οθονη βλεπεις στην ουσια το τελικο αποτελεσμα.

Για αυτο και την οθονη (live view λεγεται) την βαζουν μονο στα ακριβα μοντελα dslr, και στα φτηνα εχει μονο σκοπευτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και νομιζω δεν θα χε και νοημα
για μενα εχει και παραχει..μια ζωη με φτηνοτατες μηχανες ετσι εβγαζα φωτο..

αλλα δυστυχως τις compact τις φτιαχνουνε μονο για τους τελειως ςρχαριους ,,και οχι για καποιον που θελει φτηνη καλη δουλεια..


ακους εκει δεν εχει νοημα.. κουνιεται το χερι μου ακομα και με τις compact.δε ςεχεις την απολυτη επαφη οπως με τις "με το ματι"..δεν νιωθεις τη φωτο καλα..δεν καδραρεις καλα..

τα δυο ακρα φτασαμε,,compact για παιδακια και ασχετους "τουριστες", και για να βγαλεις σοβαρα φωτο πανακριβες dslr..

που φτασαμε..(δεν το λεω προσωπικα ,αλλα σαν καταντια της βιομηχανιας..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
για μενα εχει και παραχει..μια ζωη με φτηνοτατες μηχανες ετσι εβγαζα φωτο..

αλλα δυστυχως τις compact τις φτιαχνουνε μονο για τους τελειως ςρχαριους ,,και οχι για καποιον που θελει φτηνη καλη δουλεια..


ακους εκει δεν εχει νοημα.. κουνιεται το χερι μου ακομα και με τις compact.δε ςεχεις την απολυτη επαφη οπως με τις "με το ματι"..δεν νιωθεις τη φωτο καλα..δεν καδραρεις καλα..

τα δυο ακρα φτασαμε,,compact για παιδακια και ασχετους "τουριστες", και για να βγαλεις σοβαρα φωτο πανακριβες dslr..

που φτασαμε..(δεν το λεω προσωπικα ,αλλα σαν καταντια της βιομηχανιας..)

Δεν με καταλαβες μαλλον. Εξηγησα γιατι δεν εχει νοημα.

"Οι point and shoot απο οσο ξερω δεν εχουν ματι. Και νομιζω δεν θα χε και νοημα. Πρωτον λογω μεγεθους καμερας (δεν μπορεις να την κρατησεις καλα για να φερεις το ματι σου κοντα, δεν ειναι βαρια ωστε να θελει σταθεροποιηση, κτλ) και δευτερον γιατι ο χρηστης θελει να βλεπει οτι γινεται στην οθονη του. Με ενα οπτικο ματι δεν βλεπεις εφε οπως σταθεροποιηση, ενω με την οθονη βλεπεις στην ουσια το τελικο αποτελεσμα. "

Η τεχνολογια της point and shoot ειναι τετοια που δεν επιτρεπει οπτικο ματι. Επιπροσθετα, ειναι τετοιο το μεγεθος και το βαρος της που το να τη σταθεροποιησεις με το να την κολλησεις στο ματι σου ειναι ασκοπο. Τελος, ενας ανθρωπος που θελει να δωσει 50-100-150? για μια μηχανη, προφανως το κανει για μια ευχρηστη, γενικης χρησης. Αυτη επιβαλλει την μεγαλη οθονη, ωστε να βλεπει τι βγαζει, και μαλιστα το τελικο αποτελεσμα.

Και για να το θεσω αλλιως: Θεωρεις οτι αν ειχε νοημα δεν θα βγαζανε και μικρες μηχανες με ματι; Χαζοι ειναι να αγνοουν μεριδα του αγοραστικου κοινου; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα κατι αλλο..
ποιες compact μηχανες εχουν καλυτερους σενσορεσ..ccd λεγονται νομιζω..

γιατι εκει ειναι η κυρια ουσια,,και μετα οι φακοι νομιζω..

ποιοι τους φτιαχνουν?ειναι ολοι πχ ιδιοι στις μηχανες?

αυτη


πως σου φαινεται?
εχω διαβασει τα καλυτερα σχολια στο νετ..
και οτι εχουν γενικα οι pentax τους καλυτερους φακους και ισως και καλυτερη ποιοτητα εικονας μερικες φορες σε σχση με τις πιο διασημες nikon,canon κλπ..(παρομοια λενε και για τις panasonic lumix βεβαια)
οι kodak πχ εχουν καμια ποιοτητα εικονας,,οπως παλια πχ?

βασικα τις βαζουν στην κορυφη της ποιοτητας,,αλλα δεν εχουν εξοπλισμο τοσο..


ψαχνω μεχρι 100 ευρω μια καλη καμερα..οχι με ψηφιακα μπλιχλιμπιδια,αλλα με την καλυτερη δυνατη ποιοτητα εικονας στην τιμη..

και φορτιζομενη λιθιου βεβαιως..γιατι η nikon coolpix με μπαταριες εναι ανεκδοτο που εχω..και μ εχει απογοητευσει σαν ποιοτητα εικονας..εβγαζα μια ακτη πχ πχ που εβλεπα βραχια μπροστα..και η φωτογραφια δεν ειχε τα βραχια..και γενικα ψευτικο ελαφρυ πραγμα,πλαστικουρα..

χανει πολλα..μακρια ιδιως..ειναι 5 mp βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
τα δυο ακρα φτασαμε,,compact για παιδακια και ασχετους "τουριστες", και για να βγαλεις σοβαρα φωτο πανακριβες dslr..

Μια "σοβαρή" φωτογραφία δεν καθορίζεται από ποιά φωτογραφική μηχανή έχει τραβηχτεί. Μία "σοβαρή" φωτογραφία καθορίζεται από το δυνατό θέμα...και μπορείς να την "πετύχεις" είτε τραβώντας με μία pinhole είτε με μια leica! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Αν, όμως, η φωτογραφία δεν έχει καλή ποιότητα, πώς θα αναδειχθεί το θέμα της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πολλές φορές η ύπαρξη θορύβου έχει γίνει μανιέρα...Και έχει γίνει θετικό στοιχείο μίας φωτογραφίας το οποίο βοηθά με τον τρόπο του την ανάδειξη του θέματος...







*Οι εικόνες είναι του Walter Crump και είναι όλες τραβηγμένες με pinhole!*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συμφωνω,,και εγω φτηνη φωτο χρησιμοποιω..

απλα απορησα που δεν υπαρχει το ματακι πια στις φτηνες καμερες πως παλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είναι το ''Pinhole'', μια σκέψη μου είπα μόνο.:p Οι φώτος αυτές που 'βαλες μια χαρά ποιότητα μου φαίνεται πως έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
συμφωνω,,και εγω φτηνη φωτο χρησιμοποιω..

απλα απορησα που δεν υπαρχει το ματακι πια στις φτηνες καμερες πως παλια..

Στις περισσότερες υπάρχει...απλά δεν είναι και τόσο λειτουργικό αν μιλάμε για μία compact που ούτε την εστίαση δεν μπορείς να ελέγξεις χειροκίνητα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είναι το ''Pinhole'', μια σκέψη μου είπα μόνο.:p Οι φώτος αυτές που 'βαλες μια χαρά ποιότητα μου φαίνεται πως έχουν.

Είναι γεμάτες θόρυβο και καμία ευκρίνεια. Η pinhole είναι μία φωτογραφική μηχανή που δεν έχει φακό και μπορείς να την φτιάξεις με τα χεράκια σου... https://en.wikipedia.org/wiki/Pinhole_camera
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εμμ τι εννοείς θόρυβο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Aγγελε αν δεν την χρειαζεσαι για επαγγελματικο σκοπο μια compact καλυπτει σε ικανοποιητικο βαθμο τις αναγκες σου για φωτογραφηση!
Εγω εχω μια compact της sony με την οποια μπορω να καδραρω με το ματι αλλα εχει και οθονη και ειμαι απολυτα ικανοποημενος απτην μεχρι τωρα χρηση της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μια φωτογραφία με θόρυβο (έντονο στο αριστερό μέρος):

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ααα, η θολούρα? Κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top